Po broju studenata BiH tek ispred Albanije

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
senada

Post by senada » 20/01/2007 13:34

SARAJEVO – Da nije Albanije BiH bila bi na posljednjem mjestu u Europi po broju studenata. Zapravo, nakon svršene srednje škole samo 19,2 posto bh građana nastavlja školovanje u jednoj od visokoškolskih ustanova. Neslavni rekord u broju studenata sa 17 posto drži Albanija.

Usporedbe radi, u susjednoj državi Hrvatskoj taj postotak iznosi 32,7, dok je od bivših republika Jugoslavije Slovenija otišla najdalje u tome. S visokih 72,6 posto studenata u leđa im gleda najveći broj zemalja Europske unije. Podatke je objavio European Training Foundation (ETF) iz Torina, a odnose se na populaciju od 19 do 24 godine života, razdoblja u kojem studij nastavljaju tek svršeni srednjoškolci, piše Večernji list.

Učiti cijeli život

Niti s cjeloživotnim učenjem, o kojem se posljednjih godina sve više priča, BiH ne stoji ništa bolje. Ponovo im samo Albanija “puše u vrat”. Na populaciji od 25 do 64 godina života od ukupnog broja osoba koje su se odlučile na nastavak školovanja tek 9,7 posto je u visokoškolskim ustanovama.

Albanci sa 9,3 posto su iza BiH. Iako ni zemlje EU nisu zadovoljne svojim statusom; s 22 posto studenata u kasnijim godinama, koliko ih se nalazi u visokoškolskim ustanovama, još su daleko od svojih gospodarskih konkurenata.

Iako je u Europi postotak uključenih u obrazovanje veći nego u drugim zemljama, pa i onim konkurentskima zemljama kao što su Sjeverna Amerika, Kanada i neke zemlje Azije, velik je broj onih koji prekidaju školovanje. Također je velik broj polaznika visokoškolskih ustanova koji nikada ne završavaju fakultete te i po tome, po broju osoba s visokom naobrazbom, zaostaju za glavnim konkurentskim zemljama. Niti nižim stupnjevima školske spreme Europa se ne može baš pohvaliti. Tako i danas ima zaposlen iznimno velik broj niskokvalificiranih osoba, što nije česta pojava u razvijenim zemljama izvan Europe.

Ljudski resursi

– Poznato je da je Europa već odavno odlučila svoje gospodarstvo temeljiti na znanju, te da ulaganjem u ljudske resurse do 2010. godine namjerava preuzeti primat u gospodarstvu na planetu Zemlji. Ona je već krenula s Bolonjskim procesom i Kopenhaškom deklaracijom, ali i samim pristupom svim oblicima obrazovanja, posebice propagiranjem cjeloživotnog učenja.

Koliko će u tome sudjelovati Bosna i Hercegovina ovisi isključivo o ozbiljnijem pristupu te značajnijem ulaganju u školstvo. Želimo li krenuti s posljednjeg mjesta u Europi moramo shvatiti da je ulaganje u školstvo dobro uložen novac, koji će se u skoroj budućnosti višestruko vratiti – istaknuo je Mladen Kvesić, prorektor na Prirodno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

20.1.2007.
Pincom.info

safran

Post by safran » 20/01/2007 14:57

I sad bi to trebalo da znaci da u BiH malo ljudi studira? Pa ne bi se to moglo reci za zemlju u kojoj na 1000 stanovnika dode 1 "univerzitet". A evo sad nam je dosla i Bologna - svi predmeti jednosemestralni, nema usmenih, dva testa u toku godine, seminarcic - ihaaaa, pa bolje nego u srednjoj skoli.
Ne bih rekla da je problem BiH u malom broju studenata - dokaz su silni nezaposleni visokoskolovani kadrovi u evidenciji Biroa za (ne)zaposljavanje. Problem je sto ova zemlja ne zna sta bi sa njima - vidim po svojim mladim kolegama - sve sto je iole kvalitetnije (citaj - upisalo studij koji voli, ucilo, polagalo, dobre ocjene, poznaje engleski, ne boji se interneta) vec na 4. godini trazi nafaku u postdiplomskim studijama u Evropi i USA. Vecina uspije, ode ... i onda ....

senada

Post by senada » 20/01/2007 15:22

safran wrote:I sad bi to trebalo da znaci da u BiH malo ljudi studira? Pa ne bi se to moglo reci za zemlju u kojoj na 1000 stanovnika dode 1 "univerzitet". A evo sad nam je dosla i Bologna - svi predmeti jednosemestralni, nema usmenih, dva testa u toku godine, seminarcic - ihaaaa, pa bolje nego u srednjoj skoli.
Mogu misliti kako bi na ovo bolonjci zapjenili samo kad bi od usmenih i od samo dva testa u godini imali vremena za surfanje.

black_noke

Post by black_noke » 20/01/2007 15:27

a jel' ovo broj studenata koji zavrse ili se upisu na faks?

cuo sam prije nekoliko godina da imamo veliki upis na fakultete a malo raje zavrsi, ne bude vremena od prerane zenidbe, djece, provoda itd :)

Liberalism

Post by Liberalism » 20/01/2007 15:37

safran wrote:I sad bi to trebalo da znaci da u BiH malo ljudi studira? Pa ne bi se to moglo reci za zemlju u kojoj na 1000 stanovnika dode 1 "univerzitet". A evo sad nam je dosla i Bologna - svi predmeti jednosemestralni, nema usmenih, dva testa u toku godine, seminarcic - ihaaaa, pa bolje nego u srednjoj skoli.
Ne bih rekla da je problem BiH u malom broju studenata - dokaz su silni nezaposleni visokoskolovani kadrovi u evidenciji Biroa za (ne)zaposljavanje. Problem je sto ova zemlja ne zna sta bi sa njima - vidim po svojim mladim kolegama - sve sto je iole kvalitetnije (citaj - upisalo studij koji voli, ucilo, polagalo, dobre ocjene, poznaje engleski, ne boji se interneta) vec na 4. godini trazi nafaku u postdiplomskim studijama u Evropi i USA. Vecina uspije, ode ... i onda ....

@Safran,

kad nesto pises pokusaj se prvo malo informisati prije nego sto nesto tvrdis kao tacno.

U Bosni i Hercegovini najmanj je postotak nezaposlenih sa fakultetom. Svega 4,4 procenta nezaposlenih ima fakultet i trajanje njihove nezaposlenosti je izuzetno kratko u poređenju sa nezaposlenim koji nemaju fakultet.

Prije pocnes pisati nebulozne dokaze o nepostojanju veze izmedju obrazovanja i nezaposlenosti pogledaj http://www.bhas.ba/Ankete/LFS_2006.pdf

Nece ti nista skoditi.

senada

Post by senada » 20/01/2007 15:39

black_noke wrote:a jel' ovo broj studenata koji zavrse ili se upisu na faks?

cuo sam prije nekoliko godina da imamo veliki upis na fakultete a malo raje zavrsi, ne bude vremena od prerane zenidbe, djece, provoda itd :)

Zato smo mi jedina zemlja na balkanu u kojoj natalitet vodi mortalitet sa 50:10 i maticar je vodeca profesija!

Latina
Location: I'd ratha' be hated 4 who I am, than loved 4 who I'm not.

Post by Latina » 20/01/2007 19:10

Znaci magicna formula = edukacija + brak

pirmin

Post by pirmin » 20/01/2007 19:42

Bec je prepun studenata iz Tuzle,Zenice,Banjaluke,Sarajeva...
Zanemarujem ostale svjetske univerzitetske centre.

Ove statistike me uopste ne cude i ne znam koje mjerilo one trebaju predstavljati.

Barbara iz Bresta

Post by Barbara iz Bresta » 20/01/2007 21:54

Veni, vidi, vici...

Ocigledno i u ovom slucaju ispada da Bosanac najbolje zna kad je kod komsije, bila u pitanju komsijina zena ili komsijina skola.
Vise ili manje studenata u bilo kojoj drzavi ne znaci vise ili manje pameti, mislim da je u pitanju uvijek ona stara bolest zvana bezparitis.

sabanss

Post by sabanss » 20/01/2007 23:02

senada wrote:Zato smo mi jedina zemlja na balkanu u kojoj natalitet vodi mortalitet sa 50:10 i maticar je vodeca profesija!

Daj Boze da je to tako kao sto govoris, samo se meni cini da nam vec prijeti "bijela kuga". Naime u ovoj godini imamo "cast" da konacno mortalitet bude veci u odnosu na natalitet, ionako nam prirodni prirastaj trenutno iznosi 2 promila i cini mi se da to nije dovoljno ni za prosto odrzanje broja stanovnika.

patrius

Post by patrius » 20/01/2007 23:12

Bitan je kvalitet,ne kvantitet...

EI Presidente

Post by EI Presidente » 21/01/2007 00:37

Barbara iz Bresta wrote:mislim da je u pitanju uvijek ona stara bolest zvana bezparitis. [/b]

slazem se. fakultet kosta i raja nema para, a drzava je nemocna da dijeli stipendije ili kredite...

safran

Post by safran » 21/01/2007 20:57

Liberalism wrote:

@Safran,

kad nesto pises pokusaj se prvo malo informisati prije nego sto nesto tvrdis kao tacno.

U Bosni i Hercegovini najmanj je postotak nezaposlenih sa fakultetom. Svega 4,4 procenta nezaposlenih ima fakultet i trajanje njihove nezaposlenosti je izuzetno kratko u poređenju sa nezaposlenim koji nemaju fakultet.

Prije pocnes pisati nebulozne dokaze o nepostojanju veze izmedju obrazovanja i nezaposlenosti pogledaj http://www.bhas.ba/Ankete/LFS_2006.pdf

Nece ti nista skoditi.

Pogledala sam i bio si u pravu - nije mi naskodilo. Stavise, izracunala sam da tih 4,4 procenta iznosi 16104 nezaposlene osobe sa visokom strucnom spremom (i iznad). Dalje, pogledala sam i metodologiju i definiciju pojma zaposleni - vrlo je zanimljiva.

S obzirom da su se moji "nebulozni dokazi" odnosili na problematiku malog broja studenata u Bosni i Hercegovini a ne na (ne)postojanje veze izmedu obrazovanja i nezaposlenosti ne vidim adekvatan povod za ton komentara.

BTW hvala ti za referencu

safran

Post by safran » 21/01/2007 21:06

I jos nesto - mislim da ovi sto se "odliju" preko granice nisu ukljuceni u evidencije ovakvog tipa.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 21/01/2007 21:25

ovo treba objasniti hajvanima koji pricaju da imamo previse fakulteta, univerziteta, studenata.... kako fax nije za one koji ga ne mogu platiti.... i sl
ovakve clanke saljite "uvazenim" profesorima koji ...

Post Reply