Plaćanje vode po članu domaćinstva?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

tap3ah75
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Plaćanje vode po članu domaćinstva?

Post by tap3ah75 » 11/09/2009 09:33

Mi smo od onih sretnika koji plačaju vodu po članu domačinstva (7 kubika po glavi) :sad:

Dakle sinčini mi je evo pola godine i naravno da nisam još htio ići u vodovod i prijavljivati novoga člana. Tako da mi je račun dolazio za 2 člana domaćinstva ali zadnji dođe prepravljen na 3 člana i naravno veći za nekih 10 KM-ćića.

Eh ima li šansi da se žalim, je li imao neko sličan slučaj.

nigdje.nikog

Re: Plaćanje vode po članu domaćinstva?

Post by nigdje.nikog » 11/09/2009 09:39

Izvini sto pitam - na sta da se zalis ?

tandrkalo

Post by tandrkalo » 11/09/2009 09:40

najbolje ti je ugraditi onaj mjerac ..dogovorite se u zgradi i ugradite sebi to
na AP dosta zgrada je to odradilo...placaj koliko trosis i furaj
a i prakticno je
ne znas ni kad ti ocita vodu...ona kutijica stoji pored zvona - i lici na zvono..ciko dodje ..turi svoju masinicu 8-) :D i ocita..ti ne znas ni kad je turio :D 8-) samo ti dodje racun
extra stvar za onoga ko zivi u zgradi i ne zeli da placa za drugoga

melbaa

Post by melbaa » 11/09/2009 09:55

tandrkalo wrote:najbolje ti je ugraditi onaj mjerac ..dogovorite se u zgradi i ugradite sebi to
na AP dosta zgrada je to odradilo...placaj koliko trosis i furaj
a i prakticno je
ne znas ni kad ti ocita vodu...ona kutijica stoji pored zvona - i lici na zvono..ciko dodje ..turi svoju masinicu 8-) :D i ocita..ti ne znas ni kad je turio :D 8-) samo ti dodje racun
extra stvar za onoga ko zivi u zgradi i ne zeli da placa za drugoga
narvno da ti je ovaj mjreac najbolje rjesenje. cak sto vise ne morate svi skupa da to radite, mozes sam da si ugradis. nema puno ni papirologije: od upravitelja stana dobijes nacrt zgrade tj. stana i vodovod odradi sve ostalo.
investicija koja se isplati! Za troclanu porodicu (koja se bas i ne ponasa domacinski :( mjesecni racun ne predje nikada 7 KM!!!

in33sa

Post by in33sa » 11/09/2009 09:58

To te neko od komsija prijavio za 3. clana :D nasa posla :D

karanana
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Post by karanana » 11/09/2009 10:00

koliko kosta ugradnja sa mjeracem? gdje se moze dobiti vise informacija o tome sta mi treba za ugradnju i mogu li ja to odraditi?
znaci cim se beba rodi, prijavljuje se kao dodatni clan po ovom sadasnjem nacinu placanja?
a jest te neko od komsija prijavio. znam slucaj gdje su komsije prijavile cuku kao dodatnog clana.

Alfons Kauders

Post by Alfons Kauders » 11/09/2009 10:00

meni su prije nekoliko godina hajvani iz komsiluka htjeli uvaliti da placam za dva clana domacinstva... :D jer se previse tusiram i jer mi dolazi raja... :D plako sam od smijeha kad sam cuo... :D

Amazonka27

Post by Amazonka27 » 11/09/2009 10:01

Iako je beba ne znaci da ne trosi vodu. Beba se presvlaci nekoliko puta na dan...pere guza...kupa...pranje flashica itd...Vjerujem da manje bebinih krpica ima u mashini zbog papirnih pelena...ali ipak na bebu se trosi puno vode.

duboka_misao

Post by duboka_misao » 11/09/2009 10:02

in33sa wrote:To te neko od komsija prijavio za 3. clana :D nasa posla :D

definitivno! ali mi je fascinantno kako oni znaju da ce svaki clan porodice potrositi 7 m3? vodomjer zakon !

Pasiflora

Post by Pasiflora » 11/09/2009 10:05

http://www.viksa.ba/

Ovdje sve ima. U nasem debilnom haustoru ljudi radije placaju za druge nego da postave mjerace pa smo mi odlucili uraditi mjerac samo za nas stan. Dosta mi je vise da su mi racun od vode i struje isti :x :x :x :x
Obzirom da imamo 2 ulazne mjesta (kupatilo i kuhinja) moramo ici sa 2 mjeraca sto ce nas kostati oko 700KM - potpuno sve da se zavrsi.
Jeste malo skupo, ali stvarno mi je dosta debila koji se ljute kada im skrenete paznju da u haustoru ima 10 ilegalaca i da mi za sve njih placamo vodu!!!!!!!!!!!!!

tandrkalo

Post by tandrkalo » 11/09/2009 10:06

duboka_misao wrote:

definitivno! ali mi je fascinantno kako oni znaju da ce svaki clan porodice potrositi 7 m3? vodomjer zakon !
koliko ja znam..ne znaju oni koliko ce svako potrosit
nego se ukupno potrosena kolicina vode podijeli na br. stanara i svakom stanu uruci racun za br. stanara koji u tom stanu zivi
ti bezobraznici koji nece da prijave dodatne clanove su mi uvijek isli na zivce
koji klinac bi ja za nekoga placala vodu
vodomjer je zaaaakon* plati pa se klati 8-) :D
za proceduru ne znam
nisam je ja ganjala

Pasiflora

Post by Pasiflora » 11/09/2009 10:07

tap3ah75 wrote:Mi smo od onih sretnika koji plačaju vodu po članu domačinstva (7 kubika po glavi) :sad:

Dakle sinčini mi je evo pola godine i naravno da nisam još htio ići u vodovod i prijavljivati novoga člana. Tako da mi je račun dolazio za 2 člana domaćinstva ali zadnji dođe prepravljen na 3 člana i naravno veći za nekih 10 KM-ćića.

Boga ti, za sta ces se zaliti? Zar ti ne kupas svoje dijete? Zar mu ne peres odjecu???????
Imam i ja sincica, doduse 21 mu je godina...ali ipak je to moj sincic, pa zar cu placati vodu za njega :P
Last edited by Pasiflora on 11/09/2009 10:08, edited 1 time in total.

in33sa

Post by in33sa » 11/09/2009 10:08

duboka_misao wrote:

Ko kako zna, ovi iz vodovoda? pa ima zgrada, svaka zgrada, zajednicko mjerac, pa se potrosnja cijele zgrade podijeli brojem stanara i eto ga, dobijes prosjecnu potrosnju po glavi stanara.

E sad, sto neko jede kupus a neko meso, i svi u prosjeku sarmu, zaboli to ove iz vodovoda.

duboka_misao

Post by duboka_misao » 11/09/2009 10:08

tandrkalo wrote:
duboka_misao wrote:

koliko ja znam..ne znaju oni koliko ce svako potrosit
nego se ukupno potrosena kolicina vode podijeli na br. stanara i svakom stanu uruci racun za br. stanara koji u tom stanu zivi
ti bezobraznici koji nece da prijave dodatne clanove su mi uvijek isli na zivce
koji klinac bi ja za nekoga placala vodu
vodomjer je zaaaakon* plati pa se klati 8-) :D
za proceduru ne znam
nisam je ja ganjala
to ti kazem, da placam za nekoga, ne hvala, dodje mi 3 -4 m3 oko 4 5 KM mjesecno vode svako ima vodomjer i mirna bosna

karanana

Post by karanana » 11/09/2009 10:10

ja na onom web sajtu ne mogu naci informacije za individulanu ugradnju. vidim samo prijekat mjerac u svaki stan, sve nesto generalno. a nesto mi je antipatican web sajt pa mozda nisam dobro vidio. imate li konkretniji i blizi link za ove informacije?

duboka_misao

Post by duboka_misao » 11/09/2009 10:13

karanana wrote:ja na onom web sajtu ne mogu naci informacije za individulanu ugradnju. vidim samo prijekat mjerac u svaki stan, sve nesto generalno. a nesto mi je antipatican web sajt pa mozda nisam dobro vidio. imate li konkretniji i blizi link za ove informacije?
mislim da je taj projekat davno zavrsio najbolje ti je nazovi taj telefon ima Teta Majda nju trazi iz tehnicke sluzbe pa upitaj

Pasiflora

Post by Pasiflora » 11/09/2009 10:14

karanana wrote:ja na onom web sajtu ne mogu naci informacije za individulanu ugradnju. vidim samo prijekat mjerac u svaki stan, sve nesto generalno. a nesto mi je antipatican web sajt pa mozda nisam dobro vidio. imate li konkretniji i blizi link za ove informacije?
Mislim da nema. Mi smo isli u VIK i tamo su nam rekli da nam treba saglasnot od (nisam sigurna kako se zove) mislim predstojnik ili tako nekako - uglavnom osoba koja je ono sto je prije rata bio predsjednik kucnog savjeta...
U VIK-u su jako ljubazni, zaista. Uglavnom s tom saglasnoscu se dodje kod njih, ispuni zahtjev i onda sve ide svojim tokom...

respo

Post by respo » 11/09/2009 10:17

ja sam kod sebe od januara ugradio taj vodomjer

znam da je majka isla u vodovod valjda da dobije kao neko odobrenje sta li
oni ti daju kao neku saglasnost ili sta vec kad prijavis da ces ugradjivati
odes kupis taj mjerac koji je cini mi se 450 maraka bio
i cekas da ti iz vodovoda dodju jer moraju oni da ga zapecate
malo duze smo cekali jer kazu da su njih dvojica jedini koji u kantonu ugradjuju to (od tolikog vodovoda samo jedna ekipa za ugradnju :S)
to su ugradili za sat vremena i sada dobijam znatno manje racune za vodu

karanana

Post by karanana » 11/09/2009 10:34

link wrote:
tap3ah75 wrote:Mi smo od onih sretnika koji plačaju vodu po članu domačinstva (7 kubika po glavi) :sad:

Bebine pelene peres na izvoru ili?
koristis pamucne pelene?

Vozac

Post by Vozac » 11/09/2009 10:36

Pozdrav,
Ja sam predstavnik stanara u ulaza pa sam donekle upucen u problematiku. Prvi aspekt je slavni Vodovod i kanalizacija koji finu uzmu (u mom skucaju) ukupnu potrosnju ulaza i podijele je sa brojem prijavljenih stanara. To sto i zrak prolazi kroz cijevi i slicno se naravno vidi na mjeracu. U mom ulazu ispada da ljudi u prosjeku trose 9 m3 vode. U ulazu do naseg su skontali da njihov mjerac je prikljuceno i obdaniste koje se nekad u ratnim godinama prikljucilo tako. Pored toga na potrosnju vodu uticu i stare vodovodne cijevi kao i curenja vodokotlica i kapanje slavina.

Sto se tice ovih sto im je zao da prijave svog clana jer im mali ne trosi mnogo, tkavih mi je muka. Jadni penzineri sve mogu da placaju ali ne pametni ljudi koji su sami izracunali koliko im mali trosi. Bez obzira koliko sistem naplate imao fula ne trebaju u ulazu neki ljudi vise da ispastaju a neki manje. U potpunosti podrazavam akcije prinudnog prijavljivanja jer primjerice u mom ulazu je mnogo stanova gdje je prijavljeno jedno a zivi troclana porodica.

Pored toga mi ne znamo da cijenimo vodu. Prije cemo platiti lose grijanje, struju, kablovske, dok nam je tekuca voda preskupa...
Ja toliko

karanana

Post by karanana » 11/09/2009 10:40

vozac, jesi imao slucajeva ugradnje invidualnih mjeraca u ulazu? ta nas problematika interesuje.

respo

Post by respo » 11/09/2009 10:41

Her Flick wrote:
respo wrote:ja sam kod sebe od januara ugradio taj vodomjer

znam da je majka isla u vodovod valjda da dobije kao neko odobrenje sta li
oni ti daju kao neku saglasnost ili sta vec kad prijavis da ces ugradjivati
odes kupis taj mjerac koji je cini mi se 450 maraka bio
i cekas da ti iz vodovoda dodju jer moraju oni da ga zapecate
malo duze smo cekali jer kazu da su njih dvojica jedini koji u kantonu ugradjuju to (od tolikog vodovoda samo jedna ekipa za ugradnju :S)
to su ugradili za sat vremena i sada dobijam znatno manje racune za vodu
a gdje se to ugradi
stemaju li zidove, kako ide ugradnja objasni
cek da vidim
zaboravih reci da je prije toga vodoinstalater bio i pripremio to
znaci "izvuce" ti cijev stavi glavni dio vodomjera a oni samo dodju i stave taj elektricni dio i zapecate
stema ako mora znaci a mora jer je cijev u zidu vjerovatno :)
ugradi se tamo gdje cijev ulazi u stan na pocetku da ti ocitava i kuhinju i kupatilo

sada ne znam gdje se tebi to nalazi meni je to doslo u kupatilu i taman se uklopilo iza wc solje da ne smeta

shape of despair
Been thanked: 5 times

Post by shape of despair » 11/09/2009 10:42

Imam ja mjerač u stanu.Kada smo dizali kupatilo ugradili smo i mjerač.Kostao je negdje oko 450KM.Prije smo za četiri člana plaćali 30KM,sada nikad iznad 13KM.Ovih 450KM smo davno otplatili razlikom od 17KM.

duboka_misao

Post by duboka_misao » 11/09/2009 10:42

mene zanima Uticaj pampers jednokratnih pelena na kolicinu potrosene vode... :D

karanana

Post by karanana » 11/09/2009 10:44

Her Flick wrote:
karanana wrote:vozac, jesi imao slucajeva ugradnje invidualnih mjeraca u ulazu? ta nas problematika interesuje.
valahavle, niko konkretno da odgovori na nasa pitanja :shock:
e pa stvarno vela havle vela kuvete. stvarno nista konkretno, i mene interesuje shtemaju li se plocice i to?

Post Reply