Plitvice, Pakrac, Vukovar .....

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Jastreb35

Plitvice, Pakrac, Vukovar .....

Post by Jastreb35 » 09/03/2007 08:26

U jednoj od aktuelnih diskusija, kolega s nadimkom "jeza u ledja" je zakljucio ;
Problem je u tome sto ti stavljas nezavisnost nasuprot saveznistvu sa Beogradom. Kao ako nismo napravili onaj trapavi referendum to bi znacilo da smo u savezu sa Srbima (pardon, velikosrbima Rolling eyes ), a protiv Hrvata?

.... a u svjetlu cinjenice da jos par ucesnika foruma vjeruje kako je trebalo odgoditi referendum o nezavisnosti, interesuje me kako se drugacija moglo protumaciti ostanak u zajednici s Beogradom (koji je vec okrvavio ruke u Hrvatskoj), nego kao koaliciju protiv Hrvata ?

mostarac

Re: Plitvice, Pakrac, Vukovar .....

Post by mostarac » 09/03/2007 08:46

Jastreb35 wrote:U jednoj od aktuelnih diskusija, kolega s nadimkom "jeza u ledja" je zakljucio ;
Problem je u tome sto ti stavljas nezavisnost nasuprot saveznistvu sa Beogradom. Kao ako nismo napravili onaj trapavi referendum to bi znacilo da smo u savezu sa Srbima (pardon, velikosrbima Rolling eyes ), a protiv Hrvata?

.... a u svjetlu cinjenice da jos par ucesnika foruma vjeruje kako je trebalo odgoditi referendum o nezavisnosti, interesuje me kako se drugacija moglo protumaciti ostanak u zajednici s Beogradom (koji je vec okrvavio ruke u Hrvatskoj), nego kao koaliciju protiv Hrvata ?

pa dobro sta smo mi duzni hrvatima? Ne kontam tu logiku. Mi smo morali tu gledati sebe, a ne Hrvatsku. Sta mene to briga sto bi Milosevic polomio Hrvatsku ako bi se Bosna uspjela izvuci cijela. To je logika kojom se trebao voditi AI, a ne logika prenosenja rata u Bosnu, da bi nam ta ista hrvatska zabila noz u ledja. Mi smo trebali voditi bosanskohercegovacku, a ne hrvatsku politiku.

seljak_cojek

Post by seljak_cojek » 09/03/2007 09:05

Jastreb35 wrote:U jednoj od aktuelnih diskusija, kolega s nadimkom "jeza u ledja" je zakljucio ;

Trebali smo ostati u zajednici..... :-)
I danas bismo slavili godišnjicu velike ofanzive u kojoj su združene snage vojske Jugoslavije u silovitom jurišu, koji su predvodili pripadnici elitne jedinice "Čiča Draža" i "Turci", oslobodili Plitvice, Pakrac, Vukovar, Dubrovnik,.............. :roll: :-) :-? :shock:

angevin

Post by angevin » 09/03/2007 09:47

eventualni ostanak u zajednici sa Srbijom bi svakako donio nemire u BiH. kako god okrenes, najeb... bismo. Ovako smo imali neku moralnu satisfakciju da podrzavamo one koji su u tom trenutku bili upravu. To sto je Hrvatska zloupotrijebila nase saveznistvo lijececi na racun Bosne svoje gubitke je druga stvar. BiH bi opstala geografski i administrativno, ali ne bi se, vjerovatno, u drzavnom smislu puno razlikovala od ovakve kakvu sada imamo, hocu reci suverenitet bi joj bio vrlo upitan.
Istina, bilo bi manje mrtvih, ali bi ih svakako bilo jer nas Milosevic ne bi postedio ratujuci protiv Hrvatske.

visby

Post by visby » 09/03/2007 11:55

pa dobro sta smo mi duzni hrvatima? Ne kontam tu logiku.

Ali onda ne bi bili hrvatsko cvijece :D
Alija posredovao u potpisivanju sarajevskog primirja, a kao protuusluga oni ce rat prebaciti nama. Divno :)

dugacki

Post by dugacki » 09/03/2007 14:22

Da nije bilo referenduma i da smo ostali sa Srbijom, Hrvatska danas ne bi postojala kao samostalna drzava a mi bi na kraju opet bili ''ebena stranka''.

zavrzlama
Been thanked: 1 time

Post by zavrzlama » 09/03/2007 14:48

dugacki wrote:Da nije bilo referenduma i da smo ostali sa Srbijom, Hrvatska danas ne bi postojala kao samostalna drzava a mi bi na kraju opet bili ''ebena stranka''.

Hrvatska nebi bila danas postojala kao samostalna drzava :-)

podlegao bi Vatikan,Njemacka,Amerika i vise od 4 miliona gradjana hrvatske moralnoj,pravednoj ideji velike srbije.. :)

Krili su se mnogi srbi u mojoj vlastitoj kuci da ne idu na Vukovarsko ratiste.....sta mislis da bi milosevic pustio bosnjake da ispijaju kaHve dok srbi im prave veliku srboslaviju :)

jednom za svagda velikoj srbiji nisu bili potrebni BIH muslimani nego njihova teritorija...zapitaj se zasto Milosevic i Karadjic nisu u Zvorniku,Foci,Bratuncu itd pravili Abdiceve autonomije...kad to sebi razjasnis znat ces sto je ispravno da se bosnjaci i ostali BIH odani gradjani nisu prikljucili velikosrpskoj politici zasnovanoj na klanju,etnickom ciscenju i razdvanju naroda..

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 09/03/2007 17:18

mostarac wrote:

pa dobro sta smo mi duzni hrvatima? Ne kontam tu logiku. Mi smo morali tu gledati sebe, a ne Hrvatsku. Sta mene to briga sto bi Milosevic polomio Hrvatsku ako bi se Bosna uspjela izvuci cijela. To je logika kojom se trebao voditi AI, a ne logika prenosenja rata u Bosnu, da bi nam ta ista hrvatska zabila noz u ledja. Mi smo trebali voditi bosanskohercegovacku, a ne hrvatsku politiku.

Kada se spominje Hrvate, misli se i na Hrvate u BiH, cije je separatisticki orijentisano vodjstvo jos 1991 (dakle prije referenduma) proglasilo postojanje "teritorijalne" cjeline "Herceg Bosne".

forUMASH

Post by forUMASH » 09/03/2007 17:32

....ja sam misljenja da je referendum raspisan u jedino moguce vrijeme shodno unutrasnjim i vanjskim politickim faktorima.....jedna od rijetkih Alijinih odluka sa kojom se slazem.....

in33sa

Post by in33sa » 09/03/2007 23:45

Gledajte to sa pozitivne strane, da se islo u savez sa Srbima, zajedno sa njima bi jahali traktore.

Ne budite naivni i lakomisleni, Hrvati nebi izgubili rat ni u kom slucaju.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 10/03/2007 00:09

A kako to Hrvati ne bi bili izgubili rat?

Jel vi vladate sa osnovnim cinjenicama - mislim osim nacionalne pripadnosti.

Cinjenice su sljedece. U Hrvatskoj je 250.000 Srba uzelo 25% zemlje. Dijelilo ih je 20km od toga da presjeku Hrvatsku na dva dijela - pravac prema Sloveniji. Zemljanim putem su presjekli Hrvatsko primorje kod Maslenice pa su samo zahvaljujuci mostu Hrvati mogli biti povezani na tom dijelu.

Inace Hrvatska je kao geografska cijelina jako krhka. To nije prirodna drzava, mislim ovo postavljam bez pretenzija da na osnovu toga neki komand pripada nekom drugom osim Hrvatima vec govorim generalno - drzavlja de facto je gradjena iz dvije ili cak tri - Crvene i Bijele Hrvatske, Dalmacije, Istre i Slavonije. Dakle - BiH je koliko god negirali centralna za Hrvatsku - pogledajte mape samo.

Ne zelim insnuirati da je neko trebao pomagati napad na RH ali nije se trebalo sjediti i cekati ko ce prvi na noz da nas nabije da bi se opredjelili za to na kojoj cemo strani biti. Pa na kraju - ni na jednoj, nego nekoj trecoj. Sto je najveca ubleha bila jer ne moze 40% Bosnjaka u BiH - sami graditi i predstavljati BiH sa par marioneta. To je ono sto je isposlovano na kraju. Kad je proslo vrijeme marioneta - dosli su profesionalni Srbi iz RS i Hrvati iz HZ HB - da predstavljaju interese naroda - a oni dojucerasnji "podobni" su zaboravljeni tj. pali u nemilost.

Zbog toga - referendum je trebalo sazvati ranije. 1991 barem. Jer 4 SAO autonomije i HZ HB su vec formalno postojale u BiH - prije 1 Marta 1992 godine. U tom momentu BiH je raspolagala sa 30.000 policajaca, trebalo je ili napasti tu karikaturu od drzave Srpske il' se pridruziti Srbima - pa vratiti Hrvatsku u Jugu - ako treba na silu - a ako im se ne svidja neka zive oni u komsanoj zemlji koju su nama obezbjedili kao veliko hvala. Sa Bosnom na svojoj strani - nema sanse ne da RH se nebi odrzao, odrzao bi se, ali to bi bila jedna tvorevina koja nebi vrijedila papira na kojem je nastala, a posto je veliki dio Hrvatskog gospodrastva vezan za turizam - u Dalmaciju i na poljoprivredu u Slavoniji - i jedno i drugo - ubija rat. Prvo, ako nema sigurnosti - niko nece dolaziti, drugo - tamo gdje se mine posiju i gdje se linije razdvajanja kreiraju - trava ne raste bas onako kako i prije.

Pitanje je samo koliko je ovo greska naseg predsjednistva, a koliko grijeh drugih spram nas samih. Npr. jedan Alija Delimustafic kad je izabran - za ministra interiora - je policijskim autima eskortovao kolone i kolone JNA - stitio ih od moguceg "napada terorista" - dok su oni kroz Bosnu pomjerali svoje jedince, snadbjevale se, odmarale se, regrutovali rezeviste i slicno.

Zbog toga - rat u Hrvatskoj je bio isti onaj rat koji je dosao u BiH. Svi mi koji smo negirali to smo popusili, slusajuci glupe price prdekalice i gledajuci YuTel. Trebalo je opredjeliti se - al' ne za trecu stranu. Ovo nije bio hladni rad - gdje smo mi mogli biti Tito i pokret nesvrstanih koji nesto objektivno sagledava sa strane, pocelo je govoriti oruzije, razum je utihnuo i to je suton bogova, pa dok ne osvane - ko ziv - zvi. Bio je to rat u nasoj avliji a Bosna je bila Juga u malom - te ako je Juga se raspadala - Bosna je morala proci metamorfozu odredjenu da bi se odrzala. Trebalo je samo izabrati stranu - politicki korektniju Hrvatsku ili vojno nadmocniju Srpsku. Obadvije ove su ipak podrazumjevale to - da bi liderstvo Bosnjaka - bilo marginalizirano a oni to nisu htjeli. Htjeli su da vode rijec i predstavljaju ravnopravnog partnera na kraju smo mi to naplatili glavama svojim a Slobo i Franjo - su kao predsjednika dvije susjedne drzave - i Alija koji je bio predsjednik oko 40% Bosanaca u tom momentu - su podjeli nam zemlju.

in33sa

Post by in33sa » 10/03/2007 00:20

Nosferatu wrote:A kako to Hrvati ne bi bili izgubili rat?

A kako to mi nismo izgubili rat?

Mozda ga nismo dobili, ali nismo ni izgubili. Niti nas je nestalo sa lica zemlje.

Misli malo o tome.

Srbi su u Hrvatskoj uzeli samo prostore na kojima su bili vecina, sve ostalo im je bilo nedostizan cilj. Na Vukovaru su vidjeli da nemaju sanse protiv Hrvata. Tri mjeseca su osvajali grad koji je branilo jedva 2.000 ljudi, a napadali su sa Gardijskom brigadom iz Beograda, Novosadskim korpusom, sa stotinama tenkova, sa stotinama artiljerijskih oruzja, sa hiljadama dobrovoljaca.

Hrvati su ipak, za razliku od Srba, sposobni voditi odbrambeni rat i pobijediti. Od Nikole Subica Zrinjskog koji je na Sigetu sahranio i Sulejmana i tursku ideju za prodorom u srednju Evropu, pa do Vukovara.
Samo pirove pobjede protivnici uzimaju.

Hocu reci, kada branis svoje, ne mozes izgubiti.

forUMASH

Post by forUMASH » 10/03/2007 00:29

in33sa wrote:Srbi su u Hrvatskoj uzeli samo prostore na kojima su bili vecina, sve ostalo im je bilo nedostizan cilj.

...a jesil' se ikad pitao jel' to uopste bio cilje...

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/03/2007 00:54

referendum je trebalo sazvati ranije. 1991 barem. Jer 4 SAO autonomije i HZ HB su vec formalno postojale u BiH - prije 1 Marta 1992 godine. U tom momentu BiH je raspolagala sa 30.000 policajaca, trebalo je ili napasti tu karikaturu od drzave Srpske il' se pridruziti Srbima - pa vratiti Hrvatsku u Jugu - ako treba na silu

Kolega, spominjes nepoznavanje osnovnih cinjenica, a evo u par recenica citavu teoriju gradis na dvije potpuno neodrzive teze. Jedna je navodno postojanje mogucnosti da se vojno slomi velikosrpki projekat olicen u raznim SAO, a druga navodna spremnost Beograda da Hrvatsku zadrzi u okviru Jugoslavije. Beograd je trazio pravo srpskog naroda na ostanak u beogradskoj verziji Jugoslavije, nisu ih interesovali Rijeka i Split. Ne vidim kako je bilo moguce organizovati referendum ranije (osim toga ne zaboravi da na ovom forumu ima onih koji tvrde da je referendum povod za rat), jos manje kako je to moglo dovesti do povoljnije situacije.

revolver amidza

Post by revolver amidza » 10/03/2007 14:05

mostarac wrote:

odlican komentar!!! :thumbup:

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/03/2007 17:40

revolver amidza wrote:
mostarac wrote:

odlican komentar!!! :thumbup:

Uz moje pratece pojasnjenje da se radi (i) o Hrvatima u BiH, trebas objasniti kako bi se Hrvate uvjerilo da Bosnjaci eventualnim koaliranjem Izetbegovica sa Beogradom ne prihvataju ulogu topovskog mesa u realizaciji velikosrpskog projekta.

visby

Post by visby » 10/03/2007 17:45

Bili bi duboko povrijedjeni :lol:
Da je SDP pobijedio nikakvog rata u bih ne bi bilo, niti kakvog koaliranja.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/03/2007 17:53

visby wrote:Bili bi duboko povrijedjeni :lol:

Ne samo da bi bili duboko povrijedjeni, nego bi se pridruzili separatistickim elementima u hrvatskom narodu BiH, te bi tako umjesto Hrvata poput Komsica, koji su podrzavali nezavisnu BiH (kroz vojno i civilno ucesce), imali Hrvate koji se bore protiv velikosrpskog projekta a kojeg podrzavaju Srbi i Bosnjaci.

Granica bi ti sigurno bila kod Bune, a ne kod Neuma.

visby

Post by visby » 10/03/2007 17:55

Ne samo da bi bili duboko povrijedjeni, nego bi se pridruzili separatistickim elementima u hrvatskom narodu BiH, te bi tako umjesto Hrvata koji su podrzavali nezavisnu BiH (kroz vojno i civilno ucesce), imali Hrvate koji se bore protiv velikosrpskog projekta a kojeg podrzavaju Srbi i Bosnjaci.

Pa cini mi se da se to desilo i bez bosnjackog koaliranja sa Srbima.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/03/2007 17:59

Rat u BiH nije bio sukob Bosnjaka, Srba i Hrvata, nego velikosrba i velikohrvata s jedne strane, a drzavi lojalnih gradjana s druge.

visby

Post by visby » 10/03/2007 18:02

A mozes se igrati i rijecima.

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/03/2007 18:05

Pazi, ti pokusavas dokazati da su se Bosnjaci trebali prislepati Srbima, u pokusaju da sacuvaju cjelovitu BiH. Ja, ne samo kao Hrvat, nego i kao ideji zajednistva odan covjek, tebi pokusavam objasniti da to nije vodilo opstanku BiH, nego da je jedina moguca opcija bila insistiranje na neutralnosti u sukobu Beograda i Zagreba, te konsekventno nezavisnosti BiH.

visby

Post by visby » 10/03/2007 18:06

Ja ne kazem da je trebalo koalirati sa Srbima.

forUMASH

Post by forUMASH » 10/03/2007 18:06

Jastreb35 wrote:

Rat u BiH nije bio sukob Bosnjaka, Srba i Hrvata, nego velikosrba i velikohrvata s jedne strane, a drzavi lojalnih gradjana s druge.

....jos da ga je predsjednik tako tretirao.... :roll:

....nismo odavno... :D

Jastreb35

Post by Jastreb35 » 10/03/2007 18:07

visby wrote:Ja ne kazem da je trebalo koalirati sa Srbima.

Nego sta kazes ?

Post Reply