Pismo iz Sarajeva, 29. 05. '94

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Shoshana

Pismo iz Sarajeva, 29. 05. '94

Post by Shoshana » 06/10/2006 04:37

Nesto citam neke starije postove po forumu i pade mi na pamet ovo pismo...jedno od rijetkih koje jos cuvam. Procitala sam ga desetine puta, neke pasuse naucila napamet i cesto se isplakala.

Nisam sigurna zasto ga ovdje objavljujem. Jednostavno osjecam potrebu da ga s nekim podijelim....a mozda jos uvijek tinja nada da je R. (koja je prema nezvanicnim informacijama pokusala izaci iz Sarajeva i - bestraga nestala) negdje ziva i da ce se javiti...

"Draga M! Mila moja! Naviru mi emocije. Guse me. Zivim k'o u prvobitnoj zajednici, pa me onda iznenade poneka jaka i ziva sjecanja.

Jutros sam bila kod tvoje mame. Pile smo kafu i tako... sjecale se. Mnogo sam te pozeljela.

Vece je topla, a i dan je bio prelijep za kuhanje grahove corbe. Moji mama i tata (op. mama tesko bolesna) su otisli u januaru '93 kod tetke u ...
Dobila sam nedavno od tate pismo, mama nije dobro. Ne usudim se ni zamisliti... Uglavnom sam u nekakvom bijegu. Najcesce u sebe, jer izvan se nema gdje. Uski su krugovi, da ne kazem da ih nema.
Ja sam u novembru '93 pokusala da izadjem sa nekim konvojem, odrediste Holandija. Epilog tog mog pokusaja je taj da su mi se bili "uvalili" u stan, a ja, naravno nisam uspjela da se docepam tog fantasticnog konvoja. Ni tada, a ne vjerujem ni sada da mogu bilo sta uspjeti sto se tice izlaska, a to je jedino sto zelim. Moram biti ili stara, ili imati ne daj boze neku bolest, ili biti trudna (sto se nadam da nisam, znacu 2-og juna).

Pocela sam ponovo raditi, negdje polovinom marta, cim je ovdje prestalo ono strasno, nepodnosljivo pucanje. Pocela sam prvo na dvici, pa me onda H. zvala da predjem na jedinicu, i presla sam, jer me ona primila za stalno. (...)
Plata je oko 15 kutija cigara za mjesec, i to je uvedeno tek od ovog mjeseca, a do tada smo dobivali po 5 kg brasna, ovako za dva-tri mjeseca. Meni je strasno na ovom jebenom ... bez tebe. D. je presao na V.S. tako da mi je Lj. S. glavna kolegica. Ona i A. S. su jedine od starih. Sve ostalo je doslo sa SUR pa mozes zamisliti koliko se razumiju u krivicno sudovanje. K'o Mara u k.k.

Necu ovo pismo procitati kada ga zavrsim, imam utisak da sam konfuzna, da trcem po temama, jer hocu dvije godine da sastavim u jednu recenicu. Ali bolje se i ne sjecati onih grozota bez struje, vode, plina i uz svakodnevno pucanje i granatiranje. Bogami, nisam ni luda koliko bih trebala biti!
Sada imamo struje (tv mi je pokvaren), vode takodje, ne padaju granate, mada snajper ponekad puca, i mi kazemo da nam je dobro. "Dobro" je, ipak daleko od bilo kakve civilizacije. Tramvaji rade od Grasa do Carsije. I to je dobro, jer vise ne bih mogla, a ne bih imala ni u cemu, pjesaciti. Svu sam obucu oderala. A i gace, mogu ti reci. Ovdje jedne obicne gace, moja M., GACE kostaju 25 DM. Ja spavam gola. Stedim ves. Ovo je crnjak, ali istina. A znas da ne trpim carape - i to mi je sreca, jer su i one 10 DM.
Hrana je sada dobro pojeftinila, samo treba imati maraka. Ali smo se zato zimus dobro ispatili. Sve je bilo strasno skupo, tako da za 100 maraka nisi skoro nista mogao kupiti. Samo jedno poredjenje: u januaru je secer dostizao cijenu i od 80 DM, a sada je 3. Ulje je bilo 40, a sada je isto 3. Kafa je bila 140, a sada je 10, itd. Sada je hrana zaista pojeftinila, ali je odjeca, obuca i ikakva kozmetika za sada (barem meni) nedostupna. Rodice iz Holandije su mi jos prosle godine poslale paket sa odjecom, koji naravno, jos nisam dobila. Sada opet pokusavaju (cak i naocale mi trebaju) preko nekih novinara, a hoce li uspjeti - bog sami zna.

Prije nekoliko dana mi je dosao D. , a ja bolesna bila, ni pive nisam mogla s njim popiti. D. je isti ostao, divan drug i prijatelj, bas mi je drago sto ga poznajem! K. je poginuo, vjerujem da si cula. Strasno, grozno, sta reci?
Ja ovdje imam par domorodaca (onih sto su i prije stanovali na M.) pa se tako druzimo. To mi je druzenje strasno pomoglo, jer bih inace potpuno otkacila. Znas, tek je nekoliko mjeseci otkako se moze, ono da kazem, slobodno hodati. A do februara je bilo opasno preci iz jednog ulaza u drugi. S vremena na vrijeme priustimo sebi flasu necega, pa stvorimo kakav-takav ugodjaj. Za Novu Godinu smo tako, iz inata spremili docek, k'o u mirno doba. V. i M. (koji imaju dvoje djece), Z (koji, nadam se - nema) i ja. V. je muslimanka, M. je srbin, a Z. hrvat, pa se fino zezamo i zivimo. Moze se zajedno, itekako se moze, a idioti neka se dijele.

Ako mognes M., napisi mi pismo. Znam da ti je tesko samoj sa djecom. A. je vjerovatno vec velika djevojcica. A onaj mali prdizvek? Sad vec sigurno i prica. Pisi mi - ono svakodnevno. Kada ustajes, sta jedes, kojih igara ti se djeca igraju? Opisi mi malo normalan zivot, molim te... da bar imam o cemu da mastam!

(....)

Nemoj me zaboraviti, mila moja M.

Mnogo te volim i pozdravljam,

R."

Eto, ja se opet rasplakah...

ztluhcs
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.

Post by ztluhcs » 06/10/2006 08:06

:(

joker

Post by joker » 06/10/2006 15:26

Da nije ovo maj '95 umjesto '94? Po opisu mi tako izgleda...

Inace, najezio sam se... Kako covjeku malo treba da ga sjecanja bace u crnjak...

rashid

Re: Pismo iz Sarajeva, 29. 05. '94

Post by rashid » 06/10/2006 16:19

Shoshana wrote:
V. je muslimanka, M. je srbin, a Z. hrvat, pa se fino zezamo i zivimo. Moze se zajedno, itekako se moze, a idioti neka se dijele.

Sta mislite da ko zali zbog toga? Sta mislite da u vrjeme rata se je moglo, a sad nemoze? Kako tad nije bilo bitno sta si po vjeri i kako ti je ime a danas jeste?

Ima uvjek ono ... "BILO NAM JE BOLJE, KAD NAM JE BILO GORE!"

Ja sam 100% da ce ovdje biti opet rata, jedino ako budu svi govorili i RADILI kao "Komsic" tad tek postoji nada ali samo nada. Ali ipak ja sam iz dijaspore, zato ovaj moj komentar ne uzimajte ozbiljno. Ko sam ja da vam pridigam, jel tako il jel tako? :x

sofist

Post by sofist » 06/10/2006 16:32

Potresno.

Teufik iz Los Angelesa

Post by Teufik iz Los Angelesa » 06/10/2006 17:04

joker wrote:Da nije ovo maj '95 umjesto '94? Po opisu mi tako izgleda...

Inace, najezio sam se... Kako covjeku malo treba da ga sjecanja bace u crnjak...

i meni se cini... :roll:

Dont Let

Post by Dont Let » 06/10/2006 17:07

rashid wrote:
Shoshana wrote:
V. je muslimanka, M. je srbin, a Z. hrvat, pa se fino zezamo i zivimo. Moze se zajedno, itekako se moze, a idioti neka se dijele.

Sta mislite da ko zali zbog toga? Sta mislite da u vrjeme rata se je moglo, a sad nemoze? Kako tad nije bilo bitno sta si po vjeri i kako ti je ime a danas jeste?

Ja sam 100% da ce ovdje biti opet rata, jedino ako budu svi govorili i RADILI kao "Komsic" tad tek postoji nada ali samo nada. Ali ipak ja sam iz dijaspore, zato ovaj moj komentar ne uzimajte ozbiljno. Ko sam ja da vam pridigam, jel tako il jel tako? :x

Tako je! Boli tebe briga hoće li biti ovdje rata ili ne! Zašto razbijaš svoju glavicu oko toga? :shock:

neupucena

Post by neupucena » 06/10/2006 17:09

...
Last edited by neupucena on 06/10/2006 18:11, edited 1 time in total.

sllatki

Post by sllatki » 06/10/2006 17:14

Ne mogu komentirati,ne znam kako bi.Ovo govori pricu svakoga od nas.. :(
Zelim samo da nam se nikada ne ponovi i da nam bude bolje..

rashid

Post by rashid » 06/10/2006 17:17

Dont Let wrote:
rashid wrote:
Shoshana wrote:

Tako je! Boli tebe briga hoće li biti ovdje rata ili ne! Zašto razbijaš svoju glavicu oko toga? :shock:

Zato sto uvijek postoje kreteni kao sto si ti!!!

Dont Let

Post by Dont Let » 06/10/2006 17:17

neupucena wrote:Ne morate, nuzno, kvariti svaku temu.

Vidim pridružuješ nam se?

shuriken

Post by shuriken » 06/10/2006 17:20

rashid wrote:
Shoshana wrote:

kako cemo znat jel tako ili je tako, kad ne znamo sta si htio reci?

ko misli da se ne moze?
kome je bilo bolje?
ko to govori a ne RADI?
sta oni ne RADE?
sta znaci "Komsic" sa navodnicima? jel se on u stvari zove nekako drukcije, lazno se predstavlja?
sta znaci pridigati?
sta te u ovom pismu navelo da se zacrvenis i pusis?
zasto mislis da nekog zanima sto si ti iz dijaspore?

neupucena

Post by neupucena » 06/10/2006 17:20

...
Last edited by neupucena on 06/10/2006 18:12, edited 1 time in total.

sarlo

Post by sarlo » 06/10/2006 17:21

Zena pise kao da zivi sama i kao da nema nigdje nikoga. Neprijateljski je raspolozena u odnosu na Armiju R BiH jer nikad ih ne spominje. A morala bi bar indirektno jer je svako imao nekoga u "vojsci" i veliki dio zivota se odvija oko te vojske. Takodje nikad u negativnom kontekstu ne pominje "cetnike" ili "srbe" a te rijeci su tada bile jako frekventne i velike kolicine frustracija su se praznile verbalnim putem. Granate, snajpersku vatru pominje kao neku prirodnu nepogodu. Secer je pred Bajram '94 bio 60 DM i to mu je bio plafon, no ona se tada nije mogla mnogo kretati po Malti i sa Malte pa je vjerovatno samo cula za tu cijenu od 80 DM. Sve ostalo je autenticno.

taxi_driver

Post by taxi_driver » 06/10/2006 17:35

sve je tuzno ,ali mislim da bi bilo fino da ako mozemo da pomognemo da se nadje ta osoba koja je pisala pismo.

Lace

Post by Lace » 06/10/2006 17:44

pa kada bi nam shoshana dala vise detalja...mozda bi neko nesto i znao :-? ne bas puno detalja...al ne znam...malo diskretnije ali da moze pomoci :-?

taxi_driver

Post by taxi_driver » 06/10/2006 17:57

ma ja ne kontam zasto mora biti diskretno?
trazi drugaricu,a ne bivseg frajera :D :D :D

Lace

Post by Lace » 06/10/2006 18:24

taxi_driver wrote:ma ja ne kontam zasto mora biti diskretno?
trazi drugaricu,a ne bivseg frajera :D :D :D

pa nekom ce mozda smetati sto je objavila neke podatke :-? ...pa cu jos ja ispasti kriva sto sam to predlozila :D

foucault

Post by foucault » 06/10/2006 18:36

cudno, zena je ocigledno radila na opcinskom sudu , krivicno odjeljenje,a taj famozni D. je presao na vojni (eventualno vrhovni) sud. nadjes d-a i pitas ga jel ziva. i eto. mislim, fakat nije problem.

Vertigo

Post by Vertigo » 06/10/2006 18:57

94 godina, sigurno
nije bilo puno granata jer je tada bilo na snazi tkz. ukalanjanje teskog naoruzanja oko Sarajeva, nakon cetnicke granate na Markale krajem februara. A sve je pojeftinilo otvaranjem koridora preko teritorije HVO zbog potpisivana wasingtonskog sporazuma
Samo jos jedna sudbina.....

Satriani

Post by Satriani » 06/10/2006 21:18

shuriken wrote:
rashid wrote:
Shoshana wrote:

kako cemo znat jel tako ili je tako, kad ne znamo sta si htio reci?

ko misli da se ne moze?
kome je bilo bolje?
ko to govori a ne RADI?
sta oni ne RADE?
sta znaci "Komsic" sa navodnicima? jel se on u stvari zove nekako drukcije, lazno se predstavlja?
sta znaci pridigati?
sta te u ovom pismu navelo da se zacrvenis i pusis?
zasto mislis da nekog zanima sto si ti iz dijaspore?

I tako nastade udzebnik 1000 zasto, 1000 boli te k....a!

Satriani

Post by Satriani » 06/10/2006 21:30

Shoshana wrote:Nesto citam neke starije postove po forumu i pade mi na pamet ovo pismo...jedno od rijetkih koje jos cuvam. Procitala sam ga desetine puta, neke pasuse naucila napamet i cesto se isplakala.

Nisam sigurna zasto ga ovdje objavljujem. Jednostavno osjecam potrebu da ga s nekim podijelim....a mozda jos uvijek tinja nada da je R. (koja je prema nezvanicnim informacijama pokusala izaci iz Sarajeva i - bestraga nestala) negdje ziva i da ce se javiti...

"Draga M! Mila moja! Naviru mi emocije. Guse me. Zivim k'o u prvobitnoj zajednici, pa me onda iznenade poneka jaka i ziva sjecanja.

Jutros sam bila kod tvoje mame. Pile smo kafu i tako... sjecale se. Mnogo sam te pozeljela.

Vece je topla, a i dan je bio prelijep za kuhanje grahove corbe. Moji mama i tata (op. mama tesko bolesna) su otisli u januaru '93 kod tetke u ...
Dobila sam nedavno od tate pismo, mama nije dobro. Ne usudim se ni zamisliti... Uglavnom sam u nekakvom bijegu. Najcesce u sebe, jer izvan se nema gdje. Uski su krugovi, da ne kazem da ih nema.
Ja sam u novembru '93 pokusala da izadjem sa nekim konvojem, odrediste Holandija. Epilog tog mog pokusaja je taj da su mi se bili "uvalili" u stan, a ja, naravno nisam uspjela da se docepam tog fantasticnog konvoja. Ni tada, a ne vjerujem ni sada da mogu bilo sta uspjeti sto se tice izlaska, a to je jedino sto zelim. Moram biti ili stara, ili imati ne daj boze neku bolest, ili biti trudna (sto se nadam da nisam, znacu 2-og juna).

Pocela sam ponovo raditi, negdje polovinom marta, cim je ovdje prestalo ono strasno, nepodnosljivo pucanje. Pocela sam prvo na dvici, pa me onda H. zvala da predjem na jedinicu, i presla sam, jer me ona primila za stalno. (...)
Plata je oko 15 kutija cigara za mjesec, i to je uvedeno tek od ovog mjeseca, a do tada smo dobivali po 5 kg brasna, ovako za dva-tri mjeseca. Meni je strasno na ovom jebenom ... bez tebe. D. je presao na V.S. tako da mi je Lj. S. glavna kolegica. Ona i A. S. su jedine od starih. Sve ostalo je doslo sa SUR pa mozes zamisliti koliko se razumiju u krivicno sudovanje. K'o Mara u k.k.

Necu ovo pismo procitati kada ga zavrsim, imam utisak da sam konfuzna, da trcem po temama, jer hocu dvije godine da sastavim u jednu recenicu. Ali bolje se i ne sjecati onih grozota bez struje, vode, plina i uz svakodnevno pucanje i granatiranje. Bogami, nisam ni luda koliko bih trebala biti!
Sada imamo struje (tv mi je pokvaren), vode takodje, ne padaju granate, mada snajper ponekad puca, i mi kazemo da nam je dobro. "Dobro" je, ipak daleko od bilo kakve civilizacije. Tramvaji rade od Grasa do Carsije. I to je dobro, jer vise ne bih mogla, a ne bih imala ni u cemu, pjesaciti. Svu sam obucu oderala. A i gace, mogu ti reci. Ovdje jedne obicne gace, moja M., GACE kostaju 25 DM. Ja spavam gola. Stedim ves. Ovo je crnjak, ali istina. A znas da ne trpim carape - i to mi je sreca, jer su i one 10 DM.
Hrana je sada dobro pojeftinila, samo treba imati maraka. Ali smo se zato zimus dobro ispatili. Sve je bilo strasno skupo, tako da za 100 maraka nisi skoro nista mogao kupiti. Samo jedno poredjenje: u januaru je secer dostizao cijenu i od 80 DM, a sada je 3. Ulje je bilo 40, a sada je isto 3. Kafa je bila 140, a sada je 10, itd. Sada je hrana zaista pojeftinila, ali je odjeca, obuca i ikakva kozmetika za sada (barem meni) nedostupna. Rodice iz Holandije su mi jos prosle godine poslale paket sa odjecom, koji naravno, jos nisam dobila. Sada opet pokusavaju (cak i naocale mi trebaju) preko nekih novinara, a hoce li uspjeti - bog sami zna.

Prije nekoliko dana mi je dosao D. , a ja bolesna bila, ni pive nisam mogla s njim popiti. D. je isti ostao, divan drug i prijatelj, bas mi je drago sto ga poznajem! K. je poginuo, vjerujem da si cula. Strasno, grozno, sta reci?
Ja ovdje imam par domorodaca (onih sto su i prije stanovali na M.) pa se tako druzimo. To mi je druzenje strasno pomoglo, jer bih inace potpuno otkacila. Znas, tek je nekoliko mjeseci otkako se moze, ono da kazem, slobodno hodati. A do februara je bilo opasno preci iz jednog ulaza u drugi. S vremena na vrijeme priustimo sebi flasu necega, pa stvorimo kakav-takav ugodjaj. Za Novu Godinu smo tako, iz inata spremili docek, k'o u mirno doba. V. i M. (koji imaju dvoje djece), Z (koji, nadam se - nema) i ja. V. je muslimanka, M. je srbin, a Z. hrvat, pa se fino zezamo i zivimo. Moze se zajedno, itekako se moze, a idioti neka se dijele.

Ako mognes M., napisi mi pismo. Znam da ti je tesko samoj sa djecom. A. je vjerovatno vec velika djevojcica. A onaj mali prdizvek? Sad vec sigurno i prica. Pisi mi - ono svakodnevno. Kada ustajes, sta jedes, kojih igara ti se djeca igraju? Opisi mi malo normalan zivot, molim te... da bar imam o cemu da mastam!

(....)

Nemoj me zaboraviti, mila moja M.

Mnogo te volim i pozdravljam,

R."

Eto, ja se opet rasplakah...

Pa i ne vidim bas sta je tu potresno. Jedna prica po kojoj da nije uvoda i konvoja bas i ne i mogao zakljuciti da se radi o Sarajevu 94-e, ja nesto ne znam bas da su se pive tamanile i da su bas Sarajke brinule sto nema pojeftine kozmetike. Bilo je mnogo potresnijih prica u onaj vakat. Ova je prica makar meni poprilicno isprazna, pomalo i bahata.Ne znam mozda sam ja zivio 94-e u nekom drugom Sarajevu, sa nekim drugim problemima, u nekom drugom okruzenju.

shuriken

Post by shuriken » 06/10/2006 22:27

Satriani wrote:I tako nastade udzebnik 1000 zasto, 1000 boli te k....a!

jel ti se predigo udzebnik? ko mljacka barke?

shuriken

Post by shuriken » 06/10/2006 22:40

sarlo wrote:Zena pise kao da zivi sama i kao da nema nigdje nikoga. Neprijateljski je raspolozena u odnosu na Armiju R BiH jer nikad ih ne spominje. A morala bi bar indirektno jer je svako imao nekoga u "vojsci" i veliki dio zivota se odvija oko te vojske. Takodje nikad u negativnom kontekstu ne pominje "cetnike" ili "srbe" a te rijeci su tada bile jako frekventne i velike kolicine frustracija su se praznile verbalnim putem. Granate, snajpersku vatru pominje kao neku prirodnu nepogodu. Secer je pred Bajram '94 bio 60 DM i to mu je bio plafon, no ona se tada nije mogla mnogo kretati po Malti i sa Malte pa je vjerovatno samo cula za tu cijenu od 80 DM. Sve ostalo je autenticno.

ne spominje armiju = ne voli je
ne spominje cetnike = voli ih
prvo, pismo je ocito o pokusajima civilnog zivota
drugo, ko zna kud je islo pismo i preko koga
srbi su otimali i pregledali posiljke i pisma i od stranaca

jel znate vi ljudi cemu sluze i sta znace navodnici
to nije bila "vojska", "cetnici" i "srbi"
nego vojska, cetnici i srbi

sarlo

Post by sarlo » 07/10/2006 00:15

shuriken wrote:
sarlo wrote:Zena pise kao da zivi sama i kao da nema nigdje nikoga. Neprijateljski je raspolozena u odnosu na Armiju R BiH jer nikad ih ne spominje. A morala bi bar indirektno jer je svako imao nekoga u "vojsci" i veliki dio zivota se odvija oko te vojske. Takodje nikad u negativnom kontekstu ne pominje "cetnike" ili "srbe" a te rijeci su tada bile jako frekventne i velike kolicine frustracija su se praznile verbalnim putem. Granate, snajpersku vatru pominje kao neku prirodnu nepogodu. Secer je pred Bajram '94 bio 60 DM i to mu je bio plafon, no ona se tada nije mogla mnogo kretati po Malti i sa Malte pa je vjerovatno samo cula za tu cijenu od 80 DM. Sve ostalo je autenticno.

ne spominje armiju = ne voli je
ne spominje cetnike = voli ih
prvo, pismo je ocito o pokusajima civilnog zivota
drugo, ko zna kud je islo pismo i preko koga
srbi su otimali i pregledali posiljke i pisma i od stranaca

jel znate vi ljudi cemu sluze i sta znace navodnici
to nije bila "vojska", "cetnici" i "srbi"
nego vojska, cetnici i srbi

Covjek koji pise opsirno pismo iz Sarajeva ratne 1994. i ne pominje nase i njihove, "vojsku" (sad kad se kaze vojska to se odnosi na VRS, a u ratu unutar opsjednutog Sarajeva to se odnosilo na Armiju, i zato sam stavio navodnike) ima problem opredjeljenja. U pravu si da pismo govori o civilnom zivotu u Sarajevu. I to mi je znak da je u pitanju neki petokolonas, to strogo distanciranje od rata i govora iskljucivo o civilnom aspektu zivota. Obicno se indirektno govorilo o ratu, da se stavi do znanja kako stoje stvari, ali da u slucaju da neko cita ta pisma to sakrije. Naivno. Stavljanje navodnika nad rijecima srbi i cetnici nisam stavio slucajno. Ti si bio direktan i pokazao mi da to nisam trebao uraditi. Dok bih ja pokusao objasniti zasto u konkretnom slucaju treba staviti srbe i cetnike pod navodnike trebalo bi mi pola stranice i opet na kraju bih i ja ostao u nedoumici.
Varljivo ljeto 1994. god. je bilo najljepse u istoriji Sarajeva. Tako ja mislim i tako sam ga dozivio. Dvije godine nisi imao struje i sad odjednom pritisnes prekidac i ...cudo. U februaru secer 60 DM u avgustu 2-3 DM. Otvorili su se kafici, proradio tramvaj.... Armija je isla van grada, ali nije izvodila ofanzivna djejstva do jeseni.

Post Reply