Policija

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

Locked
respo

Policija

Post by respo » 09/11/2009 13:21

evo teme sve o radu policije o policajcima i sve vezano za njih

posto smo na crnoj hronici nekoliko puta diskutovali o policiji a sada anjuska zaprijetila banom evo teme

stali smo uglavnom da jedni tvrde da je policija nemocna pa ne moze raditi kako treba dok drugi tvrde da je policija korumpirana i zato ne radi svoj posao

Vragolan

Re: Policija

Post by Vragolan » 09/11/2009 13:33

prpa, ne smije niko nista da kaze

strah od pendreka :evil:

-Romeo-

Post by -Romeo- » 09/11/2009 13:50

respo wrote:evo teme sve o radu policije o policajcima i sve vezano za njih

posto smo na crnoj hronici nekoliko puta diskutovali o policiji a sada anjuska zaprijetila banom evo teme

stali smo uglavnom da jedni tvrde da je policija nemocna pa ne moze raditi kako treba dok drugi tvrde da je policija korumpirana i zato ne radi svoj posao
a šta da ti kažem, problem nije tako jednostavan i traži šire obrazlaganje, no evo pokušat ću ukratko:

1. u policiju se poslije rata uvalilo dosta ološa i to je direktna posljedica rata

2. policijsko obrazovanje je srozano na samo dno tako da se izjednačuje zvanje dipl kriminalist i dipl tener odbojke ili čega već, odnosno ne postoji klasifikacija zanimanja u policiji. moguće je sa višom školom za predškolski odgoj iz mostara postati inspektor za sve vrste kriminala. najveći broj inspektora u kantonu sarajevo imaju završenu ovu školu ili dif. :-)

3. rad policije na terenu se uglavnom mjeri po naplaćenim kaznama, a kriminalom se malo ko bakće, što je non sens.

4. pošteni i sposobni policajci i inspektori ne mogu doći do izražaja od gore navedenih (ima dosta poštenih, ali........)

5. zakoni su previše naklonjeni kriminalcima, a u velikoj mjeri vežu ruke policiji i žrtvi.

6. u nekim kantonima policajci imaju zaista male plaće, ali to nikako nije slučaj u sarajevskom

.........

holowey
Been thanked: 6 times

Post by holowey » 09/11/2009 14:44

- pljuje se po policiji sto uzima cvaju da progleda kroz prste

- pljuje se po policiji sto nece da uzme cvaju da progleda kroz prste

elem, kako god okrenes policija ne valja...

a zaboravljamo da je davanje mita protivzakonito isto kao i primanje mita...

ne sjecam se da sam cuo ili procitao ovdje da je iko kritikovao nekoga zbog pokusaja davanja mita policiji...kritikuje se samo policija...a da budemo malo samokriticni?

-Romeo-

Post by -Romeo- » 09/11/2009 14:47

holowey wrote:- pljuje se po policiji sto uzima cvaju da progleda kroz prste

ne sjecam se da sam cuo ili procitao ovdje da je iko kritikovao nekoga zbog pokusaja davanja mita policiji...kritikuje se samo policija...a da budemo malo samokriticni?
de ba saberi se

holowey

Post by holowey » 09/11/2009 14:59

-Romeo- wrote:
holowey wrote:- pljuje se po policiji sto uzima cvaju da progleda kroz prste

de ba saberi se
jok eto nije tako...garant mi svi odmah potrcimo da pohvalimo policajca koji nam je htio naplatiti kaznu pa kad smo mu ponudili cvaju on nas ignorisao i kaznio kao sto je prvobitno i namjerio... i cak ga zamolimo da nas privede zbog krivicnog djela nudjenja mita sluzbenom licu... aha, hau jes nou...

clav

Post by clav » 09/11/2009 15:28

Nisam od onih sto smatraju da bi vece ovlasti i polomljena rebra na sve strane imale ikakvu ulogu u borbi protiv kriminala.
Ovo se dogodilo prije par godina :U jednom sarajevskom naselju cvjeta kriminal, mnostvo dilera, reketara. Otvara se trzni centar, policija pojaca prisustvo u vidu puha s specijalcima koji kruzi svaku noc oko trznog centra. Ubrzo ohapse sve dilere i reketare. Otvori se policijska stanica, naselje postane pristojno za zivot. Naravoucenije: za borbu protiv kriminala je neophodna politicka volja. Sve ove price oko plata i ovlasti su prica za javnost i drustvene emisije kad se nesto dogodi. Plate imaju i vise nego pristojne da traze opravdanje za korupciju. Policija uvijek zna tacno ko se bavi narkoticima, ko kradjom auta, ko provalama, ko prostitucijom. Postoji znacajan i korumpiran dio policajaca i inspektora koji to kriminalcima omogucavaju.

sodom

Post by sodom » 09/11/2009 16:17

pa sjeti se one akcije kada su uhapsili 11 ljudi u lukavici, gdje je nacelnik policije bio umjesan u lanac prodaje-kradje vozila :D
smjesno je pricati uopste o tome

maxell_sarajevo
Has thanked: 1 time

Post by maxell_sarajevo » 09/11/2009 17:09

Ma sve je to olos koja se spustila u grad sa sela, dovoljno je pogledati kulturu policije pa da ti sve bude jasno.Seljaci su se uvalili u policiju i sad primaju svoje rođake tj. opet seljake i sve se vrti u krug.Onda kad zatreba papir za veci cin zavrsi se neki sumnjivi fax na periferiji Kiseljaka i svi zadovoljni.Eto tako se vrti kod nas u policiji.

KadSeMrtviProbudimo

Post by KadSeMrtviProbudimo » 09/11/2009 17:11

maxell_sarajevo wrote:Ma sve je to olos koja se spustila u grad sa sela, dovoljno je pogledati kulturu policije pa da ti sve bude jasno.Seljaci su se uvalili u policiju i sad primaju svoje rođake tj. opet seljake i sve se vrti u krug.Onda kad zatreba papir za veci cin zavrsi se neki sumnjivi fax na periferiji Kiseljaka i svi zadovoljni.Eto tako se vrti kod nas u policiji.

A šta ti činiš da izmjeniš takvo stanje ?

aze

Post by aze » 09/11/2009 17:38

Svaka cast policiji koja je obezbjeđivala protekli derbi u Sarajevu.Fer korektan i profesionalan odnos.Dopusteno unosenje bubnjeva i megafona i za jedne i za druge navijace.Na dijelu tribine dje su se HZ nalazile policije nije bilo (jedino kordon izmedju dvije ograde koje su dijelile simpatizere zeljeznicara i HZ),redari iz gamme su bili ispod tribine na terenu.Sve ovo je napravilo atmosferu u kojoj nije bilo tenzija sa policijom tako da je sve i proslo u najboljem redu.Cak i nakon utakmice nije bilo nikakvih problema.Nadam se da je ovo lekcija svim komandirima PU kako se osiguravaju velike utakmice- dogovorom,izbjegavanjem dizanja tenzija....

Mascherano

Post by Mascherano » 09/11/2009 23:03

aze wrote:Svaka cast policiji koja je obezbjeđivala protekli derbi u Sarajevu.Fer korektan i profesionalan odnos.Dopusteno unosenje bubnjeva i megafona i za jedne i za druge navijace.Na dijelu tribine dje su se HZ nalazile policije nije bilo (jedino kordon izmedju dvije ograde koje su dijelile simpatizere zeljeznicara i HZ),redari iz gamme su bili ispod tribine na terenu.Sve ovo je napravilo atmosferu u kojoj nije bilo tenzija sa policijom tako da je sve i proslo u najboljem redu.Cak i nakon utakmice nije bilo nikakvih problema.Nadam se da je ovo lekcija svim komandirima PU kako se osiguravaju velike utakmice- dogovorom,izbjegavanjem dizanja tenzija....
Kao i obicno, bio sam na obezbjedjenju derbija i primjetna je dosta bolja i zdravija atmosfera na tribinama. Ipak, mislim da bi navijaci trebali malo povesti racuna o bakljama, tj. da ih ne ubacuju u teren.

kurty
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Post by kurty » 09/11/2009 23:10

jedno pitanje za tebe mascherano...

Preprodaja karata je kaznjivo djelo....Sta policija radi po pitanju tog???
Uvijek isti likovi kupuju ogroman broj karata, preprodaju.... U ferhadiji na prodajnom mjestu je danas standardno, jedan uvijek na vratima, i kako ovi drugi vide nekog od svojih poznanika, odmah za rukav i prvi u redu... Ima onaj zalizani, uvijek kod trznice... Sta po tom pitanju.... ili pak dovoljno je samo otvoriti market.ba, i svi na jednom mjestu???

p.s. Sto se derbija tice, svaka vam cast... Poslije tekme, prolazio sam pored Palme, i neka djecirlija se pobila, odmah su tu bila trojica specijalaca, i sve rastjeralaa... I ja mal nisam nastradao :lol:

Haris.ba
Has thanked: 8 times
Been thanked: 38 times

Post by Haris.ba » 09/11/2009 23:17

Posto ce biti policajaca na forumu (nadam se), moze malo off? Smije li biti parkirano auto ispred zgrade bez tablica mjesecima? Dosla nedavno patrola(gospodji obili auto) i objasnjavali joj kako od uzimanja otisaka nema nista. Helem nejse. Vjerujem da su primijetili to auto - tesko je ne primijetiti ga. Ustvari, da li policija ista poduzima prema ovoj pojavi?

Moze jos jedno pitanje? Zasto su rijetki radari po Sarajevu? Prije godinu dana bili su cesci. Sada uglavnom "ganjaju" patrole po potezu Nedzarici - Ilidza. I cesto prave sacekuse za prolazak kroz crveno. Ali nocima sam vozao u periodu 09-23, i skoro nigdje policije na prometnijim cestama. Malo policajaca?

P.S.
Mala pohvala policiji. Dosli nedavno pri testiranju za vojsku da popisu ljude kod kojih se nadju narkotici u krvi.

Mascherano

Post by Mascherano » 09/11/2009 23:40

kurty wrote:jedno pitanje za tebe mascherano...

Preprodaja karata je kaznjivo djelo....Sta policija radi po pitanju tog???
Uvijek isti likovi kupuju ogroman broj karata, preprodaju.... U ferhadiji na prodajnom mjestu je danas standardno, jedan uvijek na vratima, i kako ovi drugi vide nekog od svojih poznanika, odmah za rukav i prvi u redu... Ima onaj zalizani, uvijek kod trznice... Sta po tom pitanju.... ili pak dovoljno je samo otvoriti market.ba, i svi na jednom mjestu???

p.s. Sto se derbija tice, svaka vam cast... Poslije tekme, prolazio sam pored Palme, i neka djecirlija se pobila, odmah su tu bila trojica specijalaca, i sve rastjeralaa... I ja mal nisam nastradao :lol:

Ne znam stvarno nista sto se tice preprodaje karata. Ja se uglavnom usredsredim na moj dio posla... :D

Mascherano

Post by Mascherano » 09/11/2009 23:44

Haris.ba wrote:Posto ce biti policajaca na forumu (nadam se), moze malo off? Smije li biti parkirano auto ispred zgrade bez tablica mjesecima? Dosla nedavno patrola(gospodji obili auto) i objasnjavali joj kako od uzimanja otisaka nema nista. Helem nejse. Vjerujem da su primijetili to auto - tesko je ne primijetiti ga. Ustvari, da li policija ista poduzima prema ovoj pojavi?

Moze jos jedno pitanje? Zasto su rijetki radari po Sarajevu? Prije godinu dana bili su cesci. Sada uglavnom "ganjaju" patrole po potezu Nedzarici - Ilidza. I cesto prave sacekuse za prolazak kroz crveno. Ali nocima sam vozao u periodu 09-23, i skoro nigdje policije na prometnijim cestama. Malo policajaca?

P.S.
Mala pohvala policiji. Dosli nedavno pri testiranju za vojsku da popisu ljude kod kojih se nadju narkotici u krvi.

Odmah da ti odgovorim da cu na ovoj temi gledati da ucestvujem kao obicni gradjanin, a ne kao policajac... Sto se tice tvojih pitanja, ne znam bas puno o tome. :)

krusty

Post by krusty » 10/11/2009 00:48

valjda radara nema ko prije zato sto su stavili ove kamere :)

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 10/11/2009 01:04

Napušteno ili ukradeno, pa ostavljeno vozilo, golfII, reg. oznaka 136-J-918 u Pejtonu ispred Konzuma.

Stvarno mi se ne mili pozivati ilidžansku policiju nakon nekih loših telefonskih iskustava sa njima.
Policijo, požuri jer ovo čitaju i dušmani, koji će doći i odvući sebi u avliju golfaII. Očuvan.

Troll_Happens

Post by Troll_Happens » 10/11/2009 09:55

sta mislite o ovoj ideji mislim da od ovog nece biti nista jer na osnovu cega ce naplatiti kaznu da se polijem vodom i da prvom ko mi se ne svidja kazem posprico me hahah to samo kod nas glupih zakona ima :lol: :lol:

Ni pješacima ni vozačima nije lako kada duže pada kiša zbog neravnih cesta i začepljenih šahtova. Treba biti pravi virtuoz pa izbjeći brojne lokve i stići suh na odredište. Zbog toga pješaci ponekad prijave vozača koji ih poprska. S druge strane, ni vozači nisu toliko krivi jer nekada stvarno nemaju načina da zaobiđu lokve.

Prema podacima Saobraćajne policije KS, u ovoj godini pješaci su prijavili 15 vozača zbog prskanja. Kazna za ovaj prekršaj je 30 KM.

- Ako vozač poprska pješaka ili brzo vozi po mokrom kolovozu te napravi saobraćajnu nezgodu, može biti kažnjen sa 50 do 150 KM. Uz to dobije i kazneni bod i oduzimanje dozvole na dva mjeseca - rekao nam je Elvedin Muratspahić, pomoćnik komandira Saobraćajne policije.

I kada pješaci ne prijave vozače koji ih okupaju, to uradi policija ako na licu mjesta uoči takav slučaj.

- Vozač koji ide mokrim kolovozom dužan je usporiti, posebno ako vidi da trotoarom idu pješaci. Preporučujemo pješacima da odmah prijave policiji ako ih vozač isprska - kazao je Muratspahić.

clav

Post by clav » 10/11/2009 10:56

Jedan001 wrote:sta mislite o ovoj ideji mislim da od ovog nece biti nista jer na osnovu cega ce naplatiti kaznu da se polijem vodom i da prvom ko mi se ne svidja kazem posprico me hahah to samo kod nas glupih zakona ima :lol: :lol:

Ni pješacima ni vozačima nije lako kada duže pada kiša zbog neravnih cesta i začepljenih šahtova. Treba biti pravi virtuoz pa izbjeći brojne lokve i stići suh na odredište. Zbog toga pješaci ponekad prijave vozača koji ih poprska. S druge strane, ni vozači nisu toliko krivi jer nekada stvarno nemaju načina da zaobiđu lokve.

Prema podacima Saobraćajne policije KS, u ovoj godini pješaci su prijavili 15 vozača zbog prskanja. Kazna za ovaj prekršaj je 30 KM.

- Ako vozač poprska pješaka ili brzo vozi po mokrom kolovozu te napravi saobraćajnu nezgodu, može biti kažnjen sa 50 do 150 KM. Uz to dobije i kazneni bod i oduzimanje dozvole na dva mjeseca - rekao nam je Elvedin Muratspahić, pomoćnik komandira Saobraćajne policije.

I kada pješaci ne prijave vozače koji ih okupaju, to uradi policija ako na licu mjesta uoči takav slučaj.

- Vozač koji ide mokrim kolovozom dužan je usporiti, posebno ako vidi da trotoarom idu pješaci. Preporučujemo pješacima da odmah prijave policiji ako ih vozač isprska - kazao je Muratspahić.
Postoje neki tipovi s cudnim smislom za humor kojima je jako smjesno da poprskaju grupu pjesaka. Ljudska je psiha takva da je smjesno kad vidis kako nekog poprskaju, ali nije bas smjesno kada ti ustanes i krenes svojim poslom i neko tebe okupa prljavstinom.

ovo sam vidio na cnn-u, a vozac i ekipa u autu je dobila debelu kaznu.
meni u tom zakonu nema nista pogresno, stavise smatram da bi prikladna kazna bila placeno hemijsko ciscenje odjece plus tih 30 maraka, a to hoces li ti ustati tog dana i reci e haj sada cu traziti rupe u zakonu da vidis moze li to najmanji je problem.

gurabija78

Post by gurabija78 » 10/11/2009 11:04

PipiDugaDevetka wrote:Napušteno ili ukradeno, pa ostavljeno vozilo, golfII, reg. oznaka 136-J-918 u Pejtonu ispred Konzuma.

Stvarno mi se ne mili pozivati ilidžansku policiju nakon nekih loših telefonskih iskustava sa njima.
Policijo, požuri jer ovo čitaju i dušmani, koji će doći i odvući sebi u avliju golfaII. Očuvan.
jel diesel? kol'ko je pres'o? :D

Cholina_Lokica

Post by Cholina_Lokica » 10/11/2009 11:10

ma to je extra za prskanje....

ali fakat sta ako se desi da fakat ne mozes proci i poprskas nekoga i prijavi te... ni kriv ni duzan, valjda si trebao izaci iz auta u odcepljavati odvod :D meni se desilo 2-3 puta da sam poprskala ljude, ali znaci nije mi bilo druge, i gledala da to sto manje bude... sve su neki fini ljudi bili pa me nisu prijavili, vjerovatno su znali da nema mi druge :)
ako neko ide na velesice, kod one nove zgrade na pocetku velesica, cim jaca kisa padne, ne da se napravi lokva, nego jezero... svaki put kad prolazim samo cekam kad ce mi voda kroz vrata poceti ulaziti, i ako neko nailazi tuda tad, dzaba sto ides prvom, minimalnom brzinom, bice malo okupan... i sta sad treba da neko zbog toga placa kaznu jer nema druge solucije...

Troll_Happens

Post by Troll_Happens » 10/11/2009 14:59

clav wrote:
Jedan001 wrote:sta mislite o ovoj ideji mislim da od ovog nece biti nista jer na osnovu cega ce naplatiti kaznu da se polijem vodom i da prvom ko mi se ne svidja kazem posprico me hahah to samo kod nas glupih zakona ima :lol: :lol:

Postoje neki tipovi s cudnim smislom za humor kojima je jako smjesno da poprskaju grupu pjesaka. Ljudska je psiha takva da je smjesno kad vidis kako nekog poprskaju, ali nije bas smjesno kada ti ustanes i krenes svojim poslom i neko tebe okupa prljavstinom.

ovo sam vidio na cnn-u, a vozac i ekipa u autu je dobila debelu kaznu.
meni u tom zakonu nema nista pogresno, stavise smatram da bi prikladna kazna bila placeno hemijsko ciscenje odjece plus tih 30 maraka, a to hoces li ti ustati tog dana i reci e haj sada cu traziti rupe u zakonu da vidis moze li to najmanji je problem.
Pa nemam ja nista protiv tog zakona cak sta vise ali problem je kako ce se on uopste primjenjivati... mislim materijalni dokazi kome... vjerovanje na rijec ili sta... dok ti muriju zovnes ovaj ode vec...
A kod nas to znam da namjerno rade.. cak sta vise nece da ti stane na pjesackom sta da ocekujes da ce ti stati dok ti prodjes da te ne uprska pa kad dovoljno odmaknes nastaviti sa putem hehe to nema ni vani a ne kod nasih (ne)vozaca.

maxell_sarajevo
Has thanked: 1 time

Post by maxell_sarajevo » 10/11/2009 23:47

KadSeMrtviProbudimo wrote:
maxell_sarajevo wrote:Ma sve je to olos koja se spustila u grad sa sela, dovoljno je pogledati kulturu policije pa da ti sve bude jasno.Seljaci su se uvalili u policiju i sad primaju svoje rođake tj. opet seljake i sve se vrti u krug.Onda kad zatreba papir za veci cin zavrsi se neki sumnjivi fax na periferiji Kiseljaka i svi zadovoljni.Eto tako se vrti kod nas u policiji.

A šta ti činiš da izmjeniš takvo stanje ?
Zalim se svim nadleznim, al' me niko ne slusa, ipak nije lahko protiv seljaka i rođaka u BIH.Pozz

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 11/11/2009 01:10

gurabija78 wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Napušteno ili ukradeno, pa ostavljeno vozilo, golfII, reg. oznaka 136-J-918 u Pejtonu ispred Konzuma.

jel diesel? kol'ko je pres'o? :D
Nema ga više, a stajao tu skoro 2 godine. Odvučeno!

Locked