Pokretanje elektro-mehanicarske radnje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
mrsamras

Pokretanje elektro-mehanicarske radnje

Post by mrsamras » 22/03/2018 09:18

NEkada davno sam otvarao jedan obrt, u osnovi trgovina pa odredene procuderu sam znao u to vrijeme.
Sad sam razmisljanja da zajedno sa jos jednim covjekom pokrenem el-mehanicarsku radnju.
Moja zamisao je da on radi, da se radnja otvori na njegovo ima jer ima srodno obrazovanje.
Zavrsio je elektrotehnicku skolu.
Ja imam zavrsen masinski fakultet i vjerujem da bi mogao inekkao imati prolaz za mehanicarsku radnju.

Znam da je se za odredene obrte mora uposliti strucno lice ako vlasnik nema obrazovanje za tu oblast.
Da li se sa skolom elektrotehnicara moze otvoriti radnja bez da se uposli neko treci?

On bi bio vlasnik i uposlenik, ja bih finansirao dok radnja ne postane solventna.

Koja je procedura, ako je neko upoznat za ovakav obrt,sta je potebno minimalno opreme?
Fiskalna kasa-nemam blage veze kako to moze ovdje funkcionisati? :?

mrsamras

Re: Pokretanje elektro-mehanicarske radnje

Post by mrsamras » 24/03/2018 21:33

AMa bas niko nista?
:shock:

PRO165
Been thanked: 1 time

Post by PRO165 » 25/03/2018 20:58

Sve što pitaš ovdje mogao si malo i pretražiti. Lično ja sam već pisao na tri ovakve teme.
Ukratko:

Sve odgovore vezano za proceduru registracije obrta traži u opštini u kojoj će biti sjedište. Vjerovatno može taj kolega biti nosioc tog posla ali opet sve provjeri u opštini.
Drugo pitanje gdje si ti tu? Ili zajednički obrt ili doo inače tebe nema ni u kakvim pravima ( a vidim da se nudiš za obaveze).
Pošto si davno radio sa obrtom onda vjerovatno ne znaš da sada obrt ne može istovremeno biti i trgovina i usluga. Konkretno to znači da ako si registrovan kao usluga, ugrađene dijelove moraš prodavati po nabavnim cijenama ili ako si registrovan kao trgovina ne možeš naplatiti uslugu. Taj problem nemaš ako si registrovan kao doo.
Fiskalna kasa ide nakon procesa registracije. Ne kupuj kasu nego kasu/printer ili samo fiskalni printer naravno u kombinaciji sa računarom. Iz glave do fiskalne a onda za fiskalnu ti treba: ugovor o zakupu ili dokaz o vlasništvu, opštinsko riješenje,statistika, JIB, porezna registracija... Ima toga još....

Nadam se da znaš barem koliki će ti biti mjesečni troškovi, jer mi se nikako ne sviđa priča da bi ti finansirao dok radnja ne postane solventna. Molim te reci mi da imaš biznis plan ili barem neku marketing priču kome prodaješ svoje proizvode/usluge.

mrsamras

Post by mrsamras » 26/03/2018 23:31

Zahvaljem.Pokusao sam traziti po netu i citao sam par tema.

Isao sam jedan danu opcinu, cekao i naravno, nisam nacekao da dodu uposlenici :)
Otici cu opet dok ugrabim vremena.

E sad to, zajednicki obrt.To me zanima sta i kako se moze registrovati?
Razmisljao sam da ako sve ide na njega vremenom mogu izvisiti mada sada kako stvari stoje ne bi trebalo ali nikad se ne zna.

U osnovi, meni je cilj da budemo ravnopravni, da niko nikoga ne zakida.Ne bolujem da se mora dobro zaradivati, neka se vrti jer bi mi to bili dodatni prihodi i neka sigurnost da imam alternativu u svakom momentu.

Sto se tice plana, imam malo bolje plan nego nasi politicari.Nisam ekonomista da mogu razraditi skolski biznis plan ali imam neke okvire.

Sto se tice troskova, bez pocetnog ulaganja, racunam da ce mjesecni troskovi biti oko 1300KM, plata, doprinosi, kirija, struja,knjigovda.
Neka u pocetku, par mejseci radnja mjesecno donese 500-600KM a relano je da moze a kasnije bi trebalo da ide bolje dok se malo procuje.
OSnova zasto sam razmisljao da obrt ide na njega u startu je upravo zbog smanjenja troskova, pretpostavljam da kod obrta doprinosi idu i za vlasnika na kojem se vodi osnovna djelatnost.

Doo u pocetku nebih, zbog vece odgovornosti,vecih kazni.Ako se pokaze da radnja moze opstati onda bi mogla usljediti mogucnost preregistracije.

Znam kako otprilike ide papirologija,pecat, ID broj, prijava u poresku jedino mi je nejasno oko tog izdavanja racuna?
NE znam, izmjena cetkica na alnaseru-cijena?Ali hajde o tom kad dode do tog i sa knjigovodom.

PRO165
Been thanked: 1 time

Post by PRO165 » 27/03/2018 10:56

Svi griješte kod odnosa obaveze/kazne doo vs obrt.

Upravo u ruci držim riješenje Porezne uprave u kojem su jednom obrtu na neisplaćene plate stavili hipoteku na kuću obrtnika. To se ne može desiti doo.
Kazne jesu niže (neke). Ali zašto kazne? Kao da odmah imaš namjeru varati pa ako prođe prođe ako ne prođe nabraću manjih kazni!!!

Mada ako je to baš mali biznis, čini mi se autoelektrika, onda je obrt ok, s time da znaš sve mane.

U troškove nisi uključio amortizaciju a samo da znaš kakav je to zajeb u planiranju. Dalje biznisi se otvaraju radi profita pa onda radi drugih razloga... Pusti se romantičnih priča onih koju su uspjeli. Faktori koji utiču su kapital, znanje, veze, sreća onako laički i ne obavezno tim redosljedom

victom

Post by victom » 27/03/2018 11:30

slazem se sa ljudima koji kazu da ce ti to biti tezak proces, što se tiče uspjeha.
a radnju otvoriti je najmanji problem.

mrsamras

Post by mrsamras » 27/03/2018 12:34

U osnovi, smatram da aposlutno nema potreba za ovaku radnju registrovati doo.
Ne mislim/o varati ni najmanje ali imam iskustva nekih ljudi oko sebe i jednih i drugih i situacija gdje dode inspekcija i sto bi rekli nade dlaku u jajetu.
S drgue strane, kod nas ti je nepisano pravilo cim je doo to je profitabilno, cim je szr, str itd(ne znam jesu se mjenjali nazivi) tu nema para a osnova sto su mi govorili, doduse davno da je glavna razlika sto sa doo mozes uvoziti a sa ostalim obrtima ne mozes.

Znam da je puno laksa procedura i oko zatvaranja(ovo govorim kao dio biznis plana ako ne bude islo).

KAo sto rekoh, ne pucam na veliku lovu, ne slusam sta narod prica, nego cisto skolski(imao predmet na faksu projektovanje proizvodnih sistema ) analiziram trziste.

Ponuda, potrzanja.Npr, mehanicarskih radnji ima na desetine, sto registrovano, sto rad na crno dok el majstora samo dvojica.
I sam sam imao nekih situacija da imam belaja sa strujom i ljudi oko mene pa muku muce i traze elektro majstore na desetine kilometara daleko.

Uspjeh, nije nikome zagarntovan ali se treba potruditi.Nema love i ozbiljnijeg posla i povratka investicije prije 5-7 godina.

Puf

Post by Puf » 27/03/2018 15:17

mrsamras wrote:U osnovi, smatram da aposlutno nema potreba za ovaku radnju registrovati doo.
Ne mislim/o varati ni najmanje ali imam iskustva nekih ljudi oko sebe i jednih i drugih i situacija gdje dode inspekcija i sto bi rekli nade dlaku u jajetu.
S drgue strane, kod nas ti je nepisano pravilo cim je doo to je profitabilno, cim je szr, str itd(ne znam jesu se mjenjali nazivi) tu nema para a osnova sto su mi govorili, doduse davno da je glavna razlika sto sa doo mozes uvoziti a sa ostalim obrtima ne mozes.

Znam da je puno laksa procedura i oko zatvaranja(ovo govorim kao dio biznis plana ako ne bude islo).

KAo sto rekoh, ne pucam na veliku lovu, ne slusam sta narod prica, nego cisto skolski(imao predmet na faksu projektovanje proizvodnih sistema ) analiziram trziste.

Ponuda, potrzanja.Npr, mehanicarskih radnji ima na desetine, sto registrovano, sto rad na crno dok el majstora samo dvojica.
I sam sam imao nekih situacija da imam belaja sa strujom i ljudi oko mene pa muku muce i traze elektro majstore na desetine kilometara daleko.

Uspjeh, nije nikome zagarntovan ali se treba potruditi.Nema love i ozbiljnijeg posla i povratka investicije prije 5-7 godina.
Bil' ti meni mogao mojoj Ford Fiesti iz 2006 popraviti neke zajebancije? Tipa rikverc svijetlo, one lampice na tabli gdje je grijanje i oni kolutici gdje ce sta puhat?

Post Reply