pitanja u vezi sa fiskalizacijom

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
ECC

pitanja u vezi sa fiskalizacijom

Post by ECC » 23/10/2011 20:22

Pozdrav svima...post je opširniji, sorry mora se

Imam pitanja oko fiskalizacije..dobili smo printer-kasu BEST BA (KimTEC proizvođač) i interesuje me slijedeće:
1. imamo instaliran računovodstveni program-mi smo mala proizvodna firma sa cca 70-90 tak aktivnih artikala u proizvodnji (manji dio ovoga se prodaje češće), računovođa vodi finansijsko i ostale zakonom pripisane evidencije, ali nismo nikada do kraja mogli ustrojiti proizvodnju (uvoz-izvoz, doradu itd., previše komplikovano jer se mijenja i artikal po zahtjevu kupca) tako da se materijalno ne vodi u potpunosti ažurno..serviser je ujedno i vlasnik programskog paketa ali mi u folderu pravimo fakture u excelu, da li to znači da moramo fakturisati iz programa da bi se povezalo sa fiskalnim računom?
2. budući da imamo samo veleprodaju našao sam da je min. finansija dalo olakšice za veleprodaju na način da se kuca na fiskalnom računu veza- račun koji je izdat u programu, da ne bi došlo do prevelikog gomilanja artikala u kasi (pod uslovom kako slijedi-link uputstva Ministarstva finansija FBiH)

http://www.fmf.gov.ba/publikacije/2011/ ... rodaji.pdf

3. da li je excel podrazumijevan kao "kompjuterski program" u ovom slučaju, kakva su Vaša iskustva, budući da ima programa za knjigovodstvo koji su urađeni u excelu
4. također Zakon o fiskalnim sistemima FbiH daje rigoroznu kaznu ali je neodređen po pitanju "softverske aplikacije" (link Zakona o fiskalnim sistemima) član 52 tačka 1

http://www.ace.co.ba/files/ZAKON%20O%20 ... %20BOS.pdf

Ovako sročeno izgleda da se ne može uraditi faktura u excelu pa onda ručno unijeti poziv na račun na kasi-printeru (bez unosa stavki pojedinačno na fiskalnom računu)

Molim Vaša pojašnjenja ako se neko sreo sa sličnim dilemamam, izvinite na opširnom postu...

pozz

dragan.s

Re: pitanja u vezi sa fiskalizacijom

Post by dragan.s » 23/10/2011 21:55

1. Ne morate iz programa. Ukoliko ste kupili fiskalnu kasu možete na njoj odštampati fiskalni račun, a fakturu iz programa (uz obavezan unos broja fiskalnog računa na fakturi).

2. To se tiče situacija u kojima zbog velikog broja artikala na računu dolazi do problema sa zaokruživanjem. Slobodni ste da izdate fiskalni račun sa jednom stavkom npr. "Faktura br. 22/2011", ali na A4 fakturi ste obavezni kao i do sada da navedete sve artikle.

3. i 4.Odredbe zakone koje se tiču "softverske aplikacije" su često uzrok ovakvih nerazumijevanja kod obveznika.
Softverska aplikacija na koju se misli u zakonu je ona koja direktno komunicira sa fiskalnim uređajem. U 99,9% situacija to je fiskalni drajver koji je proizvođač certifikovao kod nadležnog ministarstva za upotrebu sa tim fiskalnim uređajem. Svi ostali korisnički softveri koji ne rade neposredno sa fiskalnim uređajima su oslobođeni bilo kakve certifikacije i ostalog što je navedeno u zakonu.
Znači, pravljenje faktura u Excell-u, Wordu ili bilo čemu drugom je sasvim slobodno pri čemu morate samo broj fiskalnog računa prikazati na takvoj fakturi.
Ako koristite neki POS program za izdavanje računa na fiskalnom printeru, a isti radi preko fiskalnog drajvera takođe nema potrebe za bilo kakvim certificiranjem.
Naravno POS program mora biti prilagođen fiskalnom uređaju uz koji se koristi.

ECC

Post by ECC » 24/10/2011 08:40

dragan.s wrote:1. Ne morate iz programa. Ukoliko ste kupili fiskalnu kasu možete na njoj odštampati fiskalni račun, a fakturu iz programa (uz obavezan unos broja fiskalnog računa na fakturi).

2. To se tiče situacija u kojima zbog velikog broja artikala na računu dolazi do problema sa zaokruživanjem. Slobodni ste da izdate fiskalni račun sa jednom stavkom npr. "Faktura br. 22/2011", ali na A4 fakturi ste obavezni kao i do sada da navedete sve artikle.

3. i 4.Odredbe zakone koje se tiču "softverske aplikacije" su često uzrok ovakvih nerazumijevanja kod obveznika.
Softverska aplikacija na koju se misli u zakonu je ona koja direktno komunicira sa fiskalnim uređajem. U 99,9% situacija to je fiskalni drajver koji je proizvođač certifikovao kod nadležnog ministarstva za upotrebu sa tim fiskalnim uređajem. Svi ostali korisnički softveri koji ne rade neposredno sa fiskalnim uređajima su oslobođeni bilo kakve certifikacije i ostalog što je navedeno u zakonu.
Znači, pravljenje faktura u Excell-u, Wordu ili bilo čemu drugom je sasvim slobodno pri čemu morate samo broj fiskalnog računa prikazati na takvoj fakturi.
Ako koristite neki POS program za izdavanje računa na fiskalnom printeru, a isti radi preko fiskalnog drajvera takođe nema potrebe za bilo kakvim certificiranjem.
hvala Dragane, vidim da si upućen, samo problem je kako će to ocijeniti inspekcija, dosta im je na volju ostavljeno..sada mi malo kontradiktorno izgleda unošenje artikala u bazu printera, kod mene je kasa-printer BEST BA..ako se ne navode artikli na fiskalnom računu jer se ide preko veza-račun, zašto onda baza artikala i mora li se u veleprodaji unositi, vidim da je propisano zakonom o fiskalnim sistemima, ali je poslije donešeno uputstvo o izgledu fiskalnog računa u veleprodaji..velika ti hvala još jednom

malaplavooka

Post by malaplavooka » 24/10/2011 09:11

ECC wrote:
dragan.s wrote:1. Ne morate iz programa. Ukoliko ste kupili fiskalnu kasu možete na njoj odštampati fiskalni račun, a fakturu iz programa (uz obavezan unos broja fiskalnog računa na fakturi).

hvala Dragane, vidim da si upućen, samo problem je kako će to ocijeniti inspekcija, dosta im je na volju ostavljeno..sada mi malo kontradiktorno izgleda unošenje artikala u bazu printera, kod mene je kasa-printer BEST BA..ako se ne navode artikli na fiskalnom računu jer se ide preko veza-račun, zašto onda baza artikala i mora li se u veleprodaji unositi, vidim da je propisano zakonom o fiskalnim sistemima, ali je poslije donešeno uputstvo o izgledu fiskalnog računa u veleprodaji..velika ti hvala još jednom

Ma ne brini za inspekciju, ti odrađuj svoje kako ti je Dragan predložio jer je to potpuno ispravno.A što se tiče inspekcije nije tačno da im je "dosta ostavljeno na volju", tu se samo radi o neupućenosti firmi ali i inspektora.Ako radiš po pravilu ili u najgorem slučaju onako kako možeš najbolje, nema te inspekcije koja će te teretiti, ali i ti moraš da budeš upućen i spreman za sve eventualne upite od strane istih.Fakturu A4, možeš raditi u kojem god programu ali na njoj mora tačno da stoji Bf koji će se naravno slagati sa fiskalnim računom, ako imaš artikala koji ti se rijetko javljaju i sl. uvijek u programu imaš opciju: unos novog artikla. To naravno zavisi i od programa koji imaš.

;)

ECC

Post by ECC » 24/10/2011 11:15

hvala ti na odgovoru, ali me interesuje da li se mora imati baza artikala u kasi-printeru ako se radi veleprodaja?

imam neki HCP Fiscal program na računaru putem kojeg kucam i unosim klijenta-partnera i pravim opis fakture, na njemu ne mogu unositi posebno artikle...i čudno mi da moram unijeti artikle ako idem na ovo veza račun, obično na fakturi imam 1-2 artikla... radim fakture u Excelu :sax:
Last edited by ECC on 24/10/2011 11:16, edited 1 time in total.

kod65

Post by kod65 » 24/10/2011 11:15

Mislim da je bolje-lakse imati samo jednu stavku "Stavke po fakturi/racunu" (bez navodjenja broja sa racunarskog racuna), a na racunu A4 sa racunara obavezno navesti broj fiskalnog racuna BF:XX, kao jednoznacna veza između fakture i fiskalnog računa.

http://www.kase.ba/forum/viewtopic.php?f=7&t=80

kod65

Post by kod65 » 24/10/2011 11:22

ECC wrote:hvala ti na odgovoru, ali me interesuje da li se mora imati baza artikala u kasi-printeru ako se radi veleprodaja?

imam neki HCP Fiscal program na računaru putem kojeg kucam i unosim klijenta-partnera i pravim opis fakture, na njemu ne mogu unositi posebno artikle...i čudno mi da moram unijeti artikle ako idem na ovo veza račun, obično na fakturi imam 1-2 artikla... radim fakture u Excelu :sax:
Ako radis racune na spomenuti nacin, imas samo jedan artikl u bazi "Stavke po fakturi-racunu" kojem mjenjas iznos.

ECC

Post by ECC » 24/10/2011 12:16

kod65 wrote:
ECC wrote:hvala ti na odgovoru, ali me interesuje da li se mora imati baza artikala u kasi-printeru ako se radi veleprodaja?

Ako radis racune na spomenuti nacin, imas samo jedan artikl u bazi "Stavke po fakturi-racunu" kojem mjenjas iznos.

@kod 65 hvala na info.. kada otkucam fakturu u Excelu mogu imati 1-3 stavke, a u opisu na fiskalnom računu stavljam samo naziv računa koji je na fakturi u excelu...buni me ovo mora se imati baza artikala u kasi-printeru po zakonu, a ovamo data mogućnost da se ne navode artikli u veleprodaji na fiskalnom računu

malaplavooka

Post by malaplavooka » 24/10/2011 12:52

ECC wrote:
kod65 wrote:

@kod 65 hvala na info.. kada otkucam fakturu u Excelu mogu imati 1-3 stavke, a u opisu na fiskalnom računu stavljam samo naziv računa koji je na fakturi u excelu...buni me ovo mora se imati baza artikala u kasi-printeru po zakonu, a ovamo data mogućnost da se ne navode artikli u veleprodaji na fiskalnom računu

Slušaj.... ja mislim da sam ja u pravu , bar ja radim kako sam opisala, a mislim i da je ispravnije mada je za veleprodaje "sistem zbirne fakture" pogodan ali....Zakon je unijeti artikle u kasu, vjeruj mi.

realna do boli

Post by realna do boli » 24/10/2011 13:05

Prvo, nije mi jasno kako nemas "normalan" program u kojem evidentiras stanje magacina ili bilo cega sto prodajes.
Ako si zaprimio to sto prodajes, moras imati popratnu dokumentaciju, stanje magacina ( kartice )..bez obzira sto si veleprodaja.
Ja iz svog programa u kojem su uneseni svi silni artili isprintam fiskalni racun sa samo jednom stavkom na kojem stoji broj tog racuna, a na racunu broj tog fiskalnog racuna.
Nakon printanja malog fiskalnog racuna sa jednom stavkom, obavezna sam isprintati racun u A4 formatu sa svim artiklima pojedinacno.
Mislim da ces se ipak morati iskesati za dobar softver.

ECC

Post by ECC » 24/10/2011 15:29

realna do boli wrote:Prvo, nije mi jasno kako nemas "normalan" program u kojem evidentiras stanje magacina ili bilo cega sto prodajes.
Ako si zaprimio to sto prodajes, moras imati popratnu dokumentaciju, stanje magacina ( kartice )..bez obzira sto si veleprodaja.
Ja iz svog programa u kojem su uneseni svi silni artili isprintam fiskalni racun sa samo jednom stavkom na kojem stoji broj tog racuna, a na racunu broj tog fiskalnog racuna.
Nakon printanja malog fiskalnog racuna sa jednom stavkom, obavezna sam isprintati racun u A4 formatu sa svim artiklima pojedinacno.
Mislim da ces se ipak morati iskesati za dobar softver.
imam ja "normalan" program, ali vjeruj da je proizvodnja sa uvozom-izvozom, povratom iz izvoza i sl, doradnih poslova jako komplikovana za upratiti za jednog čovjeka..ako ti kažem da jedan te isti artikal može varirati po zahtjevu kupca u odnosu na njegovu težinu, boju, i sl (velik nivo customizacije), e da vidiš onda problema fakturisati iz programa. ovako radim mjesečne inventure materijala i još dosta toga da bih imao stanje skladišta, a jasno je da se imaju skladišne kartice materijala...znači nije trgovina nego proizvodnja u pitanju kod mene..hvala vam na iscrpnim odgovorima ovo je naj forum.... :sax:

realna do boli

Post by realna do boli » 25/10/2011 09:17

OOO... sve ti vjerujem i razumijem te i vise nego sto mislis.
Jedino sto moras imati to je faktura sa svim pojedinacnim artiklima uz fiskalni racun veleprodaje sa jednom stavkom. E, to moras imati.

malaplavooka

Post by malaplavooka » 25/10/2011 09:30

realna do boli wrote:OOO... sve ti vjerujem i razumijem te i vise nego sto mislis.
Jedino sto moras imati to je faktura sa svim pojedinacnim artiklima uz fiskalni racun veleprodaje sa jednom stavkom. E, to moras imati.

Koja je to firma? :evil: :evil: :evil:

realna do boli

Post by realna do boli » 25/10/2011 09:41

Jel to pitanje u vezi fiskalizacije ... :evil:
Nije u sarajevskom kantonu. :D

blade234

Post by blade234 » 27/10/2011 15:34

mene zanima da li mogu uz maloprodajni racun koji sam do sada koristio kaciti fiskalni na kojem pise "stavke na računu" i cijenu i izdavati takav racun. da li je dozvoljeno? ako je, sta mora pisati na fiskalnome racunu? Hvala

enx

Post by enx » 27/10/2011 17:19

blade234 wrote:mene zanima da li mogu uz maloprodajni racun koji sam do sada koristio kaciti fiskalni na kojem pise "stavke na računu" i cijenu i izdavati takav racun. da li je dozvoljeno? ako je, sta mora pisati na fiskalnome racunu? Hvala
Šta podrazumjevaš pod ovim "maloprodajni račun", iz kase? nota račun?

dragan.s

Post by dragan.s » 27/10/2011 19:05

blade234 wrote:mene zanima da li mogu uz maloprodajni racun koji sam do sada koristio kaciti fiskalni na kojem pise "stavke na računu" i cijenu i izdavati takav racun. da li je dozvoljeno? ako je, sta mora pisati na fiskalnome racunu? Hvala
Mislim da ne možeš. Uputstvo ministarstva finansija se odnosi na veleprodaju.

blade234

Post by blade234 » 27/10/2011 22:44

enx wrote:
Šta podrazumjevaš pod ovim "maloprodajni račun", iz kase? nota račun?

znaci imam program koji me dobro sluzi i ne bih ga htio mijenjati s kojim kad prikljucim obicni laserski printer printam za veleprodaju racune(A4) i za maloprodaju (A5) zanima me da li moze ostati sve isto s tim da dodam fiskalnu kasu iz kojem izdajem fiskalni racun sa cijenom identicnom i stavkom "stavke na racunu" a na gore spomenutom (A5) se nalaze pojedinacni artikli i ta dva racuna izdajem kupcu? da li je dozvoljena ova radnja i ako moze link zakona koji ne dozvoljava ovu radnju? program koji trenutno koristim jest star i jest u dosu ali svaka promjena iziskuje dosta vremena kako u popisivanju artikala tako i ponovni trening osobe koja je vec u nekim godinama.sta mi je ciniti.Hvala Vam puno na vasim savjetima.

dragan.s

Post by dragan.s » 28/10/2011 01:13

blade234 wrote: znaci imam program koji me dobro sluzi i ne bih ga htio mijenjati s kojim kad prikljucim obicni laserski printer printam za veleprodaju racune(A4) i za maloprodaju (A5) zanima me da li moze ostati sve isto s tim da dodam fiskalnu kasu iz kojem izdajem fiskalni racun sa cijenom identicnom i stavkom "stavke na racunu" a na gore spomenutom (A5) se nalaze pojedinacni artikli i ta dva racuna izdajem kupcu? da li je dozvoljena ova radnja i ako moze link zakona koji ne dozvoljava ovu radnju? program koji trenutno koristim jest star i jest u dosu ali svaka promjena iziskuje dosta vremena kako u popisivanju artikala tako i ponovni trening osobe koja je vec u nekim godinama.sta mi je ciniti.Hvala Vam puno na vasim savjetima.
Imaš link u prvom postu ove teme, ali evo ga opet: http://www.fmf.gov.ba/publikacije/2011/ ... rodaji.pdf

Tu lijepo u tački 1. piše da se to odnosi na veleprodajne račune i to zbog problema sa zaokruživanjem što je već druga tema.
Znači za maloprodaju moraš imati sve stavke na fiskalnom računu. Ovaj A5 račun ne moraš izdavati.
Za uvođenje novog programa ti ne treba popis. Svaki bolji programer će lako importovati postojeću bazu podataka u svoj program. A obuka...čovjek se uči dok je živ.

ECC

Post by ECC » 30/10/2011 09:20

realna do boli wrote:OOO... sve ti vjerujem i razumijem te i vise nego sto mislis.
ok..već sve završeno oko fiskalizacije, izvini na kašnjenju u odgovoru, bio sam vani na sajmu.. :sax:

ECC

Post by ECC » 30/10/2011 09:22

malaplavooka wrote:

Koja je to firma? :evil: :evil: :evil:
firma koja je realna ko nijedna..mala privatna proizvodna firma sa postojanjem preko 30 godina (nisu novopečeni tajkuni, kontaš)..nema duga prema radnicima (i sam sam taj-vodim komercijalu i marketing), saldo dobavljači nula...

ECC

Post by ECC » 30/10/2011 09:24

dragan.s wrote:
blade234 wrote: znaci imam program koji me dobro sluzi i ne bih ga htio mijenjati s kojim kad prikljucim obicni laserski printer printam za veleprodaju racune(A4) i za maloprodaju (A5) zanima me da li moze ostati sve isto s tim da dodam fiskalnu kasu iz kojem izdajem fiskalni racun sa cijenom identicnom i stavkom "stavke na racunu" a na gore spomenutom (A5) se nalaze pojedinacni artikli i ta dva racuna izdajem kupcu? da li je dozvoljena ova radnja i ako moze link zakona koji ne dozvoljava ovu radnju? program koji trenutno koristim jest star i jest u dosu ali svaka promjena iziskuje dosta vremena kako u popisivanju artikala tako i ponovni trening osobe koja je vec u nekim godinama.sta mi je ciniti.Hvala Vam puno na vasim savjetima.
Imaš link u prvom postu ove teme, ali evo ga opet: http://www.fmf.gov.ba/publikacije/2011/ ... rodaji.pdf

Tu lijepo u tački 1. piše da se to odnosi na veleprodajne račune i to zbog problema sa zaokruživanjem što je već druga tema.
Znači za maloprodaju moraš imati sve stavke na fiskalnom računu. Ovaj A5 račun ne moraš izdavati.
Za uvođenje novog programa ti ne treba popis. Svaki bolji programer će lako importovati postojeću bazu podataka u svoj program. A obuka...čovjek se uči dok je živ.
ti si pravi majstor..vidi se po odgovorima..

ECC

Post by ECC » 30/10/2011 09:26

ECC wrote:
malaplavooka wrote:
:D

DaffyDuck

Post by DaffyDuck » 02/11/2011 10:45

Da li postoji zakonska odredba za kaznjavanje ovlastenog distributera fiskalnih kasa ako ne zavrse svoj posao na vrijeme?

Naime, kasa je placena prije 4 mjeseca a jos nam je nisu postavili, zbog neuredenih odnosa u njihovoj firmi niko nije predao kase na fiskalizaciju na vrijeme pa sad mi trpimo. Zakonski rok je istekao i nama sve stoji jer cekamo na kasu. Ja zelim da ta firma odgovara za svoju neodgovornost. Kako?

jalijas74

Post by jalijas74 » 02/11/2011 21:59

Zubizareta mojne udarati na prvu i odma po servisu

ne znam iz kojeg razloga kasa jos nije dosla na fiska jedino sta je tebi bitno u ovome momentu da su ispunili elektronski ZIF na aplikaciju porezen uprave do 31.10.2011 bilo je strasnih problema sa serverom u PU jer su mjenjali cijelu aplikaciju i to se oduzilo na 15 dana uopste se nisu mogli prijaviti uredjaj kasu ces dobiti i neces imati problema jedino da te i sa samom isporukom budu zezali pa da presisas rok rijesenju iz PU
kad se kasa fisikalizuje imaju 48 sati da ti uruce kasu a na samom rijesenju za tu kase stoji ti od kojeg datuma i sata moras evidentirati svoj promet :)

za ECC
kupio si kasu BEST BA ona dolazi u dvije varijante samo kao kasa i kao kasa-pisac koja moze sluziti kao printer ako zelis printati svoju fakturu iz programa ona kora biti kasa-pisac

Post Reply