Partizan pred izbacivanjem

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Dado dijasporitus

Partizan pred izbacivanjem

Post by Dado dijasporitus » 24/07/2007 19:55

Prije svega posto imam vrlo ogranicen pristup informacijama moze li mi neko objasniti sta se to dogadjalo u Mostaru da je Partizan pred izbacivanjem. Zna li se ko je pokrenuo ovako drasticnu mjeru.

UEFA: Partizan pred izbacivanjem
Disciplinska komisija Evropske nogometne federacije (UEFA) dobit će prijedlog da se beogradski Partizan isključi iz ovogodišnjeg Kupa UEFA i drastično novčano kazni.

Prema navodima beogradskih medija sastanak disciplinske komisije UEFA, na kojem će biti donesena odluka, zakazan je za četvrtak. Iz uprave Partizana potvrđeno je da i oni imaju informacije da kazna za nerede na utakmici Zrinjski - Partizan, za koji je UEFA optužila navijače Partizana, predviđa eliminaciju kluba iz Kupa UEFA.

Partizan je posljednjih godina nekoliko puta novčano kažnjavan zbog ispada navijača. Prvu utakmicu prvog kola kvalifikacija za Kup UEFA Partizan je u Mostaru dobio sa 6:1, a revanš bi trebalo da bude odigran 2. augusta u Beogradu.

Dado dijasporitus

Post by Dado dijasporitus » 24/07/2007 20:32

Nije to nego moja firma ogranicava potpun pristup internetu pa nemogu ni da vidim sve ove stranice. Procitao sam bljesak.info. Cini mi se da vise govori o greskama policije nego o divljaju grobara. Neizgleda kao pretjerani neredi kao sto su bili na tekmi SCG-BiH. Je li iskljucenje Partizana zaista realno?

karanana

Post by karanana » 24/07/2007 20:37

Ma sumnjam ja da ce biti iskljucenja iako i srpski mediji kazu da je iskljucenje haman pa neminovno, posebno kad su ih ljudi onako fino nakantali.

Bit ce kaznjeni sa par hiljada franaka, mozda praznim stadionom i to je to. Zrinjevci se ponadali proci dalje poslije onog potopa, mjesto da sami kazu fino su nas ljudi isamarali na terenu i da nam UEFA dadne prolaz mi to necemo jer ne zasluzujemo ni da ikako igramo u kupu uefa.

kustah

Post by kustah » 24/07/2007 20:41

Rat trajao do duboko u noć

Epilog navijačkog divljanja jeste 28 povrijeđenih policajaca, od čega je jedan od pripadnika sarajevske Jedinice za podršku zaradio lom noge

Konačan bilans nereda na stadionu pod Bijelim brijegom te na mostarskim ulicama nakon utakmice između Zrinjskog i Partizana je 38 povrijeđenih, od čega dvojica teže. Zbog kršenja javnog reda i mira, u PU Mostar privedeno je šest lica, od čega su petorica navijača Partizana, ali svi su nakon krim obrade pušteni kući i protiv njih će biti poduzete odgovarajuće zakonske mjere.

Hronologija nereda koji su se trajali tokom i nakon utakmice počinje dolaskom Partizanovih navijača na stadion. Na ulazu na stadion dijela gostujuće navijačke grupe došlo je do velike gužve i naguravanja, te prvih sukoba između policije i “Grobara”. Ipak, nakon nekoliko minuta sve se smirilo, da bi u 14. minuti gosti izazvali prekid. Iako je policija najavila strog pregled svih posjetilaca, partizanovci su ipak na tribinama upalili desetine baklji, koje su potom ubacili u sektor sa domaćim simpatizerima. Bio je to početak novog sukoba, u kojem su ovaj put sudjelovali i navijači Zrinjskog. Kamenje, stolice, baklje i ko zna šta sve ne, letjelo je skoro deset minuta prema glavama navijača oba tima, da bi na
    kraju policija napravila tampon-zonu i (zakratko) smirila situaciju.

Veliki dio navijača Zrinjskog, ionako razočaran rezultatom, počeo je napuštati stadion pola sata prije kraja utakmice, što je značilo da će biti teško osigurati nesmetan izlaz gostima iz grada. A oni svoja mjesta na tribinama nisu htjeli napustiti prije kraja, pa je tako posljednji sudijski zvižduk bio znak za policiju da počinje pražnjenje gostujućeg sektora. Uslijedio je novi sukob, koji se prenio na pomoćni teren stadiona. Policija je upotrijebila suzavac, a hitna pomoć je svakih malo odvozila povrijeđene.

Istovremeno na ulicama se vodio pravi rat navijača Zrinjskog i policije. “Ultrasi” su pokušavali napasti kolonu autobusa koja je gostujuće navijače morala provesti kroz centar, pa su opet boce i kamenje letjeli na sve strane.
    Rješenje je opet bio - suzavac. Stradali su i usputni prolaznici, nevini građani, ali i veliki broj navijača koji se povukao.

Epilog navijačkog divljanja je 28 povrijeđenih policajaca, od čega je jedan pripadnik sarajevskih specijalaca zaradio lom noge, i to od udarca poklopcem od šahta!? Prema zvaničnim informacijama, povrijeđena su petorica navijača Partizana i isto toliko Mostaraca.

Nezvanično, jedan od Beograđana ostao je bez prsta na ruci upotrebom pirotehničkog sredstva.

Povrijeđeno 10 navijača i nekoliko policajaca

Deset navijača, te nekoliko policajaca, povrijeđeno je prije, za vrijeme i poslije utakmice pretkola Kupa UEFA između Zrinjskog i Partizana, koja se sinoć igrala u Mostaru.

Prvi sukobi navijača Partizana sa policijom počeli su četrdeset pet minuta prije utakmice, da bi u 14. minuti susreta između beogradskog i mostarskog sastava neredi eskalirali. Naime, gostujuće pristalice počele su ubacivati baklje u teren, ali i među navijače Zrinjskog, nakon čega je nastao haos na tribinama.

Prekid je trajao 12 minuta, u kojem je policija ubotrebom sile na obje strane pokušala napraviti tampon zonu. Ipak, navijači su nastavili sa međusobnim gađanjem različitim predmetima, te bakljama.

Osim baklji, horde navijača su počele čupati stolice i bacati kamenje na suprotnu stranu, a incidenti su trajali sve do dolaska Specijalne jedinice policije, koja je huligane smirivala palicama.

Hronologija događaja je slijedeća: najprije su na tribinama navijači Partizana ušli u sukob sa policijom, a zatim i sa navijačima Zrinjskog. Iako su redari i policajci kontinuirano pokušavali da naprave što veći prostor između ova dva “zaraćena” tabora, situacija se nije smirivala, s obzirom da gađanje i sa jedne i sa druge strane nije prestajalo.

Presudnu ulogu u smirivanju situacije odigrali su zapravo igrači jednog i drugog tima, nakon što su od sudije dobili znak da odu do svojih navijača i da ih pokušaju smiriti. To je i učinjeno, a potom je nakon određenog vremena došlo do nastavka utakmice.

Međutim, od tada navijači Partizana nisu prestajali skandirati imena ratnih zločinaca Ratka Mladića i Radovana Karadžića, čiji su se likovi, uzgred, mogli zapaziti i na majicama pojedinih huligana iz Beograda.

Nakon utakmice, nezadovoljni navijači Zrinjskog, izlazili su iz stadiona i prouzrokovali još veće nerede. A, onda su, u jeku haosa, na pomoćnom stadionu uslijedili i fizički nasrtaji na policajce.

Do zaključenja ovog izdanja od portparola MUP Hercegovačko - neretvanskog kantona Srećka Bošnjaka nismo uspjeli saznati koliko je štete načinjeno i koliko je tačno povrijeđeno navijača jednog i drugog tima, s obzirom da su se neredi nastavili do kasno u noć i to na pomoćnom terenu Bijelog brijega, gdje je došlo do sukoba policije sa pristalicama Partizana.

Svjedoci smo, međutim, da je došlo i povreda nekoliko policajaca. Inače, za obezbjeđenje ove utakmice, koja je bila uvrštena kao utakmica visokog rizika, brinulo se oko 500 policajaca.

Na kliničkoj bolnici Mostar još u periodu trajanja utakmice hospitalizirano je 10 navijača. Kako saznajemo iz odjela hirurgije ove bolnice, navijači su imali lakše ozljede na ekstremitetima, te glavama. U bolnici su nam kazali da su ove osobe nakon hospitalizacije ubrzo otpuštene.

dexcox

Post by dexcox » 24/07/2007 23:11

Dado dijasporitus wrote:

Nije to nego moja firma ogranicava potpun pristup internetu pa nemogu ni da vidim sve ove stranice. Procitao sam bljesak.info. Cini mi se da vise govori o greskama policije nego o divljaju grobara. Neizgleda kao pretjerani neredi kao sto su bili na tekmi SCG-BiH. Je li iskljucenje Partizana zaista realno?

http://www.guardster.com

Post by location » 24/07/2007 23:34

UEFA nebi trebala da zabrani Partizanu ili bilo kojem klubu sa prostora naseg Balkana da igraju zbog neke tuce na stadionu, sve dok se tuku navijaci sa nasih prostora. Ako odu grobari ili horde zla u spaniju pa tamo prave sranja to je drugo. Ali dok se medjusobno tucemo, to se nebi trebalo kaznjavati. To je za ocekivati. Ako UEFA stvarno zeli da nesto postigne, onda neka zabrani nasim timovima da igraju jedni protiv drugih. Jedino ako se nadju u proljecu jos u takmicenju pa se nemoze nista uraditi nego se mora igrati onda ok, inace neka se UEFA poklopi usima.

cyprus

Post by cyprus » 24/07/2007 23:40

location wrote:UEFA nebi trebala da zabrani Partizanu ili bilo kojem klubu sa prostora naseg Balkana da igraju zbog neke tuce na stadionu, sve dok se tuku navijaci sa nasih prostora. Ako odu grobari ili horde zla u spaniju pa tamo prave sranja to je drugo. Ali dok se medjusobno tucemo, to se nebi trebalo kaznjavati. To je za ocekivati. Ako UEFA stvarno zeli da nesto postigne, onda neka zabrani nasim timovima da igraju jedni protiv drugih. Jedino ako se nadju u proljecu jos u takmicenju pa se nemoze nista uraditi nego se mora igrati onda ok, inace neka se UEFA poklopi usima.

Pa upravo zato i treba kažnjavat. Po tvom znači gdje se očekuje, tu treba pustit.

Međutim ja mislim da od vako drastične kazne neće bit ništa (jer ovo je mala maca prema onome šta se dešavalo na dobro poznatoj utakmici na Marakani, pa Srbija opet nije dobila neku drastičniju kaznu). Ali eto, moja želja je da ih se kazni sa recimo 2 sezone neigranja u evropi. Ali to su samo moje puste želje.

Post by location » 24/07/2007 23:51

Jedino rjesenje je da ne igraju zajedno timovi sa ovih prostora. I nemogu ih kazniti sa izbacivanjem iz takmicenja. Fina neka cifra sa malo vise nula i sest ili sedam tekmi bez navijaca kod kuce. Mozda da igraju u inostrastvu bez navijaca to jos bolje. Stas vise?

cyprus

Post by cyprus » 25/07/2007 00:01

location wrote:Jedino rjesenje je da ne igraju zajedno timovi sa ovih prostora. I nemogu ih kazniti sa izbacivanjem iz takmicenja. Fina neka cifra sa malo vise nula i sest ili sedam tekmi bez navijaca kod kuce. Mozda da igraju u inostrastvu bez navijaca to jos bolje. Stas vise?

Meni se čini da oni nas namjerno stavljaju da zajedno igramo. Meni je pravo glupa ideja ovo šatro dijeljenje Evrope na jug, zapad i istok (ili kako već). Ova južna zona se sastoji 90% iz balkanskih ekipa, pa je nemoguće da se izbjegnu ovi dueli. Slažem se s tobom da Partizan ne bi trebo po nekoj logici dobit zabranu igranja u Evropi, ali ne zato što kako ti kažeš, to se moglo očekivat, nego zato što su na ovim prostorima viđane slične i gore stvari koje nisu tako drastično sankcionirane.

artzy

Post by artzy » 25/07/2007 00:08

location wrote:UEFA nebi trebala da zabrani Partizanu ili bilo kojem klubu sa prostora naseg Balkana da igraju zbog neke tuce na stadionu, sve dok se tuku navijaci sa nasih prostora. Ako odu grobari ili horde zla u spaniju pa tamo prave sranja to je drugo. Ali dok se medjusobno tucemo, to se nebi trebalo kaznjavati. To je za ocekivati. Ako UEFA stvarno zeli da nesto postigne, onda neka zabrani nasim timovima da igraju jedni protiv drugih. Jedino ako se nadju u proljecu jos u takmicenju pa se nemoze nista uraditi nego se mora igrati onda ok, inace neka se UEFA poklopi usima.

Treba im zabraniti nastupe. Na 40 godina.

fczeljo

Post by fczeljo » 25/07/2007 00:52

pa bas bi nas i trebalo kaznjavat, dok ne dodjemo tobe!

treba da igramo izmedju sebe, ne treba se zatvarati u svoj tor. to je najlakse.

volio bi da partizana izbace, ne radi partizana, vec zato sto ce i partizan onda povesti racuna i istrijebit ovu stoku i parazite politicke.

Nosferatu
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

Post by Nosferatu » 25/07/2007 00:56

cyprus wrote:
location wrote:Jedino rjesenje je da ne igraju zajedno timovi sa ovih prostora. I nemogu ih kazniti sa izbacivanjem iz takmicenja. Fina neka cifra sa malo vise nula i sest ili sedam tekmi bez navijaca kod kuce. Mozda da igraju u inostrastvu bez navijaca to jos bolje. Stas vise?

Meni se čini da oni nas namjerno stavljaju da zajedno igramo. Meni je pravo glupa ideja ovo šatro dijeljenje Evrope na jug, zapad i istok (ili kako već). Ova južna zona se sastoji 90% iz balkanskih ekipa, pa je nemoguće da se izbjegnu ovi dueli. Slažem se s tobom da Partizan ne bi trebo po nekoj logici dobit zabranu igranja u Evropi, ali ne zato što kako ti kažeš, to se moglo očekivat, nego zato što su na ovim prostorima viđane slične i gore stvari koje nisu tako drastično sankcionirane.

Jasta nego.

UEFA je kurvetina najveca, koja salje djikane u odlelima koji gledaju kako se krvimo po stadionima iz godine u godinu. A onda oni dodju - pa naplacaju ceh da bi mi bilo kao - kulturni i naucili se reda. Ovdje je rat bio, poslje rata - ostadose grobovi, huligani su bili prvi u rovu, na svakoj strani jedni napadali drugi se branili, nove generacije nemaju sta sa sobom da rade, nema posla, para nema, nema nista, ni sporta nema, ima samo - saketanje po tribinama. Sirotinja je bolan - izvor najgorih bolesti. I to onih psihickih. I sta bude - nikad nista da skontaju i uvedu. Fair play i protekcija - normalno da nece niko 1000 Grobara da vidi u svom gradu, neka ih dovedu u Cirih ili Zenevu - uzeli bi im pola Svicarske pa ih tukli jedno 5 dana - al' zato sto jesmo bekani - i sto je najbitnije da jedin druge krvimo - i jesmo budale kojima mogu uvaliti ovako dobro osmisljen biznis i ne treba nam bolje. Igrajte vi jedni s drugima, okrvite se, potrosite lovu, navijaci i onako - mogu oticu u europu eventualno na jednu tekmu, poslje toga - drugo-trece pretkolo - kapak. Dovidenja, hvala ljepo. Gledajte nase timove iz Zapadne Europe kako osvjajau sva odlicja.

Dovoljno je samo pogledati - koga oni godinama i decenijama gledaju u nasem Savezu, tolerisu, evo nisu izglasali ni promjenu zakona - koja je trebala biti po UEFI-nim pravilima sprovedena do 30 Juna. Od Januara - sjede i drkaju neku stvar. I malo je i UEFA - vec ce jos Iljo Dominokvic da dovodi Hrvatsku u Sarajevo. U Sarajevu - je situacija zrela - da bude krvi do koljena. Imamo tu nezadovolje reprezentivne navijace, imamo Zeljovce koji psuju majku Biscevicu po gradu, imamo Horde Zla - Pitare - Downtown Crew ciji neki rat je takodje eskalirao, imamo temparaturu od 40 celzija, na to dovljevati ulje - i organizovati ovu utakmicu - je suicid. Jos je i murija postala - laforativno zajebana - hoce da ih opet 30 lezi po bolnicama ko i u Mostaru. Leze jer - briga njega, plata ide, primanja idu, a na bolovanju se lezi, ako moze mjesec, dva, koliko god. Tako je to kod nas, sramota - prebijaju navijace a onda po 50 policajaca - na bolovanjima. Kontaju - neko je budala, jel? Pa i jest. Mi smo budale.

Zato sam - da ne igra nikada vise niko iz Srbije/Hrvatske/Bosne - ni sa kim, narucito ne - tamo gdje se moze isposlovati da ne igramo zajedno. Jel to toliko tesko? Nijedan od nasih klubova nije neki zapazeniji Europski, i niko i ne zeli da igramo zajedno. Igrali smo 50 godina zajedno, igracemo opet za 50 godina ali - danas ne, za godinu ne i za 10 godina ne bi trebali da igramo, Ali - nece niko ni sa nama da igra. Sto? Jer imamo slabu prodju. A mozemo iznenaditi svakoga. Imamo zajebane navijace. Za domacu publiku u Europi neki ne-atraktivni klubovi, radi koji se nece platiti karta stotinama evra, da se vide. Ima i neka dijaspora koja se uvijek - moze sjatiti i okrenuti od mirno izdresiranih europljana u balkanoidne huligane. I zbog toga - i jesmo u svom ghetu izolirani. I sto je najgore - nema neke velike sanse - da mi kroz ova pretkola - steknemo nekog iskustva. Kakvo je iskustvo otici Hajduku u Pogoricu ili Partizanu u Mostar. Ili jos gore - obrnuto?

van Basten

Post by van Basten » 25/07/2007 01:17

cyprus wrote:

- Slažem se to za grupe... sranje totalno... fol radi uštede - eto kao značajno je jeftinije otići u Andoru ili na Maltu u odnosu na npr Austriju koja nam je hiljadama kilometara bliža.
- U odnosu na spominjanu utaklmicu na Marakani, Zrinjski je u prednosti u odnosu na našu reprezentaciju jer ih neće predstavljati i braniti Ušanović koji je tako stručno odbranio naše navijače na Marakani da smo mi skoro dobili težu kaznu od domaćina.
- bez obzira na to, sumnjam da će izbaciti Partizan, ali će ih debelo opaliti po džepu

cyprus

Post by cyprus » 25/07/2007 02:03

Nosferatu gotovo se u potpunosti slažem sa ovim što si napisao.

Vezano još kratko za ove zone. Koja je to nepravda da naši klubovi nisu nosioci u pretkolu kupa UEFA, samo zato što smo u zoni sa mnogo jačim ligama, dok su recimo od nas slabiji klubovi iz Irske, Latvije, Gruzije, Litvanije i sl. nosioci u ovom pretkolu, samo zato što se nalaze u slabijim zonama.

Post by location » 25/07/2007 03:31

Nije do Partizana i uprave tog kluba. Ovo je vise na bazi psihe i nacionalizma sto se uvukao u narod. Kaznjavanje nece nista pomoci. Ne tuku se oni zato sto vole svoj tim, nego da se moze udariti ustasa, cetnik i balija. Nebi trebalo zabranuti, nego bi jednostavno nas trebalo odvojiti, da nam se dokaze da smo stoka. Moze se Partizan, Zeljo, Hajduk (joj izvinite Zeljo ne igra u Evropi ovako i onako sto znaci Sarajevo) izbaciti iz Evrope ali nista se sa time nece postici. Opet ce doci nova sezona opet ce se naci neki kreteni puni nacionalizma i isto sranje napraviti.

A to sto kukate u vezi zona nema veze sa vezom. Ako smo okruzeni sa boljim drzavama onda eto veceg razloga da igramo bolje. A ne da kukamo.

IlijaLadin

Post by IlijaLadin » 25/07/2007 04:01

Doprinos, ako se takvim moze nazvati - pregled pisanja srbijanskih medija:

Beta
Blic
Novosti
RTS
Danas

Nije nemoguće da izbace komšije. na jednom od ovih linkova sam pročitao da se sjednica disciplinske komisije održava sutra u 10h. Kako li će riješiti i "Slučaj Gabrić" vezan za Hajdukovu ekipu u Podgorici!?

Nisam gledao snimke dešavanja tokom i poslije utakmice u Mostaru ali ako su u UEFA-i najavili ovakve sankcije sigurno je bilo gadno. Brojke o povrijeđenima ne govore sve.

Nemoguće je, barem kod nas, gledati sport i balkanski sekret odvojeno. Na žalost ili sreću?

IlijaLadin

Post by IlijaLadin » 25/07/2007 04:10

location wrote:A to sto kukate u vezi zona nema veze sa vezom. Ako smo okruzeni sa boljim drzavama onda eto veceg razloga da igramo bolje. A ne da kukamo.

Evo ja ne kukam a mislim kao i cyprus da je postavljanje nositelja nepravedno. Ako nisam u pravu, onda bi Sarajlije trebale plaćati sve skuplje - od hljeba, struje, telefona, tv pretplate pa do svega drugoga. Jer, pobogu, imaju najveće plate, žive blizu svega, imaju najbolje uslove i najviše dostupnih usluga.

Ako smo unutar europske kuće nogometa svi jednaki, onda neka nam se kroje kape po istim aršinima. Bez obzira u kojoj nam je geografskoj širini država.

btw. kud će islanđanima, velšanima, ircima bolje komšije od engleza pa su im lige da te bog sačuva!

gavrilo

Post by gavrilo » 25/07/2007 08:23

Nosferatu wrote:Najbolje je da Velez ide dalje.

Ja mislim - da bi to bilo najpostenije.

slazem se.

ps. da li postoje u bih zakoni protiv huliganstva?

gavrilo

Post by gavrilo » 25/07/2007 08:29

location wrote:Moze se Partizan, Zeljo, Hajduk (joj izvinite Zeljo ne igra u Evropi ovako i onako sto znaci Sarajevo) izbaciti iz Evrope ali nista se sa time nece postici. Opet ce doci nova sezona opet ce se naci neki kreteni puni nacionalizma i isto sranje napraviti.

... i sve tako dok drzava i klubovi ne pocnu istinski da se bore protiv huliganstva.

za ponasanje pijanih kretena, koji uz to velicaju fasizam, mrznju i krkanluk nema ama bas nikakvo opravdanje i tu ubrajam sve "navijace" bivsih nam republika. uefi ne preostaje nista drugo nego drasticne kazne... neka nas izbace kada smo stoka.

ramudavala

Post by ramudavala » 25/07/2007 10:00

izbacit cigane nego šta...nisu ni dolazili na utakmicu da navijaju.

evo šta kažu grobari...

Kombi iz Šapca sa nas osam kreće po planu, oko 1:45 po ponoći. Ostaje žal što je izmenjena maršuta ekipe iz BG-a, pa nismo išli svi zajedno, ali i ovako solo smo extra atmosferu napravili kroz Bosnu, zajebancija do jutarnjih časova u putu, pauze po pumpama u muslimanskim selima, jutarnja slanina...
Susret sa ekipom iz BG-a i ostalim kombijima iz unutrašnjosti u restoranu "Vrelo", prčvarnici od 20 kvadrata, ali verujem i jedinoj kafani u krugu od 100km u onoj pustinji.
U Nevesinje stižemo medju prvima. Klopa, piće, kupanje na jezeru, extra prijem od meštana. Skup na centru i scene od kojih se naježim i sada dok kucam o tome i svaki put kad pomislim na njih. Ceo grad na ulicama, ispraćaju nas, pozdravljaju, staro i mlado od 5 do 105 godina. Oči su mi bile pune suza u jednom momentu, mi pevamo marš na Drinu, prilazi čiča od nekih 70 godina sa devojčicom u naručju, peva sa nama i plače kao kiša. Vidi se da su ti ljudi željni Srbije i da mnogo pate za Srbijom. Lokalna policija maksimalno korektna, ni jednog incidenta, ni jednog prekog pogleda... ispratili su nas sa rečima "momci da pobedite i da nam se živi i zdravi vratite". Scena iz grada gde nas neki dedica pita, " Momci jel vi u Mostar?" , "Da, na utakmicu!" , "Kako ćete bez pušaka?". Velika istina koja će se kasnije ispostaviti tačnom, jer kako nas je u Nevesinju ceo grad primio i obožavao, tako nas je u Mostaru ceo grad mrzeo.
Kolona u polasku sjajna, po mojoj proceni do 1000 ljudi u busevima kombijima,automobilima. Zaista je extra izgledalo. Pretres, oduzimanje prateće opreme, ali ne sve. Srpski policajac ispred našeg kombija, nije nas puno cimao, vadi krst iz grudi. Jbm ti ja taj hleb i te pare kad ti radiš sa ustašama. Po njegovim rečima, interventnu u Mostaru (one na stadionu), sačinjavali su izmedju ostalih i bivši pripadnici ustaških odreda iz rata, tako da njihovo ponašanje na stadionu ne čudi.
Kolona stiže ispred stadiona 10-ak minuta pre početka, ne dozvoljavaju da se izadje iz kombija, uhapšeno par momaka koji su izleteli iz kombija i potrčali za nekim ustašama. Pandur prilazi kombiju ispred našeg, mislim da su Čuvari bili unutra i iz čista mira udara pendrekom po prozoru. Staklo puca, ali srećom na spoljnu stranu, nije se sručilo nikome unutra na glavu. Stoka ustaška!
Ulazimo na stadion sa 10-ak minuta zakašnjenja i prva scena koju vidim je dečko koji sa krvavom rukom prolazi pored nas i ide ka hitnoj. Baklja proleće tik pored mene, kamenje leti...veselo! Dosta povredjenih, razbijenih glava, od nas jedan dečko, kamenom u ledja.
Situacija se smiruje,na terenu genocid, navijanje po meni odlično. Neko kaze, nije bilo dobro, los repertoar, qrac, palatz... Imajte u vidu da smo putovali pre toga celu noć, da smo bili pod kišom kamenja, a repertoar je bio odličan, pevalo se Partizanu, Srbiji i prozivalo. Djukića u Hag i Tadiću izvini se, najveći hitovi!
Na kraju je moralo pući! Igrači bacaju dresove, momci silaze u kanal da ih uzmu i tu počinje sranje. Suzavca su bačena dva, jedan mi puca pola metra od nogu. Ja ne znam šta je ono, neki dečko reče vojni suzavac, ali ono što je bačeno je baš jako. Podavili smo se!

Napuštamo Mostar uz kamenovanje iz sporednih ulica, junački nema šta. Još nekoliko pauza manjih do Nevesinja, a tamo posle svega doček. Opet mnogo ljudi na ulicama, prilaze donose vodu, piće. Opet se pale baklje, pesma... Nevesinje je Srbija!
U povratku uglavnom kuntanje u kombiju, a za još malo yebade, pobrinuli su se naši graničari, jer kad su čuli da smo sa utakmice, sledilo je zadržavanje na granici i provera podataka.

Syebo se ko nije bio! Pozdrav za sve ekipe u Mostaru!

VASA

Bez ikakvih sukoba i bliskih kontakata sa domacim navijacima stižemo ispred stadiona oko 19.55. Tu nas izvode iz buseva i stajemo u red za ulazak na tribinu. Karta je bila 10 evra (?). Vidimo da nema šanse da udjemo do kraja utakmice svi kako su spori bili i probijamo one žandare na ulazu i redare i tom prilkikom ulazi nekih tridesetaik grobara na stadion i krece ona pegla sa redarima koji su bili unutra a napolje u isto vreme krece pegla sa murijom. Ja sma bio unutra tako da nisam video tu peglu sa undarima ali posle tekme sam dobio info da je bilo zajebano. Ono što je bilo unutra ste svi mogli da vidite na ovim klipovima i koliko znam u direktnom prenosu pa se necu time ni baviti.

Sledeci ozbiljniji sukob krece kada ovi klovnovi pocinju da pevaju "Kosovo Republika" i tada pocinjemo da palimo baklje i gadjamo klovnove . U isto vreme oni iz tog njihovom KOP-a krecu prema ogradi koja nas deli i krece gadjanje tim bakljama i odlomljenim delovima tribine. na ono njihovo skandiranje smoi odgovorili sa "Ovcara, Ovcara...!" što je još malo dolilo ulje na vatru pa su u tim trenutcima sukobi postali intenzivniji.

Sve vreme trajanja utakmice je bilo sporadicnih sukoba sa žandarima koji su eskalirali 5 minuta posle utakmice. Kao po komandi (cega je verovatno i bilo) pocinju da bacaju neke kutije sa suzavcem koje ja prvi put vidim. To tako eksplodira i tako se brzo rasprši da ja stvarno prvi put vidim tako nešto. Takodje, onaj osecaj kod suzavca koji smo svi osetili ko zna koliko puta je veci jedno ( da ne preteram) bar 10 puta. Okrecem se oko sebe a svi, ali bukvalno svi povracaju a u isto vreme žandari svim snagama udaraju. Tu je bilo najviše povredjenih jer objektivno nismo bili u situaciji da se u tim trenutcima adekvatno branimo, jer iskreno, svi su gledali da prežive, bar je tada bio takav osecaj.

Osim toga, sve vreme su bacali i te, neke "šok bombe" koje su non-stop pucale oko nas i puno je povredjenih od tih gelercica koji se oslobadjaju eksplozijama. Jednom od tih je povredjen i ovaj momak kome je pet prstiju odvaljeno sa šake. U putu smo saznali da su mu prišivena tri a da je, na žalost dva ipak izgubio. Punmo ljudi ima ožiljke i krvarenja iz tih malih ranica koje prave ti mali geleri koji izlaze iz tih šok bombi. Cak je i ono pucanje u noge bilo u nemoci, odnosno iz straha jer je verovatno ustaški žandar mislio da ce biti ubijen i izgažen na zemlji.

U tom sukobu smo se držali koliko smo mogli, i iskreno, ne da se nismo obrukali, naprotiv. Ponosan sam licno na naše izdanje od sinoc.

Sve vreme tog našeg sukoba ovi klovnovi pored nas kao pokušavaju da se kroz neku kapiju u dnu tribine "probiju" do nas ali i oni znaju šta bi onda bilo pa su ti njihovi pokušaji ipak ostali samo na pokušajima.

Recenice žandara tipa : "...da vidimo hoce li doci da vas spasi Ratko", ili "sada cemo vam pokazati i žicu i srebrenicu i noževe, necete živi odavde izaci"... "majke su vam kurve", "srpski govna " i slicne fraze su dolazile iz usta svakog, ali svakog žandara na stadionu !

Ništa, posle utakmice još malo nekih manjih sukoba i odlazak van grada, prema Nevesinju bez ikakvog bliskog kontakta sa domacinima.

MIKI

Vratili smo se iz "rata" ali bukvalno ! Što bi rekao matori Cume, bili smo tamo kao ratnici podzemlja ! Od kako smo ušli u Mostar, pa sve do izlaska ...... neredi su non-stop trajali ! Ima puno povredenih, policija njihova je bacala suzavac i šok bombe na nas, pa cak i pucala gumenim mecima. NEVESINJE (namerno velikim slovima) je od juce grad pobratim sa nama kojima je ono poslužilo kao zborno mesto. Ispratio nas je ceo grad sinoc oko 18:30h majcinksom recenicom "Neka vas Bog cuva" , ali nas je i docekao oko 01h iza ponoci onako izranjavane i sa zavojima, aplauzima i sa zastavama ...... veliko HVALA našim domacinima iz Nevesinja !
Bilo je stvarno svega i svacega, mnogo je ljudi povredeno, u jednom trenutku posle završetka utakmice je cak pretila opasnost da se desi Hejsel kad su krenuli da pucaju i da bacaju šok bombe i suzavac, a zatvorili sve kapije ....... stampedo, gaženje ...... bilo je jezivo ! Ovo što prenose mediji u Srbiji nije ni blizu kako je stvarno bilo. A bilo je ....... citiracu ....... LIKE A SEX ...... WITH TWO GIRLS !

Antaro

oko 19h krecemo za Valjevo gde se sa lokalnom bracom nalazimo na njihovom steku,i polako uz cirku krece zagrevanje.Negde oko 25 Grobara u sastavu Valjevo,Uzice,momci iz Makedonije,FT,Cacak i jedan momak iz Zrenjanina, oko 00:00 krece.Shou nastaje vec po izlasku iz Va gde nismo posteno ni izasli na magistralni put vec skrecemo s'njega,i idemo samo nama znanim putem i masimo put pa jedno 5,6 puta.Vrhunac gubljenja je bio negde oko 03:00 na Tari gde u sred sume stojimo i neznamo gde smo,pa traganje za edukativnim centrom......ejj . na kraju smo utvrdili da smo zalutali jer je neko pre nas prosao i okrenuo putokaz na drugu stranu .
Tu se malo konsolidovali i nastavili dalje gde se nije desavalo nista vredno pomena sve do Nevesinja i okupljanja.Treba pomenuti i jezero jer da onog kupanja nije bilo pomrli bi od vrucine.Oko 18h krecemo za mostar gde je bilo prolicno mirno svo do stadiona gde krece haos.Posto smo bili medju zadnjima u koloni zadnji smo dosli do ulaza na stadion gde saznajemo da je karta 10e.a ja ostavio 7 kako je bilo najavljeno kad ono kurac Ispred ostaje jedno 150,200 ljudi koji nisu imali karte i naravno da su cimanja bila sve ucestalija.I konacno nekako ulazimo pred kraj prvog poluvremena i moze se reci da se nista bitnije nije desavalo do kraja tekme osim konstantnog gadjanja kamenjem sa onim debilima.Dolazi kraj tekme i tu vec krece lepa tenzija i dolazi do tuce,picke su odmah ispalile suzavac i mi sno bukvalno bili prinudjeni da se spasavamo (a bilo bi jako zanimljivo da suzavca nije bilo).Ja ne znam odakle im ona sranja par puta je puklo oko mene ono kao da napada nervni sistem,bas tripuje.U onom metezu sam ladno video lika koji lezi na zemlji sav krvav i pandurski ker ga grize za nogu.Nekako razvaljujemo vrata i istrcavamo napolje.Ovi domaci seljaci se nisu posteno ni organizovali da nas napadnu kao ljudi,i ako su izasli jos na poluvremenu,nego su na kurtonski gadjali po dvojica iza coska.Izlazimo iz grada malo zalecili povredjene i nastavili dalje.

Fiore

we

Post by Fiore » 25/07/2007 17:44

Gledao sam sinoc prijateljski mec., Inter-Partizan.. fino komentator doduse na talijaskom ali razumije se.. :D kaze da ce Partizan biti diskvalifikovan zbog nereda u Bosni.,Mostaru.. A nedugo zatim i pade go u reziji Ibrahimovica., pa ko drugi nego opet Bosanac :-D :-D

Et pa vidjecemo sta ce biti.. :-D

Majstorinho

Post by Majstorinho » 25/07/2007 23:26

PREMA pisanju srpskog tabloida Kurir, UEFA je odlučila izbaciti Partizan iz Kupa UEFA zbog nereda koje su njihovi navijači inicirali na utakmici protiv Zrinjskog.

Odluku da se Partizan izbaci iz Kupa UEFA donio je Jean-Samuel Leuba, Švicarac koji je bio neutralni promatrač utakmice.

Iz uprave Partizana potvrđeno je kako kazna za nerede predviđa eliminaciju kluba. "Disciplinski inspekotor UEFA-e Jean-Samuel Leuba izričito zahtjeva da Partizan bude kažnjen izbacivanjem iz svih europskih natjecanja na godinu dana, kao i novčanim sankcijama. Bit će vrlo teško pobiti njegov izvještaj, iako će Partizan odmah uputiti dopis kako bi spriječio eliminaciju. Svjesni smo da su naše šanse vrlo male, ali nada još postoji", rekao je za Kurir glasnogovornik Partizana Marko Vjetrović.

Sjednica Disciplinske komisije UEFA bila je zakazana za 9. kolovoz, ali po hitnom je postupku sazvana danas u deset sati. Vrlo su male šanse da Partizan zadrži svoje mjesto u Europi, jer je UEFA navodno već dovoljno dugo trpjela učestale ispade njihovih navijača.

index.hr

ragib

Post by ragib » 25/07/2007 23:31

Majstorinho wrote:PREMA pisanju srpskog tabloida Kurir, UEFA je odlučila izbaciti Partizan iz Kupa UEFA zbog nereda koje su njihovi navijači inicirali na utakmici protiv Zrinjskog.

Odluku da se Partizan izbaci iz Kupa UEFA donio je Jean-Samuel Leuba, Švicarac koji je bio neutralni promatrač utakmice.

Iz uprave Partizana potvrđeno je kako kazna za nerede predviđa eliminaciju kluba. "Disciplinski inspekotor UEFA-e Jean-Samuel Leuba izričito zahtjeva da Partizan bude kažnjen izbacivanjem iz svih europskih natjecanja na godinu dana, kao i novčanim sankcijama. Bit će vrlo teško pobiti njegov izvještaj, iako će Partizan odmah uputiti dopis kako bi spriječio eliminaciju. Svjesni smo da su naše šanse vrlo male, ali nada još postoji", rekao je za Kurir glasnogovornik Partizana Marko Vjetrović.

Sjednica Disciplinske komisije UEFA bila je zakazana za 9. kolovoz, ali po hitnom je postupku sazvana danas u deset sati. Vrlo su male šanse da Partizan zadrži svoje mjesto u Europi, jer je UEFA navodno već dovoljno dugo trpjela učestale ispade njihovih navijača.

index.hr

hocel onda zrinjski ici dalje? Mozda bi bolje bilo da ih ne izbace pa da im pokazemo da smo i na terenu bolji od njih :lol: :lol: :lol:

Majstorinho

Post by Majstorinho » 25/07/2007 23:33

ragib wrote:
Majstorinho wrote:PREMA pisanju srpskog tabloida Kurir, UEFA je odlučila izbaciti Partizan iz Kupa UEFA zbog nereda koje su njihovi navijači inicirali na utakmici protiv Zrinjskog.

index.hr

hocel onda zrinjski ici dalje? Mozda bi bolje bilo da ih ne izbace pa da im pokazemo da smo i na terenu bolji od njih :lol: :lol: :lol:

Normalno da zrinjski ide dalje.Zna se ko je prvi poceo nerede.Neka,u inat onom skandiranju karadzicu i mladicu :x

Post Reply