Pitanje: preporuke za program za racunovodstvo

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Chemist

Pitanje: preporuke za program za racunovodstvo

Post by Chemist » 30/12/2008 11:57

Koji je od ova tri bolji, koje su mane itd...

DataLab Pantheon
E-line sys
4th Dimension 4DWand

Ako je neko koristio, ili dolazio u dodir svi savjeti su dobrodosli :)

ePegasus

Re: Pitanje: preporuke za program za racunovodstvo

Post by ePegasus » 21/02/2009 01:44

..
Last edited by ePegasus on 15/06/2010 15:22, edited 1 time in total.

_aja_

Post by _aja_ » 21/02/2009 11:57

ePegasus wrote:Ako još nisi kupio program - Od ova tri aktivno sam radio samo sa Pantheonom :
Prednosti :
- ima help i upustvo na hiljade stranice na bosanskom jeziku,
- mogućnost edukacije direktno kod Datalab BH,
- kada ti neko jednom dobro podesi šifrante i ostale postavke, zaista zna biti ugodan za rad,

Nedostaci :
- neblagovremena i nestručna podrška nekih partnera - ako ga izabereš dobro se raspitaj za partnera,
- često se desi da nakon update-a neke stvari vitalne ne rade, pa moraš čekati na patcheve,
- zahtijeva dosta edukacije - jer je program obiman,

Potvrđujem sve navedeni isto iskustvo, jako pregledan i ugodan za rad ali slaba i spora podrška. I uz to još skupa svaki sat koji programer provede u tvojoj firmi košta 50EUR-a, a u suštini se stalno mijenjaju ti momci pa su slaba a dobro plačena podrška. Program kao program mislim da je OK, a i već se pisalo o njemu na drugoj temi.

kox

Post by kox » 21/02/2009 12:38

...
Last edited by kox on 13/12/2015 23:20, edited 1 time in total.

ePegasus

Post by ePegasus » 21/02/2009 21:26

...
Last edited by ePegasus on 15/06/2010 15:23, edited 1 time in total.

AlohAae

Post by AlohAae » 22/02/2009 16:25

Možda da pogledaš Ipos knjigovodstvo verzija 8.5.0 na stranici

http://www.rapidserbia.com

program je besplatan :lol:

Pogledaj temu "Ipos knjigovodstvo sve verzije otključane"

POZDRAv

ePegasus

Post by ePegasus » 22/02/2009 19:08

..
Last edited by ePegasus on 15/06/2010 15:24, edited 1 time in total.

AlohAae

Post by AlohAae » 22/02/2009 19:59

Da ali Pantheon pada na SQL-u iz iskustva imam ga tako da znam da nije stabilan dok sa iposom nisam imao tih problema i kod prijatelja koji koristi Pantheon pada

_aja_

Post by _aja_ » 23/02/2009 09:13

ePegasus wrote:50€ !!! ok ako se radi o nekim dodatnim rješenjima, procedurama koje nisi sadržane po deafultu programa ali za postavke može upola jefitnije...

Pa svaka firma je specifična i naravno da se radi o dodatnim postavkama, ali zaista su nama naplatili čak i formiranje baza što je mene jako iziritiralo pa smo se bunili.... Imamo neki dogovoreni fixni popust na mislim 20 ili 30%, a sa druge strane s obzirom da je kod nas jako veliki promet imali smo puno zahtjeva ne znam kakvo je vaše iskustvo ali mi smo dosta toga morali prilagođavati našim potrebama, jer se radi o više povezanih firmi pa smo to i dobro platili. A dosta stvari smo morali sami rješavati prilagođavati ispise isl. Ja lično mislim da bi u postavkama trebao da postoji ispis npr. fakture koja sadrži sve potreben elemente a ne da se oni bacuju na naš zahtjev, jer u početku nisamo odmah mogli sve skontati sami i sl. i taman se naučili a oni pređoše na 5.5 verziju :D , prilikom prelaska svi ispisi koje smo mi dodatno pravili ne funkcionišu sad treba sve ispočetka užas :D .

damiri

Post by damiri » 24/02/2009 23:54

mozda da pogledas i infonet sistem iz tuzle. u biti prodaju to projektno, sto znaci da ti ustimaju kako se dogovori. uzme se specifikacije sta ti treba, to napise i onda se za to da cijena koju prihvatis ili ne. daju fiksnu cijenu za projekat i stoje iza toga. podrska je kako se dogovoris sa vremenom odziva. od referensi su im sve vece firme iz SI Bosne, dodatno neke firme u Sarajevu. Na SQL-u su od verzije MSSQL 6.5. Dio proizvodnje portano iz SAP R/3.

convict

Post by convict » 25/02/2009 00:03

Ako ti je firma iole veca od trafike, i Pantheon i E-Line ce ti brzo biti prespori. Mislim da je 4d znacajno bolje rjesenje.

AlohAae

Post by AlohAae » 31/07/2010 08:50

Ko je zainteresovan za Ipos Knjigovodstvo 8.10.3 nek se javi na mail [email protected]

sultan1983

Post by sultan1983 » 02/08/2010 12:56

convict wrote:Ako ti je firma iole veca od trafike, i Pantheon i E-Line ce ti brzo biti prespori. Mislim da je 4d znacajno bolje rjesenje.

Svaka cast za strucan odgovor, kolika je to tvoja "firmetina" pa te ne zadovoljavaju ovi vrhunski programi? Niko ti nije kriv ako instaliras server na neku kantu jos to pretpostavljam radi preko wirelessa i ocekujes da ti je odziv
u "realtime". Bar za E-line znam makar 10 instalacija gdje radi sve bez problema, osim kad takozvani "hakeri" i majstori prave mreze po firmama pa to onda sve radi ko damu i onda je software kriv.

racunovodja

Post by racunovodja » 07/08/2010 21:04

Moja preporuka je definitivno Line.Sys ja ga koristim vec 4 godine i nemam nikakvih problema, podrska je jako dobra, takodje u programu imas masu stvari koje se odvijaju automatski tako da na pocetku novi korisnici vrlo brzo ulaze u stos i ne izgube mnogo vremena dok skuze kako program radi.
http://eline.ba/Proizvodi/LineSys.aspx

alijagic

Post by alijagic » 12/08/2010 18:32

E line (Line.sys) definitivno.

damiri

Post by damiri » 11/09/2010 23:08

pogledao sam cijene ovog ERP koji eLine "proizvodi"/prodaje i mogu reci da to nema veze s vezom nigdje. Ovo je cista navlakusa jer 99,999% nema teorije da ovo skinu i da sami implementiraju.Ti nešto lafo skines, probas, pa se zapetljas i onda zoves njih i onda teku sati. Vjerujem da je kvalitet u rangu cijene po funkcionalnostima jer ovo sto je ovdje nabrojana cak i djeca u srednjoj skoli sada za diplomski odrade.

ERP je kompleksan sam po sebi jer se u firmi prilikom promjene mora dosta stvari ustimati, posebno ako se radi o doradama vezanih za vertikalna tržišta. Ja sam bio u SAP, Navision, Datalab, Infonet implementacijama i mogu reci da znam sta je sta tu.

Za 4d ne znam da li su se uspjeli odlijepiti od Clarion-a i ako nisu do sada, nece nikad. Sam Pantheon je dobar system ali se prodaje vise-manje off-the-shelf jer to u Bosni mozda niko i ne znam implementirati kako treba. U pravilno konfigurisanoj mrezi, ustimanim SQL ilI Oracle serverom to radi kako treba. Osim ovdje spomenutih, meni ponajbolji je slovenacki LARGO (Perftech se firma zove mislim) ali to nije jeftino. Vredi tih para. Od domacih proizvoda, najvece instalacije ima Infonet iz Tuzle, od 2 pa do 200-tinjak konkurentnih korisnika. Ali tu je opet stvar podrske najvise. Pantheon je dobro napisan sistem ali sa losom podrskom kod nas, 4d nemam dodir sa korisnicima kako bih mogao to reci, za Infonet kazu da uvijek odrade i prije nego treba, Navision podrska je uzasna jer u BiH jos nema niko ko je to skontao kako treba. Od SAP-a jedino b4b iz Zagreba ima reference koje nesto govore u BiH.

Nes_quicK

Post by Nes_quicK » 11/10/2010 17:23

Chemist wrote:Koji je od ova tri bolji, koje su mane itd...

DataLab Pantheon
E-line sys
4th Dimension 4DWand

Ako je neko koristio, ili dolazio u dodir svi savjeti su dobrodosli :)

Pozdrav Chemist,

evo prije svega da se predstavim. Ja sam Maho i ja radim u Datalab BH. Imam mnogo iskustva sa poslovnim sistemima što kroz školu, što kroz praksu tako da ću ti iz tog ugla pokušati dati svoje mišljenje.

Korisnici i simpatizeri određenog rješenja često postaju advokati za isto, a rijetko postavljaju kao advokat korisnika i njegovih potreba, što od ključnog značaja za izbor rješenja. Prema mojem mišljenju sam izbor rješenja je čista emocija onoga ko kupuje (bez zezancije). Nema veze sa tehnologijom, osobinama, podrškom i sl. Upravo zbog te emocije svako od nas, na ovom forumu, ima neki definitivni izbor. Recimo "računovođa" ima iskustvo 4gdine sa Sys.Lyne što je sasvim dovoljno da se poveže sa rješenje, "concvict" misli da je to 4D iz nekog svog razloga (vjerovatno dugo sa njim radi ili ga razvija), a ja mislim da je to Pantheon jer sa njim imam najviše iskustva. Sa tim rješenjima se osijecamo najugodnije, pa nam nekako ispada normalno da tvrdimo da se radi o najboljem rješenju. Ako bilo koga od nas staviš na neko nepoznato tržište i nepoznati teren (npr. Zanzibar :)), ne bi znali šta da ti kažemo.

Kvaliteta može ukazati na to kako će izgledati post prodajni odnos, a to je bitno. Implementacija ERP-a boli i to je činjenica! Na početku ćeš se kajati bez obzira šta izabereš. Svejedno da li se radi o prvoj implementaciji ili promjeni rješenja, potrebno je uraditi organizacione promjene, educirati ljude, usvojiti nova znanja, otpustiti one koji postanu višak i ustanoviti relativno novi način poslovnog ponašanja, logike, kulture i rada. Uz promjene uvijek dolaze i otpori odnosno problemi se kojima se treba suočiti. Zato je najbolje izabrati pravog poslovnog partnera, prije nego li da izabrati rješenje koje ima bolju cijenu ili tehničke karakteristike. To je nešto kao brak, uspješnost cijelog projekta isključivo ovisi od učesnika, a ne od karakteristika kao što su veličina kuće, količine novaca, broja auta, pedigre familija i sl. Te osobine jesu bitne, ali ne ključne za uspjeh. A garantovano je da će problemi dolaziti. Zato, prije svega treba tražiti partnera za budućnost, a tek onda najbolje moguće rješenje i najbolju moguću cijenu! A za to nema perfektan formula, a odgovornost za izbor je u potpunosti naša. Svako od nas je drugačiji i treba drugačijeg partnera.

Druga stvar koja može biti bitna je generacija ERP-a. Ovaj argument nije toliko važan, ali može poslužiti prilikom odluke, ali samo u slučajevima gdje imaš plan za razvoj kompanije. Prva generacija ERP-a je bila mainframe ERP sistem (danas to niko ne koristi), nakon toga korisnici su sa mnogo problema i teškoća prešli na drugu generaciju, generaciju DOS-a (odnosno personalnog računara). Danas još uvijek postoje korisnici koji upotrebljavaju ove sisteme, ali tehnologija im je toliko pobjegla da je praktično nemoguće da urade skok na novi nivo, bez totalnog reinženjeringa. Oni koji su prešli na treću generaciju, generaciju Windowsa (pod ovim mislim na koncept prozora i klikova, prije nego li na Microsoft proizvod) također su usput imali mnogo problema. I svaka promjena generacije ima implikacije nove implementacije i iste probleme i troškove! Prema onome što vidim danas, pojavljuje se i četvrta generacija ERP-a, u koja je, da se tako izrazim COLUD READY. Ona podrazumijeva da su ERP aplikacija i baza podataka dvije odvojene stvari. Mnogi proizvođači na svijetu prave upgrade svojih rješenja kako bi se spremili za ovu generaciju. Sve više će se težiti na outsource same baze podataka, pa ćemo u budućnosti viđati mnogo više ponuda hostinga baza i/ili SaaS-a (Software as a Service). Npr. Rješenje na DOS-u je najjednostavnije, najstabilnije, najjeftinije, najlakše se implementiranje i može se relativno brzo staviti u funkciju, ali obzirom da se radi o prevaziđenoj tehnologiji za očekivati je da (re)implementaciju moramo raditi opet za godinu ili dvije. Zbog istog razloga, kupujemo uvijek najnoviji mogući TV. Tako se, pored malo više cijene, osiguravano da će imati duži vremenski vijek trajanja te samu zamjenu stavljamo dalje na vremenskoj liniji. Konkretan primjer je kupovina TV-a koji su HD READY ili 3D TV-a (što se sada sve više gura), odnosno koji imaju osobine koje još ne možemo praktično koristiti, ali se osiguravamo da sljedećih 5-10 godina nećemo morati kupovati novi.

Eto toliko mislim da ti je dovoljno da stekneš neki svoj feeling :)
Last edited by Nes_quicK on 12/10/2010 09:54, edited 2 times in total.

L.e.g

Post by L.e.g » 11/10/2010 17:31

Komp ING Vitez poderat ce sve ostale

Brother

Post by Brother » 05/02/2014 14:44

ljudi moji, da se nadovežem na predhodni komentar, Komp-ing Vitez je trenutno najjaci u BIH, program koristi FIS Vitez i sve njihove poslovnice širom BIH i nikada nisu imali problema (FIS je samo jedna od velikih kompanija koja ga koristi). Ja koristim njihova programska rijesenja i više sam nego zadovoljan, uslužni su, stalno se programi nadograđuju i te nadogradnje možete preuzeti prilikom ulaska u program (integrator) u kojem se nalaze svi programi koje ste kupili, tj. koji su licencirani, a takodjer posjeduju i internet podršku, a program malo je rec da dobro funkcionira :) eto jedno po meni najbolje rijesenje :)

modem33

Post by modem33 » 05/02/2014 14:58

.... ja kupujem programe za racunovodstvo iskljucivo zbog:

a) jednostavnosti + napredne opcije (ako zatreba)
b) mogucnost unapredjenja software-a na neke module
c) ubrzanje rada, rjesavanje duplih faktura, izrade izvjestaja
d) podrzavam offline rjesenja jer mi se ova "online" ne svidaju zbog "privatnosti klijenata"
e) podrzavam online rjesenja preko mobilnih aplikacija da se spaja direktno na privatni server-laptop

Imao sam priliku koristiti:
-SAP
-Infonet
-onaj Tringov
-Spin .....

Svi imaju svoje prednosti i nedostatke ...
-Sap ima kabasto knjizenje faktura stalnih sredstava, ostalo je sve super
-Spin .... vrlo brz program za knjizenje ..... ali im je robno kabasto ... i ja sam racunovodja ali i ja se nekad izgubim pa dodje kao da ne znam knjiziti
-Infonet .... slaba podrsak programera ..
-Tringov .... dobra podrska .... framework nije los .... ali mi je spor za knjizenje .... Previse nepotrebnih stavki imaju

Atena

Post by Atena » 02/04/2015 09:37

Ja koristim ovaj www.comp-2000.com.ba i super me sluzi. Ponekad viska opcija jer malim firmama ne treba sve sto nude za vece firme ali podrska i razvoj odlican...

fantabox

Post by fantabox » 02/04/2015 09:54

Atena wrote:Ja koristim ovaj http://www.comp-2000.com.ba i super me sluzi. Ponekad viska opcija jer malim firmama ne treba sve sto nude za vece firme ali podrska i razvoj odlican...

I koliko se naplati za ovaj providni crosspost na 3-4 threada istovremeno!?

Atena

Post by Atena » 02/04/2015 10:17

Ako je neko zadovoljan uslugom ne znaci da je placen.

macirko

Post by macirko » 25/11/2015 10:10

Za jednostavne, praktične, pouzdane i relativno jeftine knjigovodstvene i razne druge programe koji se mogu koristiti zajedno, ali i svaki posebno, moguće je pogledati ove stranice: Programski Centar

Clavis

Post by Clavis » 10/12/2015 21:29

Počeo sam sa Datalab-ovim proizvodom. S početka mi je sve bilo kompleksno, ali nakon godina tweakanja, čačkanja imam proizvod koji me ne pegla i štedi mi vrijeme. Uvoz podataka (e-izvod,razne evidencije, ), izvoz podataka (MS Excell, PDF) pa uređivač reporta koji nudi mogućnost kreiranja obrazaca za vlastite potrebe.Topla preporuka za usere koji imaju i nešto šire informatičko znanje.

Jednostavno program svakom nadogradnjom tjera da pratite trendove u poslovanju i neda vam da se začahurite.

Post Reply