pitanje o genocidu

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
Umjetnik a

pitanje o genocidu

Post by Umjetnik a » 09/04/2007 17:45

Kako preventivno djelovati da se genocid ne ponovi?

Umjetnik a

Post by Umjetnik a » 09/04/2007 20:06

hajde hoće li iko išta napisati

Maksim

Post by Maksim » 09/04/2007 20:09

uzet pusku i branit se

giga

Post by giga » 09/04/2007 20:14

prat mozgove tolerancijom?

ups, to su nam stranci vec pokusali :)

repeater

Re: pitanje o genocidu

Post by repeater » 09/04/2007 20:19

Umjetnik a wrote:Kako preventivno djelovati da se genocid ne ponovi?

pitanjem. 8-)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/04/2007 20:29

Odlično pitanje, zadnjih dana sam bas piskaro ovuda upravo na tu tematiku. Neki su me optuzili da podrzavam RS i da sam provelikosrpski agent itd. a ja sam zapravo diskutovao upravo o toj dilemi, a koja ne moze a da se ne pokrene u glavi svakog normalnog bošnjaka. Da sad ponovo ne piskaram, evo cu copy/paste vec napisanog...

Abu FEED el-Castro (citat):
Da ti ne palamudim i ne hodam okolo kole i pravim nekakve uvertire.. Ja sam za otcjepljenje! Nek idu! Ne znam i ne interesuje me kako će biti anam "njima", ali nam bez njih moze biti samo bolje, valjda.. Rolling eyes

Ovo je moja radikalna izmjena prijasnjeg stava; vjere u jedinstvo, multietničnost, multi ovo multi ono, i iako znam da postoji hiljadu argumenata za pobijanje ovog mog stava i misljenja, ipak mislim da postoji hiljadu i jedan koji ga podrzava.

Zbog novajlija (vidim ima ih podosta zadnjih dana, i evo vec su me proglasili četnikom iz karadjiceve jame Very Happy ) samo da malkice pojasnim: historijski razlog je po meni definitivno odlučujući (ne trenutne konstalacije, Dodici, Packovi i slična govna): ne treba nam vise genocida, prezivio ih je nas narod vjerujući u suzivot sa četnicima preko nekolko, a rizik od ponavljanja istih u buducnosti moze se izbjeci samo radikalnim presjecanjem takve vrste vrpce!
Tačno je da time dosta i gubimo, ne samo teritorijalno, ali zato time i kupujemo koliko toliko sigurnu buducnost za svoju djecu od četničke kame. Četnička iskonska zelja za osvetu turcima ne moze se nadomiriti nasom dobrom, permanentnom voljom za oprostom, suzivotom, i nadasvim - nasom krvlju. Sto to prije shvatimo to bolje po nas, odnosno po nasa dolazeca pokoljenja - bolje pokoljenja nego POKOLJenja Sad
Bosna nam mozda jeste sveta (no da nastavim u prvom licu jednine) ali mi je buducnost moje djece i njihov zivot milion puta svetiji!!!

Uostalom, glupost se uzdati u to da ce nekakva NAŠA pravda pobijediti i da ce nasa na kraju biti zadnja kad historija ogromnog broja zemalja i njihovog nastanka pokazuje suprotno..

Abu FEED el-Castro (citat):
I samo da dodam na ovo gore: zalosna je i porazavajuca konstatacija da je srpski narod previse ukaljan i zaprljan, te da kad se govori o nekolektivnosti zločina, odgovornosti; to se izbjegava redovno se vadeći na pojedince iz tog naroda, koje je međutim sve teže i teže naći.
Politika jest kurva, pa bi im se to moglo i oprostiti. Teze je vec opravdati činjenicu da vecina srpskog naroda stoji i podrzava takvu (zločinačku) politiku, ali je ipak najporaznija činjenica da je u ovoj dimenziji zakazala i po meni najveca distanca koja je morala, barem makar i malim dijelom, pa čak makar i pojedincima, biti opozitna toj vec haman generalnoj slici. Ta distanca je srpska pravoslavna crkva.

Srpski narod kao ovakav, dok god se, kad ga pravdamo od generalizacije, moramo zamisliti trazeci te svijetle i pozitivne primjere, nije dobrozeljen komsija. Naročito kada ga najveca duhovna distanca podrzava u svemu, čak i u zločinima. Volio bih da sam u stanju da sebe poreknem u ovom trenutku te da se sjetim jednog časnog pravoslavnog oca koji je jasno i glasno ustao protiv velikosrpske=četničke ideologije u zadnjih 10-15 godina Sad Sad Sad Shocked

Nemogu a da pritom ne napravim poredjenje sa katoličkim duhovnim vođama među kojima se i u vrijeme najzescih sukoba moglo i moralo naci desetine pa i vise ljudi koji su stajali otvoreno i nedvojbeno na stranu pravde i istine, pa makar gdje ona bila. Franjevci su npr. uzorit primjer za sve stanovnike ovih prostora u zadnjem ratu, ljudu među njima, tamam da je papa bio saglasan za odredjenim nedjelima iz njihovih redova, oni bi ustali protiv toga!
Gdje je to kod srba?!!!! Jesu li, shodno negativnom odgovoro, srbi zapravo samo fanatička nacija, a niposto i nikako i vjera (mislim naravno na pravoslavlje, koje eto onda ispade i ne postoji!) ?

Naravno da ne zelim da generalizujem i da tvrdim da su svi srbi zločinački narod i da su svi kolektivno odgovorni, no sve dok izbjegavanje takve generalizacije zapravo usput implicira (ili barem insinuira) i odgovornost i podrzavanje zločinačke politike većine - to za mene u praktičnom smislu situaciju ne mijenja, odnosno ne znači ništa.

NASTAVAK NEK PROČITAJU SAMO ONI MANJE PAMETNI:

Znam da cu biti kamenovan od mnogih, nebitno ali samo da pojasnim dodatno ovo zadnje: Ako npr. 950-toro djece iz skole koja broji 1000 djaka dokazno počini/učestvuje u/podrzi i odobri kradju - jel neprihvatljivo onda kazat za tu školu da je lopovska?? Naravno da se onih 50 (iako su izrazena manjina) moraju izuzet i spomenuti, i dici iznad nedjela vecine, ne dopustiti generalizaciju... No u praktičnom smislu da li bi iko normalan, ko svome djetetu zeli dobro - upisao ga u tu/takvu skolu, pa makar procenat i ne bio 950 lopova na 1000 nego i duplo i troduplo manji??!! Ja ne bih! I eto to je ono sto htjedoh kazati gore.

Slazem se, pobunjeni tj. srbi nezadovoljni Bosnom i Hercegovinom, onakva kakva je, najbolje bi bilo da dzematile istu napuste, i hrvati isto, pa i bošnjaci vala ako imaju gdje bolje. No situacija na terenu, i jos gore situacija na medjunarodnoj sceni nije ni blizu proporcionalna de facto i de jure poretku... Oni to ne posmatraju nasim očima, a kako smo dosad vidjeli (početak rata, genocid, embargo na oruzje, presuda u Hagu, scenario sa Milosevicem itd.) uglavnom se oni pitaju, iako se radi o nasoj glavi.

Ja opet ne pristajem na podjelu (tačnije i preciznije: odlazak, na ovaj ili na onaj način fanatika, naravno mislim na "te" srbe), ne prvorazredno iz tih razloga, nego jednostavno iz historijskih razloga koji jednom rječju vele da je nemoguce zivjeti sa srbima (nama "turcima", ovcama koje se nikad ne opamete) i planirati buducnost a da nam redovno ne visi kama četnička u zraku. I dzaba priča sto smo mi u pravu, i sto mi nismo zapravo turci, i sto se nama čini nepravda, genocid itd, kad sve te argumente na i na početku i na kraju moramo platiti krvlju. Kakva fajda stotinama hiljada poklanih, silovanih, protjeranih sto su u pravu?!!!! Ja ne zelim vise da budem u pravu, ali ne zelim vise svojoj djeci nijedan genocid. Pa makar to značilo i ovo gore napisano. Ako mi neko dadne drugu opciju, argumentuvanu i realnu naravno, da je "jedinstvena" moguca sa srbima (prije svega ja govorim cijelo vrijeme o njima, niposto o "nebošnjacima", sa hrvatima, naročito sad sa ovakvom maticom mislim da nije problem i da je zajedništvo i multi-multi vrlo moguce, naravno i pozeljno, kao i sa vrlo malim brojem srba - procentualno mislim), dakle da je takva zajednica moguca ALI BEZ IKAKVE PERSPEKTIVNE MOGUCNOSTI ZA NOVI GENOCID - takvo sto cu istog momenta prihvatiti, i za tu opciju se zalagati. U suprotnom, nek gamad idu Mad

Joj vas dvojicu (Gorane i Maha ) kad slusam sve se lijepo topim, tako sjajno zvuči, realno, moguce, skoro, čak blizu... Vec vidim, bosanci i hercegovci, ujedinjeni, sa jedinstvenom jasnom vizijom, i domaci i dijaspora, i narod i političari, biznismeni i fukara, svi ko jedan, jedan narod - jedan cilj i jedan put, to demonstracije, to inicijative i pokreti, sve masovno i skupa, to političari jedinstveni i slusaju sugestije naroda, bore se, MZ popusta, čak primjetno staje na stanu pravde i prava, dodik se naglo gubi sa scene, srbi u rs-u progledavaju na oči kao mačići i ugledavaju svjetlo, sve se mijenja, svijet odjednom poprima ruzicastu boju, dolazi vladavina prava i pravde, svijet je odjednom bolji, nikad vise rata nece biti... Sad Rolling eyes

Abu FEED el-Castro wrote:
Pa sto se zalazes za podjelu ? Objasni , koji je razlog da se u svakom postu zalazes za podjelu ........sto ce ti tako napadan nick name ? sta ce ti Teheran u svemu tome ? Ostavi mi na pp svoj privatni broj telefona a ja cu tebi svoj pa da malo promuhabetimio i bacimo eglendu ako nisi maskirani veliko srbin .Hajde ........... kome bolan prosipas te fazone , cuj"" hajmo se podijeliti jer ako to ne uradimo eto cetinika ponovo da dokusure Turke " To su tvoje rijeci .Genocid i to onaj pravi 100 % ...potpuni nestanak bosanskih muslimana ce nastati tek onda kada se Bosna podijeli i kada bosanski muslimani budu morali skiadi gace na granicnim prelazima
kod Kiseljkaka i na Kozijoj Curpriji .Kao Palestinci ! Kada cetnici 2 km od Sarajeva budu skidali do gola iste one nase sestre i majke i zene koje su silovali .Ovaj put bi trazili ekploziv , da se koja muslimnka ne bi raznijela na pijaci na Palama.Traziti podjelu Bosnu znaci traziti nestanak bosanskih muslimana i nestanak drzave Bosne i Hercegovine .Samo na ovoj temi ti si explicitno trazio podjelu u 10 postova .A da se ne primjeti nabio si sebi taj odvratni i ruzni vehabijski nick i na kraju posta psujes cetnicima mater .Kao u stilu neka lopovi koji su ubili 100 ljudi u banci i ukrali milijardu dolara idu kuci , ja sam im jebo mater preko radio stanice i gore im nista ne treba .Koga ti bolan foliras .Kazem ti jos jednom , daj mi svoj privatni broj telefona pa da ti ja nazdravim Merhaba i Sellam pa da cujes kako zvuci borac za cjelovitu BiH.

Hmm, vidis daleko od toga da se ja bas ZALAZEM za podjelu BiH. To je zapravo moj zadnji update, ali nebitno - ko mene sta pita, vjerovatno i tebe i ostale, tako da sve sto sam rekao ostaje na nivou individualnog misljenja. Daleko od toga da sebe smatram nepogresivim, no kako stvari stoje, i slusajuci nepomirljive stavove i argumentacije, i to nazalost najvise ove "nase", sve sam vise ubijedjen da sam, opet kazem nazalost - upravu.
I reci cu ti da sam dosta slozan sa tobom da bi nas jednonacionalna (nekakva bošnjačka) drzava ukopala do dna i da bi to zapravo bio po nas najgori i najgluplji hipotetički izbor, no ovo sto sam ja rekao ni u kom slučaju ne implicira takvo sto (koliko znam vala to nikad niko pametan nije medju nama ni zagovarao, pogotovo danas, nebitno...). Ja sam dakle čvrsto za multietničku i gradjansku, i to nikako nije suprotnost onom sto sam do sad kazao, jer kako god da okrenes, medju nama ce ostati i katolici/hrvati, a Boga mi i dobar broj "dobrih" srba (joj grozote, čuj dobrih srba) koji su bili sa nama i u ratu i nakon njega itd...

I jos jednom da ti ponovim - nisam ja nikakav borac ni za cjelovitu ni za nevjelovitu, jer ipak brate, premlad si (da ne kazem preglup) ako mislis da se borba vrsi PO FORUMIMA. Nije ni u politici kako se čini, jer evo do sad nista nismo izborili, ni unutra ni na medjunarodnoj sceni.. Gdje je tačno borba ne bih ti znao sad ni kazat, ali garantujem ti da ovuda po forumu nije ni prolazila.. :lol:
Ja sam ti dosta dzigere izgubio frustrirajuci se onim sto nam se desava i crkavajuci za jedinstvenom, multiovom i onom... To jednostavno vise ne zelim da radim, jer, u najmanu ruku ne vele mi doziviti ni ovaka ni onakav rasplet, a čvrsto sam ubijedjen da na pomolu nema zapravo nikakvog rjesenja. A sad vala nesto previse da se i trgam sta cu ostaviti svom djetetu u nasljedje i da li ce biti ovakva ili onakva, ma brate ne pada mi na pamet. I meni je moj babo ostavio ovo sto je ostavio, iako zapravo nije ni najmanje kriv, niti ga je ko pito za ovo sto sam od njega "dobio"...

Tel ti mogu i dati, mozemo vala popiti i kahvu, ali ne znam sta bi mi to bas pričali, osim sto bih ti eto odvratio na selam i merhaba, i eventualno pokazao ćunu :D :D

Eh, evo ti sta ja mislim koja je preventiva. Ne sto mi je drago da ovako mislim nego sto ne mislim da ima kakvo drugo, a efikasno rjesenje. Ako mi ko predlozi drugu opciju odmah ovo nepravedno rjesenje, ako se i moze rjesenjem nazvati napustam, dotad, u nedostatku istog, ovo je moj stav.
Ponesto je i iskinuto iz konteksta jer se tamo raspravljalo i o drugim stvarima pa nek se ima na umu...

Samo da izdvojim sto su mi vec stavili u usta a to je da:
- se ne zalazem ni za kakvu "bosnjacku", ili jednonacionalnu drzavu (ako nista a ono zato sto bi to mozda jedino bilo gore od vec postojeceg);
- ne mrzim srbe generalno, ali je zalosna činjenica da ih je vecina na "pogresnoj" strani, uključujući i njihovu srpsku pravoslavnu crkvu kao najvecu duhovnu distancu;
- mislim da su hrvati skroz druga priča, i oni ne nisu analogni gornjoj priči, tj. sa njima mozemo zivjeti;

Posebna napomena: srbi nakon 50 godina komunizma i nakon vladavine onakvog Tite, nisu zaboravili "turke" i dug prema njima, i na nas su navallili onakvom zestinom, poklali svakog do kog su stigli, popalili, silovali, rastjerali itd. Ne treba imati nimalo maste pa pretpostaviti sta se onda tek moze očekivat, kolika mrznja i fanatizam, nakon ovog rata, godina ultranacionalističke propagande, i indoktrinativne propagadne narodnih vodja: Karadjica, Mladica, Koljevica, Milosevica, raznoraznih Dodika itd.
Takvo nesto ne moze sprati jos 1000 godina, i jos 10 Drina muslimanske krvi...
Bilo kako bilo, ko zeli da ide na rizik i na suplju (oprostiti ali ne zaboraviti), sa srecom mu, ali ja u tom kolu necu biti, niti moja djeca njihovi buduci kurbani!!

:x :x :x

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/04/2007 20:40

Slabo ce ko pročitati sve napisano, ali sumarum i poenta rečenog je: Ne da ne mozemo, nego ne smijemo zivjeti sa takvim srbima!
Stara mudrost (u ovom slučaju hadis) veli: muslimana ne smije dvaput bit ujeden iz iste rupe. Mi bivamo ujedeni iz jedne te iste rupe generacijama, genocid za genocidom. No imamo mi lijeka za to - mi imamo srce za prastanje, te svoju djecu na taj način pripremamo za zrtvenu jagnjad...

Svako je slobodan da za sebe odlučuje, ali ja, i moje dijete - ne. Meni je samo ovaj zadnji genocid dosta pouke. Političari imaju posebnu odgovornost kad nas narod ponovo vracaju nazad na Drinu, njima u ruke.

Vele kontraargumenti: cjelovita bosna, ovo ono, eto haman sveta teritorija... A ja velim: .ebem ti terotoriju ako je placamo dankom u krvi svakih 40-50 godina, tamam da smo ko rusija ako nikad rahatluka nemamo. Ja na taj rizik svoju djecu necu voditi, a ko zeli, onda nek se ufati one sulude "oprostiti da, zaboraviti "ne"", i samo naprijed, pod kamu! Ali bez mene :oops:

Ideali su drugo a realni zivot je drugo... i ja bih volio da ova moja priča nije realna, da bogdom moze kako treba, svi zajedno, u idiličnom zagrljaju nebeskih religija, u evropskom Jerusalemu, ali nazalost ne moze... :( :roll:

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/04/2007 20:44

Umjetnik a wrote:hajde hoće li iko išta napisati

Eto ti IŠTA :D

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 09/04/2007 22:01

Abu FEED el-Castro wrote:Slabo ce ko pročitati sve napisano, ali sumarum i poenta rečenog je: Ne da ne mozemo, nego ne smijemo zivjeti sa takvim srbima!
Stara mudrost (u ovom slučaju hadis) veli: muslimana ne smije dvaput bit ujeden iz iste rupe. Mi bivamo ujedeni iz jedne te iste rupe generacijama, genocid za genocidom. No imamo mi lijeka za to - mi imamo srce za prastanje, te svoju djecu na taj način pripremamo za zrtvenu jagnjad...

Svako je slobodan da za sebe odlučuje, ali ja, i moje dijete - ne. Meni je samo ovaj zadnji genocid dosta pouke. Političari imaju posebnu odgovornost kad nas narod ponovo vracaju nazad na Drinu, njima u ruke.

Vele kontraargumenti: cjelovita bosna, ovo ono, eto haman sveta teritorija... A ja velim: .ebem ti terotoriju ako je placamo dankom u krvi svakih 40-50 godina, tamam da smo ko rusija ako nikad rahatluka nemamo. Ja na taj rizik svoju djecu necu voditi, a ko zeli, onda nek se ufati one sulude "oprostiti da, zaboraviti "ne"", i samo naprijed, pod kamu! Ali bez mene :oops:

Ideali su drugo a realni zivot je drugo... i ja bih volio da ova moja priča nije realna, da bogdom moze kako treba, svi zajedno, u idiličnom zagrljaju nebeskih religija, u evropskom Jerusalemu, ali nazalost ne moze... :( :roll:

Ma nije pametan covjek kad govori o relaciji teritorij vs buducnost, ali za sve ostalo - mashaAllah

Drustvo se trudi, i trudit ce se da nasa djeca za 10 godina zaborave sve, Tito i ekipa su to jednom uspjeli napraviti, nadam se da ovaj put to necemo dopustiti.
Ima vec, i bit ce jos, onih koji ce na jedan licemjeran osmjeh, preci preko svega, ali elhamdulillah, ovaj put mislim da ima ipak jedna kriticna masa koja ce djeci pricat neke druge price.
Ko sto i ti u kontekstu rece, a ja cu samo malo nadogradit, oni su vazda guslali o Kosovu polju, i nisu to ni nakon 600 godina zaboravili, ma ja necu guslat ( vrag im gusle odnio ), ali morem pricat, i dersove drzat, to je cudo jedno

sarlo

Post by sarlo » 09/04/2007 22:28

To Abu Fidel!
Nijemci su 1945. izgubili trecinu teritorije. Imali su ogromne ljudske gubitke. 20 miliona protjeranih Nijemaca iz drugih drzava. Gradovi su u cijelosti bili sruseni pa je veci dio nacije zivjelo u podrumima i kolektivnim smjestajima. Nisu se zalili, analizirali zasto su porazenih. Tek sada govore o zlocinima koji su pocinjeni nad njima (U februaru 1945. prilikom bombardovanja Hamburga je poginulo vise ljudi nego u Hirosimi poslije atomske.
Jednostavno su podvukli crtu i krenuli dalje.
1955. godine su pobijedli Madjarsku i bili prvaci svijeta u fudbalu i u mnogo cemu drugom....pogledati "Brak Marije Braun" od Fasbindera..
S druge strane zivjeti u okruzenju genocidne tvorevine...
U svakom slucaju nasi politicari : Silajdzic, Tihic, Lagumdzija, te Reisu-ul-ulema, 1-2 intelektualaca i mozda Komsic podvuku crtu i donose odluke o sudbini nacije..

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/04/2007 22:31

Danko_Bananko wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Slabo ce ko pročitati sve napisano, ali sumarum i poenta rečenog je: Ne da ne mozemo, nego ne smijemo zivjeti sa takvim srbima!

Ma nije pametan covjek kad govori o relaciji teritorij vs buducnost, ali za sve ostalo - mashaAllah

Drustvo se trudi, i trudit ce se da nasa djeca za 10 godina zaborave sve, Tito i ekipa su to jednom uspjeli napraviti, nadam se da ovaj put to necemo dopustiti.
Ima vec, i bit ce jos, onih koji ce na jedan licemjeran osmjeh, preci preko svega, ali elhamdulillah, ovaj put mislim da ima ipak jedna kriticna masa koja ce djeci pricat neke druge price.
Ko sto i ti u kontekstu rece, a ja cu samo malo nadogradit, oni su vazda guslali o Kosovu polju, i nisu to ni nakon 600 godina zaboravili, ma ja necu guslat ( vrag im gusle odnio ), ali morem pricat, i dersove drzat, to je cudo jedno

Ma čovjek, iako je to mozda najteze u zivotu, treba i mora da se odupre pozivu i stavu vecine. Ako je u pravu i na istini, pa makar bio sam samcat, istina neće pokleknuti pred masom i brojem, pitanje je samo da li cemo mi pokleknuti...
TO je danas, pored svih silnih masmedija, propagande i sl. teze nego ikad u historiji. A valjda je zato i satisfakcija one manjine koja se odupire takvom tajfunu akobogda veca :)

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 09/04/2007 22:34

InsaAllah

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/04/2007 22:35

Hvala sarlo :-) ... ja sam zapravo očekivao pljuvanje, vrijedjanje, prozivanje svim i svačim, ali eto izgleda da nisam posljednji mohikanac niti usamljenji pingvin koji ovako "naopako" razmislja...

Ako se bude javljalo oponenata, ako zele plodonosnu diskusiju, molio bih bez vrijedjanja, ako imate protuargumente kojim cete (i) mene ubijediti da sam u krivu - bujrum. Jedva ću dočekati da shvatim da sam fulio i pretjero, u ovom slučaju zaista je to tako :sad:

sarlo

Post by sarlo » 09/04/2007 22:40

Abu FEED el-Castro wrote:Hvala sarlo :-) ... ja sam zapravo očekivao pljuvanje, vrijedjanje, prozivanje svim i svačim, ali eto izgleda da nisam posljednji mohikanac niti usamljenji pingvin koji ovako "naopako" razmislja...

Ako se bude javljalo oponenata, ako zele plodonosnu diskusiju, molio bih bez vrijedjanja, ako imate protuargumente kojim cete (i) mene ubijediti da sam u krivu - bujrum. Jedva ću dočekati da shvatim da sam fulio i pretjero, u ovom slučaju zaista je to tako :sad:

Da se razumijemo ja sam za ukidanje genocidne tvorevine. Vweliki problemi se po pravilu rjesavaju radiklnim mjerama.
Last edited by sarlo on 16/09/2007 18:10, edited 1 time in total.

Ergot

Post by Ergot » 09/04/2007 22:51

sarlo wrote:To Abu Fidel!
Nijemci su 1945. izgubili trecinu teritorije. Imali su ogromne ljudske gubitke. 20 miliona protjeranih Nijemaca iz drugih drzava. Gradovi su u cijelosti bili sruseni pa je veci dio nacije zivjelo u podrumima i kolektivnim smjestajima. Nisu se zalili, analizirali zasto su porazenih. Tek sada govore o zlocinima koji su pocinjeni nad njima (U februaru 1945. prilikom bombardovanja Hamburga je poginulo vise ljudi nego u Hirosimi poslije atomske.
Jednostavno su podvukli crtu i krenuli dalje.
1955. godine su pobijedli Madjarsku i bili prvaci svijeta u fudbalu i u mnogo cemu drugom....pogledati "Brak Marije Braun" od Fasbindera..
S druge strane zivjeti u okruzenju genocidne tvorevine...
U svakom slucaju nasi politicari : Silajdzic, Tihic, Lagumdzija, te Reisu-ul-ulema, 1-2 intelektualaca i mozda Komsic podvuku crtu i donose odluke o sudbini nacije..

Nije mi jasno kako si uspio povuci paralelu izmedju Njemacke i Bosne. Nisu Bosanci i Hercegovci protjerali kroz dimnjak milione Srba i porusili pola Srbije.

Hajmo 'vako: da damo Srbima gradove i sela u kojima zivite vi sto se zalazete za teritorijalnu tombolu (po uzoru na rahmetli Oca Nacije Njegovu Svetost Aliju I), a da od njih uzmemo mjesta iz kojih su ljudi protjerani u ratu. Haj'te malo vi u izbjeglistvo, pa pricajte toj svojoj djeci u cije ime zastupate te umobolne ideje kako je to uradjeno za njihovo dobro. Ima li kraja sebicnosti, uskogrudnosti i gluposti?

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 09/04/2007 22:54

sarlo wrote:
Abu FEED el-Castro wrote:Hvala sarlo :-) ... ja sam zapravo očekivao pljuvanje, vrijedjanje, prozivanje svim i svačim, ali eto izgleda da nisam posljednji mohikanac niti usamljenji pingvin koji ovako "naopako" razmislja...

Da se razumijemo ja sam za ukidanje genocidne tvorevine bilo kojim mogucim putem. Vweliki problemi se po pravilu rjesavaju radiklnim mjerama.

Razumijemo se. Ja nisam toliko fokusiran na metod, ja zapravo ovdje vise govorim o ljudima koji nastanjuju tu genocidnu tvorevinu i njihovom mentalitetu i usadjenoj mrznji prema "nama", iskonskoj zelji za osvetom, i svemu onome sto to nuzno prati. S tim sto se mora opet naglasit da je sva ta mrznja, nacionalizam, zelja za osvetom itd. nakon ovog rata, samo stavljena na kvadrat :o

rashid

Post by rashid » 09/04/2007 23:05

sarlo wrote:

Da se razumijemo ja sam za ukidanje genocidne tvorevine bilo kojim mogucim putem. Vweliki problemi se po pravilu rjesavaju radiklnim mjerama.

Razumijemo se. Ja nisam toliko fokusiran na metod, ja zapravo ovdje vise govorim o ljudima koji nastanjuju tu genocidnu tvorevinu i njihovom mentalitetu i usadjenoj mrznji prema "nama", iskonskoj zelji za osvetom, i svemu onome sto to nuzno prati. S tim sto se mora opet naglasit da je sva ta mrznja, nacionalizam, zelja za osvetom itd. nakon ovog rata, samo stavljena na kvadrat :o

Malo ti smanji ton i fokusiraj sa neke bitne stvari. Ako ti je dosadno, ne trebas se ti razvezati. Da tipkas nebuloze, dobro nije tacno. Ali cemu smisao tome? Hoces da se klanje nastavi? Da napravis jednu veliku genarilizaciju srbskog naroda?

Reci bolan sta te muci? Ali sva sreca, pa je to samo tvoje misljenje.

Ergot

Post by Ergot » 09/04/2007 23:13

stochar wrote:kad procitam ove poruke, mogu samo jedno pomisliti: bjezati shto dalje iz ove drzhave, uraditi neku operaciju ispiranja mozga i zaboraviti da imas ikakve veze sa ovim crnim i chemernim komadicem zemlje. fuj! ima nas k'o u jednoj londonskoj opshtini a uzdigli smo se do pichke materine. nismo nishta drugo do retardirana plemena koja nikada nece izaci iz srednjeg vijeka! fuj! fuj! fuj!

ditto

_BosanaC

Post by _BosanaC » 09/04/2007 23:14

stochar wrote:kad procitam ove poruke, mogu samo jedno pomisliti: bjezati shto dalje iz ove drzhave, uraditi neku operaciju ispiranja mozga i zaboraviti da imas ikakve veze sa ovim crnim i chemernim komadicem zemlje. fuj! ima nas k'o u jednoj londonskoj opshtini a uzdigli smo se do pichke materine. nismo nishta drugo do retardirana plemena koja nikada nece izaci iz srednjeg vijeka! fuj! fuj! fuj!

To sam i ja nedavno sebi priznao, a to je i bilo najteze. Valja napokon sebi reci DOSTA.

xon_sa

Post by xon_sa » 09/04/2007 23:20

Napad je najbolja odbrana :)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 10/04/2007 00:22

rashid wrote:
sarlo wrote:

Malo ti smanji ton i fokusiraj sa neke bitne stvari. Ako ti je dosadno, ne trebas se ti razvezati. Da tipkas nebuloze, dobro nije tacno. Ali cemu smisao tome? Hoces da se klanje nastavi? Da napravis jednu veliku genarilizaciju srbskog naroda?

Reci bolan sta te muci? Ali sva sreca, pa je to samo tvoje misljenje.

Muči me 200 000 ubijenih! A jedino što me više od toga muči je i najmanja mogućnost da se takvo što ikad ponovi!
O generalizaciji sam ti već goramo zborio...

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 10/04/2007 00:25

_BosanaC wrote:

To sam i ja nedavno sebi priznao, a to je i bilo najteze. Valja napokon sebi reci DOSTA.

Potpis i pečat.

Koliko god izgledalo da nije tako, ja ipak mislim da se mi ovdje zapravo i previse slazemo... :roll: nijanse nas dijele, a osnovni princip o tome da je ovdje ludilo nas čvrsto spaja... :(

Ahmmed

Post by Ahmmed » 10/04/2007 00:29

_BosanaC wrote:

Potpis i pečat.

Koliko god izgledalo da nije tako, ja ipak mislim da se mi ovdje zapravo i previse slazemo... :roll: nijanse nas dijele, a osnovni princip o tome da je ovdje ludilo nas čvrsto spaja... :(

O, majko moja.....defetizma od onih, od kojih sam to najmanje očekivao.....

Ne može tako 8-)

Abu FEED el-Castro

Post by Abu FEED el-Castro » 10/04/2007 01:19

Ahmmede šta da se radi??!!
Tvoje mišljenje poštujem, ali slabo se se javljao na ove "defetističke" teme, deder prozbori :)

Ako ti je mrsko ili nemas vremena, de mi samo odgovori na sljedece pitanje (jedno od milion ali evo) : Je li mislis da trebamo dati sve od sebe, intelektualno, fizički, socijalno, materijalno da pokušamo odrzati jedinstveno drustvo ovakvo kakvo jeste da se izmjesamo sa ovim i ovakvim srbima (na stanu pojedinci, nazalost pa su pojedinci, odatle i ovo pitanje) ???
Haj dobro, ovakvo postavljeno pitanje izgleda povrsno i plitko, i vjerovatno i ti i vecina cete reci: pa da to je upravo ono za sta se borimo, jedinstvena, cjelovita, multietnička itd.
U redu, eh de pretpostavimo da sam se ubijedio u taj odgovor, i da cu i ja stati u taj saff i dati sve do sebe da takvo nesto implementiramo, zauzvrat od tebe trazim nepobitan argument i apsolutno nedvojbivu garanciju da nikad, ali bas nikad, i ni u kojim uslovima, nasi potomci nece biti u riziku da im se desi nesta slično na ovim prostorima (nebitno na obim), ekvivalentno genocidnoj PRAKSI koja je uspostavljena na nasim prostorima?????

Ako mi ne dadnes/te odgovor na ovo pitanje, smatram vase bilo koje negodovanje na moju priču, pa eto najljepse rečeno - neozbiljnim.

P.S.
Jos jednom da ponovim: teziste mog razmisljanja je u tvrdnji da je zivot bošnjaka sa srbima na ovim prostorima nemoguc. Dakle sve ono mimo toga, podjela, otcjepljenje, nastavak rata do istrjebljenja, i druge gluposti i pametnosti su nusprodukti, odnosno opcije/rješenja koja mogu, ili ne moraju da se dese. Opcije me te ne interesuju, mene interesuje samo jedno: kako da zastitim svoje dijete, ako uspjednem ustrajati u patriotskoj, dobroj namjeri da ostanem ovdje? Kako da ga zastitim od, ni manje ni vise - genocida? ! :shock: :x :roll:
Zaboravi DOdike, EU, ovo ono, trenutne konstalacije su samo trenutne, i tu ce svakako svasta da se izdesava, ja lično nisam previse zaveden trenutnim inferiornim polozajem bošnjaka i bošnjačke politike nego čisto dugoročnim planovima za naš narod. Dakle ostaje ovo sustinsko pitanje.

Ahmmed

Post by Ahmmed » 10/04/2007 01:23

Dobit ćeš moj iscrpan odgovor!nemam sad hala, što bi Danko rekao :D

Post Reply