pitanj

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
hrusticelvedin

pitanj

Post by hrusticelvedin » 28/02/2007 04:39

Da se predstavim prvo.

Meni je ime Elvedin i ja sam rodjen u Bosni, zivim trenutno i dugo sam u USA. Planiram da se vratim uskoro u Bosnu. Trenutno sam investor i imam sansu da ulozim u mlekaru u Sarajevu, znam zvuci cudno ali ovi bosanci mi ovdje govore razlicite cijene, saznao sam sve cijene ali nikako nemogu dobiti iskren odgovor koliko se mljeko odkupljuje u mljekarama od ljudi koji uzgajaju krave, ako ima iko kakav odgovor moze odgovoriti na ovaj topic ili na moj email [email protected]

Firma bi se otvorila ako se brojevi slazu u roku od godine dana i zaposljavala bi od 30 do 40 radnika
hvala mnogo

pitt

Post by pitt » 28/02/2007 05:19

sretno....al pazi se :D nema dole ozbiljnih zakona da zastite investitore.

EI Presidente

Post by EI Presidente » 28/02/2007 05:26

samo ti naprijed Elvedine, ne slusaj ovog republikanca :D veoma je neozbiljan

treba ti kakav agronom koji radi sa poljoprivrednim zadrugama i zna otkupne cijene mlijeka, pa da ti kaze te cifre. A da bi nasao ozbiljnog i informisanog agronoma, jebi ga, treba ti kontakt. zamoli forumase da se raspitaju, garant neko ima rodjaka ili jarana koji to radi...sretno

pitt

Post by pitt » 28/02/2007 05:44

I treaba ti stela u mljekari :D

revolutia

Post by revolutia » 03/03/2007 02:38

pa elvedine prvo da ti cestitam na samoincijativi.

prije par dana sam na TV jasno cuo da je u otkupnim stanicama u Tuzla kantonu otkupna cijena 1 litra mlijeka od poljoprivrednika 0,4 KM.

to ti sve mnogo varira od mjesta do mjesta, ali za tuzlanski kanton ti je ovo zvanicna informacija sa FTV.

recimo radi poredjenja oscilacije cijena u pojedinim regionima u BiH: u toku sezone otkupna cijena za borovnicu je najniza u vlasenici (zasto?? ne znam, mozda zbog vece ponude), dok je u pojedinim dijelovima BiH veca.

nadam se da sam ti malo dao bolji uvid, ako imas jos pitanja, samo pucaj :)

nego jedno pitanje za tebe:
odlucio si se da udjes u proizvodnju mlijecnih proizvoda. po meni si izabrao bransu koja je u BiH jako zasicena, dakle na svakom koraku ( barem u tuzlanskoj regiji) imas privatne mljekare, a drugi problem je sto imamo jako agresivnu konkurenciju iz hrv i srbije.
pretpostavljam da imas izradjene instrumente i strateske analize kako se probiti u tako teskim uslovima?
da ne bude skok u ledenu vodu :D

hrusticelvedin

Post by hrusticelvedin » 03/03/2007 05:30

Hvala ti care za odgovor. vidis evo vec ove cijene sto ja dobivam ovamo se razlicuju mnogo ali tvoj mi se odgovor pravo svidja i izgleda naj realniji i takve informacije mi mnogo pomazu. Pa ljudi ako imate kakvih ideja za biznis samo pucajte jer ja sam zadnji put bio u Bosni prije 6 godina i cuo sam da se je mnogo promjenilo i planiram da jos jednom dodjem u Bosnu prije nego sto se stalno preselim u iduce 2 godine. Samo ne nemojte sa kaficima jer ih ima vise nego populacije u Bosni. hehe

Eshek

Post by Eshek » 03/03/2007 06:40

Elvedine, drago mi je da ima i takvih kao što si ti i ne mogu to ne cijeniti. Dakle, kao prvo, svaka ti čast (i svaka ti dala :D )

Pošto imam malo iskustva u poljoprivrednoj oblasti, lupiću šta mislim da stoji...

U poljoprivredu ovdje vrijedi ulagati, Bosna ima i preferencijalni status sa EU i još par zemalja, ali i sa Turskom, što nije od malog značaja.

Male investicije nisu perspektivne, jer takve veći poklapaju veoma brzo.

Ako već misliš raditi nešto na tom polju, prvo se moraš educirati stručno o toj oblasti.

Investicija ti neće biti profitabilna ako ne uspiješ uspostaviti lanac od barem 2-3 karike za repromaterijal (npr. mlijeko: unajmljivanje zemlje za proizvodnju hrane za krave kooperanata koji će te snabdijevati mlijekom, oprema za obradu zemlje, vozila za sakupljanje mlijeka, laboratorija, oprema za preradu mlijeka i mliječnih proizvoda, oprema za pakovanje, eventualno i oprema za proizvodnju pakovanja iz plastike koju možeš npr. uvoziti iz Malezije bla bla...)

Dalje, informisanje preko interneta ti može poslužiti samo za početak, ali da bi uopšte ozbiljnije razmišljao o investiciji u Bosni, moraš odvojiti 2-3 mjeseca, doći ovamo i posvetiti se isključivo proučavanju oblasti u koju želiš ulagati.

Ima puno stvari na koje moraš obratiti pažnju dok investiraš, a ne znam šta te konkretno zanima...

NA kraju svega, moraš biti OPREZAN, OPREZAN i OPREZAN, jer će se uvijek naći ljudi koji će misliti da si naivan i koji će te pokušati oguliti

Ali tako je u svakoj zemlji. A ako je već tako, zašto ne onda u Bosni... :D

Sretno ti, buraz

Ako budeš imao pitanja i misliš da ti mogu pomoći, slobodno se obrati

encian

Post by encian » 03/03/2007 12:18

hm, da ti iskreno kazem, ne znam hoce li se novo mlijeko primijetiti na trzistu bih. ima ih na pasija preskakala. da ne kazem da ce ti seljaci donositi u stan mlijeko to jutro pomuzeno za po 1.5 KM max litar gdje god da stanujes u SA.

nego, posto se zapadnjaci pale na organsku hranu, ako vec hoces da se bavis poljoprivredom, probaj sa uzgojem povrca bez pesticida, ali tako da imas sigurnog kupca negdje vanka.

Eshek

Post by Eshek » 03/03/2007 16:53

Koliko sam vidio, ovčarstvo je izuzetno isplativo, ali pod uslovom da možeš naći čobana kojem vjeruješ. Imam rođaka u Njemačkoj koji je kupio manje stado i zaposlio svog rođaka kao čobana. Nejse, 20-tak ovaca je sada postalo 160 i još se nije žalio...

nesvrstan

Re: pitanj

Post by nesvrstan » 03/03/2007 17:28

hrusticelvedin wrote:Da se predstavim prvo.
Meni je ime Elvedin i ja sam rodjen u Bosni, zivim trenutno i dugo sam u USA. Planiram da se vratim uskoro u Bosnu. Trenutno sam investor i imam sansu da ulozim u mlekaru u Sarajevu, znam zvuci cudno ali ovi bosanci mi ovdje govore razlicite cijene, saznao sam sve cijene ali nikako nemogu dobiti iskren odgovor koliko se mljeko odkupljuje u mljekarama od ljudi koji uzgajaju krave, ako ima iko kakav odgovor moze odgovoriti na ovaj topic ili na moj email [email protected]

Firma bi se otvorila ako se brojevi slazu u roku od godine dana i zaposljavala bi od 30 do 40 radnika
hvala mnogo

Elvedine, ti mi izgledas tako ozbiljno da ja tebi ne bih dao dvije ovce da cuvas kamo li da otvaras mljekaru.
I to nidze nego u Sarajevu!
U kom ti bolan svijetu zivis, znas li ti ista o post-ratnoj domovini Bosni & Hercegovini, odnosno FBiH&RS-ovini.
Jer ti znas da se ovdje i ovce i krave dijele na muslimanske, hrvatske i srpske. Krmad se dijele samo na srpsku i hrvatsku i ne daju mlijeko.
Izvini, ali osjecam da ti treba ova elementarna lekcija o stanju u domovini koju karakterise opce stocarstvo. Ovdje ti vise nista drugo i ne postoji osim stoke i stocara.

Ipak, ako si bas uporan i zelis da otvoris biznis u Sarajevu, evo ti par li(n)kova bez kojih ti ovdje nema nikakvog ulaganja:
[email protected]
[email protected]
[email protected], [email protected]
[email protected]

i tako dalje,

revolutia

Post by revolutia » 03/03/2007 19:41

e nesvrstan,

tako kao ti razmisljaju svi u bosni koji bi da imaju milione, a da samo sjede na kafi u kupuju zjale.

izvini, ako decko zeli da se bavi biznisom, NE SPUTAVAJ ga izfuranim bosanskim forama.

ta tvoja razmisljanja su razmisljanja sire bosanske mase, i kad bi svi kao ti razmisljali, niko ne bi imao vlastitu firmu ovde, svi bi crncili za druge, prema tome... :music2:

to sto si napisao, nisi nista novo rekao i nama ni njima preko bare, unatoc tome sto ti pises mnogi ljudi imaju uspjesne velike firme i nemaju nikakvih dodirnih tacki sa tima "mailovima" koje si gore naveo...

hrusticelvedin

Re: pitanj

Post by hrusticelvedin » 03/03/2007 20:12

nesvrstan wrote:
hrusticelvedin wrote:Da se predstavim prvo.

hvala mnogo

Elvedine, ti mi izgledas tako ozbiljno da ja tebi ne bih dao dvije ovce da cuvas kamo li da otvaras mljekaru.
I to nidze nego u Sarajevu!
U kom ti bolan svijetu zivis, znas li ti ista o post-ratnoj domovini Bosni & Hercegovini, odnosno FBiH&RS-ovini.
Jer ti znas da se ovdje i ovce i krave dijele na muslimanske, hrvatske i srpske. Krmad se dijele samo na srpsku i hrvatsku i ne daju mlijeko.
Izvini, ali osjecam da ti treba ova elementarna lekcija o stanju u domovini koju karakterise opce stocarstvo. Ovdje ti vise nista drugo i ne postoji osim stoke i stocara.

Ipak, ako si bas uporan i zelis da otvoris biznis u Sarajevu, evo ti par li(n)kova bez kojih ti ovdje nema nikakvog ulaganja:
[email protected]
[email protected]
[email protected], [email protected]
[email protected]

i tako dalje,

Pa eto ako smo tako pametni reci mi sta da radim da li da ostanem u USA pa da amerima placam poreze godisnje (30.000 USD) ili da dodjem u bosnu pa da se nesto otvori firme i da placam te poreze u nasu drzavu kojoj treba pomoci i moze te pare da iskoristi u izgradnju Bosne, i da pomognem ljudima sa zaposljavanjem. Ja sam nekada bio da mi je samo sto vise da zaradim a sada mi je ovakva prerspektiva: ako ja dodjem i otvorim neku firmu recimo Mljekaru i zaposlim 30 radnika od tih trideset radnika prosjek je da imaju 2 djece i zenu ili muza to znaci da ja pomazem 120 osoba koji zive od te zarade. drugo vec sam rekao da mi nije toliko za novcima pa ako je prosjecna plata 600KM ja su dati 700KM ako se moze ikako. Ja ne gledam da postanem milioner u Bosni to da hocu moze se lakse u Americi.
Ali ipak hvala na odgovoru :D

Eshek

Post by Eshek » 03/03/2007 20:35

Elvedine, šta si po profesiji, koliko ti je godina i koliko imaš iskustva u kojim poslovima? Možda naizgled bezazlena pitanja, ali veoma bitna...

nineac

Post by nineac » 03/03/2007 22:27

Elvedine ono sto ti hoces mozes u BiH ostvariti jer na primjeru zenicke mljekare mozes vidjeti da se i tim poslom moze dole uspjesno baviti.
Ja ti savjetujem da se psihicki spremis za probleme na koje ces naici sa administracijom.
Nesvrstan apokalipticki razmislja i ja ga uopce nekrivim, i upravu je kada kaze da su dole stoka i stocari najbrojniji, medjutim mozes se uspjeti.
Ono sto ti ja savjetujem kao neko ko zivi i u USA a cesto ide u BiH jeste da probas voditi i posao u BiH i svoj posao u americi ako imas nesto privatno.
Saljem ti na p.m podatke kome ces se obratiti i ko bi ti mogao pomoci!

nesvrstan

Post by nesvrstan » 03/03/2007 23:48

E bas nek ste se nasli, nase americke pametnice !

Vi spadate u onu drugu bosansku krajnost - nasu dijasporu koja na nase sranje ovdje gleda ko sto svaki Amer gleda na Balkan - vase je samo da uperite prstom u koju god hocete i svaka ce vam dati! Jer vi ste Ameri.

Ajte vi kauboji lijepo otvarajte tu mljekaru tamo gdje jeste. Mi ovdje imamo i Dukat i Alpsko mlijeko i Novosadsko i sva moguca mlijeka sa Balkana. Nase krave i nase mljekare i sva nasa poljoprivreda propada upravo zbog tog IZOBILJA NEOMETANE PONUDE.
Najmanje sto nam treba jeste vasa pamet i vas kapital.
Cuj - on se sjetio otvoriti mljekaru u Sarajevu. Eto mi se toga nismo sjetili a bice da nam je zafalilo i tih Elvedinovih 30000 dolara!

Nego, hajte se vi javite jednom od ovih desetak Biznis-servis-centara, oni ce vam pomoci da plasirate vase znanje i kapital na najbolji nacin!

Cuj mljekara u Sarajevu !!!!

nineac

Post by nineac » 04/03/2007 00:51

nesvrstan wrote:E bas nek ste se nasli, nase americke pametnice !

Vi spadate u onu drugu bosansku krajnost - nasu dijasporu koja na nase sranje ovdje gleda ko sto svaki Amer gleda na Balkan - vase je samo da uperite prstom u koju god hocete i svaka ce vam dati! Jer vi ste Ameri.

Ajte vi kauboji lijepo otvarajte tu mljekaru tamo gdje jeste. Mi ovdje imamo i Dukat i Alpsko mlijeko i Novosadsko i sva moguca mlijeka sa Balkana. Nase krave i nase mljekare i sva nasa poljoprivreda propada upravo zbog tog IZOBILJA NEOMETANE PONUDE.
Najmanje sto nam treba jeste vasa pamet i vas kapital.
Cuj - on se sjetio otvoriti mljekaru u Sarajevu. Eto mi se toga nismo sjetili a bice da nam je zafalilo i tih Elvedinovih 30000 dolara!

Nego, hajte se vi javite jednom od ovih desetak Biznis-servis-centara, oni ce vam pomoci da plasirate vase znanje i kapital na najbolji nacin!

Cuj mljekara u Sarajevu !!!!

Nenzam stvarno koji je tebi qrtz? sta ti hoces, hoce mozda SOUR-e i OUR-e da pravimo, ili da idemo kineskim nacinom, da drzav uredjuje udio stranog kapitala u firmama, samo sto je njih milijardu i 300 miliona a nas jedva 4 miliona pa njihovo sranje svijet trpi jer im se isplati.
To se zove konkurencija, i ako on otvori mljekaru, da bi opsto na trzistu mora biti kvalitetniji, pa ako ce zbog njega propasti sarajevska mljekara ili zenicka, nek propadne, on ce morati opet zaposliti taj broj radnika da bi potraznju zadovoljio, i to se zove prezivljavanje najsposobnijih, na cemu pociva trzisna ekonomija.
E sad ti imas jos nekih problema jaro koji nemaju ocito veze sa ovom temom i ovim podforumom, nego sa podforumom umjetnost zivljenja gdje bi trebao otvoriti temu kako svoje frustracije da prevazidjes. prva stvar, boli tebe ko gdje zivi. Mi smo demokratska zemlja, i ja mogu zivjeti u BiH a mogu i u americi jer se to sve vodi vod zemlje "free world" Ja nisam otisao u ratu pa da mi neko kaze papak, niti odma poslije rata, pa da neko kaze evo ga nije mogo pa sad ide, nego prije nepune dvije godine, cisto radi svog usavrsavanja. Druga stvar, gdje cu ja svoje novce ulozit ili neko kao ja boli tebe, hocul sagraditi zid koji nikom netreba u Bih ili tvornicu, najmanje se ti pitas ili slicni, jer pored vas svi su glupi samo oni sto sjede po kafama i gledaju kako zivot prolazi su pametni. A najgluplji su amerikanci, evropljani, jer na osnovu svog zivotnog standarda su pokazali koliko zaostaju za nama bosnacima.
Stoga, jel elvedin ozbiljan ili nije, to je jegov problem, da se neko ovako javi ja cu mu dati svaku pomoc koju mogu, pa sta bude bude, meni ni iz dzepa ni u dzep, a opet mozda je covjek ozbiljan, a danas bilo kakav priliv para u BiH puno znaci.
Znaci malo manje demagogije sta treba i ko nam treba. To je Marx jos 1879 radio, pa nigdje njegove sljedbenike nije dovelo.

hrusticelvedin

Post by hrusticelvedin » 04/03/2007 09:04

Cuj kako si pametan vidi se da si neskolovan, znas li da se zemlja razvija iz malih biznisa a ne ogromnih firmi koja je jedna u gradu i oni te placaju koliko oni zele i to svako 2 mjeseca. Zbog takvih naivnih ljudi kao tebe Bosna nikada nece da napreduje, ja mislim da si od onih jednih koji cekaju da im se plati piva na autobuskoj stanici ako tako razmisljas. Izvinjavam se ako te uvredjujem ali tako se ponasas ja sam ozbiljan ja sam samo upitao kako je taj posao tamo. A ne jeli ti trebas moje pare, a sto vices da ima tamo bosanaca koji imaju pare i pamet, hvala bogu sto imaju i da bog da da svi imaju ali da znas da sam ja bosanac koji hoce da se vrati i da pomogne Bosni. Ima nas ovdje koji rade od cistaca pa do Microsofta ali se ih 95% nece nikada vratiti a zbog cega zbog takvih, jos jedno nisam ja vidjeo mnogo bosanaca da imaju pare kako ti pricas. Ja sam samo vidjeo bijedu, ljude koji prezivljuju jedva sa platom i ljude koji imaju sve koji imaju veze i idalje jebu sve bosance kako oni hoce.
ja sam ovdje uspjeno ulozio svoje pare u 2 kopirnice, gradjevinsku firmu i trgovinu koja prodaje keramiku i mramor uvezenu iz Italije. Zasto da ja dajem svoje pare nekome u Bosni kad znamo svi da nas ima vise nepostenih nego postenih u tome biznisu. Trenutno imam ponudu ovdje da ulozim u Bosnu ili Mlekaru ili Hotel u Bihacu i ja samo pokusavam da dobijem par ideja od nasih pametnijih ljudi koji imaju ideje a ne da se ovdje prepirem.

hrusticelvedin

Post by hrusticelvedin » 04/03/2007 09:35

Pegasus317 wrote:Elvedine, šta si po profesiji, koliko ti je godina i koliko imaš iskustva u kojim poslovima? Možda naizgled bezazlena pitanja, ali veoma bitna...

Da ti odgovorim na tvoje pitanje, imam 32 godine i trenutno sam zaposljen u firmi koju smo ja i kolega zapoceli i ja radim kao estimator. Uz oto prije 2 mijeseca smo zapoceli 2 kopirnice u kojima sam samo investor sa jos dvojicom i trece isto sam investor u vecoj firmi koja uvozi keramiku iz Italije i prodaje wholesale and retail (neznam kako se kaze na nase). lol
Last edited by hrusticelvedin on 04/03/2007 11:11, edited 1 time in total.

Fair Life

Post by Fair Life » 04/03/2007 09:42

hrusticelvedin wrote:Da ti odgovorim na tvoje pitanje, imam 32 godine i trenutno sam zaposljen u firmi koju smo ja i kolega zapoceli i ja radim kao estimator. Uz oto prije 2 mijeseca smo zapoceli 2 kopirnice u kojima sam samo investor sa jos dvojicom i trece isto sam investor u vecoj firmi koja uvozi keramiku iz Italije i prodaje wholesale and reatil (neznam kako se kaze na nase). lol

Ne znas kako se kaze na nasem, ne znas kako se pise na engleskom... a gazda mashala.

Kad bi pogledali film "Cistaci cipela" (Vittorio De Sica)... nista lakse nego poceti s biznisom. Sanducic pred sebe... i opleti.

Locirati firmu negdje na komadu trotoara u Visokom... pa kad se turisti spuste u carsiju sa Osmanagiceve piramide blatnjavi do usiju... pljunuti im na vrhove cipele i... mashinaj.

Image

Ili podici 'firmu' visi nivo... kad posao krene.

Image
Image
Image
Last edited by Fair Life on 04/03/2007 10:11, edited 3 times in total.

hrusticelvedin

Post by hrusticelvedin » 04/03/2007 09:46

Nesvrstan evo ti par linkova pa se ti sam uvjeri jel u Bosni treba investors i jeli dobraideja

http://www.youtube.com/watch?v=p0_LECf3lS0

http://www.youtube.com/watch?v=IOQIa0SfUP0

:? dok se ti pitas sta sa zivotom gdje na sjelo ljudi prave pare sto i treba da se pravi u Bosni

nesvrstan

Post by nesvrstan » 04/03/2007 09:55

Bla, bla, bla...

Nego, Elvedine, prijatelju, pusti ovog nineaca on ti veze sa zivotom nema. Ja ti imam drugi prijedlog do kojeg sam dosao nakon temeljite SWOT analize tvog slucaja (prijatelj mi radi u Biznis-servis-centru pa sam od njeg naucio).
Ti, kako vidim, imas iskustva sa kopiranjem (da ti prevedem, posto ti slabo ide maternji - copy) a silno bi se zelio ubaciti u socarstvo (mislim da se kaze - stoching).

Jesi li razmisljao o KLONIRANJU ovaca!?

Jonx

Post by Jonx » 04/03/2007 10:01

U svakom slucaju preporucujem da posjetis web portal namjenjen investitorima u BiH.

http://www.serda.ba

hrusticelvedin

Post by hrusticelvedin » 04/03/2007 11:17

nesvrstan wrote:Bla, bla, bla...

Nego, Elvedine, prijatelju, pusti ovog nineaca on ti veze sa zivotom nema. Ja ti imam drugi prijedlog do kojeg sam dosao nakon temeljite SWOT analize tvog slucaja (prijatelj mi radi u Biznis-servis-centru pa sam od njeg naucio).
Ti, kako vidim, imas iskustva sa kopiranjem (da ti prevedem, posto ti slabo ide maternji - copy) a silno bi se zelio ubaciti u socarstvo (mislim da se kaze - stoching).

Nema sanse da mi dodjes ti traziti posao nema od toga nista nego idi na autobusnu da ti platim pivu

nineac

Post by nineac » 04/03/2007 13:15

nesvrstan wrote:Bla, bla, bla...

Zato ti veze imas sa zivotom :lol:
De nas ovdje sve prosvjetli kako da zivimo i gdje da radimo i pare ulazemo!
Da sam sluso takve kao ti sad bi sjedio negdje u kaficu pored bosne i kafu ispijao!
De nesvrstan malo analiziraj kakve gluposti pises.
Tebi nista nevalja, a nece bogami nikad ni valjat, taman nam postao ministar vanjske trgovine.

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 05/03/2007 10:08

Od mene imas dvije sugestije, pa razmotri mozda ti se i dopadne koja.
Prvo, ono sto sam primjetio da postoji evidentan nedostatak na bh trzistu takozvanog organic food-a i preradjevina od takvih proizovda, skoro sam probao tjesteninu od heljde i na moja usta nijedna druga vise nece uci, mislim takodje da je priroda samog posla i u nekoj blizoj buducnosti sigurno atraktivna u smislu plasmana tih proizvoda i na druga trzista, sto da ne i u ameriku.
Drugo sto bih mogao raditi je proizvodnja etericnih ulja od borovih iglica ako uspijes organizovati "seljake", od 100 kg iglica se dobije 1l tog ulja, sama proizvodnja se organizuje na licu mjesta u sumi.
Naravno, za sve ti ovo treba sopstvenog kapitala neopterecenog kamatom i beskrajno strpljenje i volja zbog opstih uslova poslovanja.

Post Reply