Poklanjate li visak svojih stvari i kome?

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
nidje_veze

Post by nidje_veze » 28/06/2011 23:10

Ako da kojim to osobama?Prijateljima,porodici,poznanicima ili nepoznatim ljudima??
Nedavno sam radio neko istrazivanje i iznenadio sam se kada sam otvorio oglase i pogledao rubriku sa poklonima :-? Prije kolko se ja sjecam ta je rubrika dosta opsirnija bila,ljudi su svasta nesto poklanjali,danas nista valjda se sad svaki visak pokusava prodati :) Sta vi mislite koji je razlog tome???

(ne)forumas

Re: Poklanjate li visak svojih stvari i kome?

Post by (ne)forumas » 28/06/2011 23:17

nidje_veze wrote:valjda se sad svaki visak pokusava prodati :) Sta vi mislite koji je razlog tome???
Image

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 28/06/2011 23:18

Nekad davno ja mijenjao mobitel i stavio u oglase da poklanjam svoj stari mobitel (koji je bio još uvijek "moderan"). I odmah prvi dan javi se meni neka nana, ispriča mi priču svog života i kako bi njen unuk baš volio taj mobitel i da mu treba. Ponudila je ona i neke dokaze, da ja dođem da vidim gdje žive i sve to. I ja uzmem adresu, odmah odem u poštu i pošaljem im taj mobitel. Zvala je nana za 2 dana da se zahvali, a i dječak se isto javio i zahvalio mi.

Eh... Sve je to fino. Ali najgore od svega je što nisam mogao spavati... ma ni disati od poziva u toj sedmici (a bilo je poziva još jedno mjesec dana od izlaska oglasa u novinama). Zovu ljudi, pričaju priče... Ja kažem "poklonjen je telefon već", a oni kažu "e jebi se tamo, šta me zajebavaš" i slično. Uglavnom, od tad nikad ne bih ništa stavio u oglase da poklanjam. Sad nađem nekog kome treba i poklonim.

nidje_veze

Post by nidje_veze » 28/06/2011 23:27

(ne)forumas wrote:
nidje_veze wrote:valjda se sad svaki visak pokusava prodati :) Sta vi mislite koji je razlog tome???
Image

Ne kontam?? Cemu taj smajli :)

Not My Idea

Post by Not My Idea » 28/06/2011 23:37

Poklanjam, ali samo djeci u domu. Sestra i ja odnesemo bar 2 puta godisnje, ono kad slazemo zimske/ljetne stvari skupimo i odnesemo. A i za Kurban Bajram kad nosimo meso u taj isti dom, obavezno ponesemo nesto odjece...
Stvari koje vise ne nosam; odjecu, kaiseve, torbe ili stare igracke.

(ne)forumas

Post by (ne)forumas » 28/06/2011 23:40

nidje_veze wrote:
(ne)forumas wrote:
Image

Ne kontam?? Cemu taj smajli :)
U kokuzna vremena pitas koji je razlog sto ljudi sve vise pokusavaju prodati visak stvari umjesto da ga poklone... mislim pitanje je... :)

Deeney

Post by Deeney » 29/06/2011 09:50

Poklanjam odjecu, obucu, igracke. Imam prijatelja koji, u poslu koji obavlja, cesto dolazi u kontakt s ljudima kojima zaista treba pomoc, tako da znam da sve to zavrsi u pravim rukama. Pika li se i "razmjena djecije odjece" u poklanjanje? :) Ono, s generacije na generaciju? To cesto radimo nas par koji imamo djecu razlicitog uzrasta.

LaCici

Post by LaCici » 29/06/2011 09:59

Poklanjam u Dom u Pazaricu, naravno ono sto je nosivo, ofucano i poderano u kontejner.

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 29/06/2011 10:00

Crveni krst. :)

Filter
Has thanked: 2 times

Post by Filter » 29/06/2011 10:18

poklanjamo, ne bas tako cesto, nego, ono, kad se skupi stvari. stvari idu mnogoclanoj obitelji (djece kao u prici :) ), roditelji rade ali nema te plate koja bi to pokrila. djecije stvari su se prije proslijedjivale prijateljima sa manjom djecom. sad nema sanse, sve podere i prodere dok se okrenes. igracke idu u sos selo...

Dr.Mr.Fr.

Post by Dr.Mr.Fr. » 29/06/2011 10:31

Nekada se nosilo u dom na bjelave...ali nešto ne znam da li i sada :D

weltschmertz

Post by weltschmertz » 29/06/2011 10:36

Crveni krst/križ

:thumbup:

kolacicze

Post by kolacicze » 29/06/2011 10:39

Ja imam neko pravilo kad je u pitanju garderoba: ''Sve sto nisam obukla vise od dvije godine, izlazi iz kuce.'' Tako odrzavam, prije svega, ormar urednim. A s druge strane, sve ono sto nije isfucano i sto bih nosila i sama, dajem jednom prijatelju koji je inace odrastao u Domu, pa on to podijeli tacno onome kome treba. Obicno to uradim 2 puta godisnje. Sad po njemu posaljem i druge stvarcice, poput bizuterije nakita, olovaka, nekih sitnica koje mi se povlace po kuci, a nekom bi mogle biti korisne.
Nekako budem sretna svaki put kad to uradim, jer znam da cu neko dijete obradovati sigurno..

Dioda

Post by Dioda » 29/06/2011 14:11

nidje_veze wrote:Poklanjate li visak svojih stvari i kome?
Ako da kojim to osobama?Prijateljima,porodici,poznanicima ili nepoznatim ljudima??
Nedavno sam radio neko istrazivanje i iznenadio sam se kada sam otvorio oglase i pogledao rubriku sa poklonima :-? Prije kolko se ja sjecam ta je rubrika dosta opsirnija bila,ljudi su svasta nesto poklanjali,danas nista valjda se sad svaki visak pokusava prodati :) Sta vi mislite koji je razlog tome???
Ja uvijek visak garderobe (a toga kod svakog zeMskog stvora ima) proslijedim. Kako neko napisa, uvijek postoji "visak" koji se ne oblaci. Imam par osoba kojima mama i ja to proslijedimo. Ukoliko ne ide njima, onda preko nekog proslijedim nekom nepoznatom :) Ono u fazonu, uvijek neko moj zna nekoga kome nesto treba :-D
Sto se tice nekih stvari koje su poprilicno ofucane, to lijepo spakujem u kese, i ostavim pored kante, i uvijek neko pokupi.
Nekad ostavim tako i hranu na kanti, okacim pored. Na moju veliku zalost, vidjela sam da tu hranu redovno uzimaju ljudi za koje covjek nikad ne bi rekao da su u toj poziciji. :sad:

Inace, znam par ljudi koji tako prodaju stvari. Najgore u svemu je sto ne zive bas u neimastini. Za par maraka pegla se sa oglasima i tom prodajom.
Jedna je prodavala neku staru i uzasnu wc solju, al je slozila nekom za cenera :-) E pa fakat :-)

neprilagodjena

Post by neprilagodjena » 29/06/2011 14:51

Ja odjecu koju ne nosim dajem u dobrotvorne svrhe.

Sve u kesu i u kontajner specijalno za to namjenjen i ode tamo gdje je potrebno.

Na ulicu ne stavljam jer sam vidjela kako ljudi otvaraju te kese i uzimaju sta im je volja.
Razumijem da ni oni mozda nemaju ali sansa je da to sve zavrsi i na pijaci.

Od stvari u kuci nemam trenutno sta da dadnem sem kolica za bebu.

lilica011

Post by lilica011 » 29/06/2011 21:19

Caritas,jer citav rat su oni mene oblacili.Na svojoj koži sam se uvjerila da im nije bilo bitno koje smo vjere bili da bi nam davali odjecu i hranu.

Neposlusna

Post by Neposlusna » 29/06/2011 21:43

lilica011 wrote:Caritas,jer citav rat su oni mene oblacili.Na svojoj koži sam se uvjerila da im nije bilo bitno koje smo vjere bili da bi nam davali odjecu i hranu.
Potpisujem. Za razliku od Merhameta. :x :x :x
Ali da ne skrecem skroz sa teme, ja sam upravo prosle sedmice svu malu odjecu od svoje curice sabrala i dala bratovom prijatelju koji su stvarno u skripcu i gledaju kako kraj sa krajem da sastave. Halal bilo, meni svakako zauzima prostor a njima dobro doslo.

lilica011

Post by lilica011 » 29/06/2011 23:24

Vjeruj i ja bih nekad nekom poznatom od svog djeteta dala,ali me strah kako će reagovati da se neće uvrijediti i onda ovako.Ljudi su postali čudni da meni bude nezgodno da pitam hoće te li da vam dam odjecu.Posle lošeg iskustva kad sam cula pricu tipa nismo mi siromasni da nam se daje :? ...Prava je glupost za dijete brdo stvari kupovati ,jer vec sledece godine moras novo i meni iako nije trebalo bilo mi je drago kada su mi prijetelji dali,jer djecije stvari su uvijek skoro nove.Al eto ostajem pri Caritasu i znam da ce i ovo završiti u pravim rukama,jer sam nazalost na svojoj koži to iskusila.

Mannequin

Post by Mannequin » 30/06/2011 00:23

Odjecu i obucu (za koju sam se pri uzimanju preletila - tipicno : aj, uzecu ovo, obuci cu jednom) proslijedim rodici ili prijateljicama. S vremena na vrijeme posjetimo dom za nezbrinutu djecu "Duga" odnesemo garderobu i igracke.
Dosad nisam imala neugodnih situacija da se npr. neka prijateljca osjeca uvrijedjenom kad joj dam odjecu.
Poklanjali smo i namjestaj po mahali, ono kad nesto postane viska pa pitas hoce li ko, uvijek se nadje vise ljudi kojima to treba.

anna1111

Post by anna1111 » 02/07/2011 00:17

E super tema!
Ja se već odavno spremam proslijediti nekome viška odjeću koju ne nosim, a neke stvari su i nove, ali ne znam kome i kako. Ne bih da dijelim okolo, pošto su naši ljudi čudni - nikad im ništa ne valja i uvijek se uvrijede, kao što je neko ranije spomenuo da mu se desilo - nego bih da dam onima kojima je stvarno potrebno i kojima će to stvarno nešto značiti.
Vidim da neko spominje Caritas, Bjelave i to, pa me zanima kako se njima može dati? Da se odnese samo ili se javi nekome ili? Ako neko ima konkretnog iskustva, neka podijeli. :thumbup:

nidje_veze

Post by nidje_veze » 04/07/2011 00:12

Nasao sam par stranica na netu koje se bave poklanjajem,vjerovatno je ljudima lakse na taj nacin poklanjati,poklone objavljuju i daju samo svoj mail i nema uznemiravanja na telefon..pretpostavljam kad se neka stvar pokloni skinu sa popisa..

Mannequin

Post by Mannequin » 06/07/2011 07:24

Ja sam jucer fino ormar preslozila - rezultat 3 kese garderobe odvojeno za rodicu ;-)

Ja_Ja
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Post by Ja_Ja » 06/07/2011 07:50

Svakih par mjeseci izbacim kesu dvije odjece koja je gotovo nova ali niko ne nosi. Odnesem fino u crkvu ili u jedan od kontejnera za prikupljanje odjece i ostavim pa kome dodje, ja sam je halalio.

because_of_you

Post by because_of_you » 06/07/2011 18:38

Gdje su ti kontejneri za odjeću? :zoka:

Ambrozija

Post by Ambrozija » 06/07/2011 20:10

Ja sam svoju odjecu nedavno dala Domu Nahorevo - za osobe sa invaliditetima, socijalno ugrozenim i osobama koje pate od razlicitih bolesti, inace sam jedva dosla tamo zbog situacije u kojoj se ljudi nalaze :sad: Bukvalno vas mole za marku :sad:

Post Reply