Plate Nadzornih odbora

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
revolutia

Plate Nadzornih odbora

Post by revolutia » 07/04/2007 21:31

e vidite kako nasa administracija trosi preko pola godisnjeg GDP-a ove drzave...

normalno nas veliki bandit Hamdo KAtica direktor bhtelecoma, se prootivi da se smanjuju plate...pa i ja bih se protivio, kad bih imao kao on 5000maraka mjesecno netto,,..znaci bruto on drzavu i telecom kosta 8.500maraka ukupno,,,to je ono legalno i sto se zna, a Bog zna koliko pokrade jos sto se ne zna...
Nadzorni odbori oteli se kontroli

SARAJEVO - U pedesetak javnih preduzeća u kojima Vlada FBiH ima vlasništvo članovi nadzornih odbora imaju naknade između 300 i 3.000 KM uz dodatke koje javnost ne vidi, tvrdi Vahid Hećo, ministar industrije i energetike FBiH.

On je predložio, a Vlada FBiH u četvrtak usvojila, uredbu po kojoj Vlada određuje naknadu za članove i predsjednike nadzornih odbora u preduzećima u kojima je djelimični ili potpuni vlasnik. Naredni je potez uređivanje visina plata direktora i članova uprave.

"Nadzorni odbori su se oteli kontroli, a nama nije cilj da oni vode politiku", kaže Hećo, dodajući da sada imaju slučajeva da nadzorni odbori donose odluke suprotne stavovima Vlade FBiH.

"Valjda zbog činjenice da su birani konkursom misle da su pametni i da mogu raditi šta hoće. Ima članova nadzornih odbora koji ljube ruku direktorima javnih preduzeća jer im oni plaćaju put na more i ko zna šta sve još", tvrdi Hećo.

U FBiH ima oko 50 preduzeća u kojima je Vlada vlasnik između 20 i 100 odsto kapitala i u kojima imenuje cijele nadzorne odbore ili nekoliko članova. Naknada članova nadzornih odbora je od 300 KM do 3.000 KM, a u nekim slučajevima i uz dodatke za "intelektualni rad" ili "prisustvo sjednicama".

"U uspješnim preduzećima naknada je i do 3.000 KM mjesečno za jednu sjednicu u tri mjeseca, a u 'Vitezitu' ili 'Krivaji', gdje ima mnogo više posla i glavobolje, članovi nadzornih odbora ne dobijaju nikakvu naknadu jer nema novca", objašnjava Hećo.

U Vladi FBiH cijene da određivanjem naknada za nadzorne odbore neće biti ušteda, ali će članovi svih "Vladinih" nadzornih odbora imati iste uslove za rad". Hećo ističe da članovi nadzornih odbora i sada imaju odgovornost za rezultate svog rada, ali da niko ne pokreće pitanje te odgovornosti. Napominje da je imenovana i Radna grupa za izradu zakona koji će "urediti" i primanja direktora i uprava preduzeća, agencija, fondova i drugih institucija .

"Plate direktora i članova uprava preduzeća biće uređene kao i plate ministara. Nedopustivo je da direktor javnog preduzeća, koje je uz to monopolističko, ima platu veću od ministra", kaže Hećo.
Katica: Izjednačavanje plata loš potez

Uvođenje politike jednakih stomaka i jednakih plata, o čijim god platama da se radi, nije dobar potez, smatra Hamdo Katica, direktor "BH Telecoma", jednog od najprofitabilnijih javnih preduzeća u FBiH.

"Ja ću ispoštovati svaku odluku Vlade FBiH, ali mislim da odluke o ograničavanju bilo čijih plata nisu u skladu s principima kapitalizma. Određena ograničenja ili uravnoteženja se mogu uvesti i određena politika može postojati, ali uravnilovka nije dobar potez", tvrdi Katica.

Napominje da je naknada članova NO "BH Telecoma" jednaka prosječnoj plati u tom preduzeću u proteklom mjesecu, pa je to u februaru bilo nešto više od 1.300 KM.

prleitihi

Post by prleitihi » 07/04/2007 21:50

koja je svrha otvoriti dvije iste teme u 10 minuta?
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=35886

revolutia

Post by revolutia » 08/04/2007 13:02

pa da se posmatra sa ekonomskog i politickog aspekta :D

prleitihi

Post by prleitihi » 08/04/2007 17:06

ahaaaa..do mene.. :oops:

pa jesi zadovoljan sa dosadašnjim posmatranjem? :D

revolutia

Post by revolutia » 08/04/2007 19:24

hehe

pa stvari koji interusuju mene ne moraju interesavati svakog, niti ja trebam nekog molit da sta komentarise...

bitno je da se zna sta "delegati" rade, i da se u te nadzorne odbore gleda malo kriticnije :D :D

Post Reply