Pitanje ateistima

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
muslim
Posts: 7
Joined: 10/02/2009 19:25

#1 Pitanje ateistima

Post by muslim »

Pretpostavljam da ce svi koji procitaju naslov prvo pomisliti da se ovo pitanje trebalo postaviti u rubrici "religija". . No, posto je vecina (gotovo svi) filozofa ateisticki nastrojena, smatram da je ovo pitanje naslo bas ovdje svoje pravo mjesto.

Zapravo radi se o tome da cesto imamo priliku cuti, od ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, kako oni za razliku od "vjernika" mogu argumentovati svoj svjetonazor i zivotnu filozofiju. Dok se vjernici povode za mitovima, pretpostavkama i drevnim vjerovanjima, mi se oslanjamo na nauku, cinjenice...- tvrde oni.

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???

Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#2 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by madner »

Kako ti dokazujes da ti mali nevidljivi alien ne stoji iznad glave?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by mIRCerka »

muslim wrote:Pretpostavljam da ce svi koji procitaju naslov prvo pomisliti da se ovo pitanje trebalo postaviti u rubrici "religija". . No, posto je vecina (gotovo svi) filozofa ateisticki nastrojena, smatram da je ovo pitanje naslo bas ovdje svoje pravo mjesto.

Zapravo radi se o tome da cesto imamo priliku cuti, od ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, kako oni za razliku od "vjernika" mogu argumentovati svoj svjetonazor i zivotnu filozofiju. Dok se vjernici povode za mitovima, pretpostavkama i drevnim vjerovanjima, mi se oslanjamo na nauku, cinjenice...- tvrde oni.

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???

Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala.
Odgovor glasi:
Ako ateista vjeruje u nepostojanje boga, on nije ateista jer VJERUJE, pravog ateistu ne interesuje sta i kako ni argumentacija sta je starije koka il jaje, interesuje ga samo da su i koka i jaje dobro peceni da ne dobiju salmonelu.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#4 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by HAVANA »

[quote="muslim"

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???

Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala.[/quote]






Nit sam dugo razmisljao o ovoj i slicnim temama, niti imam namjeru a dobro mi pravo 8-)
Ne dokazujemo ni na koji nacin,jos mi samo to fali.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#5 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by JThomas »

ne dokazuju :)

logički je nemoguće dokazati da nešto NE postoji. a naročito ako bi to nešto trebalo biti em nevidljivo, em svemoguće da zataška tragove :)
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#6 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by madner »

JThomas wrote:ne dokazuju :)

logički je nemoguće dokazati da nešto NE postoji. a naročito ako bi to nešto trebalo biti em nevidljivo, em svemoguće da zataška tragove :)
Moguce je dokazati da nesto ne postoji ako se zna sta bi to nesto trebalo da radi.
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#7 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by Bušman »

Opet bespotrebna rasprava ciji je krajnji cilj da se omalovazava odredjena skupina ljudi. Nije prvi put u povijesti ovog foruma. :-) :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#8 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by JThomas »

madner wrote:
JThomas wrote:ne dokazuju :)

logički je nemoguće dokazati da nešto NE postoji. a naročito ako bi to nešto trebalo biti em nevidljivo, em svemoguće da zataška tragove :)
Moguce je dokazati da nesto ne postoji ako se zna sta bi to nesto trebalo da radi.
znam ja na šta ti misliš :-D ali ako se ne zna? onda, generalno, postojanje NEKOG kreatora koji bi bio nevidljiv i svemoguć da sakrije tragove je upravo to, logički nemoguće.
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#9 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by madner »

JThomas wrote:
madner wrote:
JThomas wrote:ne dokazuju :)

logički je nemoguće dokazati da nešto NE postoji. a naročito ako bi to nešto trebalo biti em nevidljivo, em svemoguće da zataška tragove :)
Moguce je dokazati da nesto ne postoji ako se zna sta bi to nesto trebalo da radi.
znam ja na šta ti misliš :-D ali ako se ne zna? onda, generalno, postojanje NEKOG kreatora koji bi bio nevidljiv i svemoguć da sakrije tragove je upravo to, logički nemoguće.
Zavisi, ako je moguce uspostaviti model koji funckionise moze se predpostaviti da su svi faktori uzeti u obzir. Ako imamo nedostatake onda je vjerovatno nas model pogresan.

Posto su osobine pripisane bogu takve da je on svemoguc, onda je logicno da nema potrebu da caprka po svom sistemu, jer ga vec ispocetka napravio kako treba. Samim tim, uzeti njega kao faktor bi islo protiv definicije svemocnosti.
User avatar
energy_shock
Posts: 212
Joined: 08/06/2008 14:47

#10 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by energy_shock »

muslim wrote:Pretpostavljam da ce svi koji procitaju naslov prvo pomisliti da se ovo pitanje trebalo postaviti u rubrici "religija". . No, posto je vecina (gotovo svi) filozofa ateisticki nastrojena, smatram da je ovo pitanje naslo bas ovdje svoje pravo mjesto.

Zapravo radi se o tome da cesto imamo priliku cuti, od ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, kako oni za razliku od "vjernika" mogu argumentovati svoj svjetonazor i zivotnu filozofiju. Dok se vjernici povode za mitovima, pretpostavkama i drevnim vjerovanjima, mi se oslanjamo na nauku, cinjenice...- tvrde oni.

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???

Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala.

Tu si pogrijesio ...koliko ja znam , ateisti su ljudi koji ne vjeruju u ovadasnje religije , tj. ne priznaju religije koje trenutno postoje , i sto se tice postojanja vise sile .......to je jedino pitanje bez odgovora , uglavnom mora postojati nesto sto nas je stvorilo ili sta vec , ali onda se postavlja pitanje sta je stvorilo to sto je nas stvorilo tako da se mozemo vjecno vrtjeti u krug ....odgovor na to pitanje jedino cemo dobiti kad umremo a mozda ni tad....


Ovakve teme treba zatvarati jer stalno cemo dobijati iste odgovore....
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by JThomas »

madner wrote:
Zavisi, ako je moguce uspostaviti model koji funckionise moze se predpostaviti da su svi faktori uzeti u obzir. Ako imamo nedostatake onda je vjerovatno nas model pogresan.

Posto su osobine pripisane bogu takve da je on svemoguc, onda je logicno da nema potrebu da caprka po svom sistemu, jer ga vec ispocetka napravio kako treba. Samim tim, uzeti njega kao faktor bi islo protiv definicije svemocnosti.
o nekom modelu uopšte ne možemo govoriti ako riječ o nečemu što je u startu, po definiciji, nemjerljivo.

upravo zato religija i kreacionizam nikad ne mogu biti predmet NAUČNOG provjeravanja i obrade.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#12 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by mIRCerka »

energy_shock wrote:
Tu si pogrijesio ...koliko ja znam , ateisti su ljudi koji ne vjeruju u ovadasnje religije , tj. ne priznaju religije koje trenutno postoje , i sto se tice postojanja vise sile .........
to su agnostici
User avatar
madner
Posts: 56828
Joined: 09/08/2004 16:35

#13 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by madner »

JThomas wrote:
madner wrote:
Zavisi, ako je moguce uspostaviti model koji funckionise moze se predpostaviti da su svi faktori uzeti u obzir. Ako imamo nedostatake onda je vjerovatno nas model pogresan.

Posto su osobine pripisane bogu takve da je on svemoguc, onda je logicno da nema potrebu da caprka po svom sistemu, jer ga vec ispocetka napravio kako treba. Samim tim, uzeti njega kao faktor bi islo protiv definicije svemocnosti.
o nekom modelu uopšte ne možemo govoriti ako riječ o nečemu što je u startu, po definiciji, nemjerljivo.

upravo zato religija i kreacionizam nikad ne mogu biti predmet NAUČNOG provjeravanja i obrade.
Mogu, jer jako cesto nesto sto su institucije religije smatralo bozanskim djelom se nadje na udaru nauke i otkrije se zakonitost.

Kreacionizam se moze sasvim lagano oboriti, samo je malo tesko naci nekoga ko ce definirati malo strozije. :D
eddina
Posts: 41
Joined: 13/09/2008 18:10

#14 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by eddina »

Na koji nachin teisti dokazuju nepostojanje zmajeva, vila, babaroga i sl.?
Mislim da dodjemo na isto.
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#15 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by [Matrix] »

mIRCerka wrote:
energy_shock wrote:
Tu si pogrijesio ...koliko ja znam , ateisti su ljudi koji ne vjeruju u ovadasnje religije , tj. ne priznaju religije koje trenutno postoje , i sto se tice postojanja vise sile .........
to su agnostici
nisu bas,agnostici polaze od toga da je bog nespoznatljiv,pa ko biva sto gubit vrijeme.Zapravo religija nema
nikave veze sa vjerovanjem iako se stalno naglasava da je to nekakvo vjerovanje.Obratite paznju na rijec
Religija u njoj se nalazi latinski glagol koji znaci povezati,konektovati se.Tako religija postaje mogucnost
za znatno sadrzajniju konekciju od internetske... :D
Konektujmo se.

Ateisti priznaju samo ovostranost,transcendentnost zbilje za njih je misaona imenica,ali vecina ateista koketira
sa budizmom jer misle da budizam nema pojam boga,ali zapravo ima.Upravo je Budizam primjer religije u pravom
smislu rijeci,uspostaviti zaboravljenu vezu sa vjecnim bitkom (Nirvana,Dharmakaya,Sunyata,Praznina)
Last edited by [Matrix] on 11/02/2009 21:43, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by mIRCerka »

[Matrix] wrote:
mIRCerka wrote:
energy_shock wrote:
Tu si pogrijesio ...koliko ja znam , ateisti su ljudi koji ne vjeruju u ovadasnje religije , tj. ne priznaju religije koje trenutno postoje , i sto se tice postojanja vise sile .........
to su agnostici
nisu bas,agnostici polaze od toga da je bog nespoznatljiv,pa ko biva sto gubit vrijeme.Zapravo religija nema
nikave veze sa vjerovanjem iako se stalno naglasava da je to nekakvo vjerovanje.Obratite paznju na rijec
Religija u njoj se nalazi latinski glagol koji znaci povezati,konektovati se.Tako religija postaje mogucnost
za znatno sadrzajniju konekciju od internetske... :D
Konektujmo se.
zar agnostici nisu oni koji kazu JEA NESTO POSTOJI I HAJMO DALJE
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#17 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by [Matrix] »

@mIRCerka"
zar agnostici nisu oni koji kazu JEA NESTO POSTOJI I HAJMO DALJE
Evo frisko skanirano. :D iz Filozofskog rječnika autor Vladimir Filipović (konačni terminološki autoritet za studente filozofije na FF UNSA)

Agnosticizam (novija kovanica od grč. a = ne i gnostikos = spoznajni).
Nazor koji niječe mogućnost potpune spoznaje svijeta, budući da pretpostavlja neku supstanciju, »stvar po sebi« ili metafizičku zbiljnost koja se susteže istinitom spoznavanju.

Stvar po sebi i metafizička zbiljnost jesu sinonimi za Boga.Moglo bi se i definiciju peokrenuti,da odgovara onome
sto tvrdis.Naime,tvrditi da postoji, ali je nespoznatljivo.
Last edited by [Matrix] on 11/02/2009 21:57, edited 1 time in total.
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#18 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by lord-executioner »

Zavisi, ako je moguce uspostaviti model koji funckionise moze se predpostaviti da su svi faktori uzeti u obzir. Ako imamo nedostatake onda je vjerovatno nas model pogresan.

Posto su osobine pripisane bogu takve da je on svemoguc, onda je logicno da nema potrebu da caprka po svom sistemu, jer ga vec ispocetka napravio kako treba. Samim tim, uzeti njega kao faktor bi islo protiv definicije svemocnosti.
U principu sam agnostik, pa se shodno tome ne zamaram pronicanjem u sustinu postojanja bozanskog, jer znamo sta je ishod takve aktivnosti, medjutim, u korist negacije postojanja boga, moze se, ovako "off the top of my head" iznijeti nekoliko potencijalnih argumenata i zakljucaka: naime, ako je bog svemoguc, sveznajuci i pravedan, sto je premisa koju namecu gotovo sve monoteisticke religije i njihove varijante, onda se isticu neke kontradiktornosti. Najprije, pravedan bog, cija je pravda apsolut pojma, ne bi ni u kojem slucaju trebao dopustiti patnje nevinih. Zatim, pitanje raja i pakla, dzenneta i dzehennema, besmisleno je s obzirom na svemoc i sveznanje bozanskog bića; svemoguci bog, u svemiru u kojem se sve odvija prema njegovoj zelji i zamisli, stvorio bi ljude tako da ne mogu grijesiti, a ne bi covjecanstvu kao kreaciji pristupio gotovo perfidno, odredjujuci pocetak i prividna pravila iako je kraj njemu vec unaprijed poznat, buduci da ga je on vec "napisao", ili u najmanju ruku stvorio sve uslove da se ljudi razdijele na pakao i raj. Opet nedostaje epitet pravednosti. Prema tome, sudbina kreacija svemoguceg i sveznajuceg boga je predestinirana, pa ne moze za sobom povlaciti onosvjetski dualizam, ili uopce onosvjetsko kao neku svrhu prema kojoj treba stremiti. Time dolazimo i do "institucije" djavola, sejtana, Sotone; nepotrebno je govoriti da, ako je bog stvoritelj svega, onda sve potpada pod njegovu vlast, i njegova svemoc ne poznaje granice. Pod tim uslovima, djavli i sejtani ne bi trebali moci ili smjeti ostecivati bozansku kreaciju. Ako pretpostavimo onda, na osnovu napisanog, da bog nije apsolutan u svojoj pravednosti, onda mozemo pretpostaviti i da druge osobine koje mu u apsolutu i savrsenstvu priznaju religije ne odgovaraju pojmovima savrsenog i apsolutnog. Mozemo pretpostaviti da bog nije sveznajuci; ako nije sveznajuci ni apsolutno pravedan, onda mozemo pretpostaviti da nije ni svemoguc. Ako pretpostavimo da nije svemoguc, onda mozemo pretpostaviti da nije ni vjecan. A ako nije vjecan, onda je smrtan.

Ko u svjetlu ovih zakljucaka i donekle utemeljenih pretpostavki sad moze reci da bog vec nije mrtav? U svijetu definitivno odsustvuju blagostanje i mir. Previse je bola, smrti i patnji, a da se ne zapitamo zasto bog ne pomaze pravednima, cestitima i nevinima. To bi, mozda, jedino deisticki postulati mogli opravdati, iako je pitanje u kolikoj mjeri, jer je i po njima svemir vec navijen, tako da pitanje predestiniranog opet dolazi do izrazaja. Povezemo li, s druge strane, to sa opcim prirodnim i kozmickim zakonitostima, a odalecimo li "navijanje" od ljudskih zivota i sudbina, onda i deisti vec imaju neki jaci argument u korist svojeg osnovnog postulata, samo boga tvorca umjesto i boga gospodara, nadziratelja i intervenijenta.
Last edited by lord-executioner on 11/02/2009 21:56, edited 1 time in total.
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#19 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by Optimus Prime »

Da li je neka inteligentna sila odgovorna za veliki prasak to jest stvaranje prostora, materije i vremena prije otprilike 15 milijardi godina i za stvaranje organskog inteligentnog zivota na zemlji nekih 13 milijardi godina kasnije, to ne znam, a mislim da covjecanstvo nikad nece ni saznati.

Ali ono u sto sam prilicno siguran je to da, i ako iza toga stoji neka visa sila, onda to sigurno nije onakav bog ili bogovi kakvim ga opisuju velike religije ili onakav kavkvim ga anticke civilizacije pretstavljaju.

Sama ideje da neko bozanstvo koje je navodno stvorilo citav svemir ima neke motive da nakon 15 milijardi godina posalje andjela na malu i u svemirskim relacijama beznacajnu planetu zemlju i objavi boziju rijec negdje u pustinji je za mene toliko absurdna da uopste ne moram da dokazujem nepostojanje boga da bi bio ateista.
Last edited by Optimus Prime on 11/02/2009 23:16, edited 2 times in total.
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#20 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by [Matrix] »

Optimus Prime wrote:Da li je neka inteligentna sila odgovorna za veliki prasak to jest stvaranje prostora, materije i vremena prije otprilike 15 milijardi godina i za stvaranje zivota na zemlji nekih 13 milijardi godina kasnije, to ne znam a mislim da covjecanstvo nikad nece ni saznati.
Ali ono u sto sam prilicno siguran je to da i ako iz toga stoji neka visa sila, onda ona to sigurno nije onakav bog ili bogovi kakvim ga opisuju velike religije ili onakav kavkvim ga anticke civilizacije pretstavljaju.
Sama ideje da je neko bozanstvo koje je navodno stvorilo citav svemir ima neke motive da nakon 15 milijardi godina posalje andjela na malu i u svemirskim relacijama beznacajnu planetu zemlju i objavi boziju rijec negdje u pustinji je za mene toliko absurdna da uopste ne moram da dokazujem nepostojanje boga da bi bio ateista.
Pogledaj boldirane pojmove.U razmaku od 100 godina potpuno se promjenila slika o tome sta su ti pojmovi.
Teorija relativiteta (ako govooris o fizici) ujedinila je prostor i vrijeme u objektivnu dimenziju prostor-vrijeme kontinuum
hocu da kazem da mi zapravo ne znamo nista o tome,jer se se prica o ovim pojmovima dodatno izmjeniti ali to nikako
nece biti u korist dokaza o postojanju Boga naprosto zato sto su ovo dimenzije ovostranosti,Bog se smatra transcendentalnim
On je izvan iskustva,apsolut.Imate izvanrednog autora za pokusaj razumjevanja krajnjih zbiljnosti (boga),John B.Cobb jr.
profesor filozofije religije i teologije koji tvrdi da je najveca zabluda ortodoksnih religija to da je Bog Vrhovno Biće
koje nešto čini u ljudskim životima a ne Vrhovna Zbiljnost koja "čeka" da se čovjek poveže s njom.Vjernici znaju
da ovakva zbilja jest ,svi obredi,molitve i obicaji koji se metodski primjenjuju zapravo idu ka tome da se čovjek kroz spasenje
dovede u Bozije okrilje (kod krscana Kraljevstvo Nebesko i sl).Moglo bi se reci da je vjerska praxa specifican kod koji je
covjek primjenjuje u svojemu opcenju sa krajnjom zbiljom (bogom).
eddina
Posts: 41
Joined: 13/09/2008 18:10

#21 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by eddina »

Ovo je vezano za hrishtjanskog boga, jer je prevod sa engleskog, ali to vazhi univerzalno za sve bogove. :)
[dokaz 1]
Shta tje se dogoditi ako bi na koljenima molili bogu na ovaj nachin:

Dragi bozhe svemotjni, svemogutji, koji si sa ljubavlju stvorio univerzum, molimo ti se da notjas izlijechish svaki rak na planeti. Mi ti se molimo sa dubokom vjerom, znajutji da tjesh nas blagosloviti kao shto si opisao u Matej 7:7, Matej 17:20, Matej 21:21, Marko 11:24, Ivan 14:12-14, Matej 18:19. U Isusovo ime mi ti se molimo, amen.

Mi se iskreno molimo, znajutji da kad bog odgovara na jednu molitvu punog srca, nesebichnu, nematerijalistichku, to tje glorifikovati boga a pomotji milionima ljudi.

I shta tje se dogoditi? Naravno nishta!!!

Ovo je veoma chudno. Isus je u bibliji dao specifichna obetjanja o tome kako molitve u stvari daju rezultat. Isus je na vishe mjesta rekao da tje on i bog odgovoriti na molitve.

[dokaz 2]

Kako znamo da su "odgovorene molitve" iluzije? Jednostavno izvrshimo nauchni eksperiment. Pitamo grupu vjernika da se mole za neshto i onda gledamo shta tje se desiti. Ono shto se desi bilo kad da mjerimo efikasnost molitve je da uopshte nema efekta:

Nije bitno ko moli.
Nije bitno da li se molimo bogu, alahu, vishnu, zeusu, ra ili bilo kojem drugom ljudskom bogu.
Nije bitno za shta molimo.

[dokaz 3]
Istorija bogova

[dokaz 4]
A nauka?

Primjetite shta se desi kad je neko "chudesno izlijechen". Osoba je bolesna, zatim se moli(ili se vishe ljudi moli za nju) i onda se osoba izlijechi. Vjernik tje na ovo retji, "bog je napravio chudo zbog molitve". I to je kraj.

Nauchnik ovo gleda na drugachiji nachin. Nauchnik tje pogledati i retji, "molitva nema nista sa ovim - postoji prirodan razlog za ovo shto vidimo ovdje. Ako bi razumjeli shta je logichan razlog, onda bi mogli da izlijechimo ljudi koji boluju od iste bolesti."

Drugim rijechima, samo kada pretpostavimo da bog nepostoji, nauka mozhe napredovati. Mislite na ovo kad god vam je neko u bolnici ili je bolestan!!!!

[dokaz 6]
Bozhji plan

Razmislite malo o tome kako je vashe vrijeme na zemlji unapriejd isplanirano, tachno je odredjeno vrijeme vasheg rodjenja i vrijema vashe smrti. Bog je unaprijed isplanirao svaki abortus koji se dogodi na zemlji, znachi on mora da ima neki razlog za to. A kako je to bog isplanirao majka i doktor su samo marionete u bozhjim rukama koje ispunjavaju njegov plan.

[dokaz 11]
Da li postoji nauchni dokaz

Ne postoji nauchni dokaz da bog postoji. Svi to znamo. Npr:

Bog nije ostavio ni jedan fizichki dokaz njegovog postojanja na zemlji.

Ne postoji ni jedan dokaz Isusovih "chuda".

Bog nikad nije prichao sa modernim chovjekom(osim marija u medjugorju, nije bash bog ali tu je negdje :lol: ),na primjer da je preuzeo sve tv kanale i prenio racionalnu poruku ljudima.

Vaskrslog Isusa niko nikad nije vidio.

Biblija koju mi dans posjedujemo je dokazano netachna i ochigledno je rad nekog primitivnog chovjeka a ne boga.

Ogromne, velike loshe stvari kao shto je holokaust, genocid i sida su se desile bez ikakvog odgovora od strane boga.

itd...

[dokaz 12]

U razlichitim religijama se koristi "magija". Na primjer:
Kod mormona postoje magichni tanjiri, magichni andjeli, magichno kamenje...

Kod muslimana postoji magichni andjeo, magichni letetji konj, magichni glasovi, magichni prorok...itd.

Kod hrishtjana postoje magichna zachetja, maguchne zvijezde, magichni snovi, magichna vaskrsnutja....itd.

Na ovom sajtu (http://godisimaginary.com/) na engleskom imate vishe od 50 "dokaza", mnogo vishe objashnjenih. Teshko je sve prevoditi, ima ga puno.
User avatar
[Matrix]
Posts: 657
Joined: 11/08/2005 20:46

#22 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by [Matrix] »

eddina wrote:Ovo je vezano za hrishtjanskog boga, jer je prevod sa engleskog, ali to vazhi univerzalno za sve bogove. :)
[dokaz 1]
Shta tje se dogoditi ako bi na koljenima molili bogu na ovaj nachin:

Dragi bozhe svemotjni, svemogutji, koji si sa ljubavlju stvorio univerzum, molimo ti se da notjas izlijechish svaki rak na planeti. Mi ti se molimo sa dubokom vjerom, znajutji da tjesh nas blagosloviti kao shto si opisao u Matej 7:7, Matej 17:20, Matej 21:21, Marko 11:24, Ivan 14:12-14, Matej 18:19. U Isusovo ime mi ti se molimo, amen.

Mi se iskreno molimo, znajutji da kad bog odgovara na jednu molitvu punog srca, nesebichnu, nematerijalistichku, to tje glorifikovati boga a pomotji milionima ljudi.

I shta tje se dogoditi? Naravno nishta!!!

Ovo je veoma chudno. Isus je u bibliji dao specifichna obetjanja o tome kako molitve u stvari daju rezultat. Isus je na vishe mjesta rekao da tje on i bog odgovoriti na molitve.

[dokaz 2]

Kako znamo da su "odgovorene molitve" iluzije? Jednostavno izvrshimo nauchni eksperiment. Pitamo grupu vjernika da se mole za neshto i onda gledamo shta tje se desiti. Ono shto se desi bilo kad da mjerimo efikasnost molitve je da uopshte nema efekta:

Nije bitno ko moli.
Nije bitno da li se molimo bogu, alahu, vishnu, zeusu, ra ili bilo kojem drugom ljudskom bogu.
Nije bitno za shta molimo.

[dokaz 3]
Istorija bogova

[dokaz 4]
A nauka?

Primjetite shta se desi kad je neko "chudesno izlijechen". Osoba je bolesna, zatim se moli(ili se vishe ljudi moli za nju) i onda se osoba izlijechi. Vjernik tje na ovo retji, "bog je napravio chudo zbog molitve". I to je kraj.

Nauchnik ovo gleda na drugachiji nachin. Nauchnik tje pogledati i retji, "molitva nema nista sa ovim - postoji prirodan razlog za ovo shto vidimo ovdje. Ako bi razumjeli shta je logichan razlog, onda bi mogli da izlijechimo ljudi koji boluju od iste bolesti."

Drugim rijechima, samo kada pretpostavimo da bog nepostoji, nauka mozhe napredovati. Mislite na ovo kad god vam je neko u bolnici ili je bolestan!!!!

[dokaz 6]
Bozhji plan

Razmislite malo o tome kako je vashe vrijeme na zemlji unapriejd isplanirano, tachno je odredjeno vrijeme vasheg rodjenja i vrijema vashe smrti. Bog je unaprijed isplanirao svaki abortus koji se dogodi na zemlji, znachi on mora da ima neki razlog za to. A kako je to bog isplanirao majka i doktor su samo marionete u bozhjim rukama koje ispunjavaju njegov plan.

[dokaz 11]
Da li postoji nauchni dokaz

Ne postoji nauchni dokaz da bog postoji. Svi to znamo. Npr:

Bog nije ostavio ni jedan fizichki dokaz njegovog postojanja na zemlji.

Ne postoji ni jedan dokaz Isusovih "chuda".

Bog nikad nije prichao sa modernim chovjekom(osim marija u medjugorju, nije bash bog ali tu je negdje :lol: ),na primjer da je preuzeo sve tv kanale i prenio racionalnu poruku ljudima.

Vaskrslog Isusa niko nikad nije vidio.

Biblija koju mi dans posjedujemo je dokazano netachna i ochigledno je rad nekog primitivnog chovjeka a ne boga.

Ogromne, velike loshe stvari kao shto je holokaust, genocid i sida su se desile bez ikakvog odgovora od strane boga.

itd...

[dokaz 12]

U razlichitim religijama se koristi "magija". Na primjer:
Kod mormona postoje magichni tanjiri, magichni andjeli, magichno kamenje...

Kod muslimana postoji magichni andjeo, magichni letetji konj, magichni glasovi, magichni prorok...itd.

Kod hrishtjana postoje magichna zachetja, maguchne zvijezde, magichni snovi, magichna vaskrsnutja....itd.

Na ovom sajtu (http://godisimaginary.com/) na engleskom imate vishe od 50 "dokaza", mnogo vishe objashnjenih. Teshko je sve prevoditi, ima ga puno.
:D :D :D :D

Edina sine nije bog "postar" nasih zelja.
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#23 Re: PITANJE A T E I S T I M A!!!

Post by sffovac »

mIRCerka wrote:
muslim wrote:Pretpostavljam da ce svi koji procitaju naslov prvo pomisliti da se ovo pitanje trebalo postaviti u rubrici "religija". . No, posto je vecina (gotovo svi) filozofa ateisticki nastrojena, smatram da je ovo pitanje naslo bas ovdje svoje pravo mjesto.

Zapravo radi se o tome da cesto imamo priliku cuti, od ljudi koji se izjasnjavaju kao ateisti, kako oni za razliku od "vjernika" mogu argumentovati svoj svjetonazor i zivotnu filozofiju. Dok se vjernici povode za mitovima, pretpostavkama i drevnim vjerovanjima, mi se oslanjamo na nauku, cinjenice...- tvrde oni.

Pitanje glasi: na koji nacin ateisti dokazuju nepostojanje Boga, ili da Bog nije stvorio svijet i covjeka, ili da nije Bog taj koji upravlja svime...???

Nadam se da ce odgovarati ljudi koji su dugo promisljali o ovoj i slicnim temama. Hvala.
Odgovor glasi:
Ako ateista vjeruje u nepostojanje boga, on nije ateista jer VJERUJE, pravog ateistu ne interesuje sta i kako ni argumentacija sta je starije koka il jaje, interesuje ga samo da su i koka i jaje dobro peceni da ne dobiju salmonelu.
ovaj "pravi ateista" po ovoj definiciji mi debelo vuce na nihilistu, al sta ja znam :D
User avatar
lord-executioner
Posts: 463
Joined: 29/09/2008 22:40

#24 Re: Pitanje ateistima

Post by lord-executioner »

Optimus prime :lol: kratko, jasno i duhovito receno

Mislim da je pojam "bog" nastao kao posljedica ljudskog neznanja. Ocito je napredovanje ljudskog znanja direktno proporcionalno povecanju broja skeptika, ateista i agnostika. U davna vremena, kada je ljudsko drustvo jos uvijek bilo izuzetno primitivno u pogledu percepcije stvarnosti, udar groma, kisa, izlasci i zalasci sunca, zemljotresi, vulkani i slicne prirodne pojave bilo je najlakse objasniti povezivanjem tih pojava sa nekim vrhovnim bicem koje ih izaziva. To je ujedno bio i povod nastanku odbrambenog mehanizma pred strahom od pojedinih pojava: molitvi i zrtvi kao postupaka za koje se vjerovalo da ublazavaju gnjev vrhovnih, svemocnih, nevidljivih bica, a ujedno, samim cinom molitve ili prinosenja zrtve, ublazavao se i covjekov strah sukladno povecanju nade da ce cin izazvati odsustvo prijetnje. Tradicija i prenosenje s koljena na koljeno pomoglo je vjerovanjima da se ukorijene, "uspjeh" molitvi i prinosenja zrtve pomogao je sirenju vjerovanja, i prouzrokovalo institucionaliziranje vjerovanja u obliku religije. Sad se moze debatirati da li su religije kao institucije zasnovali oportunisti ili duboko predani ljudi...s obzirom na ljudsku prirodu, vjerovatnije je prvo...
User avatar
Optimus Prime
Posts: 2998
Joined: 21/01/2009 22:14

#25 Re: Pitanje ateistima

Post by Optimus Prime »

lord-executioner wrote:Optimus prime :lol: kratko, jasno i duhovito receno

Mislim da je pojam "bog" nastao kao posljedica ljudskog neznanja. Ocito je napredovanje ljudskog znanja direktno proporcionalno povecanju broja skeptika, ateista i agnostika. U davna vremena, kada je ljudsko drustvo jos uvijek bilo izuzetno primitivno u pogledu percepcije stvarnosti, udar groma, kisa, izlasci i zalasci sunca, zemljotresi, vulkani i slicne prirodne pojave bilo je najlakse objasniti povezivanjem tih pojava sa nekim vrhovnim bicem koje ih izaziva. To je ujedno bio i povod nastanku odbrambenog mehanizma pred strahom od pojedinih pojava: molitvi i zrtvi kao postupaka za koje se vjerovalo da ublazavaju gnjev vrhovnih, svemocnih, nevidljivih bica, a ujedno, samim cinom molitve ili prinosenja zrtve, ublazavao se i covjekov strah sukladno povecanju nade da ce cin izazvati odsustvo prijetnje. Tradicija i prenosenje s koljena na koljeno pomoglo je vjerovanjima da se ukorijene, "uspjeh" molitvi i prinosenja zrtve pomogao je sirenju vjerovanja, i prouzrokovalo institucionaliziranje vjerovanja u obliku religije. Sad se moze debatirati da li su religije kao institucije zasnovali oportunisti ili duboko predani ljudi...s obzirom na ljudsku prirodu, vjerovatnije je prvo...
Upravo tako je i bilo.
ovo sto si opisao nije samo odlicje islama i hriscanstva nego svih religija u historiji covjecanstva.
U juznoj Americi su se ne tako davno (prije 500 godina, dakle 1000 godina nakon objave kurana) vrsila masovna ritualna zrtvovanja Indijanskim bogovima.
onda su dosli Spanci i misionirali indijance.
Locked