Podjela televizije - jos jedna izdaja SDA

Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#1 Podjela televizije - jos jedna izdaja SDA

Post by Prenj »

Ministar Branko Dokic, protiv kog je podignuta optuznica, Adnan Terzic je ostavio da "dovrsi zapocete poslove", Procitajte dole, koji sramotni posao je Dokic dovrsavao.

Neki dan su poklonili Energopetrol INI, sada su podijelili TV, ...

Za sta se ginulo???

"Patriote", ima li ko odgovor?????
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?op ... &Itemid=46
Image
Klizište
Piše: Hamza BAKŠIĆ ([email protected])
20/05/05

...
Drugi zadati korak ka Evropi bio je vezan za usvajanje zakona o javnom RTV servisu. Na tom nesretnom servisu lome se, od Dejtona naovamo, sve protivrječnosti ustrojstva ovog čardaka ni na nebu ni na zemlji. Domaći nacionalisti, uz artiljerijsku podršku međunarodne zajednice, čine sve da unište jedan bosanskohercegovački, ne sarajevski, proizvodni kapacitet, koji je bio evropskog ranga i koji to opet može postati. Deset godina, čim se sistem smiri i uspostavi, dolazi reorganizacija. Sada slijedi - zovite to kako hoćete - uspostava nacionalnih kanala. Projekat koji je ponuđen liči na vijadukt kakav bi projektovao potpisnik ovih redaka. Ne bi vodio nigdje i ne bi podnio ni vlastitu težinu. Upravo tako, jer ovaj RTV vijadukt su projektovali i usvojili papani i izdajnici.

Teza ministra Dokića da Srbi iz Sarajeva ne govore pravi srpski jezik, a sarajevski Hrvati ne govore pravi hrvatski, banjolučki Bošnjaci imaju pogrešan bosanski, nehotičan je dokaz političke instrumentalizacije jezika kod nas.

Ne bore se predstavnici nacionalnih i njima srodnih stranaka da se u sarajevskom studiju govori hakavski, da u mostarskom dominira Tuđmanov novogovor koji nije prošao u Sarajevu, niti da u Banjoj Luci neko prestane telefonirati i počne telefonovati. Nije im važno kako će ko govoriti, već šta će televizija govoriti. Oni ne žele javni, dakle, društveni servis već - odali su se - državni servis pod državnom kontrolom, sa državnim službenicima koji će, što bi rekao Adnan Terzić, govoriti o fenomenalnim rezultatima naše vlasti.

Ministar Dokić, kojem je Adnan Terzić odoborio odgodu ostavke dok ne završi ovaj zakon, formirao je tim stručnjaka koji pojma nemaju o poslu kojeg su se prihvatili. Time je ova grupa ljudi, koja na televizijskom poslovima nije zaradila štrucu hljeba i litar mlijeka, upućena da se podredi političkom rješenju. Tako je javnosti otkrila šta nacionalne stranke, bez izuzetka, žele: podijeljenu Bosnu i Hercegovinu. Segregaciju za koju će, evo, dobiti i evropski pečat. Ako ovo krene, sarajevski Hrvati će, da bi nastupili na svom kanalu, morati uzimati dodatne časove hrvatskog jezika, ovdašnji Srbi će da bubaju riječi iz srpskog rječnika, banjolučki i prijedorski Bošnjaci upisivaće kurseve bosanskog jezika. A šta će moji poznanici i prijatelji iz Mostara, ne umijem dokučiti. Kako će funkcionirati televizija u gradu kojem treba trinaest mjeseci da usvoji dvanaestomjesčni budžet?

Stranka demokratske akcije, koja se u neku cjelovitu i demokratsku BiH zaklinje, do grla je u izdaji. Ovo jesu nacionalni kanali, to najbolje znaju oni koji su sve svoje štruce i svoje mlijeko zaradili od televizijskog posla. Tri studija, kakvi su predloženi, i mogu raditi samo kao tri kanala. To je nova verzija onoga što se pokušalo nametnuti Oslobođenju odmah poslije višestranačkih izbora. Da smo to prihvattili, ne bi nas bilo. Nije Bajram Zejnuli poginuo za ovo, nisu za ovo život dali svi ti momci tamo oko Zetre i svi ovi što ih sada vade kod Zvornika. Postoji granica između kompromisa i poraza, a ta granica, možda ne sa stranačkog, ali sa bosanskohercevačkog stanovišta je pređena.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2

Post by mIRCerka »

ono sto vlasti zaboravljaju jeste da ce im trebati i tri odvojena ulaza....
sa Bosnjackim, hrvatskim i srpskim vratima...a o lifotvima da ne govorim...
pa ne mogu koristiti iste, zar ne?
:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#3

Post by nosara »

Sve je vec od 1993. godine poznato, SDA je hrpa nesposobnih sitnosicardzija koji se na svom vlastitom narodu uce "politici". Sve od Bosnjaka sto vrijedi nije u SDA i SzN (stranka za nas).

Zalud sve i jedan izgubljen zivot postenih Bosanaca i Hercegovaca svih vjera i nevjera koji su vjerovali u ideju jedinstvene, cjelovite, zajednicke BiH.

Upamtite, dok postoje nacionalne stranke ovdje ce dobro zivjeti samo sljam (cast izuzecima u sluzbi stranih spijunskih agencija i rijetkim dobitnicima Bingo sranja!
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#4

Post by kub lajkan »

Mislim da se priča u globalu svodi na to da je ovakva TV (bilo BHT1, bilo FTV) veliki trn u oku onih koji žele potpuno pokoriti svoj narod.

Ako preuzmu TV (na ovaj "reformistički" način), na dobrom putu su da nastave sa papanizacijom države a ćafire zbiju u još manji tor SB - Dani - Krug 99 - Helsinški komitet...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#5

Post by Prenj »

Zanimljiva je sutnja "patriota".
Kada je u pitanju nesto sto se desilo prije 10, 50 godina, onda grakcu na sav glas, busaju se u prsa, protjeruju sve iz BiH, a kada je u pitanju drama koja se desava pred nasim ocima - muk.

Pojesce oni uvijek govno samo nek' im ga "njihov" dobro utrpa.
:x :x :x

Izvinjavam se zbog zadnje recenice, ali stvarno ne nalazim druge rijeci :(
dinash
Posts: 2002
Joined: 03/10/2002 00:00
Location: ljubljana
Contact:

#6

Post by dinash »

ma bjez bjez ... nalet te bilo. odustajem od svega. pun mi k.
senkaca
Posts: 28
Joined: 09/03/2005 02:48

#7

Post by senkaca »

Hamza bi bar trebao da zna prezime covjeka koji je poginuo na Vlasicu, nije Zejnuli nego Zenuni, ime je pogodio.
Mozda je pravilniji naslov teme medjunarodna zajednica jos jednom zavalila Bosnjake, SDA su samo marionete ovdje.
medenjak
Posts: 2
Joined: 16/05/2005 17:12

#8

Post by medenjak »

Prenj wrote: a kada je u pitanju drama koja se desava pred nasim ocima - muk.

stvarno ne shvatam :(...kakva drama? :shock:
sta je sporno??
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#9

Post by meatoverhere »

Prenj wrote:Zanimljiva je sutnja "patriota".
Kada je u pitanju nesto sto se desilo prije 10, 50 godina, onda grakcu na sav glas, busaju se u prsa, protjeruju sve iz BiH, a kada je u pitanju drama koja se desava pred nasim ocima - muk.

Pojesce oni uvijek govno samo nek' im ga "njihov" dobro utrpa.
:x :x :x

Izvinjavam se zbog zadnje recenice, ali stvarno ne nalazim druge rijeci :(
Ma rano je za "njiha". Vampiri cekaju noc. I ovaj sluca je samo jos jedan dokaz da su bosanci glupi. Koliko jos izdaja i lopovluka ovaj narod moze podnijeti, a da ne shvati da uporno nagradjuje izdajnike i lopove.
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#10

Post by meatoverhere »

Prenj, evo hina poceli su se javljati ugrozeni. Sace i braca.
emmiirr
Posts: 149
Joined: 27/02/2005 00:17

#11

Post by emmiirr »

Nema tu puno diskusije, hocemo u Evropu, necemo "islamsku drzavu Alije Izetbegovica", onda moramo igrati po "evropskim pravilima", ovo je samo jedno od njih, a koliko ce ih jos biti i sta ce nam sve donijeti....
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#12

Post by Prenj »

Nisu ovo nikakva 'evropska pravila'.
Sve sto Evropa zeli od nas je da postanemo uredjena drzava i bice oni zadovoljni sa bilo cim sto se nasi predstavnici dogovore, pod uslovom da se to uklapa u principe EU.
Zakon ceka na usvajanje 5 godina!!!!!
I na kraju kada ga usvoje, sta su usvojili?
Nakaradu, koja nigdje u svijetu ne postoji.

Ali cim je SDA izabrala Ivu Miru Jovica, jednog od glavnih zastupnika (cak i unutar HDZ-a) nacionalnih kanala, za clana Predsjednistva, bilo je jasno sta nam se sprema.

Sta je sljedece, nacionalne trake na autoputevima, nacionalni davaoci krvi?

Jos jedan krupan korak nazad za BiH, jos jedan krupan korak naprijed za zemlju Fildzaniju.
:x :x :x

Koja budala jos misli da postoje bilo kakvi nesporazumi izmedju SDS, SDA i HDZ???
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#13

Post by kub lajkan »

medenjak wrote:
Prenj wrote: a kada je u pitanju drama koja se desava pred nasim ocima - muk.

stvarno ne shvatam :(...kakva drama? :shock:
sta je sporno??

Napisao si o ugroženosti Hrvata, ali kad sam se vratio da ti odgovorim to si obrisao...

Nije ovdje riječ o Hrvatima, nego je riječ o ublehama.

Deklarativno se za ovu državu zalažu i SDA i HDZ, pa čak i SDS. Svako od njih će u škakljivim situacijama (recimo kad ih važni stranci priupitaju) reći da su za jedinstvenu BiH.

Ali svako od njih radi protiv ove države. SDS i više nego vidljivo. HDZ radi manje vidljivo, u skladu sa svojom (manjom) snagom. SDA također radi protiv, a ono što bi trebalo da BAR POČNE zabrinjavati sda-fanove je to da u zadnje vrijeme SVE VIŠE I VIŠE radi protiv one države za koju se busa u prsa da je uspjela očuvati.

Sve više i više ovo nije država za kakvu se SDA zalagala (deklarativno naravno), i sve više i više je vidljivo da se SDA ne zalaže za ono za šta je NEKAD BAR PROPAGIRALA da se zalaže...

Medenjak, problem je što nas yebu u zdrav mozak. Ne mogu nam više govoriti da se zalažu da nešto bude cijelo, kad svi vidimo da sve dijelove tog cijelog oni rasparčavaju.

Jer ako to priznaju, onda će morati priznati i da je ideja o ravnopravosti svih ljudi, jedina koja ovu zemlju može sačuvati.

A to je onda pobjeda socijaldemokratije...
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#14

Post by meatoverhere »

SDS i HDZ se sada zalazu za jedinstvenu, ali decetraliziranu (citaj podijeljenu na nacionalne getoe) BiH. SDA je za jedinstvenu BiH, (ne smiju reci unitarnu jer bi se gore pomenuti koalicioni partneri mogli uvrijedit), ali opet hoce i oni svoj geto u kojem im se u njihove lopovluke ne bi mijesali "inovjerci" Sve je to ista stoka. Nek prave nacionalne tv kanale od privatnih para (Hayat), a ono sto se financira iz drzavnog budzeta ne smije biti nacionalno i vjerski obojeno.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#15

Post by kub lajkan »

earth-simulator wrote:
kub lajkan wrote:Sve više i više ovo nije država za kakvu se SDA zalagala (deklarativno naravno)
ovo ti je i kljucna rijec i odgovor: deklarativno!

zasto mislis da ce na tu pricu nasjesti hrvati i srbi, kad i sami bosnjaci znaju da je to zalaganje deklarativno... :zzzz:
Pazi u čemu je fol. Ljudima izgleda da SDA ima cilj da na njeno deklarativno zalaganje nasjednu Srbi i Hrvati. Međutim, njima je ustvari cilj da na njihovu šuplju nasjednu Bošnjaci.

Njih ne žulja toliko što Srbi i Hrvati ne nasjedaju, koliko to što ima previše Bošnjaka koji ne puše njihovu priču. Bošnjaci su njihova ciljna grupacija. SDA je predstavnik mahalskog mentaliteta koji ne može dobaciti dalje od svoje avlije...
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#16

Post by Prenj »

senkaca wrote:Hamza bi bar trebao da zna prezime covjeka koji je poginuo na Vlasicu, nije Zejnuli nego Zenuni, ime je pogodio.
Mozda je pravilniji naslov teme medjunarodna zajednica jos jednom zavalila Bosnjake, SDA su samo marionete ovdje.
Hamza se barem sjeca njegove uzaludne zrtve.
Za razliku od poslanika SDA koji su upravo prebrisali i njega i sve druge momke koji su poginuli pri osvajanju Vlasica, Veleza, Bjelasnice, Trovrha, ... i koji su vjerovali da oslobadjaju Bosnu i Hercegovinu, a ne zemlju Fildzaniju :(
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#17

Post by Prenj »

Image
http://www.danas.org/article/2005/05/19 ... f67d8.html
...
Usvojeni Prijedlog zakona o javnom RTV sistemu BiH predviđa osnivanje regionalnih produkciono - emisionih centara u Sarajevu, Banjoj Luci i Mostaru. Ministar prometa i komunikacija BiH, Branko Dokić:

“Značajan korak koji smo napravili u odnosu na prethodne varijante koje nisu bile prošle jeste uspostavljanje studija i u Mostaru i u ravomjernoj produkcionoj politici, koja treba da garantuje da će se trećina programa proizvoditi u Mostaru, trećina u Sarajevu, trećina u Banjoj Luci. Uređivačka politika će se formirati u centru, govorimo o BHTV 1, a to je Sarajevo, a programi će se proizvoditi po svim žanrovima ravnopravno u tri centra.”

Stupanjem na snagu zakona o javnom RTV sistemu BiH bit će obesmišljen javni servis, jer bi u tom slučaju tri regionalna centra, Sarajevo, Mostar i Banja Luka, vrlo brzo prerasli u tri nacionalna centra, kaže za naš radio urednik Informativnog programa BHT Amir Zukić. Ovakva zakonska rješenja, prema njegovom mišljenju, ruše sistem javnog emitovanja i apsolutno su u suprotnosti sa izgradnjom evropskog modela javnog servisa.
Prvi čovjek Informativnog programa bh. televizije smatra kako su prilikom usvajanja zakona poslanici vodili računa o svom interesu i ambicajama, zanemarujući interese publike i profesije:

“Ono što je posebno loše u amandamnima, koji su usvojeni skupa sa zakonom, jeste da bi svi uposlenici korporacije bili primljeni na osnovu javnog konkursa, što bi u prijevodu moglo značiti da će svi biti otpušteni i onda biti primljeni na javnom konkursu, a čini mi se da bi u ovoj konstelaciji snaga to značilo prijem ljudi u radni odnos na osnovu nacionalno-stranačke pripadnosti, a ne na osnovu njihove profesionalne sposobnosti.”

Član Udruženja “Novinari BiH” Borka Rudić kaže kako je jako loše da se pitanje ravnopravnosti tri velike nacije, religije i jezika upliće direktno u uređivačku politiku javnog RTV sistema. Upitno je, smatra, što se i dalje insistira na nacionalnom kriteriju u nečemu što može biti podložno samo profesionalnom kriteriju i prosudbi profesije:

“Činjenica da su prihvaćena tri produkcijska studija i obrazloženje da se samo iz Banje Luke može govoriti pravi srpski jezik, iz Sarajeva pravi bosanski jezik, iz Mostara pravi hrvatski jezik je potpuno apsurdna, jer ja mislim da se profesionalni program na jezicima naroda BiH može praviti iz onog studija gdje rade profesionalci, stručni novinari, a ne gdje rade samo kvalitetni predstavnici jednog, drugog ili trećeg naroda.”
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#18

Post by meatoverhere »

Karte su otvorene 1992.
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#19

Post by meatoverhere »

earth-simulator wrote:
meatoverhere wrote:Karte su otvorene 1992.
jasno! i tada smo vidjeli kako izgledaju te karte: jako lose! i slozio se ti ili ne mislim da se nisu puno promjenile od tada.

zasto bi pod takvim kartama jedan narod svjesno predao svoj suverenitet na nesto "nenacionalno" i "gradjansko". pogotovo ako te ideje poticu gotovo iskljucivo od jedne strane u sukobu. zasto bi druge dvije strane na to pristale, kad znaju kako izgledaju karte ??
Daj ziv bio ohladi. Evo sta si rekao: "osim toga ne trebas se previse bojati da ce bih biti manje drzava ako se govori na "3 jezika" i ako postoje nacionalni programi"
A zasto tebi smeta da se govori na sva tri? Je li to hoces reci da ne znas cirilicu, ili da ne razumijes bosanski jezik? To za sta se ti zalazes he hiportiticno do bola. Ako ne zelis da ti bosnjaci namecu pravila igre, s kojim pravom ti zelis njima nametati pavila igre.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#20

Post by Prenj »

Earth-simulator, da li zbilja vjerujes da u BiH postoje tri jezika?
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#21

Post by meatoverhere »

earth-simulator wrote:
meatoverhere wrote: To za sta se ti zalazes he hiportiticno do bola. Ako ne zelis da ti bosnjaci namecu pravila igre, s kojim pravom ti zelis njima nametati pavila igre.
ja ih ne namecem nikome!

jeste vi bosnjaci odlucili da govorite bosanski?

jel u bih zive 3 konstitutivna naroda?

znaci da svi imaju pravo koristiti svoj jezik na javnoj rtv?

u cemu je problem, u terminu?

ili su bosnjaci odlucili da je to ipak sve jedan jezik pa nema potrebe za razlicitim programima, nego cemo napraviti mix i upotrebljavati malo one malo one rijeci?

naravno, neces nista odgovoriti, ali je bitno da je ovo za sto se ja zalazem "hiportiticno"...
1. Mi Bosnjaci smo "odlucili" da govorimo bosanski isto kao sto ste vi Hrvati odlucili govoriti hrvatski.
2. Da, u BiH zive tri konstitutivna i po ustavu ravnopravna naroda i to znaci da su jezici kojim govore i pisu ta tri naroda ravnopravna na cijeloj teritoriji BiH, dakle i na javnoj rtv.
3. Nisu Bosnjaci odlucili da je to jedan jezik. Opet te pitam: Da li ti razumijes Bosnjake i Srbe i znas li citati cirilicu?

Siguran sam 100% da kada bi neki jezikoslovac iz Zagreba analizirao nacin na koji ti govoris i pises, nasao tonu gresaka i nelogicnosti. Ili mozda po tvom Hrvati iz Hrvatske ne znaju govoriti svojim rodjenim jezikom, kao sto si mi neki dan tvrdio da su gradjani Hrvatske dva puta tesko pogrijesili na izborima. Ti, naravno kao veci katolik od Pape znas sve boljei od Hrvata iz Hrvatske, a kako ne bi od glupih Bosnjaka.
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#22

Post by Prenj »

earth-simulator wrote:
Prenj wrote:Earth-simulator, da li zbilja vjerujes da u BiH postoje tri jezika?
svejedno je sta ja ili ti vjerujemo.

ako u zakonu pise da postoje onda postoje!

ne mogu bosnjaci reci da tri jezika postoje samo onda kad oni svoj jezik nazovu "bosanskim" u nadi da ce oni samim tim postati "temeljni" narod, a onda kad se taj jezik treba ravnopravno upotrebljavati s ostala dva odjenom vise ne postoje...

to je veleslalom, a ne otvorena politika i otvorene karte...
Zasto uvoditi podjele tamo gdje ih nema?
Zasto ova zemlja koja nema novca ni za sta normalno, mora izmisljati gluposti samo da bi vladajuci politicari betonirali svoju vlast nad krdom ???
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#23

Post by meatoverhere »

Jezici ne evoluiraju u periodu od 10-20 godina. Silne generacije su za to potrebne, a pogotovo se to ne moze desiti pod uticajem dnevne politike. Srz problema si nam iznio kad kazes da ti sve svoje sugradjane razumijes, ali ih ne zelis slusat niti citat sta oni imaju rec. Bice da je ipak problem u tvojoj uskogrudosti. A sto se jezikoslovca tice, ja poznajem jezikoslovca iz Zagreba, koji, pored gresaka, pronalazi i nelogicnosti i koristi i taj termin u svojim komentarima. Dakle zelis biti ne samo veci Hrvat od Hrvata i veci katolik od Pape, nego cak i veci jezikoslovac od jezikoslovca. Nisi rekao da su Bosnjaci glupi, ali ako smatras da mozes tako providne folove prosipati bas Bosnjacima, onda je jasno da ih smatras glupim.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#24 Re: Podjela televizije - jos jedna izdaja SDA

Post by Vodenjak »

Prenj wrote:Ministar Branko Dokic, protiv kog je podignuta optuznica, Adnan Terzic je ostavio da "dovrsi zapocete poslove", Procitajte dole, koji sramotni posao je Dokic dovrsavao.

Neki dan su poklonili Energopetrol INI, sada su podijelili TV, ...

Za sta se ginulo???

"Patriote", ima li ko odgovor?????
Imaju sigurno wendy i SD-6.
Cekaj samo da ga donesu iz centrale! :-) :roll:

:zzzz:
meatoverhere
Posts: 415
Joined: 09/03/2005 05:47

#25

Post by meatoverhere »

Ti si izgleda strucnjak za autogolove:
Ovo su tvoje rijeci: "naravno da razumijem i naravno da znam. pisao ja jedan tjedan cirilicu jedan tjedan latinicu u skoli! ali me ne pitas jel zelim to gledati i zasto ne (ako ne)..."
Sad mi jos reci da nisi ekplicitno rekao" Ne zelim cuti i citati" i ironija ce biti potpuna.
Nisu mi poznate te nove rijecu u Bosanskom jeziku. Neke arhaicne se mozda izvlace iz naftalina, ali opet kao posljedica politickog pokusaja ukidanja te vrste govora. Novostvorenih rijeci ima u Hrvatskom i sami neoptereceni Hrvati se zajebaju na racun tih novih rijeci koje jako tesko ili nikako ne ulaze u svakodnevnu upotrebu. Najbolji primjer da se ne moze vjestacki stvarati novi jezik je Esperanto jezik koji nikad nije, niti je mogao zazivjeti. Prirodnim putem je ulogu koja je bila namijenjena esperantu preuzeo engleski jezik. Jezikoslovac o kojem govorim pregleda magistarske i doktorske radove kandidatima na Zagrebackom sveucilistu, a ja nigdje ne rekoh "gramaticke nelogicnosti", Taj termin se odnosi na jezicke nelogicnosti.
Post Reply