pitanje pokruzno okretanje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

zvucnikk

pitanje pokruzno okretanje

Post by zvucnikk » 10/02/2016 15:46

pozdrav,
moze li mi neko reci jel ispravo ovako postupiti
stao sam na raskrsnici (br.1 ) i upalio lijevi,propustam vozila ako idu oz suprotnog smjera,i idem ka br.2.E sad na ovome mjestu da li ja propustam ili ne vozila koja idu ka raskrsnici, koja mi dolaze sa desne strane ( idu ka znaku stop ) ?
I kada dodjem na br.3 logicno je da gledam u lijevi retrovizor,bacam pogled preko lijevog ramena,dajem desni zmigavac i idem ka br.4
Instruktor me buni,jer kaze da ne pustam ja ove sto idu ka znaku stop (kad sam ja na br.2 ) i da ne palim desni,vec da ostaje lijevi zmigavac (na br-3 )
Mislim meni nije to logicno :)
Image

ranger

Re: pitanje pokruzno okretanje

Post by ranger » 10/02/2016 15:58

zvucnikk wrote:pozdrav,
moze li mi neko reci jel ispravo ovako postupiti
stao sam na raskrsnici (br.1 ) i upalio lijevi,propustam vozila ako idu oz suprotnog smjera,i idem ka br.2.E sad na ovome mjestu da li ja propustam ili ne vozila koja idu ka raskrsnici, koja mi dolaze sa desne strane ( idu ka znaku stop ) ?
I kada dodjem na br.3 logicno je da gledam u lijevi retrovizor,bacam pogled preko lijevog ramena,dajem desni zmigavac i idem ka br.4
Instruktor me buni,jer kaze da ne pustam ja ove sto idu ka znaku stop (kad sam ja na br.2 ) i da ne palim desni,vec da ostaje lijevi zmigavac (na br-3 )
Mislim meni nije to logicno :)
Image
polukruzno okretanje u raskrsnici? nisam probao...
al haj zaboravimo to, ti ne bi uopce trebao uci u tu "cestu" gdje si stavio 2i3 vec bi okretanje trebao zavrsiti u cesti u kojoj si bio pod 1 samo u suprotnoj traci. mislim da ti otuda instruktor govori da imas prednost u odnosu na njih sviju...

zvucnikk

Post by zvucnikk » 10/02/2016 16:10

Pa prilikom obavljanja radnje,uci ce se jednim dijelom i u ovu gore cestu ?
a sta je za pokazivace ?

ranger

Post by ranger » 10/02/2016 16:13

zvucnikk wrote:Pa prilikom obavljanja radnje,uci ce se jednim dijelom i u ovu gore cestu ?
a sta je za pokazivace ?
pa zamisli da nema te sporedne ceste, upalis lijevi, okrenes se polukruzno i gas. zmigavac se sam ugasi kad ispravis....

zvucnikk

Post by zvucnikk » 10/02/2016 16:18

Zar se moze uradit iz jednog poteza polukruzno na cesti sa dvije trake,bez da dodirnes ivicnjake ?

ranger

Post by ranger » 10/02/2016 16:21

zvucnikk wrote:Zar se moze uradit iz jednog poteza polukruzno na cesti sa dvije trake,bez da dodirnes ivicnjake ?
e jbg u tom je caka, ne moze naravno u vecini slucajeva, neka auta i mogu, u nekim cestama i moze, al uglavnom ne moze.
sjecam se kad je mene instruktor "trenirao" da se polukruzno okrenem iz tog smijera iz kog dolaze ti tvoji, moglo je al uz ciljanje i stelovanje zesce i brzinu 10km/h... a u praksi nikad.
uglavnom ja da sam na tvom mjestu slusao bih instruktora.

Nabucco

Post by Nabucco » 10/02/2016 16:53

Ne moraš puštati tog, jer imaš prvenstvo proalza. Kad si prilazio poprecnoj cesti i ti si morao stati kod znaka stop, propustiti sva auta, i tek onda zapoceti radnju polukružnog okretanja. Kad započen radnju polukružnog okretanja ti si na cesti za prvenstvom prolaza i ovaj sto je išao iza tebe te mora pustiti.. Ne znam kakvo je to nepovjerenje prema instruktoru.. Praviš se previše pametan a nisi ni položio.. Vozi kako ti on kaže, kad položiš vozi kako hoces.. Jer ako budeš vozio po svome, polozices tek iz 3 ili 4 pokusaja...

zvucnikk

Post by zvucnikk » 10/02/2016 16:56

Nabucco wrote:Ne moraš puštati tog, jer imaš prvenstvo proalza. Kad si prilazio poprecnoj cesti i ti si morao stati kod znaka stop, propustiti sva auta, i tek onda zapoceti radnju polukružnog okretanja. Kad započen radnju polukružnog okretanja ti si na cesti za prvenstvom prolaza i ovaj sto je išao iza tebe te mora pustiti.. Ne znam kakvo je to nepovjerenje prema instruktoru.. Praviš se previše pametan a nisi ni položio.. Vozi kako ti on kaže, kad položiš vozi kako hoces.. Jer ako budeš vozio po svome, polozices tek iz 3 ili 4 pokusaja...
druze de malo bolje skontaj sta sam pitao :) kako cu ja stati kod znaka stop,kad sam na glavnoj cesti i nemam ga :) ja mogu stati na sreini krizanja i cekati ako ima iz suprotnog smjera neko vozilo da propustim.
Ko je ba isao iza mene ?? nemas ti pojma sta si procitao,da nisi neki drugi post citao,a na ovaj odgovorio.

Nabucco

Post by Nabucco » 10/02/2016 16:59

zvucnikk wrote:
Nabucco wrote:Ne moraš puštati tog, jer imaš prvenstvo proalza. Kad si prilazio poprecnoj cesti i ti si morao stati kod znaka stop, propustiti sva auta, i tek onda zapoceti radnju polukružnog okretanja. Kad započen radnju polukružnog okretanja ti si na cesti za prvenstvom prolaza i ovaj sto je išao iza tebe te mora pustiti.. Ne znam kakvo je to nepovjerenje prema instruktoru.. Praviš se previše pametan a nisi ni položio.. Vozi kako ti on kaže, kad položiš vozi kako hoces.. Jer ako budeš vozio po svome, polozices tek iz 3 ili 4 pokusaja...
druze de malo bolje skontaj sta sam pitao :) kako cu ja stati kod znaka stop,kad sam na glavnoj cesti i nemam ga :) ja mogu stati na sreini krizanja i cekati ako ima iz suprotnog smjera neko vozilo da propustim.
Ko je ba isao iza mene ?? nemas ti pojma sta si procitao,da nisi neki drugi post citao,a na ovaj odgovorio.

Jesi li polažeš u sarajevu ili negdje drugo?. Ovo sto si ti opisao ne postoji u Sarajevu osim da su u zandjih par mjeseci mjenjali rute, mada čisto sumnjam da jesu. Ja sam opisao radnju polukružnog okretanja u Sarajevu ( na polaganju vozačkog ispita). Ako nisi iz sarajeva,onda zanemari post..

zvucnikk

Post by zvucnikk » 10/02/2016 17:03

Prijatelju,ja polozio vozacki davno,sad me mladja osoba informisala kako je instruktor uci,i ja kazem
1.nema sanse da ostaje lijevi zmigavac i da ne prebacujes u desni uz pogleda na lijevu stranu (ukljucivanje na glavni put)
2.cudno mi da ne propusta one gore (vec opisano u prvom postu )

to sto ti pricas,nema veze sa Sarajevom,Mostarom, to je univerzalno.

Nabucco

Post by Nabucco » 10/02/2016 17:08

Ja ti opet kažem, napiši gdje se nalazi ova raskrsnica (ako si u Sarajevu)...

Čisto ne mogu da vjerujem da se ovdje radi polukruzno, ovako kako si ti nacrtao.. Ili si ti pogresno nesto nacrtao ili su ti totalno ludi..

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 10/02/2016 17:41

pod 1..nesto ne vjerujem da je ovo dozvoljeno u sred raskrsnice..helnejse

pod 2.. ovi sto dolaze u smijer br 3 ti ne bi trebao da pustas..nema veze sto je desna strana..njima je znak STOP i moraju se zaustaviti..
obavezni su da se zaustave..dolaze iz sporedne ulice i ukljucuju se na glavnu..ti si vec na glavnoj i imas pravo prvenstva..

pod 3..zasto bi palio desni zmigavac..ti si zasjekao traku od br 3..ali se ne vodis da si u toj traci..radis polukruzno i uvijek je ukljucen lijevi zmigavac..
oko ovoga nema polemike al nikakve..
da bi ti trebao desnizmigavac onda bi morao stati i pridrzavati se znaka stop..a to znaci i propustiti vozila koja su na glavnoj cesti i idu u smijeru u kojem ti zelis

kokuz_sa

Post by kokuz_sa » 10/02/2016 17:44

Nabucco wrote:Ja ti opet kažem, napiši gdje se nalazi ova raskrsnica (ako si u Sarajevu)...

Čisto ne mogu da vjerujem da se ovdje radi polukruzno, ovako kako si ti nacrtao.. Ili si ti pogresno nesto nacrtao ili su ti totalno ludi..

ima na dobrinji slicno ovako..s tim da je desno ulaz i izlaz sa parkinga.. a gdje pozicija 2 i 3 je ulaz u naselje..
samo se ne sjecam da tu ima znak stop..

ali na toj dole na dobrinji gdje se radi polukruzno.. prednost u odnosu na tebe imaju ovi sa parkinga koji dolaze kada se ti u autu nalazis na poziciji 3..

Sliver

Post by Sliver » 10/02/2016 17:58

kokuz_sa wrote:pod 1..nesto ne vjerujem da je ovo dozvoljeno u sred raskrsnice..helnejse

pod 2.. ovi sto dolaze u smijer br 3 ti ne bi trebao da pustas..nema veze sto je desna strana..njima je znak STOP i moraju se zaustaviti..
obavezni su da se zaustave..dolaze iz sporedne ulice i ukljucuju se na glavnu..ti si vec na glavnoj i imas pravo prvenstva..

pod 3..zasto bi palio desni zmigavac..ti si zasjekao traku od br 3..ali se ne vodis da si u toj traci..radis polukruzno i uvijek je ukljucen lijevi zmigavac..
da bi ti trebao desnizmigavac onda bi morao stati i pridrzavati se znaka stop..a to znaci i propustiti vozila koja su na glavnoj cesti i idu u smijeru u kojem ti zelis
1. itekako dozvoljeno, cak ima i svoje ime, polukruzno okretanje,a postoji i polukruzno s manevrisanjem. Ja kad sam polagao, oba sam morao odraditi.
2. i 3. logicno

Sliver

Post by Sliver » 10/02/2016 18:01

Nabucco wrote:Ja ti opet kažem, napiši gdje se nalazi ova raskrsnica (ako si u Sarajevu)...

Nacrtao je lik 100% tacno i sve se tako radi kod polukruznog okretanja. na istoj raskrsnici moze uraditi i polukruzno s manevrisanjem.

zvucnikk

Post by zvucnikk » 10/02/2016 19:13

kokuz_sa wrote:pod 1..nesto ne vjerujem da je ovo dozvoljeno u sred raskrsnice..helnejse

Zadnja recenica tvoja mi je cudna.Ako ja uradim polukruzno,i stanem na br-3, pa normalno da onda se pridrzajem znaka STOP. Nije valjda da ovi na glavnoj mene moraju propustit (u slucaju da dok ja radim polukruzno,na glavnoj prema br.4 ide vozilo .I ako sam tad stao na znak STOP, pa valjda cu ovome iza sebe dati znak da idem desno.

InaravnoDzej

Post by InaravnoDzej » 10/02/2016 19:16

zvucnikk wrote:

Zadnja recenica tvoja mi je cudna.Ako ja uradim polukruzno,i stanem na br-3, pa normalno da onda se pridrzajem znaka STOP. Nije valjda da ovi na glavnoj mene moraju propustit (u slucaju da dok ja radim polukruzno,na glavnoj prema br.4 ide vozilo .I ako sam tad stao na znak STOP, pa valjda cu ovome iza sebe dati znak da idem desno.
Instruktor ti je upravu. Ne vidim čemu uopšte polemika kad je sve jasno kao dan.

InaravnoDzej

Post by InaravnoDzej » 10/02/2016 19:29

dupli

Danguba

Post by Danguba » 10/02/2016 21:53

A zasto bi se gospodine okretao u raskrsnici i pri tome ometao druge ucesnike u saobracaju?

mahalas505

Post by mahalas505 » 10/02/2016 23:38

Cim nema znaka zabrane skretanja ili zabrane polukruznog na raskrsnici moguce je uraditi radnje kao na slici. Treba biti upaljen uvijek lijevi zmigavac dok se ne zavrsi radnja. Bitno je propustiti samo vozila iz suprotnog smjera prilikom pocetka obavljanja polukruzne radnje. Takodjer je dozvoljeno i manevrisanje ako se nema prostora za skretanje.

Danguba

Post by Danguba » 10/02/2016 23:59

To bi znacilo da na svakoj raskrsnici treba stojati znak zabrane a ako ga nema, ma samo opici.
Ja nikada nisam ucio tako se okretati. Ako su duple trake cekam raskrsce bez zabrane a ako su po jedna traka idem do slijedeceg(desno) prikljucka i tu u rikverc udjem.

Nije sve u zabranama. Ima nesto i u mentalitetu. :wink:

Image

mahalas505

Post by mahalas505 » 11/02/2016 00:02

Danguba wrote:To bi znacilo da na svakoj raskrsnici treba stojati znak zabrane a ako ga nema, ma samo opici.
Ja nikada nisam ucio tako se okretati. Ako su duple trake cekam raskrsce bez zabrane a ako su po jedna traka idem do slijedeceg(desno) prikljucka i tu u rikverc udjem.

Nije sve u zabranama. Ima nesto i u mentalitetu. :wink:

Image
Sta ti znaci ovaj znak?

A ovo gore citirano, tako se i radi :D .

Danguba

Post by Danguba » 11/02/2016 00:23

:-)

Vozim se ja sa jednim haverom i trebamo se okrenuti i veli on ''evo ovdje se okreni'' a stoji ovaj znak.

Sta mislis mogu li se ovdje okrenuti?

Nabucco

Post by Nabucco » 11/02/2016 00:39

Dajte ljudi nemojte zezaz da svi vozite auta sa elektricnim ručnim(parking) kocnicama? :D
Malo gas, smotaš povuces rucnu i eto ga :lol:
Poželjno ukljuciti sva 4 žmigavca

mahalas505

Post by mahalas505 » 11/02/2016 18:26

Danguba wrote::-)

Vozim se ja sa jednim haverom i trebamo se okrenuti i veli on ''evo ovdje se okreni'' a stoji ovaj znak.

Sta mislis mogu li se ovdje okrenuti?
Ja se ne bi se okrenuo da sam na tvom mjestu.

Post Reply