Papagaji - pitanja i odgovori

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Kralj Tvrtko I.

#701 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by Kralj Tvrtko I. » 14/04/2019 09:54

hali18 wrote:Pozdrav. Evo da se uključim u temu i predstavim moju bandu.
Imam dvije papige, rozele. On je došao prvi, ubog i isprepadan, nekakav nerazvijen, ne zna ni da leti. Onda smo ga skućili pa i oženili. Žena mu je seljanka iz Tuzle, zove se Jala. Njemu smo dali ime Truhlo. Truhlo i Jala imaju moderan brak, očevidno ne planiraju djecu, ali makar nisu usamljeni, sad za sad.
Truhlo ne zna ništa i svega se boji. Jala isto ne zna ništa ali je znatiželjna i sve skonta. Truhlo je jednom cijeli dan proveo u otvorenom kavezu, nije izašao, nije ni skontao da je otvoren. Jali se to ne bi moglo desiti. Ona čim registruje nešto drukčije, odmah vrat uvije da to zgleda i hop u akciju. Truhlo za njom izađe na kavez ali ne smije da leti, pa uglavnom vrijeme provodi na kavezu. Ona leta po stanu, ima svoja dva-tri pristaništa i drži se tih ruta.
Kad Truhlu natjeramo da leti on gleda da se zavče pod namještaj ili se zakuca u svoju kućicu i ne izlazi. Valjda dok se ne odljuti.
Kad smo ih jednom odnijeli pod tuš da se malo brćkaju, Truhlo se zakucao u pod i čeka da prođe kiša. Jala je, s druge strane, uživala. Nakon početnog šoka počela je da skakuće mlati krilima i repom, treska, hopka... Taj smo party morali skratiti zbog Truhle.
Jali kad pustim muziku ili druge rozele da pjevaju, ona se ispjeva uglas, dok Truhlo sjedi i gricka mrkvu, ponekad se oglasi kratko i energično. Od hrane najviše vole zid, a Truhlo voli i daščice iz konstrukcije kaveza.. ima dušu djetlića, šta li..
Igračke im apsolutno nisu interesantne. Apsolutno.
Ako želite kupiti većeg papagaja, i želite se družiti s njim, onda rozele nisu izbor za vas. Nemojte napraviti grešku kao ja. Pa da ih onda ludo zavolite. Pa ih se ne možete kutarisati.

Image
:thumbup:

Može li par slika kompletnog kaveza?
Imam sličnih dimenzija kavez pa me onako interesuje kako izgleda...

hali18

#702 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by hali18 » 02/06/2019 10:47

Kralj Tvrtko I. wrote:
hali18 wrote:Pozdrav. Evo da se uključim u temu i predstavim moju bandu.
Imam dvije papige, rozele. On je došao prvi, ubog i isprepadan, nekakav nerazvijen, ne zna ni da leti. Onda smo ga skućili pa i oženili. Žena mu je seljanka iz Tuzle, zove se Jala. Njemu smo dali ime Truhlo. Truhlo i Jala imaju moderan brak, očevidno ne planiraju djecu, ali makar nisu usamljeni, sad za sad.
Truhlo ne zna ništa i svega se boji. Jala isto ne zna ništa ali je znatiželjna i sve skonta. Truhlo je jednom cijeli dan proveo u otvorenom kavezu, nije izašao, nije ni skontao da je otvoren. Jali se to ne bi moglo desiti. Ona čim registruje nešto drukčije, odmah vrat uvije da to zgleda i hop u akciju. Truhlo za njom izađe na kavez ali ne smije da leti, pa uglavnom vrijeme provodi na kavezu. Ona leta po stanu, ima svoja dva-tri pristaništa i drži se tih ruta.
Kad Truhlu natjeramo da leti on gleda da se zavče pod namještaj ili se zakuca u svoju kućicu i ne izlazi. Valjda dok se ne odljuti.
Kad smo ih jednom odnijeli pod tuš da se malo brćkaju, Truhlo se zakucao u pod i čeka da prođe kiša. Jala je, s druge strane, uživala. Nakon početnog šoka počela je da skakuće mlati krilima i repom, treska, hopka... Taj smo party morali skratiti zbog Truhle.
Jali kad pustim muziku ili druge rozele da pjevaju, ona se ispjeva uglas, dok Truhlo sjedi i gricka mrkvu, ponekad se oglasi kratko i energično. Od hrane najviše vole zid, a Truhlo voli i daščice iz konstrukcije kaveza.. ima dušu djetlića, šta li..
Igračke im apsolutno nisu interesantne. Apsolutno.
Ako želite kupiti većeg papagaja, i želite se družiti s njim, onda rozele nisu izbor za vas. Nemojte napraviti grešku kao ja. Pa da ih onda ludo zavolite. Pa ih se ne možete kutarisati.

Image
:thumbup:

Može li par slika kompletnog kaveza?
Imam sličnih dimenzija kavez pa me onako interesuje kako izgleda...
Image

emric

#703 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by emric » 29/10/2019 16:38

Odoše slike... tinypic je smeće, rađe koristite imgur.

BorderSim

#704 Re: Papagaji - pitanja i odgovori

Post by BorderSim » 24/12/2019 11:52

PA koliko je teško nagovoriti papagaja da priča?
Stvarno me zanima.

valter.ba

#705 Re: Papagaji, linkovi odgajivaca i komentari

Post by valter.ba » 14/08/2020 13:55

Tema mrtva odavno a ja imam par pitanja :lol: .
Molim vas ukoliko neko ima Alexandra molio da mi kaže uništava li namještaj kljucanjem i kandžama?
Da li cijelo vrijeme kavez držite otvorenim kako bi mogao letati?
Pročitao sam da su problem tokom leta ogledala i prozori. Ogledalo manje više ali u dnevnom imam veliki stakleni portal, nadam se da se neće zakucavati u staklo.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

Post Reply