Pitanje politickog statusa Republike Srpske

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Locked
vukovic

Pitanje politickog statusa Republike Srpske

Post by vukovic » 03/07/2011 22:24

Pozz. svima. Ja sam na temi o Dodiku :-? imao malu raspravu sa ostalim forumasima koja se na kraju svela na to sta ja mislim o Republici Srpskoj i kakva je buducnost BiH. posto tamo nisam mogao da odgovorim (pokusao, ali me je moderatorka suspendovala na izvjesno vrijeme :-) ) odlucio sam da otvorim ovu temu.

Evo da kratko odgovorim i ujedno pocnem raspravu za koju se nadam da ce biti korektna bez vrijedjanja i iskljucivo razmjena misljenja.

Mislim da RS treba da bude nezavisna, ako to ne, onda ekonomski potpuno nezavisna u labavim odnosima sa centralnom vlascu u SA.

Mislim da uz suvise nagomilane istorije izmedju nas i poslije svega poslednjih 15 g. jasno je da ona ne moze funkcionisati kao demokratska drzava. Dakle, moze kao protektorat gdje ce fiktivnu vlast odrzavati nacionalne oligarhije koje se i odrzavaju plasenjem jednih drugima. Ovo je klupko iz koga nema izlaza sve dok postoji, ne ovaj ustav, vec dok postoji BiH.

Ja bih volio da vidim da li neko ima neko drugo rijesenje koje bi podrazumjevalo konsocijaciju u BiH a da ona normalno funkcionise i sutra bude u EU? Ja ga ne vidim. A siguran sam da ovo stanje nikome ne odgovara.

Država

Re: Pitanje politickog statusa Republike Srpske

Post by Država » 03/07/2011 22:27

vukovic wrote:

Mislim da RS treba da bude nezavisna, ako to ne, onda ekonomski potpuno nezavisna u labavim odnosima sa centralnom vlascu u SA.
Što nekoć reče Bulajić:" Eh jebi ga, onda je rat...".

P.S. Nećete nas na finjaka pridobiti.

BASS

Post by BASS » 03/07/2011 22:29

Jaro misice su na tv a ti bi o rs-u :-)
pa dok ima takvih kojima su nekakva ideološka pitanja bitnija od stvarnog zivota hebat ce vas dodik pa vi nas pa mi vas i tako... kad malo dignes perspektivu vidio bi da bi ti zivot bio drasticno losiji u nezavisnoj rs...
ps.ili status kvo ili rat takvo nam je stanje...

Bušman

Post by Bušman » 03/07/2011 22:30

Nimalo jednostavno pitanje. Prvo i osnovno pitanje je imovina, drzavna i privatna. To je u ovakvoj situaciji gotovo nemoguce pravedno rijesiti, ne mogu se politicari dogovoriti o raspodjeli novca od PDVa, a tek o raspodjeli imovine.
Drugi problem je sto to Ustav ne dozvoljava.

Država

Post by Država » 03/07/2011 22:32

Bušman wrote:Nimalo jednostavno pitanje. Prvo i osnovno pitanje je imovina, drzavna i privatna. To je u ovakvoj situaciji gotovo nemoguce pravedno rijesiti, ne mogu se politicari dogovoriti o raspodjeli novca od PDVa, a tek o raspodjeli imovine.
Drugi problem je sto to Ustav ne dozvoljava.
Treći problem je što ima nas 2 miliona problema na putu do osamostaljivanja RS-a. Bjež" jebo te, odoh gledati misice... :bih:

Laus

Post by Laus » 03/07/2011 22:34

Pitanje politickog statusa Republike Srpske ja manje vise rijeseno.
Jedno su zelje a drugo mogucnosti.
Ostalo je jos otvoreno pitanje politickog statusa FBiH a ono ce dugorocno odrediti status BiH.

Koolin1

Post by Koolin1 » 03/07/2011 22:35

Evo da i ja iznesem svoje misljenje na ovu temu... iako nevolim da ulazim u ovakve diskusije

RS nikad nemoze i nebi trebala da bude nezavisna u granicama u kakvim se trenutno nalazi...

Nemoguce je da gradovi koji su imali vecinu Bosnjackog stanovnistva prije rata, danas budu pod kontrolom onih koji su vrsili protjerivanja u tim gradovima.

Ja donekle vjerujem u demokratiju tako da nisam potpuno protiv toga da se Srbi odvoje ako je to ono sto zele. Al' ako dodje do toga onda se mora pricati o teritoriji i vracanje teritorije koja je pripala RS na osnovu etickog ciscenja...

Znaci nemam nista da se Srbi odvajaju al samo ako podjela teritorije bude pravedna.

plain vanilla
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...
Has thanked: 51 times
Been thanked: 46 times

Post by plain vanilla » 03/07/2011 22:36

vukovic wrote:
i entitet je previse s obzirom kako je nastao..treba ga ukinut'
Mislim da uz suvise nagomilane istorije izmedju nas i poslije svega poslednjih 15 g. jasno je da ona ne moze funkcionisati kao demokratska drzava. Dakle, moze kao protektorat gdje ce fiktivnu vlast odrzavati nacionalne oligarhije koje se i odrzavaju plasenjem jednih drugima. Ovo je klupko iz koga nema izlaza sve dok postoji, ne ovaj ustav, vec dok postoji BiH.
ko ne moze funkcionirati, RS? naravno da ne moze

vukovic

Post by vukovic » 03/07/2011 22:37

@Država
Pazi. Nasa generacija koja ima to ikustvo, naravno, osim verbalno (a to se jako cesto cuje u sarajevu) nece uzeti pusku i pucati vise u nikoga, to je sigurno. Ali je problem sto nove generacije, koje nemaju ratno iskustvo mogu da se prime na tu pricu.

Znaci, teza da ce Bosnjaci napasti RS u slucaju, eventualnog, referenduma najvise odgovara RS jer opet potvrdjuje da je demokratska BiH nemoguca.

Ne bi trebalo da baratamo tom argumentacijom.

@BASS
pa sta cu kad nemam tv u sobi :)
ne vjerujem da ikome odgovara status kvo. u ovakvom nakaradnom sistemu ce se samo vaspitavati novi mrzitelji na svim stranama. danasnja bosna je upravo to. ona sluzi samo kao inkubator za nove ekstreme.mozda bi zivot bio losiji ko zna, ali bi se to za sva vremena presjeklo.

BASS

Post by BASS » 03/07/2011 22:39

Odgajanje mrzitelja nema veze sa uredjenjima drzava - historijska praka pokazala...
Zašto vi u rs-u kojeg klinca prizivate djavla umjesto da zivite normalno?

vukovic

Post by vukovic » 03/07/2011 22:41

Laus wrote:Pitanje politickog statusa Republike Srpske ja manje vise rijeseno.
Ostalo je jos otvoreno pitanje politickog statusa FBiH a ono ce dugorocno odrediti status BiH.
Mozes li ovo da objasnis? Podjecam te da smo mi jos uvijek protektorat. Vidjeli smo kako je prosao Dodikov referendum
i prijetnje Incka. Znaci, mi tek treba da dokazemo da smo demokratska drzava.

nosara
Has thanked: 14 times
Been thanked: 13 times

Post by nosara » 03/07/2011 22:42

rs moze bit nezavisna, samo se morate, vukovicu, dobro napet... Pa sta vam sveti arsenije mucenik da... :D

vonSchtigliz

Post by vonSchtigliz » 03/07/2011 22:43

Sto se tice Genocidne tvorevine zvana PC ona ce nestati i toje samo pitanje vremena :thumbup: a ako Bosanski Srbi budu odlucili da vezu svoju sudbini zajedno sa Genocidnom strvinom :evil: onda ce kao kolateralna steta zavrsiti isto . Sto se tice drzave BiH ona ako ne bude uredjena kao gradjanska onda ce bice Bosnjacka Republika :D Evo ti ukrtako odgovor a sve je to vec poznato jer je bezbroj puta receno i pisano pa nauci jednom napamet da znas za ubuduce .

vukovic

Post by vukovic » 03/07/2011 22:50

Koolin1 wrote:Evo da i ja iznesem svoje misljenje na ovu temu... iako nevolim da ulazim u ovakve diskusije

RS nikad nemoze i nebi trebala da bude nezavisna u granicama u kakvim se trenutno nalazi...

Nemoguce je da gradovi koji su imali vecinu Bosnjackog stanovnistva prije rata, danas budu pod kontrolom onih koji su vrsili protjerivanja u tim gradovima.

Ja donekle vjerujem u demokratiju tako da nisam potpuno protiv toga da se Srbi odvoje ako je to ono sto zele. Al' ako dodje do toga onda se mora pricati o teritoriji i vracanje teritorije koja je pripala RS na osnovu etickog ciscenja...

Znaci nemam nista da se Srbi odvajaju al samo ako podjela teritorije bude pravedna.
Ovo sto si napisao je tacno i ja tu nemam sta da osporim. Ali je problem sto mi zivimo u svijetu koji ne zivi na principu pravde vec nekom drugim principima. Sada je nemoguce vratiti vrijeme, ali je moguce urediti odnose da se ne ponovi to vrijeme. Ne postoji ni jedna pravedna drzava na svijetu, sve su nastale etnickim ciscenjima, masovnim protjerivanjima i slicno. I ja uopste ne sporim da je RS tako nastala. Ali tako su nastale i Hrvatska i Kosovo, da ne idemo dalje. Problem je ovdje sto se moralna odgovornost baca samo na jednu zajednicu a ostali se amnestiraju.

Nemoguce je izvrsiti pravednu podjelu. Imate primjer npr. Sarajeva gdje je u centru (Carsija , V. Miskina-danasnja Ferhadija) 90% bila u rukama srpskih i jevrejskih trgovaca. 1941. dolaskom NDH jedni su internirani, drugi poubijani i u njihove radnje su usli domaci muslimani. Nikada nie doslo do denacionalizacije, iz prostog razloga sto vecina tih porodica vise ne postoji. Ja ne mogu sada da kukam za necim sto je istorija, ali mogu da uredim drzavu da se takve stvari vise ne desavaju- nadam se da si me razumio.

junkers

Post by junkers » 03/07/2011 22:52

nosara wrote:rs moze bit nezavisna, samo se morate, vukovicu, dobro napet... Pa sta vam sveti arsenije mucenik da... :D
samo pazit da se ne userete :lol:

Država

Post by Država » 03/07/2011 22:55

vukovic wrote:@Država
Pazi. Nasa generacija koja ima to ikustvo, naravno, osim verbalno (a to se jako cesto cuje u sarajevu) nece uzeti pusku i pucati vise u nikoga, to je sigurno.
Imam to iskustvo, i ne pada mi na pamet da gledam kako mi neko dijeli državu ili da budem precizniji odnosi pola moje države nekom drugom. Eto vidiš, ja sam jedan od onih koji bi se na svaki mogući način borili protiv takvog toka događaja...

Imate brate entitet, živite i uživajte. Što opet čačkate mečku?

Marilyn

Post by Marilyn » 03/07/2011 22:57

RS će kad-tad biti ukinuta, milom ili silom. Eto, to je budućnost. :-D

JBL

Post by JBL » 03/07/2011 22:57

Marilyn wrote:RS će kad-tad biti ukinuta, milom ili silom. Eto, to je budućnost. :-D
:thumbup:

vukovic

Post by vukovic » 03/07/2011 22:57

vonSchtigliz wrote:Sto se tice Genocidne tvorevine zvana PC ona ce nestati i toje samo pitanje vremena :thumbup: a ako Bosanski Srbi budu odlucili da vezu svoju sudbini zajedno sa Genocidnom strvinom :evil: onda ce kao kolateralna steta zavrsiti isto . Sto se tice drzave BiH ona ako ne bude uredjena kao gradjanska onda ce bice Bosnjacka Republika :D Evo ti ukrtako odgovor a sve je to vec poznato jer je bezbroj puta receno i pisano pa nauci jednom napamet da znas za ubuduce .
Jel stvarno mislis da na ovaj nacin pomazes ideji Bosne. Bosna moze da postoji samo kao konsocijacija gdje bi vecinski narod mogao biti najtolerantniji i ako treba, zanemariti svoja prava zarad druga dva i nacionalnih manjina.E onda bi imali sansu za Bosnu.
Problem je sto Bosnjacka strana mjesto da je odma poslije rata sjela za sto i razgovarala sa Srbima i Hrvatima ona se ponasala kao vonSchtiglic i stalno prijetila a kao razultat toga imamo i Dodika i one dole Hrvate i sve cudo sto se desava. Rezultat je ovo sto imamo.

Laus

Post by Laus » 03/07/2011 23:00

vukovic wrote:
Laus wrote:Pitanje politickog statusa Republike Srpske ja manje vise rijeseno.
Mozes li ovo da objasnis? Podjecam te da smo mi jos uvijek protektorat. Vidjeli smo kako je prosao Dodikov referendum
i prijetnje Incka. Znaci, mi tek treba da dokazemo da smo demokratska drzava.
Mogu. Ukoliko FBIH preraste u bosnjacki entitet to ce u dobroj mjeri zadovoljiti terotorijalne pretenzije i razvojem nacije neminovno dovesti do zelje sa sopstvenom drzavom. Koliko god se dezurne patriote trenutno bunile zbog takvog razvoja situacije to je proces koji ima svoj tok. Usporava ga Dodik petljanjem u unutrsanja pitanja FBiH i bespotrebnim provociranjem odnosno skretanjem paznje Bosnjaka na Srbe i RS. Umjesto da ih pusti da se bave sami sa sobom.
Opet sa druge strane postoji MZ koja ima promjenljivu politiku ali sigurno jos duzi niz godina nece mjenjati pogled na BiH.

JBL

Post by JBL » 03/07/2011 23:00

vukovic wrote:Jel stvarno mislis da na ovaj nacin pomazes ideji Bosne. Bosna moze da postoji samo kao konsocijacija gdje bi vecinski narod mogao biti najtolerantniji i ako treba, zanemariti svoja prava zarad druga dva i nacionalnih manjina.E onda bi imali sansu za Bosnu. Problem je sto Bosnjacka strana mjesto da je odma poslije rata sjela za sto i razgovarala sa Srbima i Hrvatima ona se ponasala kao vonSchtiglic i stalno prijetila a kao razultat toga imamo i Dodika i one dole Hrvate i sve cudo sto se desava. Rezultat je ovo sto imamo.
Zar ne mislis da je bilo dovoljno sto je nekih 60.000 pripadnika vecinskog naroda zanemarilo cak i pravo na zivot za BiH? Ili je trebalo vise? Usput, Dodika imate jer glasate za njega. Trazili ste ga, eto vam ga. :dance:

vukovic

Post by vukovic » 03/07/2011 23:03

Država wrote:
vukovic wrote:@Država
Pazi. Nasa generacija koja ima to ikustvo, naravno, osim verbalno (a to se jako cesto cuje u sarajevu) nece uzeti pusku i pucati vise u nikoga, to je sigurno.
Imam to iskustvo, i ne pada mi na pamet da gledam kako mi neko dijeli državu ili da budem precizniji odnosi pola moje države nekom drugom. Eto vidiš, ja sam jedan od onih koji bi se na svaki mogući način borili protiv takvog toka događaja...

Imate brate entitet, živite i uživajte. Što opet čačkate mečku?
Ovdje zaboravljas kljucnu stvar a to je da je ovo i moja drzava. Ja imam pravo na nju na isti nacin kao i ti. Nemoj mi reci da ovde postoje ravnopravniji, Ako se vratis na 1992. kada je bio referendum, pitaj ljude koji izasli na njega kako su se osjecali sto su preglasavali jedan konstitutivan narod i gurali nas u ponor. Ja milim da sa takvim iskustvom niko ne bi ponovio tu gresku. Ako mi kazes da ces da koristis nasilje da bi mi branio ono sto si ti vec iskoristio onda imamo problem.

Chmoljo
Forum administrator
Has thanked: 21 times
Been thanked: 70 times

Post by Chmoljo » 03/07/2011 23:04

vukovic wrote:
vonSchtigliz wrote:Sto se tice Genocidne tvorevine zvana PC ona ce nestati i toje samo pitanje vremena :thumbup: a ako Bosanski Srbi budu odlucili da vezu svoju sudbini zajedno sa Genocidnom strvinom :evil: onda ce kao kolateralna steta zavrsiti isto . Sto se tice drzave BiH ona ako ne bude uredjena kao gradjanska onda ce bice Bosnjacka Republika :D Evo ti ukrtako odgovor a sve je to vec poznato jer je bezbroj puta receno i pisano pa nauci jednom napamet da znas za ubuduce .
Jel stvarno mislis da na ovaj nacin pomazes ideji Bosne. Bosna moze da postoji samo kao konsocijacija gdje bi vecinski narod mogao biti najtolerantniji i ako treba, zanemariti svoja prava zarad druga dva i nacionalnih manjina.E onda bi imali sansu za Bosnu.
Problem je sto Bosnjacka strana mjesto da je odma poslije rata sjela za sto i razgovarala sa Srbima i Hrvatima ona se ponasala kao vonSchtiglic i stalno prijetila a kao razultat toga imamo i Dodika i one dole Hrvate i sve cudo sto se desava. Rezultat je ovo sto imamo.

demokratija? pravda? ništa od toga u svijetu veliš? o tome bi pričao? :lol:

uopšte ne želim raspravu o čudovištima dobijenim ratom i genocidom. žali se nailovoj materi, ali ondje gdje se ja pitam, o tome se neće ni pričati. a kamoli davati sugestije... o "političkom statusu"...

OVOGA

Image

hvala i prijatno!

Locked