Pitanja i odgovori na razgovoru za posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
LaCici

Pitanja i odgovori na razgovoru za posao

Post by LaCici » 25/06/2011 22:56

Desilo mi se vec na nekoliko razgovora za posao da me pitaju da li sam udata i da li planiram dijete uskoro. Jedan posao upravo zbog toga nisam dobila, iako mi nisu direktno rekli da je to razlog saznala sam da me nisu primili iskljucivo jer sam frisko udata. E sad pitanje je da li uopste treba odgovarati na takvo pitanje pod izgovorom da je to moja privatna stvar ili iskreno reci? Kako god ne valja ni jedno, ali evo da li ste se nasli u takvoj situaciji i sta ste rekli ili sta biste rekli da se nadjete pred takvim pitanjem?

stidljiv

Re: Pitanja i odgovori na razgovoru za posao

Post by stidljiv » 25/06/2011 23:50

Ja mislim da je zakonom o radu zabranjeno poslodavcu da postavlja takva pitanja ili jos gore ne primi zenu na posao jer planira porodicu ili slicno.

Bas sam prije neki dan to citao :)

poznanik

Post by poznanik » 26/06/2011 01:10

stidljiv wrote:Ja mislim da je zakonom o radu zabranjeno poslodavcu da postavlja takva pitanja ili jos gore ne primi zenu na posao jer planira porodicu ili slicno.
Bas sam prije neki dan to citao :)

Netačno...

stidljiv

Post by stidljiv » 26/06/2011 01:13

Clan 53.

Poslodavac ne moze odbiti da zaposli zenu zbog njene trudnoce, ili joj zbog tog stanja otkazati ugovor o radu, ili je, osim u slucajevima iz clana 54. stav 1. ovog zakona, rasporediti na druge poslove.

http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/za ... %20bos.htm

poznanik

Post by poznanik » 26/06/2011 01:25

stidljiv wrote:Clan 53.
Poslodavac ne moze odbiti da zaposli zenu zbog njene trudnoce, ili joj zbog tog stanja otkazati ugovor o radu, ili je, osim u slucajevima iz clana 54. stav 1. ovog zakona, rasporediti na druge poslove.

Ako si meni replicirao, najava volje za trudnoćom i postojanje trudnoće nisu jednako tretirani kroz ovaj zakon.

stidljiv

Post by stidljiv » 26/06/2011 02:05

Vjerovatno si bolje upucen u ovu tematiku. Ja nisam pravnik, ali mi je bas nesto trebalo iz ovog zakona prije neki dan pa sam listao i zapamtio ovo.

Pa eto rekoh mozda i pomogne...

kojeime

Post by kojeime » 26/06/2011 02:25

.

LaCici

Post by LaCici » 26/06/2011 10:50

Nije varijanta da sam ja vec trudna, nego su me ispitivali da li planiram u skorijoj buducnosti radjati dijete. Meni je to totalna diskriminacija, i stvarno vise ne znam nakon tog iskustva da li da im uopste odgovaram na takvo pitanje. A da kazem: to je moja privatna stvar, opet bi bio minus kod komisije. :?

Hemera

Post by Hemera » 26/06/2011 14:48

LaCici wrote:Nije varijanta da sam ja vec trudna, nego su me ispitivali da li planiram u skorijoj buducnosti radjati dijete. Meni je to totalna diskriminacija, i stvarno vise ne znam nakon tog iskustva da li da im uopste odgovaram na takvo pitanje. A da kazem: to je moja privatna stvar, opet bi bio minus kod komisije. :?

Pita gamad da ne bi odjednom našla sigurnost u životu(finansijsku) da možeš imati dijete + da im odeš na trudničko ii da te nema na raspolaganju "bogobojaznim" biznismenima.Ne znam kakvi to sadisti žive u ovom društvu.Njih ko da mater nije rodila. :x

nomVe

Post by nomVe » 26/06/2011 17:43

Eto sad svi fini, blablabla.

Pitao bih ja vas da ste poslodavac (to se odnosi i na zene) da li biste pitali svjeze udanu zenu da li planira trudnocu. Ostro osudjujem bilo kakvu diskriminaciju, ali ja mislim da je to pitanje na mjestu.

Obuka uposlenika traje najmanje 3 mjeseca, a da bi radio punom parom treba bar pola godine. Znaci zaposlis osobu, obucis je i onda joj trazis zamjenu koju takodjer moras obucavati.

Zenama ne treba braniti trudnocu, ali ne vidim nista lose u tome da recimo ne moze otici godinu dana na porodiljsko.

Hemera

Post by Hemera » 26/06/2011 19:00

nomVe wrote:Eto sad svi fini, blablabla.

Pitao bih ja vas da ste poslodavac (to se odnosi i na zene) da li biste pitali svjeze udanu zenu da li planira trudnocu. Ostro osudjujem bilo kakvu diskriminaciju, ali ja mislim da je to pitanje na mjestu.

Obuka uposlenika traje najmanje 3 mjeseca, a da bi radio punom parom treba bar pola godine. Znaci zaposlis osobu, obucis je i onda joj trazis zamjenu koju takodjer moras obucavati.

Zenama ne treba braniti trudnocu, ali ne vidim nista lose u tome da recimo ne moze otici godinu dana na porodiljsko.

I ti neki bogobojaznik.Ne glumi boga ti.

nomVe

Post by nomVe » 26/06/2011 19:04

A po cemu se to razlikuje od toga sto recimo najmanje pola godine nemas pravo na DAN odmora?

LaCici

Post by LaCici » 26/06/2011 19:57

Garant si neki privatnik. :-D A hajde ti meni reci kako bi tebi bilo da tvoju zenu neko otpusti ili ne zaposli zato sto nosi tvoje dijete, a da vam je mozda njen posao glavni izvor prihoda? Bi li prica i dalje bila ista?

poznanik

Post by poznanik » 26/06/2011 23:41

Ako si zaista poslodavac, tvoje razmišljanje i prikazani stavovi u poslovanju su diskriminatorski obojeni, ponižavajući za sve tvoje uposlenike, ne samo žene. Iz tvojih rečenica ovdje izbija jedino pohlepa i moć prema potčinjenim, bez i minimuma uvažavanja nečijeg dostojanstva, klasično izrabljivanje :(

Ubijeđen sam još i da za svoje uposlene ne plaćaš pune zakonske obaveze :cry:

arman1

Post by arman1 » 27/06/2011 08:58

Puno šuplje priće. Svak se vodi za svojim interesima. Poslodavac može od uposlenika svašta da traži. Na neuređnom tržištu rada kakava je BiH dešavaju se i gore stvari ali se o njima čuti. Poznat mi je slučaj firme (strana-internacionalni brand) čiji uposlenici često moraju putovati, obično 2-5 osoba. Da bi uštedili strani direktor je naložio da setrpaju u dvo i trokrevetne sobe bez obzira jesu li žene ili muškarci. To je direktan udar na intimu i u svojoj zemlji za takvo nešto i direktor i firma bi imali sudski spor koji bi glatko izgubili.
Ovdje radnici su sretni jer imaju plaću na vrijeme pa makar po cijenu stresa koji vodi u neke druge probleme.

madner
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Post by madner » 27/06/2011 10:28

A onda se cude sto te zene odu na trudnicko. :D

Pa kako, pa ruzna je, pa nije udata...

hadzinicasa

Post by hadzinicasa » 27/06/2011 10:41

madner wrote:A onda se cude sto te zene odu na trudnicko. :D

Pa kako, pa ruzna je, pa nije udata...

:lol:

Rimad

Post by Rimad » 27/06/2011 10:42

Kad je moja zaručnica (sadašnja supruga) išla na intervjue za posao, skidala je zaručnički prsten. Nisam siguran da li su je pitali da li je udata ili se planira udati, ali plan je bio da, ako pitaju, kaže ne.

Samo slaži da se planiraš udati, a ako jesi udata, reci da nisi (osim ako imaš dva prezimena - tada je očigledno da si udata).

madner

Post by madner » 27/06/2011 10:48

To opet zavisi od godina, ako si oko 35 a neudata i to je sumnjivo.

Sookie McSue

Post by Sookie McSue » 27/06/2011 10:57

nomVe wrote:Zenama ne treba braniti trudnocu, ali ne vidim nista lose u tome da recimo ne moze otici godinu dana na porodiljsko.

koliko bi nam ti "odmjerio"? mjesec dana i dosta, pretpostavljam?
nemam onaj smajli koji povraća, a tako bih ga rado iskoristila.

madner

Post by madner » 27/06/2011 11:01

Ima zapadnih zemalja gdje je trudnicko puno krace nego kod nas.

Bezveze stvar svodite na licni nivo. Poslodavac ima svoj cilj, drzava svoj, ali dok ima radne snage u izobilju bice i ekslotacije.

LaCici

Post by LaCici » 27/06/2011 11:02

Ma laganje je mac s dvije ostrice. Sta ako me primi a ja slagala da nisam udata, onda vidi na diplomi drugo prezime ili ja zatrudnim nakon 2 mjeseca i ispada jos gore.

madner

Post by madner » 27/06/2011 11:07

LaCici wrote:Ma laganje je mac s dvije ostrice. Sta ako me primi a ja slagala da nisam udata, onda vidi na diplomi drugo prezime ili ja zatrudnim nakon 2 mjeseca i ispada jos gore.

Ako dobijes stalni posao: nista :D
Jer onda si stvarno zasticena zakonom.

LaCici

Post by LaCici » 27/06/2011 11:13

Maah uvijek poslodavac moze nesto smuljati da me otpusti, nastima se da sam ko fol neucinkovita i eto ti otkaza. Drzava im je dozvolila da sa trudnicama mogu sta hoce, i to je jedina stvar zbog koje mi je muka sto sam zensko. U ovoj drzavi zena je totalno nezasticena. Kad vidim samo u Kanadi kako se zena kao majka stiti pa bas te uhvati bijes da nasi nisu u stanju bar dio takve politike iskoristiti u ovoj drzavi. U Kanadi ako rodis 3 djece ne moras vise raditi, tj drzava ti daje platu i placa doprinose koliko bi dobijala da radis sa svojom strukom, zato sto ostajes sa djecom. Oni to smatraju poslom.

madner

Post by madner » 27/06/2011 11:18

LaCici wrote:Maah uvijek poslodavac moze nesto smuljati da me otpusti, nastima se da sam ko fol neucinkovita i eto ti otkaza. Drzava im je dozvolila da sa trudnicama mogu sta hoce, i to je jedina stvar zbog koje mi je muka sto sam zensko. U ovoj drzavi zena je totalno nezasticena. Kad vidim samo u Kanadi kako se zena kao majka stiti pa bas te uhvati bijes da nasi nisu u stanju bar dio takve politike iskoristiti u ovoj drzavi. U Kanadi ako rodis 3 djece ne moras vise raditi, tj drzava ti daje platu i placa doprinose koliko bi dobijala da radis sa svojom strukom, zato sto ostajes sa djecom. Oni to smatraju poslom.

Pa moze, ali ne za vrijeme trudnoce i trudnickog. Tako da ako te odpusti, odpustiti ce te poslje istog. Samo sto mu je onda vec prosao problematicni period pa mu je bolje da to ne radi :D

Post Reply