PARKIRANJE

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderator: O'zone

munevera44

#1 PARKIRANJE

Post by munevera44 » 24/04/2008 22:09

...
Last edited by munevera44 on 04/10/2008 18:25, edited 1 time in total.

Eddie_Sa

#2 Re: PARKIRANJE

Post by Eddie_Sa » 24/04/2008 22:20

Jao neko je otkrio toplu vodu. Nije problem u parkiranim vozilima vec u nedostatku parkinga. Poredjenje Minhena i Sarajeva zaista ne stoji ni u kom slucaju, mada se slazem da ko zeli da parkira u strogi centar pred omiljeni kafic reba da plati i vise. Zakupljivanje parking mjesta ispred zgrade u Sarajevu? Mozda ne govorimo o istom Sarajevu [email protected][email protected]

sffovac

#3 Re: PARKIRANJE

Post by sffovac » 24/04/2008 22:29

vesna55 wrote:Ovih dana dosta sam šetala i naravno gledala.
Problem je u parkiranim vozilima. I tako razmišljam. Prije nekoliko godina bila sam u Minhenu. I to ne bilo gdje nego u samom centru na Marian Platzu. Valjda se tako zove. I to vam je ljudi pješačka zona. Bočne ulice su sve jednosmjerne i naravno dozvoljeno je parkiranje i to se debelo plaća. Ko hoće u centar plati parking pa idi kud ti je drago. Moj rodjak je napravio sigurno 2o ili 3o kilometara kružeći i tražeći parking. Nije mu ni na kraj pameti palo da se negdje uvuče i parkira. Udara policija po djepu i to debelo.
A kod nas.
Svi koji kupe auto kao da su automatski kupili pravo za parkiranje gdje hoće i kad hoće.
Kolegica mi stanuje na Marijin Dvoru. I ona ima problem sa parkiranjem pa stalno nešto broji kako nema mjesta za parking. Meni puko film pa joj lijepo objasnim da ode u Opštinu i da sebi zakupi parking mjesto na godinu dana i riješen problem. E da je ona kokuz razumjela bih, ali kad me je nazvala nakon par dana kaže da sam luda da su joj rekli da zakup parking prostora pred zgradom, odnosno pred ulazom košta 800 km godišnje. I naravno ima auto, nema parking puno joj platiti 8oo km pa je i dalje ljuta i samo psuje.
Forumaši uklljučite se u ovu diskusiju.

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
u pravu si, evo procacko sam netom i fakat se tako zove

Dioda

#4 Re: PARKIRANJE

Post by Dioda » 24/04/2008 22:43

Izgleda vesna55 da su u ovom gradu i u ovoj drzavi svi slijepi,glupi,prljavi,nesposobni-naravno svi osim tebe.Postoji li ista da tebi ne smeta?
Ovo nije Minhen.
:D

dimu

#5 Re: PARKIRANJE

Post by dimu » 24/04/2008 23:26

vesna55 wrote:E da je ona kokuz razumjela bih, ali kad me je nazvala nakon par dana kaže da sam luda da su joj rekli da zakup parking prostora pred zgradom, odnosno pred ulazom košta 800 km godišnje. I naravno ima auto, nema parking puno joj platiti 8oo km pa je i dalje ljuta i samo psuje.
to ako je istina uopste nije puno. po parkinzima koji se mjesecno placaju cijena je minimalno 80KM a garaze su dosta skuplje

samo me zanima kako ti to opstina zakupi mjesto, sta stave neki stubic ili nesto da ti se ne moze tu svako parkirati ?

Chairman

#6 Re: PARKIRANJE

Post by Chairman » 25/04/2008 00:18

Sto napadose zenu... :)

Mi smo zemlja u tranziciji i to je vidljivo na svakom koraku.Svaki vlasnik iole skupljeg automobila daje sebi da pravo da parkira kad hoce i gdje hoce.Dakle,tu je veliki problem policije.Zasto?Zato sto policija ne smije dirati Mercedesa ML ili Audi Q7 jer ne zna ko ga vozi i za sta je spreman.
Dakle u ovim slucajevima jedan dobar sloj ljudi je zasticen.(Kazem dobar jer je cudo koliko dobrih auta ima a kakva je drzava).
Postoji i drugi sloj ljudi koji vozi jeftinija auta i oni redovno dobivaju kazne za parkiranje.Valjda policija smije dirati sitnu raju i oni dnevno popune kvotu svojih kazni.
Jedino rjesenje problema parkiranja u Sarajevu su ogromni projekti pravljenja podzemnih garaza kao na Zapadu.Ovim bi se makla auta sa trotoara,zelenih povrsina i grad bi poceo na nesto i liciti.I ovo bi se isplatilo u roku od par godina....Nazalost niko ovako ne razmislja od celnih ljudi u drzavi.
Takodjer zabrana saobracaja u uzem centru grada bi doprinjela da grad izgleda ljepse i manje zagadjeno!

alica.k

#7 Re: PARKIRANJE

Post by alica.k » 25/04/2008 00:28

ulaz autom u centar skroz al SKROZ zabraniti osim da se udje u GARAZE HOTELA U CENTRU (ako ih imaju hoteli u centru uopce?). javna prevozna sredstva ok. mislim ljudi, nije nam zagreb daleko, njima ovo super funkcionira, a ne ko kod nas, gdje god vidis zgodno mjesto...

munevera44

#8 Re: PARKIRANJE

Post by munevera44 » 25/04/2008 09:20

...
Last edited by munevera44 on 04/10/2008 18:26, edited 1 time in total.

Kjajević Majko

#9 Re: PARKIRANJE

Post by Kjajević Majko » 25/04/2008 10:34

U gradu jednostavno ima previše auta. Onaj parking kod pozorišta bi trebalo pretvoriti u podzemnu garažu ako je moguće, mada sumnjam da bi nam i to pomoglo. :D

*mima*

#10 Re: PARKIRANJE

Post by *mima* » 25/04/2008 10:46

Vesna draga........ima liista da ti se dopada u Sarajevu? Kako si dosla samo pljujes po Sarajevu....Koji je tvoj problem? Zasto zivis u Sarajevu ako ti se ne dopada? Kako pises zivila si i u Minhenu........Ovo je vesna Bosna a ne Njemacka ili Amerika. Idi vesna na proteste.

CLIO

#11 Re: PARKIRANJE

Post by CLIO » 25/04/2008 10:54

vesna55 wrote:Ovih dana dosta sam šetala i naravno gledala.
Problem je u parkiranim vozilima. I tako razmišljam. Prije nekoliko godina bila sam u Minhenu. I to ne bilo gdje nego u samom centru na Marian Platzu. Valjda se tako zove. I to vam je ljudi pješačka zona. Bočne ulice su sve jednosmjerne i naravno dozvoljeno je parkiranje i to se debelo plaća. Ko hoće u centar plati parking pa idi kud ti je drago. Moj rodjak je napravio sigurno 2o ili 3o kilometara kružeći i tražeći parking. Nije mu ni na kraj pameti palo da se negdje uvuče i parkira. Udara policija po djepu i to debelo.
A kod nas.
Svi koji kupe auto kao da su automatski kupili pravo za parkiranje gdje hoće i kad hoće.
Kolegica mi stanuje na Marijin Dvoru. I ona ima problem sa parkiranjem pa stalno nešto broji kako nema mjesta za parking. Meni puko film pa joj lijepo objasnim da ode u Opštinu i da sebi zakupi parking mjesto na godinu dana i riješen problem. E da je ona kokuz razumjela bih, ali kad me je nazvala nakon par dana kaže da sam luda da su joj rekli da zakup parking prostora pred zgradom, odnosno pred ulazom košta 800 km godišnje. I naravno ima auto, nema parking puno joj platiti 8oo km pa je i dalje ljuta i samo psuje.
Forumaši uklljučite se u ovu diskusiju.

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Da potpuno si u pravu. Vjerovatno si zapazila da oko Marienplatza (to je pravi naziv ) postoje garaze na spratove na koje kada se vozis zavrti ti se u mozgu,takodje postoje i podzemne garaze i parkinzi po ulicama. A bogami se debelo placa ali ako zelis u kupovinu tu odvojis cijeli dan jer od Karlsplatza preko Marienplatza do Isartora ima bezbroj prodavnica i stvarno se ima sta pogledati. U tom slucaju pogotovo ako nadjes nesto za sebe i kupis, parking mu dodje kao ulaznica za poseban dozivljaj. Slicno ili isto su gradjeni svi veci centri u njemackoj pogotovo oni koji imaju Stari grad (a vecina ih ima). To su centri gdje se trosi lova i tu ide ko ima love,a ko nema love za parking tu ne mora ni dolazit. I to je njima jasno i ja ne znam zasto tvojoj kolegici to nije jasno.

photo

#12 Re: PARKIRANJE

Post by photo » 25/04/2008 10:56

ja placam na dobrinji parkiranje u garazi 43 KM mjesecno, sto godisnje iznosi 516 KM. platiti 800 KM za parkiranje u centru grada i nije puno, iskreno govoreci. RAcunaj da je sat parkiranja 1 do 2 marke x sati x dani......

sada je drugo pitanje daje li se ikome tolika lova ili ne....

pravo_brz

#13 Re: PARKIRANJE

Post by pravo_brz » 25/04/2008 10:59

Mi smo stoka i bolje ne zaslužujemo :bih:

CLIO

#14 Re: PARKIRANJE

Post by CLIO » 25/04/2008 11:04

Samo glupi ljudi ce reci mi nismo Njemacka ovo je Bosna. Kao da smo mi stoka i nismo dostojni da zivimo kvalitetno kao ostali. To je tipican malogradjanski(seljacki)stav. Mi prvo sebe treba da promijenimo da mijenjamo te seljacke stavove tipa "Ne moze to kod nas". Cinjenica je da mi kasnimo za europom cca. 50 godina. ali zato mozemo da od njih prepisujemo ljudi izmislili, isprobali, dokazali nama ostaje samo da ih pratimo , lakse nam nego njima,ne moramo izmisljati toplu vodu. Ali ne, nama je i to tesko jer imamo blokadu u glavi.

CLIO

#15 Re: PARKIRANJE

Post by CLIO » 25/04/2008 11:05

pravo_brz wrote:Mi smo stoka i bolje ne zaslužujemo :bih:
Govori u svoje ime, ja cu u svoje. :thumbup:

Dioda

#16 Re: PARKIRANJE

Post by Dioda » 25/04/2008 11:07

vesna55 wrote:
Dioda wrote:Izgleda vesna55 da su u ovom gradu i u ovoj drzavi svi slijepi,glupi,prljavi,nesposobni-naravno svi osim tebe.Postoji li ista da tebi ne smeta?
Ovo nije Minhen.
Želim odgovoriti na ovajakav komentar.
Ovaj forum i jeste zato da komentiramo loše stvari u našem okruiženju. Jedino što mi je bez veze, ali ne smeta mi, dea se nadje istina rijedak forumaš koji ne razumije da je svrha foruma da jednostavno prokomentiramo loše a bogami i dobre stvari u gradu.
Nikad mi nebi palo na pamet da bilo koju osobu pa ma ko to bio uvrijedim na bilo koji način.
Ima pozitivnih stvari u Sarajevu, naravno, a forumašu "Dioda" predlažem da otvori novu temu o pozitivnim stvarima, može i o negativnim, a ja ću se uključiti.
Dioda čekam tvoju novu temu.
Naravno da ni ja ne zelim nikog da vrijedjam.Jedino fakat ne mogu da presutim ovakve stvari.Meni je neopisivo iritantno da ljudi koji tek dodju u ovaj grad,u istom vide milion problema,prljavstinu,javasluk ljudi i sve ostalo.Mi svi ostali koji pamtimo i neko prijeratno Sarajevo smo glupi,prljavi i sve ostalo,i ne znamo kako bi glavni grad trebao izgledati.I mi ne mislimo dobro nasem gradu,i pod hitno nam treba neko da nas prosvijetli.
Mene samo zanima,da li si ti primjjetila bilo sta lijepo i dobro u ovom gradu? Ili imas utisak da je ovo najodvratniji,najprlljaviji grad? Znas Vesna55,ovo je bio olimpijski grad.Nekad.
Sto se tice parking mjesta,znam i ja da ovdje vlada prava katastrofa.Al dobro,mozda dodje neko iz nekog drugog grada,da rijesi sve probleme ovog :D

Meshtar

#17 Re: PARKIRANJE

Post by Meshtar » 25/04/2008 11:10

Omniljeni sportovi naših vozača su, parkiranje gdje bilo, parkiranje gdje bilo bez plaćanja, parkiranje gdje bilo bez plaćanja i psovanje ostalima kako ih nije stid tuda hodati.

Ni 100 garaža ne bi riješilo problem, možda ako bi sat bio jedno 0,15KM. 800 KM na godišnjem nivou u centru grada je smiješna cifra. računica pokazuje da je to 2,20 KM dnevno. Dakle stvar je u nama, svi bi se vozili ali nismo baš raspoloženi za pravila i plaćanje.

slavkoimamodilera

#18 Re: PARKIRANJE

Post by slavkoimamodilera » 25/04/2008 11:12

Manite se romantike, Sarajevo je i prije rata bilo izrazito prljav i neorganizovan grad... :wink:
U ostalom se debelo slazem s onim sto je napisao "clio"... :bih:

CLIO

#19 Re: PARKIRANJE

Post by CLIO » 25/04/2008 11:13

Dioda wrote:
vesna55 wrote:
Dioda wrote:Izgleda vesna55 da su u ovom gradu i u ovoj drzavi svi slijepi,glupi,prljavi,nesposobni-naravno svi osim tebe.Postoji li ista da tebi ne smeta?
Ovo nije Minhen.
Želim odgovoriti na ovajakav komentar.
Ovaj forum i jeste zato da komentiramo loše stvari u našem okruiženju. Jedino što mi je bez veze, ali ne smeta mi, dea se nadje istina rijedak forumaš koji ne razumije da je svrha foruma da jednostavno prokomentiramo loše a bogami i dobre stvari u gradu.
Nikad mi nebi palo na pamet da bilo koju osobu pa ma ko to bio uvrijedim na bilo koji način.
Ima pozitivnih stvari u Sarajevu, naravno, a forumašu "Dioda" predlažem da otvori novu temu o pozitivnim stvarima, može i o negativnim, a ja ću se uključiti.
Dioda čekam tvoju novu temu.
Naravno da ni ja ne zelim nikog da vrijedjam.Jedino fakat ne mogu da presutim ovakve stvari.Meni je neopisivo iritantno da ljudi koji tek dodju u ovaj grad,u istom vide milion problema,prljavstinu,javasluk ljudi i sve ostalo.Mi svi ostali koji pamtimo i neko prijeratno Sarajevo smo glupi,prljavi i sve ostalo,i ne znamo kako bi glavni grad trebao izgledati.I mi ne mislimo dobro nasem gradu,i pod hitno nam treba neko da nas prosvijetli.
Mene samo zanima,da li si ti primjjetila bilo sta lijepo i dobro u ovom gradu? Ili imas utisak da je ovo najodvratniji,najprlljaviji grad? Znas Vesna55,ovo je bio olimpijski grad.Nekad.
Sto se tice parking mjesta,znam i ja da ovdje vlada prava katastrofa.Al dobro,mozda dodje neko iz nekog drugog grada,da rijesi sve probleme ovog :D
Ma rijesice se to bolan, ja ne sumnjam u to. Oni koji imaju interes koji imaju svoje firme,oni ce to izgraditi,ali ce htjeti i da to naplate.Mi tu ne mozemo uciniti nista, mi jedino mozemo mijenjati sebe. A mislim da Vesna nije nista lose o gradu rekla samo je komentirala da nema dovoljno parkinga i to je cinjenica i da ne razumije svoju kolegicu koja ne moze da shvati da ako hoce bolji kvalitet zivljenja da to treba i da plati. Ja sam to tako shvatio.

chuchumbamayumbe

#20 Re: PARKIRANJE

Post by chuchumbamayumbe » 25/04/2008 11:13

Bagri da naprave 10 parkinga kako treba, bagra bi opet parkirala na trotoare, na zelene povrsine, parkove, po zabranama...
Nije samo stvar nedostatka parkinga, nego i nekulture i bahatosti kabadahija koji misle da su oslobodili Sarajevo pa mogu da rade sta hoce, a policija im ne smije nista.
Kada idem "u grad" (zivim na Alipasinom) skoro uvijek parkiram na Marindvoru, tamo pored Miljacke, na velikom parkingu. Sta fali prosetati malo do centra?
A ruku na srce, ako parkiram negdje blize centru, uvijek se nadje jedno slobodno mjesto, samo je raji mrsko prosetati 100-200 metara od auta do cilja, nego svi zele ako ikako mogu da parkiraju kante bas ispred odredista. E jebiga, ako je skupo dati 2km za sat parkiranja, onda brate fino na tramvaj, i nema brige za parking.
A ovi sto imaju zgrade po centru, jbga, jedini moj savjet je da prodaju to sto imaju i presele se malo dalje od centra, kupe fin stancic i garazu za pare koji dobiju, i jos im ostane za gebire.
Mi smo sami sebi krivi za sve.

CLIO

#21 Re: PARKIRANJE

Post by CLIO » 25/04/2008 11:19

chuchumbamayumbe wrote:Bagri da naprave 10 parkinga kako treba, bagra bi opet parkirala na trotoare, na zelene povrsine, parkove, po zabranama...
Nije samo stvar nedostatka parkinga, nego i nekulture i bahatosti kabadahija koji misle da su oslobodili Sarajevo pa mogu da rade sta hoce, a policija im ne smije nista.
Kada idem "u grad" (zivim na Alipasinom) skoro uvijek parkiram na Marindvoru, tamo pored Miljacke, na velikom parkingu. Sta fali prosetati malo do centra?
A ruku na srce, ako parkiram negdje blize centru, uvijek se nadje jedno slobodno mjesto, samo je raji mrsko prosetati 100-200 metara od auta do cilja, nego svi zele ako ikako mogu da parkiraju kante bas ispred odredista. E jebiga, ako je skupo dati 2km za sat parkiranja, onda brate fino na tramvaj, i nema brige za parking.
A ovi sto imaju zgrade po centru, jbga, jedini moj savjet je da prodaju to sto imaju i presele se malo dalje od centra, kupe fin stancic i garazu za pare koji dobiju, i jos im ostane za gebire.
Sve istina. Znaci slazemo se da mi mozemo samo sebe mijenjati i onda ce nam se mijenjati i sudbina.

Chuchumbamayumbe danas smo ustali na desnu nogu. :D

chuchumbamayumbe

#22 Re: PARKIRANJE

Post by chuchumbamayumbe » 25/04/2008 11:21

CLIO wrote:
chuchumbamayumbe wrote:Bagri da naprave 10 parkinga kako treba, bagra bi opet parkirala na trotoare, na zelene povrsine, parkove, po zabranama...
Sve istina. Znaci slazemo se da mi mozemo samo sebe mijenjati i onda ce nam se mijenjati i sudbina.

Chuchumbamayumbe danas smo ustali na desnu nogu. :D
Vazda u zivotu! :)

ins

#23 Re: PARKIRANJE

Post by ins » 25/04/2008 12:00

slavkoimamodilera wrote:Manite se romantike, Sarajevo je i prije rata bilo izrazito prljav i neorganizovan grad... :wink:
U ostalom se debelo slazem s onim sto je napisao "clio"... :bih:

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

ins

#24 Re: PARKIRANJE

Post by ins » 25/04/2008 12:08

Chairman wrote:Sto napadose zenu... :)

Mi smo zemlja u tranziciji i to je vidljivo na svakom koraku.Svaki vlasnik iole skupljeg automobila daje sebi da pravo da parkira kad hoce i gdje hoce.Dakle,tu je veliki problem policije.Zasto?Zato sto policija ne smije dirati Mercedesa ML ili Audi Q7 jer ne zna ko ga vozi i za sta je spreman.
Dakle u ovim slucajevima jedan dobar sloj ljudi je zasticen.(Kazem dobar jer je cudo koliko dobrih auta ima a kakva je drzava).
Postoji i drugi sloj ljudi koji vozi jeftinija auta i oni redovno dobivaju kazne za parkiranje.Valjda policija smije dirati sitnu raju i oni dnevno popune kvotu svojih kazni.
Jedino rjesenje problema parkiranja u Sarajevu su ogromni projekti pravljenja podzemnih garaza kao na Zapadu.Ovim bi se makla auta sa trotoara,zelenih povrsina i grad bi poceo na nesto i liciti.I ovo bi se isplatilo u roku od par godina....Nazalost niko ovako ne razmislja od celnih ljudi u drzavi.
Takodjer zabrana saobracaja u uzem centru grada bi doprinjela da grad izgleda ljepse i manje zagadjeno!
E vidis, moje misljenje je drugacije.
Ako bolje pogeldas, vidjet ces svega par izuzetaka, tipa jedan - dva Q7 ili Passata da strse, vecina dobrih i novih auta je uredno parkirana i imaju placen parking...

Problem upravo stvaraju primitivci sa nikada opranim Kadettima, G2, Audijima 80, koji su u stanju raspada, imaju cetiri razlicite gume, vjerovatno nisu ni registrovani, a koji sebi uzimaju za pravo da ostave auto, naprave guzvu, i ne plate parking jer "sta je to njima drzava dala, pa da oni daju drzavi za parking"...

Inace, kada je saobracaj u Sarajevu u pitanju, situacija lagano pocinje da kljuca, i morat ce da se desi neminovnost: uvodenje strogog tehnickog pregleda, koji ce po ubrzanom postupku iz saobracaja iskljuciti jedno 20-30000 auta...

CLIO

#25 Re: PARKIRANJE

Post by CLIO » 25/04/2008 12:16

ins wrote:
Chairman wrote:Sto napadose zenu... :)

E vidis, moje misljenje je drugacije.
Ako bolje pogeldas, vidjet ces svega par izuzetaka, tipa jedan - dva Q7 ili Passata da strse, vecina dobrih i novih auta je uredno parkirana i imaju placen parking...

Problem upravo stvaraju primitivci sa nikada opranim Kadettima, G2, Audijima 80, koji su u stanju raspada, imaju cetiri razlicite gume, vjerovatno nisu ni registrovani, a koji sebi uzimaju za pravo da ostave auto, naprave guzvu, i ne plate parking jer "sta je to njima drzava dala, pa da oni daju drzavi za parking"...

Inace, kada je saobracaj u Sarajevu u pitanju, situacija lagano pocinje da kljuca, i morat ce da se desi neminovnost: uvodenje strogog tehnickog pregleda, koji ce po ubrzanom postupku iz saobracaja iskljuciti jedno 20-30000 auta...
Ima GRAS da zaradi. :lol: :lol: :lol:

Post Reply