Pitbull Fight 18.03.2007 Death Match

Za sve koji vole ta divna stvorenja...
mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

Pitbull Fight 18.03.2007 Death Match

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:17

Last edited by mIRCerka on 24/04/2007 17:25, edited 1 time in total.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:18

mexx25
Upisano: 18/03/2007 19:51
Član od: 20 jun 2005 Poruke: 229 Mjesto: ZE
Cak je se i ulaz u avliju/dvoriste naplacivalo 5KM da bi se sve to gledalo
Bilo je 6 borbi prosjek jedan pas je ugino

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:18

Mexx, pitanje za tebe, hoces li ti ovo prijaviti policiji ili da ja prijavim pa da oni peglaju koga hoce po svom nahodjenju?

:x :x :x :x :x :x :x :x

uz svo duzno postovanje, ako si vec bio tamo i ako si sve ovo snimio, trebao si prijaviti ovo policiji, osim ako ne uzivas u mucenju zivotinja!

mIRCi is officially pissed off now!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:19

Citat:
ovdje se radi o krivičnom djelu mučenja i ubijanja životinja iz člana 318. stav 2. Krivičnog zakona Federacije BiH, koji glasi:

"(1) Ko životinju teško zlostavlja ili izlaže nepotrebnim ili dugotrajnim mukama, ili joj nanosi nepotrebne boli, ili protipravno razara životinjska staništa u većoj mjeri ili na širem prostoru, ili protivno propisima ubija životinje, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do 6 mjeseci.

(2) ko krivično djelo iz stava 1. ovog člana počini radi oklade ili drugog pribavljanaj imovinske koristi, ili ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana prouzročeno uginuće većeg broja životinja ili životinje čija je vrsta posebno zaštićena, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do 1 godine"

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:20

Vudu wrote:

--------------------------------------------------------------------------------------

Raja ne znam jeste li vec skuzili, ali nadimak (nickname) osobe koja je ovo postavilana Youtube je:

Added March 18, 2007
From mexx25
Fight
Category Pets & Animals

Dakle moglo bi se zakljuciti da je osoba koja nas je ovdje na forumu obavjestila o Youtube uredcima i osoba koja je iste postavila na Youtube, jedna te ista osoba... u svakom slucaju imaju isti nickname, naime: mexx25

Evo podatci osobe koja je sve filmove postavila na Youtube:

Basic Adnan Zenica Klopce

Subscribe to mexx25's videos
mexx25
Last Login: 2 weeks ago
Videos Watched: 30
Subscribers: 0
Channel Views: 33
y
City: Klopce
Hometown: Zenica
Country: Bosnia and Herzegovin

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:21

mIRCerka wrote:
PITARKA_SA wrote:zvala sam mup kantona sarajevo rekli su mi da je to nadleznost mupa ze-do kantona :?
i..???
zato bi bilo najbolje da neko kontaktira tj.licno prijavi ovaj krvolocni dogadjaj
ako sutis to znaci da odobravas...to je moje misljenje

ako neko ima iz zenice da bi zelio da prijavi ovo,ja ga jos jendom fino molim da to uradi
ovo nema nikakvog smisla ..a jednaki smo njima ako sutimo..
zato......

ja im poslala i mail na <[email protected]>

Postovani,

Internetom su poceli kruziti snimci borbe pasa odrzane u zenici jucer, a obzirom da je to krivicno djelo nasla sam za shodno da vam prijavim te snimke i da postupite po svojoj duznosti.

http://www.youtube.com/watch?v=uK0auXM5I3c
http://www.youtube.com/watch?v=ZmaOkeqseko
http://www.youtube.com/watch?v=KOch_TEecuU
http://www.youtube.com/watch?v=ihRejZz4vdg
http://www.youtube.com/watch?v=AZtWokOPtPU

Ne bih da zvucim oholo, ali ako su 3 policajca optuzena na osnovu snimka sa youtube.com u slucaju Aldin Camo, i ako su na osnovu jedne skinute fotografije sa bloga AP VIkendica prije godinu dana privedeni autori tog istog bloga, iskreno se nadam da ce vam gornji snimci pomoci pri identificranju i kaznjavanju organizatora ovog krivicnog djela.

U nadi da cete uspjeti sprijeciti ovo nehumano izviljavanje nad psecom populacijom,
Srdacno vas pozdravljam

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:21

mexx25 wrote:Ljudi u Zenici/Vitezu ima ovakvih dogadjaja skoro svako par mjeseci,Ljudi se okupljaju psi se bore i tako to.Pare se uzimaju cuo sam da u Vitezu se kladi pa i do 5000KM na borbu.Ovo u sto ste sada vidjeli to je malo za ono sta se desava.Cak ljudi iz Policije su borili svoje Pse(prosli put u Novembru)
Kakva korist prijavljivati kad su i oni isti.Sta se svasta desava ovo je mila majka.

Ovo sto vidite je snimak sa sa mobitela.
Par ljudi je snimalo sa profesinalnim kamerama, i tako te kasete kruze i kruze kroz drzavu.
JA sam licno ljubitelj zivotinja ali ovo neradim sto ste vidjeli.JA sam jucer maksuz otiso da vidim sta se desava i tako da sam bio tu i gledo i snimio i nabacio na Youtube da se vidi.
Sto se tice Policije oni da su htjeli imali su oni vremena za dolazak na to mjesto i da naprave sta trebaju napravit.Sve je trajalo 5 -6 sati.Citav komsiluk je vidio sta se desava mala je to mahala i sve se zna ali opet niko nista.I sta sada trebam biti ja taj koji ce ganjati pravdu!!!!
Nek svako radi sta misli da treba raditi.Ja to nemogu a i necu ni da pokusam sprecavati.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:22

nineac wrote:
@do ZeBlog wrote:samo da se javim, dakle mIRCerka, nisi u**** motku, email je stigao u MUP, licno sam prisao ca portparolom MUP-a prije pet minuta, MUP je preuzeo istragu i posto sam ih ja pritisnuo sa IZJAVOM ZA MEDIJE sad vise nece ostati samo na postu na Forumu....
dakle, moju redakciju je neko kontaktirao ili kako vec, Avaz ce sutra to objaviti u Crnoj hronici, akoBoga, a svi podaci o postavljacu snimka i sl. su tamo gdje treba, jer policija je uspjela skinuti snimak prije nego je blokiran. Sad je dalje do ljudi, obavjesten je Komesar MUP-a ZDk i posto zna on, znaju svi, a sutra kad izadje u novinama, vec nece biti sala...

E bas da vidimo!
Ado ako si vec tako reagovao, trebas onda napisati sta se sve desavalo na bojinom viru i slicnim "lokacijama" kao i cija se sve imena tu provlace!
U Zenici vise nemozes izvesti psa od kabadahija sa Pitt Bull-ovima koji ih vodaju bez povodca i brnjice.
Ako mislimo dici frku treba dici na visok nivo.
Ja cu pisati svim organizacijama kako se u nasoj "pravnoj drzavi" organizuju ovakve borbe, a zastupnika Orangine stavrno treba upitati sta njihov znak tamo trazi, te nekupovati njihove proizvode.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:23

Jonx wrote:Organizatorima kao i gledaocima koji sa svojih 5 maraka podrzase ovu gnusnu i krvavu "manifestaciju" jebem majke. :x

Clanovima foruma :thumbup: za brzo provedenu akciju.

Moj skromni doprinos putem e-maila:

Postovani,

Kako su Internetom poceli kruziti snimci borbi pasa odrzanih 18. marta u Zenici, a obzirom da je rijec o krivicnom djelu nalazim za shodno da vas izvijestim o tome. Naime, na Youtube-u su u toku dana osvanuli video zapisi iz Zenice iz kojih je jasno vidljivo da je rijec o organiziranim i protivpravnim borbama pasa. Kako smo navikli da u nasoj drzavi nema nista bez medijskog pritiska, molim Vas da podrzite clanove foruma
sarajevo-x portala u nastojanjima da ovaj slucaj medijski eksponiraju kako bi se izvrsio pritisak na nadlezni MUP ZE-DO kantona, a sve u cilju privodjenja i kaznjavanja odgovornih lica.

S postovanjem,

Reply-To: "XXXXXXX" <[email protected]>
From: "XXXXXXXXX" <[email protected]>
To: <[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>,
<[email protected]>
Subject: POZIV
Date: Mon, 19 Mar 2007 16:43:04 +0100
MIME-Version: 1.0
Content-Type: multipart/alternative;
boundary="----=_NextPart_000_0042_01C76A45.AA42F130"
X-Priority: 3
X-MSMail-Priority: Normal
X-Mailer: Microsoft Outlook Express 6.00.2900.3028
X-MIMEOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V6.00.2900.3028

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:24

nineac wrote:U Zenici nije samo problem borbi pasa.
Zenicka veterinarska stanica se vise moze nazvati stanicom za mucenje pasa a ne za ljecenje.
Pod njihovom "kontrolom" bi trebale biti lutalice. Ali pazite sad, veterinarska stanica ima jednog sintora, stanovitog Omera, koji puca sa neispravnom malokalibarskom puskom te obicno rani pse pa na kraju moraju po cjelom gradu ganjati psa da bi ga uhvatili i skratili mu muke. Inace ako su psi uhvaceni pa dovedeni u stanicu nekoristi se injekcija, tj. nisu uspavani nego se ubijaju puskom, koja obicno "neodradi" svoj posao do kraja.
Mislim da novineri imaju itekako posla u Zenici (doduse ko zna kako ej u manjim gradovima) sto se tice odnosa prema zivotinjama, a mislim da veterinarska stanica zasluzuje posebno mjesto.
U Zenici se bukvalno nemoze izvesti pas na uzici zbog raznoraznih kabadahija koje gradski park koriste kao svoj poligon za ljecenje frustracija.
mislim da nasa policija konacno mora shvatiti da njihov posao nije samo zaustavljanje auta nego i radnje kao sto su kontrola kako se odnosi prema kucnim ljubimcima, kako se vode, da li imaju brnjice, itd, itd.
Ja sam evo sad kontaktirao MUP ZDK sa konkretnim prituzbama po ovom pitanju kao i borbe koja se desila.
Sa PETA-om sam razgovarao telefonom i oni su obecali da ce kontaktirati nasu ambasadu!

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:25

Lucy01 wrote:Povukla sam neka poznanstva i evo email-a koji sam upravo dobila:

from Dan Paden <[email protected]> hide details 1:00 pm (6 minutes ago)
to Dan Paden <[email protected]>
date Mar 19, 2007 1:00 PM
subject dogfighting in Bosnia
mailed-by peta.org

Hello all,

Please forgive the e-mail to all of you at once, but we have received many e-mails about dog fighting recently surfacing in Bosnia, and I wanted to inform all the good people that contacted us and informed us about it that today I will be researching the applicable Bosnian laws and looking into what PETA can do to tackle this issue.

Thank you all for writing us, for your compassion, and for all you do for animals.

All the best,

Dan Paden

Domestic Animal Department
People for the Ethical Treatment of Animals

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:25

karanana (citat):
Evo bljesak.info objavio clanak:

http://www.bljesak.info/modules.php?nam ... &sid=43346

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:26

Neelix
Upisano: 20/03/2007 08:33
Skandalozno
MUP ZDK pokrenuo istragu

Okrutne borbe pasa u okolici Zenice osvanule na internetu

Snimci objavljeni na portalu youtube.com * Prvo treba utvrditi vjerodostojnost lokacije, kaže portparol Senaid Hasić

Nepoznate osobe u nedjelju su u zeničkom prigradskom naselju Crnile organizirale borbe pasa. Snimak takvih borbi i scena na kojoj se vidi i jedna mrtva životinja objavljeni su na internetskom portalu youtube.com.

Niz krivičnih djela

Na takav snimak prvi su reagirali posjetioci foruma sarajevo-x.com, koji su zdušno, u okviru rubrike "Kućni ljubimci", osudili divljaštvo i ubijanje životinja na ovakav način, a pogotovo objavljivanje toga na internetu.
Jedna od posjetiteljica ovog foruma nakon razgovora sa sarajevskom policijom uputila je MUP-u ZDK pismo čiji nam je sadržaj jučer potvrdio Senaid Hasić, portparol MUP-a ZDK.
- Zaprimili smo e-mail s linkovima ka stranici na kojoj se nalaze snimci. O tome su obaviješteni nadležni u službama MUP-a te ćemo i dalje pratiti razvoj ove istrage. Prvo treba utvrditi vjerodostojnost lokacije i da li su snimci nastali u Zenici - kazao je Hasić.
On je potvrdio da se u ovom slučaju radi o nizu prekršaja i krivičnih djela, ali i da se za sada ne može govoriti o detaljima. - Internetom su počeli kružiti snimci borbe pasa. S obzirom da se radi o krivičnom djelu našla sam za shodno da vam prijavim te snimke - napisala je ova savjesna korisnica interneta u pismu MUP-u ZDK.

Provjera identiteta

Videosnimke postavila je osoba s nadimkom mexx25, koja se u svojim ličnim podacima identificira kao Adnan Bašić iz zeničkog naselja Klopče. Na nekoliko telefonskih brojeva Bašićevih u Klopču jučer nismo mogli dobiti odgovor, pa je bilo nemoguće utvrditi radi li se o stvarnom identitetu.
Policija je potvrdila da će i ona, službenim putem, utvrditi identitet vlasnika snimaka.

A. DŽONLIĆ

Povučeni i zaključani

Jučer oko 15.20 sati snimak, do tog trenutka dostupan na internetu, postao je zaključan, uz mogućnost da ga pogledaju samo oni kojima to odobri osoba koja ga je postavila na internet, dok je preostalih pet snimaka borbi jednostavno obrisano s portala youtube.com. Osoba nadimka mexx25 priznala je to na forumu napisavši: "Neka sami traže informacije o tom događaju."

Obaviještena i PETA

Jedna Zeničanka, koja je i sama vidjela snimke na internetu, odlučila je postojanje snimka i nehumano ponašanje prema životinjama prijaviti i PETA-i, svjetskoj asocijaciji za humani tretman životinja.
- Zaprimili smo zabrinjavajuću informaciju iz Bosne. PETA ima više od 1,6 miliona članova i podržavalaca, uključujući vašu zemlju. Upravo tretiramo slučaj da su u SAD životinje grubo zloupotrijebljene i stradale u filmskoj industriji, a zatražit ćemo od vlasti BiH informaciju i o ovome, za nas otvorenom slučaju, jer, nažalost, znamo da se mnogo toga više dogodi nego što mediji i javnost saznaju - napisali su nam jučer u e-mail odgovoru iz PETA-e.

avaz uvijek ide prvi

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:27

Image

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:27

Image

nineac
Upisano: 20/03/2007 12:55 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Član od: 03 mar 2004 Poruke: 3084 Mjesto: Montgomery-Zenica, USA-B&H
Šinter ubijao pse pred djecom u školskom dvorištu

TUZLA - Tuzlaci su još u šoku od prošlosedmičnog događaja, kada su u dvorištu Osnovne škole Brčanska malta odjekivali hici ispaljeni iz puške šintera Mehe Šišića. Događaj, sam po sebi, ne bi izazvao masovno protivljenje roditelja i pojedinih (!?) nastavnika, da se nije pucalo pred djecom koja su to jutro dolazila u školu.

Prema ugovoru sklopljenom sa Općinom Tuzla, Strvoderska služba, koja djeluje u sastavu JP Komunalac, ovlaštena je da pse beskućnike ubija u ranim jutarnjim satima, ali najkasnije do sedam sati, što u ovom slučaju nije bilo ispoštovano.

Vijest o ovom događaju obišla je skoro cijeli svijet, a tuzlanskom novinaru Miri Petroviću, koji je tekstove o ubijanju pasa u školskom dvorištu naočigled učenika objavio u Tuzlanskom listu, o ovom mučnom i skandaloznom događaju posvjedočila su sama uplakana djeca, njihovi roditelji i nastavnici. Međutim, šef Strvoderske službe Muhidin Čeliković tvrdi da “ništa od objavljenog u novinama nije istina i da će se sljedeći put u sličnoj situaciji oglušiti na zabranu da to ponovi pa makar nalog izdao i sam gradonačelnik”:

“Sve je izmišljeno. Novinar je naveo djecu da zaviju zdravog psa, da izgleda kao da ga je naš šinter ranio. Inače, ne idemo na privatne pozive, ali direktor škole Faruk Hodžić zvao nas je 20 puta. Šinter je jednog psa ranio, ali nije ga uhvatio. Kasnije ga je tražio, ali uzalud”, izjavio nam je Čeliković.

Uplakani osnovci su ranjenu kerušu Betu previli i sakrili na sigurno - iza škole. Kada su sljedeći dan sreli novinara Petrovića, pokazali su mu tajno mjesto. Užasnut vidnom infekcijom i bojeći se za zdravlje djece, kolega Petrović odmah je, kako kaže, nazvao Veterinarsku stanicu i rekao da neko hitno treba skloniti psa i pružiti mu pomoć. Da ironija bude veća, onaj koji ga je ranio - došao je odvesti ga u Veterinarsku stanicu!

„Pas je sada dobro. Ranjen je u oko, uho i vrat, ali meci su ga samo okrznuli. Oko se polako otvara, a u stacionaru mu je pružena sva potrebna njega i hrana. Uskoro ga šaljemo u Azil za pse”, kaže nam dr. Dragoljub Todorović.

Ranjeni pas brzo se oporavlja, a pošto su uslovi u kojima radi Azil za pse u najmanju ruku loši i nehigijenski, Petrović se nada da će neko udomiti oporavljenu kerušu. Ljiljana Skerbinšek iz Njemačke i Amelina Zuhrić već su ponudile novac za izgradnju kućice za pse i ostale potrepštine neophodne onome ko udomi Betu.

Peticijom protiv brutalnosti nad životinjama

Roditelji djece iz Osnovne škole Brčanska malta pokrenuli su akciju potpisivanje peticije da se brutalnost nad životinjama zaustavi i da se pronađu humanije metode njihovog zbrinjavanja. Nadaju se da će nadležne općinske službe, barem pod pritiskom javnosti, ozbiljno razmotriti ovaj dugogodišnji problem.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:28

@do ZeBlog
Upisano: 20/03/2007 14:50 Odgovori Citiraj ovu poruku Prepravi ili obiši ovu poruku Obriši ovaj komentar Pogledaj IP korisnika
Član od: 19 mar 2007 Poruke: 16 Mjesto: Zenica
ej, ljudi sad me zove portparol MUP-a ZDK
ljudima treba snimak, dzaba ja ubjedjujem da je ime i prezime i adresa publikovana, oni zavrli za snimak i hajd...
sad pitanje...neko je jucer govorio da ima snimak, zamolio bih da se konvertuje u wmw ili neki jaci, kompresovani snimak, kako ste ga vec skinuli sa weba i posalje na
[email protected] anonimnost nije problem, zamolili su iz MUP-a jer im treba snimak, a ne mogu ga skinuti, zakasnili su par minuta...
samo budite obazrivi prema MUP-ovim serverima a mozete i meni na private message poslati svoju adresu ko ima snimke, pa da stupimo u kontakt i povezem vas sa policijom u Zenici...
naravno, ko zeli Roll

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:29

nineac
Upisano: 20/03/2007 19:34
Član od: 03 mar 2004 Poruke: 3084 Mjesto: Montgomery-Zenica, USA-B&H
Evo odgovora iz PETA--e:

Respectfully,

Thank you so much for your info rmation, the laws are particularly helpful. I will talk to you soon, indeed—I am currently trying to answer many e-mails from many Bosnians—here and in Bosnia —who are rightfully concerned about this. I drafted a letter to BH’s ambassador to the US yesterday about this, and also am considering contacting veterinary officials in Sarajevo about this as well. I will share some updates and arrange to speak to you once I have that letter back from my supervisors, ok?

Dan

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:31

Alica wrote:From: ORBUS
To: UG SOS
Sent: Saturday, March 17, 2007 4:06 PM
Subject: Re: SOS SA

Dragi Velja,

Nisam Ti odmah odgovorio jer sam prvo zanijemio, a onda sam prijateljima pokazao nase balkansko divljastvo. Svi su se zgrozili i s pravom mi rekose da sad bolje mogu razumjeti i sva divljstva u proslosti jednih prema drugima.
Nemoj me krivo shvatiti, nekad sam branio nase ljude i pokusavao ih prikazati u sto ljepsem svjetlu, kasnije sam shvatio da je to pogresno, jer s time nista im nisam pomogao vec upravo suprotno, odmogao. Ako covjeku ne ukazemo na greske on ce i dalje grijesiti. Mada je malo onih koji ce se uciti na njihovim greskama, neki to ipak shvate, treba ih konfrontirati sa njihovim nedostacima.

Sliku sam postavio na Esadov tekst (koji je dosao bas kao narucen) sa dijelom teksta iz Tvog e-maila i donapisao par rijeci. Steta sto tu sliku nisam dobio u vrijeme kad se taj slucaj desilo. Napravio bi im dar-mar da im vise ne bi nikad palo na pamet da upere oruzje na zivotinju.

Stranica se nalazui na ovom linku:

http://users.skynet.be/orbus/aktua/aktua1529.htm

Volio bih da znam imena nartedbodavaca i počinitelja ovog zlocina, jer nikad se ne zna moze naletiti slican tekst uz koji ih mogu javno prozvati i barem na taj nacin im uzvratiti za ovo umorstvo. Volim pse jer u petog godini zivota kad sam upao u potok (kojeg su odrasli momci pregradili za kupanje) skliznuvsi se i poceo se gusiti spasio me je nas pas po imenu Hurov (vucijak), skocio je zamnom zagrizao za kragnu od kosulje i izvukao napolje iz vode, njemu dugujem zivot. Zbog toga me slika jos vise pogodila.

Srdacni pozdrav,

Ing. Salih Cavkic
Maasmechelen -Belgium

e-mail: [email protected]
webpage: http://www.orbus.de.ms
http://www.orbus.ch.vu
http://www.orbus.ontheweb.nl

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:32

@do ZeBlog wrote:- Zeničanin koji je objavio snimke borbi pasa na internetu samo je objelodanio nešto što se događa još od rata naovamo, u zatvorenim krugovima ljudi, mahom iz različitih slojeva kriminalnog miljea, kazao nam je jučer policijski službenik u više navrata angažovan na otkrivanju lokacija i organizatora borbi pasa, poput one koja je u nedjelju "osvanula" na internetu, snimljena u zeničkom prigradskom naselju Crnile.

Borbe i u stanovima

- Još u ratu, u Sarajevu, ljudi iz "podzemlja" su više kao prestiž, a ne sredstvo zarade, uzgajali pse pit-bulove i organizirali mečeve. Policiji su poznata imena, pa čak da su i kupovani stanovi, u kojima su organizovane borbe. Soba je bila ring. U Zenici se danas, nakon sat-dva propitivanja može doći do imena čovjeka koji "uvozi" pse iz SAD-a za borbe. Ipak, u cijeloj državi prednjači Hercegovina, gdje se borbe organizuju svakog vikenda, a psima se već daju i doping-sredstva, koja ih ojačavaju za borbe, kaže naš sagovornik. Nekoliko mlađih Zeničana, uključenih u ovakve bitke, potvrdilo nam je jučer, pod uvjetom da im ne objavljujemo identitet, da "odgajaju pse za borbu, te da ne vide ništa loše u tome, jer smatraju da ta rasa pasa služi isključivo za borbu". Ipak, prema članu 318. Krivičnog zakona Federacije, mučenje i ubijanje životinja je krivično djelo, za koje je propisana kazna do šest mjeseci zatvora, dok stav 2. ovog člana navodi da "ako se sve organizuje zbog opklade ili dobiti", propisana je zatvorska kazna do godine dana zatvora.

Policija traži autora snimka

- Komesar MUP-a ZDK ovlastio je Policijsku upravu Zenica, a s obzirom da snimak nije više dostupan na internetu, sada se pokušava ući u trag osobi koja je snimila materijal, da bi se tragalo za lokacijom i počiniocima, odnosno organizatorima, kazao nam je jučr Senaid Hasić, portparol MUP-a ZDK. Na našu opasku "da je ime, prezime i adresa autora snimka dostupna na internetu", portparol je kratko kazao "da su slučaj preuzeli operativci Policijske uprave Zenica i policijske stanice Crkvice, te da je istraga u toku". U Veterinarskoj stanici Zenica jučer nije bilo nadležnih, koji "mogu davati izjave za novine". Upravo ova ustanova trebala bi imati podatke o broju registrovani pit-bulova, njihovom eventualnom ranjavanju ili zlostavljanju.

A. DŽONLIĆ

Bitke na Mrtvicama

Tokom rata u Zenici je došlo do fizičkog sukoba policije i grupe iz zeničkog "podzemlja", nakon što su prijavljene i ajavljene borbe pasa u naselju Mrtvice, koje policija nije htjela odobriti. Na kraju, policija je "popustila2 i osiguravala "javni skup", na kojem se okupilo više od 1.000 ljudi.

Deterdžent umjesto uspavljivanja!?

Samo u Zenici se godišnje sa ulice ukloni 4.000 pasa, za što Općina Veterinarskoj stanici isplati po 15 KM.
- Psi su ubijani, ranjavani, vezani omčom. Eutanazija, "uspavljivanje" je vršeno injekcijom deterdženta u srce, jer je litar deterdženda 4 KM, a 100 KM košta 50 mililitara sredstva za uspavljivanje, kojim se mogu uspavati tri psa. Dakle, krivica nije samo na uzgajivačima i organizatorima takvih borbi, kaže naš sagovornik, uključen u ovu problematiku.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:32

@do ZeBlog wrote:- Dobili smo niz emailova iz Bosne u vezi ove teme. Zahvaljujući Bosancima koji su nam se javili, zatražili smo pojašnjenje kakva je situacija sa bosanskim zakonima, odnosno koji tretira. Dobili smo pojašnjenje, linkove, te adrese gdje sve možemo naći i kome se javiti, jer PETA nema organizaciju u BiH. Mnogo su nam pomogli i novinari, samim objavljivanjem ove priče. Naši službenici će kontaktirati policiju u Zenici i tražiti da se istraga provede do kraja, a prema bosanskom zakonu, to je kažnjivo djelo. Sad kad imamo dovoljno podataka, reagovaćemo prema bosanskim vlastima, nadam se u narednih nekoliko dana, a o tome ćemo vas obavjestiti na vrijeme, kazao nam je jučer Den Paden (Dan Paden), iz odjela za domaće životinje PETA-e, najveće svjetske organizacije za zaštitu životinja (People for the Ethical Treatment of Animals - PETA).
S obzirom da je jučer poslijepodne, po srednjeevropskom vremenu, u SAD tek počeo radni dan, dobili smo obećanje da će se analiza materijala dobijenih od Bosanaca i Hercegovaca putem interneta obaviti u toku radnog dana, a da ćemo vrlo brzo dobiti odgovor od PETA-e, šta namjeravaju uraditi.

MUP ZDK u posjedu snimka

Posjetioci Sarajevo - X foruma jučer su se udružili u "pribavljanju" povučenog snimka, tako da je posredstvom "Dnevnog avaza" snimak jučer poslijepodne stigao u MUP ZDK, potvrđeno nam je. Portparol MUP-a ZDK Senaid Hasić najavio je početak istrage, nakon što policija analizira snimak i utvrdi tačnu lokaciju gdje se "bitka" održala.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:33

@do ZeBlog
Upisano: 21/03/2007 11:57
Član od: 19 mar 2007 Poruke: 16 Mjesto: Zenica
prijavio muriji, cekam sad odgovor jer su rekli da ne talasam previse, pa cu tek onda nazvati svoju redakciju i naravno prijatelje sa sa-x

mIRCerka
Upisano: 21/03/2007 12:02
ako ti bilo ko pokusa reci da to nije pod ingerencijom MUPa, znaj da jeste.

Ti uredno prijavis svaku prijetnju, i nek se samo gomilaju.
Uredno prijavis svaku klevetu, i nek se samo gomilaju.
I ne dao bog da ti se nesto desi, makar da ti neko izbusi gume na bibiju, policija zna kome ce prvom pokucati na vrata.
I na kraju ce isti ti "mangupi" morati cuvati tebe da ti se sta ne desi, da ne bi oni dobili po labrnji.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:34

13 strana nasih diskusija sam ostavila na onoj temi, a ovdje se trebamo fokusirati i smislenije postirati :D

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:35

I da, ako sam fulila koji bitan post vezano za odgovor PETAe ili nesto slicno, slobodno copy paste ovamo.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:42

:shock: redovno pratim blog Roberta Valdeca, ISTRAGA....

i redovno mu saljem izvjestaje vezano za ovo sto se desilo u zenici...

i do daljnjeg, dok se ne otkrije uloga Orangina reklame tamo.. situacija je kako slijedi

Roberte, ne znam pratis li i mailove, ali smo nadigli veliku galamu vezano za borbe pasa ;) ja cu i dalje slati izvjestaje, citao ti ili ne :D:D:D

Objavio/la mIRCerka u 20.3.2007 19:12

mIRCerka _ misliš ono u Zenici? Naravno da sam pročitao. Samo dajte... btw, više ne pijem oranginu.

Objavio/la rvaldec u 20.3.2007 21:51

http://robertvaldec.mojblog.hr

:faraon1:

a komentar je napisao ovdje
http://robertvaldec.mojblog.hr/1/harald ... x#comments

mIRCerka

Post by mIRCerka » 21/03/2007 12:55

Image

Post Reply