Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderators: ExNihilo, anex

Ricken

#26 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 24/08/2011 14:09

tandrlike_chandrlike wrote:
Ricken wrote:
tandrlike_chandrlike wrote:potraživanja od uposlenih se odnosi na to da su uposleni "dužni" pare firmi (npr, kada se uposleniku sa blagajne isplati za troškove službenog puta 500KM, to se knjiži kao potraživanje od uposlenih). u stvari, on od tebe traži da to knjižiš kao akontaciju zaposleniku, i ne vodi se kao redovna isplata, tj kao obaveza prema zaposlenim, prema tome, nema poreza niti doprinosa na ta "primanja"

Ne brkaj računovodstveni iporezni tretman. I nemožeš nešto na akontaciji držati vječnost. Poreska uprava smatra da je uposlenik ostvario korist ukoliko drži duže vrijeme novčana sredstva firme, i za taj period nije platio kamatu (pod uslovom da imaš akontaciju koju si dobio u novcu preko godinu dana). Međutim ovdje se nemože govoriti o akontaciji, jedino o pozajmici.
daj ba ne laprdaj majke ti, fino piše u prvom postu da je direktor od njega tražio da mu isplatu knjiži kao potraživanja od uposlenih. ja (i još neki) objasnili čovjeku kako to da uradi, i kako da to knjiži. direktor će te pare morat vratit (bilo da je pozajmica ili ne, samo što se na akontacije ne plaća porez), a kako, nek se snađe. vidim da je neki "snalažljivi" moderni tip direktora.

Izvini stručnjak stare ti!

Može on to da knjiži kako hoće, i da udovoljava direktoru koliko hoće, ključ svega je porezni aspekt u ovom slučaju determiniran zakonom o porezu na dohodak građana, i pravilnikom istog zakona.

Znači stručnjak ti misliš da je ok isplatiti akontaciju za putovanje u inostranstvo u iznosu od nekih 5.000 KM i onda to držati 3 godine na potraživanjima od zaposlenih, pa nakon 3 godine otpisati jer je potraživanje zastarjelo, a kako je zakonom o porezu na dobit otpis potraživanja preko godinu dana porezno dopustiv onda taj rashod priznati za potrebe porezne bilance. I ti stvarno misliš da bi porezna poshipu taj tvoj vrli savjet.

Moj stručnjak moj

tandrlike_chandrlike

#27 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tandrlike_chandrlike » 24/08/2011 14:26

Ricken wrote:[

Može on to da knjiži kako hoće, i da udovoljava direktoru koliko hoće, ključ svega je porezni aspekt u ovom slučaju determiniran zakonom o porezu na dohodak građana, i pravilnikom istog zakona.

Znači stručnjak ti misliš da je ok isplatiti akontaciju za putovanje u inostranstvo u iznosu od nekih 5.000 KM i onda to držati 3 godine na potraživanjima od zaposlenih, pa nakon 3 godine otpisati jer je potraživanje zastarjelo, a kako je zakonom o porezu na dobit otpis potraživanja preko godinu dana porezno dopustiv onda taj rashod priznati za potrebe porezne bilance. I ti stvarno misliš da bi porezna poshipu taj tvoj vrli savjet.

Moj stručnjak moj
ovo boldirano ja nigdje nisam spomenuo, niti mislim da se potraživanje od zaposlenih može držat 3 godine. ukoliko direktor vrati u blagajnu akontaciju i zatvori račun potraživanja od zaposlenih do kraja godine, šta onda? jel se plaća neki porez ili šta?

miki.ba

#28 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by miki.ba » 24/08/2011 16:27

Ja bi odkupio vozilo sam od sebe za 15 000 i to je to, vozilo bi bilo na firmi i za par godina kad prodaš auto novac se vrati u firmu. Mislim da u ostalim slučajevima on treba platiti porez, a ovako ne.
Naravno ako ima auto na svom imenu.

enx

#29 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx » 24/08/2011 16:30

Ricken wrote:
enx wrote:
Ricken wrote:

Putne akontacije su limitirane na poreski dopustive nivoe, pa je pitanje da li bi i koliko pomoglo, zavisi o kojem je iznosu riječ.
Možeš li mi molim te reći gdje si našao ovaj podatak da su limitirane putne akontacije, ima li neki pravilnik ili ?!
Zakon o porezu na dohodak. Cijelo pitanje je limitirano i determinirano tim zakonom, odnosno pravilnikom zakona o porezu na dohodak.
Evo ja iščitah cijeli pravilnik i nigdje ne nađoh da su limitirane putne akontacije. ima li neki član da znaš da to reguliše ili napamet pričaš?

racunovodja

#30 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by racunovodja » 24/08/2011 16:38

jasko__ wrote:
talić wrote:kažeš redovna plaća ( sve obaveze prema uposlenicima isplaćene ) a onda pričaš o knjiženju na ime potraživanja radnika? Je li direktor vlasnik firme ? Ima li firma akumulirane dobiti ? Ako ima to je najbolje i nema nikakvih poreza.
¸
Imala je firma dobit ali je to podigao pocetkom godine....
A redovna plata se isplacuje pocetkom mjeseca i za direktora (vlasnik je ujedno i direktor), i za uposlene...ali ovo je vanredno primanje...tih 15-tak hiljada...koje trazi TJ. PODIZE mimo plate...a fazon je sto ce vjerojatno to htjeti preknjiziti na troskove perioda, da ne bude duzan firmi...a ako se tretiraju kao troskovI, STA ONDA???
Kolko ja vidim tvoj direktor hoce tih 15-tak hiljada da uzme nece da ih vrati i nece da plati doprinose i porez, u tom slucaju ako niste isplacivali regres za god. odmor "provozaj" tu isplatu preko regresa 15 radnika x 800 KM = 12.000 KM (neoporezivo u visini prosjecne neto place u FBiH u poslednja tri mjeseca ili 70% place zaposlenika utvrdjene rjesenjem o placi isplacene u poslednja tri mjeseca), vidi kakva je mogucnost da ostatk iznosa pokrijes preko recimo jubilarnih nagrada za navrsen odredjen broj godine radnog staza (5 god x0,5 pros. place; 10 god x 1 pros. placa; 15 god x 1,25 pros. placa)....

Ricken

#31 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 24/08/2011 17:29

[Možeš li mi molim te reći gdje si našao ovaj podatak da su limitirane putne akontacije, ima li neki pravilnik ili ?![/quote]

Zakon o porezu na dohodak. Cijelo pitanje je limitirano i determinirano tim zakonom, odnosno pravilnikom zakona o porezu na dohodak.[/quote]

Evo ja iščitah cijeli pravilnik i nigdje ne nađoh da su limitirane putne akontacije. ima li neki član da znaš da to reguliše ili napamet pričaš?[/quote]

1. Putna akontacija nije pojam poznat u zakonu o porezu na dohodak
2. Troškovi službenih putovanja su limitirani porezno dopustivom nivoima
3. Svaka isplata iznad porezno dopustivih nivoa, pa taman ti nju nazivao i akontacijom je isplata koristi.
4. Porez na dohodak dopsjeva u trenutku isplate, pa samim tim u trenutku isplate tog što ti zoveš putnom akontacijom.
5. Svaka isplata oporezivih koristi u kešu je strogo zabranjena

Ricken

#32 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 24/08/2011 17:31

tandrlike_chandrlike wrote:
Ricken wrote:[

Moj stručnjak moj
ovo boldirano ja nigdje nisam spomenuo, niti mislim da se potraživanje od zaposlenih može držat 3 godine. ukoliko direktor vrati u blagajnu akontaciju i zatvori račun potraživanja od zaposlenih do kraja godine, šta onda? jel se plaća neki porez ili šta?

Naravno brale, akontacija nije pojam koji poznaje zakon o porezu na dohodak, nego pozajmica. Svaka beskamatna pozjamica je oporeziva i smatra se korišću, za razliku obračunate kamate (prošle godine bila 9%).

tandrlike_chandrlike

#33 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by tandrlike_chandrlike » 24/08/2011 19:38

Ricken wrote:
Naravno brale, akontacija nije pojam koji poznaje zakon o porezu na dohodak, nego pozajmica. Svaka beskamatna pozjamica je oporeziva i smatra se korišću, za razliku obračunate kamate (prošle godine bila 9%).
pa o tome se i radi ovdje, zar ne? direktor jasku rekao; jasko, daj mi toliko i toliko, to provedi preko potraživanja od zaposlenih. ako će tako radit, onda je akontacija (za lsužbeni put, npr.) i nema poreza. to je sve. niko osim tebe nije spominjao pozajmicu, koliko ja vidim.

alphonse kauders

#34 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by alphonse kauders » 24/08/2011 20:09

Akontacija za službeno putovanje služi samo za službeno putovanje. Npr. ako ti je dato 1000 KM akontacije, a ti na službenom putu potrošio 800, moraš u kasu vratiti 200, a ako si potrošio 1200 firma će ti doplatiti još 200 KM.

U svakom slučaju, akontacija po službenom putovanju se mora izravnati po povratku sa službenog puta, barem u nekom razumnom roku.

U slučaju da potraživanje prema radniku po osnovu akontacije za službeni put "stoji" neko vrijeme, isto će se smatrati pozajmicom.

Prema stavu Federalnog ministarstva finansija dozvoljeno je davati pozajmice radnicima, ali ne po stopi manjoj od 10,03% (a, ne 9% kako je gore napisano).

Pošto se u ovom slučaju radi o beskamatnoj pozajmici, izgračunalo bi se koliko je trebalo obračunati kamate i to bi predstavljalo korist zaposlenika koju je potrebno propisno oporezovati i platiti sve doprinose na i iz plate.

Pozdrav.

enx

#35 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx » 24/08/2011 21:54

[/quote=enx]Evo ja iščitah cijeli pravilnik i nigdje ne nađoh da su limitirane putne akontacije. ima li neki član da znaš da to reguliše ili napamet pričaš?
Ricken wrote:

3. Svaka isplata iznad porezno dopustivih nivoa, pa taman ti nju nazivao i akontacijom je isplata koristi.
4. Porez na dohodak dopsjeva u trenutku isplate, pa samim tim u trenutku isplate tog što ti zoveš putnom akontacijom.
@ricken
Pa sam si rekao da je putna akontacija limitirana zakonom o porezu na dohodak, što nije tačno, i ona ne spada u korist. Ona se pravda kroz blagajnu i putne naloge.
Troškovi službenog putovanja su nešto sasvim različito od putne akontacije i oni su limitirani ovim zakonom.
Putna akontacija se mora opravdati do kraja poreskog perioda koji je prema pravilniku o porezu na dohodak kraj kalendarske godine. Ako se do tada ne opravda tek onda postaje korist. I onda se na taj iznos mora obračunati porez na dohodak i doprinos kao na plate ako se radi o zaposleniku firme pa bio on i direktor.

alphonse kauders

#36 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by alphonse kauders » 24/08/2011 23:00

enx wrote:[/quote=enx]Evo ja iščitah cijeli pravilnik i nigdje ne nađoh da su limitirane putne akontacije. ima li neki član da znaš da to reguliše ili napamet pričaš?
Ricken wrote:

@ricken
Pa sam si rekao da je putna akontacija limitirana zakonom o porezu na dohodak, što nije tačno, i ona ne spada u korist. Ona se pravda kroz blagajnu i putne naloge.
Troškovi službenog putovanja su nešto sasvim različito od putne akontacije i oni su limitirani ovim zakonom.
Putna akontacija se mora opravdati do kraja poreskog perioda koji je prema pravilniku o porezu na dohodak kraj kalendarske godine. Ako se do tada ne opravda tek onda postaje korist. I onda se na taj iznos mora obračunati porez na dohodak i doprinos kao na plate ako se radi o zaposleniku firme pa bio on i direktor.
Pozdrav, možeš li ovo nečim potkrijepiti jer meni nema smisla. Prema ovome ti bi nekome mogao dati akontaciju u januaru i tražiti povrat iste u decembru, a to što si u međuvremenu izgubio na vrijednosti novca, a ovaj ko je uzeo akontaciju oročio je na 11 mjeseci i uzeo kamatu (može biti fin iznos ako se radi o značajnijoj "akontaciji") nikom ništa?

Akontacija za službeni put s razlogom nosi to ime - kad se vratiš s službenog puta, raskusuraš se, u suprotnom se smatra dodatnim primanjem i oporezuje se kao normalna plata.

Ko hoće na ovaj način da se igra s porezima sretno mu.

jasko__

#37 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ » 24/08/2011 23:16

Dobri moj narode vi meni svasta napisaste... :D

Uglavnom poznavajuci mog direktora, te se pare nece vratiti...samo moze uzeti jos :-D :-D ...znaci otpada opcija akontacije za sluzbeno putovanje koju bi on vratio po povratku...a i nije neka djelatnost za sluzbenih putovanja...farmacija je u pitanju....trebaju mu pare za privatne stvari i vadi ih iz firme...ja i dalje mislim da on mora platiti porez na to...ako ostane ovako...jer ukoliko ne vrati pare, a nece garant, to ce morati teretiti rashode, tj troskove naknada zaposlenim...ne moze dugo ostati na potrazivanjima od zaposlenih...a to je njemu dodatno primanje...porez na dohodak mu ne gine....

enx

#38 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx » 24/08/2011 23:18

alphonse kauders wrote:

Pozdrav, možeš li ovo nečim potkrijepiti jer meni nema smisla. Prema ovome ti bi nekome mogao dati akontaciju u januaru i tražiti povrat iste u decembru, a to što si u međuvremenu izgubio na vrijednosti novca, a ovaj ko je uzeo akontaciju oročio je na 11 mjeseci i uzeo kamatu (može biti fin iznos ako se radi o značajnijoj "akontaciji") nikom ništa?

Akontacija za službeni put s razlogom nosi to ime - kad se vratiš s službenog puta, raskusuraš se, u suprotnom se smatra dodatnim primanjem i oporezuje se kao normalna plata.

Na žalost, tako ispade. Gdje piše konkretno do kada se mora pravdati putna akontacija?
"Akontacija za službeni put s razlogom nosi to ime - kad se vratiš s službenog puta, raskusuraš se..." logično je da bi ovako trebalo biti, ali često nije tako.
Što se tiče zakona o porezu na dohodak porezni period je kraj kalendarske godine jer si obavezan prijavu predati za jednu kalendarsku godinu, tako ispade da ako ne pravdaš akontaciju moraš je uvesti u prijavu na kraju godine :?
PS. (Kamata u banci više nema na oročenje štednje, tj toliko su minimalne da se to ne isplati.)

alphonse kauders

#39 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by alphonse kauders » 24/08/2011 23:40

enx wrote:
alphonse kauders wrote:

Na žalost, tako ispade. Gdje piše konkretno do kada se mora pravdati putna akontacija?
"Akontacija za službeni put s razlogom nosi to ime - kad se vratiš s službenog puta, raskusuraš se..." logično je da bi ovako trebalo biti, ali često nije tako.
Što se tiče zakona o porezu na dohodak porezni period je kraj kalendarske godine jer si obavezan prijavu predati za jednu kalendarsku godinu, tako ispade da ako ne pravdaš akontaciju moraš je uvesti u prijavu na kraju godine :?
PS. (Kamata u banci više nema na oročenje štednje, tj toliko su minimalne da se to ne isplati.)
Ne piše nigdje konkretno, ali se uvijek gleda suština iznad forme. Akontacija za službeno putovanje nije nešto što bi trebalo stajati dugo na potraživanju, tj. ili tereti radnika (tj skini mu s prve sljedeće plate) ili oporezuj, druge nema.
Porezni period jeste za tebe kao fizičko lice kraj godine, ali za firmu se fino kaže da se porez plaća i prijavljuje po isplati (dan ili 2 nakon isplate).Uostalom, štagod mi sad pisali, već je momak napisao da direktor hoće da izvuče pare za sebe, tako da je to svakako oporezivo:)
Pozdrav.

convict

#40 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict » 24/08/2011 23:50

Ricken wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....

Ako će vratiti novac riječ je o pozajmici. U tom slučaju neophodno je napraviti ugovor o istoj i specificirati kamatu koja nesmije biti niža od službene prosječne kamate na kredite u zemlji (prema Mišljenju Ministarstva Finansija, mada bi logičnije bilo na oročene depozite) prema službenim podacima objavljenim od strane CBBiH. Ukoliko je kamata manja od službene prosječne u zemlji (koliko znam 9% je bila prošle godine), razlika se smatra korišću, i ista se oporezuje kao redovna plaća za taj mjesec, na način da povečava bruto plaću, što znači da povlači obračun poreza i doprinosa. Ukoliko se neradi o pozjamici, a isplata se vrši direktoru koji je uposlenik, to se smatra njegovim redovnim primanjem i ulazi u njegovu bruto plaću za taj mjesec u kojem je izvršena isplata. Znači opet porezi i doprinosi.
Nezaboravi da svako oporezivo primanje povlači i obračun 0,5% vodne i 0,5% elemntarne naknade, te ovog sad novog doprinosa 0,5% za fond invalida.
Ovo je jedini potpuno ispravan i precizan odgovor na ovoj temi!

Ricken

#41 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 25/08/2011 01:37

Hvala Convict za podršku.

P.s. Akontacija kao pojam je nepoznat u sistemu zakona o porezu na dohodak. A poreska obaveza dospjeva uvijek i uvijek sa danom isplate, odnosno najkasnije naredni radni dan, kako to zakon o porezu na dohodak kaže primitka isplačenog fizičkom licu. Korist u tom slučaju postoji uvijek ako jeta isplata iznad poresko dopustivih nivoa.
Last edited by Ricken on 25/08/2011 01:59, edited 1 time in total.

Ricken

#42 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 25/08/2011 01:42

Greška
Last edited by Ricken on 25/08/2011 01:56, edited 1 time in total.

Ricken

#43 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 25/08/2011 01:45

alphonse kauders wrote:Akontacija za službeno putovanje služi samo za službeno putovanje. Npr. ako ti je dato 1000 KM akontacije, a ti na službenom putu potrošio 800, moraš u kasu vratiti 200, a ako si potrošio 1200 firma će ti doplatiti još 200 KM.

U svakom slučaju, akontacija po službenom putovanju se mora izravnati po povratku sa službenog puta, barem u nekom razumnom roku.

U slučaju da potraživanje prema radniku po osnovu akontacije za službeni put "stoji" neko vrijeme, isto će se smatrati pozajmicom.

Prema stavu Federalnog ministarstva finansija dozvoljeno je davati pozajmice radnicima, ali ne po stopi manjoj od 10,03% (a, ne 9% kako je gore napisano).

Pošto se u ovom slučaju radi o beskamatnoj pozajmici, izgračunalo bi se koliko je trebalo obračunati kamate i to bi predstavljalo korist zaposlenika koju je potrebno propisno oporezovati i platiti sve doprinose na i iz plate.

Pozdrav.
Taj stav Ministarstva uopšte nije logičan, iako je izveden iz zakona. Pravnim licima u privredi se u skladu sa Zakonom o finansijskom poslovanju zabranjuje davane kredita, te tako izgubljena dobit može biti ekvivalentna jedino oročenim depozitima. Možda ja imam mišljenje iz predhodne godine gdje je navedeno 9,9%.

Ricken

#44 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 25/08/2011 02:10

enx wrote:[/quote=enx]Evo ja iščitah cijeli pravilnik i nigdje ne nađoh da su limitirane putne akontacije. ima li neki član da znaš da to reguliše ili napamet pričaš?
Ricken wrote:

@ricken
Ako ćemo bukvalno slijediti zakon o porezu na dohodak, postavlja se pitanje šta je akontacija, i da li se ista može izvoditi iz tog zakona kao sredstvo poslovanja. Porez na dohdoak ne poznaje isti pojam, ali poznaje pojam isplate fizičkom licu. Svaka oporeziva isplata, pa bila ona akontacija, povlači dospjeće poreza na dohodak u momentu isplate a najkasnije dan nakon isplate. Recimo da je Alfons dao lijep primjer, nije logično isplatiti akontaciju za dnevnice u zemlji po jednom danu u iznosu od BAM 150. Slijepo slijedeći zakon za svaki dan dok uposlenik drži akontaciju kod sebe od momenta isplate potrebno je izvršiti obračun poreza na osnovicu ekvivalentnu prosječnoj kamatnoj stopi na taj iznos.
Zamolio bih te da mi citiraš član koji kaže "Putna akontacija se mora opravdati do kraja poreskog perioda koji je prema pravilniku o porezu na dohodak kraj kalendarske godine. Ako se do tada ne opravda tek onda postaje korist".
Zašto onda zakon kaže da obaveza poreza na dohodak dospjeva danom isplate a najkasnije naredni radni dan?

enx

#45 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx » 25/08/2011 13:42

alphonse kauders wrote: Ne piše nigdje konkretno, ali se uvijek gleda suština iznad forme. Akontacija za službeno putovanje nije nešto što bi trebalo stajati dugo na potraživanju, tj. ili tereti radnika (tj skini mu s prve sljedeće plate) ili oporezuj, druge nema.
Porezni period jeste za tebe kao fizičko lice kraj godine, ali za firmu se fino kaže da se porez plaća i prijavljuje po isplati (dan ili 2 nakon isplate).Uostalom, štagod mi sad pisali, već je momak napisao da direktor hoće da izvuče pare za sebe, tako da je to svakako oporezivo:)
Pozdrav.
Ti si potpuno u pravu, ali je stvar što Ricken miješa akontaciju za službeni put sa koristima i isplatama i porezom na dohodak.
I tvrdi da na isplaćenu akontaciju za službeni put moraš platiti porez na dohodak. Što je bez ikakvog smisla. Zna se šta je putna akontacija. I ona i ne može biti obuhvaćena porezom osim ako je ne vratiš nikako.

A Jaskov direktor će svakako izvući pare i platiti porez, na kraju krajeva njegove su kako god se to zvalo.
Nego odoh i ja da šta zaradim, dok mi vrućina nije udarila u glavu. Pozdrav svima!

Ricken

#46 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken » 25/08/2011 20:29

enx wrote:
alphonse kauders wrote: Ne piše nigdje konkretno, ali se uvijek gleda suština iznad forme. Akontacija za službeno putovanje nije nešto što bi trebalo stajati dugo na potraživanju, tj. ili tereti radnika (tj skini mu s prve sljedeće plate) ili oporezuj, druge nema.
Pozdrav.
Ti si potpuno u pravu, ali je stvar što Ricken miješa akontaciju za službeni put sa koristima i isplatama i porezom na dohodak.
I tvrdi da na isplaćenu akontaciju za službeni put moraš platiti porez na dohodak. Što je bez ikakvog smisla. Zna se šta je putna akontacija. I ona i ne može biti obuhvaćena porezom osim ako je ne vratiš nikako.

A Jaskov direktor će svakako izvući pare i platiti porez, na kraju krajeva njegove su kako god se to zvalo.
Nego odoh i ja da šta zaradim, dok mi vrućina nije udarila u glavu. Pozdrav svima!

Ja te zamolih za citat zakona na koji se pozivaš glede akontacija, u stvari za bilo koji citat koji spominje akontacije?
Evo ti konkretan odgovor: Isplati akontaciju za 1 dnevnicu u zemlji u iznosu od BAM 150. Neka je osoba vrati 102 KM 3 mjeseca nakon primitka iste. Ta akontacija je oporeziva na preračunatu bruto osnovicu za 102 KM za iznos prosječne kamate na broj dana koliko ju je osoba držala + doprinosi. Odnosno ta osoba ima korist u vodu kamate koliko je dugo držala tu akontaciju u broju dana. Jednostavno.

enx

#47 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx » 26/08/2011 11:37

Ricken wrote:
enx wrote:
Ricken wrote:

Putne akontacije su limitirane na poreski dopustive nivoe, pa je pitanje da li bi i koliko pomoglo, zavisi o kojem je iznosu riječ.
Možeš li mi molim te reći gdje si našao ovaj podatak da su limitirane putne akontacije, ima li neki pravilnik ili ?!
Zakon o porezu na dohodak. Cijelo pitanje je limitirano i determinirano tim zakonom, odnosno pravilnikom zakona o porezu na dohodak.

Ko je ovdje spominjao da su putne akontacije limitirane zakonom!? Ja ili ti :-?

jasko__

#48 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ » 31/08/2011 21:01

NOVI SLUCAJ....

Mada je meni ocigledno al eto da cujem vase misljenje...poljoprivredna djelatnost, tov pilica, nije DOO u pitanju...znaci vode se knjige rucno......ugovor sa Ovako...
1. Ovako njemu fakturise hranu, djelatnik njima "gotove" pilice...kompenzacija...razliku uplati Ovako na racun...po mom misljenju je prihod cijeli iznos koji se fakturise prema Ovako a ne samo iznos koji oni uplate nakon prebijanja....slazete li se....
2. Kanton uplacuje s vremena na vrijeme poticaje za poljoprivrednu proizvodnju na racun...jedan ovlasteni racunovodja mi tvrdi da to ne treba knjiziti kao prihod...a meni je to apsurd...zar to nije tzv. PRIHOD OD DOTACIJA....

valter.ba

#49 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by valter.ba » 31/08/2011 21:34

Jasko frendu previse se ofirash sa imenima subjekata, upakuj to malo bez naziva da te glava ne zaboli :-) Inace forum prate i ucestvuju u diskusijama ljudi koji stvarno znaju sta pricaju, interesantno je :D .

enx

#50 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx » 01/09/2011 10:34

jasko__ wrote:NOVI SLUCAJ....

Mada je meni ocigledno al eto da cujem vase misljenje...poljoprivredna djelatnost, tov pilica, nije DOO u pitanju...znaci vode se knjige rucno......ugovor sa Ovako...
1. Ovako njemu fakturise hranu, djelatnik njima "gotove" pilice...kompenzacija...razliku uplati Ovako na racun...po mom misljenju je prihod cijeli iznos koji se fakturise prema Ovako a ne samo iznos koji oni uplate nakon prebijanja....slazete li se....
2. Kanton uplacuje s vremena na vrijeme poticaje za poljoprivrednu proizvodnju na racun...jedan ovlasteni racunovodja mi tvrdi da to ne treba knjiziti kao prihod...a meni je to apsurd...zar to nije tzv. PRIHOD OD DOTACIJA....

1. U pravu si prihod je cijeli iznos a rashod je iznos hrane. Obavezno sve mora proći kroz knjige. (osim ako nije kao poljoprivrednik paušalac, u tom slučaju plaća 10% poreza po odbitku, na ono što im on fakturiše)
2. Mislim takođe da ne treba uvoditi u knjige ako je obrtnik, jer taj prihod ne podliježe plaćanju poreza.

Post Reply