PDV i polovni automobili

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

fuse

PDV i polovni automobili

Post by fuse » 05/12/2005 14:18

Moze li nam neko upucen objasniti sta ce se desiti sa trzistem polovnih auta nakon uvodjenja PDV-a? Da li ce poskupiti? Da li ce prenos vlasnistva poskupiti? Da li ce mozda cijene skociti bez razloga (ono, uvodi se PDV, pa da i polovna auta poskupimo iako realno nema razloga)?
U principu me interesuje sta treba ocekivati. :kravata:

JD

Post by JD » 05/12/2005 14:19

Golf 2 dizel ce bit 8.000 KM :lol: :lol:

Edin H.

Post by Edin H. » 05/12/2005 14:25

Ali opet se isplati :D

car-x

Re: PDV i polovni automobili

Post by car-x » 05/12/2005 14:59

fuse wrote:Moze li nam neko upucen objasniti sta ce se desiti sa trzistem polovnih auta nakon uvodjenja PDV-a? Da li ce poskupiti? Da li ce prenos vlasnistva poskupiti? Da li ce mozda cijene skociti bez razloga (ono, uvodi se PDV, pa da i polovna auta poskupimo iako realno nema razloga)?
U principu me interesuje sta treba ocekivati. :kravata:

matematicki gledano, za ocekivati je poskupljenje od 7%..

trenutno je npr. na uvoz carina 20% i porez 10%.

ako je auto kosto 2000 eura u njemackoj. platis 20% carine, to je 2400 i 10 posto poreza, 2640.

nakon pdv-a, porez vise ne bi bio 10%, nego 17% (jedinstvena stopa za sve), sto znaci umjesto 240 eura iz gornjeg primjera, sad placas 408 eura na ime poreza, tako da tvoj zamisljeni uvezeni auto umjesto 2640 sada kosta 2808 eura..

kako niko ne barata rado sa vako bezveznim projevima, lako bi se moglo desiti da se tih 17% u cijeni zaokruze na 20%, pa da umjesto 2808 bude 2880..

rebus

Post by rebus » 05/12/2005 15:10

PDV se polovnim vozilima nece imati NIŠTA. Zašto?

Kupoprodaja polovnih vozila se uglavnom odvija između fizičkih lica koja nisu u sitemu PDV-a, tako da nema ni obraćuna PDV-a.
Jedina iznimka su firme koje trguju polovnim vozilima i oni će svojim kupcima obračunavati PDV, naravno ako uđu u sistem.
Najveća greška je tipa : bilo 10% sad je PDV 17% i hop'la diži cijene.
Bespotrebno, vjerujete.

car-x

Post by car-x » 05/12/2005 15:12

rebus wrote:PDV se polovnim vozilima nece imati NIŠTA. Zašto?

Kupoprodaja polovnih vozila se uglavnom odvija između fizičkih lica koja nisu u sitemu PDV-a, tako da nema ni obraćuna PDV-a.
Jedina iznimka su firme koje trguju polovnim vozilima i oni će svojim kupcima obračunavati PDV, naravno ako uđu u sistem.
Bespotrebno, vjerujete.

kad ti ko privatno lice uvezes auto, itekako ces platiti 17%.. kad se poslije par mjeseci skontas da bi mogo prodati to isto auto, krajnji kupac ce itekako osjetiti onih 17 umjesto 10% koje si ti platio..

kapis?

Husko Kotrljanjić

Post by Husko Kotrljanjić » 05/12/2005 15:44

Trenutna situacija je sledeca:na polovni auto nakon carinske procjene, koja je u pravilu veca od one cijene koju si platio za to auto :x ,platis 16% carine i to dodas na carinsku procjenu pa na sve to zajedno platis 10% poreza,a za nova auta 20%.
Poslije nove godine postupak je isti osim sto ces umjesto dosadasnjih 10%
odnosno20% poreza placati 17% i to odmah kao i carinu bez obzira da li je uvoznik privatno lice ili auto kuca.
Tzv.prevod vozila odn.porez na promet koji je do sada iznosio 10% se po uvodjenu PDV-a nece vise obracunavati tj.ukida se. :-D

car-x

Post by car-x » 05/12/2005 15:45

Husko Kotrljanjić wrote:Trenutna situacija je sledeca:na polovni auto nakon carinske procjene, koja je u pravilu veca od one cijene koju si platio za to auto :x ,platis 16% carine i to dodas na carinsku procjenu pa na sve to zajedno platis 10% poreza,a za nova auta 20%.
odnosno20% poreza placati 17% i to odmah kao i carinu bez obzira da li je uvoznik privatno lice ili auto kuca.
Tzv.prevod vozila odn.porez na promet koji je do sada iznosio 10% se po uvodjenu PDV-a nece vise obracunavati tj.ukida se. :-D

suma sumarum, nova auta jeftinija 3%, polovna skuplja 7%..

jedno je sigurno, logika u bosni garant nije izmisljena..

Husko Kotrljanjić

Post by Husko Kotrljanjić » 05/12/2005 15:55

car-x wrote:suma sumarum, nova auta jeftinija 3%, polovna skuplja 7%..

Ipak su odrzali obecanje da ce smanjit porez na nova auta,sa 20% na17% :D ,bolje i sta nego nista mada mene vise brine ovih +7% za polovna auta nego sto me raduje -3% za nova.

car-x

Post by car-x » 05/12/2005 16:19

Husko Kotrljanjić wrote:

Ipak su odrzali obecanje da ce smanjit porez na nova auta,sa 20% na17% :D ,bolje i sta nego nista mada mene vise brine ovih +7% za polovna auta nego sto me raduje -3% za nova.

that's the point:
ko kupuje nova auta u bosni?

ko kupuje stara auta u bosni?

jednostavnom logikom i zbrajanjem 1 i 1, jasno je zbog koga se uvodi PDV

rebus

Post by rebus » 05/12/2005 19:10

Husko Kotrljanjić wrote:Trenutna situacija je sledeca:na polovni auto nakon carinske procjene, koja je u pravilu veca od one cijene koju si platio za to auto :x ,platis 16% carine i to dodas na carinsku procjenu pa na sve to zajedno platis 10% poreza,a za nova auta 20%.

Postupak naravno nije isti, ne možeš zbrajati kruške i jabuke. PDV je ljudi moji nešto sasvim drugo. Nema te proste računice u odnosima ranijih stopa od 10% i 20% i ovog PDV od 17%.
A u ovom slučaju carina neće obračunati ništa PDV-a, ako je uvoznik fizičko lice. DA, 0,00 KM. Pa kako god vam zvučalo.

rebus

Post by rebus » 05/12/2005 19:14

car-x wrote:
rebus wrote:PDV se polovnim vozilima nece imati NIŠTA. Zašto?

Bespotrebno, vjerujete.

kad ti ko privatno lice uvezes auto, itekako ces platiti 17%.. kad se poslije par mjeseci skontas da bi mogo prodati to isto auto, krajnji kupac ce itekako osjetiti onih 17 umjesto 10% koje si ti platio..

kapis?

Ne kapim, naravno. Ko je krajnji kupac? I kakve on ima veze u PDV-u? Nikakve, jer PDV plaćaju i obračunavaju aposlutno svi KOJI SU REGISTROVANI PDV OBVEZNICI u cielom lancu nabavke određene robe. Ostali, kao ovaj naš uvoznik ako je fizičko lice, slovom Zakon o PDV-u, ne smiju obračunavati isti.

Husko Kotrljanjić

Post by Husko Kotrljanjić » 05/12/2005 19:37

rebus wrote:
Postupak naravno nije isti, ne možeš zbrajati kruške i jabuke. PDV je ljudi moji nešto sasvim drugo. Nema te proste računice u odnosima ranijih stopa od 10% i 20% i ovog PDV od 17%.
A u ovom slučaju carina neće obračunati ništa PDV-a, ako je uvoznik fizičko lice. DA, 0,00 KM. Pa kako god vam zvučalo.

Jarane,meni licno daleko vise odgovara tvoja verzija obracuna poreza ali
koliko je ona ispravna to je vec druga stvar.
Ne znam sta si po zanimanju ali bih volio da mi kazes koliko cu to ja po tebi imat obaveza na jedno polovno auto osim carine od 16%(sabiraj ako hoces i kruske i jabuke,mene zanima samo konacna cifra odn. procenti).
Sada je 16%+10%.

gaius

Post by gaius » 05/12/2005 23:49

sasvim je ispravno tumačenje da se PDV neće plaćati kod prometa između fizičkih lica..

međutim..
1. ako pravno lice prodaje vozilo svoje vlasništvo ili trguje vozilima a istovremeno je registrovani PDV obveznik moraće obračunati, naplatiti i platiti porez..
2. ako pravno lice prodaje polovna vozila a registrovani je PDV obveznik moraće platiti PDV na razliku između nabavne i prodajne cijene..

fizička lica koja prodaju auta jedna drugom nisu dužna plaćati PDV jer prosto nisu registrovani porezni obveznici.. ako je fizičko lice registrovani porezni obveznik a prodaje auto koje se vodi na obrtu (STR, SZR i sl.) moraće platiti PDV..

prema tome nema straha.. ne plaća se PDV uopšte.. štaviše.. promet je postao jefitnijim..

odgovor na zadnje postavljeno pitanje: nema više poreza na promet pri uvozu polovnih vozila.. samo carina.. eh sad nebi me čudilo da uvedu kao u hrvatskoj "trošarine"..

ovo je sigurna stvar.. ima nas i pravnika ljudi moji.. :)

Coco_Marocco

Post by Coco_Marocco » 06/12/2005 07:16

gaius wrote:sasvim je ispravno tumačenje da se PDV neće plaćati kod prometa između fizičkih lica..

međutim..
1. ako pravno lice prodaje vozilo svoje vlasništvo ili trguje vozilima a istovremeno je registrovani PDV obveznik moraće obračunati, naplatiti i platiti porez..
2. ako pravno lice prodaje polovna vozila a registrovani je PDV obveznik moraće platiti PDV na razliku između nabavne i prodajne cijene..

fizička lica koja prodaju auta jedna drugom nisu dužna plaćati PDV jer prosto nisu registrovani porezni obveznici.. ako je fizičko lice registrovani porezni obveznik a prodaje auto koje se vodi na obrtu (STR, SZR i sl.) moraće platiti PDV..

prema tome nema straha.. ne plaća se PDV uopšte.. štaviše.. promet je postao jefitnijim..

odgovor na zadnje postavljeno pitanje: nema više poreza na promet pri uvozu polovnih vozila.. samo carina.. eh sad nebi me čudilo da uvedu kao u hrvatskoj "trošarine"..

I ekonomista koji ovo potpisuju :-D

Apos

Post by Apos » 06/12/2005 08:25

gaius wrote:sasvim je ispravno tumačenje da se PDV neće plaćati kod prometa između fizičkih lica..

međutim..

Što se tiće logike OK, ali K.Č. tvrdi drugačije, a nigdje nema tačno propisano(mislim objavljeno u SG BiH)

putnik

Post by putnik » 06/12/2005 09:01

Coco_Marocco wrote:

međutim..

I ekonomista koji ovo potpisuju :-D

I mašinaca, i mašinaca :idea: :thumbup:

RPM

Post by RPM » 06/12/2005 10:20

ako konkretno mislite na promet polovnih automobila unutar BH i to kada su u pitanju fizicka lica PDV se ne placa ali se uvodi administrativna taxa , ne navlacite gace prije vremena ... :D :D

memana

Post by memana » 06/12/2005 14:10

nije bitno ni ko smo ni cime se bavimo, ovo je Bosna, samim tim, situacija je sljedeca:
- sada je 16%+10%;
nakon uvodjenja PDV-a biti ce:
- 16%+10%+17%....
Zivi bili pa vidjeli.

gaius

Post by gaius » 06/12/2005 18:55

ovdje je samo kod uvoza diskutabilno da li se uvoz i porez na uvoz odnosi i na lica koja nisu registrovani poreskih obveznici.. 10% se sigurno ukida (to je porez na promet proizvoda).. a u većini slučajeva kako je rečeno u ranijim postovima i promet unutar zemlje..

eh.. to da nije objavljeno..
http://www.uino.gov.ba

imate zakon o pdv-u i pravilnik.. pa se uvjerite i sami..

digger

Post by digger » 07/12/2005 21:00

Izvinjavam se za upad.

Molim sve one koji su zainteresovani da pomognu akciju slanja novogodisnjih paketica djeci u BiH, da posjete temu "N-GODISNJI PAKETI ZA DJECU KOJA NEMAJU."

Link:
http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 987#645987

Tu su i informacije kako poslati doprinos. Svaki paketic kosta 15 KM sto bi trebao da bude najmanji prilog.

Za uplate iz inostranstva, idite na moj post u plavom, strana # 8.

Za domaca placanja gotovinom, idite na stranu 11 i dalje.

Hvala unaprijed na prilozima.

Digger.

BigusDickus

Post by BigusDickus » 07/12/2005 21:24

Ko misli kupovati polovan, neka kupuje odmah u januaru. Polovni automobili ne podlijezu PDV-u (niti ima smisla da se na njih placa PDV), a trenutno nije izmisljen ni jedan poseban porez na njih. Eto, jedna dobra vijest, za sve koji se boje PDV-a... :D

saljah

Post by saljah » 26/07/2007 18:11

Husko Kotrljanjić wrote:

Post Reply