pitanje za notare,pravnike i ostale

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

mami

pitanje za notare,pravnike i ostale

Post by mami » 01/12/2010 22:59

Dali mi neko može reći koji je najbolji i najeftiniji način za ostaviti nekretninu djetetu.Npr.testament ili neki darovni ugovor da ostavljam djetetu stan,vikendicu i sl. nakon smrti.Gdje to završiti i za malo novca,unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Miki123

Re: pitanje za notare,pravnike i ostale

Post by Miki123 » 01/12/2010 23:24

mami wrote:Dali mi neko može reći koji je najbolji i najeftiniji način za ostaviti nekretninu djetetu.Npr.testament ili neki darovni ugovor da ostavljam djetetu stan,vikendicu i sl. nakon smrti.Gdje to završiti i za malo novca,unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Ugovor o poklonu gdje nekretnina odmah prelazi na dijete. Stavi zabilježbu da imaš pravo tu živjeti do kraja svog života bez naknade i da ne može otuđiti i založiti bez tvoje pismene saglasnosti. Ako je dijete maloljetno (neki) zk. uredi će tražiti i rješenje centra za socijalni rad kojim će biti imenovan privremeni staratelj maloljetnom djetetu.

Ugovor je oslobođen poreza, ali treba poreskoj priložiti rodni list od djeteta.

Može i testament, recimo pisani testament pred svjedocima deponovan kod suda.

Obje varijante ne bi trebale biti skuplje od 250 KM sa pdv-om.

mami

Post by mami » 01/12/2010 23:34

Hvala puno.

milojicabrzi

Post by milojicabrzi » 02/12/2010 02:06

Miki123 wrote:
mami wrote:Dali mi neko može reći koji je najbolji i najeftiniji način za ostaviti nekretninu djetetu.Npr.testament ili neki darovni ugovor da ostavljam djetetu stan,vikendicu i sl. nakon smrti.Gdje to završiti i za malo novca,unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Ugovor o poklonu gdje nekretnina odmah prelazi na dijete. Stavi zabilježbu da imaš pravo tu živjeti do kraja svog života bez naknade i da ne može otuđiti i založiti bez tvoje pismene saglasnosti. Ako je dijete maloljetno (neki) zk. uredi će tražiti i rješenje centra za socijalni rad kojim će biti imenovan privremeni staratelj maloljetnom djetetu.

Nop...Imao isto iskustvo nedavno...

Notari obracunavaju tarifu po vrijednosti nekretnine, tako da ako nesto vrijedi cca 80-90 hiljada KM, kosta cca 700 KM kod notara, dakle, nije bas dzaba...

VenomousV

Post by VenomousV » 02/12/2010 10:44

zar ne bi mogla svojerucnim testamentom i potpisom?
tu ne trebaju svjedoci, samo ga moze deponovat kod suda...

correct me if I'm wrong =)

MC_82

Post by MC_82 » 02/12/2010 11:09

Miki123 wrote:

može ovako ali rizikuješ da drugi nasljednici ospore taj ugovor o poklonu. najbolje rješenje jeste da sklopiš ogovor o raspodjeli imovine za života (kompletne ili jednog dijela). potrebna je saglasnot svih nasljednika. nasljednik koji se ne saglasi ima ulogu nužnog nasljednika i može osporavati navedeni ugovor do mjere potrebne da se namiri njegov nužni dio.
imaš ti i druge varijante, ali uvijek se pojavljuje mogućnost da neki nasljednik u ostavinskom postupku ospori izjavu volje ostavioca radi namirenja nužnog dijela.
nasljedno pravo je samo na prvi pogled jednostavno, imaš tu brojnih caka. najbolje ti je da angažuješ nekoga ko je stručan, ako hoćeš da sve prođe kako treba, da ta izjava volje ne bi kasnije izazvala sukobe i sporove između nasljednika.

MC_82

Post by MC_82 » 02/12/2010 11:15

VenomousV wrote:zar ne bi mogla svojerucnim testamentom i potpisom?
tu ne trebaju svjedoci, samo ga moze deponovat kod suda...

correct me if I'm wrong =)

recimo da može, ALI.... (u pravu uvijek ima ovo "ali" koje može zakomplikovat) :D taj testament se može osporiti ako si ugrozio nečiji nužni dio. nužni dio se ne može tražiti samo ako je nasljednik isključen iz nasljedstva (razlozi i osnovi isključenja se moraju navesti u testamentu i oni moraju biti opravdani. ne možeš nekog isključiti zbog nekih gluposti)

Miki123

Post by Miki123 » 02/12/2010 12:28

milojicabrzi wrote:
Miki123 wrote:

Nop...Imao isto iskustvo nedavno...

Notari obracunavaju tarifu po vrijednosti nekretnine, tako da ako nesto vrijedi cca 80-90 hiljada KM, kosta cca 700 KM kod notara, dakle, nije bas dzaba...

Ko je ovlašten da procjenjuje koliko neka imovina vrijedi? Notar, stranka? Kod prodaje je drugačije jer je bitan element ugovora cijena pa se ona i mora navesti. Kod poklona je bitan element ugovora samo predmet, cijene i nema što je logično :D , pa stoga u ugovor može biti unesena "po izjavama stranaka" vrijednost poklona, zato ti ništa ne brani da kažeš da je vrijednost 10.000,00 KM i na tu vrijednost, notarska usluga je 150,00 KM :D

I testament se može osporiti ako je povrijeđen nužni nasljedni dio. Ukratko, nema valjanog načina da isključiš nužno nasljednika ako si zaključio dobročini ugovor (poklon).
Ima rasprava na jednom pravničkom forumu baš o toj temi. Jedni govore da ako bi se sakupili svi nužni nasljednici i dali saglasnost na ugovor o poklonu, odnosno izjavili da se odriču osporavanja tog ugovora, to bi bilo valjano. Drugi opet smatraju da ne postoji instititu odricanja od nasljedstva prije smrti ostavioca..

VenomousV

Post by VenomousV » 02/12/2010 12:34

najbolje bi bilo da nam se fino napise koga sve ima po nasljednim redovima pa da se to kako treba razluci :D

MC_82

Post by MC_82 » 02/12/2010 13:01

Ko je ovlašten da procjenjuje koliko neka imovina vrijedi? Notar, stranka? Kod prodaje je drugačije jer je bitan element ugovora cijena pa se ona i mora navesti. Kod poklona je bitan element ugovora samo predmet, cijene i nema što je logično :D , pa stoga u ugovor može biti unesena "po izjavama stranaka" vrijednost poklona, zato ti ništa ne brani da kažeš da je vrijednost 10.000,00 KM i na tu vrijednost, notarska usluga je 150,00 KM :D

I testament se može osporiti ako je povrijeđen nužni nasljedni dio. Ukratko, nema valjanog načina da isključiš nužno nasljednika ako si zaključio dobročini ugovor (poklon).
Ima rasprava na jednom pravničkom forumu baš o toj temi. Jedni govore da ako bi se sakupili svi nužni nasljednici i dali saglasnost na ugovor o poklonu, odnosno izjavili da se odriču osporavanja tog ugovora, to bi bilo valjano. Drugi opet smatraju da ne postoji instititu odricanja od nasljedstva prije smrti ostavioca..
[quote]

miki ponovo pročitaj moj post. fino piše da postoji ugorov o raspodjeli imovine za života. svi nasljednici se moraju saglasiti da ostavilac nekome ostavi više ili i manje. na taj način se izbjegava osporavanje takvog ugovora zbog namirenja nužnog dijela. onaj nasljednik koji se ne saglasi sa takvim ugovorm ima položaj nužnog nasljednika i takav ugovor u odnosu na njega je obični ugovor o poklonu. ne znam na kojem forumu si to pročitala ali svi koji tvrde ta takav ugovor ne postoji ili nisu pravnici ili su loši pravnici.

Niqhtmare

Post by Niqhtmare » 02/12/2010 13:16

Pozdrav forumasi,

Imam takoder jedno pravno pitanje i nadam se da mi mozete odgovoriti asap.

Moja majka (trenutno bolesna) je polozila kod advokata punomoc za pokretanje imovinsko pravnog postupka... da ne duzim mnogo radi se o tome sto je postupak prekinut i sada majka zeli da povuce punomoc.
Advokat medutim ne zeli da vrati punomoc direktno nego se ogovara u smislu da nas salje u opstinu u urbanisticku sluzbu ???????

Koliko sam upucen u pravo (laicki) mislim da je potrebno od suda da se povuce punomoc i to dokumentuje, izda potvrdu da je advokatu onemoguceno da koristi vise tu punomoc...

Ispravite me ako grijesim. Nadam se brzom odgovoru!
Hvala unprijed!

JThomas

Post by JThomas » 02/12/2010 13:47

napišeš kratki podnesak sudu da si advokatu otkazao punomoć i da ćeš se zastupati sam. ustvari, majka.

ovako to otprilike izgleda:

općinski sud u sarajevu

na broj: _________ (broj predmeta)

tužitelj:_________

tuženi:__________

podnesak tužiteljice/tužene

Ovim podneskom obavještavam naslovni Sud da sam u predmetu br. _______ otkazala punomoć advokatu_________, te ću se u daljnjem toku postupka zastupati sama. molim da ubuduće sve pozive, rješenja i druga pismena šaljete
na moju adresu __________.

datum ___________________
tužiteljica/tužena______

isprintaj dva primjerka, neka mama potpiše čitko, jedan predaj u sudu na šalter, a drugi ostavi sebi, isprintaće ti potvrdu da si predao i to je to. jer ti možeš advokatu otkazati punomoć kad god hoćeš.

ako vas je zastupao i u upravnom postupku u opštini, isto sve uradiš, samo adresiraš opštini i staviš broj predmeta iz opštine, stranke, predaš na pisarnu i to je to.

Niqhtmare

Post by Niqhtmare » 02/12/2010 14:01

Veliko hvala!
Pomogli ste mi mnogo.
Zelim Vam ugodan dan!

cule64

Post by cule64 » 02/12/2010 17:01

Potrebno je da mi odgovorite na sljedeće pitanje: imate li jos djece, usvojenika (iz potpunog ili nepotpunog usvojenja), bracnog partnera, potomke od ranije preminule djece, roditelje, ili bracu i sestre?
Poslije toga cete dobiti tacan odgovor na Vase pitanje.

VenomousV

Post by VenomousV » 02/12/2010 17:23

cule64 wrote:

Potrebno je da mi odgovorite na sljedeće pitanje: imate li jos djece, usvojenika (iz potpunog ili nepotpunog usvojenja), bracnog partnera, potomke od ranije preminule djece, roditelje, ili bracu i sestre?
Poslije toga cete dobiti tacan odgovor na Vase pitanje.

kao sto rekoh, da nam nabroji koga sve ima, dalje je lako :D

sa malo informacija se tesko moze dati konkretan odgovor ^^

debela

Post by debela » 02/12/2010 19:58

a ljudi, sta je nuzni nasljednik? ako sam pohvatala dobro, covjek ne moze napraviti testament i ostaviti svoju imovinu kome hoce nego neko drugi o tome odlucuje. koja je svrha testamenta onda? :-?

cule64

Post by cule64 » 02/12/2010 20:51

debela wrote:a ljudi, sta je nuzni nasljednik? ako sam pohvatala dobro, covjek ne moze napraviti testament i ostaviti svoju imovinu kome hoce nego neko drugi o tome odlucuje. koja je svrha testamenta onda? :-?

"Nužnim delom štiti se materijalni položaj lica koja je ostavilac za života po zakonu bio dužan da izdržava ili, pak, lica koja su po zakonu bila dužna da izdržavaju ostavioca. Ovde se, naravno, misli na pretpostavljeni, apstraktni tok stvari, nezavistan od toga da li je u konkretnom slučaju nastala potreba za zakonskom obavezom izdržavanja (da li je ostavilac za života zaista izdržavao neko lice, ili je bio izdržavan). Tako se ustanovom nužnog dela sprečava da ostaviočeva smrt - praćena zaveštajnim raspolaganjima u korist trećih lica - pogorša materijalni položaj lica koja bi ostavilac, da je bilo potrebe, morao izdržavati, ili, pak, da smrt tim licima nanese nepravdu, ako bi oni, na osnovu zakona, bili dužni da izdržavaju ostavioca. Zato su, u našem naslednom pravu, još od saveznog Zakona o nasleđivanju iz 1955. godine, po pravilu, nužni naslednici samo ostaviocu najbliža lica, lica koja je ostavilac za života bio po zakonu dužan da izdržava. To znači da u pravnofilozofskim osnovama ustanove nužnog dela pretežu alimentacioni činioci, i da se u našem - kao i u nekim drugim pravima - krug nužnih naslednika određuje prvenstveno primenom kriterijuma zakonske obaveze izdržavanja..."
Citirano prema Dr. Oliver Antić, Komentar Zakona o nasleđivanju, "Nomos" Beograd, 1996., str. 210-211.

JThomas

Post by JThomas » 02/12/2010 21:02

nužni dio iznosi pola onoga što bi nužni nasljednik dobio da testamenta nema. znači ako ja imam dvojicu sinova, jednom ostavim sve, a drugom ništa, ovaj drugi može tužbom tražiti 1/4 zaostavštine, jer bi da testamenta nema dobio 1/2. i to je institut da se zaštite najbliži srodnici, oni koje bi ostavilac imao dužnost izdržavati da je živ. u prvom nužnom "redu" su samo djeca i bračni drug.

razbaštiniti od nužnog dijela se može samo sa opravdanim razlogom, npr. krivičnim djelom protiv ostavioca...

debela

Post by debela » 02/12/2010 21:07

a cek malo, ovaj dio "oni koje bi ostavilac imao dužnost izdržavati da je živ", ima u nekom drugom zakonu, da li porodicnom, ne sjecam se vise, ko je duzan koga izdrzavati i pod kojih uslovima. kontam, zastita bla bla ali cemu onda sluzi testament ako covjek ne moze slobodno raspolagati svojom imovinom?

JThomas

Post by JThomas » 02/12/2010 21:47

možeš, ali ne u cjelosti. tako se štite najbliži srodnici, u prvom redu samo bračni drug i djeca, a ostali dolaze na red samo ako su trajno nesposobni za privređivanje.

VenomousV

Post by VenomousV » 02/12/2010 22:31

JThomas wrote:možeš, ali ne u cjelosti. tako se štite najbliži srodnici, u prvom redu samo bračni drug i djeca, a ostali dolaze na red samo ako su trajno nesposobni za privređivanje.

jel i tebi meliha predavala ili si pak stariji kolega? :)

MMM1977

Post by MMM1977 » 02/12/2010 22:33

kada ostavilac ima još djece ali jednom želi ostaviti odredjeni dio imovine, jedini siguran nacin da ce tu imovinu taj nasljednik i dobiti je da se napravi ugovor o doživotnom izdržavanju. Kad je ostavina u pitanju u ostavinsku masu se uračunavaju i pokloni koje su darovani za života ostavioca, a sve radi nužnog nasljednog dijela. I ugovor o poklonu i testament ne štite kao Ugovor o doživotnom izdržavanju. Na kraju krajeva on štiti i ostavioca a i nasljednika

manki

Post by manki » 02/12/2010 22:42

Ima li ko da se slučajno razumije u legislativu Evropske Unije? Imao bih par pitanja, a baš bi mi trebala pomoć. :cry:

VenomousV

Post by VenomousV » 02/12/2010 22:45

manki wrote:Ima li ko da se slučajno razumije u legislativu Evropske Unije? Imao bih par pitanja, a baš bi mi trebala pomoć. :cry:

sta tacno?
naci ce se neko da zna :-D

JThomas

Post by JThomas » 02/12/2010 22:47

jest :-D

Post Reply