Polaganje strucnog!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Allen Dellman

Polaganje strucnog!

Post by Allen Dellman » 11/10/2010 19:12

Pozdrav raja :)
Eh ovako interesuje me da li je neko polagao strucni iz informatike,trebaju mi pitanja iz zakona,cuo sam da se non stop ista vrte....ukoliko neko ima bio bih mu neizmjerno zahvalan.Da naglasim da se ovo odnosi na sarajevski kanton,posto tu polazem :) Svaka informacija je dobro dosla :thumbup:

Allen Dellman

Re: Polaganje strucnog!

Post by Allen Dellman » 11/10/2010 19:20

Zaboravih reci da je strucni iz prosvjete,predmet informatika i tehnicki odgoj :-D da ne bi bilo kakve zabune :-)

Allen Dellman

Post by Allen Dellman » 13/10/2010 13:28

anybody heeelp :-)

zelenashica

Post by zelenashica » 15/10/2010 01:32

Za TK nema pitanja,bar ih ja nisam ganjala.Zakon u ruke i prečešljaj ga.
Helem pitanja su jednostavna,većinom se vrti oko onoga što treba da znaš da bi bio u prilici da zaštitiš svoja prava i onog da ne narušiš tuđa :D

Allen Dellman

Post by Allen Dellman » 15/10/2010 02:11

hvala puno na odgovoru :) pomislio sam da mi se niko nece javiti :-)

EsadCo

Post by EsadCo » 16/10/2010 08:55

Stručni ispit, da li se polaže na fakultetu, ili to organizuje svaka insitucija zasebno?

zelenashica

Post by zelenashica » 16/10/2010 16:48

EsadCo wrote:Stručni ispit, da li se polaže na fakultetu, ili to organizuje svaka insitucija zasebno?

Stručni ispit se ne polaže na fakultetima.
Ukoliko je obrazovanje u pitanju(zvanje nastavnik,profesor)polaže se pri Ministarstvu obrazovanja,odnosno u Prosvjetno pedagoškom zavodu,nakon rješenja o obavljenom pripravničkom stažu.
Ukoliko se tiče drugih branši to polaganje organizuju u sklopu tih institucija.

EsadCo

Post by EsadCo » 18/10/2010 17:40

Mene zanima oblast telekomunikacija? Gdje se polaže stručni ispit da bih mogao konkurisati u ADS?

zelenashica

Post by zelenashica » 18/10/2010 21:02

EsadCo wrote:Mene zanima oblast telekomunikacija? Gdje se polaže stručni ispit da bih mogao konkurisati u ADS?

Ja kolkio znam ako je konkurs objavljen prego ADS(AGENCIJA ZA DRZAVNU SLUZBU)stručni ne moras ni imati bitno je da ipunjavas ostale uslove konkursa,te nakon zatvaranja konkursa ADS ogranizuje polagaje stručnog(za one koji ispunjavaju uslove a nemaju stručni),te i ti besplatno imas priliku isti polagati.
ps.Milim da si htio info za stručni(ispit za obavljanje poslova u drzavnoj upravi).Je l' to to?

EsadCo

Post by EsadCo » 18/10/2010 23:19

zelenashica wrote:
EsadCo wrote:Mene zanima oblast telekomunikacija? Gdje se polaže stručni ispit da bih mogao konkurisati u ADS?

Ja kolkio znam ako je konkurs objavljen prego ADS(AGENCIJA ZA DRZAVNU SLUZBU)stručni ne moras ni imati bitno je da ipunjavas ostale uslove konkursa,te nakon zatvaranja konkursa ADS ogranizuje polagaje stručnog(za one koji ispunjavaju uslove a nemaju stručni),te i ti besplatno imas priliku isti polagati.
ps.Milim da si htio info za stručni(ispit za obavljanje poslova u drzavnoj upravi).Je l' to to?

Jeste! Hvala na pomoći :-)

zelenashica

Post by zelenashica » 20/10/2010 18:39

EsadCo wrote:
zelenashica wrote:

Jeste! Hvala na pomoći :-)

Molim i drugi put.

knjizevnica1984

Post by knjizevnica1984 » 15/03/2011 18:01

Pozdrav!

Upravo imam velike dileme, pa se nadam da će se pronaći neko ko bi mi mogao dati tačan odgovor. Naime, zanima me da li osobe ( diplomirani profesori / profesorice za rad u srednjim školama), mogu polagati stručni ispit AKO su radili u nekim drugim tijelima, npr. u nekome časopisu? :? :? :? Čula sam priče da se gubi pravo na polaganje stručnog (iz struke) ako si proveo bar jedan radni dan u nekoj drugoj instituciji :shock: :shock: (npr. ja sam profesorica informatike, a radila sam kao administrator u nekome časopisu pa sam izgubila pravo na polaganje stručnog za svoje prvobitno zvanje?). Iako je to malo nelogično, ali svašta se priča, svašta se ludima dešava... :?

Unaprijed, hvala!

zelenashica

Post by zelenashica » 16/03/2011 09:31

knjizevnica1984 wrote:Pozdrav!

Upravo imam velike dileme, pa se nadam da će se pronaći neko ko bi mi mogao dati tačan odgovor. Naime, zanima me da li osobe ( diplomirani profesori / profesorice za rad u srednjim školama), mogu polagati stručni ispit AKO su radili u nekim drugim tijelima, npr. u nekome časopisu? :? :? :? Čula sam priče da se gubi pravo na polaganje stručnog (iz struke) ako si proveo bar jedan radni dan u nekoj drugoj instituciji :shock: :shock: (npr. ja sam profesorica informatike, a radila sam kao administrator u nekome časopisu pa sam izgubila pravo na polaganje stručnog za svoje prvobitno zvanje?). Iako je to malo nelogično, ali svašta se priča, svašta se ludima dešava... :?

Unaprijed, hvala!

Ovo je notorna glupost i neistina.
Stručni ispit možeš polagati i da si radila ne znam ni ja šta...kakve ba veze ima da li si nakon diplomiranja ili ranije radila u nekoj drugoj firmi,na nekim drugim poslovima... :-)
Po ovoj logici ne možeš imati dva i više završena studija i za oba položiti stručni ispit :roll:

Tvoje je da odradiš pripravnički staž za zvanje profesor informatike i automatizmom ispunjavaš uslove za polaganje stručnog ispita.

knjizevnica1984

Post by knjizevnica1984 » 16/03/2011 14:32

zelenashica wrote:
knjizevnica1984 wrote:Pozdrav!

Unaprijed, hvala!

Ovo je notorna glupost i neistina.
Stručni ispit možeš polagati i da si radila ne znam ni ja šta...kakve ba veze ima da li si nakon diplomiranja ili ranije radila u nekoj drugoj firmi,na nekim drugim poslovima... :-)
Po ovoj logici ne možeš imati dva i više završena studija i za oba položiti stručni ispit :roll:

Tvoje je da odradiš pripravnički staž za zvanje profesor informatike i automatizmom ispunjavaš uslove za polaganje stručnog ispita.

Hvala, tako sam i pretpostavila. Ali teško je ostati pametan kad vam se požali diplomirana građevinistica, koja je željela da radi u komercijali (nije imala šta drugo), da su joj rekli (ne znam ko) da neće moći polagati stručni za građevinu.
U svakom slučaju, hvala još jednom.
Pozz :thumbup:

saanja4

Post by saanja4 » 27/04/2011 14:24

jel ima neko ko je raspolozen da podijeli iskustvo( u vezi polaganja strucnog ispita), gdje moze da se nabavi literatura! :?

privremeni

Post by privremeni » 27/04/2011 16:00

saanja4 wrote:jel ima neko ko je raspolozen da podijeli iskustvo( u vezi polaganja strucnog ispita), gdje moze da se nabavi literatura! :?

Ne mogu ti pomoci, ali savjetujem da ti ne bude jedini izvor informacija forum, jer literatura, vrsta propisa i slicno ovisi dobrim dijelom od tvog zvanja odnosno struke. Najbolje se je konsultovati sa nekim od nesto starijih kolega koji su to prosli, a onda ides preko odgovornih institucija.
Samo da napomenem da se svaki radni staz ne priznaje u pripravnicki staz, zavisi od struke. U gradjevinskoj, medicinskoj, veterinarskoj i jos nekim zvanjima, pripravnicki mora biti odradjen iskljucivo u struci.

saanja4

Post by saanja4 » 28/04/2011 08:47

privremeni wrote:
saanja4 wrote:jel ima neko ko je raspolozen da podijeli iskustvo( u vezi polaganja strucnog ispita), gdje moze da se nabavi literatura! :?

Ne mogu ti pomoci, ali savjetujem da ti ne bude jedini izvor informacija forum, jer literatura, vrsta propisa i slicno ovisi dobrim dijelom od tvog zvanja odnosno struke. Najbolje se je konsultovati sa nekim od nesto starijih kolega koji su to prosli, a onda ides preko odgovornih institucija.
Samo da napomenem da se svaki radni staz ne priznaje u pripravnicki staz, zavisi od struke. U gradjevinskoj, medicinskoj, veterinarskoj i jos nekim zvanjima, pripravnicki mora biti odradjen iskljucivo u struci.

hvala! :)

zelenashica

Post by zelenashica » 04/05/2011 18:13

Iz koje oblasti je stručni ispit?

saanja4

Post by saanja4 » 20/05/2011 07:12

zelenashica wrote:

Iz koje oblasti je stručni ispit?

gradjevinarstvo:)

Post Reply