Pocinju pregovori EU sa Turskom, ali i Hrvatskom!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

wanderer

#1 Pocinju pregovori EU sa Turskom, ali i Hrvatskom!

Post by wanderer » 03/10/2005 18:01

Ratni zlocinci? Nema veze, pocinju pregovori sa Turskom! :roll:

Iako mi je u principu drago i zbog Turske i Hrvatske, nevjerovatno kakvo je ovo licemjerje i Austrije i ostatka EU... :x

http://www.timesonline.co.uk/article/0, ... 49,00.html

Turkey deadlock broken by EU agreement on Croatia
By Simon Freeman

Turkey appeared to move one step closer to realising its 40-year ambition of joining the EU today after Austria backed down on demands that threatened to scupper entry talks before they even started.

The decision now paves the way for negotiations which could allow Turkey to enter the EU as a full member by 2015.

After two days of diplomacy and brinkmanship, and with the deadline approaching, Austria dropped its demand that the talks contain an alternative provision for the large, poor, Muslim nation to be granted only a watered-down "privileged partner" status.

In return, the EU has agreed to resume discussions with Austria's ally Croatia, whose membership application was suspended in March for its failure to hand over war crime suspects.

Edna21

Post by Edna21 » 03/10/2005 18:25

Turska ne pripada Evropi i protiv sam njihovog ulaska

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/10/2005 18:29

Edna21 wrote:Turska ne pripada Evropi i protiv sam njihovog ulaska
Kako ne pripada, hajde pojasni ?

džetro

Post by džetro » 03/10/2005 18:32

Ja sam za ulazak Turske u Europu, šta fali...Turska je odavno u UEFI, pjevaju na pjesmi EUROVIZIJE...od Ataturka na ovamo Turska je jedna zemlja željna napretka i kulturnog razvitka. Bolje Turska u EU, nego da je sjebu tamo neki islamski revolucionarni fanatici za deset godina.
Mislim da je i Hrvatskoj već odavno mjesto u EU, ta šta su bolje Bugarska ili Rumunija?
Ja se nadam da ćemo se i mi dozvati pameti, rastjerat ovu bagru nacionalističku i seljačku, pa lagano ispuniti te uvjete i pridružit se. I nama je mjesto u EU.

Valjda je došlo vrijeme da papci uđu u mišje rupe, dosta je više njihove vladavine.

Edna21

Post by Edna21 » 03/10/2005 18:36

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pa jeli ti zaista mislis da oni pripadaju Evropi?? objasni ti prvo?

Edna21

Post by Edna21 » 03/10/2005 18:38

džetro wrote:
Ja sam za ulazak Turske u Europu, šta fali...Turska je odavno u UEFI, pjevaju na pjesmi EUROVIZIJE...od Ataturka na ovamo Turska je jedna zemlja željna napretka i kulturnog razvitka. Bolje Turska u EU, nego da je sjebu tamo neki islamski revolucionarni fanatici za deset godina.
Mislim da je i Hrvatskoj već odavno mjesto u EU, ta šta su bolje Bugarska ili Rumunija?
Ja se nadam da ćemo se i mi dozvati pameti, rastjerat ovu bagru nacionalističku i seljačku, pa lagano ispuniti te uvjete i pridružit se. I nama je mjesto u EU.

Valjda je došlo vrijeme da papci uđu u mišje rupe, dosta je više njihove vladavine.
A ako Turska ne udje u EU to odmah znaci da ce biti fanaticka? to su samo Turci izmislili jer ako su mogli biti preko 70 godina ovakvi onda ce moci i nastaviti.Meni se i onako ne svidja ova danasnja Kemalisticka Turska

dizZaster

Post by dizZaster » 03/10/2005 18:40

Republika Turska je drzava smjestena u jugoistocnoj Europi i jugozapadnom dijelu Azije :D

Edna21

Post by Edna21 » 03/10/2005 18:44

Gdje si to citao?

džetro

Post by džetro » 03/10/2005 18:48

zapadni dio Turske sa Istanbulom leži na europskom dijelu. Rusija je europska zemlja, iako je samo 1/4 u Europi.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/10/2005 18:50

Edna21 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Pa jeli ti zaista mislis da oni pripadaju Evropi?? objasni ti prvo?
Koliko mi je poznato Evropa se prostire do Bosfora a samim tim obuhvata i dio Turske. Dakle, pod jedan, Turska je geografski jednim dijelom u Evopi. Dva, ako moze Cipar u EU zasto onda ne bi mogla i Turska ? Aktivna je clanica je NATO saveza vec koliko decenija ? Ispunili su sve, bas sve, dosadasnje uslove za prijem u EU. Turska je imala jedne od NAJSTOZIJIH, obrati paznju na rijec NAJSTROZIJI, uslova za pocetak pregovora sa EU. Ako EU nije klub krscana eto prilike da pokazu tu svoju MULTI - KULTI EU. Turska je na kraju izrazito sekularna drzava. Ako se treba kazniti samo zato sto u njoj zive muslimani eto neka i to bude...

Edna21

Post by Edna21 » 03/10/2005 18:55

Ulazak Turske u EU znaci nova turska osvajanja..zamislite ba sultan Fatih,najveci neprijatelj Evropi koji je bio dosao cak do Beca,jeli zelite reprizu ?

Tomo82

Post by Tomo82 » 03/10/2005 18:58

Kakvo je stanje u azijskom dijelu Turske?
Ja sam bio u Carigradu / Istambulu i on je Europski (u nekom orijentalnom stilu) al sam cuo da je u azijskom dijelu koma.
Nadalje, oni ne priznaju jednu drzavu EU (Cipar)
Turska granici sa nekim trusnim podrucjima (Irak), kako oni misle nadgledat tu granicu kada to bude vanjska granica EU?
I nema to veze sa vjerskim nego sa kulturalnim stvarima.
I vi (Bosnjaci) ste muslimani, ali ako ne vidite razliku izmedju vas i turaka....
To kazem jer sam zivio u Njemackoj.
BTW ja sam euroskeptik i nisam za ulazak RH u EU

Edna21

Post by Edna21 » 03/10/2005 19:04

Ma Turci u Njemackoj ne predstavljaju Turke u Turskoj na neki nacin su ovi njemci vise konzervativni i sve to,oni u istanbulu su prilicno slicni nama( lifestylu)

Tomo82

Post by Tomo82 » 03/10/2005 19:08

To sam i rekao za Istambul

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/10/2005 19:20

Pa evo ja sam nabrojao par cinjenica koje govore ZA ulasku Turske u EU. Osim predrasuda kakve cinjenice Tomo i EDNA nude, apsolutno nikakve.

Tomo82

Post by Tomo82 » 03/10/2005 19:34

Paa ajmo iz glave:
- 20 mil. potencijalnih ekonomskih imigranata
- nepriznavanje Cipra
- nemogucnost kontroliranja granica (sverc ljudi i robe)
- problem postovanja ljudskih prava (Kurdi)
- ekonomska zaostalost azijskog dijela drzave

Zbog cega Britanci zele Tursku u EU? Vjerojatno zbog Amerikanaca, Ameri zele Turke u EU da se Turska nebi "radikalizirala".
Ako je Turskoj mjesto u EU, onda je i Izraelu. A cujem i da Maroko razmislja o podnosenju kandidature.
Naravno, Izrael nikada nece biti dio EU (nikad ne reci nikad?) zbog toga sto nema ni definirane granice.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/10/2005 19:46

Tomo82 wrote:Paa ajmo iz glave:
- 20 mil. potencijalnih ekonomskih imigranata
- nepriznavanje Cipra
- nemogucnost kontroliranja granica (sverc ljudi i robe)
- problem postovanja ljudskih prava (Kurdi)
- ekonomska zaostalost azijskog dijela drzave

Zbog cega Britanci zele Tursku u EU? Vjerojatno zbog Amerikanaca, Ameri zele Turke u EU da se Turska nebi "radikalizirala".
Ako je Turskoj mjesto u EU, onda je i Izraelu. A cujem i da Maroko razmislja o podnosenju kandidature.
Naravno, Izrael nikada nece biti dio EU (nikad ne reci nikad?) zbog toga sto nema ni definirane granice.
Izrael nije niti jednim svojim dijelom geografski dio Evrope. Dakle nebuloza oko Izraela spada u domen SF filmova. Koliko Njemacka ima nezaposlenih ? OKo 5 mil. sa tendencijom daljeg rasta? Ko garantuje da oni nisu ekonomski emigranti u druge dijelove EU ? Dakle i taj navod je nebuloza. Dalje, kao jedan od uslova ulaska Turske u EU je i priznavanje Cipra. Dakle jos jedna u nizu nebuloznih navoda iz kuhinje klero-krscanske propagande.

Uspostavljanjem "tvrde granice", granica se moze itekako dobro kontrolirati. Ovaj argument je jedan od najneodrzivijih. Problema oko postivanja ljudskih prava ima i HR, Slovenija, Bugaraska i SCG pa nikom nista. Ocito kriteriji EU za neke vaze vise za neke manje. :shock:

Ekonomski gledano azijski dio drzave ne zaostaje ni po cemu od nekih dijelova SCG, Bugarske, Rumunije ili Hrvatske.

Tomo82

Post by Tomo82 » 03/10/2005 19:59

....klero-krscanske propagande....

Ok, pobijedio si, uvjerio si me, ja sad odoh u Bec lobirat za Tursku....
Bye

ak-47

Post by ak-47 » 03/10/2005 20:01

Edna21 wrote:Ulazak Turske u EU znaci nova turska osvajanja..zamislite ba sultan Fatih,najveci neprijatelj Evropi koji je bio dosao cak do Beca,jeli zelite reprizu ?
ti nemas pojma o turskoj bilo bi ti bolje da se malo informises prije nego se pocnes prosipati po forumu.Sultan Fatih nikad nije dosao do beca :D :D :D :D :D

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/10/2005 20:04

Tomo82 wrote:....klero-krscanske propagande....

Ok, pobijedio si, uvjerio si me, ja sad odoh u Bec lobirat za Tursku....
Bye
Kako drugacije nazvati postavljanje uslova Truskoj sa obecanjem ako ih ispuni da ce biti pirmljeni. Kada je Turska sve te uslove ispunila sada je javlja jedna Austrija, majka nacizma i raznih izama, sa dodatnim uslovima. Cisti klero-krscanski-papinski fasizam.

JBT

Post by JBT » 03/10/2005 20:17

Dakle jos jedna u nizu nebuloznih navoda iz kuhinje klero-krscanske propagande.
Ti si garant u proslom sistemu bio u Savezu komunista, a danas si u prvom safu.
Ista retorika.

fadil schtil

Post by fadil schtil » 03/10/2005 20:23

licno misljenje. mada osnovano na temelju dugogodisnje antiturske propagande. recimo nekad su srbski seljani! imali uzrecicu - turska pogan. zamisli ko je i kome davo takve pridjeve.

al da se vratimo na temu. cinjenica ja da su antiturska osjecanja najajca na teritorijama koja su bile bivse 'turske zemlje' potpuna ili djelimicno, ili su pak bili na nisanu sultana.

mislim da na svijetu turci nemaju veceg dusmana od onog olicenog u srbima. za sve one samostane sto izgradise sa vrijeme otomanije? za sve carsije? za kanalizacije itd. ne bih sad upadao u zamku pa da mi latinofili pridodaju kako se tu, uz sav nazadak, napredak izavrsava. tacno je da turci nisu ni bili tehnicka sila - ali govorim o turcima kao osvajacima, okupatorima. novim vladarima. u svima turskim zemljama krscanske vjere su bile dozvoljene. cak krscanske jedinice sultanove sile borili se pod krstom i imali popa kao dusebriznika(gledo na njem. tv.)

turci su drzali budim, a pestu su povremeno drzali. i svjedoci tvrde da su madzari veliki turkomrsci - uprkos tome sto su austrijanci autori nebroja pokolja nad zarobljenim, civilima.

isto austrijanci. turci jesu drzali vienu jedno vrijeme u halki, al belaj kakav je nanosio bonaparta i druzina nemjerljivo je veci - u krvi i matareijalu.
al jebo napoleona - turci su varvari. ili vikinzi. preko dunava. zarili viennom. al se danasnjim nordijcima varvarizam njihovih predaka ne nabija na nos. a turciima??

ili obrnut slucaj. koliko sarajlija zna ko je Eugen Sawojski. sarajevo pretvorio u prah i pepeo - da je glavni grad privremeno prebacen u travnik.
ma boli ljude cuna, jebo eugena.

a prvi i drugi ustanak i 'seca knezova'. e te historijske poluistine je moralo znati svako dijete u ex-yu, a u srbiji i danas. ako tome dodamo i vrlog nam oskarovca andrica i njegove propagandisticke (autorova namjera mozda i nije bila) tuskofobne retardirane salve - slika o turcima u bivsoj nam drzavi je uramljena

i kad skontam, sa oprezom da ne otkliznem u paranoju, odgovor na predrasude prema turcima, koje su cisto vjestacke u poredjenju sa svojevremenim osvajackim korelatima, rezultat je propagiranja i odrzavanja 'friskim' jednog posebnog kruga ljudi.

u zapadnoj evropi samo jedna institucija ima kontinuitet kroz vijekove. kraljevstva i vlade padaju i mjenjaju te o uroti sa te strane govoriti, manje je vjerovatno.

pokojni papa vojtila je vec poceo radit nasuprot staroj vatikanskoj praksi i to je razlog sto je i kod vecine nas muslimana dozivljavan pozitivno. nada je da ce Race nastaviti gdje je Karlo stao

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 03/10/2005 20:33

fadil schtil wrote:
licno misljenje. mada osnovano na temelju dugogodisnje antiturske propagande. recimo nekad su srbski seljani! imali uzrecicu - turska pogan. zamisli ko je i kome davo takve pridjeve.

al da se vratimo na temu. cinjenica ja da su antiturska osjecanja najajca na teritorijama koja su bile bivse 'turske zemlje' potpuna ili djelimicno, ili su pak bili na nisanu sultana.

mislim da na svijetu turci nemaju veceg dusmana od onog olicenog u srbima. za sve one samostane sto izgradise sa vrijeme otomanije? za sve carsije? za kanalizacije itd. ne bih sad upadao u zamku pa da mi latinofili pridodaju kako se tu, uz sav nazadak, napredak izavrsava. tacno je da turci nisu ni bili tehnicka sila - ali govorim o turcima kao osvajacima, okupatorima. novim vladarima. u svima turskim zemljama krscanske vjere su bile dozvoljene. cak krscanske jedinice sultanove sile borili se pod krstom i imali popa kao dusebriznika(gledo na njem. tv.)

turci su drzali budim, a pestu su povremeno drzali. i svjedoci tvrde da su madzari veliki turkomrsci - uprkos tome sto su austrijanci autori nebroja pokolja nad zarobljenim, civilima.

isto austrijanci. turci jesu drzali vienu jedno vrijeme u halki, al belaj kakav je nanosio bonaparta i druzina nemjerljivo je veci - u krvi i matareijalu.
al jebo napoleona - turci su varvari. ili vikinzi. preko dunava. zarili viennom. al se danasnjim nordijcima varvarizam njihovih predaka ne nabija na nos. a turciima??

ili obrnut slucaj. koliko sarajlija zna ko je Eugen Sawojski. sarajevo pretvorio u prah i pepeo - da je glavni grad privremeno prebacen u travnik.
ma boli ljude cuna, jebo eugena.

a prvi i drugi ustanak i 'seca knezova'. e te historijske poluistine je moralo znati svako dijete u ex-yu, a u srbiji i danas. ako tome dodamo i vrlog nam oskarovca andrica i njegove propagandisticke (autorova namjera mozda i nije bila) tuskofobne retardirane salve - slika o turcima u bivsoj nam drzavi je uramljena

i kad skontam, sa oprezom da ne otkliznem u paranoju, odgovor na predrasude prema turcima, koje su cisto vjestacke u poredjenju sa svojevremenim osvajackim korelatima, rezultat je propagiranja i odrzavanja 'friskim' jednog posebnog kruga ljudi.

u zapadnoj evropi samo jedna institucija ima kontinuitet kroz vijekove. kraljevstva i vlade padaju i mjenjaju te o uroti sa te strane govoriti, manje je vjerovatno.

pokojni papa vojtila je vec poceo radit nasuprot staroj vatikanskoj praksi i to je razlog sto je i kod vecine nas muslimana dozivljavan pozitivno. nada je da ce Race nastaviti gdje je Karlo stao
Svaka na mjestu...bravo.

mr__bosnjak

Post by mr__bosnjak » 03/10/2005 20:40

Edna21 wrote:Ulazak Turske u EU znaci nova turska osvajanja..zamislite ba sultan Fatih,najveci neprijatelj Evropi koji je bio dosao cak do Beca,jeli zelite reprizu ?
Kada ljude hoces da odbijes od necega upotrijebi stah.
To su radili i Srbi i Hrvati kada su htjeli sto vise pristalica u svojoj agresiji na Bosnu i Hercegovinu pa su pricali o Bosnjacima kao "fanaticima" i "poturicama" koji ce ih pobit.
Naravno nije bilo istina kao i ovo za Turke, evropske drzave su ratovale izmedzu sebe puno vise nego sa Turskom: Engleska-Francuska, Njemacka-Rusija i da vise nenabrajam. Tolko su jedni druge ubijali i zlostavljali i da nespomenem prvi i drugi svjetski rat a Turci su bili samo jedni od tih naroda koji su uspjeli stvorit veliko carstvo i borit se za njega.
Ali drugi narodi su se pomirili í ujedinjili. Sasvim normalno to hoce i Turci koji nezele da budu u Aziji nego Evropi a jesu sila. I mjesto da ih Evropa primi kao i druge(Turci nemaju fasiste ko Srbi i Hrvati) oni ih zbog orijentalstva odbijaju i izmisljaju razloge da ih neprime. I neki ko Austrija upotrebljavaju strah kao instrument nasta si ti nasjeo.
Turci su se pokazali prijatelji Bosni i Hercegovini neka im Bosna i Hercegovina isto bude prijatelj.

neutralac

Post by neutralac » 03/10/2005 21:00

I kakav je stav Bosnjaka iz BiH prema otpocinjanju pregovora sa njima dvije najprijateljskije zemlje( malo cemo zabaciti u stranu Iran, Alzir i ostale trenere)? :D
Kome ce vise Bosnjaci psovati mater- Turcima ili Hrvatima- kada po nalogu EU ove dvije drzave uvedu vize za BiH?

Post Reply