Par pitanja o Islamu

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

KenCo

Par pitanja o Islamu

Post by KenCo » 04/02/2011 00:45

svaki dan otvara se mnogo religijskih tema i mnogo ljudi raspravlja bez potrebe. volio bih da ovo nije takva tema, dakle molim bez rasprava :)

mene interesuje stav islama o nastanku zemlje i covjeka ? da li islam prihvata evoluciju, kreacionizam ili nesto drugo ? kako se u ovu pricu uklapaju dinosaurusi i slicno ?

i drugo,
posto mislim da prakticiranje vjere mora donijeti dobro, ne samo na onom, nego i na ovom svijetu, interesuje me da li je ikad pokrenuto neko istrazivanje o uticaju klanjaja na fizicko zdravlje ljudi ? interesuje me ovo posto imam 25 godina a imam probleme sa ledjima, itd. kako se klanjanje odrazava na zdravlje covjeka ?

molim sve koji su upuceni da kazu svoje misljenje, i jos jednom molim bez svadja i rasprava 8)

Serenity

Re: Par pitanja o Islamu

Post by Serenity » 06/02/2011 20:47

Da bi podrobno objasnio, morao bih definirati svaki od pojmova, jer i evolucija je širok pojam, neko smatra da je ovo, drugi ono itd.

Ali općenito:
Islam ne prihvata evoluciju, sva bića su stvorena.
Dakle dinosaurusi su stvoreni i onda hodali po zemlji.
Da li se čovjek pojavio prije ili poslije njihovog izumiranja nije pojašnjeno.
Čovjek dolazi opet "gotov" na zemlju i počinje da sa ženom osnuje familiju itd.

Postoji jako mali broj ljudi koji žele da pomire evoluciju i islam, ali to ne prihvata niti jedna veča grupacija muslimana.

Što se tiče namaza kao fizioterapije, o tome ima više studija. U glavnom se govori o prednostima.
Još više istraživanja ima o uticaju Kur'anski riječi i ajeta na vodu i onda na čovjeka (jer se sastoji od vode).
Kristali se deformišu u recimo blage konstrukcije kada se govori o Allahovom imenu "Blagi", dok se nakostriješe kada se ponavlja Allahovo ime "Onaj koji strogo kažnjava".
Također su ispitivali uticaj Kur'ana na nervni sistem i konstatacija je da utiče smirujuće, isto kao što ima istraživanje slično tome o poeziji i istočnim istrumentima (naj, gitara, harfa).

Međutim, nisam pobornik toga da se mješa nauka u objašnjenje vjerskih fenomena. Stoga ti prije svega savjetujem konsultaciju sa doktorima, a ne da gledaš namaz kao lijek za fizičke bolove, iako naravno kroz dovu u namazu, možeš tražiti od Allaha da ti otkloni to pa tako bude uklonjeno, ali ne direktno da namaz zamjeni fizičku vježbu, te nijjete ne bi trebalo mješati.

KenCo

Post by KenCo » 06/02/2011 20:58

evo nasao sam jedan interesantan tekst kada je u pitanju stav islama o razvoju zivih bica :)

For the Muslim there is no need for separation between religion and science. It is understood from the Quran, revealed over 1,400 years ago, that there is both; "Creation" and "Evolution." And in both instances, it is only Allah who is "Able to do all things." In fact, it was the Muslim scientists, more than 1,000 years ago, who set the stage for the advancement of learning, technology and disciplines in science that we know today.

Allah has explained how He created everything in the universe and brought all life out of water. He created humans from earth (not monkeys) and there is no need to attempt fabrications of "links" to the animal world in Islam.

The Christian Bible says that Adam & Eve were both created here on Earth, less than 10,000 years ago. The Quran says that Adam & Eve were created in Heaven, and NOT on Earth. When they disobeyed God, He expelled them from Heaven, down to Earth.

Muslims believe that souls are assigned to humans 40 days after the human inception. The Quran says that angels retrieve human souls on two occasions. One occasion is when humans die. The other occasion is every time humans fall asleep. When humans wakeup, the angels release those souls back to them:

It is Allah that takes the souls (of men) at death; and those that did not die, during their sleep: those on whom He has passed the decree of death, He keeps back, but the rest He sends (to their bodies) for a term appointed. Verily in this are Signs for those who reflect.

[Noble Quran 39:42]

And Allah has Created every animal from water; of them are some creeping on their bellies; some walk on two legs; and some on four. Allah Creates what He wills: for sure Allah has Power over all things.

[Noble Quran 24:45]

The Quran has set a precedent 14 centuries before modern science, explaining in simple and direct terms about his "creation" of animals and their various functions and then assures us it is He who has the Power over everything. This statement includes the fact Allah can if He Wills, reshape and alter his creation as He Chooses. There is clear evidence within many species of alteration and changes within the species. However, there is no concrete evidence to support a cross over in development from one type to another, such as reptiles turning into birds or alligators turning into cows. The statements made in Quran are quite clear when Allah tells us of having brought forth other life forms and then destroying or replacing them with others. This again, does not imply evolution in the sense of one type becoming or changing into another.

Allah tells us He is Al-Bari, (The Shaper or Evolver) but once again, this does not mean He has a need to bring about each individual life form all from one kind. Actually, while reading the Quran you learn He has brought many types and shapes and sizes as He Wills. Changes within species occur even as quickly as one or two seasons, not even taking a whole year, much less millions as was supposed by Darwin.

Speaking of Charles Darwin, he was only an armature naturalist and had only observed the finches (birds) on the Galapagos Islands for the first time in the mid 1850s. He noticed that on each island the birds had different shaped beaks according to the type of food available on their particular island. For this reason, he assumed, the birds had progressed over millions of years and only the hardiest of the species had survived the climate and vegetation changes. However, this is totally inaccurate and was dismissed as a mere humor in a TV series on the educational channel in October of 1998. According to the scientists’ discoveries in that very same year, the effects of the weather phenomenon known as El Nino, the climate on these same exact islands had drastically changed in a single year within a number of months. And to their surprise, the eggs of the finches on each island hatched open producing birds with beaks already altered to accommodate the changes of their environment.

The commentator even said this shoots Darwin's theory completely down and he laughed.

There is no DNA research pointing to a connection between apes and humans as was supposed by the scientists and those who had financed them over the years. In fact, the barnyard pig is closer to humans in many aspects, than a monkey or a gorilla. Consider the fact, doctors use the skin from pigs to replace needed tissue on burn victims and the famous movie actor, John Wayne had a pig's heart valve installed in his own heart in a 1977 operation to save his life. It worked, too - until his smoking caused him to die of cancer.

The rational approach to the whole subject is rather simple. Just as He is able to Create the universe and bring forth life, it is simple also for Him to produce as many different types of forms of life as He Wills. No problem for Him, after all - He is the Creator and He is the Shaper. And most important, He can change anything as He Wills - even today.

KenCo

Post by KenCo » 06/02/2011 21:02

da li ima neko prakticna iskustva kada je namaz u pitanju i njegov uticaj na zdravlje ?

npr, ljeti , kada je jacija kasno ne moze covjek leci prije 23:00, sa druge strane mora istati oko 4 najkasnije zbog sabaha, a poslije sabaha nije preporuceno spavati. iako i sam prakticiram vjeru, ovo ipak ne izgleda zdravo jer covjek treba bar 7 sati sna a o djeci da ne govorim.
ja vjerujem da je sve u vjeri dobro i korisno pa volio bih na ovoj temi da vidim i konkretne primjere. evo moze li mi iko ovo objasniti kada je u pitanju klanjanje ljeti :?

ares

Post by ares » 06/02/2011 21:10

Selam!

Evo brate jedan lijep isjecak sa jedne debate.. Debata se moze naci na interentu na youtube-u na vise jezika (engleski, njemacki, pa i na bosanskom ima - ne na youtube nego na islamskim stranicama). Necu puno duziti, kao sto rekoh ovdje ti je samo jedan link o nastanku universuma. Ako budes zainteresovan imas linkova sa strane pa bujrum brate gledaj...

Nadam se da ces se pozabaviti najljepsom, najispravnijom, i jednom kod Boga priznatom vjerom, Islamom. Samo ti zelim da se sa njom pozabavis. Jer ko se sa Islamom pozabaviti (sa iskrenim nijetom da spozna Istinu, bez prerasuda koje nam plasiraju razne TV i radio stanice) taj ce ubrzo postati Islam odnosno musliman, jer u Islamu nema ni jedne jedine mane niti greske!!!!! Da ti Allah dz.s. olaksa i uputi na pravi put. Amin

Evo link: http://www.youtube.com/watch?v=Y1XgzzHg ... re=related

Esselamu alejkum

ares

Post by ares » 06/02/2011 21:18

KenCo wrote:da li ima neko prakticna iskustva kada je namaz u pitanju i njegov uticaj na zdravlje ?

npr, ljeti , kada je jacija kasno ne moze covjek leci prije 23:00, sa druge strane mora istati oko 4 najkasnije zbog sabaha, a poslije sabaha nije preporuceno spavati. iako i sam prakticiram vjeru, ovo ipak ne izgleda zdravo jer covjek treba bar 7 sati sna a o djeci da ne govorim.
ja vjerujem da je sve u vjeri dobro i korisno pa volio bih na ovoj temi da vidim i konkretne primjere. evo moze li mi iko ovo objasniti kada je u pitanju klanjanje ljeti :?

Selam KenCo!

Ja nisam siguran kompetentan da ti odgovaram na ovakva pitanja. Ja ti jedino mogu ubaciti koji hadis, ajet ili u obliku linka na kojem se mozes vise informisati.

Posavjetovao bih te da se pozabavis prvo ozbiljnijim i krupnijim pitanjima, pa da onda ides u ovakve "detalje" i "sitnice" Sto se tice ovog propisa ja mislim da se radi o mustehabu -pozeljno dijelo (ako neko ima izvor u hadisima neka ga ubaci da ja ne trazim sada - ukoliko nisam u praeu neka me ispravi). Sto bi znacilo ukoliko si ti tu vece legao kasnije i moras ranije ustati, ti se naravno mozes vratiti u krevet i odspavati jos koji sat i ne moras biti budan.

Serenity

Post by Serenity » 12/02/2011 11:42

KenCo wrote:da li ima neko prakticna iskustva kada je namaz u pitanju i njegov uticaj na zdravlje ?

Brate, pitanje ti je jednostavno i vidi se da je od srca. Prije svega bitno je da razlikuješ farz od nafile i pokuđeno od harama. Dakle, poslije sabaha je pokuđeno spavati, ali nije zabranjeno, stoga ti možeš slobodno da spavaš, pogotovo ljeti kada se sabah klanja skoro u 4.

Druga stvar je olakšica onima koji idu rano na posao koju su učenjaci dali, a to je - da smije klanjati jaciju sahat i pol nakon akšama. Dakle ako je akšam u 21h, ti ćeš klanjati jaciju u 22:30 i leći spavati, ustati u 4 na sabah, opet leći u 4:30 i spavati do 6 i otići na poao. Tako imaš sedam sati sna. Ko ne mora tako raniti može produžiti do 7 ili 8, tako da optimizira svoj san.

Na tu temu je bitno reći da sve ima svoj haqq (pravo), tako haqq ima tvoja žena, tvoja djeca, tvoji roditelji, tvoje tijelo pa čak i pauk koji uđe u tvoju kuću. Druga stvar je zabranjenost pretjerivanja pa tako ne treba pretjerati u spavanju, u druženju sa ženom, ahbabima, divljenju djece itd.

Pošto je tvoja želja velika da što više od sunneta praktikuješ, drži se prije svega naređenja pa onda sunneta i to onih koji su potvrđeni sahih predajama, jer ako bi čovjek pokušao da slijedi sve ono što je zabilježeno u jednom danu (što uključuje i daif hadise) onda on to zasigurno ne bi mogao stići vremenski, ni teoretski. Stoga nas Resulullah s.a.w.s. upozorava sa riječima "Ko god uzme vjeru naglo, ona će ga savladati." Dakle ne treba ni tu pretjerivati, jer čineći ibadet zapostaviš farz očuvanja familije i međuljudskih odnosa, a to nije sunnet.

Svako dobro ti želim moj brate.
Mahsuz selam

Al-Kindi

Post by Al-Kindi » 21/02/2011 11:12

Stvaranje Zemlje

Allah, dž.š., je stvoritelj: "A zašto ne razmisle sami o sebi? Allah je stvorio nebesa i Zemlju i ono što je između njih – sa ciljem i do roka određenog. A mnogi ljudi ne vjeruju da će pred Gospodara svoga doista izići."(Er-Ruum, 8)
"Njemu ćete se svi vratiti, - Allahovo je istinito obećanje -, On doista iz ničega stvara, On će poslije to ponoviti, da bi pravedno nagradio one koji budu vjerovali i dobra djela činili. A one koji ne budu vjerovali čeka piće od ključala vode i patnja nesnosna, zato što su nevjernici bili." (Junus, 4)

Stvorio je nebesa (kosmos) i Zemlju: "On je u šest vremenskih razdoblja nebesa i Zemlju stvorio." (Hud, 7)

Kada su u pitanju bića koja su postojala prije ljudi (dinosauri i sl.) u Kur'anu se navode neka od stvorenja koja je Allah stvorio prije ljudi: "Mi smo stvorili Adema od ilovače, od blata ustajalog, a još prije smo stvorili džinne od vatre užarene." (El-Hidžr, 26-27.)
Predaje koje dopiru do nas malo govore o životu prije ljudi na Zemlji. Sve to se može sumirati u riječi učenjaka iz prvih generacija koji kažu: "Džinni su stvoreni na Zemlji prije Adema na dvije hiljade godina, pa su nered činili i krv prolijevali. Allah, dž.š., je zbog toga protiv njih poslao vojsku meleka, pa su neke poubijali, neke protjerali na morska ostrva, a Azazila su zarobili i sa sobom ponijeli na nebo, gdje je boravio u njihovom društvu. Ibadetom je postigao visoko mjesto kod Allaha, dž.š.." Kakav nered us činili? Da li između sebe ili protiv drugih Allahovih stvorenja? Ni danas se pouzdano ne zna kako su pomrijeli dinosauri i stvorenja koja su bila tada, možda je i ovo jedan od odgovora na to, a opet Allah najbolje zna. (Da en bude nejasnoće - Azazil je ustvari Iblis i ove riječi učenjaka se temelje na hadisu, ovdje je odgovor odkud Iblis među melekima).

bn Kesir: "Od Ibn 'Abbasa prenosi se: 'Džini su činili fesad (nered) na Zemlji prije Adema, alejhisselam. Pa kada je melekima saopćeno da će Zemlja dobiti novoga halifu, anologijom zaključiše da će i čovjek fesad činiti.' " (Ibn Kesir, Tefsir, I, 106.)

Od Abdullah Ibn Omera prenosi se: "Džini bijahu potomci Džāna na Zemlji, na dvije hiljade godina prije nego li je Adem stvoren. Počeše nered činiti i krv prolijevati. Tada Allah posla vojsku meleka koja ih napade i protjera na morska ostrva." (Ibn Kesir, I, 106.) Džān je za džine ono što je Adem za ljude, odnosno Iblis za šejtane.

islam ne prihvata teoriju evolucije.
svi veliki umovi svijeta nisu prihvatili teoriju evolucije.

Jack Be Nimble
Been thanked: 2 times

Post by Jack Be Nimble » 21/02/2011 20:18

Par pitanja....

Moze li zena biti prisutna na sahrani? Da li je OK ako je npr 20m udaljena?

Da li zene idu u dzamiju ako nije Ramazan?

Muderris

Post by Muderris » 21/02/2011 20:37

Jack Be Nimble wrote:Par pitanja....

Namaz žene je bolji kada ga obavi u svojoj kući, za razliku od namaza muškarca čiji je namaz bolji u džamiji/džematu za 25 ili 27 puta. Po nekim učenjacima, namaz u džematu je vadžib (obaveza) za muškarce. Po drugima je pritvrđeni sunnet.

Međutim, ženi ne treba zabranjivati da ide u džemat onda kada ona to hoće. Dakle, i mimo Ramazana.

Što se tiče propisa o dženazi...evo ovdje imate opširno objašnjeno: http://www.islam-iman.com/index.php?option=com_content&view=article&id=5087:enama-je-pokueno-da-prate-denaze&catid=75:svakodnevni-problemi&Itemid=113

bijela

Post by bijela » 21/02/2011 20:53

http://www.rijaset.ba/index.php?option= ... Itemid=139

zašto druge stranice kad ima rijaset.

Al-Kindi

Post by Al-Kindi » 21/02/2011 21:30

Žene ne mogu pratiti džennazu tj. ići za džennazom ali joj je dozvoljeno da bude prisutna na džennazi. Poslanik a.s. je zabranio ženama praćenje džennaze ali nigdje u hadisima ne stoji zabrana prisustva džennazi žene.
Samo prisustvo džennazi je najbolji podsjetnik i vaz insanu pa je Poslanik a.s. dokinuo zabranu posjećivanja mezaristana riječima: Bio sam vam zabranio posjećivanje kaburistana, od sada ih posjećujte jer će vas to podsjećati na smrt.

Mishab

Post by Mishab » 22/02/2011 13:30

Serenity wrote:Još više istraživanja ima o uticaju Kur'anski riječi i ajeta na vodu i onda na čovjeka (jer se sastoji od vode).
Kristali se deformišu u recimo blage konstrukcije kada se govori o Allahovom imenu "Blagi", dok se nakostriješe kada se ponavlja Allahovo ime "Onaj koji strogo kažnjava".
Također su ispitivali uticaj Kur'ana na nervni sistem i konstatacija je da utiče smirujuće, isto kao što ima istraživanje slično tome o poeziji i istočnim istrumentima (naj, gitara, harfa).

Zar nisu idolopoklonstvo i idolatrija navođenje ljudi da traže spas u tvari umesto u Tvorcu?

Ovde se govori o rečima molutve i Kuranu kao da oni sami spasavaju, a ne Onaj na koga one ukazuju. Zar neće čovek u svojoj slabosti da se osloni na samu molitvu i da njoj prida magično svojstvo kao i na sam Kuran, ukoliko se gradi poverenje ljudi u rituale i tvari, umesto u karakter samog Tvorca?

Al-Kindi

Post by Al-Kindi » 22/02/2011 15:53

Prvi put čujem ovakvo shvatanje... (od misbah)

Učenje dova (molitva) ne znači da čovjek traži od tih riječi da ga sačuvaju nečeg i sl., dova ili molitva je instrument ili način našeg obraćanja Bogu.

Allah od nas traži da Mu se obraćamo riječima:
A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na pravom putu. (Al Beqare, 186)

Reci; "Zovite: ’Allah’ ili zovite: ’Milostivi’, a kako god Ga budete zvali, Njegova su imena najljepša. Ne izgovaraj na sav glas Kur’an kad namaz obavljaš, a i ne prigušuj ga; traži sredinu između toga" (Al Isra, 110)

Učenje Kur'ana i recitovanje njegovih časnih ajeta imaju određenu specifičnost tj. imaju određeni uticaj na neke predmete i na samog čovjeka (npr. utiču na smirenje duše)

Obraćanje nečemu od stvorenja tražeći pomoć od istog je problem.

Mishab

Post by Mishab » 23/02/2011 19:15

Al-Kindi wrote:Prvi put čujem ovakvo shvatanje... (od misbah)

Ali sumnjam da se sa njime ne srećeš u praksi i da ga ne vidiš. Oni koji umesto u Bogu traže oslonac u samom činu molitve (često je zato ritmički ponavljaju kao da ona sama pomaže, a ne Bog) ili koji se oslanjaju na same rituale (bave se njima a ne Bogom kome se obraćaju), nesvesno takav duh šire i oko sebe, navodeći i druge da grade poverenje, ne u Boga i Njegov karakter, nego u same reči koje izgovaraju ili u svoje rituale. Zamisli da imaš problema sa bračnim saputnikom a prijatelj ti pruži savet koje reči da joj govoriš ili koje postupke da činiš, a ne usmerava te da se pokaješ za svoje loše stanje srca i da promeniš duh odnosa sa njom, zar bi mu poverovao da ti pruža mudre savete ili bi mu zamerio da pravi magiju od reči i postupaka? Ako imaš ljubavi u srcu, ti ćeš sam znati kako da se prema njoj ophodiš, neće ti trebati savetu za ponašanje, ako si primio mudrost za neophodnu reformu srca.

Al-Kindi wrote:Učenje dova (molitva) ne znači da čovjek traži od tih riječi da ga sačuvaju nečeg i sl., dova ili molitva je instrument ili način našeg obraćanja Bogu.

Ne znači u smislu da podrazumeva, ali i sam vidiš da je to iskušenje mnogih koji toliko mare za formu reči i postupaka da odaju utisak da veruju u Boga koji je formalista, koji se zadovoljava formom, a ne ume da čita njihova srca.

Al-Kindi wrote:Allah od nas traži da Mu se obraćamo riječima: A kada te robovi Moji za Mene upitaju, Ja sam, sigurno, blizu: odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli. Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene, da bi bili na pravom putu. (Al Beqare, 186)

Misliš da Mu se obraćaju ljudu u duihu tih reči, a ne bukvalno tim rečima, jer odrasli ljudi nisu deca pa da ih učiš koje reči treba da izgovore, već će sami znati da izgovore odgovarajuće reči ako su iskreni i ako dozvoljavaju da ih Duh Božji nadahnjuje i vodi u životu. Da li bi ti cenio reči ljubavi tvoje supruge koje ti ona izgovara jer si joj ti rekao šta da ti kaže? Ne bi, već bi time pokazao da ne poštuješ njenu ličnost i njenu iskrenost, kada ona nije sama shvatila šta treba da ti kaže.

Al-Kindi wrote:Učenje Kur'ana i recitovanje njegovih časnih ajeta imaju određenu specifičnost tj. imaju određeni uticaj na neke predmete i na samog čovjeka (npr. utiču na smirenje duše)

Zamisli da tvoja supruga hvali silu tvojih reči, a ne tvoju silu i karakter? Zar se ne bi uvredio kada bi pohvalila same tvoje reči, kao da su one nezavisan entitet od tebe samog?

Al-Kindi wrote:Obraćanje nečemu od stvorenja tražeći pomoć od istog je problem.

Iako formalno prizivaju Boga, mnogi nesvesno otkrivaju da ne veruju u Njega, da nemaju nikakvo poverenje da će Bog zato što ih voli da usliši njihove molitve, već verovatno iz straha zbog nečiste savesti zbog nepokajanih greha, oni spuštaju pogled i pažnju na same reči i rituale i traže i njima mističnu snagu magije. Iako formalno prizivaju Boga u srcu se uzdaju u tvar i u sebe (svoje rituale, dela).

Serenity

Post by Serenity » 28/02/2011 15:42

Može na sahranu, ali ne može na dženazu.
Žene uvijek idu u džamiju, osim kada imaju menstruaciju.

mesa9

Post by mesa9 » 28/02/2011 19:42

Mishab wrote:
Serenity wrote:Još više istraživanja ima o uticaju Kur'anski riječi i ajeta na vodu i onda na čovjeka (jer se sastoji od vode).

Zar nisu idolopoklonstvo i idolatrija navođenje ljudi da traže spas u tvari umesto u Tvorcu?

Ovde se govori o rečima molutve i Kuranu kao da oni sami spasavaju, a ne Onaj na koga one ukazuju. Zar neće čovek u svojoj slabosti da se osloni na samu molitvu i da njoj prida magično svojstvo kao i na sam Kuran, ukoliko se gradi poverenje ljudi u rituale i tvari, umesto u karakter samog Tvorca?

Bit islama i jeste u tome što je spojio molitvu kao magično, unutrašnji doživljaj koji djeluje na dušu, a također i "vanjsku" stranu molitve koja djeluje na čovjekovo tijelo. Mislim na namaz. Gledano okom nekog ko nema veze sa namazom (ko prvo put vidi obavljanje namaza i prvi put čuje za namaz) ispada da je to samo gimnastička vježba, što nije istina. Kada su muslimani osvajali Perziju, pa jedno jutro klanjajući sabah u džematu, kada je to vidio perzijski izviđač požurio je svom nadređenom podnijet izvještaj: "Muslimani vježbaju, vrše pripremu za napad."
Svi islamski propisi, ustvari cijela suština Islama, i jeste u svijetlu navedenog primjera namaza, dakle spajanja unutrašnjeg-duhovnog i vanjskog-materijalnog. Tu leži "moć" Islama.
Zato i nije tačan prevod za namaz molitva, koji je iz evropske perspektive. Molitva, bar mene, asocira na sjedenje u crkvi i slusanje religioznih tekstova, recitiranje svetih rijči (nemam ništa protiv ovoga), dakle bez neke tjelesne aktivnosti.

Pošto je Allah dž.š. Tvorac i tvari, materije, prirode ne vidim razloga zašto da između ostaloga i tu ne tražim dokaz Allahovog dž.š.postojanja, moći, savršenstva.

:bih:

arzuhal

Post by arzuhal » 28/02/2011 19:52

Dio poznatog teksta šejha Fejzulaha Hadžibajrića, rahimehullahu te'ala, ''Namaz sufije'' (tekst koji će biti glavni krivac i okidač za moje kasnije interesovanje tesavufom):

Ibni Arebi u svome Fususu to ovako objašnjava:

''...i treće, dat mi je smiraj oka u namazu. To je prizor (mušahede), a to je tajni razgovor (munadžat) između Boga i Njegova roba, kao što je rekao Uzvišeni: 'Pa vi spominjete Mene, a Ja ću spomenuti vas'. Namaz je ibadet (molitva) podijeljen na dvoje, između Boga i Njegova roba, i polovina je Bogu a polovina robu. U sahih-hadisu je došlo da je Uzvišeni Allah rekao: 'Podijelio sam namaz između Mene i Mog roba na dvije polovine, pa je polovina Meni a polovina Mome robu, i rob će dobiti šta traži'.

Kad rob rekne (prouči): 'Bismillahi-r-rahmani-r-rahim' (U ime Allaha Milostivog, Samilosnog), Allah na to odgovori: 'Spominje Me Moj rob'.

Kad rob rekne: 'Elhamdu li-l-lahi rab-bil alemin' (Tebe, Allaha, Gospodara svjetova hvalimo), Allah odgovori: 'Hvali Me moj rob'.

Kad rob rekne: 'Er-Rahmani-Rahim' (Milostivog, Samilosnog), Allah odgovori: 'Slavi Me Moj rob'.

Kad rob rekne: 'Malikijevmi-d-din', Allah odgovori: 'Veliča Me i uzvisuje Moj rob'.

Cijela ova polovina, istinski pripada Allahu.

Zatim rob prouči (rekne): 'Ijjake na'budu ve ij-jake nestein' (Tebi se klanjamo i od Tebe pomoć tražimo), a Allah odgovori: 'Ovo je između Mene i Mog roba, a robu je šta traži'.

U ovome ajetu se događa sudioništvo (štirak) (čovjekov ibadet i Božija pomoć).

Kad rob rekne (prouči): 'Ihdine-s-sirata-l-mustekim' (Uputi nas na pravi put), 'Sirata-l-lezine en'amte alejhim' (na put onih kojima Si milost Svoju darovao), 'Gajri-l-magdubi alejhim ve le-d-da-l-lin (a ne onih koji su protiv sebe srdžbu izazvali, niti onih koji su zalutali), Allah odgovori: 'Ovo je za Moga roba, a Moj rob će dobiti ono što traži'.

Istinito je da je ovo njemu (robu), kao što je istinito za prvu polovinu da je Uzvišenom (da Uzvišenom pripada).''

Iz gornjeg (prenošenja) saznajemo da je obavezno (vadžib) učiti Elhamdu li-l-ahi ra-b-bil alemin ... (Fatiha) u namazu i ko to ne izvrši nije klanjao namaz podijeljen podijeljen između Allaha i Njegova roba (čovjeka).

3. Smiraj oka - pečat namaza

Pošto je namaz tajni razgovor, a to je zikr-spominjanje Istinitog. Ko spominje (veliča) Istinitog taj je u prisustvu Istinitog i njegov sugovornik (dželis) je Istiniti.

Poznato je da je Bog rekao: Ja sam sugovornik onome koji Me spominje. Ko sjedi sa Onim kojeg spominje (veliča), taj vidi svoga sugovornika (dželisa) vidovitošću (Zu-besiretin). Iz ovoga izlaganja klanjač (musalli) vidi svoj stepen i stanje. Da li je vidio Istinitog u tome namazu ili nije. Pa, ako nije vidio, neka Mu se moli (klanja) sa vjerom (iman) kao da Ga je vidio kad je bio okrenut prema Kibli (Kabi), jer Allah je njega vidio u namazu. Ko u svom namazu bude imam (predvodnik) svome naročitom svijetu (srcu i čulima) i melekima koji klanjaju sa njim, jer meleki klanjaju iza čovjeka i kada on sam klanja, kako je kazano u hadisu, približava se deredži Božijeg poslanika.

U času kad rekne: ''Semia-l-lahu limen hamideh'' (Allah je čuo ko Njemu zahvaljuje) on tada obavješćuje sebe i onoga ko je iza njega, da ga je čuo Allah. Meleki i prisutni odgovore na to: ''Rabbena leke-l-hamd'' (Naš Gospodaru, Tebi pripada hvala) (jer Uzvišeni Allah na usta Svoga roba kaže nam ''Semia-l-lahu...).

Pa pogledaj visinu stepena namaza, dokle se čovjek uzdiže i gdje se završava uspon čovjeka u namazu.

Ko ne postigne stepen viđenja prizora u namazu, taj nije postigao cilj i njemu u namazu nema smiraja oka. On nije vidio Onoga kome šapuće.

Ako ne čuje glas (zvuk) što stiže od Istinitog, onda on u namazu nije prisutan (Ev elka-s-sem'a ve huve šehid), jer nije vidio Gospodara a nije ni čuo Gospodara. On nije bio u namazu (stvarno). Stoga nema nijednog drugog ibadeta koji sprečava bavljenje ičim drugim osim namaza. Božije spominjanje (prizor) je najviše što sadrži namaz. Namaz okuplja riječi (učenja) i kretnje. U djelu Futuhati Mekkijje (Mekanska otkrića) opisali smo namaz savršenog čovjeka, piše Ibni Arebi.

Allah, dž.š., je rekao: ''Zaista namaz sprečava od lošeg i ružnog'', pa je zabranjeno klanjaču da se bavi ičim drugim dok je u namazu.

Namaz je najviši zikr: ''Ve le zikru-l-lahi ekber'', a to je sjećanje Boga na Svoga roba, kad mu udovoljava u traženju (moljenju). Pohvala roba je veća od njegova spominjanja Gospodara u namazu, jer veličajnost pripada Bogu. Rečeno je u Kur'anu: ''Allah zna šta vi radite'', i rečeno je: ''Ko sluša a priseban je''. Njegovo slušanje je bilo Božije spominjanje.

Nepostojanje je bilo izraženo u razumnim pokretima; kosmos je prešao iz nepostojanja u postojanje. To su bile kretnje. U namazu postoje kretnje i one su trojake: uspravne (kijam), vodoravne (ruku') i oborene glave (sedžde). I čovjekovo kretanje je uspravno. Kretanje životinja je vodoravno a biljke su pričvršćene za tle i oborene glave (pognute grane). Minerali se ne kreću bez učešća drugog.

Smiraj oka u namazu je darovanje od strane Uzvišenog klanjaču i to je način darovanja. To je prizor da čovjek vidi voljenog Boga, to je približavanje i smiraj koje dobije oko kad Ga gleda, i ništa drugo ne vidi. Stoga je zabranjeno okretanje u namazu. Šejtan jagmi da odvrati klanjača od prizora gledanja svoga Voljenog. Da je klanjač gledao Voljenog, on se ne bi okretao.

Čovjek u namazu je kao oko Istinitog, i to on osjeća u svome srcu i gleda prizor, a priseban je (U namazu se ne smije žmiriti). To je kao božanstvenost vjernika u namazu i razlikuje se prema njegovoj blizini (tekarrub) i dostignuću u spoznaji (vuslet). Ko u namazu ne doživi tahkik, tj. ne vidi prizor ili ne čuje odziv on oponaša (taklid). Vjeruje, okrenut je prema kibli i želi da se koncentriše.

Kad su pitali Džunejda o spoznaji Boga, on je odgovorio: ''To je kao boja vode u posudama (čašama). Voda i čaše nisu iste boje. Mi sudimo boju vode po boji čaša. Voda i čaša nisu jedno te isto. Džunejdov odgovor je bio odlučan.

U svom završenom izlaganju o hadisu o namazu Ibni Arebi govori o slavljenju Boga (tesbih) poslije namaza (i izvan namaza), o tesbihu cijelog kosmosa, o ukazivanju umjetničkih predmeta na njihova tvorca i završava riječima: ''Allah govori istinu i to vodi pravom putu''.

Namaz je usko vezan za džamiju, a hutba petkom u džamiji slovi kao dio namaza. U Mesneviji od Mevlana Dželaluddina Rumija (1273.) kaže se da je stablo palme (trupac) plakalo i jecalo kad su ashabi napravili mimberu (počasno stepenište) u džamiji, da odatle Muhammed, a.s., uči hutbu, umjesto sa toga stabla. Jecaj je bio zbog negledanja u Muhammedovo, a.s., mubarek lice (Šebi Arus, Sarajevo, 1983.). Ovaj slučaj se obrađuje u hadiskoj nauci i akaidu (mudžiza) i ima svoj uticaj na tesavuf.

Neka nas dragi Allah učini doraslim i dostojnim za prizor prijatnog suočenja blizine (tekarrub) i slušanja šuma ''Semia-l-lahu limen hamidehu'' – Amin!

Sretnica2

Post by Sretnica2 » 14/05/2011 02:46

Kako znate da ne lazu za ove dinosauruse? Gdje se oni spominju u reliji? Mozda zele da stave nauku ispred religije, pa izmisljaju.Kako dokazuju da je covjek bio na Mjesec-dokumentarcem gdje zastava na mjesecu leprsa, a gore nema vjetra; pojavljuje se sjena astronauta, a nigdje Sunca u blizini da je stvori....

shillen

Post by shillen » 14/05/2011 02:59

Sretnica2 wrote:Kako znate da ne lazu za ove dinosauruse? Gdje se oni spominju u reliji? Mozda zele da stave nauku ispred religije, pa izmisljaju.Kako dokazuju da je covjek bio na Mjesec-dokumentarcem gdje zastava na mjesecu leprsa, a gore nema vjetra; pojavljuje se sjena astronauta, a nigdje Sunca u blizini da je stvori....

Halali na ovome ali Sunce sja samo na Zemlji ? :D

oridjidji

Post by oridjidji » 14/05/2011 16:22

KenCo wrote:svaki dan otvara se mnogo religijskih tema i mnogo ljudi raspravlja bez potrebe. volio bih da ovo nije takva tema, dakle molim bez rasprava :)

mene interesuje stav islama o nastanku zemlje i covjeka ? da li islam prihvata evoluciju, kreacionizam ili nesto drugo ? kako se u ovu pricu uklapaju dinosaurusi i slicno ?

i drugo,
posto mislim da prakticiranje vjere mora donijeti dobro, ne samo na onom, nego i na ovom svijetu, interesuje me da li je ikad pokrenuto neko istrazivanje o uticaju klanjaja na fizicko zdravlje ljudi ? interesuje me ovo posto imam 25 godina a imam probleme sa ledjima, itd. kako se klanjanje odrazava na zdravlje covjeka ?

molim sve koji su upuceni da kazu svoje misljenje, i jos jednom molim bez svadja i rasprava 8)

Islam je vjera u jednoga Boga, vjera apsolutnog monoteizma i jasno iscrtanog vjerovanja, puta. Srz Islama pociva na Kur`anu, tj. Bozijem govoru prenesenom ljudima preko njegovog roba, odabranika i poslanika Muhammeda a.s. Nacin na koji je taj govor objavljen ljudima objašnjen je Sunnetom, a Sunnet je govor, djela i zivotna praksa Allahovog poslanika Muhammeda koji su preneseni do nas kroz govor generacije koja ga je okruzivala, pa onih koji su te govore, dijela, praksu prenosili od njih, pa tako redom generacija po generacija do danas. Zahvaljujuci sakupljacima hadisa (govora) danas imamo 12 najvecih zbirki hadisa iz kojih crpimo znanje o Sunnetu poslanika Muhammeda s.a.v.s. , dvije najpoznatije zbirke hadisa su "Sahih Buhari" i "Sahih Muslim".

Kur`an nije mnogo rekao o nastanku zemlje, mnogi ajeti koji govore o tome su ostali nejasni tj. neobjašnjeni govorom Allahovog poslanika Muhammeda a.s.. Allah dž.š, pa i njegov poslanik svojim govorom malo toga su otkrili o tome kako je zemlja nastala. Mnogi ajeti o tome, mogu biti viseznacno protumaceni, kao i hadisi. Problem nastane onda kada neko silom pokusava da veze tumacenje pojedinih ajeta i hadisa za nauku jer nauka ima teoriju, koja moze i nemora biti istina, kao i naucne cinjenice koje mogu, a i nemoraju biti oborive. Islam je cvrsta vjera kojoj je istina temelj, pa se tako naucne pretpostavke ne mogu ni nesmiju vezati za njega.

Nauka se temelji na tome, da trazi svoj put ka istini, nekada nudeci teoriju (pretpostavke), nekada ogledima tj. eksperimentima utemeljene naucne cinjenice, koje mogu postati naucnom istinom koja u praksi opet moze biti oborena ili ne. Malo naucnih istina moze postati trajnom istinom.

Islam priznaje nauku i daje joj velike stepene jer bez znanja o vjeri i svijetu oko nas nema ni duhovnog ni materijalnog tj. egzistencijalnog napretka vjernika. Kolika je vaznost u Islamu, znanja i nauke, ogleda se u cinjenici da je u Islamu bolji vjernik ucenjak od vjernika pobožnjaka. Znanje je u Islamu uzdignuto na visoke stepene. Islam dijeli znanje na ono koje je korisno i na ono koje nije, tako i nauku. Ako je znanje, potom i nauka sredstvo da se naskodi covjeku, onda je njeno sticanje grijeh za covjeka. Islam je kao bijelo platno, na koji ljudi stavljaju mrlje. Islam je dao mnogo odgovora na mnoga pitanja, neke odgovore je viješto sakrio da bi ljudi bili iskušani njima, a snaga njihovog vjerovanja bila ispitana. Ti nastoj da ne upadnes u tu šejtanovu zamku jer uvijek ćeš naići na pitanja na koje nećeš moći dati potpune odgovore i dosegnuti istinu. Vjernici kažu "Bog sve stvara" , a šejtan ljude ući da pitaju "A ko je Boga stvorio?". Ti im tada reci " Ja vjerujem i svijedočim da nema Boga osim Allaha i da je njegov rob i njegov poslanik Muhammed s.a.v.s.", jer ti znaš u čemu je istina, a to je Islam kojem si podučen. Snaga vjernika je u njegovom znanju i njegovoj vjeri , a ne u njegovoj sumnji. Čovjek koji zna sta je ekser, a sta cekic, zna koji može u zid, a koji u drvo zakucati, zna njegovu primjenu i način na koji se on zakucava i gdje ga moze zakucati, dok covjek koji ne zna je nesiguran cak i u takvim jednostavnim stvarima, suvise eksperimentise i suvise puno eksera savije i slomi dok nenauci. Neko ce sljediti uputstvo znanijeg pa nauciti od njega, a neko ce sljediti sebe i dozvoliti mnogo puta da pogrijesi. Jedno i drugo ucenje ima svoju cijenu.

NIN

Post by NIN » 14/05/2011 16:36

Sretnica2 wrote:Kako znate da ne lazu za ove dinosauruse? Gdje se oni spominju u reliji? Mozda zele da stave nauku ispred religije, pa izmisljaju.Kako dokazuju da je covjek bio na Mjesec-dokumentarcem gdje zastava na mjesecu leprsa, a gore nema vjetra; pojavljuje se sjena astronauta, a nigdje Sunca u blizini da je stvori....

Otvori novu temu o svojim nedoumicama pa ti drug @NIN na tenane lijepo objasni, pojasni, pokaze itd. Mislim da bi ova tema svima trebala biti jasna.

Azamo

Post by Azamo » 15/05/2011 01:40

Mislim da nisi shvatio poentu.Allah daje sve preko ljudi i dobro i zlo. Kaže se ko nije pokoran ljudima nije ni Allahu. Ima redoslijed u svemu pa tako i u tome. A Širk je veoma široka tema o kojoj bi se dalo puno toga reći.

sarajlija_ba

Post by sarajlija_ba » 15/05/2011 01:44

Zato ti je preporučeno da spavaš poslije ikindije kao što je Poslanik a.s. praktikovao.

oridjidji

Post by oridjidji » 15/05/2011 02:26

sarajlija_ba wrote:

Zato ti je preporučeno da spavaš poslije ikindije kao što je Poslanik a.s. praktikovao.

Pogresno mu savjetujes :D

Poslanik s.a.v.s. spavao je izmedju podne namaza i ikindije i drugim je savjetovao tako da rade. Taj propis se naziva kajlula. Nevalja spavati poslje ikindije namaza, kao ni poslje aksama namaza. Medjutim vjernicima se savjetuje da se legne neposredno poslje jacije. Te da nesijele dugo u noc, razlog tome je bojazan da vjernik ne ustane i na vrijeme neobavi sabah namaz.

Mozes ti leci poslje sabah namaza. Medjutim postoji posebna blagodat u vremenu od klanjanja sabaha pa do izlaska sunca, u tome vremenu treba zikriti i taj zikr ima posebnu vrijednost. Medjutim Islam nije vjera koja covjeka opterecava, to sto je mustehab provesti to vrijeme u zikru, ne znaci da je to farz vjerniku i da nesmije da spava tada.

Post Reply