Pitanje za advokata

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.
hzsa22

Pitanje za advokata

Post by hzsa22 » 07/10/2013 23:20

Prije par mjeseci sam pokrenuo temu sa pitanjem oko porodicne penzije u kojoj porodica ne moze da ostvari pravo zato sto poslodavac nije izmirio obaveze prema drzavi te odbija da da potvrdu o neplacanju doprinosa i/ili MIP obrasce. Moje pitanje je sljedece, kakve koristi bi porodica imala od eventualne tuzbe protiv vlasnika firme? Koliko iznose advokatski troskovi? Da li postoji neka besplatna pravna pomoc?

Unaprijed hvala

muminovic

Re: Pitanje za advokata

Post by muminovic » 07/10/2013 23:23

Advokatsku tarifu imas na internetu.

Ako nemas mogucnost da placas, imas i sluzbu za besplatnu pravu pomoc zove se Udruzenje Vasa prava BiH

I imas Kantonalne zavode za besplatnu pravnu pomoc.

Sve ih finansira BUDZET, DUZNI SU DA TE BESPLATNO ZASTUPAJU nakon sto im das dokaze da nemas prihoda, tako da im se mozes javiti i EMAILOM i dogovoris sastanak ponesi naravno i svu dokumentaciju, sa upitom i tacnim podacima.

Koristi bi svakako imao, jer su duzni da izmire obveze.

sioux113

Post by sioux113 » 11/10/2013 21:46

[
quote="hzsa22"]Prije par mjeseci sam pokrenuo temu sa pitanjem oko porodicne penzije u kojoj porodica ne moze da ostvari pravo zato sto poslodavac nije izmirio obaveze prema drzavi te odbija da da potvrdu o neplacanju doprinosa i/ili MIP obrasce. Moje pitanje je sljedece, kakve koristi bi porodica imala od eventualne tuzbe protiv vlasnika firme? Koliko iznose advokatski troskovi? Da li postoji neka besplatna pravna pomoc?

Unaprijed hvala

Svakako biste imali koristi od tužbe, ne trebate od njega ni tražiti te potvrde jer je očigledno da ih ne da, imate radnu knjižicu, izvadite listing od PiO Zavoda u kojem će vam izlistati po vremenu sve periode, koje si uplaćivani, s time imate dokaz da u vremenu koji je umrli radio kod poslodavca isti nije uplaćivao doprinose, za PiO, čime je počinio i prekršaj. Zakon je na vašoj strani, i pokrenite to.

hairlija_sa

Post by hairlija_sa » 31/10/2013 07:39

Pozdrav, pitacu ovdje, da ne otvaram novu temu.
Prije par mjeseci sam posudio automobil covjeku koji je poslije s tim autom napravio udes. On je 100% kriv u saobracajnoj nesreci i to auto je sada havarisano. U sustini, popravak je u neku ruku ekonomski ne isplativ jer popravka prelazi vrijednost vozila. Predracun u ovlastenom servisu iznosi cca 18 000KM, a popravak kod privatnog majstora sa polovnim dijelovima je cca 8000 KM. Posto covjek koji je skrivio nesrecu i prouzrokovao stetu na vozilu meni govori da nema novca da me ili isplati za vrijednost auta, ili da popravi vozilo, a u radnom je odnosu, doduse nije prijavljen i slicno, na koji nacin mogu traziti naknadu stete? Koliko sam upoznat on nema imovine na sebi, nego na roditeljima ( covjek je srednjih godina ).
Taj covjek ne bjezi od odgovornosti da je prouzrokovao stetu, da je spreman da me isplati ili da napravi vozilo, ali on kaze da novca nema. Mene zanima, da li se isplati da podignem tuzbu za nadoknadu stete? Pretpostavljam da je sam sudski postupak dug i u slucaju da dobijem spor, tesko naplativ. Pa eto, ako moze pomoc sta da radim

sioux113

Post by sioux113 » 31/10/2013 09:00

hairlija_sa wrote:Pozdrav, pitacu ovdje, da ne otvaram novu temu.
Prije par mjeseci sam posudio automobil covjeku koji je poslije s tim autom napravio udes. On je 100% kriv u saobracajnoj nesreci i to auto je sada havarisano. U sustini, popravak je u neku ruku ekonomski ne isplativ jer popravka prelazi vrijednost vozila. Predracun u ovlastenom servisu iznosi cca 18 000KM, a popravak kod privatnog majstora sa polovnim dijelovima je cca 8000 KM. Posto covjek koji je skrivio nesrecu i prouzrokovao stetu na vozilu meni govori da nema novca da me ili isplati za vrijednost auta, ili da popravi vozilo, a u radnom je odnosu, doduse nije prijavljen i slicno, na koji nacin mogu traziti naknadu stete? Koliko sam upoznat on nema imovine na sebi, nego na roditeljima ( covjek je srednjih godina ).
Taj covjek ne bjezi od odgovornosti da je prouzrokovao stetu, da je spreman da me isplati ili da napravi vozilo, ali on kaze da novca nema. Mene zanima, da li se isplati da podignem tuzbu za nadoknadu stete? Pretpostavljam da je sam sudski postupak dug i u slucaju da dobijem spor, tesko naplativ. Pa eto, ako moze pomoc sta da radim

Posebno su mi drage ove "poštenjačine", ja bih, ja hoću ali nemam. Istina ja vjerujem da čovjek i nema,a to što on priznaje, šta ti imaš od toga, priznaje ono što je već dokazano, a to je da je kriv.
Štetu nadoknađuje onaj ko je kriv. Ako si baš toliko dobre duše, ti pristani i kupi njegovu priču.
Ja bih na stvom mjestu svakako porazgovarao sa njim, i najavio da ćeš podići tužbu kod suda, jer želiš da se osiguraš, pa kako-tako, jeste da je dugo, jeste da ponekada nije lako naplativo , ali ti kada dobiješ sudsku presudu u svoju korist imaš pravo na izvršnje iste po sili zakona. Na koncu svega, u toku samog postupka se uvijek možete nagoditi, sklopiti poravnanje, možeš tražiti zalogu na pr., neke pokretnine, a to što on nema imovine na sebi nije tvoja briga.
Ovako ćeš biti zavlačen pričom, i ti si donji.

hairlija_sa

Post by hairlija_sa » 31/10/2013 09:09

Vidi, znaci ja sam njemu nudio sve moguce opcije. Od toga da on meni isplati trzisnu vrijednost vozila, da mi popravi vozilo, ili da mi iz 3 puta da novac ili za popravku ili za otkup auta. On za 3 mjeseca koliko je auto bilo kod njega nakon udesa nije odvezao kod majstora da se auto pregleda, nego sam ja to morao o svom trosku da uradim. Sada sam se raspitivao i kod ovih agencija za naplatu potrazivanja, jedna mi je odgovorila da oni to ne rade nego mi preporucuje da idem mirnim putem, pa onda na sud, dok druga mi je odgovorila da mi treba policijski zapisnik i njegova izjava da priznaje nastalu stetu i dug, mada vjerujem da bi i oni na kraju isto rekli da nece to da rade.
Znaci ja sam njemu dao rok od 4 mjeseca da me na neki nacin obesteti, ili kroz popravku ili kroz otkup vozila, i vidjali smo se na kafama i uvijek je bilo da ce on to da ispostuje, i uvijek je naglasavao da on nema para ali da ce on to zavrsiti, ali rok je do 1.12 da to zavrsi, a sigurno nece jer se nije pomakao s mjesta za bilo sta.
sad me zanima kako ide ta tuzba? znam da moram da uzmem advokata, ali ostatak me zanima kako sta?

sioux113

Post by sioux113 » 31/10/2013 09:27

hairlija_sa wrote:Vidi, znaci ja sam njemu nudio sve moguce opcije. Od toga da on meni isplati trzisnu vrijednost vozila, da mi popravi vozilo, ili da mi iz 3 puta da novac ili za popravku ili za otkup auta. On za 3 mjeseca koliko je auto bilo kod njega nakon udesa nije odvezao kod majstora da se auto pregleda, nego sam ja to morao o svom trosku da uradim. Sada sam se raspitivao i kod ovih agencija za naplatu potrazivanja, jedna mi je odgovorila da oni to ne rade nego mi preporucuje da idem mirnim putem, pa onda na sud, dok druga mi je odgovorila da mi treba policijski zapisnik i njegova izjava da priznaje nastalu stetu i dug, mada vjerujem da bi i oni na kraju isto rekli da nece to da rade.
Znaci ja sam njemu dao rok od 4 mjeseca da me na neki nacin obesteti, ili kroz popravku ili kroz otkup vozila, i vidjali smo se na kafama i uvijek je bilo da ce on to da ispostuje, i uvijek je naglasavao da on nema para ali da ce on to zavrsiti, ali rok je do 1.12 da to zavrsi, a sigurno nece jer se nije pomakao s mjesta za bilo sta.
sad me zanima kako ide ta tuzba? znam da moram da uzmem advokata, ali ostatak me zanima kako sta?

Možeš kod advokata mada i ne moraš.
U svakom slučaju, pribavi si policijski zapinik i njegovu izjavu. To će ti biti krunski dokazi u sporu. Ako nemaš njegovu izjavu, onda je nekako izmami od njega, na folu da ti treba radi nekih aranžmana oko opravki, osig.kuće itd. uglavnom mu ne spominji tužbu jer ti je neće dati. Kada sabereš to sve, možeš advokatu ili nekom pravniku koji ima iskustva u tome i, zna se, tužba. On ti neće to regulisati,dok ti šta ne mrdneš po tom pitanju.

hairlija_sa

Post by hairlija_sa » 31/10/2013 10:18

Policijski zapisnik ne vjerujem da mi je tesko pribaviti, jer mogu otici u MUP ili u svoju osiguravajucu kucu, a za izjavu cu pokusati naravno da uzmem od njega. Nadam se samo da izjava moze biti i iz opstine
Citao sam o ovim agencijama za naplatu potrazivanja, pa me zanima da li si upoznat sa tim i kakve su sanse sa njima?

sioux113

Post by sioux113 » 31/10/2013 23:26

hairlija_sa wrote:Policijski zapisnik ne vjerujem da mi je tesko pribaviti, jer mogu otici u MUP ili u svoju osiguravajucu kucu, a za izjavu cu pokusati naravno da uzmem od njega. Nadam se samo da izjava moze biti i iz opstine
Citao sam o ovim agencijama za naplatu potrazivanja, pa me zanima da li si upoznat sa tim i kakve su sanse sa njima?

Iskren da budem, nemam direktnog iskustva sa njima,ali oni koliko sam uspio čut od drugih,.oni su "ziheraši", hoće samo nasigurno i što prije, a u praksi to bap nije tako. U tvom slučaju ti ne trebaju,koliko sam mogao razumjeti, stvar je prilično čista, čak ti ni advokat nije neophodan. Za izjava bi bilo preporučivo da je ovjerena u općini, kod suda ili notara, potrudi se da ga navučeš na "tanak led", plati mu klopu ili se zarakijajte.
Ako se budeš odlučio na tužbu, obavezno navedi u istoj da tražiš presudu u slučaju propuštanja. To ti može ubrzati postupak u tvoju korist.

friskyoreo

Post by friskyoreo » 03/11/2013 16:18

Pozdrav. Da i ja ne otvaram novu temu, potreban mi je savjet pravne prirode.
Planiram da izdam stan ciji sam vlasnik. Ima li negdje opisana procedura, kako ide to s ugovorima, na sta treba da obratim paznju?!
Hvala unaprijed

muminovic

Post by muminovic » 03/11/2013 16:20

friskyoreo wrote:Pozdrav. Da i ja ne otvaram novu temu, potreban mi je savjet pravne prirode.
Planiram da izdam stan ciji sam vlasnik. Ima li negdje opisana procedura, kako ide to s ugovorima, na sta treba da obratim paznju?!
Hvala unaprijed

Ugovor najbolje da sam sacinis ili da neko sacini za tebe, a ovjeru potpisa na njemu ti preporucujem pred notarom, tako da ako je zakupac neozbiljan ili ako ima neke lose namjere odmah ce odustati, jer mu se ne daje licna karta i osobni podaci u slucaju da ti u stanu sta unisti, ili u slucaju da ti ne placa najamninu.

Posebno obrati paznju da ti daje novce na vrijeme i da uredno placa sve komunalije :-)

friskyoreo

Post by friskyoreo » 03/11/2013 17:55

muminovic wrote:
friskyoreo wrote:Pozdrav. Da i ja ne otvaram novu temu, potreban mi je savjet pravne prirode.
Hvala unaprijed

Ugovor najbolje da sam sacinis ili da neko sacini za tebe, a ovjeru potpisa na njemu ti preporucujem pred notarom, tako da ako je zakupac neozbiljan ili ako ima neke lose namjere odmah ce odustati, jer mu se ne daje licna karta i osobni podaci u slucaju da ti u stanu sta unisti, ili u slucaju da ti ne placa najamninu.

Posebno obrati paznju da ti daje novce na vrijeme i da uredno placa sve komunalije :-)

Hvala na odgovoru. :) Ima li negdje na netu da se skine dobar predlozak za taj ugovor? I da li je ovdje praksa da se placa kaucija (2-3 stanarine unaprijed, kao garancija)?

muminovic

Post by muminovic » 03/11/2013 18:02

Moze naravno sve sto zelis napisati, evo ti primjer

UGOVOR O ZAKUPU STANA

Zaključen dana __________ 2013 godine u _____________, između

____________________/ime i prezime/ iz __________________, ulica ____________________, broj _____ i _____________________ iz ___________________, ulica ________________, broj____, stan________, sprat_____, (u daljem tekstu: Zakupodavci)

i

____________________/ime i prezime/ iz __________________, ulica ____________________, broj _____ i _____________________ iz ___________________, ulica ________________, broj____, (u daljem tekstu: Zakupci), sporazumjeli su se o sljedećem:

Član 1.
Zakupodavci izdaju Zakupcima u zakup svoj stan koji se nalazi u ______________, ulica ___________________, broj_____, sprat______, stan broj ________, luksuzno/kompletno namješten za stanovanje, sa stvarima i opremom navedenim u posebnom zapisniku koji je sastavni dio ovog ugovora.

Član 2.
Zakupci će u navedenom stanu koristiti: ______________________________________ (navesti prostorije), ________________________________________________________________________ (navesti nus prostorije i dr) (osim - navesti koje prostorije) u kojoj će biti smještene osobne stvari Zakupodavatelja.

Član 3.
Zakupci se obvezuju da svakog prvog radnog dana u mjesecu, za narednih mjesec dana unaprijed, plaćaju zakupninu na račun Zakupodavatelja broj __________________, kod banke d.d.______________________ u mjesečnom iznosu _______ KM (slovima _______________), kao i da polože novčani depozit u iznosu _______ KM (slovima _______________), koji će im biti vraćen nakon prestanka ovog ugovora i iseljenja iz stana, ukoliko u svemu poštuju odredbe Ugovora.

Član 4.
Zakupci se, isto tako, obvezuju da redovno i na vrijeme svakog mjeseca plaćaju troškove telefona, utrošene električne energije, kao i sve komunalne dažbine po uplatnici ____________________, koje terete stan iz Članka 1. ovog ugovora i da priznanice o isplati svih računa predaju svakog mjeseca Zakupodavateljima prilikom isplate zakupnine.

Član 5.
Zakupci se useljavaju u stan iz Članka 1. ovog ugovora na dan 1. ___ 20___. godine i od toga dana teku njihova prava i OBVEZE iz ovog ugovora.

Član 6.
Zakupci se obvezuje da stan i sve stvari u stanu Zakupodavatelja koriste savjesno i sa pažnjom dobrog domaćina, jednako kao što bi brinuli o svojim vlastitim stvarima i da ih po prestanku Ugovora u primljenom stanju vrate Zakupodavcima.

Član 7.
Sve tehničke aparate, opremu i druge stvari u stanu Zakupci primaju u ispravnom stanju, prema zapisniku koji je sastavni dio ovog ugovora.

Ukoliko tokom korištenja dođe do kvara ili oštećenja tehničkih aparata i opreme navedenih u zapisniku, zakupci su dužni da ih oprave o svom trošku, odnosno da naknade njihovu smanjenu vrijednost.
Član 8.
Ako Zakupci tijekom trajanja zakupa ili nakon njegovog prestanka ne izvrše neophodne popravke aparata, stvari ili opreme u stanu ili ako ne plate račune i troškove koje treba da plate prema ovom ugovoru, oni ovlašćuju zastupnika Zakupodavatelja da te troškove može namiriti iz položenog depozita.

Član 9.
Ovaj ugovor se zaključuje na neodređeno vrijeme, s tim što se visina zakupnine može preispitivati po isteku svakih ___________ mjeseci.

Strane iz ovog ugovora mogu jednostranom izjavom raskinuti Ugovor, s tim što su dužne da drugoj strani to najave najmanje ___________ mjeseci/dana unaprijed i pod uvjetom da stranka koja raskida ugovora izmiri sve obveze iz ovog ugovora prema drugoj stranci.

Član 10.
Ugovaratelji svojim potpisima ovjerenim pred notarom na ovom ugovoru potvrđuju da su ga razumjeli i da ga u svemu prihvaćaju kao svoj vlastiti, i da su saglasni sa svim članovima istoga.

Član 12.
Ovaj ugovor sačinjen u __________(slovima) primjerka od kojih _______ pripada Zakupodavcima, a ______ Zakupcima.

ZAKUPODAVCI ZAKUPCI
_______________ _______________
_______________ _______________

friskyoreo

Post by friskyoreo » 03/11/2013 18:51

muminovic wrote:Moze naravno sve sto zelis napisati, evo ti primjer

UGOVOR O ZAKUPU STANA

Super, hvala puno. To je ono sto sam trazio. :-D

Charm

Post by Charm » 04/11/2013 10:10

Postovani,

Treba mi pomoć. Želim da pokrenem tužbu protiv kupca za naplatu potraživanja pa me interesuje koja dokumentacija je potrebna i kako to funkcioniše?

Unaprijed hvala

muminovic

Post by muminovic » 04/11/2013 10:42

Charm wrote:Postovani,

Treba mi pomoć. Želim da pokrenem tužbu protiv kupca za naplatu potraživanja pa me interesuje koja dokumentacija je potrebna i kako to funkcioniše?

Unaprijed hvala

Za konkretnu stvar najbolje da se javis advokatu.

cule64

Post by cule64 » 04/11/2013 13:27

Charm wrote:Postovani,

Unaprijed hvala

Računi, otpremnice, ako imate: ugovor i od kupca potpisan IOS, na pripremnom ročištu se predloži finansijsko vještačenje poslovnih knjiga parničnih stranki, i to je uglavnom to.

tutku

Post by tutku » 05/11/2013 23:21

Da ne otvaram novu temu, u pitanju je tuzba protiv sluzbenog lica - policajca zbog prekoracenja granice sluzbene duznosti.. Naime, policajac je, sto zabiljezile i video kamere, obavljajuci svoj posao i trazeci nekog kradljivca, ispitivao ostecenog o tome da li je eventualno bio tu dok se desila kradja, te je nakon kraceg razgovora gurnuo ostecenog. Vec sam poslao u MUP neku vrstu krace zalbe na rad sa prilozenim snimkom, medjutim to nije urodilo plodom, cak su i nakon toga treca lica dolazila kako bi "prijetila" da se ne dize nikakva tuzba. Interesuje me u kojoj formi i kome da podignem tuzbu protiv policajca, koji je postupak ? hvala svima :thumbup:

Hemera

Post by Hemera » 12/11/2013 18:03

friskyoreo wrote:
muminovic wrote:Moze naravno sve sto zelis napisati, evo ti primjer

UGOVOR O ZAKUPU STANA

Super, hvala puno. To je ono sto sam trazio. :-D

Šta je sa porezima i dr.?

dalalala

Post by dalalala » 13/11/2013 23:26

E ovako, roditelji su radili u jednoj firmi da bi na kraju bili otpušteni(kao i još 15-ak radnika). Nije im godinu dana isplaćivao plate i doprinose i oni su svi zajedno pokrenuli kolektivnu tužbu. Da napomenem da ih je jednostavno odjavio i rekao im kroz mjesec dana nakon toga da su otpušteni :O . Teretili su ga i za to što nije ispoštovao tu proceduru. Tužba je pokrenuta prije nekih 10-ak mjeseci i prije par dana je bilo ročište na kom se on uopšte nije pojavio niti je angažovao advokata. Eh sad mene zanima šta će se desiti ako se on i dalje ne bude pojavljivao na ročištu? Ima li neka kazna za to? Može li to značiti da on ništa ne negira i da bi sud mogao brže donijeti presudu? Mislim, da li on time što ne dolazi dobija šta(kao na vremenu) ili je jednostavno glup? :D
Pozdrav

ZPP

Post by ZPP » 14/11/2013 09:13

dalalala wrote:E ovako, roditelji su radili u jednoj firmi da bi na kraju bili otpušteni(kao i još 15-ak radnika). Nije im godinu dana isplaćivao plate i doprinose i oni su svi zajedno pokrenuli kolektivnu tužbu. Da napomenem da ih je jednostavno odjavio i rekao im kroz mjesec dana nakon toga da su otpušteni :O . Teretili su ga i za to što nije ispoštovao tu proceduru. Tužba je pokrenuta prije nekih 10-ak mjeseci i prije par dana je bilo ročište na kom se on uopšte nije pojavio niti je angažovao advokata. Eh sad mene zanima šta će se desiti ako se on i dalje ne bude pojavljivao na ročištu? Ima li neka kazna za to? Može li to značiti da on ništa ne negira i da bi sud mogao brže donijeti presudu? Mislim, da li on time što ne dolazi dobija šta(kao na vremenu) ili je jednostavno glup? :D
Pozdrav

Član 84. ZPP-a:
"(1) Ako na pripremno ročište ne dođe tužilac, a bio je uredno obaviješten, smatrat će se da je tužba povučena, osim ako tuženi ne zahtijeva da se ročište održi.
(2) Ako na pripremno ročište ne dođe uredno obaviješten tuženi, ročište će se održati bez njegovog prisustva."

ili je možda siguran da će dobiti pa neće da gubi vrijeme na sudu :razz: Ali ipak mislim da je samo glup :mrgreen:

Uglavnom, tuženi se ne mora nikada pojaviti na ročištu, dovoljno je da je dostavio odgovor na tužbu.

Čim se ne pojavljuje, ne opstruira postupak, brže će i presuda biti.

dalalala

Post by dalalala » 15/11/2013 00:26

Član 84. ZPP-a:
"(1) Ako na pripremno ročište ne dođe tužilac, a bio je uredno obaviješten, smatrat će se da je tužba povučena, osim ako tuženi ne zahtijeva da se ročište održi.
(2) Ako na pripremno ročište ne dođe uredno obaviješten tuženi, ročište će se održati bez njegovog prisustva."

ili je možda siguran da će dobiti pa neće da gubi vrijeme na sudu :razz: Ali ipak mislim da je samo glup :mrgreen:

Uglavnom, tuženi se ne mora nikada pojaviti na ročištu, dovoljno je da je dostavio odgovor na tužbu.

Sreo ga jedan od radnika neki dan i pitao zašto se nije pojavio na sudu, rekaoje da on zna da je dužan i da nema para i da mu niko ništa ne može. Kad mu je taj radnik rekao da se nakon presude može i stečaj može pokrenuti(jer ima imovinu), on je rekao da nema pojma šta je to i da ga to ništa ne zanima. Znači jednostavno je glup :D A to njegovo nedolaženje radnicima ide u prilog :) Hvala puuno na odgovoru! :-D

muminovic

Post by muminovic » 15/11/2013 09:26

dalalala wrote:
Član 84. ZPP-a:

Sreo ga jedan od radnika neki dan i pitao zašto se nije pojavio na sudu, rekaoje da on zna da je dužan i da nema para i da mu niko ništa ne može. Kad mu je taj radnik rekao da se nakon presude može i stečaj može pokrenuti(jer ima imovinu), on je rekao da nema pojma šta je to i da ga to ništa ne zanima. Znači jednostavno je glup :D A to njegovo nedolaženje radnicima ide u prilog :) Hvala puuno na odgovoru! :-D

Nakon presude, on ulozi zalbu, predmet ode na Kantonalni sud ako je Sarajevo, prosjecno vrijeme rjesavanja na njemu je 5 godina, a za to vrijeme on uradi sa svoje firme sve sto zamisli i sto zeli.

Nije on nimalo glup, pametan je on, a drzava mu je to omogucila, jer imamo najneucinkovitiji pravni sistem na svijetu.

sioux113

Post by sioux113 » 15/11/2013 22:50

tutku wrote:Da ne otvaram novu temu, u pitanju je tuzba protiv sluzbenog lica - policajca zbog prekoracenja granice sluzbene duznosti.. Naime, policajac je, sto zabiljezile i video kamere, obavljajuci svoj posao i trazeci nekog kradljivca, ispitivao ostecenog o tome da li je eventualno bio tu dok se desila kradja, te je nakon kraceg razgovora gurnuo ostecenog. Vec sam poslao u MUP neku vrstu krace zalbe na rad sa prilozenim snimkom, medjutim to nije urodilo plodom, cak su i nakon toga treca lica dolazila kako bi "prijetila" da se ne dize nikakva tuzba. Interesuje me u kojoj formi i kome da podignem tuzbu protiv policajca, koji je postupak ? hvala svima :thumbup:

Zavisi šta podrazumijevaš pod tužbom?
Tužbu pred sudom možeš naravno pokrenuti da ga tužiš kako si pretrpio kakvu štetu u smislu povrede fizičke ili psihičke naravi. Klasična parnica. Ne preporučujem zbog sporosti postupka, a i sud poklanja vjeru policiji (država je to kako god okreneš bez obzira što je to građanska stvar).
Ti si uputio pritužbu na ponašanje policijskog službenika. Prema članu 108. Zakona o policijskim službenicima F BiH, nadređeni je obavezan pokrenuti interni disciplinski postupak i zbog pritužbe građana. Od dana proslijeđivanja informacije odjelu za unutrašnju kontrolu, na pr. ti si 1.11. predao pritužbu na protokol dužni su pritužbu poslati odjelu za internu kontrolu u roku od 24 h,sve to bi trebalo biti završeno u roku od 30 dana. Taj isti će u najgorem slučaju dobiti pismenu opomenu, ako i toliko.
Kako to izgleda u praksi. Vidiš i sam, došli su ti poručiti da ne "talasaš" puno. Murija je vrlo solidarna i čvrsto drže leđa jedni drugima, sasvim razumljivo zbog prirode posla.
Ti ćeš dobiti obavijest da se tvoja pritužba odbija kao neosnovana ili da je on disc. sankcionisan. Na obavijest da se odbija dobiti ćeš uputstvo da se možeš žaliti uredu za pritužbe javnosti. Naravno, pogađaš već da će i tu ići u njegovu korist.
Ne dobivaš mnogo, a sebe ćeš nacrtati kao metu da te svaki drot handri i legitimiše kako mu se ćefne jer si se našao da trehaš njihovog kolegu.
Goni to od sebe i tjeraj dalje.

Neregistrirani

Post by Neregistrirani » 29/11/2013 21:55

Ako osoba povremeno proda nesto (tehnika) nekome u inostranstvo, posalje postom, a primi novac na devizni racun u banci, mora li tu prodaju prijaviti nekome (poreskoj upravi)? Radi se o osobi s prebivalistem u RS.
Da li postoji odredjeni iznos do/poslije kojeg je obavezan tu prodaju prijaviti?
Ima li banka od osobe kojoj novac stize traziti potvrdu ili izjasnjenje o osnovu za primanje novca iz inosranstva?
Mog druga je danas banka nazvala da dodje i donese potvrdu po kojem osnovu stizu ino-uplate. Njemu sad nije nimalo svejedno, ne zna da li se treba ici posavjetovati sa nekim pravnikom, te da li ce mu mozda od poreske uprave/MUPa stici neka prijava.

Post Reply