Polaganje IELTS-a u Sarajevu

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
toure123

Polaganje IELTS-a u Sarajevu

Post by toure123 » 25/08/2016 21:07

Cao svima,

ima li neko mozda iskustva sa polaganjem generalnog ispita IELTS-a iz Engleskog u Sarajevu? Meni treba Level 9 ili 10, sto znaci da moram 95% ostvariti na sva 4 moguca ispita (mislim da ih je toliko ukupno) ili 100%. Najvise me zanima misljenje onih koji su ga polagali sta misle koliko otprilike treba da se pripremi taj ispit. Moram da naglasim da mi Engleski nikad nije bio problem i govorim ga kao maternji, pa me interesuje sta mislite da li je 1 mjesec razuman period da se taj ispit spremi za Level 10 nivo (C2) ?

Svi savjeti su dobrodosli (dobronamjerni naravno), pa eto pisite da cujem vasa misljenja :D

Hvala puno!

miki27A

Re: Polaganje IELTS-a u Sarajevu

Post by miki27A » 26/08/2016 01:42

Ja sam radila IELTS (akademski) i imala sve 8. Priprema : citanje knjige na engleskom, malo tesaurus prelistati, nista posebno.
Nije mi jasno ovo 10 sto spominjes, najvisa ocjena je 9 na IELTS. Evo ti link pa vidi detaljnije.
http://ieltsliz.com/ielts-band-scores/
Ne znam kako to sada ide, slusanje je kod nas bilo preko CD playera, pa ti savjetujem da sjednes blize playeru (velika je ucionica bila, i general i academic su zajedno za pisanje i slusanje)
Sretno i javi rezultate!

toure123

Post by toure123 » 26/08/2016 13:48

miki27A wrote:Ja sam radila IELTS (akademski) i imala sve 8. Priprema : citanje knjige na engleskom, malo tesaurus prelistati, nista posebno.
Nije mi jasno ovo 10 sto spominjes, najvisa ocjena je 9 na IELTS. Evo ti link pa vidi detaljnije.
http://ieltsliz.com/ielts-band-scores/
Ne znam kako to sada ide, slusanje je kod nas bilo preko CD playera, pa ti savjetujem da sjednes blize playeru (velika je ucionica bila, i general i academic su zajedno za pisanje i slusanje)
Sretno i javi rezultate!
Aha, negdje sam bio citao (ako se ne varam) da je 10 maksimalna ocjena na sva 4 testa. Uglavnom mi treba takav rezultat da je moj nivo poznavanja Engleskog "superior" (8 ili 9 onda mi ocjena treba ako se ne varam). Meni ce trebati generalni IELTS posto apliciram za vizu 189 u Australiji. Akademski se koristi samo prilikom apliciranja i zelje da se negdje studira - a ta obrazovna institucija zahtjeva akademski IELTS.

Sto se tice pripreme ispita jel se dobiju ikakve knjige od njih ili nesto slicno ?

Btw. koliko si ti cekala na rezultate ispita? Pretpostavljam da se za neke dijelove odmah dobiju rezultati ako se rade na racunaru? :)

miki27A

Post by miki27A » 26/08/2016 16:43

Probaj, opsti ne bi trebao biti nesto tezak. Bile su neke knjige u British council, ali mislim da je to sada zatvoreno? Vidi online forume za ielts, pa bar savjete da dobijes od novijih polagaca.
Meni su dosli rezultati za dvije sedmice ako se dobro sjecam. Ovo je jos iz doba kad smo sve radili na papiru, misim da je sad sve brze ako se sve radi kompjuterski. Znam kad sam GRE polagala, na kraju sam dobila otprilike broj bodova i onda te pita hoces li da ih prihvatis ili da odustanes. Mozda je tako sada i na IELTS-u.
Gdje se sada polaze? Ja sam isla u Bosnjacku gimnaziju na testiranje.

chengaba

Post by chengaba » 26/08/2016 22:32

IELTS kada platiš, platiš samo polaganje ispita, znači sve je na tebi, od priprema, knjiga i sl., ali toliko toga da je dostupno i da je besplatno.

Ja sam polagao academic, i dobio band 8 (trebalo mi zbog studija). Ja sam se pripremao tako što sam poskidao sa torrenta sve IELTS knjige i testove (novije od IELTS 12 mislim), i onda bih prerađivao testove više puta. Imaš 4 testa (reading, listening, speaking i writing) od kojih se svi osim speaking rade po sat vremena mislim. Pa onda bih dok radim testove stavio štopericu da znam dokle sam, jer dosta raje izgubi puno vremena na početku.

I na youtube-u ima dosta kanala sa kojih možeš naučiti i pokupiti folove za bolju ocjenu (npr. korištenje sinonima vole itd.).
A meni je bilo da čekaš 14 dana na rezultate, i donese ti 14-ti dan poštar na vrata. :D

Sretno ;)

raoul duke

Post by raoul duke » 29/09/2016 13:10

Malo da osvjezim temu :D

Da li je neko polagao u skorije vrijeme? Iskustva?

Post Reply