Pitanje za advokata

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
banjaluka078

Re: Pitanje za advokata

Post by banjaluka078 » 12/05/2015 15:31

Pozdrav svima.

Imam pitanje (vjerovatno će do kraja posta biti i potpitanja) u vezi s podjelom imovine.

Naime nakon smrti vlasnika imovine, na ostavinskoj raspravi (1986. godine), sinovi (osobe A i B) se proglašavaju nasljednicima nekretnine koju čine kuća i dvorište, a udovica (osoba C) nasljednicom novca-ušteđevine pokojnika i njegove (vojne) penzije. Uz napomenu: “supruga ostavitelja zadržava doživotno pravo uživanja nekretnina ostavitelja sa 1/3 dijela, odnosno na tom dijelu sa 1/1 dijela”. Prigovora na rješenje nije bilo.

Nakon smrti majke, osobe C, sinovi nasljeđuju akcije jednog od fondova i ništa više.

Imovina se, inače, sastoji od dvorišta oko 600m² i kuće 8x10 m koja ima ukupno 3 sobe, kuhinju, kupatilo, predsoblje i ostavu. Dok je i ostavilac bio živ, u kući, dakle u prostorijama u prizemlju, živjeli su vlasnik i supruga, te 1 sin, osoba A, sa svojom suprugom i djecom. Drugi sin, osoba B, je sa svojom suprugom i troje djece živio na tavanu dimenzija 2,7x7 (ne radi se o uređenom i izgrađenom potkrovlju, nego bukvalno tavanu, na čije grede je pričvršćena iverica, zimi je -10, ljeti +50 stepeni, nije pregrađeno, sve je jedna prostorija). Ispod stepeništa za tavan je napravio minijaturno kupatilo, bez WC-a, jer je klozet za njih smješten u šupu u dvorištu (poljski wc). Na tavanu nema vode, izolacije, niti osnovnih uslova za život jedne porodice u modernom dobu.

Nakon ostavinske rasprave iza oca, osobi B, je onemogućavan ulazak u posjed bilo koje prostorije u prizemlju, te je on u želji da porodici obezbijedi barem jednu prostoriju koja se može nazvati sobom, “provalio” zid iz improvizovanog kupatila, iako je po ostavini vlasnik polovine kuće. Nije želio i drugu sobu, jer je mati još bila živa i živjela je u domaćinstvu sa drugim sinom, iako njegova djeca tokom svog djetinjstva nisu imali ni wc osim onog poljskog. Nakon smrti majke, i dalje mu se negira pravo na njegovu ½ kuće, govoreći mu da ima dovoljno, smatrajući da neuslovan tavan može biti jednak prostorijama u prizemlju. Osoba B nije insistirao na diobi, iako su porodični odnosi već uveliko narušeni. U međuvremenu, osoba A umire, nasljeđuje ga supruga (osoba A1), a djeca se sele u kuće koje su sebi napraville. Sad samo jedna osoba koristi 2 sobe, kuhinju, kupatilo, ostavu i predsoblje. Za svo to vrijeme Osoba B ostaje da živi u jednoj sobi, neuslovnom tavanu, improvizovanom kupatilu i s poljskim WC-om. Njegova dva odrasla sada žele da riješe svoje stambeno pitanje proširenjem ili dogradnjom objekta. Prvobitno data saglasnost za gradnju koju je osoba A1 dala osobi B i sinovima biva povučena iz niza razloga tipa “zaklonićete nam pogled, nećemo imati svjetlosti…” itd, mada ništa od toga ne odgovara realnom stanju. Apsolutno ne pristaje na to da se na kući napravi visoko prizemlje, ali prvobitno nije izrazila protivljenje da se uz kuću gradi objekat u kojem bi oni živjeli, tako da se u njenom stanovanju ništa ne bi promijenilo, oni su čak spremni i odustati od svog dijela kojeg imaju u prostorijama koje ona koristi. Na posljednjem sastanku u opštini, izjavila je da ipak ne pristaje i da ne važi više saglasnost koju je dala. Bilo kakav pokušaj dogovora je nemoguć, a da se ne daje bilo kakvo smisleno i realno objašnjenje, pa se da zaključiti da se radi o tipičnoj zavisti balkanskog tipa “sad ćete vi konačno imati kuću, koja će možda biti ljepša i svakako novija od moje”. Osoba B i sinovi su na rubu živaca i više ne znaju šta da rade, jer su “ispucali” sve fine načine kojima su mogli da postignu dogovor.

Oni sada razmišljaju da predu sudom pokrenu proces diobe i da traže zaista svoju polovinu, nebitno im je da li će biti horizontalna ili vertikalna, pa da onda uz svoj dio mogu da izgrade sebi dodatne prostorije i da konačno imaju pristojne uslove za život. Međutim, što se prava tiče, laici su, i ne znaju kakve su im šanse pred sudom da zaista dođu do svoje ½. Pravnik im je rekao da je tu “sve svačije u omjeru 1/2”. Znači li to da bi oni mogli koristiti i kuhinju i kupatilo koji već postoje u toj kući? Da li je kod naših sudova zaista realno da će presuditi u njihovu korist i da će oni dobiti još jednu prostoriju u prizemlju? Oni ne žele u taj posjed ući na nasilan način, na koji je njihov otac zaista ušao u tu jednu jedinu prostoju koju imaju. Ali koliko vremena će to trajati pred sudom i je li dug postupak? Ukoliko imovina i bude podijeljena, da li im za dogradnju i dalje treba saglasnot nje koja živi u drugom dijelu kuće? Da li im je za ovo potreban advokat ili da se sami upuste u ovo pred sudom?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima koje ću proslijediti originalnom pitaocu.

razonoda

Post by razonoda » 12/05/2015 18:29

Nazalost samo sudskim putem to mogu rijesiti. Treba advokat , da pokrene postupak --oko 1000km. onda advokat ,svako rociste 360 km, i moze trajati i par godina ,zavisi da li ce dolaziti druga strana na rociste. Uraditi-razvrgnuce ili diobu, zavisi od mogucnosti podjele, moze biti vertikalna ili horizontalna. Jeste mukotrpno ali je jedini nacin.I KOSTA.

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 12/05/2015 23:20

Tako sam i mislila.
To ide u vanparnični postupak, ako sam izguglala ispravno? U tom slučaju je podnošenje prijedloga i odluka puno jeftinija od 1000 KM. (Radi se o imovini u Banjaluci, tako da se primjenjuje Zakon o sudskim taksama RS.)
Tarifni broj 10.
Za prijedlog i odluku da se sprovede dioba zajednicke imovine, taksa se placa prema vrijednosti imovine, i to:
1) do 5.000 KM - 50 KM,
2) preko 5.000 KM do 20.000 KM - 100 KM,
3) preko 20.000 KM do 50.000 KM - 150 KM,
4) preko 50.000 KM do 100.000 KM - 200 KM,
5) preko 100.000 do 200.000 KM - 300 KM,
6) preko 200.000 do 500.000 KM - 500 KM,
7) preko 500.000 KM vrijednosti - 500 KM + 1 % na razliku iznad 500.000 KM, ali ne više od 5.000 KM
Ko će procijeniti vrijednost imovine u određivanju takse za pokretanje, da li se uzima vrijednost koja piše na računu za porez na nepokretnost ili će sud naložiti vještaku da procijeni?

razonoda

Post by razonoda » 13/05/2015 04:53

Da, mislim ta cifra koja pise. Nece vjestak trebati u tom stadiju slucaja.
Mozes racunati da ce proces kostati par hiljada km.

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 13/05/2015 09:25

Hvala na odgovoru. Svjesni su da će ih to koštati i vremena i novca, sud im je zadnja opcija, jer su i sada pokušali da se dogovore na fin način i bez komplikovanja međuljudskih odnosa, ali očigledno s nekim ljudima jednostavno nema dogovora.

Kakve su njihove šanse na sudu, da zaista dobiju svoju polovinu?

razonoda

Post by razonoda » 13/05/2015 14:17

banjaluka078 wrote:Hvala na odgovoru. Svjesni su da će ih to koštati i vremena i novca, sud im je zadnja opcija, jer su i sada pokušali da se dogovore na fin način i bez komplikovanja međuljudskih odnosa, ali očigledno s nekim ljudima jednostavno nema dogovora.

Kakve su njihove šanse na sudu, da zaista dobiju svoju polovinu?
Ako je njihov dio zaveden u ZK KNJIGAMA, onda sudija ima bazu da rijesi slucaj da obe strane mogu da zive , samostalno u svojim zasebnim jedinicama. Pogotovo ako se kuca moze podijeliti , pa da svaka strana ima normalne uslove za zivot.
Sad , kad dodje do suda, mozda se odnosi zaostre, nekad odustanu od procesa i dogovore se, ali izgleda da je za sada sud jedina opcija.
Nazalost , svoj dio ne mogu prodati,(nema kupca za takvu imovinu), tako da im preostaje samo sud.

sretno im

banjaluka078

Post by banjaluka078 » 13/05/2015 15:15

razonoda wrote:
Ako je njihov dio zaveden u ZK KNJIGAMA, onda sudija ima bazu da rijesi slucaj da obe strane mogu da zive , samostalno u svojim zasebnim jedinicama. Pogotovo ako se kuca moze podijeliti , pa da svaka strana ima normalne uslove za zivot.
Sad , kad dodje do suda, mozda se odnosi zaostre, nekad odustanu od procesa i dogovore se, ali izgleda da je za sada sud jedina opcija.
Nazalost , svoj dio ne mogu prodati,(nema kupca za takvu imovinu), tako da im preostaje samo sud.

sretno im
Jesu, i u ZK i katastru je jasno da se radi o 1/2.

Hvala ti još jednom za odgovore.

razonoda

Post by razonoda » 13/05/2015 18:57

:-D Nema na cemu..drago mi je ako sam olaksala odluku , da pokrenu postupak.

Kvest

Post by Kvest » 13/05/2015 22:07

razonoda wrote::-D Nema na cemu..drago mi je ako sam olaksala odluku , da pokrenu postupak.
ako si tu molim te javi se :)

luckylaka
Been thanked: 5 times

Post by luckylaka » 15/06/2015 06:06

Jedno pitanje da li iz USA mogu prodati nekretnine(stan,garaz,zemljiste...)a da to neko proda u moje ime tj.da ja ne idem dole.Ako moze kako,ako ne moze moram ici

muminovic
Been thanked: 2 times

Post by muminovic » 15/06/2015 10:20

luckylaka wrote:Jedno pitanje da li iz USA mogu prodati nekretnine(stan,garaz,zemljiste...)a da to neko proda u moje ime tj.da ja ne idem dole.Ako moze kako,ako ne moze moram ici
Da moze, advokat te moze zastupati pred notarom.

luckylaka

Post by luckylaka » 15/06/2015 15:26

muminovic wrote:
luckylaka wrote:Jedno pitanje da li iz USA mogu prodati nekretnine(stan,garaz,zemljiste...)a da to neko proda u moje ime tj.da ja ne idem dole.Ako moze kako,ako ne moze moram ici
Ok hvala na odgovoru.A da li mogu napraviti punomoc na neku dugu osobu osim advokata tj.ovlastiti ga da prodaje .

sarajlija-x

Post by sarajlija-x » 15/06/2015 15:43

luckylaka wrote:
muminovic wrote:
Ok hvala na odgovoru.A da li mogu napraviti punomoc na neku dugu osobu osim advokata tj.ovlastiti ga da prodaje .
Nisam pravnik ali sam ja na taj način kupio stan.Vlasnik stana koji je negdje u inostranstvu opunomoćio nekog iz svoje familije i ta osoba meni prodala stan.Samo da te napomenem da ako si u braku moraš poslati i saglasnost supružnika za prodaju stana.

razonoda

Post by razonoda » 15/06/2015 16:53

luckylaka wrote:
muminovic wrote:
:) zaobodji -familiju i prijatelje.

luckylaka

Post by luckylaka » 15/06/2015 17:42

@sarajlija-x sve je na meni 100% da li u tom slucaju treba saglasnost [email protected] na zalost nemam vise nikoga od familije a vecina prijatelja su vani.Trazim najbolju opciju.Hvala vam na odgovorima.

luckylaka

Post by luckylaka » 15/06/2015 17:47

Da moze, advokat te moze zastupati pred notarom.[/quote]
Ok hvala na odgovoru.A da li mogu napraviti punomoc na neku dugu osobu osim advokata tj.ovlastiti ga da prodaje .[/quote] :) zaobodji -familiju i prijatelje.[/quote]
:D Jel lose iskustvo

muminovic
Been thanked: 2 times

Post by muminovic » 15/06/2015 18:27

luckylaka wrote:@sarajlija-x sve je na meni 100% da li u tom slucaju treba saglasnost [email protected] na zalost nemam vise nikoga od familije a vecina prijatelja su vani.Trazim najbolju opciju.Hvala vam na odgovorima.
bez obzira sto je na tebe, potrebna je i saglanost supruge - jer ako si stekao imovinu u toku trajanja bracne zajednice sve ti je 1/2 bez obzira na koga je upisano.

luckylaka

Post by luckylaka » 15/06/2015 18:54

muminovic wrote:
luckylaka wrote:@sarajlija-x sve je na meni 100% da li u tom slucaju treba saglasnost [email protected] na zalost nemam vise nikoga od familije a vecina prijatelja su vani.Trazim najbolju opciju.Hvala vam na odgovorima.
bez obzira sto je na tebe, potrebna je i saglanost supruge - jer ako si stekao imovinu u toku trajanja bracne zajednice sve ti je 1/2 bez obzira na koga je upisano.
Ja zakona sve po pola :D Hvala.

razonoda

Post by razonoda » 15/06/2015 19:04

luckylaka wrote:Da moze, advokat te moze zastupati pred notarom.
Ok hvala na odgovoru.A da li mogu napraviti punomoc na neku dugu osobu osim advokata tj.ovlastiti ga da prodaje .[/quote] :) zaobodji -familiju i prijatelje.[/quote]
:D Jel lose iskustvo[/quote] :ljut: Vrlo lose. Sta mozes kad nisi u Bosni.

Neregistrirani

Post by Neregistrirani » 03/08/2015 19:19

Da li je moguce biti u radnom odnosu s poslodavcem A i raditi na pola radnog vremena ili neko skraćeno radno vrijeme kod poslodavca B?
Radi se o tome da bi se tim drugim radnim odnosom steklo iskustvo u toj drugoj oblasti koje je potrebno za konkurisanje na oglase za posao nakon prekvalifikacije. Nije frka za slobodno vrijeme, jer je sadasnji posao organizovan u smjene, pa imam dovoljno slobodnog vremena tokom kojeg bih obavljao taj drugi posao. Radi se o radnom odnosu u RS.

Obracao sam se sadasnjem poslodavcu da radim volonterski kako bih stekao iskustvo, ali mi rekose da to ne moze, jer sam kod njih prijavljen i osiguran i za volontere moraju uplatiti doprinose, pa ne mogu "duplirati" za mene. Moze li se volonter odreci prava na doprinose?

hairlija_sa

Post by hairlija_sa » 13/08/2015 12:26

pozdrav,
posto nas je firma uslovila da moramo preci u drugu banku, i na sta smo mi pristali, sada nam ne daju da dizemo kredite u drugim bankama osim u ovoj u kojoj primamo platu. mene zanima da li poslodavac ima pravo da mi uskracuje mogucnost izbora, jer u banci u kojoj zelim da dignem kredit rata je manja za nekih cca 50-60KM.

hvala unaprijed

Drinski

Post by Drinski » 13/08/2015 12:34

hairlija_sa wrote:pozdrav,
posto nas je firma uslovila da moramo preci u drugu banku, i na sta smo mi pristali, sada nam ne daju da dizemo kredite u drugim bankama osim u ovoj u kojoj primamo platu. mene zanima da li poslodavac ima pravo da mi uskracuje mogucnost izbora, jer u banci u kojoj zelim da dignem kredit rata je manja za nekih cca 50-60KM.

hvala unaprijed
nema.

ZPP

Post by ZPP » 13/08/2015 12:44

Naravno da nema, ali ti može zakomplikovati poziciju na radnom mjestu na kojem sad radiš.

Skontaj vrijedi li.

hairlija_sa

Post by hairlija_sa » 13/08/2015 15:32

znam da ne vrijedi ali...
nego mene jos nesto zanima, u slucaju da mi ovjeri papire, moze li reci da ne zeli da ovjeri administrativnu zabranu ili da je ne primjenjuje. tacnije kolegica mi je rekla, kako ce ipak ovjeriti ali da se kredit nece moci vracati preko platne liste nego da cu morati ili trajni nalog ili da nosim novac i sam uplacujem. sa druge strane, banka zeli da ima ovjerenu administrativnu zabranu ili trajni nalog samo u tom slucaju moram prebaciti platu u tu banku, sto je nemoguce zbog firme.
znaci mene zanima takodjer da li je poslodavac dužan na zahtjev radnika izvršiti uplatu obustava kredita
samo da jos dodam, da su do sada uredno sprovodili administrativnu zabranu bez obzira koja je banka bila u pitanju.

nedo_a

Post by nedo_a » 07/09/2015 14:06

imam pitanje, vezano za kupoprodaju ( zamjenu ) nekretnine

naime, ja prodajem jedan stan i dogovorio sam se sa vlasnicom drugog stana za zamjenu uz njenu doplatu i ona mi je dala kaparu za koju smo napravili izjavu. problem nastaje, jer ona vec 6 mjeseci ne moze da uknjizi stan na sebe ( navodno zato jer je strani drzavljanin, i u ugovoru nije naveden maticni broj ) i taj predmet je sada na sudu. mene zanima koliko dugo kapara vrijedi, odnosno koliko dugo sam po zakonu obavezan da drzim rezervaciju na ime kapare, jer realno ovo preko suda se moze zavrsiti za mjesec, a moze isto tako da potraje i godinama.

Post Reply