Plinski bojler

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
alkalna_baterija

Plinski bojler

Post by alkalna_baterija » 12/08/2014 14:13

Imam problem s bojlerom koji se nije prije javljao. Kada pustim vodu lampica koja inače ne gori počne da crveni, na displeju pokazuje 2.0 bar, a plin se užasno osjeti. Je li moguće da cijevi negdje puštaju plin? Kad mi dođe otac da pogleda, radi, ko za inat, a prospekt ne mogu da nađem, a ne razumijem se plaho. :D ima li neko ko mi malo bolje može objasniti princip i šta ovo može značiti?

Alfons Kauders

Re: Plinski bojler

Post by Alfons Kauders » 12/08/2014 14:24

alkalna_baterija wrote:Imam problem s bojlerom koji se nije prije javljao. Kada pustim vodu lampica koja inače ne gori počne da crveni, na displeju pokazuje 2.0 bar, a plin se užasno osjeti. Je li moguće da cijevi negdje puštaju plin? Kad mi dođe otac da pogleda, radi, ko za inat, a prospekt ne mogu da nađem, a ne razumijem se plaho. :D ima li neko ko mi malo bolje može objasniti princip i šta ovo može značiti?

2 bara je ok

glupo pitanje - da li su ti svi prozori i vrata u stanu zatvoreni i da li je dobra stolarija?

naime ako sve dobro dihtuje, a krenes se npr. tusirati, moguce je da bojler nece raditi kako treba radi nedostatka zraka... i da ce se sam ugasiti... a onda se osjeti i smrad sagorijevanja... ako otskrines najblizi prozor svega nekoliko centi, to se nece desavati

ako osjetis smrad nesagorjelog plina, onda bi mogao biti neki drugi problem i onda ga nemoj paliti dok ne nazoves servis

mozes li naci prospekt na netu? znas li koji je model?

alkalna_baterija

Post by alkalna_baterija » 12/08/2014 14:28

Alfons Kauders wrote:
alkalna_baterija wrote:Imam problem s bojlerom koji se nije prije javljao. Kada pustim vodu lampica koja inače ne gori počne da crveni, na displeju pokazuje 2.0 bar, a plin se užasno osjeti. Je li moguće da cijevi negdje puštaju plin? Kad mi dođe otac da pogleda, radi, ko za inat, a prospekt ne mogu da nađem, a ne razumijem se plaho. :D ima li neko ko mi malo bolje može objasniti princip i šta ovo može značiti?

2 bara je ok

glupo pitanje - da li su ti svi prozori i vrata u stanu zatvoreni i da li je dobra stolarija?

naime ako sve dobro dihtuje, a krenes se npr. tusirati, moguce je da bojler nece raditi kako treba radi nedostatka zraka... i da ce se sam ugasiti... a onda se osjeti i smrad sagorijevanja... ako otskrines najblizi prozor svega nekoliko centi, to se nece desavati

ako osjetis smrad nesagorjelog plina, onda bi mogao biti neki drugi problem i onda ga nemoj paliti dok ne nazoves servis

mozes li naci prospekt na netu? znas li koji je model?

prozor je uvijek otvoren na kant, ne znam da li je to dovoljno? Kad je na preko 2.2 bara, onda grije, odjednom sam spusti na 2.0 i stane. Onda se osjeti plin, isto kao što se osjeti kada pustim plin na koheru... Muž se već dva jutra tušira bez problema, a uvijek mene potrefi kad se nešto kvari. Mogu pogledat na njemu ima li nekih oznaka, pa ću guglat.

Hvala puno na odgovoru.

alkalna_baterija

Post by alkalna_baterija » 12/08/2014 14:34

I kad prestane da grije, crveni se lampica i na displeju stoji F.29 :?

našla sam neku naljepnicu, ali ne znam tačno šta je znaka modela :? fakat sam tukmak za ove stvari

nineinchnails

Post by nineinchnails » 12/08/2014 14:37

Imas dva rjesenja:
1. Zovnes servis (majstora) koji ce sve detaljno pregledati, osposobiti za ispravan rad.
2. Ukines plinski bojler i postavis elektricni.

Ja sam ispocetka izabrao opciju 1, i svake godine davao po 50 maraka za servis.
Otkako sam se odlucio za opciju 2, glava me vise ne boli :-D

benjamin1992

Post by benjamin1992 » 12/08/2014 14:40

Pa koja je marka u pitanju, makar to? To F.29 je pretpostavljam sifrirani opis kvara, pa ako imas knjizicu od bojlera, ili ako saznas koji je tacno model, ukucaj u gugl F.29 error i vidi sta je. :)

alkalna_baterija

Post by alkalna_baterija » 12/08/2014 14:48

benjamin1992 wrote:Pa koja je marka u pitanju, makar to? To F.29 je pretpostavljam sifrirani opis kvara, pa ako imas knjizicu od bojlera, ili ako saznas koji je tacno model, ukucaj u gugl F.29 error i vidi sta je. :)

vaillant, evo sam guglala i po svemu što navodi da može biti, kaže da je rješenje povećati pritisak

amir79

Post by amir79 » 12/08/2014 14:49

f.29=plamen se ugasio tijekom pogonskog rada uređaja i sljedeci pokusaji paljenja su bezuspjesni.
objasnjenje- povremeni prekid dovoda plina, uzemljenje uređaja neispravno
kod kvara elektroda mora se jos javiti i f.27
moras prelistati sve greske, a ne samo zadnju (koju vidis)

alkalna_baterija

Post by alkalna_baterija » 12/08/2014 14:53

bojler nije tek postavljen, do sada je radio kako treba, čini mi se dvije godine... da li je moguće da je problem uzemljenje ako je do sada radio ispravno?

samo F.29 navodi kao grešku

može li biti da cijevi koje dovode plin nisu postavljene ispravno, pa je sada počeo plin da curi svaki put kad upalim bojler?

benjamin1992

Post by benjamin1992 » 12/08/2014 15:07

alkalna_baterija wrote:bojler nije tek postavljen, do sada je radio kako treba, čini mi se dvije godine... da li je moguće da je problem uzemljenje ako je do sada radio ispravno?

samo F.29 navodi kao grešku

može li biti da cijevi koje dovode plin nisu postavljene ispravno, pa je sada počeo plin da curi svaki put kad upalim bojler?

Prije ce biti da je problem sa odvodjenjem sagorjelog plina, da ne izlazi vani, pa nema dovoljno kisika za sagorijevanje.
Vjerovatno se zato i osjeti plin, dolazi u bojler, ali ne sagorijeva. U svakom slucaju zovi majstora, sumnjam da je skup kvar.

girl

Post by girl » 23/10/2015 11:44

moyda ovdje moye pitanjce da ne otvaram drugu temu. plinsko mi je grijanje, bojler junkers cini mi se. Ranijih godina sam imala osjecaj da se "nesto osjeti plin i slicno", sad vise nemam. Dimnjak u zgradi "servisiran i pripremljen" za sezonu. Bojler servisiran prosle sedmice. e sad otkako palim grijanje imam dojam da osjetim u kupatilu kad otvorim vrata i udjem jak "miris dima" tj onog sagorijevanja. Muz uobicajeno kaze da mi se cini i da to ulazi mozda smog izvana. Kako da to provjerim tj hoce li mi to pokazati onaj neki mjerac plina, monoksida i slicno ? i gdje se kupi taj mjerac.

House

Post by House » 23/10/2015 11:51

resetuj :D

Qler

Post by Qler » 04/12/2017 21:54

Da ne otvaram novu temu, da pitam ovdje.

Nedavno sam kupio stan i u njemu je neki stari Vailant bojler, 1996 godina. Radi za sada, ali ne bas najbolje, otisao je i onaj ventil preklopni, pa da bi imao toplu vodu moram otvoriti bar dvije cesme :) da nabijem protok..

U glavnom, hocu da ga mijenjam, a bas nikako se ne razumijem u plinske bojlere. Ima li neko neki savjet, šta i kako da tražim? Grijanje i topla voda bi išli na njega, stan je cca 65m2, i kupatilo je jedno 10m cijevovoda od bojlera, a kuhinja je tu odmah... Grijanje je generalno loše odrađeno, nekako s brda s dola, jednocijevni je sistem, i nisam provalio ni kako su ga provukli...

drndalo

Post by drndalo » 04/12/2017 22:07

Moj savjet bi bio da prvo nadjes nekoga postenog da to pogleda, i da ti kaze ko sto bi sebi radio, uraditi servis toga da valja, ako se moze, ili mijenjati... Mislim lako je mijenjati, to bih i ja znao savjetovati...

Moja rodica ima jos uvijek Tiki plinski bojler od prije rata, i radi...

Mislila je mijenjati jer je bio kazan pred progorjevanjem... Zamijenili kazan, i jos nesto, plus servis svega, prije 7-8 godina...

Qler

Post by Qler » 04/12/2017 22:15

Poslao sam ti PP

Post Reply