Par pitanja za one koji poznaju islam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
kebele

#1 Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by kebele » 13/05/2009 16:20

Zanimaju me odgovori na sljedeća moja pitanja...

- Zašto neki odrasli muškarci (muslimani) ne briju bradu, je li to po nekom vjerskom propisu ili je sunet, ili samo znak raspoznavanja određene skupine ljudi, nešto slično?

- Zašto ista grupa ovih gore pomenutih vjernika podvrče svoje pantalone do iznad članaka? Je li to neki propis, sunet ili samo znak raspoznavanja određene grupe ljudi? Kao što se raspoznaju recimo neki mafijaši po utrpavanju trenirke i tako tih modnih nelogičnosti, samo da na sebe skrenu pažnju. Možda mi je ružna usporedba, nisam tu da bilo koga vrijeđam, ali me zanimaju odgovori na ova dva pitanja.

Unaprijed hvala. :|

frla

#2 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by frla » 13/05/2009 16:51

kebele wrote:Zanimaju me odgovori na sljedeća moja pitanja...

- Zašto neki odrasli muškarci (muslimani) ne briju bradu, je li to po nekom vjerskom propisu ili je sunet, ili samo znak raspoznavanja određene skupine ljudi, nešto slično?

- Zašto ista grupa ovih gore pomenutih vjernika podvrče svoje pantalone do iznad članaka? Je li to neki propis, sunet ili samo znak raspoznavanja određene grupe ljudi? Kao što se raspoznaju recimo neki mafijaši po utrpavanju trenirke i tako tih modnih nelogičnosti, samo da na sebe skrenu pažnju. Možda mi je ružna usporedba, nisam tu da bilo koga vrijeđam, ali me zanimaju odgovori na ova dva pitanja.

Kao laik koji nije neki poznavalac vjere, mogu ti reci da si postavio veoma dobro pitanje a ustvari tu se samo radi o povrsnom poznavanju vjere. Naime, prva naredba u Kur'anu je "IKRE" to jeste uči, čitaj i proucavaj u ime svoga Gospodara i to je farz svim muslimanima. Danas nazalost muslimani umjesto da se bave "sustinom" svoju paznju usmjeravaju na "formu". Umjesto da se bave "uzrocima" svoga stanja oni se bave "posljedicama". Dok na zapadu proizvode mikrocipove na istoku uzgajaju krompir. Nazalost u Bosni neki nisu shvatili sustinu vjerovanja pa su "formi" dali prednost nad "sustinom". Sa druge strane zeni je u Kur'anu strogo naredjeno pokrivanje kao i nacin.
Last edited by frla on 13/05/2009 16:56, edited 1 time in total.

medaaa

#3 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by medaaa » 13/05/2009 16:51

Image

BHF_Manijak

#4 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 13/05/2009 17:40

Brada u islamu je sunnet,dakle ako hoces pustis ako neces brijes il fazoniras zavisi ko sta voli,dakle nije pod moranjem...sto jednom Mustafa Spahic,uvazeni efendija rece,jadnici misle ako puste bradu do koljena misle uci ce direkt u Dzennet...eh nadam se da ti je sad malo jasnije..sto kolega frla rece,sve je to stvar forme,a recimo posljednja stvar slijedjenja Poslanika a.s jeste kopiranje njegova oblacenja,a danas mnoge vidimo u gulabijama kako hodaju,sto je za nase podneblje cudno i smijesno,ne moze se arapska nosnja u Bosni nosit kao ni obratno,tamo se nosi siroko i svijetlo zbog vrcuina,ovdje nesto drugo itd itd,dakle komplet sunnet,bar glede nosnje nije primjenjljiv...braca nasa koja preferiraju duzu bradu tzv selefije ili u narodu poznatiji kao "vehabije" su ti zasupnici brada o kojima ti pitas,mada vidim i nekoliko apsurda u tom svemu,slijedi Poslanika u nosenju brade a u dzamiji ode posliije farzova i ne klanja sunnete i na ostaje na tespihu koji je sunnet,al eto...mada i sama brada mi kod njih djeluje dosta neurodno i zapusteno,mislim da sam Poslanik aljehisselam je to mnogo bolje njegovao,ali nije to tema...

sto se skracivanja pantola tice,takodjer jedan vid pretjerivanja i izvlacenje iz konteksta hadisa!!jedne prilike je Poslanik rekao,da ne dopustimo da nam se odjeca vuce po podu iz oholosti...eh braca selefije su to uzeli kao argument za skracivanje pantola,mada,po meni postoji neka normalna granica,a usput jedne prilike je Ebu Bekr pitao Poslanika,da li ja moram povrnuti odjecu kako se ne bi vukla po podu,a Poslanik je odgvorio ne,jer ti to ne cinis iz oholosti...dakle normalne nogavice su uredu i cisto sumnjam da iko od nas pusti,pantole,odijelo da mu se vuce po podu,vec je to sve u u nrmalnoj nekoj velicini,al eto svak svoje zna...

nadam se da su ti ovi odgovori pomogli!! ;)

kebele

#5 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by kebele » 13/05/2009 18:01

Svaka čast, BHF i Frla.

Znači, ipak se radi o "modi" to jest "uniformi" pojedinih grupa, koji su slučajno muslimani. I ja dijelim to mišljenje da u Bosni ne moraš baš bukvalno nositi arapsku odjeću, prilagođenu za velike vrućine, a ovamo snijeg zapadao do koljena! Tačno tako.

Sad se nameće jedno drugo pitanje. Ko to određuje šta je sunet (ili kako ti napisa "sunnet")? Je li sunnet samo ono čega ima u hadisima, ili ima i drugih "izvora" za sunnete?

BHF_Manijak

#6 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 13/05/2009 18:21

Najkrace receno i definisano,sunnet ti je sva praksa Bozijeg Poslnika,sta je rekao,radio i sutnjom odobrio da se radi...imas nekoliko vidova slijedjenja sunneta od govora,radnji,ponasanja prema ljudima,a kako rekoh zadnji vid je slijedjenje nosnje...naravno da nema logike obuci araapski nosnju kod nas u po decembra,mislim to je jasno ko dan,ali vecina bar muslimana kada bi se trudila da bar kopiraju moral Poslanika,odnos sa ljudima,prema zenama,djeci,mislim da bi bilo velikog napretka,a sve dotle dok se budu "sitnicama" bavili,tj da l treba zavrnuti nogavice do clanka il ne,da li treba bradu malo pustit,brijati,il pustit do stomaka itd itd,do tad necemo imati napretka garant...a takodjer danas mnogi uzimaju sitnice neke dok zanemaruju krucijalne stvari,lupam sad,ne klanja namaze nikako a zeli slijedit sunnet psolanika...izvori sunneta su ti hadiske zbirke,najrelevantnije su Buharijina i Muslimova,ali potoje jos neke zbirke koje su islamski atuoriteti pisali,tu je vecina stvari vezaana za sunnet izrecena,dakle izvora nema nego je sam sunnet uz Kur`an jedan od dva glavna izvora serijat ;)
ako imas jos drug kakvih pitanja,bujrum,ako znadnemo odgovorit cemo,ako ne znadnemo naci cemo nekoga ko zna pa cemo se potrditi da odgovorimo... ;-)

dinocaus

#7 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by dinocaus » 13/05/2009 18:37

kebele wrote:Zanimaju me odgovori na sljedeća moja pitanja...

Hadisi sto se tice pustanja brade.
Buharija i Muslim bilježe od Ibn Omera r.a. da je Allahov poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, rekao: “Podkraćujte brkove a puštajte brade.” (Buharija 5443, Muslim 600).
U drugoj predaji stoji: “Razlikujte se od mušrika! Podkraćujte brkove a puštajte brade.” (Muslim 602)
Imam Muslim bilježi hadis od Ebu Hurejre r.a. da je Poslanik, sallallahu 'alejhi we sellem, rekao: “Razlikujte se od vatropoklonika! Podkraćujte brkove a puštajte brade.” (Muslim 382)

A sto se tice nogavica imaju ovi hadisi koje sam uspio naci u zbirci.

Prenosi se da je Ibn Omer, r.a., rekao:
- Naisao sam pored Bozijeg Poslanika, a.s., a donji dio moje odjece
bio je prilicno spusten.
"Abdullah, podigni odjecu!" - kazao mi je i ja sam je podigao.
"Jos!" - rekao je i ja sam je jos podigao, i danas se toga drzim.
- Dokle (si je podigao)? - upitali su ga neki ljudi i on je rekao:
-Do sredine potkoljenica!

(Muslim)

Prenosi se da je Muhammed ibn Zijad rekao:
- Cuo sam Ebu Hurejru, r.a., kako, vidjevsi jednog covjeka kako vuce svoju
odjecu, udara nogom o zemlju - a bijase to namjesnik Bahrejna - i govori: Stize namjesnik!
Stize namjesnik! - kaze:
- Boziji Poslanik, a.s., je rekao:
"Allah, zbilja, nece ni pogledati onoga koji iz objesti bude vukao svoju odjecu!"

(Muslim)

Ti si sada postavio pitanje zasto, pa ja mislim da tako rade zato sto je to praksa Muhammed, sallallahu alejhi we selleme, i volio bih da je tako.

kebele

#8 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by kebele » 14/05/2009 15:24

BHF_Manijak wrote:Najkrace receno i definisano,sunnet ti je sva praksa Bozijeg Poslnika,sta je rekao,radio i sutnjom odobrio da se radi...
Pa na prvi pogled zvuči logično... ali zar baš bukvalno sve?
Npr. čitao sam nedavno na jednom sajtu koji se bavi i vjerskim temama, da je Muhamed a.s. u svojim kasnim godinama oženio vlastitu rodicu (ispravite me ako pišem dezinformacije i pogrešne riječi).

Ovo gore napisano "pravilo" oko sunneta bi značilo da je sunnet i ženidba osoba u srodstvu u poznim životnim godinama, a svi znamo da to nije sunnet, jel tako? Znači mora da postoji neka bolja definicija sunneta.

Atrus

#9 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Atrus » 14/05/2009 15:28

Pa bradu nose bradonje, a kratke pantalone Raja, Gaja i Vlaja. E, sad bradonje+pacici je GRESKA PRIRODE Br. 58975 i kao takva nestat ce daljim tijekom evolucije (brada ce ugusiti pacice). Eto toliko od mene. Mozda koji hadjiblecak zna bolje.

Compact

#10 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Compact » 14/05/2009 15:30

kebele wrote:
BHF_Manijak wrote:Najkrace receno i definisano,sunnet ti je sva praksa Bozijeg Poslnika,sta je rekao,radio i sutnjom odobrio da se radi...
Pa na prvi pogled zvuči logično... ali zar baš bukvalno sve?
Npr. čitao sam nedavno na jednom sajtu koji se bavi i vjerskim temama, da je Muhamed a.s. u svojim kasnim godinama oženio vlastitu rodicu (ispravite me ako pišem dezinformacije i pogrešne riječi).

Ovo gore napisano "pravilo" oko sunneta bi značilo da je sunnet i ženidba osoba u srodstvu u poznim životnim godinama, a svi znamo da to nije sunnet, jel tako? Znači mora da postoji neka bolja definicija sunneta.
Pitanje je izlizano. Mislim da nako ovih divnih odgovora od strane forumaša koji su upućeni u problematiku, ipak nisi zadovoljan, jer tvoje pitanje nije iskreno već provokativno. I ptice na granam znaju da su obilježja koja nose današnji muslimani (u cijelom svijetu) utemeljena u vjerskim knjigama!

Compact

#11 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Compact » 14/05/2009 15:31

Atrus wrote:Pa bradu nose bradonje, a kratke pantalone Raja, Gaja i Vlaja. E, sad bradonje+pacici je GRESKA PRIRODE Br. 58975 i kao takva nestat ce daljim tijekom evolucije (brada ce ugusiti pacice). Eto toliko od mene. Mozda koji hadjiblecak zna bolje.
Pazi eto šintora!

kebele

#12 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by kebele » 14/05/2009 15:39

Ako su "brade utemeljene u vjerskim knjigama", zašto onda veliki bosanski muslimani npr. uvaženi prof. dr. Enes Karić ili prof. Mustafa Spahić i mali milion ostalih bosanskih muslimana ne puštaju brade?

Compact

#13 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Compact » 14/05/2009 15:43

kebele wrote:Ako su "brade utemeljene u vjerskim knjigama", zašto onda veliki bosanski muslimani npr. uvaženi prof. dr. Enes Karić ili prof. Mustafa Spahić i mali milion ostalih bosanskih muslimana ne puštaju brade?
Pitaj ih!

slavkoimamodilera

#14 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by slavkoimamodilera » 14/05/2009 15:44

kebele wrote:Ako su "brade utemeljene u vjerskim knjigama"....
Zato sto su opcenito "vjerske knjige" predmet tumacenja ljudi, a kada ljudi tumace nesto, onda je se to pocesto ispostavi kao vrlo rastezljivo ;-)

Atrus

#15 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by Atrus » 14/05/2009 15:45

kebele wrote: Pa na prvi pogled zvuči logično... ali zar baš bukvalno sve?

Jao, pa to je bilo sve takooo davno i ko zna sta su Arapi radili prije toliko vjekova. Istorija se pretvorila u mit, a mitu svako nesto svoje dodaje. Recimo, ajatlah jede nesto masno (pitu) i ukapa pantalone. Pogresno opere pantalone i one se skupe poslije pranja. Ajatolah onda mozda izdadne propis da se ne jede pita, ako si u pantalonama. Mislim, sve je moguce.

BHF_Manijak

#16 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 14/05/2009 15:48

Brada nmije utemeljena Svetom knjigo,Kur`anom,da budemo jasni,stoga nije obavezna!ako hoces nosi,ako neces ne moras,dakle do tebe je,ako je nosis ne grijesis ako ne nosis isto tako...slobodna volja,pa prepusti masti,da li ti stoji ili ne... :D
a jos nesto vezano za sunnet,bar kad si spomenuo zenidbu,vidis...recimo u sunnetu dosta i TRADICIJE imas tamosnjih arapa,recimo sto je za NASE PODNEBLJE nepojmljivo...upravo to sto si spomenuo zenidba nekih daljih rodica i to,zamisli kod nas da se neko ozeni rodicom il uda za rodjaka pa makar i daljeg,kakav bi to haos ispao,jer je to nama apsolutno strano i kolikoo god to dozvoljeno vjerom bilo,za nas nije uredu,dakle ima dosta i do tradicije!recimo kod Areapa je normalno ozeniti curu/icu od nekih 12-13 godina,ako je stekla punoljetsvo po islamu,koje nastupa prvim menstruacionim ciklusom,a zamisli kod nas to izvesti?!prvo sto bi te proglasili pedofilom,pa onda zatvorili pa jos onda i izdegenecili!! :D dakle,neke stvari se ne mogu 100% reflektovati i prebaciti iz Saudijske Arabije i ovamo prenijet,koliko god sunnet bile,jer sem sunneta jedan od izvora serijata jesu i obicaji,narodni,koji su zastupljeni u tom mjestu...pa je razumljivo da necemo ovdje kako smo vec ranije rekli,nositi arapsku odjecu u po decembra ma koliko ona sunnet bila ;)

BHF_Manijak

#17 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 14/05/2009 15:50

Atrus wrote:Pa bradu nose bradonje, a kratke pantalone Raja, Gaja i Vlaja. E, sad bradonje+pacici je GRESKA PRIRODE Br. 58975 i kao takva nestat ce daljim tijekom evolucije (brada ce ugusiti pacice). Eto toliko od mene. Mozda koji hadjiblecak zna bolje.
To ti mangup?! :wink: mislimd a bi mogao na jedno hladjanje...ne znam kojeg se djavola vrtis po vjerskim temama,klasicni provokator i ohladi sa vrijednjanjem,govoris za vjeru da je amoralna a prije bi se to za tebe moglo reci,ako tome ateziam uci,onda neces daleko dogurati!!malo knjiga procitaj i nauci se kulturi komunikacije!!!

kebele

#18 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by kebele » 14/05/2009 17:04

BHF_Manijak wrote:... dakle,neke stvari se ne mogu 100% reflektovati i prebaciti iz Saudijske Arabije i ovamo prenijet,koliko god sunnet bile,jer sem sunneta jedan od izvora serijata jesu i obicaji,narodni,koji su zastupljeni u tom mjestu...pa je razumljivo da necemo ovdje kako smo vec ranije rekli,nositi arapsku odjecu u po decembra ma koliko ona sunnet bila ;)
Eh, BHF, upravo to i ja govorim. Neki su sebi uzeli za pravo da uz vjeru prišlepaju i kulturu jednog naroda, u ovom slučaju arapsku. Mi Bosanci nemamo ništa s tim. Jednostavno, to su dva različita svijeta, u kultrno-geografskom smislu, jedina poveznica jeste ista vjera, ali naš problem je izgleda u tome što neki ljudi žele da uz vjerske običaje nakaleme i kulturu i tradiciju jednog, nama dalekog naroda. Ovo je Europa, ako su možda neki zaboravili pogledati na kartu.

:bih:

BHF_Manijak

#19 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 14/05/2009 17:53

Pa upravo to je to...mislim,jadnici misle da ako se sto vise "arapskije" ponasaju da ce u Dzennet uci onako na foru...a u Kur`anu na xx mjesta se obraca sa "O ljudi..." ne kaze se o Arapi,o Bosanci,o Englezi...vec LJUDI;generalizirajuci sviju,dakle nije bitno ko si,sta si,vec sta u srcu nosis!!mnog danas gledaju na formu nego na samu sustinu,da se razumijemo,pisem ovo sve kao vjernik koji maksimalno se trudi da se proidrzava vjre i propisa,ne nosim samo muslimansko ime,dakle nisam "poslijeratni" extrem,ali neke stvari se moraju razjasniti....ne kazem sad,da mi mozemo namaz klanjati kako hocemo,da mozemo postiti kad hocemo,da mozemo se jednostavno ponasati i odredjivati pravila kako hocemo,ali neke stvari ne moze 100% prenijeti iz Arabije ovdje,ma koliko zeljeli...postoji toliko drugih stvari,na hiljade iz sunneta kojih se na veliku ZALOST mnogi ne pridrzavaju a od mnogo vece su koristi od same brade a hoce da kazu kako su veliki muslimani puistajuci bradu...to je nespojivo,krenimo samo od odnosa jedni prema drugih,odnosa prema zenama,sve je to Poslanik pokaoa primjerom...al jok,bitnije je kako se obuci,nego kako ces se prema komsiji svome ponasati i ophoditi.... :(

ExNihilo
Nindža revizor

#20 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ExNihilo » 14/05/2009 18:04

BHF_Manijak wrote:Brada nmije utemeljena Svetom knjigo,Kur`anom,da budemo jasni,stoga nije obavezna!ako hoces nosi,ako neces ne moras,dakle do tebe je,ako je nosis ne grijesis ako ne nosis isto tako...slobodna volja,pa prepusti masti,da li ti stoji ili ne... :D
a jos nesto vezano za sunnet,bar kad si spomenuo zenidbu,vidis...recimo u sunnetu dosta i TRADICIJE imas tamosnjih arapa,recimo sto je za NASE PODNEBLJE nepojmljivo...upravo to sto si spomenuo zenidba nekih daljih rodica i to,zamisli kod nas da se neko ozeni rodicom il uda za rodjaka pa makar i daljeg,kakav bi to haos ispao,jer je to nama apsolutno strano i kolikoo god to dozvoljeno vjerom bilo,za nas nije uredu,dakle ima dosta i do tradicije!recimo kod Areapa je normalno ozeniti curu/icu od nekih 12-13 godina,ako je stekla punoljetsvo po islamu,koje nastupa prvim menstruacionim ciklusom,a zamisli kod nas to izvesti?!prvo sto bi te proglasili pedofilom,pa onda zatvorili pa jos onda i izdegenecili!! :D dakle,neke stvari se ne mogu 100% reflektovati i prebaciti iz Saudijske Arabije i ovamo prenijet,koliko god sunnet bile,jer sem sunneta jedan od izvora serijata jesu i obicaji,narodni,koji su zastupljeni u tom mjestu...pa je razumljivo da necemo ovdje kako smo vec ranije rekli,nositi arapsku odjecu u po decembra ma koliko ona sunnet bila ;)

"O Vjerovjesnice, Mi smo ti dozvolili da budu žene tvoje one kojima si dao
vjencane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena, i kceri
amidža tvojih, i kceri tetaka tvojih po ocu, i kceri daidža tvojih, i kceri tetaka tvojih
po materi
koje su se s tobom iselile, i samo tebi, a ne ostalim vjernicima - ženu-vjernicu
koja sebe pokloni Vjerovjesniku, ako Vjerovjesnik hoce da se njome oženi - da ti ne bi
bilo teško. Mi znamo šta smo propisali vjernicima kada je rijec o ženama njihovim i o
onima koje su u vlasništvu njihovu. - A Allah prašta i samilostan je." (Al Ahzab, 50)

BHF_Manijak

#21 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 14/05/2009 18:12

Znam ja Ellinor da je to dozvoljeno,vrlo dobro znam...ali tu je takodjer tradicija igrala ulogu...evo da ja tebe pitam,iako je dozvoljeno po islamu i pred Bogom si rahat,bi li se ozenio za amidjinu kcerku?!iako mozda bi,zamisli kako bi na to kod nas narod reagovao...moze ti,nije problem ali ipak je kod nas to malo strano u odnosu na Arape,slozit ces se sa mnom...dalju rodicu je "sramota" ozeniti a kamo li sta vise..dakle,kod nas je tradicija takva da bi to bio u 99,9% slucajeva "neoprostivo" u familiji,hajd moj ti,dokazi nani nekoj il dedi da je to dozvoljeno!! ;-)

a usput,tek sad primjetih,ovaj se ajet ioanko samo na poslanika odnosi,a u ajetu o zenama koje su muskarcima zabranjene imas detaljno objasnjeno koje su to zene dozvoljene a koje ne! ;-)

ExNihilo
Nindža revizor

#22 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ExNihilo » 14/05/2009 18:16

BHF_Manijak wrote:Znam ja Ellinor da je to dozvoljeno,vrlo dobro znam...ali tu je takodjer tradicija igrala ulogu...evo da ja tebe pitam,iako je dozvoljeno po islamu i pred Bogom si rahat,bi li se ozenio za amidjinu kcerku?!iako mozda bi,zamisli kako bi na to kod nas narod reagovao...moze ti,nije problem ali ipak je kod nas to malo strano u odnosu na Arape,slozit ces se sa mnom...dalju rodicu je "sramota" ozeniti a kamo li sta vise..dakle,kod nas je tradicija takva da bi to bio u 99,9% slucajeva "neoprostivo" u familiji,hajd moj ti,dokazi nani nekoj il dedi da je to dozvoljeno!! ;-)
Istina je da bi na nasim podrucju izazvalo reakcije. Ali, ne mozemo, cisto sa islamskog stanovista, poistovjetiti Kur'ansku odredbu i tradiciju. Jer Kur'anska odredba trebala bi da igra univerzalnu ulogu u svakom vremenu i prostoru.

ExNihilo
Nindža revizor

#23 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ExNihilo » 14/05/2009 18:18

BHF_Manijak wrote:Znam ja Ellinor da je to dozvoljeno,vrlo dobro znam...ali tu je takodjer tradicija igrala ulogu...evo da ja tebe pitam,iako je dozvoljeno po islamu i pred Bogom si rahat,bi li se ozenio za amidjinu kcerku?!iako mozda bi,zamisli kako bi na to kod nas narod reagovao...moze ti,nije problem ali ipak je kod nas to malo strano u odnosu na Arape,slozit ces se sa mnom...dalju rodicu je "sramota" ozeniti a kamo li sta vise..dakle,kod nas je tradicija takva da bi to bio u 99,9% slucajeva "neoprostivo" u familiji,hajd moj ti,dokazi nani nekoj il dedi da je to dozvoljeno!! ;-)

a usput,tek sad primjetih,ovaj se ajet ioanko samo na poslanika odnosi,a u ajetu o zenama koje su muskarcima zabranjene imas detaljno objasnjeno koje su to zene dozvoljene a koje ne! ;-)
Ne. Nisi upravu. Postoje i ajeti i hadisi koji kazu da ono sto vazi za Poslanika vazi i za vjernike. Ako hoces citirat cu Kur'an. A ono sto vazi samo za Poslanika, naglasi se. Kao ova odredba da moze uzeti ženu koja se pokloni.

BHF_Manijak

#24 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by BHF_Manijak » 14/05/2009 18:19

Editovo sam post!odnosi se ajet samo na Poslanika alejhis-selam!procitaj do krja.... ;-)

ExNihilo
Nindža revizor

#25 Re: Par pitanja za one koji poznaju islam

Post by ExNihilo » 14/05/2009 18:21

BHF_Manijak wrote:Editovo sam post!odnosi se ajet samo na Poslanika alejhis-selam!procitaj do krja.... ;-)

O Vjerovjesnice, Mi smo ti dozvolili da budu žene tvoje one kojima si dao
vjencane darove njihove, i one u vlasti tvojoj koje ti je Allah dao iz plijena, i kceri
amidža tvojih, i kceri tetaka tvojih po ocu, i kceri daidža tvojih, i kceri tetaka tvojih
po materi koje su se s tobom iselile, i samo tebi, a ne ostalim vjernicima - ženu-vjernicu
koja sebe pokloni Vjerovjesniku
, ako Vjerovjesnik hoce da se njome oženi - da ti ne bi
bilo teško. Mi znamo šta smo propisali vjernicima kada je rijec o ženama njihovim i o
onima koje su u vlasništvu njihovu. - A Allah prašta i samilostan je.

Pogledaj boldirano. Kaze se da je ta odredba (zena koja se pokloni vjerovjesniku) dozvoljeno samo za poslanika. Sto znaci da je ovo prethodno dozvoljeno za sve vjernike.

Locked