Pokretanje Proizvodnje u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Tensai

Pokretanje Proizvodnje u BiH

Post by Tensai » 24/08/2011 22:56

Dokada ćemo gledat kako nam firme propadaju a ljudi koji imaju novac otvaraju samo kafiće i prodavnice gdje nam uvaljuju stranu robu?

Zašto se ne bi recimo 100-200 ljudi "utalilo" po nekih 5-10 hiljada KM i otvorili firmu sa zajedničkim vlasništvom i proizvodili neki domaći proizvod sa našim resursima?

Master.DKP

Re: Pokretanje Proizvodnje u BiH

Post by Master.DKP » 25/08/2011 20:39

Evo odmah odgovor pa da mozes produziti dalje sam ili traziti partnere kao lupom u BiH !

Prvi odgovor je zato sto smo bolesni ! Samo radi obima administravije nismo zavedeni niti nas se hospitalizira i ljeci niti nam to smiju priznati ! E, kada dozivis ovu katarzu i prekrizis 97 % stanovnista onda moze dalje ciste duse.

Zato sto bi ovih 97 % gore navedenih dalo tih 10 -15 000 KM da se zaposli u BH Telecomu, zapusti stomak i mozak, tamo hefta neke papire i hoda po hodnicima i pravi stetu sebi, Bogu, planeti i samo smeta saobracaju.

Drugo, odlicna ideja. Akciono ( dionocarsko ) drustvo postoji vise stotina godina i dobra forma privredivanja kada se nadu ljudi koje zele, znaju i mogu da rade. To je opet ovih 3 % na kojih mozes racunati ostale izbrisi gumicom.

BiH: Potencija za iducih 50 godina: Hrana za domace potrebe i EXPORT, vode za domace potrebe i EXPORT, ljekovita i BIO hrana, Turizam ( IMPORT) turista u BiH.

Sretno. :sax: :bih:

talić

Post by talić » 26/08/2011 10:21

Teško, kad smo mi u svakom pogledu totalni promašaj. Fondovi koji su pokupili ljudima certifikate su trebali da prikupe i dovoljnu količinu novca pa da postanu većinski vlasnici kompanija koje imaju izgleda da opstanu i uspiju. Npr. većinski vlasnik cementare Kakanj je holandski CEEM investment fond. Kupili su cementaru, investirali 140 miliona i sada uzimaju dobit svake godine a naši (slovenački) fondovi samo jedu kapital dioničara.

drndalo
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Post by drndalo » 26/08/2011 10:28

Zar nije Cementara Kakanj kupljena od Heidelberg Cement-a iz Njemacke ???

http://www.heidelbergcement.com/ba/bs-l ... il_TCK.htm

talić

Post by talić » 26/08/2011 11:59

drndalo wrote:Zar nije Cementara Kakanj kupljena od Heidelberg Cement-a iz Njemacke ???

http://www.heidelbergcement.com/ba/bs-l ... il_TCK.htm

ne znam kako i u kojim relacijama su i kako funkcioniše Heidlbergerzement group ali tu piše crno na bijelo 91,15 % CEEM INVESTMENT http://www.capitalmarket.ba/Default.asp ... mbol=TCMKR

udrch

Post by udrch » 28/08/2011 02:50

Tensai wrote:Dokada ćemo gledat kako nam firme propadaju a ljudi koji imaju novac otvaraju samo kafiće i prodavnice gdje nam uvaljuju stranu robu?

Zašto se ne bi recimo 100-200 ljudi "utalilo" po nekih 5-10 hiljada KM i otvorili firmu sa zajedničkim vlasništvom i proizvodili neki domaći proizvod sa našim resursima?

Jarane ne možeš naći dvojicu da isto misle, a kako onda sastaviti 200 komada..
Osim toga, to ne ide nigdje baš tako..
Uglavnom jedan čovjek ili manji broj njih dobije ideju i pokrene posao, pa onda ulaze akcionari kad im se ima šta ponuditi..

Naša šansa u grupisanju je bila da se neka banka ponudi našoj dijaspori ili sa akcijama ili sa našim standardnim, a zapad ipak velikim kamatama i da se finansira proizvodnja..
Ali ne mere kod nas ništa..

jedna tamo

Post by jedna tamo » 29/08/2011 10:43

proizvodnja, pa mogu se usuditi reći bilo čega u većim razmjerama, je jako težak, komplikovan i zahtjevan posao...
govorim iz ličnog iskustva u više firmi....ljudi nemaju pojma šta tu sve treba, nisam ni ja znala mada sam se školovala za tako jedan posao, ali tek kad uđeš u te vode vidiš šta znači proizvoditi "nešto"
pokretanje proizvodnje znači odmah računati da si narednih 5-10 godina daleko u minusu, pa tek onda slijede plodovi koji se mogu ubrati ukoliko firma procvjeta i krene posao...koju god mašinu da kupite niko vam neće dati tajni recept kako ta mašina radi, dobijete generalne stvari i neku obuku od desetak dana za radnike i gazde odmah očekuju da to sve radi jer zaboga sve su obezbjedili, a proces je komplikovan, od same narudžbe sirovine, zavisno od toga šta se proizvodi pa svog neophodnog repromaterijala, pa tek onda samog toka proizvodnje, u samim počecima jako puno škarta ima, to je gotov proizvod al koji nije po standardu i odmah se smatra škartom, e a u samom procesu su najgori kvarovi jer ukoliko su mašine vrijedne a obično su to mašine milionske vrijednosti i ukoliko se desi kvar nastaje frka jer i ti majstori neznaju šta je, danas je u pitanju sama elektronika, znači mehanički kvar inekako al elektronički teško...
raspisa se ja, možda malo previše negativno al proizvodnju može pokrenuti neko ko ima dobru zaleđinu, već brdo love i naravno stranka=banka=beskamatni kredit

žuti

Post by žuti » 29/08/2011 10:57

Tensai wrote:Zašto se ne bi recimo 100-200 ljudi "utalilo" po nekih 5-10 hiljada KM i otvorili firmu sa zajedničkim vlasništvom i proizvodili neki domaći proizvod sa našim resursima?

Zato što 3 brata ne mogu se sloziti , a kamoli 100 ljudi izabranih po prinicpu "random" :D

olensoner

Post by olensoner » 29/08/2011 11:06

Interes svakog investitora je povrat na investiciju i to sto brzi povrat, kafici, trgovine, usluzni sektor su tu vodeci i mislim da je to jedan od osnovnih razloga nedovoljne zainteresovanosti poslovnih ljudi za proizvodni sektor. Medjutim neki ljudi se smiju upustiti u proizvodnju iz razloga sto imaju osigurano trziste, evo ja znam primjer firma je pocela proizvoditi plasticne ambalaze i u roku nesto malo duzem od godinu dana su u potpunosti isplatili objekat, masine, materijal, sve, nekih milion KM.
Mislim da je kljucno za nase poduzetnike pogotovo iz sektora proizvodnje povezati se sa jakim i velikim igracima u EU, obicno takvi poslovi najbolje se isplate, ima dosta primjera u BiH koji su tako postali uspjesni. Jer kad si mali, bez obzira sto si efikasniji, prilagodljiviji trzistu, uvijek se tesko nosis sa velikim igracima, zato je bolje biti dio velike ekipe.
A sto se tice udruzivanja, pa to je opcenito stvar u svijetu da ljudi tesko ulaze u takve investicije, jer danas je povjerenje rijetkost...

Tensai

Post by Tensai » 29/08/2011 12:12

Što se tiče banaka to ne treba pokušavat.Naša država je prodata kada je prodata zadnja banka strancima.I strancima se ne isplati davati povoljne kredite za pokretanje domaće proizvodnje,jer ako mi radimo i proizvodimo to znači manje plijena za njih.Političari isto ne žele ništa uraditi jer su i oni prodane duše.
BiH se nalazi u stanju jedne finansijske kolonije stranih zemalja,gdje se privatiziranjem kapital ispumpava iz zemlje.Naravno naše domaće firme ne mogu biti konkurencija stranim megalitima i propadaju jedna po jedna.
Za sada živimo isključivo od turizma i novca koji nam šalje dijaspora,a zbog finansijskih problema zapada,moći ćemo očekivati sve manje i manje turista,i sve manje i manje novca iz dijaspore.

jedna tamo

Post by jedna tamo » 29/08/2011 12:20

Tensai e ovo si dobro napisao

ssmmiilleeyy

Post by ssmmiilleeyy » 01/09/2011 17:03

Tensai wrote:Što se tiče banaka to ne treba pokušavat.Naša država je prodata kada je prodata zadnja banka strancima.I strancima se ne isplati davati povoljne kredite za pokretanje domaće proizvodnje,jer ako mi radimo i proizvodimo to znači manje plijena za njih.Političari isto ne žele ništa uraditi jer su i oni prodane duše.
BiH se nalazi u stanju jedne finansijske kolonije stranih zemalja,gdje se privatiziranjem kapital ispumpava iz zemlje.Naravno naše domaće firme ne mogu biti konkurencija stranim megalitima i propadaju jedna po jedna.
Za sada živimo isključivo od turizma i novca koji nam šalje dijaspora,a zbog finansijskih problema zapada,moći ćemo očekivati sve manje i manje turista,i sve manje i manje novca iz dijaspore.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: Slažem se s svim što si napisao

ja bih još samo dodao kao sve na ovo šlag na tortu,kriminalce koji otimaju (pljackaju) kamione.pa onda dobijes tenisere(reketase),razne paljevine automobila,smicalice ovakve smicalice onakve od strane Fiame :D

slobodni armirach

Post by slobodni armirach » 01/09/2011 17:20

25000 KM kosta radno mjesto u proizvodnji, pa ti skontaj koliko ti treba para da pokrenes proizvodnju necega od nule :-D

Trebam te

Post by Trebam te » 01/09/2011 17:21

ssmmiilleeyy wrote:
Tensai wrote:Što se tiče banaka to ne treba pokušavat.Naša država je prodata kada je prodata zadnja banka strancima.I strancima se ne isplati davati povoljne kredite za pokretanje domaće proizvodnje,jer ako mi radimo i proizvodimo to znači manje plijena za njih.Političari isto ne žele ništa uraditi jer su i oni prodane duše.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: Slažem se s svim što si napisao

ja bih još samo dodao kao sve na ovo šlag na tortu,kriminalce koji otimaju (pljackaju) kamione.pa onda dobijes tenisere(reketase),razne paljevine automobila,smicalice ovakve smicalice onakve od strane Fiame :D

Mi imamo jedan jos veci problem sto je vrlo malo stvari definisano zakonom. Npr: Imamo jedna slucaj gdje covjek hoce da gradi Farmu tovljenih pilica (veci gabarit)u samom ulazu u selo, naravno narod se jako pobunio...medjutim zakonom nije definisano koliko ta vrsta fabrike mora biti udaljena od naselja, puta, skole, i svega sto bi regulisalo tu gradnju. Sad kako regulisati to? Sta ako covjek ulozi 300 hiljada maraka i odjednom nadje se lola kaze smeta mi???

Mislim ovakvi propusti se ne bi smjeli desavati, ovakve zakone ima HR i SR vec poodavno. Nasi ljudi koji sjede po kantonalnim i federalnim ministarstvima trebaju raditi svoj posao kao prvo...napisati zakon!

Sto se dijaspore tice, sve manje ce biti ulaganja, ja se vracam ali ne mislim oloziti novac u Bosnu, nije stabilno trziste, nema politicke volje i ljudi koji rade na tome ili su ne strucni ili lijeni, tako sjede da im prodje mandat. Vracam se ali cu zivjeti od novca investiranog vani.

Toto

Post by Toto » 01/09/2011 20:56

slobodni armirach wrote:25000 KM kosta radno mjesto u proizvodnji, pa ti skontaj koliko ti treba para da pokrenes proizvodnju necega od nule :-D

kako ti skonta ovu cifru??

heckler

Post by heckler » 01/09/2011 21:19

U Bosni na svako pitanje kako nesto uraditi dobices stotinu odgovora zasto se to nesto uopste ne moze uraditi.

A covjek u kuhinji poceo praviti sapune pa stvorio i marku i biznis. Drugi na livadi heljdu zasadio pa stvorio biznis. Treci u selu bogu iza nogu od 1 dudovog drveta prodaje hiljade maraka pekmeza. Cetvrti jarbole izvozi u zapadnu evropu (heeej, jarbole jebote).

Al treba se posla latiti, a taj nagon je u deficitu u Dragoj Nasoj.
Last edited by heckler on 01/09/2011 21:31, edited 1 time in total.

heckler

Post by heckler » 01/09/2011 21:30

dupli

Eshek

Post by Eshek » 11/09/2011 18:47

Cementara iz Kaknja se već otplatila strancima... Uložili prenapuhanih 140 miliona (prije će biti 70 tak), a zvanično u 2010. god. izvukli 25 miliona dobiti.

Inače, cementare i željezare na jugoistoku evrope su mnogo interesantne strancima... velika potražnja, slaba država...može se mnogo prodati na crno :D

Eshek

Post by Eshek » 11/09/2011 18:49

BTW, kad smo veeć kod posla... evo ja imam 15.000 m2 zemljišta uz izvor i koncesiju na 30 godina za eksploataciju vode (imam već i pretrage sa SGS Fresenius instituta). Objekat mogu sam izgurati, mašine ne mogu.

Tražim partnera za fabriku vode

Tensai

Post by Tensai » 11/09/2011 20:08

Eshek wrote:BTW, kad smo veeć kod posla... evo ja imam 15.000 m2 zemljišta uz izvor i koncesiju na 30 godina za eksploataciju vode (imam već i pretrage sa SGS Fresenius instituta). Objekat mogu sam izgurati, mašine ne mogu.

Eh u vodi je budućnost.Teško bi ovdje u BiH kome prodao vodu ali bi mogao izvoziti.Da nisam student pogurao bih te.
Po mom mišljenju ne bi bilo loše otvoriti neku stranicu ili grupu na facebooku u ovakve svrhe da spoje ljudi sa idejama i sredstvima za posao.

burekodsira
Has thanked: 3 times

Post by burekodsira » 11/09/2011 20:47

ima stranica na internetu koje nude bas to, uvezivanje idejnih tvoraca sa investitorima npr www.kickstarter.com a ima ih jos finih nekoliko.

inace ja bi da sam na tvom mjestu Eshek napravio biznis plan i sracunao koliko je za to potrebno para i onda fino prezentovao u kompletu investitorima, nebitno online ili offline. i svak ko je voljan da uzme ucesca moze kupiti postotak buduce po odredjenoj cjeni i to je to.

Ricken

Post by Ricken » 12/09/2011 21:12

Eshek wrote:BTW, kad smo veeć kod posla... evo ja imam 15.000 m2 zemljišta uz izvor i koncesiju na 30 godina za eksploataciju vode (imam već i pretrage sa SGS Fresenius instituta). Objekat mogu sam izgurati, mašine ne mogu.

Na tvom mjestu bih ponudio partnerstvo kompanijama iz ove oblasti. Pobiše se za nova izvorišta.

heckler

Post by heckler » 13/09/2011 04:31

Kako se tacno koncesija dobiva za takvu stvar?

Toto

Post by Toto » 13/09/2011 06:08

vlasnik hotela Bristol ti je najperspektivniji partner... on je lahka konjica petrodolarskog kapitala koji dolzai u EU...em ima para za investiranje em zna koliko vrijedi voda..
samo mu se nemoj pojaljivati mahajucih saka.. to sto ej brat muslima ne pije vode u biznisu
pripremi projektne prijedloge, studije, planove analize, summaru i budget napravi na engleskom .. povedi prevodioca ako ne "hablas" engleski i nista te ne kosta da probas

uvijek imas priliku da upanes u nepriliku

Eshek

Post by Eshek » 13/09/2011 18:18

heckler wrote:

Kako se tacno koncesija dobiva za takvu stvar?

Platiš čovjeka koji zna kako :D

Šalim se malo. Ako te baš zanima, javi se na PP

Post Reply