Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

starii

#1 Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by starii » 19/10/2009 22:07

Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman
U taksu bi bila uračunata i naplata parkinga...
18.10.2009. 12:45
Ukoliko dobiju podršku Vlade, preduzeće ZOI 84 od ove zimske sezone mogao bi početi naplaćivati taksu za ulazak odnosno posjetu zaštićenoj zoni Bjelašnice i Igmana. O ovome je bilo riječi i na prekjučerašnjem sastanku na kojem se inače govorilo o pripremama za predstojeću sezonu na olimpijskom planinama.

- U navedenu taksu bila bi uračunata i naplata parkinga da posjetioci ne moraju dva puta plaćati. Novac od takse koristili bismo za održavanje i čišćenja zaštićene zone Bjelašnice i Igmana jer taj problem nije jasno definiran - pojasnio je Nedžad Ajnadžić, direktor ZOI-a.

Ajnadžić je dodao da bi se taksa naplaćivala elektronskim putem odnosno pomoću kartica, a cijena još uvijek nije definirana.

Svoju saglasnost o ovom projektu, kako nam je rečeno, dali su resorni ministar Abid Jusić te načelnici općina Hadžići i Trnovo Hamdo Ejubović i Ibro Berilo.

Praksa naplate takse za posjetu zaštićenim zonama prisutna je svuda u svijetu, te ne postoji razlog zašto se ovaj sistem ne bi koristio i u okviru zaštićene zone Bjelašnice i Igmana.

AVAZ..

mislim da ipak malo pretjeruju sa ovim, dok platis benzin dok platis tu taksu, skijanje kafu..ispod 50KM nema sanse da mozes proci..

zonbirile

#2 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by zonbirile » 19/10/2009 22:31

pa Vlada se slaže,jer svi su gore,normalno oni ne bi plačali jer su u svojim apartmanima.Sigurno prikupljaju sredstva za topove generalu Ajnađiću,ovog puta sniježne.A pozivanje na svjetske nacionalne parkove je smiješno,pa zbog onoga gore rugla u zaštičenoj zoni neko bi morao visiti.

gaius

#3 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by gaius » 19/10/2009 22:44

ja moram reći da sam imao priliku na noćnom skijanju slušati dotičnog direktora koji je sjedio stol do mene kako obrazlaže tu priču.. kao ono - "nema imat apartman pa dolaziti džaba.. daj 5 maraka jarane.. pusti ovo parkiraju gore pa ne plate parking.. svima treba uzimati.. nema ovdje dolaziti pa ovo.. pa ono.. treba svima uzimati pare..".. uglavnom ne sjećam se detalja ali se sjećam zaključak da je riječ o osobi ograničenih mentalnih i direktorskih sposobnosti koju treba nabiti nogom u dupe.,. dati beneficiranu penziju i neka ide odakle je doš'o što bi rekao balašević...

uglavnom kada rezimiram šta je to što dobijem za silnu lovu koju izvalim gore.. dođe mi da zaplačem.. čuj taksa.. koji su to kreteni majko mila.. a ko treba taksu da naplaćuje - pa naravno ZOI i debili koji umjesto da osvjetle cijelu stazu pucaju reflektor kao da će imati utrke svjetskog kupa.. fol je naime u tome što ako plaćam parking po satu.. ja dođem.. vidim staza ne valja.. gužva.. pješaci po stazama.. napravim dvije žice i natrag.. i platim 2-3 umjesto 5 KM.. i sad oni umjesto da razvijaju transport - sjete se kako da meni otmu dodatne 2 km..

ima još cijeli niz "ekoloških" zona pa se opet ne plaća taksa.. a da ne spominjem kakvo su ruglo napravili onim građevinama.. taksa se plati za uređenje građevinskog zemljišta.. za korištenje građevinskog zemljišta.. itd.. itd.. šta hoće koje klinac više..

to što su debili vidjeli da prolazi kod našeg blesavog naroda.. to je nešto drugo.. ne mogu oni nas tolik handrit koliko mi možemo šutiti..

Panthera

#4 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Panthera » 19/10/2009 22:50

vazda ima Jahorina..

ProbuseniDolar

#5 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by ProbuseniDolar » 19/10/2009 22:54

I Vlasic ...

Do sada sam isao na Igman i Bjelasnicu, a od sada na Vlasic i Jahorinu. Lihvarima vise ne dam ni marke.

zonbirile

#6 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by zonbirile » 19/10/2009 22:57

to ti je kad oficir dogura do generala,a onda spadne na snježne topove.Jebali ih Austrijanci pravo,softverski zaključali topove,i mali Kemo se sturio čačko oko jednog,možda ga i uhelačio,ja panike kada su ih nazvali i rekli da ništa ne diraju,a oni pripremili i roscange,bognsek,a gumb enter u Austriji.No lova no kis i odoše topovi nazad,ostadoše ministri ko popišani.Evo sam se nahladio svaku noć udaram u tepsiju da ne padne snijeg do maja,jebi ga izađite i vi i udrimo u tepsije.

metar_drva

#7 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by metar_drva » 19/10/2009 23:03

ProbuseniDolar wrote:I Vlasic ...

Do sada sam isao na Igman i Bjelasnicu, a od sada na Vlasic i Jahorinu. Lihvarima vise ne dam ni marke.
za ljubitelje skijanja van staze, nema bolje planine od bjelasnice. doduse, i staze su bolje, samo ih je na bjelasnici malo, nazalost. mozda bi imalo smisla to sa taksama da je bjelasnica u punom kapacitetu, sto znaci; trosjed da ide do kraja (kao prije rata), da radi dvosjed u stinjem dolu, da rade svi ski liftovi i da su sve staze uredjene. da imaju pameti to bi i radili, al tu na scenu stupa "sposobnost" ljudi koji (godinama) vode ski centar i njihova qrcobolja za onim sta traze ljudi koji vole skijanje, i druge aktivnosti na planini. poredjenja radi, na jahorini se trenutno postavljaju dva 6-osjedna ski lifta...

metar_drva

#8 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by metar_drva » 19/10/2009 23:04

metar_drva wrote:
ProbuseniDolar wrote:I Vlasic ...

za ljubitelje skijanja van staze, nema bolje planine od bjelasnice. doduse, i staze su bolje, samo ih je na bjelasnici malo, nazalost. mozda bi imalo smisla to sa taksama da je bjelasnica u punom kapacitetu, sto znaci; trosjed da ide do kraja (kao prije rata), da radi dvosjed u stinjem dolu, da rade svi ski liftovi i da su sve staze uredjene. da imaju pameti to bi i radili, al tu na scenu stupa "sposobnost" ljudi koji (godinama) vode ski centar i njihova qrcobolja za onim sta traze ljudi koji vole skijanje, i druge aktivnosti na planini. poredjenja radi, na jahorini se trenutno postavljaju dva 6-osjedna ski lifta...
edit; za skijase sa naprednim znanjem, vlasic je poprilicno dosadan

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#9 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Admir_1984 » 19/10/2009 23:07

Ja bi da se uvede i naplacivanje udisanja Bjelasnjickog zraka, 1min=2 feninga....

starii

#10 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by starii » 19/10/2009 23:10

Admir_1984 wrote:Ja bi da se uvede i naplacivanje udisanja Bjelasnjickog zraka, 1min=2 feninga....
al ti u minuti mozes dosta puta udahnuti potrosices sav zrak onda :)

Admir_1984
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#11 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Admir_1984 » 19/10/2009 23:14

starii wrote:
Admir_1984 wrote:Ja bi da se uvede i naplacivanje udisanja Bjelasnjickog zraka, 1min=2 feninga....
al ti u minuti mozes dosta puta udahnuti potrosices sav zrak onda :)
Tu nam je mogucnost velikodusno ostavio nash jedan jedini i nezamjenjivi direktor Ajnadzic

dariomiamigo

#12 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by dariomiamigo » 19/10/2009 23:16

a ja ću ostati u prljavom gradu i ustima fatati kapi kiše...

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by PipiDugaDevetka » 19/10/2009 23:16

Neka naprave tunel kroz Bjelašnicu!

hotazmaj

#14 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by hotazmaj » 20/10/2009 02:07

CCC Ne znam kako ih nije stid, cuj ''praksa naplate takse za posjetu zaštićenim zonama prisutna je svuda u svijetu'' Pa nemamo mi standard ni priblizan ostatku svijeta. Ne bi mi majke mi bilo zao al svi znamo gdje ce te pare zavrsavati. Licno cu bojkotovati ako ovo usvoje. Ima jos planina u BiH

Gile Šampion

#15 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Gile Šampion » 20/10/2009 02:19

Nedzad Ajnadzic...ne znam ko njega postavi za direktora i dade mu tolike ovlasti da kenja po javnosti...

Kad je trebalo braniti Igman i Bjelasnicu,zalozio je gore raju i zdusio sa Vahidom Karavelicem sve se udarajuci nogama u guzicu.I sad bi on nekome naplacivao parking,ili takse za ulazak gore...ono u fazonu ja sam to oslobodio,ogradit cu i to je moje...

Inace su famelijarno kretenasti.I on i brat mu Dzemo,bivsi major VF,sad ne znam gdje je i kakvu funkciju obavlja.Pedofil lik...

Haris.ba

#16 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Haris.ba » 20/10/2009 02:22

Podrzavam ovu ideju. Da nam jos hoce naplatiti i kad izlazimo iz kuce. Mozda se onda malo i promjenimo. Mada i tada male sanse.

P.S.
Imas skije, vrati stan.

zonbirile

#17 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by zonbirile » 20/10/2009 07:42

šta bi htjeli pa KRO RAD naplačuje svoje deponije,mora i ZOI

chuchumbamayumbe

#18 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by chuchumbamayumbe » 20/10/2009 08:00

Đe kontaju metnuti rampu?! Neđe đe prestaje RS a počinje FBiH?!
A šta ako sam na proputovanju, idem iz Sa na more, preko Igmana (znam da je besmisleno)?
Kakvi glupani, pardon, kriminalci.
Ko da im je babovina.

Hendrix

#19 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Hendrix » 20/10/2009 08:10

Nek naplate kazne kako treba onima koji smeće ostavljaju i nema potrebe za taksama. :x

karanana

#20 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by karanana » 20/10/2009 08:34

nek naplate takse na luksuz balama koji su u apartmanima na skijaskim stazama ciji apartmani i gradjevine i jesu glavni krivci za zagadjenje. ali jok, oni ce garant proci bez tih ulaznih taksi jer imaju nekretninu gore, a mi jade koji jedva skupimo 50-60 maraka i odemo 2-3 puta godisnje na skijanje cemo opet popushiti.

a kad su se gradile one gradjevine gore, tad se nije vodilo racuna o ekoloskoj zoni, nego deri....beton, septicke jame, plin....fuj...bale jedne najobicnije.

aj kolikaaaaa jeeeeeeee, jahoriiiinaaaa planinaaaaaaaaaa
aj siv je soooookooooooo preletjeeeeti ne mozeeeeeee

otvoriti peticiju pripajanja republici srpskoj.

ins

#21 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by ins » 20/10/2009 10:47

Ovo je jedan od najpametnijih odluka koju mogu donijeti!

A ne ko do sada da stoka dolazi, parkira auta svukuda okolo da bi ustedili na parkingu, a onda raspale rostilj nakon cega svo smece ostave u snijegu!

Podrzavam!

MUNAFIK

#22 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by MUNAFIK » 20/10/2009 10:58

ins wrote:Ovo je jedan od najpametnijih odluka koju mogu donijeti!

A ne ko do sada da stoka dolazi, parkira auta svukuda okolo da bi ustedili na parkingu, a onda raspale rostilj nakon cega svo smece ostave u snijegu!

Podrzavam!
'stoka' nema para da placa skupi parking, pa se 'stoka' snalazi kako zna da sebi i svojoj djeci priusti bar 2-3 dana skijanja...
To sto neko ostavlja i basa smece apsolutno nema veze sa ovim nego sa kucnim odgojom i zakonom koji ce kazniti onoga ko baca smece!!!

Ovo opet de sve po novcaniku obicnog svijeta jer svi oni koji gore imaju apartmane vjerovatno nece nikad nista ni placati!

-Romeo-

#23 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by -Romeo- » 20/10/2009 11:01

Podrzavam!
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

chuchumbamayumbe

#24 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by chuchumbamayumbe » 20/10/2009 11:09

Podrzavam!
Pretjeruješ.
Ne ide svako na Bjelašnicu da raspaljuje roštilj i ostavlja smeće.
Ja npr češće odem do doma BIjele Vode.
Trebam li i ja plaćati harač?!

Margita81

#25 Re: Plaćanje takse za ulazak na Bjelašnicu i Igman

Post by Margita81 » 20/10/2009 11:10

mi cemo ovdje ozbiljno poceti placati zrak koji udisemo. Sve nam je u debeloj banani a naplacuju sve sto mogu izmisliti..a narod ko poslusne ovcice samo klimamo glavom i placamo njihove merakluke..bem mu misa vise :|

Post Reply