P a p a g a j i v r a n a

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
Musafir
Posts: 102
Joined: 01/04/2004 04:02

#1 P a p a g a j i v r a n a

Post by Musafir »

Zatvorili papagaja u kafez s vranom. Papagaju se smucilo od njenog ruznog izgleda pa rece:
"Kakva odvratna pojava, kakav ruzan izgled, kakav proklet lik, kakvo neprijatno drzanje! O vrano zloguko, dabogda izmedu mene i tebe bio razmak koliko od istoka do zapada!" Ko se ujutro probudi i lice ti pogleda tome jutro spasonosnoga dana postaje vecer. U tvom drustvu treba da se nadje zlosret! nik kao ti, ali, zar ima na svijetu neko ravan tebi?!

Najcudnije je to sto je i vrana veoma patila i tugovala zbog susjedstva s papagajem. Ponavljajuci: "Boze sacuvaj!", zalila se na sudbinu, trljala ruke od ocajanja govoreci: "Kakva je ovo huda sreca, zla kob, varljiva sudbina, jer mome ugledu i polozaju prilicilo bi da s vranom - drugom setam po ogradama vrtova!" Za poboznjaka dovoljno je kao zatvor to sto je zakljucan zajedno sa lutalicom, dangubom. "Kakav sam grijeh pocinila pa me je za kaznu sudbina stavila u takve okove bijede da budem u drustvu ovakvog umisljenog glupak! a i brbljivog nitkova?" Niko nece doci pod zid na kome je tvoja slika naslikana. Kad bi tvoje mjesto bilo u Raju, Drugi bi voljeli biti u paklu.


Ovu pricu sam ispricao zato da bi ti znao da je odvratnost neznalice prema ucenome sto puta veca nego mrznja ucenoga prema neznalici. Sejh Sadi Sirazi, u djelu Djulistan
Post Reply