Pansion za konje- jahanje konja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
ULTRAK

Pansion za konje- jahanje konja

Post by ULTRAK » 23/06/2015 23:03

Pozdrav svim forimasima i forumasicama,

Ovu temu pokrecem jer me zanima pansion za konje u BiH. Zivim u dijaspori i ovdje su pansioni za konje jako uobicajena praxa. Ovdje se to zove "maneza". U manezi ljudi koji zele imati konja mogu da placaju manezi koja ce konja:

1) Cuvati;
2) Voditi u ispust svaki dan;
3) hraniti;
4) Vrsiti veterinarski pregled.

Nasao sam samo jedan takav pansion u blizini Sarajeva:

http://lazyhorse.ba

Ovaj pansion trazi 500 KM mjesecno za konja. Zanima me da li iko ima iskustva sa ovakvim pansionom? Da li ima ljudi koji imaju svoga konja za jahanje a zive u Sarajevu? Gdje idete jahati? Ima li jos vise ovakvih pansiona? Vidim da ih u RH ima barem 30 a u BiH samo jedan??

Razlog zasto ja zelim da imam konja u BiH a ne ovdje na zapadu je priroda. U BiH postoji super priroda u kojoj mozete satima jahati kroz prelijepe planine poput Treskavice, Visocice, Bjelasnice. Imam svoje veliko zemljiste i imanje na jednoj takvoj planini pa bi konje tu mogao dovesti kada sam na odmoru i jahati. Ali za takvo nesto mi treba prvo dobar pansion za konje a neznam tacno kako je to u BiH regulisano. Zbog toga pokrecem ovu temu.

Hvala na svim informacijama koje cete mi eventualno dati. :thumbup:

Image

diason

Re: Pansion za konje- jahanje konja

Post by diason » 23/06/2015 23:22

Imas u Visokom konjicki klub, imaju web str. i na fejsu pronadji pa se dalje raspitaj...

ULTRAK

Post by ULTRAK » 23/06/2015 23:27

diason wrote:Imas u Visokom konjicki klub, imaju web str. i na fejsu pronadji pa se dalje raspitaj...

Hvala puno! Za ovaj pansion u visokom nisam znao. Svakako cu se raspitati za cijenu. Ovo im je web stranica:

http://www.konji.ba/index.php/programi/pansion

Mene zanimaju iskustva ljudi iz BiH koji eventualno imaju svoga konja za jahanje ili koji znaju nekoga ko ima svoga konja u ovakvom pansionu. I mozda ima jos ovakvih pansiona u blizini Sarajeva?

ULTRAK

Post by ULTRAK » 23/06/2015 23:48

Nasao sam jos jedan konjicki klub za one koje zanima u blizini Sarajeva. Izgleda da ovi ne nude pansion. :(

http://www.arapskikonji.com/index-3.html

Danguba

Post by Danguba » 23/06/2015 23:50

:lol: :lol:

Ljudi na zapadu zive u stanu ili kuci pa nemaju uslove da drze ljubimca kojeg zele. Za drzanje jednog konja treba ti stala, prostor za ispasu i trcanje, hrana...i vrijeme da se pozabavis konjem.
Kod nas skoro svaka kuca ima prostora koji je potreban da se organizuje zivot jednog ili vise konja ALI se to kod nas drugacije posmatra.
Drugo je imati ergelu i od toga na neki nacin zivjeti a drugo je imati hobi konja.

U Europi to je prestiz a kod nas sasvim nesto drugo. Skup je to hobi u Europi ali zato kada dodje u jahacoj opremi u poslugu svi znaju da ima pare jer to ne moze svako da priusti sebi.

p.s. U BiH ako zelis konja a nemas uslova drzati istog, zamolis nekoga na selu, fino mu platis njegu ili na neku ergelu gdje ces opet platiti.

ULTRAK

Post by ULTRAK » 24/06/2015 00:01

Danguba wrote::lol: :lol:

Ljudi na zapadu zive u stanu ili kuci pa nemaju uslove da drze ljubimca kojeg zele. Za drzanje jednog konja treba ti stala, prostor za ispasu i trcanje, hrana...i vrijeme da se pozabavis konjem.
Kod nas skoro svaka kuca ima prostora koji je potreban da se organizuje zivot jednog ili vise konja ALI se to kod nas drugacije posmatra.
Drugo je imati ergelu i od toga na neki nacin zivjeti a drugo je imati hobi konja.

U Europi to je prestiz a kod nas sasvim nesto drugo. Skup je to hobi u Europi ali zato kada dodje u jahacoj opremi u poslugu svi znaju da ima pare jer to ne moze svako da priusti sebi.

p.s. U BiH ako zelis konja a nemas uslova drzati istog, zamolis nekoga na selu, fino mu platis njegu ili na neku ergelu gdje ces opet platiti.

Nebih se bas slozio da svaka kuca u BiH ima prostora za konja. Pravilo je da po konju moras imati 2500 m2 zemlje. Znaci ako zelis da imas 2 konja onda je to vec 5 duluma zemlje. Upravo je ovo zadnje razlog zbog cega mogu sebi priustiti konja jer imamo jako puno zemljista koje smo naslijedili. Da imam 500 kvadrata ili 1000 svakako nebih zelio da imam konje jer je to premalo za dva konja.

Ovdje ljudi isto drze konja ponekad kod seljaka i to je mnogo jeftinije od pansiona. No ja to nebih zelio posto mi to nebi cinilo zadovoljstvo. Ovaj pansion kod Pazarica vidim da nudi recimo veterinarsku uslugu, ispust i live web kameru preko koje svakog dana mozes gledati svoga konja na poslu; dok pijes kafu itd. To je za mene jako bitno jer mi konj treba pruzati odmor a ne dodatni stres.Odmor mi treba biti kada dodjem u takav konjicki klub jer sam tada na odmoru a ne da dodjem kod seljaka gdje se konj cuva u vlaznoj stalici od strane covijeka koji nema bas pojma o konjima. Stres bih svakako imao kada bih ga drzao kod seljaka.

Ali zaista bi bilo zanimljivo malo cuti iskustva ljudi iz Sarajeva koji imaju konja za jahanje.

Danguba

Post by Danguba » 24/06/2015 00:08

ULTRAK wrote:
Nebih se bas slozio da svaka kuca u BiH ima prostora za konja. Pravilo je da po konju moras imati 2500 m2 zemlje. Znaci ako zelis da imas 2 konja onda je to vec 5 duluma zemlje. Upravo je ovo zadnje razlog zbog cega mogu sebi priustiti konja jer imamo jako puno zemljista koje smo naslijedili. Da imam 500 kvadrata ili 1000 svakako nebih zelio da imam konje jer je to premalo za dva konja.

Ovdje ljudi isto drze konja ponekad kod seljaka i to je mnogo jeftinije od pansiona. No ja to nebih zelio posto mi to nebi cinilo zadovoljstvo. Ovaj pansion kod Pazarica vidim da nudi recimo veterinarsku uslugu, ispust i live web kameru preko koje svakog dana mozes gledati svoga konja na poslu; dok pijes kafu itd. To je za mene jako bitno jer mi konj treba pruzati odmor a ne dodatni stres.Odmor mi treba biti kada dodjem u takav konjicki klub jer sam tada na odmoru a ne da dodjem kod seljaka gdje se konj cuva u vlaznoj stalici od strane covijeka koji nema bas pojma o konjima. Stres bih svakako imao kada bih ga drzao kod seljaka.

Ali zaista bi bilo zanimljivo malo cuti iskustva ljudi iz Sarajeva koji imaju konja za jahanje.

Nemoj bukvalno shvatati stvari.
Sve to kosta, vjeruj. Zasto ne ides na varijantu da se uclanis samo za jahanje. Ionako ces tog konja(kojeg zelis imati) vidjati povremeno. Ovako, kada si slobodan odes, projases, ispraznis se i ostavis drugima na brigu. Dok izadjes iz tog prostora sve mozes zaboraviti. Ima puno i posla i izdataka odrzavati jednog konja.

ULTRAK

Post by ULTRAK » 24/06/2015 00:15

Danguba wrote:
Nemoj bukvalno shvatati stvari.
Sve to kosta, vjeruj. Zasto ne ides na varijantu da se uclanis samo za jahanje. Ionako ces tog konja(kojeg zelis imati) vidjati povremeno. Ovako, kada si slobodan odes, projases, ispraznis se i ostavis drugima na brigu. Dok izadjes iz tog prostora sve mozes zaboraviti. Ima puno i posla i izdataka odrzavati jednog konja.

Znam da ima posla ali taj posao nebih obavljao ja nego ljudi koji bi cuvali konja u pansionu. To je zelja koju imam hajmo reci nekih 22 godina od kada sam napustio BiH. Moj djed je imao konja kojega sam mnogo volio i to mi je nekako urezano duboko u mene. Tako da sam uvijek zelio da imam svoga konja i da ga jasem kroz tu nedotaknutu prirodu a sada imam i mogucnost da to i priustim. To je isto kao kada se pitas zasto ce ti recimo neki novi audi ako mozes voziti i stariji VW. Neki ljudi to vole i to im je san. Dodatna stvar je sto je razlika u standardu. 500 KM je za nekoga u BiH puno ali za mene ne bas. Dakle imam priliku da ostvarim svoj san kojeg imam od malih nogu i glupo bi bilo da to ne uradim. To je to ukratko. A vidim da u BiH ima cak i vise od jednog pansiona znaci da ima i ljudi u Sarajevu i okolini koji imaju svoga konja za jahanje. Mozda ima jos pansiona za koje ja neznam. Do sada sam ih nasao 3.

ULTRAK

Post by ULTRAK » 24/06/2015 11:52

.

razonoda

Post by razonoda » 24/06/2015 14:39

ULTRAK wrote:
Danguba wrote::lol: :lol:

:shock: Bas si nasao crkvu gdje ces se moliti.

Sarajlije da jasu konja :-)

Usput, njih vlast jase preko 20 god, i ne zele to promjeniti.

Oni konje vide samo u --AUTIMA.

ULTRAK

Post by ULTRAK » 24/06/2015 14:48

razonoda wrote:shock: Bas si nasao crkvu gdje ces se moliti.

Pa ima ih. Evo:

Od 3:56 je predivno

https://www.youtube.com/watch?v=bqX8g7W9QbY

razonoda

Post by razonoda » 24/06/2015 14:59

ULTRAK wrote:

Pa ima ih. Evo:

:thumbup: hvala za video.

gdje ima -parking-za konje, ako neko naumi na posao doci sa istim.

ULTRAK

Post by ULTRAK » 24/06/2015 15:01

razonoda wrote:
ULTRAK wrote:

Pa ima ih. Evo:

:thumbup: hvala za video.

gdje ima -parking-za konje, ako neko naumi na posao doci sa istim.

Hahaha :thumbup:

ULTRAK

Post by ULTRAK » 25/06/2015 18:38

https://www.youtube.com/watch?v=CpbiHnb0qAM

Kolko vidim pansion ovih dimenzija ipak ne postoji u BiH? Mozda ovaj:

http://skolajahanja.jimdo.com/

supercali

Post by supercali » 25/06/2015 18:43

Ovdje se jase po trotoarima pa ti vidi

ULTRAK