Pitanja u vezi certifikata i PIF-ova

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
array

Pitanja u vezi certifikata i PIF-ova

Post by array » 22/05/2006 16:15

Može li mi iko objasniti šta su to PIF-ovi i kakve ja koristi imam od ulaganja certifikata u neki PIF? Moji su certifikati uloženi u jedan od PIF-ova međutim pošto ja živim vani od kraja rata neznam praktično ništa o njima od kako su uloženi tamo prije nekoliko godina.
Nešto sam tražio online međutim ima vrlo malo informacija o svemu tome.
Pretpostavljam da bi PIF-ovi trebali uložiti moje certifikate u neke kompanije u moje ime. Ako je to tačno, onda imam nekoliko pitanja u vezi toga:

1. Kako mogu saznati u koje kompanije su moji certifikati uloženi i u kojim količinama?
2. Da li PIF-ovi kupuju dionice nekih kompanija mojom certifikatima?
3. Ako je 2 tačno onda kako ja mogu saznati čije dionice posjedujem i u kojoj vrijednosti?
4. Može li PIF propasti pa tako i moji certifikati sa njima?
5. Da li ja imam mogućnost povlačenja certifikata iz jednog PIF-a u drugi?
6. Imam li ja ikakvog prava da kažem nekom PIF-u da hoću uložiti moje certifikate u tu i tu komapniju?
7. Počto izgleda da moj PIF (Eurofond-1) nema web stranicu, kako se onda informacije uopšte mogu dobiti od njih?

Čitao sam online godišnje izvještaje o poslovanju nekoliko različitih PIF-ova u BH i izgleda da svi posluju sa gubicima. Kako će se to odraziti na moje certifikate? Mogu li išta uraditi da im očuvam vrjednost?

array

Post by array » 22/05/2006 17:31

Nije valjda da su svi ovdje rođeni u ratu pa nisu nikad ni čuli za certifikate niti se sjećaju rata?
Ima li iko ko zna nešto o ovome, pleaaaaase....

davis.ba

Re: Pitanja u vezi certifikata i PIF-ova

Post by davis.ba » 22/05/2006 17:37

array wrote:Može li mi iko objasniti šta su to PIF-ovi i kakve ja koristi imam od ulaganja certifikata u neki PIF? Moji su certifikati uloženi u jedan od PIF-ova međutim pošto ja živim vani od kraja rata neznam praktično ništa o njima od kako su uloženi tamo prije nekoliko godina.

Ako će te šta utješiti ni mi koji smo u Bosni ne znamo ništa o našim certifikatima.

Par odgovora što otprilike znam.

2.Da
4.Da
5. Mislim da se ima pravo prodati pa isto tako i kupiti certifikat nekog drugog
6.Ne, barem ne direktno, istina trebale su postojati neke osnivačke skupštine na kojima bi se okupili svi dioničari i valjda bi se tu biralo ko će voditi PIF ali iz nekog razloga toga nikad nije bilo

Na kraju, mislim da od PIF-ova nikad neće biti ništa. Zanimljivo da niko, ali baš niko ne govori ništa o tome.

Harrys

Post by Harrys » 22/05/2006 17:49

certifikati su ti obicni bezvrijedni papiri koji su se djelili poslije rata,po raznoraznim osnovama,u zamjenu za novac.Najvise su se koristili za otkup stana.Na trzistu su se prodavali i za 10% vrijednosti.
Mogao si i da ulozis u neku firmu i postanes akcionar.Sve dalje,odnosno vrijednost akcije zavisi od poslovanja firme.
Ovo malo ukratko.
:D :D

array

Post by array » 22/05/2006 18:02

Na koji se onda način mogu prodati ili kupiti certifikati? Znaš li nešto o tome?
Koliko vidim http://www.rvp.ba ima nekakve informacije međutim nemogu da saznam ono najbitnije a to je da li su certifikatima kupljene dionice firmi i kako neko može upravljati sa svojim certifikatima ili dionicama. Na toj stranici mi mogu samo potvrditi da sam u njhovom registru i to je sve.

Kao što ti kažeš, svi šute o tome što me brine pomalo. Ne rezumijem zašto je teško doći do bilo kakvih podataka o statusu certifikata ili dionioca. Kao da se želi narodu nametnuti mišljenje da od toga nema ništa tako da bi ih prodali u bescjenje nekakvim tajkunima koji očigledno znaju šta se može uraditi sa njima.

Harrys

Post by Harrys » 22/05/2006 18:14

Evo ti adresa gdje se mozda mozes raspitati,ako je jos aktuelna.

http://www.rvp.ba ili e-mail [email protected]

RVP znaci,registar vrijednosnih papira.

PS.imas li maticni broj vlasnika vr.papira?
Last edited by Harrys on 22/05/2006 18:16, edited 1 time in total.

davis.ba

Post by davis.ba » 22/05/2006 18:15

Pa ti ne raspolažeš dionicama firmi koje tvoj PIF kupi već dionicama samog PIF-a. To bi valjda trebalo da znači da nakon zbira profita svih firmi koje posjeduje jedan PIF ti imaš dio toga, ali ne posebno neke firme.

Možeš prodati certifikat za 3% vrijednosti, ukoliko se nije šta promjenilo. Kako tačno, ne znam, znam da često u novinama ima oglasa u kojima se traže certifikati. Makar je bilo dosta u prošlosti ne znam ima li još.

Mi smo bili uložili u BIG certifikate i jednu ili možda dvije godine smo dobivali redovne izvještaje ali i to je prestalo dolaziti. Trebalo bi se raspitati u centrali određenog PIF-a.

davis.ba

Post by davis.ba » 22/05/2006 18:26

Kad bolje razmislim certifikati se regularno prodaju na berzi, ako se ne varam. Svi pifovi su na berzi i onda bi trebao stupiti u kontakt sa nekom broker firmom i preko njih bi onda mogao prodavati/kupovati dionice pifova.

EDIT:

Certifikati se ne prodaju na berzi već samo dionice PIF-ova.
Last edited by davis.ba on 23/05/2006 12:14, edited 1 time in total.

array

Post by array » 22/05/2006 19:42

davis.ba wrote:Pa ti ne raspolažeš dionicama firmi koje tvoj PIF kupi već dionicama samog PIF-a. To bi valjda trebalo da znači da nakon zbira profita svih firmi koje posjeduje jedan PIF ti imaš dio toga, ali ne posebno neke firme.

Možeš prodati certifikat za 3% vrijednosti, ukoliko se nije šta promjenilo. Kako tačno, ne znam, znam da često u novinama ima oglasa u kojima se traže certifikati. Makar je bilo dosta u prošlosti ne znam ima li još.

Mi smo bili uložili u BIG certifikate i jednu ili možda dvije godine smo dobivali redovne izvještaje ali i to je prestalo dolaziti. Trebalo bi se raspitati u centrali određenog PIF-a.

Eurofond nikad ništa nije poslao na moju adresu, ni jedan izvještaj, niti mi je ikada poslao bilo šta o njihovim dionicama koje bi ja po tome trebao da posjedujem.
Kako i gdje bi ja legalno mogao otkupiti nečije certifikate? Postoji li način i ako postoji koji, da ja direktno uložim svoje certifikate tamo gdje ja hoću a ne PIF? Da li recimo 1000 KM u certifikatima ima jednaku vrijednost kao i keš prilikom kupovini dionica neke firme na SASE?

Ne bi li ja po nekoj logici, ukoliko su dionioce mog PIF-a porasle, trebao imati neku dobit?

davis.ba

Post by davis.ba » 23/05/2006 12:13

array wrote:Eurofond nikad ništa nije poslao na moju adresu, ni jedan izvještaj, niti mi je ikada poslao bilo šta o njihovim dionicama koje bi ja po tome trebao da posjedujem.

Pa to zavisi od PIF-a do PIF-a mada je logično da bi svi to trebali raditi ali evo i BIG je je to prestao raditi.
array wrote:Kako i gdje bi ja legalno mogao otkupiti nečije certifikate?

Ugovor o kupoprodaji

Vrijednosnim papirima kojima se ne trguje na berzi/burzi, prijenos se obavlja u Registru na osnovu ugovora o kupoprodaji. Ovaj ugovor mora sadržavati obavezne elemente utvrđene Pravilnikom Komisije za vrijednosne papire F BiH o uslovima i postupku kupovine i prodaje vrijednosnih papira («Službene novine Federacije BiH», br. 30/01, 67/02, 31/03 i 26/05)

Detaljne informacije o prijenosu vrijednosnih papira po osnovu darovanja i kupoprodaji van berze/burze možete dobiti na telefone: 033/ 279-155.

http://www.rvp.ba/bosanski/vlasnici_vr_papira/index.htm
array wrote:Postoji li način i ako postoji koji, da ja direktno uložim svoje certifikate tamo gdje ja hoću a ne PIF?

Pa postojao je u procesu privatizacije ali to je skoro završeno.
Za više informacija
http://www.apf.com.ba/Home.aspx?langTag=sr-SP-Latn
array wrote:Da li recimo 1000 KM u certifikatima ima jednaku vrijednost kao i keš prilikom kupovini dionica neke firme na SASE?

Nema. Certifikatima uopšte ne možeš trgovati na berzi. Možeš kešom kupovati dionice nekog PIF-a a vrijednost certifikata se kretala od 3% do 10% stvarne vrijednosti.
array wrote:Ne bi li ja po nekoj logici, ukoliko su dionioce mog PIF-a porasle, trebao imati neku dobit?

Pa naravno ali dividende se još ne dijele, a pitanje je hoće li se ikad i dijeliti.

U svakom slučaju posjeti http://www.sase.ba tamo imaš izvještaje i svog fonda i neke druge stvari vezane za berzu, PIF-ove itd.

zzzzz

Post by zzzzz » 23/05/2006 12:31

davis.ba wrote:
array wrote:Može li mi iko objasniti šta su to PIF-ovi i kakve ja koristi imam od ulaganja certifikata u neki PIF? Moji su certifikati uloženi u jedan od PIF-ova međutim pošto ja živim vani od kraja rata neznam praktično ništa o njima od kako su uloženi tamo prije nekoliko godina.

Ako će te šta utješiti ni mi koji smo u Bosni ne znamo ništa o našim certifikatima.

Par odgovora što otprilike znam.

2.Da
4.Da
5. Mislim da se ima pravo prodati pa isto tako i kupiti certifikat nekog drugog6.Ne, barem ne direktno, istina trebale su postojati neke osnivačke skupštine na kojima bi se okupili svi dioničari i valjda bi se tu biralo ko će voditi PIF ali iz nekog razloga toga nikad nije bilo

Na kraju, mislim da od PIF-ova nikad neće biti ništa. Zanimljivo da niko, ali baš niko ne govori ništa o tome.

Ja znam da se mogu prodati, prodao ih je moj otac. On je dobio 2-3 milje maraka za svoje, sto je oko 15% vrijednosti.
Obojica smo ulozili u MI Grup :( vidim da najlosije stoje. Pali su na 0.80 po dionici.

Ne znam koliko je to bitno, sad to vise nisu PIF-ovi vec IF-ovi. Mada sve ovo lose ide u poredjenju kako fondovi napreduju vani, cinjenica je da Slovenci kupuju bh fondove pa nesto kontam, valjda oni znaju sta rade jer su vec prosli kroz ovaj proces.

notsure

Post by notsure » 05/11/2012 19:52

Zna li iko kako se sad zovu (u koje IFove su pretvoreni) PIFovi "Prof plus", "BIG" i "Bosfin"?

Da li je nominalna vrijednost dionice tih novih IFova jednaka nominalnoj vrijednosti PIFova od koji su nastali?
Ako nije, gdje se može saznati koliko danas vrijedi npr. 8000 KM dionica PIFa kupljenih javnim upisom certifikata 2001. godine?

hvala

drndalo

Post by drndalo » 05/11/2012 20:18

notsure

Post by notsure » 05/11/2012 22:08

drndalo wrote:http://www.sase.ba

Po ovome ispada da je nominalna vrijednost dionice bila 100 KM po dionici, što znači da se za 8000 KM certifikata moglo kupiti 80 dionica, a koje danas ukupno vrijede 80x3,5 KM (zadnja vrijednost na berzi)?
Je li tako ili sam negdje fulao?

drndalo

Post by drndalo » 05/11/2012 22:39

Upravo, broj dioica koje imas x jedinacna cijena na taj dan = neka kolicina para...

duminjo

Post by duminjo » 12/12/2013 22:33

zdravo svima ako iko i citav vise ovo. imam lafo neke certifikate, nesto...ne znam ni sta imam. pokusav'o sam nesto skontati al' ne ide bas jednostavno jer nisam ovo pogledo godinama. zadnji put sam vadio neki izvod 2003. godine i tad je pisalo STANJE NA RACUNU = 100. NOM.VRIJ. =100
u pitanju su certifikati PIF BONUS D.D. SARAJEVO. neko rece da su to sada sve IF-ovi. gledao sam na ovoj stranici sto je neko postavlj'o i valjda je to to.
Image

sad me zanima ako ja imam 100, jel ide 100*3,04= KM? (i ustvari kako doci do ovoga) ja sam mislio prvo doci do novog izvoda

hvala

Enticer

Post by Enticer » 01/07/2015 22:46

Zna li neko sigurno do kojeg datuma vaze certifikati? :bih:

YuGiOhMoDDeR

Post by YuGiOhMoDDeR » 01/07/2015 23:03

Enticer wrote:Zna li neko sigurno do kojeg datuma vaze certifikati? :bih:

mislim da je jucer bio zadnji dan vazenja certifikata, posto je dopis dosao da se svi poslovi oko certifikata obustavljaju..dobio hitan poziv iz sarajeva za otkup stana, da do 12h prebacim određeni iznos certifikata navedenog u ugovoru..sad nezz dokle ce obustave trajati, i/li hoce li se vise obavljati poslovi sa certifikatima..provjeri u posti :wink:

Enticer

Post by Enticer » 02/07/2015 16:21

YuGiOhMoDDeR wrote:
Enticer wrote:Zna li neko sigurno do kojeg datuma vaze certifikati? :bih:

mislim da je jucer bio zadnji dan vazenja certifikata, posto je dopis dosao da se svi poslovi oko certifikata obustavljaju..dobio hitan poziv iz sarajeva za otkup stana, da do 12h prebacim određeni iznos certifikata navedenog u ugovoru..sad nezz dokle ce obustave trajati, i/li hoce li se vise obavljati poslovi sa certifikatima..provjeri u posti :wink:

Hvala na odgovoru.

sole2mio

Post by sole2mio » 05/02/2016 00:07

notsure wrote:Zna li iko kako se sad zovu (u koje IFove su pretvoreni) PIFovi "Prof plus", "BIG" i "Bosfin"?

Da li je nominalna vrijednost dionice tih novih IFova jednaka nominalnoj vrijednosti PIFova od koji su nastali?
Ako nije, gdje se može saznati koliko danas vrijedi npr. 8000 KM dionica PIFa kupljenih javnim upisom certifikata 2001. godine?

hvala
duminjo wrote:zdravo svima ako iko i citav vise ovo. imam lafo neke certifikate, nesto...ne znam ni sta imam. pokusav'o sam nesto skontati al' ne ide bas jednostavno jer nisam ovo pogledo godinama. zadnji put sam vadio neki izvod 2003. godine i tad je pisalo STANJE NA RACUNU = 100. NOM.VRIJ. =100
u pitanju su certifikati PIF BONUS D.D. SARAJEVO. neko rece da su to sada sve IF-ovi. gledao sam na ovoj stranici sto je neko postavlj'o i valjda je to to.
Image

sad me zanima ako ja imam 100, jel ide 100*3,04= KM? (i ustvari kako doci do ovoga) ja sam mislio prvo doci do novog izvoda

hvala
Zdravo, vidim da ste komentarisali ovo, pa eto ako ste upuceno da mi odgovorite.
Uglavnom dedo ima taj neki certifikat za vrijednosne papire, i on je na to zaboravio tek neki dan vidio
Dole na dnu se spominje bas taj Prof plus, u pitanju je oko 300 tih dionica ili kako vec, ja sam to nesto gledao po netu ali nista konkretno, pa ako vi znate da li je ovo sta moguce iskoristiti, prodat ili nesto dobiti za ovo ?

Unaprijed hvala.

Post Reply