Poletarci, hvatajte se kuhinje! Slana jela gotova za cas!

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#1

Post by kame »

A ko ce meni kuhati? :(

Ko me prima na rucak sutra :( ?

:roll:
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#2

Post by The_Fluid »

e moj kame, mozhda ti ovaj podforum nekad bude bazna stanica i oslonac
,

rekoh li ti ja kame, shta tje se desiti, i ti mi nisi vjerovao, cccccc :lol: :lol: ?
:-)
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#3

Post by Stari »

Jedan krompir , srednje velicine, oguliti i izsjeckati na sitne, male kockice , kao za krompirushu.

Zamjesati tijesto sa brasnom, vodom, jednim jajetom, malo soli ... i (na vrh noza) malo sode bikarbone. Tijesto bi trebalo biti otprilike gusce od onoga za recimo palacinke ali ipak ne tako gusto kao ono za ustipke.

One krompirove kockice sastaviti sa tijestom i jos jednom promijesati.

Zejtinom pomastiti pleh (tepsiju) i u njega izliti tijesto (sa krompirom normalno) i strpati u rernu (225-250 stepeni Celzijusovih).

Kad je peceno izvaditi iz rerne i premazati sadrzajem jedne plasticne case kiselog vrhnja. Kad se sve to ...malo hladne ...iskomadati na manje komadice nepravilnih oblika i pomjesati sa mladim sirom i bijelim lukom.


Ako se dakle usudite napraviti ovo sto sam vam ovdje napisao dobit cete nesto sto se u sjevero-zapadnoj BiH, prije rata zvalo Kljukusa


Servirati uz pivo (preporucujem Pilzner (ceski))
User avatar
CiCiban
Posts: 2078
Joined: 17/02/2002 00:00

#4

Post by CiCiban »

a kolaciiiii :roll: :sad: ? kada ce biti :sad: ?
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#5

Post by The_Fluid »

Mozhe i bez vrhnja, i bez bijelog luka i bez mladog sira. I dalje se zove kljukusha, i u Sarajevu. :D

No, sad bih htio spomenuti jedno jelo, koje malo ljudi zna napraviti kako treba: Buredzhici! :)

(recept is coming soon) :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#6

Post by novalic »

eh moj stari, bogata ti je ta kljukusa...

prava, satrinska kljukusa ide ovako..

zamijesi se tijesto na vodi, brasnu i soli, izlije u pomascen pleh, tanko i pece u rerni 35 do 40 min da dobro porumeni, vruce se iskomada, zalije kipucom posoljenom vodom i malo ulja, poslije dodas 2 vrhnja sa bijelim lukom...

uz to sirutke 8-)
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#7

Post by The_Fluid »

Image

Kratka verzija recepta bi bila:

"Potrebno: 2 jufke, 1/2 kg mesa, sol, ulje, 1/2 l kiselog mlijeka. bijelog luka po zhelji
Priprema: Jufke se razrezhu na dvije polovice i premazhu uljem. Isjeckano ili samljeveno meso se posoli i izmijesha. Na svaku polovicu jufke na razmaku od 6-8 cm redaju se komadici mljevenog mesa, tako da u svaki buredzik dodje po jedan zalogajcic mesa. Jufke se saviju (srolaju) u guzve i izrezu na burekcice koje treba sloziti u zamascenu tepsiju. Sve skupa preliti s malo masnoce i ispeci. Kiselo mlijeko malo posoliti i izmijesati. U to dodati nekoliko sitno narezanih zrna bijelog luka. Vruce buredzike preliti kiselim mlijekom, pomastiti pa vratiti u toplu pecnicu da se kiselo mlijeko upije.
Buredzici se mogu servirati hladni ili mlaki."
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#8

Post by The_Fluid »

Nazhalost, ko god je pravio ove buredzhike, na slici, malo su mu izgorili :D
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#9

Post by novalic »

flu...

ma da nemas mozda mustru od ovoga stolnjacica...
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#10

Post by Stari »

novalic wrote:eh moj stari, bogata ti je ta kljukusa...

prava, satrinska kljukusa ide ovako..

zamijesi se tijesto na vodi, brasnu i soli, izlije u pomascen pleh, tanko i pece u rerni 35 do 40 min da dobro porumeni, vruce se iskomada, zalije kipucom posoljenom vodom i malo ulja, poslije dodas 2 vrhnja sa bijelim lukom...

uz to sirutke 8-)

Dobro.... ova tvoja varijanta je bila cesca u studentskim danima....ja sad radim pa si mogu priustiti 2-3 kriske bijelog luka i malcice mladog sira.

Dakle revizija gore navedenog recepta mogla bi u duhu kompromisa glasiti na slijedeci nacin: U slucaju da ocekujete sastanak sa partnerom (partnericom) pripremajte Novalickinu (studentsku) verziju.....ili bijeli luk u mojoj verziji zemjenite dodatnom bocom piva.
User avatar
pekarce
Posts: 263
Joined: 07/07/2004 14:15
Location: Buljin stream

#11

Post by pekarce »

A evo jos jednog dragulja of Bosnian cuisine :D :

Sogan-dolma za dvoje i malo za firzidera:

1. luka 1kg, sitnije glavice promjera oko 5cm.
2 .za nadjev: mesa fasiranog 50dkg, 10dkg ociscene rize, vece cesne bjelog luka, so i biber po ukusu
3 .postupak: luku seo drezu vrhovi i pazljivo se oguli, te cijele glavice spuste u sud od 1,5 l. kljucale vode u koju se
predhodno doda soli i 2 supene kasike sirceta i kuha do 5 minuta. Kuhani luk ne smije biti ni previse tvrd niti
previse mekan. Nakon sto se ohladi, iz glavica luka se pazljivo odvajaju prstenovi
4 .prstenovi luka se pune nadjevom, sa tim da se u nadjev naveden pod 2. doda i sitno isjeckan ostatak kuhanog luka,
otprilike 10dkg., kao i 2. supene kasike vode, a ako je meso nemasno i 1. supenu kasiku ulja, naravno nadjev se
prije upotrebe dobro izmjesa
5 .kuha se oko 20min. u "Pretisu", a u obicnoj serpi oko 40 min., ali najbolja je proba prije kraja kuhanja. 10 min. prije sto se skine sa vatre, pripremi se ampre sa malo ulja i crvene paprike ili paradajz sosa i to se doda na dolmu.

Pri serviranju se moze dodati pavlaka iliti smetana. :-D
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#12

Post by Stari »

zoom66 wrote:POHOVANE PAPRIKE
Potrebno: 1 kg paprika, 3 jajeta, brašno za pohovanje, ulje za prženje i so.
Priprema: Za ovo su potrebne debele paprike roge. Paprike se ispeku na žaru ili plati. Ogule se i osole iznutra. Prethodno se napravi smjesa brašna i jaja, rjeđe, kao za palačinke. Umaču se u to paprike i prže na ulju. :-) :-) :-) :D :P

slazem se u potpunosti s postovanim velemajstorom i njegovim vidjenjem ovog remek-djela....pridodao bih jos samo da se iste (dakle pohovane paprike) izvrsno mogu kombinovati sa slanim kajmakom, travnickim sirom, badelovim konjakom ...a bogami i pivom.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#13

Post by novalic »

starci, kad ste vec kod paprika... hm, moje selo i jesu zvali paprikari..

crvene debele paprike ispecene u rerni ili na zaru ogulite i ocistite unutra...

pa onda pravis cordon bleu... krisku sira za topljenje, krisku sunkice ili, za vegetarijance, susenog sira sa malo bijelog luka i persina, paprike se dobro posole, umacu u brasno - jaja - prezle i peku na ulju...

ovo je stvarno stvar za probati... elem je ukusno, izvrsno za vidjet'... a i tokmak ga moze napravit'...
havetinja
Posts: 759
Joined: 12/09/2003 00:00
Contact:

#14

Post by havetinja »

novalic wrote: ovo je stvarno stvar za probati... elem je ukusno, izvrsno za vidjet'... a i tokmak ga moze napravit'...
nazalost, ne moze :(
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#15

Post by novalic »

sô ?
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#16

Post by Stari »

novalic wrote:starci, kad ste vec kod paprika... hm, moje selo i jesu zvali paprikari..

crvene debele paprike ispecene u rerni ili na zaru ogulite i ocistite unutra...

pa onda pravis cordon bleu... krisku sira za topljenje, krisku sunkice ili, za vegetarijance, susenog sira sa malo bijelog luka i persina, paprike se dobro posole, umacu u brasno - jaja - prezle i peku na ulju...

ovo je stvarno stvar za probati... elem je ukusno, izvrsno za vidjet'... a i tokmak ga moze napravit'...
Pokusao sam samo umjesto sunke , na insistiranje gostiju, sam uglavio dimljenu junecu vjesalicu (negdje je zovu peka)isjecenu tanko, britvom.... i tako ...nije lose primljeno kod gostiju.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#17

Post by novalic »

a sto se tebe tice ?



kuhas u malo slane vode i kapljicu ulja riblji filet(i), za 4 osobe treba oko 200 gr ribe, izribas jednu srednju glavicu luka, jedan bijeli luk, isitnis saku persuna, jednu manju tikvicu, pomijesas sa izmrvljenom skuhanom ribom dodas jaje cijelo, brasna i mlijeka i mijesas da dobijes smjesu kao za peksimete !
u vruce ulje stavljas po jednu zlicu smjese, peces 3 min s jedne, 3 min sa druge stane, vadis na papir, da upije ulje i odmah serviras...

uz pivu je haos !

ps moze se dodati ljute papricice, ko voli !
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#18

Post by Stari »

500g mljevenog juneceg ili janjeceg mesa
150g luka
50g cesnjaka
2 slatka feferona
so i biber po zelji

Priprema:

Luk izrezemo na krupnije komade i sameljemo. Zatim posolimo i pobiberimo, dobro izmjesamo i ostavimo 30 minuta. Zatim ponovo sameljemo i dodamo feferone. Samljevenu smjesu ponovo dobro izmjesamo, a onda oblikujemo diskove odprilike velicine poklopca od kreme za cipele( za one koji su picajzle i hoce tacnu mjeru onda ...otprilike 2,5 - 3 cm u poluprecniku) koje mozemo pohovati (sa jajima , mlijekom i brasnom ili prezlom) ili peci na rostilju. Posluzujemo toplo ...preporucujem zajedno sa vrucim lepinjama ili somunima.

Zamjenimo li 2 slatka feferona sa jednim manjim srednje ljutim ....dobijemo vrlo kvalitetnu mezu za zestoka pica ...preporucujem Stock, Vinjak ...i slicno


Aha jelo se zove ...Djulbastije
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#19

Post by novalic »

ako je 2,5 do 3 cm u poluprecniku, onda je 6 u precniku...

ili sam ja nesto pobrkala...

jos malo pa ce mi trebat centimetar kad kuham :shock:
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#20

Post by novalic »

iz svega prilozenog se vidi da je stari...

okorjela nezenja 8-)
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#21

Post by Stari »

novalic wrote:ako je 2,5 do 3 cm u poluprecniku, onda je 6 u precniku...

ili sam ja nesto pobrkala...

jos malo pa ce mi trebat centimetar kad kuham :shock:
Ispravno shvaceno glede odnosa poluprecnika sa precnikom.


Nezenja ...? hm the ....nemoj se ljutiti...no to smatram neprikladnim(odvec intimnim) podrucjem ...isto kao i broj godina koje nosam na grbaci.
novalic
Posts: 4807
Joined: 07/02/2003 00:00

#22

Post by novalic »

ja mislim da se ti osjecas starijim nego sto jesi !

za koga se danas moze reci da je star... sedamdesetogodisnjaka ? ili vise...
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#23

Post by BigusDickus »

Novalicko, novalicko, vraze mali. Sta si navalila na Starog, pusti covjeka :D
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#24

Post by Stari »

novalic wrote:ja mislim da se ti osjecas starijim nego sto jesi !

za koga se danas moze reci da je star... sedamdesetogodisnjaka ? ili vise...

Vidis .... da ti pravo kazem ...ne znam ni sta bih ti rekao. Koliko god ja bio star....i ma kako mi bracno stanje izgledalo....nema, bar ne previse, veze sa cinjenicom da znam napraviti izvrsne djulbastije. Koje bi, uz konjak i vruce lepinje, rado tebi posluzio dok na malom ekranu reprezentacija BiH busi 3:0 Srbiju i CrnuGoru na Bilinom Polju u Zenici. Da bi se sve to fino zavrsilo, na kraju bih te (mrtvu-pijanu) i garantovano netaknutu odvezao tvome muzu i ostatku familije ...pa nek onda oni nagadjaju sta te je tu noc strefilo.
BigusDickus
Posts: 3832
Joined: 09/07/2004 09:49
Location: Sarajevo
Contact:

#25

Post by BigusDickus »

Nije ni tebi mane Stari :D
Post Reply