Placka na fakultetima

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Locked
pippi_sunce

Placka na fakultetima

Post by pippi_sunce » 10/10/2011 12:20

Pozdrav,

studirala sam na VPS smjeru na EFSA. Iskreno bila sam zaprepastena, jer trebalo mi je novaca kao sada i u inostranstvu i na kraju me izadje jos i jeftinije.

Mi smo bili prva gerneracija, placali smo 2000 km + ispit za engleski + taksa za ovo ili ono i naravno literatura. Kao napr. bila je knjiga prof. Milenka Dostica koji je predavao preduzetnistvo. Ta knjiga se morala kupiti, jer je on zahtjevao da se uradi kao neki Case a taj case se nalazio nazad u knjizi. To se moralo izvaditi i predati, kopija nemoguca, jer moras predati orginal papir koji je iz knjige.

Pa su povecali na 4000 km, tada sam odlucila napustiti faks i mozda otici vani. Sto sam i ucinila.

Prije par dana sam pisala studentskoj sluzi te prof. Trivunu Veljki. Zahtjevala sam syllabus predmeta na engledskom jeziku. Zelim da mi se ovdje priznaju polozeni ispiti, ljudi zele da vide sta sam ja to ucila, s tim da mi je potreban syllabus na engleskom. Sto bih sasvim trebalo da bude normalno. Jer na svim fakultetima svijeta imas pristup opis predmeta i syllabusovima, jer treba prvo da vidis sta ces ti ustvari upisati. Oni zahtjevaju od mene 150 km da bih dobila syllabusove na engleskom. I na kraju sam dobila mail, kako bi to u stvari trebalo 7 puta vise da kosta, ali eto oni su tako fini da nece da kradu novac studentima. I dobijam kao od prof. Trivuna "da je cijena studiranja bila i priblizno normalna, bilo bi sve ukljuceno u cijenu" BLA BLA, a sta je bilo kada smo placali 2000 km? Tada takodjer nista nije bilo ukljuceno. Receno mi je isto, kako nigdje a ma bas nigdje u Evropi nemozemo studirati za 500 eura godisnje ( naravno da se nespominju dodatne takse itd) a kada sam mu odgovorila "vjerovali ili ne, ja studiram besplatno" nikada nisam dobila odgovor.

Vidim da neki pisu da ce na eknomiji upis na DL poskupiti. Posto je ( ja mislim bilo i sudjenje zbog toga) Deka Muris .... ( zaboravila sam prezime) je zaista bezobarzno postupio. Drzava te kanton Sarajevo je odobrio cijenu DL na MAKS 1800 km, ni feninga vise. Eh da vidimo sta ce biti.

threshold

Re: Placka na fakultetima

Post by threshold » 10/10/2011 13:06

saosjecam se. i sam sam od prijatelja cuo za tog V.T. Lik je nevjerovatan, i komplet fax.

Curve

Post by Curve » 10/10/2011 13:20

:roll: :roll:
i sad sta je poenta ove teme da se maksuz pokrece ??
svi znamo kakve su cijene na EFSA, pa dovoljno da nakon sto zavrsis 6 kurseva eng. po 90 km svaki, trebas platit jos 60 km za uvjerenje..
ali mislim da o tome svako zna i da je na milion drugih tema o tome pricalo.. zato :run:

pippi_sunce

Post by pippi_sunce » 10/10/2011 13:58

Curve wrote::roll: :roll:
svi znamo kakve su cijene na EFSA, pa dovoljno da nakon sto zavrsis 6 kurseva eng. po 90 km svaki, trebas platit jos 60 km za uvjerenje..
ali mislim da o tome svako zna i da je na milion drugih tema o tome pricalo.. zato :run:

Poenta ove teme jeste da nisam apsolutno srela nekoga koje se bunio. Htjela sam da vidim dali ima zaista jos ljudi kojima se ovako nesto desava i jos gore od toga.

Jos gore od toga moze da bude kao sto sam ja vidjela u studentskoj sluzbi, gdje djevojka moli i place da joj omoguce da ide na ispit, jer nije mogla da uplati to sve iz razloga sto joj je majka umrla prije na dvije sedmice.

Znam i svjesna sam ja da ima milion i jedna tema na slicnoj ili istoj ovoj. Ali problem je sto se ljudi pomire s tim. Studenti su ipak protestirali cijeni 4000 km pa su od jednom spustili istu na 1000 km. Dakle vrijedi da se pokrene tema pa makar i 2 milijona puta. Ko nezeli ili ko je se pomirio sa sudbinom ili koga apsolutno nezanima sistem, nemora ucestvovati. Meni je mnogo da platim sve to. I dosta raje suosjeca sa mnom jer su mozda u istoj situaciji. A mnogima je ok!

Zalosno je sto sistem jeste kakav jeste, ali jos zalosnije jeste to, sto ljudi kazu, pa o tome je pisalo vec nekada u novinama, na forumu, .... i pomire se s tim. Jer sve je to tako poznato i svi mi to kao znamo. Ali ubiti slabo se ko buni. Ja sam ponosna na studente prve generacije VPS, koji su se bunili i koji su na taj nacin uspjeli. Pa citam na forumu da se opet treba povecati cijena.

Sve dok se boris ziv si, kada prestanes .... tada se trebamo zapitati zasto je to tako kako jeste!

veljaca

Post by veljaca » 10/10/2011 14:26

pippi_sunce wrote:

Poenta ove teme jeste da nisam apsolutno srela nekoga koje se bunio. Htjela sam da vidim dali ima zaista jos ljudi kojima se ovako nesto desava i jos gore od toga.

Jos gore od toga moze da bude kao sto sam ja vidjela u studentskoj sluzbi, gdje djevojka moli i place da joj omoguce da ide na ispit, jer nije mogla da uplati to sve iz razloga sto joj je majka umrla prije na dvije sedmice.

Znam i svjesna sam ja da ima milion i jedna tema na slicnoj ili istoj ovoj. Ali problem je sto se ljudi pomire s tim. Studenti su ipak protestirali cijeni 4000 km pa su od jednom spustili istu na 1000 km. Dakle vrijedi da se pokrene tema pa makar i 2 milijona puta. Ko nezeli ili ko je se pomirio sa sudbinom ili koga apsolutno nezanima sistem, nemora ucestvovati. Meni je mnogo da platim sve to. I dosta raje suosjeca sa mnom jer su mozda u istoj situaciji. A mnogima je ok!

Zalosno je sto sistem jeste kakav jeste, ali jos zalosnije jeste to, sto ljudi kazu, pa o tome je pisalo vec nekada u novinama, na forumu, .... i pomire se s tim. Jer sve je to tako poznato i svi mi to kao znamo. Ali ubiti slabo se ko buni. Ja sam ponosna na studente prve generacije VPS, koji su se bunili i koji su na taj nacin uspjeli. Pa citam na forumu da se opet treba povecati cijena.

Sve dok se boris ziv si, kada prestanes .... tada se trebamo zapitati zasto je to tako kako jeste!

Ne obaziri se na provokacije .... Samo svojim radom ucinices da ti bude bolje .... :thumbup:

pippi_sunce

Post by pippi_sunce » 10/10/2011 18:46

veljaca wrote:
pippi_sunce wrote:

Ne obaziri se na provokacije .... Samo svojim radom ucinices da ti bude bolje .... :thumbup:

Svi volimo da uzivamo u boljem! Svi volimo nesto lijepo, pozitivno. Ali isto tako svi kazemo, ma sta ja vec mogu kao pojedinac. Ako se svaki pojedinac pobuni bar malo, tada ce biti bolje! :thumbup:

Ja bih voljela da svi mi mladi, pa i stari, koji zele obrazovanje, da to bude u skladu sa mogucnostima jedne zemlje ( cijena skolarine itd). Jako mnogo ima nas koji su uspjeli i svaki put se bas obradujem. :bih:

NIN

Post by NIN » 10/10/2011 23:03

Sta je placka? :roll:

Locked