Panic attack - napad panike

Sve o zdravlju...
StLouis

Panic attack - napad panike

Post by StLouis » 19/12/2010 02:45

Je li neko od vas imao iskustva s ovom opakom bestijom? U zadnja dva mjeseca mene je ulovilo 15-20 puta. Prosle subote sam se vec bio halalio od zivota i svega :-) 3 puna sata me drzalo, mislio sam da cu dobiti masivni srcani udar[srce mi je ubrzano radilo], povracalo mi se, vrtoglavica, nervoza, ne mogu se opustiti, imao sam osjecaj da cu totalno poludjeti i da nema sanse da cu prezivjeti, osjecaj da ces umrijeti, glava mi je izgorjela, imao sam osjecaj da mi je prokljucao mozak na 300 stupnjeva, uzas!! Popio sam 6-7 boca vode za dva sata, usta ti se isuse, uriniras svakih pola sata. Od doktora sam dobio xanex 25 mg koji bi trebao piti po potrebi no ja sam ga izbjegavao jer sam mislio da sam jaci od panic attacks i da ce sve to samo od sebe proci. trenutno ga pijem, 1 do 2 tablete dnevno ili po potrebi. usput sam dobio i zoloft, koji sam odbio, tj. podigao sam recept ali ga nisam htio koristiti jer se s zolofta poslije moras skidati, bas kao s kakve jace droge. Eto, zadnji napad sam imao u ponedeljak i nista do danas poslijepodne, malo slabiji, 30 minuta.

Trenutno prolazim kroz veliki stres i donosim vazne odluke u zivotu i mislim da je to uzrokovalo sve te napade. Edukovao sam se i procitao gro literature kako da sam sebe razuvjeris da neces dobiti srcani udar i da je sve u redu, ali meni ne pomaze, ja se da prostite ukakim od straha :zoka: po naravi sam jako vesela i jaka osoba, rijetko se razocaram i sve gledam s pozitivnog aspekta i ne mogu vjerovati da mi se nesto ovakvo dogadja. Procitao sam da su napadi panike najgore iskustvo kroz koje covjek moze proci u zivotu i vjerujte, istina je. Obicno traju 20-30 minuta, ali kod mene ponekad prelaze u ekstremne napade, 2, 3, pa i vise sati.

Mojeg naboljeg prijatelja supruga je psihijatar, moja rodica je psiholog, razgovarao sam s njima. One mi jedno te isto govore; sve je u redu i to je normalno, govori sebi tijekom napada da neces umrijeti i da je to normalno i bla, bla, bla, ali meni ovo sve vise lici na srcku :-)

Bas me zanima je li neko od vas imao ili ima ista iskustva i kakve metode primjenjujete da se smirite i nadjete balans?

rukfaš

Re: Panic attack - napad panike

Post by rukfaš » 19/12/2010 03:11

he.......... :? :? :? :? :? :? :? :?

žao mi je čto to čujem............... :-x :-x :-x :-x :-x :-x

imao sam takve probleme još davnneeeeeeeeee 2003 godine

najeb.... sam pravo bio

nakon 2 godine sam prebolovo sve te napade ili ti agresije kako sam ih zvao

možda ti mogu dati savjeta mnoštvo........... iz iskustva od preko 7 godina

javi se na [email protected]

modesti

Post by modesti » 19/12/2010 11:30

1. Šta pomisliš kad osjetiš prvi simptom? Čega te je tačno strah, da ćeš imati srčani napad? Jesi li ikada nakon paničnog napada imao srčani udar? Sigurna sam da nisi, samo te je strah, je li tako?
2. Stručnjaci sa kojima si govorio su u pravu, trebaš sam sebi reći da je to samo strah, anksioznost i da će proći.
3. Panika nastaje kada osoba na katastrofičan način interpretira prvi simptom koji osjeti- npr. osjetiš luapnje srca i pomisliš "Dobiću srčani napad!" Time aktiviraš normalnu reakciju tijela- pojačano lučenje adrenalina, povisi se krvni pritisak, srce brže radi, ruke se znoje, treperenje, drhtanje, pritisak u glavi... što tebi biva dodatni "dokaz" da će se nešto grozno desiti, odnosno, da ćeš imati srčani napad.
4. OVo pod 3. zaustavljaš smirivanjem tipa "Ovo je samo strah, neće se desiti ništa strašno. Neću imati srčani napad samo zato što me je strah/što mi lupa srce brže/ što su mi usta suha".
5. Potraži malo kako tijelo reaguje kad nas je strah (nemoj čitati forume, samo ćeš se izbezumiti šta ljudi napišu a šta nije tačno). Preporučujem ti da potražiš tzv. "fight-or-flight" reakciju organizma koja je sasvim normalna. Tako ćeš naučiti šta ti se dešava u tijelu.
6. Druga stvar, nemoj da bi izbjegavao situacije u kojima ti se javljaju panični napadi jer time samo jačaš strah koji ionako ima svojstvo da se generalizuje. Znači, ako ti se neki pančni napad javio u autobusu i ti sada nećeš više da ulaziš u autobus, možeš očekivati prije ili kasnije da ćeš početi izbjegavati i tramvaje i trojelbuse i avione i vozove...
7. Ako ne uspiješ sam, preporučujem ti kognitivno-bihejvioralnu terapiju koja relativno kratko traje a daje odlične rezultate. Vidim da si u USA, traži cognitive-behavioural therapy.

Za početak http://www.babcp.com/about-cbt/anxiety- ... c-attacks/

Sretno!

plonker
Been thanked: 1 time

Post by plonker » 19/12/2010 11:45

.
Last edited by plonker on 16/09/2012 19:46, edited 1 time in total.

StLouis

Post by StLouis » 19/12/2010 15:27

Hvala svima na pomoci i savjetima. Ne zelim da se navucem na xanex i zoloft i ostale lijekove. Upoznao sam 5-6 osoba s nasih prostora ovdje u USA koji su prolazili kroz iste probleme i bas me cudi odkud tolika pojava bas kod nas, ali kada bolje razmislim kroz sta smo prosli u zivotu, uopce me ne iznenadjuje. Kod jednog prijatelja je trajalo godinama, imao je skoro slicne simptome, osim sto je njemu umjesto vrucice u predjelu glave temperatura bila pojacana u predjelu grudnog kosa, pa je jadnik mislio da ima upalu pluca :-) kod mene kako sam naveo prelaze u ekstremne napade, 2,3 pa i 4 sata ponekad. Toliko me iscrpi na kraju da zaspem kao beba.

kemalba

Post by kemalba » 19/12/2010 18:53

Sadržaje koji nudi ovaj link http://www.panic-anxiety.com/ nađoh na webu, pa rekoh da podijelim sa onima kome bi moglo biti od pomoći.

http://hotfile.com/dl/61197042/f73bf94/ ... d.zip.html

Pack Contents: 1 Manual, 4 CDs, 1 Video

MmeDeLafayette

Post by MmeDeLafayette » 25/12/2010 11:35

@StLouis prije svega zelim ti reci da nemas razloga da se brines toliko, i na svakako grozno stanje, dodatno ga pogorsavas, jer ce na kraju ipak sve biti u redu :)
Prolazim kroz isto kao i ti - samo, meni je problem bio sto sam svoje simptome i panicne napade (koje sam shvatala svakako samo ne ozbiljno) gurala godinama pod tepih, ovog ljeta kulumnacija problema je dosegla svoj vrhunac (bivsi decko, porodica, fakultet...) i panicni napadi su mi se pogorsavali iz dana u dan, postajali sve cesci, a uporedo sa njima i depresija koja je pocela sve vise da lici na psihozu nego na poremecaj - za razliku od tebe, ja sam napravila bila veliku gresku i xanax pocela da pijem na svoju ruku, misleci da cu uspjeti da se kontroliram, no kako je vrijeme odmicalo (vishe sedmica) ja sam uzimala sve vece doze alprazolama i na kraju zavrsila na 8 do 10 tableta xanaxa od 0.5mg dnevno. Onda sam jedno vrijeme odgurivala misli da sam postala okorjela tabletomanka (sto jesam i bila) i najzad se odlucila javiti neuropsihijatru zbog svega, pa i problema sa xanaxom.
Dobila sam terapiju lijekovima, ali i termine za psihoterapiju, koji su daleko efikasniji od lijekova,njih trebas shvatiti usputno kao prijelazno rjesenje,a probleme rjesavati sam u svojoj glavi :)
Prva terapija mi je bila Zoloft 50mg (prve dvije sedmice sam pila po 25mg/dan radi privikavanja) i Xanax SR (slow-release tablets) od 1 mg x 1 na dan (pod uslovom da u 14 dana postepeno ukidam xanax) i vjeruj mi da uz jaku volju i dogovor sa neuropsihijatrom - USPJELA SAM! Xanax ne pijem, niti mi pada na pamet opet da ga uzimam, a i nemam potrebe.
Dalje, Zoloft vrijedi za jedan od najuspjesnijih i najboljih antidepresiva na trzistu iz grupe SSRI antidepresiva. Ja ga pijem cetvrti mjesec, prva dva mjeseca 50mg/dan, zatim mi je terapija izmjenjena na 100mg/dan (50 mg ujutru, 50mg poslijepodne).
Buduci da sam imala velike probleme sa nesanicom i prije sveg ovog kaosa koji sam napisala, psihijatar mi je prepisao i Sanval tablete od 10mg (to su klasicni hipnotici) - ali ih nisam uzimala vishe od sedmicu dana, i uspjela sma uz korigovanje bioritma da se naviknem na normalno spavanje :)
Zoloft kao antidperesiv ima siroku lepezu djelovanja, te osim klinicke depresije sluzi kao lijek za panicni poremecaj te OKP (opsesivno-kompulzivni poremecaj). Ne izaziva ovisnost, mada su psihofarmaci lijekovi koji djeluju individualno na svakog pacijenta, te svako od nas na njih reagria na sopstven nacin.
Ja i danas imam osjecaj napetosti i napade panike, ali su uveliko ublazeni u odnosu na period od prije pola godine, velikim dijelom zbog tableta ali i PSIHOTERAPIJE koja je najveci korak ka izlijecenju :) dakle... radn na sebi i mijenjanje nacina zivota, koji dosada ocito nije bio OK dok smo zaglibili u ovo u sto jesmo zaglibili :)
Zbog napetosti i neuroze, meni je neuropsihijatar uz Zoloft prepisao neuroleptik Rivotril (u USA je on brandiran pod nazivom Klonopin) - iz grupe je benzodiazepinskih preparata na bazi clonazepamuma i prvenstveno je antiepileptik, ali se u manjim dozama koristi za lijecenje panicnog poremecaja i napetosti. Moze izazvati ovisnost, ali uz dogovor sa lijecnicima i prodrzavanja njihovih uputa, mislim da nije problem.
Samim tim sto me iskustvo od xanaxa uvijek drzi na pameti, zbog toga ne zelim dozvoliti da opet zaglibim.
Jedino sto ti mogu reci je da slusas savjet neuropsihijatra, te da uzimas lijekove koje ti on prepise, ako osjetis nesto sto ti ne odgovara, posavjetuj se sa njim jer se sa psihofarmacima ne treba igrati nikako!
Zoloft se "skida" postepeno, ali ne zbog problema ovisnosti, nego zbog toga da naglim ukidanjem antidperesiva ne bi opet dozivio depresivni shock i pogorsao svoje stanje :) stoga - zoloft i ovisnost, po pravilu ne idu jedno uz drugo :)
Puno srece i nadam se da ces se javiti sa boljim vijestima :)
Uostalom, imas moj MSN ovdje ukucan pa mozes da mi se javis kada god budes htio ili imao nekih problema :)

Lijep pozdrav! :)

mikko

Post by mikko » 10/01/2011 08:43

Bit cu vrlo kratak ijasan, sve je to u tvojoj glavi, zdrav si ko bik, treba raditi, baviti se nekim sportom, pravilno hraniti i ne razmisljati o tome, cim vise razmisljas cesce ces imati napade panike, disi duboko i misli o nekoj ljepoj zeni, novcima ili nekoj tebi ogodnoj temi i sigurno ce proci, i ja sam imao isto i zato mogu tvrditi da ce sigurno proci ali nisam siguran da necu ubiti susjeda ukoliko ubrzo ne prestane sa svojom busilicom :x

vrijednica

Post by vrijednica » 10/01/2011 09:31

St. Louis, drgo mi je da si pokrenuo ovu temu, jer je ovaj problem nazalost sve cesca pojava. I sama se nosila s tim, tj. dijelom jos uvijek. Meni su se panicni napadi pojavili prije nekih 6 godina. Okidac je bila jedna situacija koja nikako ne zasluzuje ni priblizno uznemiravajucu reakciju. Sticajem okolnosti, i ja sam u okruzenju imala omogucen lak pristup psihijatru, koji mi je odmah propisao Xanax po potrebi i Asentru. Medikamentsku terapiju sam koristila ca. 3 mjeseca, a nakon sto mi je dr. pojasnio da ce terapija zavrsiti kada ja budem smatrala da sam spremna, shvatila sam da se moram "sama" izboriti za svoje dobro. Paniku sam savladala relativno brzo, ali se straha (prvo od samog straha, pa od otvorenog prostora, pa od samoce, pa od govora u grupi, pa od izlaska iz kuce, pa na kraju od cega sve ne...) nisam rijesila. Taj problem je ispocetka tinjao da bi periodicno, od prilike svake 1,5 god. kulminirao i to uglavnom sa bilo kakvim znacajnijim desavanjima i promjenama u zivotu, bile one pozitivne ili negativne. Med. terapiju sam ponavljala u tim razmacima jos 2 puta. Pokusavala sam i sa Homeoterapijom 2x, jogom... Sta sve ne.. Padajuci sve vise u ocaj i gubeci nadu da cu se ikada u zivotu rijesiti tog ogromnog tereta, koji je upravljao mojim zivotom, jos uvijek sam imala veliku zelju da radim Psihoterapiju, za kojom sam stalno osjecala potrebu, ali nikada nisam imala prilike da je radim. I uradila sam je. Ta 3 mjeseca psihoterapije, su mi zaista pomogla. Napokon sam naucila da se nosim sa tim problemcicem, da ne moram biti savrsena, da nisam ja ta koja sve kontrolise (jer postoji visa sila), da nije propast svijeta ako napravim i poneku greskicu negdje..... Zaista se sada prilicno dobro osjecam, pa i sa tim problemom :)
Moram reci, da i dok sam pila med. terapiju, nisam nikada osjecala da je panika i ankcioznost iscezla, ona je i tada uvijek bila prisutna, ali sa malim ili skoro nikakvim utjecajem po mene. Sada sam uspjela postici bolji rezltat i bez med. terapije. Takodjer moram reci, da religija u mom zivotu predstavlja vrlo vaznu ulogu, te da mi je povratak na taj put i malo veca posvecenost Bogu, takodjer pomogla! Promijenila sam i jos uvijek mijenjam neke svoje zivotne navike, poput cigareta (prestala sam da pusim), kafe (rijedje), malo usporila svoj izuzetno brz tempo, ubalzila svoj temperament.......
Eto to je moje iskustvo, i ovo je prvi puta da negdje pisem o tome, exkluzivno :)
Zelim svima koji se nose sa ovim, da uspiju sto brze pronaci nacin da se rijese panike i anksioznosti.
Sretno! :thumbup:

kafri

Post by kafri » 14/11/2011 20:43

Moja dijagnoza je anksiozno- depresivni poremecaj. Terapija Zoloft, i uz to Xanax. E sad postoji problem, kako se natjerati da pijem iste. Nakon neuspjeha sa terapijom od ranije, gdje sam pila Velafax, i imala uzasne nuspojave. I prije sam bila veliki panicar, a sad pogotovo! Ako neko ima da me malo ohrabri, bilo bi super. Pogotovo me brine ovaj Xanax. Hvala puno!

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 14/11/2011 23:17

Ja sam ostajala bez daha, depresija je bila izazvana događajima.
Panika me lovila, kad su mi bocu sa kisikom prinijeli od gubitka daha. :roll:

Meni je pomogao Wellbutrin, Xanax 0,25mg su mi dali da pijem po potrebi. Tablete za spavanje isto, ali su odmah rekli, da se na njih svi navuku, pa sam bila budna uglavnom. Rekla sebi, trpi, do kad traje, traje.... Naposljetku sam počela spavati tek prije možda dva tri mjeseca, dakle pola godine bez sna, jedva po 20min, do pola sata, 2-3 puta noću.
Od Xanaxa ne postaješ ovisan.
Zapravo ni od Zolofta, pila sam i njega.
Ali mogu reći da je Wellbutrin najbolji, ne gubiš volju za sexom, a i pomaže.

Sad trenutno nisam na ničemu. Ponekad, ponekad, neki momenti, ali živim. :)

St. L ne boj se, imaš problem i riješit ćeš ga. Postoje mjesta i ljudi koji će ti pomoći. I preživjet ćeš.

delina

Post by delina » 15/11/2011 10:30

Slična priča kao još neke. Dugo sam se borila sa paničnim napadima, koji su u početku bili slabiji (iako to tad nisam znala :)), a poslije je došlo da nisam više u auto htjela da ne bi u vožnji dobila napad i ubila nekog. Trebala mi je godina da dođem do dijagnoze paničnog napada, a do tada prošla sve moguće specijaliste, pretrage i nalaze. Greška je bila što sam prvo nabasala na psihijatre, koji su uglavnom pričali teške gluposti i šopali me lijekovima. Mislim da se može komotno reći da sam jedno vrijeme bila narkoman. Moje mišljenje - od psihijatara nikakve koristi kad su u pitanju ovakve stvari.
Kao što ti je već neko rekao, rješenje je u psihoterapiji, i to ne bilo kojoj, već kognitivno bihejvioralnoj. Ja sam se svoje višegodišnje patnje riješila za samo 10-ak (slovima: desetak) tretmana kod dobrog terapeuta. Kad samo pomislim na izgubljene godine svog života koje su mi prošle obilježene paničnim napadima.

kafri

Post by kafri » 17/11/2011 13:54

Mis mekinjas wrote:Ja sam ostajala bez daha, depresija je bila izazvana događajima.
Panika me lovila, kad su mi bocu sa kisikom prinijeli od gubitka daha. :roll:

Meni je pomogao Wellbutrin, Xanax 0,25mg su mi dali da pijem po potrebi. Tablete za spavanje isto, ali su odmah rekli, da se na njih svi navuku, pa sam bila budna uglavnom. Rekla sebi, trpi, do kad traje, traje.... Naposljetku sam počela spavati tek prije možda dva tri mjeseca, dakle pola godine bez sna, jedva po 20min, do pola sata, 2-3 puta noću.
Od Xanaxa ne postaješ ovisan.
Zapravo ni od Zolofta, pila sam i njega.
Ali mogu reći da je Wellbutrin najbolji, ne gubiš volju za sexom, a i pomaže.

Sad trenutno nisam na ničemu. Ponekad, ponekad, neki momenti, ali živim. :)

St. L ne boj se, imaš problem i riješit ćeš ga. Postoje mjesta i ljudi koji će ti pomoći. I preživjet ćeš.

Moji problemi pocinju prije 6 mjeseci. U biti nisam ni znala sta je u pitanju. Mislila sam da ludim. Od nedavno sam krenula kod psihijatra, i kao sto vec ranije napisah, dobila sam terapiju. Vec je treci dan kako pijem Zoloft. A Xanax nisam takla, uzasno me strah. Kakav je osjecaj kad popijes Xanax? Jesi li kao zombi? Mozes li normalno funkcionisati? I koliko ti je pomogao Zoloft?
Znam da su tablete privremeno rijesenje. Prosto stap na koji cu se osloniti na pocetku. Znam da moram raditi na sebi, i redovno ici na psihoterapije.

Hvala!

Entropio
Has thanked: 2 times

Post by Entropio » 17/11/2011 14:10

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 17/11/2011 16:42

kafri wrote:
Moji problemi pocinju prije 6 mjeseci. U biti nisam ni znala sta je u pitanju. Mislila sam da ludim. Od nedavno sam krenula kod psihijatra, i kao sto vec ranije napisah, dobila sam terapiju. Vec je treci dan kako pijem Zoloft. A Xanax nisam takla, uzasno me strah. Kakav je osjecaj kad popijes Xanax? Jesi li kao zombi? Mozes li normalno funkcionisati? I koliko ti je pomogao Zoloft?
Znam da su tablete privremeno rijesenje. Prosto stap na koji cu se osloniti na pocetku. Znam da moram raditi na sebi, i redovno ici na psihoterapije.

Hvala!

Zoloft ok.
Od Xanaxa ti se apsolutno išta loše neće desiti. Moji prijatelji dok su studirali medicinu, su prije polaganja anatomije Xanax pili aktivno po 6 mjeseci, da im srce ne lupa na ispitu. :-) :) Možeš upravljati motornim vozilima (nemoj piti alkohol, ni uz šta, da ti ne padne na pamet :-) :D ) Od ničega nisi kao zombi. Zoloft, te malo uspori, ali daleko od toga zombi efekta.
Kažem Wellbutrin je najbolji, i nakon njega se pomak najbrže osjetio. Bitna je psihoterapija. Bez nje, uzalud piješ bilo šta.
Sretno!

PR-player

Post by PR-player » 17/11/2011 16:45

Sto bi stari rekli, nadji nesto podase :D

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 17/11/2011 16:47

PR-player wrote:Sto bi stari rekli, nadji nesto podase :D

Moraš biti lud, da to tražiš u paničnoj fazi... :D :-)

PR-player

Post by PR-player » 17/11/2011 16:49

Mis mekinjas wrote:

Ne u fazi nego prije, onda neces ni imati faza.

Mis mekinjas

Post by Mis mekinjas » 17/11/2011 16:51

PR-player wrote:
Mis mekinjas wrote:

Ne u fazi nego prije, onda neces ni imati faza.

:wink:
moli se nečemu, da radi toga ne uđeš u faze, panike.... i gubitka daha...

PR-player

Post by PR-player » 17/11/2011 16:52

Ha mozda je dzin uso u njega?

kafri

Post by kafri » 17/11/2011 18:57

Mis mekinjas wrote:
kafri wrote:

Hvala!

Zoloft ok.
Od Xanaxa ti se apsolutno išta loše neće desiti. Moji prijatelji dok su studirali medicinu, su prije polaganja anatomije Xanax pili aktivno po 6 mjeseci, da im srce ne lupa na ispitu. :-) :) Možeš upravljati motornim vozilima (nemoj piti alkohol, ni uz šta, da ti ne padne na pamet :-) :D ) Od ničega nisi kao zombi. Zoloft, te malo uspori, ali daleko od toga zombi efekta.
Kažem Wellbutrin je najbolji, i nakon njega se pomak najbrže osjetio. Bitna je psihoterapija. Bez nje, uzalud piješ bilo šta.
Sretno!

Hvala puno. Kako sam vec ranije rekla, uzasan sam panicar. Alkohol nisam nikad ni pila. :) Znam da je bitna psihoterapija, i rad na sebi. Hvala jos jednom.

sandra01

Post by sandra01 » 17/11/2011 19:50

Moja djeco vi tu hemiju pijete ko da su vitamini :roll:
Meni nesto ovde nije jasno.Ja koliko znam napad panike ne traje duze od par minuta,ovo sto se desava postavljacu posta po simptomima jeste panic attack ali po duzini trajanja istog ja to ne bih rekla.Meni se vise cini da je on isprepadan od toga sto mu se desava tako da svjesno produzava to stanje.Vjerovatno ti od straha padne secer i zato to dugo traje.De se ti sreco pobrini da u dzepu uvjek imas komprimate dextroze one su super za podizanje secera momentalno .
Ja sam imala jako tezak period u zivotu kada sam imala takve napade.I najbolji nacin je da kad ti se desi sam sebi kazes,ok ovo je napad traje dvije minute i onda skoncentrisi se na sat i na kazaljku koja pokazuje sekunde i cekaj da prodje te dvije minute.To je meni pomoglo.Druga stvar uvjek sa sobom da imas flasicu vode i nesto slatko.Odmah da to pojedes i zalijes vodom i pij vodu sto je moguce vise.Trece kad te opali napada pokusaj tj. natjeraj sebe da pravilno dises.Znaci udahnes koliko god mozes i onda izbaci taj zrak iz sebe sve dok ne osjetis da vise nema ni daska vazduha u tebi ponovi to vise puta,meni je poslije treceg udisaja bivalo bolje.I jos nesto ,vidim da si jako otvoren po ovom pitanju tj nemas problem da o tome pricas.To je super :thumbup: tako i treba :thumbup: ,u svakom trenutku budi svjestan sta ti se desava ali imaj i plan kako da taj napad docekas spreman.Zamisli to kao igru on te napada ti se branis i svaki put smisli nesto novo kako da mu se suprotstavis,ja sam poslije cetiri godine mucenja ,jednog dana dok me je napast napadala u autobusu rekla :jooj jesi vise dosadan!!! opustila se ,udahnula duboko tri puta ,rekla u sebi ,ajde jadan hos vise proc" dodij'o si mi ,jednostavno sam ga ignorisala i stavila do znanja da ga se vise ne bojim,i on je zauvjek nestao... nije se vratio,nikad,bar ne u toj jacini.
I da ne zaboravim,sve ovo sam prosla sama,bez icije pomoci i NIJEDNE tablete.
Ako terapeut kaze da se uzimaju tablete vi ih uzimajte,samo mene je strah da ce one zamjeniti kognitivni dio terapije koji je po meni puno vazniji i bolji.Vremenom vi necete postati ovisni o tabletama ,nego o osjecaju sigurnosti koje one pruzaju,stititi ce vas od straha i necete zeljeti da se sami borite,a za to treba snage i vremena.Tablete ce postati vas najbolji prijatelj i zastitnik,a vremenom i gospodar i zapovjednik.Zivot ce vam se svesti na vrijeme prije uzimanja tablete i poslije uzimanja iste.Sve ce se mjeriti miligramima carobne hemijske supstance,vrijeme koliko ste spavali,vrijeme koliko ste ucili,vrijeme koliko ste plakali...
Treba svi da znate jedno;sta god vam se desavalo,ima svoj razlog i on MORA biti razotkriven!!!A jedini moguci nacin da se to uradi je razgovor .Treba da pricate o svojim strahovima bez stida ,svi smo mi preplaseni od svega sto nam se dogadja i nije sramota reci :"mene je strah".
I za kraj,naucite da naredjujete sebi!!!Podsvijest je samo vasa i ima da radi ono sto joj sami kazete!!!Natjerajte je da bude vas najbolji prijatelj i da radi samo i iskljucivo u vasu korist,niciju drugu,ima da radi ono sto joj se kaze a ne obratno !!!
Svima vam zelim puno hrabrosti i snage da pobjedite :thumbup: ,i da ponovo postanete slobodni , sretni i jaci.

dječak sa šibicama
Been thanked: 5 times

Post by dječak sa šibicama » 17/11/2011 19:56

Da se svako moze izlijeciti bez tableta, nebi ih proizvodili :roll:

Sta god da mi mislimo o toj kemiji, mnogima je spasila zivot, na ovaj ili onaj nacin.

sandra01

Post by sandra01 » 17/11/2011 20:03

dječak sa šibicama wrote:Da se svako moze izlijeciti bez tableta, nebi ih proizvodili :roll:

Sta god da mi mislimo o toj kemiji, mnogima je spasila zivot, na ovaj ili onaj nacin.

Naravno,penicilin,:thumbup: ,ili tablete za dijabeticare :thumbup: ,analgetici :thumbup: na hiljade lijekova koje su pomogle ljudima sa njihovim bolestima.
Ovde pricamo o psihickim poremecajima koji su izljecivi putem kognitivne terapije,dakle hemija nije toliko neophodna osim u tezim slucajevima.Ovo je stvar koja se rjesava sa psihologom ,ne psihijatrom.
Lijekovi koji se ovde spominju su vec odavno u rukama farmaceutske mafije i o tome ne zelim da pricam o ovoj temi.

Post Reply