Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#1 Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by campa_xxx »

Interesuje me slijedece,
Porodilja je nezaposlena i na birou a muz radi i plata prelazi onih 120 po clanu!
Najvise me interesuje ovaj dio oko djecijeg doplatka jer to vuce sve ostalo!
U zakonu pise,

IV - ZASTITA PORODICE SA DJECOM
Clan 4.
1. Djeciji dodatak
a) Maksimalan prihod korisnika po clanu domacinstva kao
uslov za ostvarivanje prava na djeciji dodatak (20% od
prosjecne neto plate, cl. 129. stav 1. Zakona) 120,00 KM

20% prosjecne neto plate nije 120 KM, to je mozda bilo 2005 kada je prosjecna plata bila oko 600KM pa je odatle tih 20% odnosno 120KM! Trenutna prosjecna plata u kantonu Sarajevo iznosi preko 950 KM pa bi onda umjesto 120KM taj iznos bio oko 190KM. Jesu li moguce malverzacije sa ovim zakonom i da li se ovaj procenat odnosi na prosjecnu platu u kantonu ili u Federaciji?
Ima li neko link na ovaj zakon?


Prosjecna plata u FBiH juli 2010 = 802KM ( 20%=160,4)
Prosjecna plata u Kantonu Sarajevo, juli 2010 = 976,71 KM (20%=195,2KM)

Odakle njima onih 120KM kad u zakonu pise 20% od prosjecne neto plate???

Svaka pomoc je dobrodosla... :thumbup:
User avatar
campa_xxx
Posts: 4082
Joined: 23/11/2007 22:04
Location: Metropola

#2 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by campa_xxx »

Nema pravnika na ovoj temi?
viola
Posts: 3
Joined: 10/07/2009 09:28

#3 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by viola »

Pravnik sam i evo malo sam pogledala te zakone.
Prema mom misljenju, a obzirom da je problematika regulisana kantonalnim zakonom (Zakon o socijalnoj zastiti, zastiti zrtava rata i zastiti porodice sa djecom KS), uzima se prosječna mjesecna plata u kantonu, koju bi trebalo da objavljuju Službene novine KS. Zakon o osnovama socijalne zastite, zastite civilnih zrtava rata i zastite obitelji sa djecom, koji je federalni zakon (primjenjuje se na nivou federacije i objavljen je u sluzbenim novinama Federacije BiH), takođe upućuje na kantonalne propise.

To je moje mišljenje na prvi pogled stvari, ali isto tako ti moram reci da se bavim drugim pravnim poslovima i mozda jos postoje neki zakoni koji regulisu tu oblast za koje ja ne znam, ove sam imala slucajno pa sam malo bacila pogled ;-)
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#4 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by sadmire »

Ev da ti i ja pokusavam odgovoriti. Problem je sto termin prosjecna neto placa ne predstavlja stvarnu neto placu koja se isplacuje u kantonu Sarajevo nego nekakav iznos koji su oni utvrdili i koji dobijes kad pomnozis neto placu sa opet nekakvim koeficijentom.
Ev ja sam ovo uspio pronaci, to je zadnji propis koji regulira materiju visine naknade i koji je ocigledno i u ovom trenutku u primjeni.

NAREDBU

O IZNOSIMA PO ZAKONU O SOCIJALNOJ ZA[TITI, ZA[TITI CIVILNIH @RTAVA RATA I ZA[TITI PORODICE SA DJECOM

I - OSNOVNE ODREDBE

^lan 1.

1. Osnov za utvr|ivanje nov~anih i drugih materijalnih davanja vezano za socijalnu za{titu i za{titu porodice sa djecom po Zakonu o socijalnoj za{titi, za{titi civilnih `rtava rata i za{titi porodice sa djecom ("Slu`bene novine Kantona Sarajevo", br. 16/02, 8/03, 2/06 i 21/06) (u daljnjem tekstu: Zakon) je prosje~na neto pla}a ostvarena u Kantonu Sarajevo u prethodnoj (2007.) godini pomno`ena sa odgovaraju}im koeficijentom, koja prema Uredbi o visini koeficijenta za obra~un prosje~ne neto pla}e ostvarene u Kantonu Sarajevo u 2007. godini ("Slu`bene novine Kantona Sarajevo", br. 13/08) iznosi 600,00 KM (u daljnjem tekstu: prosje~na neto pla}a).
sarajevomojgrad
Posts: 84
Joined: 17/04/2008 09:22

#5 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by sarajevomojgrad »

navodno od iduce godine 1.1. 2011 stupa na snagu i puna isplata naknade porodiljama zaposlenim u prosvjeti u Kantonu sarajevo...

objavljeno u sluzbeom listu?!?!

moze li mi neko potvrditi ovu INFO???? ???? ????
abdulazizsarajevo
Posts: 368
Joined: 23/01/2008 14:55

#6 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by abdulazizsarajevo »

za porodilje u prosvjeti..puna plata od 1. januara 2011 godine
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#7 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by Starija_seka »

Molim za savjet. Poslodavac mi trazi da predam naknadu koju dobijam od kantona, a zauzvrat mi isplacuje 50% plate. Je li ovo legalno?
User avatar
Better Man
Posts: 16747
Joined: 01/10/2006 20:10

#8 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by Better Man »

Starija_seka wrote:Molim za savjet. Poslodavac mi trazi da predam naknadu koju dobijam od kantona, a zauzvrat mi isplacuje 50% plate. Je li ovo legalno?
Nije legalno! Poslodavac bi trebao da ti ispolacuje razliku do visine pune tvoje plate. To znaci na iznos koji primas od kantona dodaje se razlika do visine iznosa pune tvoje plate kod poslodavca, tako da za svo vrijeme porodiljskog primas puni iznos plate bez toplog obroka i troskova prevoza.
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#9 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by sadmire »

Starija_seka wrote:Molim za savjet. Poslodavac mi trazi da predam naknadu koju dobijam od kantona, a zauzvrat mi isplacuje 50% plate. Je li ovo legalno?
takvu nebulozu od strane poslodavca jos nisam vidio ni cuo! Tebi naknadu placa kanton na ime materinstva i to sa poslodavcem nema ama bas nikakve veze. Poslodavac ti nije obavezan nista isplacivati, osim ako to nije utvrdio svojim internim aktima! Obicno doplacuje odredjen iznos do recimo 80% place zaposlenika ili u tvom slucaju do 50%!
Mozda je on svojim aktom uredio da se zaposleniku isplacuje 50%, bez obzira na naknadu koju dobija od centra za socijalni rad, sto bi bilo optimalno! Ne znam kako je uredio, ali ti nikako ne moze traziti da vratis njemu nesto, moze ti samo doplacivati!
Ovdje izgleda da je 50% tvoje place manje od naknade pa bi on jos i da zaradjuje na tebi!?
Cirkus pa eto!
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#10 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by Starija_seka »

Cirkus i to zivi! Znam da poslodavac moze da odluci da ne isplacuje nista, pa valjda shodno tome do sada niko nije ni pitao na osnovu cega traze za sebe naknadu kantona. Postenije bi bilo da su rekli mi ti dajemo 10% i dobices jos toliko i toliko od kantona, ovako prikazuju da daju 50% a u stvari u keshu dobijem oko 20% od plate. Jel znate koji je zakonski osnov za isplatu naknade, tj. kako glasi pravna formulacija osnova za isplatu naknade? Cisto da ih argumentovano napadnem i barem trazim izmjenu pravilnika ako vec ne odustanu od otimacine para! Hvala unaprijed
Starija_seka
Posts: 67
Joined: 03/02/2009 11:58

#11 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by Starija_seka »

Starija_seka wrote:Cirkus i to zivi! Znam da poslodavac moze da odluci da ne isplacuje nista, pa valjda shodno tome do sada niko nije ni pitao na osnovu cega traze za sebe naknadu kantona. Postenije bi bilo da su rekli mi ti dajemo 10% i dobices jos toliko i toliko od kantona, ovako prikazuju da daju 50% a u stvari u keshu dobijem oko 20% od plate. Jel znate koji je zakonski osnov za isplatu naknade, tj. kako glasi pravna formulacija osnova za isplatu naknade? Cisto da ih argumentovano napadnem i barem trazim izmjenu pravilnika ako vec ne odustanu od otimacine para! Hvala unaprijed
. :?
Anyone? Iz kojeg fonda se isplacuje naknada? Tj. odakle dolazi novac koji nam se isplacuje?

Hvalaaaaaa
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#12 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by sadmire »

Starija_seka wrote:
Starija_seka wrote:Cirkus i to zivi! Znam da poslodavac moze da odluci da ne isplacuje nista, pa valjda shodno tome do sada niko nije ni pitao na osnovu cega traze za sebe naknadu kantona. Postenije bi bilo da su rekli mi ti dajemo 10% i dobices jos toliko i toliko od kantona, ovako prikazuju da daju 50% a u stvari u keshu dobijem oko 20% od plate. Jel znate koji je zakonski osnov za isplatu naknade, tj. kako glasi pravna formulacija osnova za isplatu naknade? Cisto da ih argumentovano napadnem i barem trazim izmjenu pravilnika ako vec ne odustanu od otimacine para! Hvala unaprijed
. :?
Anyone? Iz kojeg fonda se isplacuje naknada? Tj. odakle dolazi novac koji nam se isplacuje?

Hvalaaaaaa
e ovako, da ja to probam malo pojasniti, iako bas i nisam 100% u toj materiji!
Zakonom o radu je predvidjeno samo uopceno pravo porodilje na naknadu za vrijeme odsustva u skladu sa zakonom.
Zbog toga je to po kantonima na razlicite nacine rijeseno. Po obicaju nakaradno, tipicno za nas!
Npr. u Sarajevskom i Ze-Do kantonu porodiljama se isplacuje naknada i svi doprinosi, u SBK se isplacuje samo naknada bez doprinosa a u HNK se ne isplacuje nista, jer nisu predvidjeli sredstva u budzetu za tu namjenu.
Uglavno to su budzetska sredstav koja se proslijedjuju Centrima za socijalni rad koji tu naknadu onda isplacuju. Poslodavci sa tim sredstvima nemaju nista, ne ucestvuju u njihovom pribavljanju i nemaju utjecaja na iznos naknade i njenu isplatu.
Kao sto sam gore vec istakao, poslodavac moze sa svoje strane isplacivati nesto kako bi podrzao svoje zaposlenice i natalitet i finansijski im olaksao trudnicko odsustvo, ako je to predvidio svojim internim aktima.
Pretpostavljam da je tvoj poslodavac propustio da to precizno uredi pa sad dolazi do razlicitog tumacenja. U sustini je namjera poslodavaca da pomogne, tj da ne ostavi te zene bez primanja pa se obicno ta naknada veze za isplate od strane kantona, kako bi zaposlenik u zbiru dobijao odredjen iznos. Kod nas je to, recimo, u kantonima gdje im kanton placa i naknadu i doprinose 80% od place, s tim da ukupna primanja po osnovu porodiljskog odsustva (kanton +poslodavac) ne mogu biti manja od 400 KM niti veca od 800 KM) , u drugim kantonima im placamo razliku do 80% i doprinose a u HNK i naknadu i doprinose.
E, sad, to kod tebe je skroz konfuzna situacija, posebno sa tim povratom. Bit ce prije da on tebi uplacuje razliku do 50% a samo koristi termin povrat! Uglavnom bi to trebao preciznije urediti da ne dolazi do zabune.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#13 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by hurmasica »

Mene zanima da li porodilja koja nikada nije radila, a evidentirana je na birou kako nezaposlena i ima zdravstv. ima pravo na porodiljnu naknadu i u kojem iznosu i kojem trajanju?
User avatar
sadmire
Posts: 2382
Joined: 28/01/2008 15:38
Location: zemlja galebova

#14 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by sadmire »

hurmasica wrote:Mene zanima da li porodilja koja nikada nije radila, a evidentirana je na birou kako nezaposlena i ima zdravstv. ima pravo na porodiljnu naknadu i u kojem iznosu i kojem trajanju?
koliko je meni poznato, porodilja koja nije u radnom odnosu ne ostvaruje pravo na trajnu naknadu!
Nazalost je to tako, drzava ne cini nista da olaksa ionako tesku materijalnu situaciju nezaposlenih majki. Neke opcine i kantoni isplacuju jednokratnu pomoc nakon porodjaja, ali to jedva da ti moze biti da podmitis doktora koji te porodi i da namiris medicinske sestre koje se kao brinu o tebi!?
User avatar
Pčelica Maja
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:49

#15 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by Pčelica Maja »

hurmasica wrote:Mene zanima da li porodilja koja nikada nije radila, a evidentirana je na birou kako nezaposlena i ima zdravstv. ima pravo na porodiljnu naknadu i u kojem iznosu i kojem trajanju?
Ako si iz sarajevskog kantona, imaš pravo na porodiljsku nadoknadu, mislim da je sada oko 150 KM.
Zahtjev se podnosi Opštinskoj službi za socijalni rad, u zavisnosti u kojoj sarajevskoj opštini živiš.
Od njih uzmeš taj formular (obično ih daju na prijavnici opštine), popuniš potrebne podatke, od dokumenata je potrebna potvrda sa biroa da si na njihovoj evidenciji i da se redovno javljaš, rodni list djeteta, kopija tvoje LK i CIPS prijave, možda još neki papir, ne sjećam se tačno.
Rok za podnošenje ovog zahtjeva je 2 mjeseca od rođenja djeteta, moraš ga lično predati!
Pravo na nadoknadu imaš 12 mjeseci, poštar ti novac donosi na kućnu adresu i nije kasnila kada sam je ja primala (obično bude dan-dva nakon penzija).

Pozdrav i sretno!
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#16 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by semmy »

Pčelica Maja wrote:
hurmasica wrote:Mene zanima da li porodilja koja nikada nije radila, a evidentirana je na birou kako nezaposlena i ima zdravstv. ima pravo na porodiljnu naknadu i u kojem iznosu i kojem trajanju?
Ako si iz sarajevskog kantona, imaš pravo na porodiljsku nadoknadu, mislim da je sada oko 150 KM.
Zahtjev se podnosi Opštinskoj službi za socijalni rad, u zavisnosti u kojoj sarajevskoj opštini živiš.
Od njih uzmeš taj formular (obično ih daju na prijavnici opštine), popuniš potrebne podatke, od dokumenata je potrebna potvrda sa biroa da si na njihovoj evidenciji i da se redovno javljaš, rodni list djeteta, kopija tvoje LK i CIPS prijave, možda još neki papir, ne sjećam se tačno.
Rok za podnošenje ovog zahtjeva je 2 mjeseca od rođenja djeteta, moraš ga lično predati!
Pravo na nadoknadu imaš 12 mjeseci, poštar ti novac donosi na kućnu adresu i nije kasnila kada sam je ja primala (obično bude dan-dva nakon penzija).

Pozdrav i sretno!
i naknadu dobivas godinu dana...imas pravo i na mlijeko i neke sokice cini mi se da sam tako cula ali raspitaj se u zavodu za zaposlj. kad odes predetai papire za naknadu
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#17 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by hurmasica »

Hvala vam na odgovorima, nisam trudna jos uvijek samo se raspitujem :D. A sto se tice naknade od koga je dosta je. Bar na neki nacin da se tim zenama obezbijedi nesto. A interesuje me da li na ta primanja uticu primanja supruga?
User avatar
Pčelica Maja
Posts: 44
Joined: 23/01/2007 16:49

#18 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by Pčelica Maja »

hurmasica wrote:Hvala vam na odgovorima, nisam trudna jos uvijek samo se raspitujem :D. A sto se tice naknade od koga je dosta je. Bar na neki nacin da se tim zenama obezbijedi nesto. A interesuje me da li na ta primanja uticu primanja supruga?
Primanja supruga ne utiču uopšte, to te niko i ne pita.
nikolll
Posts: 12
Joined: 24/04/2011 19:53

#19 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by nikolll »

Možda sam malo i zalutala, ali zanima me jedna bitna stvar, ukoliko osoba A skopi kupoprodajni ugovor sa osobom B,da li je vremenski ograničena validnost kupoprodajnog ugovora ukoliko se imovina ne uknjiži na novog vlasnika, ili recimo ako osoba B da li je moguće da nastadnu problemi sa nasljednima,,,,
Hvala!!!
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#20 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by gaius »

nije i ugovor obavezuje i nasljednike.. ali, ako nasljednici prodaju nekretninu a taj novi kupac ne zna za tvoj ugovor i uknjiži se - njemu ništa ne možeš.. drugi problem koji možeš imati je poreska.. ugovor o prodaji moraš prijaviti u roku od 15 dana od dana zaključenja ugovora radi razreza poreza, ako ne uradiš teče ti kamata...
nikolll
Posts: 12
Joined: 24/04/2011 19:53

#21 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by nikolll »

gaius wrote:nije i ugovor obavezuje i nasljednike.. ali, ako nasljednici prodaju nekretninu a taj novi kupac ne zna za tvoj ugovor i uknjiži se - njemu ništa ne možeš.. drugi problem koji možeš imati je poreska.. ugovor o prodaji moraš prijaviti u roku od 15 dana od dana zaključenja ugovora radi razreza poreza, ako ne uradiš teče ti kamata...
Hvala na odgovoru, ali konkretno radi se o mom ocu koji je kupio stan 2003, i nikada ga nije preveo na sebe, pa me zanima kako to sada da uradimo???
gaius
Posts: 1017
Joined: 17/09/2004 10:33

#22 Re: Pitanje za pravnike - porodiljska naknada!

Post by gaius »

ako još možete ostvariti kontakt sa prodavcem zaključite novi ugovor.. dajte čovjeku stoju na kafu.. platite notara.. platite porez i uknjižite se...
Post Reply