parapsiholoski fenomeni

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#1 parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

krenimo sa Lisom.

vidovita Lisa Williams, porijeklom iz Engleske tvrdi da komunicira sa mrtvima. na taj nacin je navodno komunicirala sa nekolicinom slavnih licnosti; Bob Hope, Princeza Diana, Natalie Wood, Marilyn Monroe i Ray Charles.

na donjem linku mozete pogledati jedan od programa koji govore o Lisinom talentu:

Lisa Williams - Life Among the Dead
Last edited by Gaia on 11/04/2009 19:57, edited 1 time in total.
User avatar
sistem
Posts: 650
Joined: 04/06/2008 19:09

#2 Re: psihicki fenomeni

Post by sistem »

mislim da je prije u pitanju fenomen lakovjernosti publike
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#3 Re: psihicki fenomeni

Post by Gaia »

da li s pogledao program za koji sam postavila link?
mislim, sudis li na osnovu vidjenog ili je to tvoje generalno misljenje o temi?
User avatar
maybelline
Posts: 970
Joined: 26/01/2008 17:41
Location: Sarajevo

#4 Re: psihicki fenomeni

Post by maybelline »

Pogledala link... Ne znam sta da kazem, sve mi je to jos uvijek previse opcenito sto ona kaze... Pomalo vjerujem u sve to, no nisam previse ubjedjena...Cini mi se da su sve to dobre opcenite opaske koje se eventualno dalje mogu razraditi tako da "odgovaraju" svakom pojedincu...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#5 Re: psihicki fenomeni

Post by Shoshana »

termin je - parapsiholoski
User avatar
neprilagodjena
Posts: 2379
Joined: 02/04/2008 21:59

#6 Re: psihicki fenomeni

Post by neprilagodjena »

Ja stvarno ne vjerujem u ovo.
Ovo je obmana ljudi i obican trik.

Ima i Shar i ima i onaj sto prica sa cukama (zaboravila sam mu ime) i to je stvarno cista glupost.

Naravno svako ima pravo da vjeruje u sta zeli.
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#7 parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

Shoshana, hvala; ispravila termin. :)

hvala i ostalima koji su se javili. naravno da sami izabiramo ono sto vjerujemo, i za sto smo odgovorni. ta ista vjerovanja, kada ih usvojimo, uslovljavaju i ogradjuju nasu realnost. namjera mi je podjeliti sa vama informacije, vezane za temu, koje nalazim zanimljivim. a nadam se da ce i vama biti zanimljivo ako si dozvolite saslusati bez predodredjenog misljenja. a kad pogledate, rado bih cula sva vasa misljenja.

dodje mi u misli scena iz Salingerovog romana "The Catcher in the Rye" u kojoj sedmogodisnji djecak kroz okno brodske kabine vidi kako komadici kore od narandze padaju u vodu, zato sto neko na palubi iznad guli narandzu. incident je djecaka naveo na razmisljanje te je zakljucio da nije u tom trenu pogledao kroz okno, za njega te kore nikada ne bi postojale. paralelu povucite sami. :)
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#8 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

nastavimo sa Davidom:'

David Wilcock profesionalni predavac i istrazivac drevnih civilizacija, nauke o svijesti i novih paradigma o materiji i energiji, takodjer je vidovit. u svom internacionalnom bestseleru "The Reincarnation of Edgar Cayce?" govori nam o nevjerovatnim slicnostima izmedju njega i Edgara i drugih bliskih clanova njihovih familija i prijatelja.

na donjem linku mozete pogledati Davidov dokumentarac u kojem se bavi mnogim pitanjima:

da li u nasem mozgu postoji miniaturni "stargate "?
da li su ga drevne kulture koristile da bi gledale i putovale kroz vrijeme?
da li danasnja americka vlada raspolaze takvom tehnologijom?
da li su vidjeli sta se desava oko 2012 g.?
...


The 2012 Enigma
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#9 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Ja bih ovu temu ipak poceo sa covjekom koji se zove James Randy!

Kako ih samo lovi i provaljuje to je cudo jedno. Par puta sam gledao njegova suceljavanja sa poznatim toboznjim parapsiholozima - komedija ziva. On je lik koji je svojevremeno provalio Uri Gellera.

Randy je bio profi madjionicar tako da ih cita ko bukvar. Cak nudi milion dolara svakome ko uspije da dokaze svoje paranormalne sposobnosti.

Ljudski um je jako podlozan prevarama i deluzijama pa tako i ovakvim ublehama.

Pozdrav...
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#10 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

ubleha ima u svakom polju ljudske djelatnosti, pa tako i u parapsihologiji. cvrsti dokazi o parapsiholoskim fenomenima su danas utemeljeni na mnogim ponovljenim eksperimentima, a ne na anegdotskim dokazima. uostalom, ne postoji potpuno siguran eksperiment u bilo kojem naucnom polju, i nije opravdano niti razborito zahtjevati od parapsihologije vise standarde epistemologije nego od drugih naucnih polja. ubleharenje i inkompetencija unutar parapsihologije se tretira jednako kao u bilo kojem drugom naucnom polju.

anomalni fenomeni nece nestati zbog nedostatka teorije. :wink:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#11 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Gaia wrote:ubleha ima u svakom polju ljudske djelatnosti, pa tako i u parapsihologiji. cvrsti dokazi o parapsiholoskim fenomenima su danas utemeljeni na mnogim ponovljenim eksperimentima, a ne na anegdotskim dokazima. uostalom, ne postoji potpuno siguran eksperiment u bilo kojem naucnom polju, i nije opravdano niti razborito zahtjevati od parapsihologije vise standarde epistemologije nego od drugih naucnih polja. ubleharenje i inkompetencija unutar parapsihologije se tretira jednako kao u bilo kojem drugom naucnom polju.

anomalni fenomeni nece nestati zbog nedostatka teorije. :wink:
Upravu si kada kazes da ubleha ima u svim poljima ljudske djelatnosti samo sto je generalno gledajuci sam koncept parapsihologije jedna velika ubleha! U nauci itekako postoje sigurne metode pri testiranjima bilo koje vrste. Uzmi za primjer teoriju relativiteta. Znas li koji je bio jedan od eksperimenata kojim je potvrdjena? Dva sinkronizirana atomska sata - jedan na zemlji jedan u supersonicnom avionu iznad iste. Rezultat da bi bio prihvatljiv eksperiment se vise puta radi sa razlicitim postavkama i faktorima i kalibrira se eksperimentima sasvim drugacije prirode od onog inicijalnog. Teorija relativiteta je prvi puta eksperimentalno dokazana promatranjem pomracenja sunca kada je potvrdjeno po teoriji predvidjeno gravitacijsko zakrivljavanje svjetlosti dok je prva kalibracija bila test sa satovima. Nakon toga nastavlja se sa daljim kalibriranjima dok se sa sigurnoscu ne utvrdi zakljucak da je teorija tacna.

Kaze meni jedna poznanica "bas sam mislila nesto o tebi kad ti zoves, cudno". Kazem joj da tu nema nista cudno. Radi se o cistoj koincidenciji. Ona gleda u mene i konta "joj ovog levata". :lol: I pitam ti ja nju "a sta je s svim onim trenucima kad si mislila nesto o meni a mog poziva nigdje, ni s glave? Koliko si puta mislila o meni i nisi primila moj poziv a koliko si puta primila poziv?" Smije se ona i veli "Ja ba, stvarno." E tako nesto ti je i sa parapsihologijom - racunaju se pogoci dok se promasaji samo tako ignoriraju! (vidis i sama kako ta metoda fercera na temama o svetim knjigama i nauci). :wink:

Navedi mi sada te cvrste dokaze, bas me zanimaju.

Pozdrav...
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#12 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by _veleposlanik »

Nase danasnje shvatanje je jako uslovljeno pragmatizmom. Uzimamo za gotovo da je "dokazana teorema" zakon, i time smo unaprijed zakljucili za svaku pojavu da je ista realna ukoliko je i prakticno dokaziva. To je na zalost veoma karakteristicno u materijalistickom dobu u kojem zivimo, sve sto se kosi sa "uspostavljenim" teorijama je etiketirano ublehom, paranojom...

Zbog toga, meni su jako interesantna istrazivanja gdje se spajaju dva svijeta, ovaj nas opipljivi i onaj za nas nevidljivi, nepoznati... Tako imamo Teoriju o Superstrunovima koja bi mogla "pokositi" sve do sada uspostavljene i "dokazane". Imamo i istrazivanja u mnogim drugim poljima, poput otkrica da misli stvaraju kvantnu energiju koja na neki nacin djeluje na okolinu... Astrologija je sama po sebi jos uvijek jedna nepoznata (pseudo)nauka koja bi mogla dati odgovore na bezbroj vjecitih pitanja...

Nije ispravno gledati sve kroz praksu, niti shvatati ovaj svijet kao jednu perfektnu jednacinu.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#13 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

_veleposlanik wrote:... Astrologija je sama po sebi jos uvijek jedna nepoznata (pseudo)nauka koja bi mogla dati odgovore na bezbroj vjecitih pitanja...
Koja su to vjecita pitanja na koje bi astrologija mogla dati odgovore?
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#14 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

NIN wrote:...
ti temi prilazis sa preduvjerenjem (nevjericom), a kada necemu ili nekome prilazimo sa preduvjerenjima onda ih izravno odbacujemo iz straha da ne bi unistili nas utvrdjeni nacin razmisljanja, neznajuci da na taj nacin potcjenjujemo svoj kapacitet. a ono sto izravno odbacujemo nemozemo razumjeti.

vidis, ja nauku smatram kao modernu religiju svijeta. nisam "naucnik" jer posmatram stvari iz drugog ugla. dakle ne uzimam mnogo u obzir naucne argumente ni kritiku jer su limitirane na funkcionalno polje i stoga onemogucavaju manifestiranje znacenja. svjesna sam da ovo sto govorim nece imati smisla za racionaliste ni za deklarirane materijaliste vec samo za one koji su spremni sljediti krivudave i ne uvijek logicne puteve ljudskih misli. razumjet ce oni koji su tolerantni prema paradoksima i dvosmislu i ne nastoje doci do razumijevanja putem eliminiranja jedne od opcija.

materijalni svijet, po meni, nije nista drugo do pozornica na kojoj se plazmira igra prototipova – pozornica na kojoj se oslikava svijest. nasa percepcija svijeta utice na nas zivot u njemu, nasa svijest oblikuje stvarnost. u obrnutom znacenju, nasa iskustva izgradjuju nase misli, na taj nacin stvarnost uoblicava svijest. nase misli stvaraju ono sto je stvarno i nasa zivotna iskustva proizvode misli. izmedju njih postoji reciprocitet; ono sto trazimo utice na ono sto vidimo, zato opisati "stvari onakvima kakve jesu" sa moje i tvoje ili necije trece tacke gledista nije bezuslovno isto. svako tumaci zavisno od razlicite grupe ubjedjenja.

ali, evo, ponudit cu ti jedan od najcvrscih naucnih dokaza:

duh definiramo kao energiju svakog ljudskog bica (ili zivotinje) koji su zivjeli na ovoj planeti i nisu vise u fizickom obliku. a cvrsto dokazana naucna cinjenica je da energija ne moze biti stvorena ili unistena vec samo transformirana. prema tome, kada energija fizickog tijela umre, ona se vraca u duhovnu energiju, tj. svoju izvornu formu. ocit primjer ovakve transformacije je voda; kada kljuca pretvara se u paru, a kada se ohladi opet se kondenzira u vodu – beskonacni ciklus.

:dance: :sax:


"I shall not commit the fashionable stupidity of regarding everything I cannot explain as a fraud." - C.G.Jung

"The most exciting phrase to hear in science, the one that heralds new discoveries, is not 'Eureka!' but 'That's funny ...'." - Isaac Asimov

"The real voyage of discovery consists not in seeking new landscapes, but in having new eyes" - Marcel Proust

"My religiosity consists in a humble admiratation of the infinitely superior spirit that reveals itself in the little that we, with our weak and transitory understanding, can comprehend of reality" – A. Einstein
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#15 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

_veleposlanik wrote:Nase danasnje shvatanje je jako uslovljeno pragmatizmom. Uzimamo za gotovo da je "dokazana teorema" zakon, i time smo unaprijed zakljucili za svaku pojavu da je ista realna ukoliko je i prakticno dokaziva. To je na zalost veoma karakteristicno u materijalistickom dobu u kojem zivimo, sve sto se kosi sa "uspostavljenim" teorijama je etiketirano ublehom, paranojom...

Zbog toga, meni su jako interesantna istrazivanja gdje se spajaju dva svijeta, ovaj nas opipljivi i onaj za nas nevidljivi, nepoznati... Tako imamo Teoriju o Superstrunovima koja bi mogla "pokositi" sve do sada uspostavljene i "dokazane". Imamo i istrazivanja u mnogim drugim poljima, poput otkrica da misli stvaraju kvantnu energiju koja na neki nacin djeluje na okolinu... Astrologija je sama po sebi jos uvijek jedna nepoznata (pseudo)nauka koja bi mogla dati odgovore na bezbroj vjecitih pitanja...

Nije ispravno gledati sve kroz praksu, niti shvatati ovaj svijet kao jednu perfektnu jednacinu.
pa daa. :thumbup:
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#16 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Gaia wrote:
NIN wrote:...
ali, evo, ponudit cu ti jedan od najcvrscih naucnih dokaza:

duh definiramo kao energiju svakog ljudskog bica (ili zivotinje) koji su zivjeli na ovoj planeti i nisu vise u fizickom obliku. a cvrsto dokazana naucna cinjenica je da energija ne moze biti stvorena ili unistena vec samo transformirana. prema tome, kada energija fizickog tijela umre, ona se vraca u duhovnu energiju, tj. svoju izvornu formu. ocit primjer ovakve transformacije je voda; kada kljuca pretvara se u paru, a kada se ohladi opet se kondenzira u vodu – beskonacni ciklus.
Eto ja ulazim u dijalog sa preduvjerenjem. :D Ako je ko vise knjiga od mene procitao o misterijama i parapsiholoskim fenomenima (i dan danas imam neke od tih knjiga) onda ne znam. Bas me je citanje ovakve literature i razuvjerilo u ove stvari. Racionalna objasnjenja ovakvih stvari su monogo, monogo zanimljivija i uzbudljivija, vjeruj mi! :D (knjige koje su se bavile prirodno-socijalnim objasnjenjima ovih fenomena sam kasnije nasao mnogo zanimljivijim i, naravno, dosta logicnijim). Ja bih tebi preporucio da malo bacis teziste na psihologiju i kako ona objasnjava ove fenomene. Takodjer, nije zgorega napomenuti i to da parapsiholozi izvrsno poznaju ljudsku psihu!

I kazes duh definiramo? Ko to definira?

Zakon ocuvanja energije jeste cvrsto dokazana cinjenica, zato i jeste zakon, ali kakve to veze ima sa pretpostavkama i spekulacijama o toboznjem duhu? Jedina poveznica izmedju duha i naucne cinjenice je tvoja pretpostavka da je duh energija. Ali, da li je? Ovo tvoje stoji samo onda ako mi dokazes da je duh energija.

(p.s. prvo pokusaj definirati energiju onda pogledaj jos par fizikalnih zakona o vezi energije i mase, i tako to :wink: .)

Pozdrav...
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#17 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Shoshana »

Gaia wrote:
duh definiramo kao energiju svakog ljudskog bica (ili zivotinje) koji su zivjeli na ovoj planeti i nisu vise u fizickom obliku. a cvrsto dokazana naucna cinjenica je da energija ne moze biti stvorena ili unistena vec samo transformirana. prema tome, kada energija fizickog tijela umre, ona se vraca u duhovnu energiju, tj. svoju izvornu formu. ocit primjer ovakve transformacije je voda; kada kljuca pretvara se u paru, a kada se ohladi opet se kondenzira u vodu – beskonacni ciklus.
MOj ce se 'duh', bogami, pretvoriti u toplotnu energiju. Na kojih 900'C ;-)
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#18 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Shoshana »

A, evo i sta nam astrologija porucuje kojih 5 biliona godina u buducnosti: Brace for impact, Andromeda attacks!

Image
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#19 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Shoshana wrote:A, evo i sta nam astrologija porucuje kojih 5 biliona godina u buducnosti: Brace for impact, Andromeda attacks!
Mnogo prije nego sto se to desi astrologija nam predvidja da ce nas jedna zvijezda bas ono fino izdinstati i polijepo proprziti. :D
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#20 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Shoshana »

NIN wrote:
Shoshana wrote:A, evo i sta nam astrologija porucuje kojih 5 biliona godina u buducnosti: Brace for impact, Andromeda attacks!
Mnogo prije nego sto se to desi astrologija nam predvidja da ce nas jedna zvijezda bas ono fino izdinstati i polijepo proprziti. :D
Ja se jos uvijek sjecam emotivnog soka koji je kod mene izazvala Asimova knjizica u kojoj predstavlja moguce krajeve zivota na Zemlji (ne sjecam se vise naslova). MO's misliti, meni nekih 12-ak godina, taman prolazim kroz ove neke 'duhovne periode' - sve mi se iluzije razbise... Nego, da ne ceprkam po internetu, ako imas u glavi naslov knjige, de mi dobaci da idem opet procitati :oops:
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#21 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

NIN wrote:...
hvala tebi na savjetu, mada ga nisam od tebe trazila. u mojoj "knjizi" onaj koji drugima samozvano nudi savjete, cini to iz potrebe za osjecajem superiornosti nad primaocem svojih mudrih rijeci. :D previse entuzijastican savjetodavac dolazi do prebrzih zakljucaka o tome sta drugome treba i koliko zna. a prvi i fundamentalni korak ka boljitku sopstvene sposobnosti prenosenja ekspertize je u sposobnosti odbacivanja odanosti 1) svojim razlaganjima i 2)svojoj potrebi da se osjecamo bistrijim ili vrijednijim od drugih. :wink:

mislim da sam svoje vidjenje izlozila dovoljno jasno. i kao sto rekoh ono sto izravno odbacujemo nemozemo razumjeti ma koliko se upinjali. tako da zalud gubis vrijeme i energiju u nastojanju da me uvuces u igru dokaznih cinjenica. ako te ova tema zanima striktno sa naucnog aspekta, onda si otvori novu temu i udri cinjenicnim dokazivanjem, ha ja! :D mozda nam uspijes i cinjenicno dokazati da duh nije energija. :-D
User avatar
Gaia
Posts: 1383
Joined: 10/10/2006 10:39

#22 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Gaia »

Shoshana wrote:
Gaia wrote:
duh definiramo kao energiju svakog ljudskog bica (ili zivotinje) koji su zivjeli na ovoj planeti i nisu vise u fizickom obliku. a cvrsto dokazana naucna cinjenica je da energija ne moze biti stvorena ili unistena vec samo transformirana. prema tome, kada energija fizickog tijela umre, ona se vraca u duhovnu energiju, tj. svoju izvornu formu. ocit primjer ovakve transformacije je voda; kada kljuca pretvara se u paru, a kada se ohladi opet se kondenzira u vodu – beskonacni ciklus.
MOj ce se 'duh', bogami, pretvoriti u toplotnu energiju. Na kojih 900'C ;-)
bogami, "on" ce odleprsati mnogo prije nego ti tijelo stigne do krematorija. :wink:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#23 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by Shoshana »

Gaia wrote: bogami, "on" ce odleprsati mnogo prije nego ti tijelo stigne do krematorija. :wink:

Tvoj mozda i hoce, ne osporavam, ali moj garantovano nece... U mojoj svetoj knjizi se kaze da kada voda prestane proticati kroz turbinu - struje vise nema. Mada su i voda i turbina idalje tu.
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#24 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Gaia wrote:
NIN wrote:...
hvala tebi na savjetu, mada ga nisam od tebe trazila. u mojoj "knjizi" onaj koji drugima samozvano nudi savjete, cini to iz potrebe za osjecajem superiornosti nad primaocem svojih mudrih rijeci. :D previse entuzijastican savjetodavac dolazi do prebrzih zakljucaka o tome sta drugome treba i koliko zna. a prvi i fundamentalni korak ka boljitku sopstvene sposobnosti prenosenja ekspertize je u sposobnosti odbacivanja odanosti 1) svojim razlaganjima i 2)svojoj potrebi da se osjecamo bistrijim ili vrijednijim od drugih. :wink:

mislim da sam svoje vidjenje izlozila dovoljno jasno. i kao sto rekoh ono sto izravno odbacujemo nemozemo razumjeti ma koliko se upinjali. tako da zalud gubis vrijeme i energiju u nastojanju da me uvuces u igru dokaznih cinjenica. ako te ova tema zanima striktno sa naucnog aspekta, onda si otvori novu temu i udri cinjenicnim dokazivanjem, ha ja! :D mozda nam uspijes i cinjenicno dokazati da duh nije energija. :-D
Ja prezadovoljan odgovorom!

:)
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#25 Re: parapsiholoski fenomeni

Post by NIN »

Shoshana wrote:
NIN wrote:
Shoshana wrote:A, evo i sta nam astrologija porucuje kojih 5 biliona godina u buducnosti: Brace for impact, Andromeda attacks!
Mnogo prije nego sto se to desi astrologija nam predvidja da ce nas jedna zvijezda bas ono fino izdinstati i polijepo proprziti. :D
Ja se jos uvijek sjecam emotivnog soka koji je kod mene izazvala Asimova knjizica u kojoj predstavlja moguce krajeve zivota na Zemlji (ne sjecam se vise naslova). MO's misliti, meni nekih 12-ak godina, taman prolazim kroz ove neke 'duhovne periode' - sve mi se iluzije razbise... Nego, da ne ceprkam po internetu, ako imas u glavi naslov knjige, de mi dobaci da idem opet procitati :oops:
Joj ne znam. Da ne lupam sad. :) Da nije Kraj vjecnosti il' kako vec...
Post Reply