Piraterija

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Ajatolah_

#1 Piraterija

Post by Ajatolah_ » 24/12/2009 21:53

Prije nekih šest mjeseci, prijatelj je kupio program u nekakvoj prodavnici koja se i bavi prodajom softvera. Očekivalo bi se da prodaju legalno, a i disk i kutija su izgledali OK, ali kada smo ga ubacili vidjesmo da ima crack. :|
Drugi primjer je jedna videoteka, svi filmovi imaju očito amaterski sklepan meni, a naslovi filmova budu nešto kao "Ime.Filma.Dvd.Rip" - znate šta hoću da kažem.

Šta kaže Zakon na piratstvo? Ima li nekoga da ovo pregleda, zatvori i kazni? Znam da ovo nisu jedinstveni slučajevi.

clav

#2 Re: Piraterija

Post by clav » 24/12/2009 22:03

Image

ofr

#3 Re: Piraterija

Post by ofr » 24/12/2009 22:27

EdoI wrote:Prije nekih šest mjeseci, prijatelj je kupio program u nekakvoj prodavnici koja se i bavi prodajom softvera. Očekivalo bi se da prodaju legalno, a i disk i kutija su izgledali OK, ali kada smo ga ubacili vidjesmo da ima crack. :|
Drugi primjer je jedna videoteka, svi filmovi imaju očito amaterski sklepan meni, a naslovi filmova budu nešto kao "Ime.Filma.Dvd.Rip" - znate šta hoću da kažem.

Šta kaže Zakon na piratstvo? Ima li nekoga da ovo pregleda, zatvori i kazni? Znam da ovo nisu jedinstveni slučajevi.
Jesi ti novi? :lol: De mi reci koliko je tvoj prijatelj platio taj komad softvera, 2,3,5 KM? To mora biti oriđiđi. Ovo je Bosna haveru, ovde promil ljudi kupuje originale i ne osuđujem ove što koriste pirate. Kada budu imali evropske plate, vjerovatno će i kupovati po evropskim cijenama. Danas i ne moraš kupovati, jednostavno skineš sa neta šta ti srce zaželi, a vjeruj mi da to i stranci koriste pirate, iako mogu priuštiti oriđiđi. Osim toga, mi smo zadnja rupa na sviralu i nismo uopšte interesantni tim kontrolama. Zakon postoji i pomalo i ponekad ganjaju poneke firmice koje nemaju svog čoeka u tim lafo inspekcijama. Ali čemu se nadati u državi gdje ako ubiješ čovjeka dobiješ desetak godina i odležiš ga na jednom guzu, šta bi onda dobijali za dupljak office instaliran na poslu. :bih:

iPlay

#4 Re: Piraterija

Post by iPlay » 24/12/2009 23:19

Lud i ponosan wrote:Cuj havera zakon, piraterija, originali....

Otidji u Robot TC i kupi original igricu za PC/PS za 10 maraka... Ima dosta novih naslova.

A ako bi pak neku muziku, obidji Ferhadiju i opet ima sta pozelis.

Originali na svakom koraku. Ljudi bolan nemaju za kifle, jedva sklepaju i da internet plate mjesecno (ti sretnici koji ga imaju naravno), a ostala vecina smatra da je to luksuz! Kad nam u drzavi bude sve normalno funkcionisalo, kad korupcija bude u razumnim okvirima, kada nam plate budu pristojne i dovoljne za zivot, onda mozemo pricati o zasiti autorskim prava.
Sve do tada, pricacemo o prezivljavanju.
Samo da se nadovežem... Interesantni su mi ovi likovi što imaju nešta protiv pirata.

@EdoI: Ako imaš izdvojiti dovoljno novca da kupiš si sebi neku original igru, imaš brate ebay i sl. stranice pa izvoli, niko te ne tjera da kupuješ ove od 5KM.
A doći će vrijeme kada budemo govorili "Eh sjećaš se onda kad si mogao za 5-aka na Siranu kupiti šta si htio." ;)

respo

#5 Re: Piraterija

Post by respo » 25/12/2009 13:00

moje misljenje da sve sto prodaju pirate treba kazniti
znaci oni koji prodaju i na tome zaradjuju
to je po meni problem
ako je vec pirat nek je besplatan sto je i svrha piraterije
kopiras das jaranu poznaniku nekome trecem i to je to a ne zaradjivati na tome

chuchumbamayumbe

#6 Re: Piraterija

Post by chuchumbamayumbe » 25/12/2009 13:07

Ja od originala imam jedino Gibonni-ja, za njega mi nikada nije zao dati desetak kaemova.
8-)

karanana

#7 Re: Piraterija

Post by karanana » 25/12/2009 13:08

respo wrote:moje misljenje da sve sto prodaju pirate treba kazniti
to je po meni problem
a trosak praznog cd-a, a trosak internet prometa, a trosak truda?
moje misljenje je da su cijene pirata sasvim ok i fer.
vlastima nije u cilju da uniste pirateriju u ovom trenutku neimastine jer bi unistavanje piraterije dovelo do dodatnog osiromasenja naroda.

respo

#8 Re: Piraterija

Post by respo » 25/12/2009 13:21

karanana wrote:
to je po meni problem
vlastima nije u cilju da uniste pirateriju u ovom trenutku neimastine jer bi unistavanje piraterije dovelo do dodatnog osiromasenja naroda.
koliko je prazan cd dvd nevazno?
pola marke?
ako si skinuo sebi windows jeli to tebi trosak jer si i za svoje potrebe skinuo?
moje misljenje ko god zaradjuje i marku na tome je gnjida
trosak truda? ikad cuo za volonterizam? za dobronamjerne stvari za koje je neko spreman uraditi nesto?

jeli itko rekao cijena moja sto sam ti spasio zivot je tolika?
to je valjda neka humanost ili nesto sto ocigledno nestaje

znam ja nas jebo ti nas sto neko rece al izgleda ovo nas se odnosi sve vise i na sve ljude svijeta

p.s. evo recimo ja imam flat i sta mi je skinuti bilo sta ionako je to vec placeno skidao ja ili ne

njonjica

#9 Re: Piraterija

Post by njonjica » 25/12/2009 15:21

Ne dirajte nam pirate.
Evo ja sad uzela Resident Evil 5 na 2 DVD, 6 kaemova......ko pric'o protiv pirata, dabogda mu krepala graficka :mrgreen:

ofr

#10 Re: Piraterija

Post by ofr » 25/12/2009 15:45

njonjica wrote:Ne dirajte nam pirate.
Evo ja sad uzela Resident Evil 5 na 2 DVD, 6 kaemova......ko pric'o protiv pirata, dabogda mu krepala graficka :mrgreen:
Vala nek sam sreo žensko koje voli i igra resident evil pa nek sve ide u mp3 :D

AdNaN88

#11 Re: Piraterija

Post by AdNaN88 » 25/12/2009 17:55

respo wrote:
karanana wrote:
to je po meni problem
pola marke?
ako si skinuo sebi windows jeli to tebi trosak jer si i za svoje potrebe skinuo?
trosak truda? ikad cuo za volonterizam? za dobronamjerne stvari za koje je neko spreman uraditi nesto?

znam ja nas jebo ti nas sto neko rece al izgleda ovo nas se odnosi sve vise i na sve ljude svijeta

p.s. evo recimo ja imam flat i sta mi je skinuti bilo sta ionako je to vec placeno skidao ja ili ne

ajde ne seri svega ti,pa ako si tako dobar eto przi fimove,igrice,serije... pa dijeli raji po pijaci,ulici itd.Ti ljudi sto to rade vecinom nemaju hljeba da jedu kako treba i uvedu internet pa pokusaju ziviti od tih dvd/cd-ova sto prodaju i prezivljavaju.I nemaju svi FLAT pa da skidaju sta hoce,onaj sto ima 5G mjesecno mora ici po pijaci kupovati za 1/2KM film,igru

Magarece_godine

#12 Re: Piraterija

Post by Magarece_godine » 25/12/2009 18:02

volenterizam a ljudi nemaju sta da jedu ... cccc ...

mrtva kokoš

#13 Re: Piraterija

Post by mrtva kokoš » 25/12/2009 18:03

Nego da nema ko linkove za fim brace cohen "A Serious Man" :D
vidim aktuelna tema pa cu najprije dobititi odg. 8-)

mirzasila

#14 Re: Piraterija

Post by mirzasila » 25/12/2009 18:05

Da vi provedete mjesece/godine sjedeci za kompjuterom i programirajuci te aplikacije, igrice itd. nebi tako pricali...

ofr

#15 Re: Piraterija

Post by ofr » 25/12/2009 21:10

Splinter wrote:Nego da nema ko linkove za fim brace cohen "A Serious Man" :D
Nema ga na netu još uvijek, kako čujem film je sad za sad limited release samo za usa.

ofr

#16 Re: Piraterija

Post by ofr » 25/12/2009 21:11

mirzasila wrote:Da vi provedete mjesece/godine sjedeci za kompjuterom i programirajuci te aplikacije, igrice itd. nebi tako pricali...
Da mi ne preživljavamo u klincu od države iz dana u dan nebi ovako pričali... nemoj mi supe na viljušku života ti :oops:

Altsa

#17 Re: Piraterija

Post by Altsa » 25/12/2009 21:18

iPlay wrote:
Lud i ponosan wrote:Cuj havera zakon, piraterija, originali....

Otidji u Robot TC i kupi original igricu za PC/PS za 10 maraka... Ima dosta novih naslova.

A ako bi pak neku muziku, obidji Ferhadiju i opet ima sta pozelis.

Originali na svakom koraku. Ljudi bolan nemaju za kifle, jedva sklepaju i da internet plate mjesecno (ti sretnici koji ga imaju naravno), a ostala vecina smatra da je to luksuz! Kad nam u drzavi bude sve normalno funkcionisalo, kad korupcija bude u razumnim okvirima, kada nam plate budu pristojne i dovoljne za zivot, onda mozemo pricati o zasiti autorskim prava.
Sve do tada, pricacemo o prezivljavanju.
Samo da se nadovežem... Interesantni su mi ovi likovi što imaju nešta protiv pirata.

@EdoI: Ako imaš izdvojiti dovoljno novca da kupiš si sebi neku original igru, imaš brate ebay i sl. stranice pa izvoli, niko te ne tjera da kupuješ ove od 5KM.
A doći će vrijeme kada budemo govorili "Eh sjećaš se onda kad si mogao za 5-aka na Siranu kupiti šta si htio." ;)
ma prijatelju da imam platu hiljade maraka gdje da kupim novi album original u sarajevu npr. od Radioheada. pa nigdje jer nema ni jedne jedine prodavnice gdje se mogu kupiti albumi koji istovremeno izlaze i u svijetu a da su originali. pa nek kosta kolko kosta. prema tome nek dragi bog podari zdravlja i dugovjecnost nasim piratima. :-D :D :D :D :D :D :D

nellington

#18 Re: Piraterija

Post by nellington » 25/12/2009 21:21

mirzasila wrote:Da vi provedete mjesece/godine sjedeci za kompjuterom i programirajuci te aplikacije, igrice itd. nebi tako pricali...
Ajde da sagledamo situaciju s druge strane:

Većina kompanija koje proizvode software o kom se ovdje govori ne stavljaju BiH na svoju franšiznu mapu. Samim tim, ne mogu (a valjda i ne žele) očekivati nikakav profit odavdje - na zapadu zarađuju, na Zapadu se skupe pare za platu developerima. Istok im je van interesnih sfera.

respo

#19 Re: Piraterija

Post by respo » 26/12/2009 01:43

AdNaN88 wrote:
ajde ne seri svega ti,pa ako si tako dobar eto przi fimove,igrice,serije... pa dijeli raji po pijaci,ulici itd.Ti ljudi sto to rade vecinom nemaju hljeba da jedu kako treba i uvedu internet pa pokusaju ziviti od tih dvd/cd-ova sto prodaju i prezivljavaju.I nemaju svi FLAT pa da skidaju sta hoce,onaj sto ima 5G mjesecno mora ici po pijaci kupovati za 1/2KM film,igru
ajd nadji mi onog koji prodaje cd-e da prezivljava od toga?
donesi cd ja ti sprzim bilo sta bez ikakve naknade
ne zajebaji svi se vade na socijalu satro nemaju hljeba da jedu pa prodaju pirate
tako isto i dileri jbg nemaju od cea da zive pa valjaju drogu

pusti se suplje

p.s. zasto postoje forumi nego da ako imas 5G i ne mozes skinuti nesto trazis to od ostalih clanova
e sad druga je prica ako ostali clanovi zele zaraditi na drugim pa i oni valjaju po marku dvije kao ovi na pijaci koji su takodje besplatno skinuli
Last edited by respo on 26/12/2009 01:51, edited 1 time in total.

respo

#20 Re: Piraterija

Post by respo » 26/12/2009 01:45

Splinter wrote:Nego da nema ko linkove za fim brace cohen "A Serious Man" :D
mozda ipak ima?

http://isohunt.com/torrent_details/1087 ... ab=summary
http://www.sumotorrent.com/en/search/a+serious+man.html

p.s jeli to to ne znam nasao sam linkove pa provjeri

chuchumbamayumbe

#21 Re: Piraterija

Post by chuchumbamayumbe » 26/12/2009 08:04

Ima li dje Avatar da se skine, da je dobar snimak, po mogucnosti u komadu, aa?!?!

phillie

#22 Re: Piraterija

Post by phillie » 26/12/2009 08:45

chuchumbamayumbe wrote:Ima li dje Avatar da se skine, da je dobar snimak, po mogucnosti u komadu, aa?!?!
http://rapidserbia.com/viewtopic.php?f= ... lit=avatar
evo ovdje registruj se, pa biraj.

Ma neka pirata. A ako je neko bas tolika picajzla, uvijek se moze nabaviti orginal, sto preko neta, sto po gradu.

kijameta

#23 Re: Piraterija

Post by kijameta » 26/12/2009 09:07

AdNaN88 wrote:
respo wrote:
karanana wrote:
pola marke?

Ljudi koji se bave piraterijom,ne da nema hljeba da jedu,nego obrnuto,kupuju mercedese i BMW-e,kupuju stanove po Bosmalu,kupuju radna mjesta po telekomu. Piraterija nije igra,ni sitni a vise-manji posteni biznis. Piraterija je organizovani kriminal na najvisem nivou. Ljudi koji se bave piraterijom su kriminalci,ne u tipu onih koji vrse oruzane pljacke,nego mnogo,mnogo gori i puno opasniji. Ljudi koji kupuju pirate,nisu doduse kriminalci,nego sitni lopovi.Kupiti pirat je isto kao ukrasti cokoladu u granapu.
Nema pravne drzave i boljitka dokle god ne bude obracuna sa piraterijom. Tu se radi o desetinama miliona maraka,za koje je nasa drzava zakinuta. Proljetos u akciji SIPE na pijaci Mercator je u dva sata zapljenjeno 45 000 diskova,trzisne vrijednosti oko 200 000 KM za nepuna dva sata,malo puno para za nekoga ko nema hljeba da jede.

nellington

#24 Re: Piraterija

Post by nellington » 26/12/2009 09:13

Image

(neupućeni: http://en.wikipedia.org/wiki/Motion_Pic ... teal_a_Car )

Ovim se nameće jedno interesantno polemičko pitanje, da li je piraterija krađa?

Pera Trta
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#25 Re: Piraterija

Post by Pera Trta » 26/12/2009 09:14

Kad bi sutra nestalo interneta i besplatnog skidanja, ovako bi nam bilo :D

Image

Post Reply