Pletenje

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...
Tikvica

Pletenje

Post by Tikvica » 09/06/2011 15:14

Ima li na forumu zaljubljenika u pletenje? Iduce sedmice je svjetska sedmica pletenja u javnosti.
http://www.wwkipday.com/ Ima li zainteresovanih da slicno organizujemo u Sarajevu?

neprilagodjena

Re: Pletenje

Post by neprilagodjena » 09/06/2011 15:15

Ja sam u podrumu naucila da pletem carape:lol:

Strpljiva

Post by Strpljiva » 09/06/2011 19:23

Ne znam koliko se mogu nazvati zaljubljenikom pletenja, ali volim. Znam neke osnovne šeme pletenja.

Eh, već dugo tražim igle, ali nikako da naletim negdje. Trebaju mi najdeblje. I eto, nije na odmet da me posavjetujete gdje i vunu da kupim.

*mima*

Post by *mima* » 09/06/2011 19:31

Tikvica wrote:Ima li na forumu zaljubljenika u pletenje? Iduce sedmice je svjetska sedmica pletenja u javnosti.
http://www.wwkipday.com/ Ima li zainteresovanih da slicno organizujemo u Sarajevu?

a sta da se organizuje.......kod nas se pletenina slabo cijeni.....na zalost

Tikvica

Post by Tikvica » 10/06/2011 08:44

Strpljiva wrote:Ne znam koliko se mogu nazvati zaljubljenikom pletenja, ali volim. Znam neke osnovne šeme pletenja.

Eh, već dugo tražim igle, ali nikako da naletim negdje. Trebaju mi najdeblje. I eto, nije na odmet da me posavjetujete gdje i vunu da kupim.

Jedina radnja koja u Sarajevu ima pristojan izbor vune i igala je u Cobanija ulici, odmah ispod pizzerije Galija. Radno vrijeme im je od 8-16h i ne rade subotom :sad: Radnje na Carsiji nisu vrijedne spomena, a Bagatovu izbjegavati u sirokom luku (los izbor vune, igala pogotovo, usluga prodavacice - katastrofa).

Tikvica

Post by Tikvica » 10/06/2011 08:59

*mima* wrote:
Tikvica wrote:Ima li na forumu zaljubljenika u pletenje? Iduce sedmice je svjetska sedmica pletenja u javnosti.

a sta da se organizuje.......kod nas se pletenina slabo cijeni.....na zalost

Znam da se slabo cijeni...ja to radim za sebe i svoje bliznje...uvijek se vise obraduju pletenom poklonu, nego kad im kupim nesto.
Ja ne znam nikoga da plete, osim sebe :-D , nemam problem da pletem u javnosti, cesto to radim - ovo je samo ideja da se upoznam sa ostalim pletiljama.
KIP je poceo 2005 godine i najveci je dogadjaj u svijetu vezan za pletenje. Pletilje se dogovore o javnom mjestu gdje ce se naci (park, muzej, kafic...), druze se, razmjenjuju iskustva i promovisu pletenje. Citala sam da je ispocetka pletenje u javnosti u Americi bio nacin da se pokaze da ne pletu samo stare zene, nego i mladja populacija, a ima jako puno muskaraca koji pletu.
Najveca forumska zajednica za pletenje i kackanje je http://www.raverly.com Osim forumskog dijela-koji je super edukativan, imaju stranice sa semama, slikama zavrsenih pletenih/kackanih stvari, prikazi vune, igala i ostalog pomocnog materijala.

njonjica

Post by njonjica » 11/06/2011 01:35

Strpljiva wrote:Ne znam koliko se mogu nazvati zaljubljenikom pletenja, ali volim. Znam neke osnovne šeme pletenja.

Cool tema :-D

Igle (cak 10ku :shock: ) imas kupiti u bazaru na Dobrinji u blizini Konzuma...tu imas i vunu po vrlo pristojnim cijenama i druge pletacko-snajderske sitnice koje zivot znace.

Ja sam dobila masinu za pletenje od drugarice, jel ima neko da zna raditi na njoj?

njonjica

Post by njonjica » 11/06/2011 01:45

Ovaj link je odlican za ljubitelje pletenja
http://www.knittingdaily.com/

Promam redovno njihovu postu, bude dobrih uputstava, besplatnih mustri....

A evo link za ljetni dzemperak, sa uputstvima:
http://www.caron.com/projects/ss_party/ ... verup.html

Strpljiva

Post by Strpljiva » 11/06/2011 10:39

njonjica wrote:Igle (cak 10ku :shock: ) imas kupiti u bazaru na Dobrinji u blizini Konzuma...tu imas i vunu po vrlo pristojnim cijenama i druge pletacko-snajderske sitnice koje zivot znace.

Pletem prilično kruto. Kada pletem s tanjim, bude k'o uštirkano. Zato sam kontala s debljim iglama, možda pomogne.

njonjica

Post by njonjica » 11/06/2011 10:52

Strpljiva wrote:
njonjica wrote:Igle (cak 10ku :shock: ) imas kupiti u bazaru na Dobrinji u blizini Konzuma...tu imas i vunu po vrlo pristojnim cijenama i druge pletacko-snajderske sitnice koje zivot znace.

Pletem prilično kruto. Kada pletem s tanjim, bude k'o uštirkano. Zato sam kontala s debljim iglama, možda pomogne.

kako mislis kruto?
zategnes vunu previse?

Strpljiva

Post by Strpljiva » 11/06/2011 10:58

njonjica wrote:
Strpljiva wrote:

kako mislis kruto?
zategnes vunu previse?

Kada pletem, zatežem. Kada pokušam opustiti ruku, onda bude neravnomjerno.

njonjica

Post by njonjica » 11/06/2011 11:02

Ti vjerovatno namatas vunu na lijevi kaziprst; to je najcesci razlog zatezanja vune prilikom pletenja. Ako je to razlog, jednostavno pokusaj plesti bez namatanja na prst :-D

Nema veze ako su ocice malo neravnomjerne, nakon pletenja ispleteno se opere i ispegla na pari tako da se ocice ujednace.

Strpljiva

Post by Strpljiva » 11/06/2011 11:19

njonjica wrote:Ti vjerovatno namatas vunu na lijevi kaziprst; to je najcesci razlog zatezanja vune prilikom pletenja. Ako je to razlog, jednostavno pokusaj plesti bez namatanja na prst :-D

Nema veze ako su ocice malo neravnomjerne, nakon pletenja ispleteno se opere i ispegla na pari tako da se ocice ujednace.

Pokušavam skontati jesam li prestala s tom praksom (davno sam plela :-D ), ali sve su šanse da je prst optžen. Hvala, pokušam bez. :thumbup:

alica.k

Post by alica.k » 11/06/2011 12:54

ja volim plest al nazalost znam samo najobicnije ono pletenje, nikakve specijalne mustre i sta ja znam...

Tikvica

Post by Tikvica » 11/06/2011 15:29

Strpljiva wrote:

Probaj uzeti broj vece igle, nego sto su predvidjene za vunu. Ali prije toga moras uraditi primjerak 10X10 da bi znala da li trebas semu prilagoditi.
Mojih prvih par redova su uvijek kruci, narocito kad radim nove ocice/mustre koje nisam prije. Citala sam da i stres moze uticati na kruce pletenje. Pokusaj drugacije drzati nit za pletenje. Ja obmotavam kaziprst lijeve ruke i ne umijem drugacije drzati nit.

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 11/06/2011 15:40

Joj meni, ja sam sebi obećala kad je rat završio da nikad, nikad višeneću plesti. Držim obećanje....
Znam sve.... :-)

Tikvica

Post by Tikvica » 11/06/2011 15:47

alica.k wrote:ja volim plest al nazalost znam samo najobicnije ono pletenje, nikakve specijalne mustre i sta ja znam...

Kako namotati ocice za prvi red, pravi/krivi bod i ostalo su samo varijacije na temu. Ja sam prije 20 i nesto godina naucila osnove (ali nisam nikad nesto konkretno isplela) i prosle godine kupim igle i vunicu i krenem sa obicnim salom, sve radjeno pravim bodom. Podsjetila se uz pomoc videa sa youtube-a, kupila dvije knjige koje mi nisu nesto pretjerano pomogle i ostalo naucila surfajuci po internetu.

Trenutno zavrsavam ova dva sala (oba su od iste vrste pamucne vunice - drop stich radim za sebe, a drugi je poklon)
http://christine.typepad.com/knitting/easy-drop-stitch-scarf-pa.html
http://www.menwhoknit.com/community/?q=node/3036 dizajn je napravio muskarac koji plete ;-)

pocinjem raditi ovaj sal http://oceanwavesquilts.typepad.com/my_weblog/2010/02/potato-chip-scarf.html

http://knitqwik.blogspot.com/2010/06/glitter-shrug.html za ovaj dzemperak sam uzela ljubicastu vunicu sa srebrenim nitima

@Alica.k - samo treba poceti i ne odustajati...mene je panika uhvatila kad sam trebala dodati novo klupko, ali sad znam na 4 nacina kako da to uradim, a da se ne vidi da je dodato. Vec sam napisala da ne znam nikoga da plete i nemam koga da pitam, ali na webu imaju sve informacije. Jedino mi je zao da je izbor vune i popratnih stvari za pletenje los, barem sto se tice Sarajeva.

@njonjica - ne poznajem Dobrinju, mozes li mi dati vise infa gdje se nalazi taj bazar - voljela bih vidjeti sta nude.

njonjica

Post by njonjica » 11/06/2011 16:49

Ma ni ja ti bas najbolje ne poznajem Dobrinju...uglavnom, to je bazar u malom prolazu, odmah pored Konzuma.
Ici cu opet u ponedeljak pa ti javim kako se zove ulica i koji je broj.

saga

Post by saga » 11/06/2011 17:23

Je li tu ima kupiti i igala za heklanje? Zaboravila sam plesti, ali ovo k'o nabadam, a zijanila iglu, veze nemam gdje toga ima
Hvala :-D

njonjica

Post by njonjica » 11/06/2011 17:29

saga wrote:Je li tu ima kupiti i igala za heklanje? Zaboravila sam plesti, ali ovo k'o nabadam, a zijanila iglu, veze nemam gdje toga ima
Hvala :-D

Ima i igala za heklanje..i konca takodjer.

vjesticanametli
Has thanked: 38 times
Been thanked: 10 times

Post by vjesticanametli » 11/06/2011 19:56

naucila sam davno svasta plesti i prije 2 mjeseca dobila na poklone smjesne pape i odlucim pokusati ponovo da pletem............igle nasla u papagajci a vunu na pijaci..........1 papa gotova a 2 nije :-) ugl. super zabava i odmara def. ...............moram to na dobrinji posjetiti :) postavicu sliku papa kad uradim drugu

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 17:05

Pleem jako dugo,u neku ruku me pletenje opušta pa pletem i nepotrebne stvari....ali obično gledam da se nešto može i iskoristiti....torbice,kape,šalove,nakurnjak :D
Evo jedna slika kao prilog temi,pletena torbica.
Image

harisaga

Post by harisaga » 12/06/2011 17:13

Torbica je u zz top fazonu

zelenashica

Post by zelenashica » 12/06/2011 17:29

harisaga wrote:Torbica je u zz top fazonu

Meni se u svakom slučaju dopada...jeste da je unutrađnjost postavljena platnom,to sam morala sašiti,...a ručke sam pronašla od neke stare torbe8metalne)i samo presvukla vunom. :)

Tikvica

Post by Tikvica » 12/06/2011 18:37

zelenashica wrote:Pleem jako dugo,u neku ruku me pletenje opušta pa pletem i nepotrebne stvari....ali obično gledam da se nešto može i iskoristiti....torbice,kape,šalove,nakurnjak :D

moze li sema za nakurnjak? ja sam pokusala da nadjem, ali bez uspjeha ... rado bih muzu isplela koji :D
super je torba :thumbup:

Post Reply