P A L E S T I N A

Post Reply
savjest
Posts: 744
Joined: 19/03/2005 01:26
Contact:

#126

Post by savjest »

Golan wrote:.. Sharon putuje sirom svijeta, pa i Belgijom..
Lazes. Nikad nije dosao u Belgiju odkada je podignuta optuznica protiv njega.
savjest
Posts: 744
Joined: 19/03/2005 01:26
Contact:

#127

Post by savjest »

Golan wrote: Nisi ti u toku sa granicama, zato i pricas tako. UN sadrzi mapu medjunarodno priznatih granica jos od stvaranja drzave izrael.
Vrlodobro znam o cemu pricam. Kad je izrael priznat(prvo od USofA a onda od drugih) nisu postojale nikakve jasno definirane grane izraela.
savjest
Posts: 744
Joined: 19/03/2005 01:26
Contact:

#128

Post by savjest »

dupli post
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#129

Post by List »

Ljudi, ne gubite živce nepotrebno. Zar ne vidite da King & družba uživaju u ovome?

A raspravom o ovome nećete dobiti ništa. :D

Prihvatite činjenicu da neki ljudi uživaju u patnjama nekih naroda.
Golan
Posts: 13
Joined: 02/11/2005 23:59

#130

Post by Golan »

savjest wrote:
Golan wrote: Nisi ti u toku sa granicama, zato i pricas tako. UN sadrzi mapu medjunarodno priznatih granica jos od stvaranja drzave izrael.
Vrlodobro znam o cemu pricam. Kad je izrael priznat(prvo od USofA a onda od drugih) nisu postojale nikakve jasno definirane grane izraela.
UN nije beza organizacija i postoje mape granica svake zemlje koje je medjunarodno priznata. Ne slaze ti se nesto? US je priznala drzavu izrael na konferenciji UN kao i mnoge druge. Nema tu prva pa druga.
A gospodin Sharon mozda ne voli Belgiju, nemam pojma. Nije mu zabranjeno niti se boji. Postoji zakon.
fi_sebilillah
Posts: 4
Joined: 03/11/2005 00:13

#131

Post by fi_sebilillah »

Pitam te: dokle neko moze da napada nezavisnu drzavu a ovi treba da su kasnije "fer" jer tako neko u Sarajevu misli?
A ja tebe pitam je li Izrale pitao Palestince kad je taj teritorij proglasio svojim i je li svijet i UN pitao Palestince kad je priznao da je to nezavisna drzava-
Kako te bolan nije sramota ?

Ili zamisli da ides na posao ili u skolu autobusom ili tramvajem i da svaki dan ocekujes da ce neko uci u isti i dici sve u zrak. Kako bi se TI osjecao?
Vjerovatno posramljeno , jer se vozim u tramvaju necijim tudjim gradom, necijom tudjom zemljom, jer je taj tramvaj vjerovatno kupljen od necijeg tudjeg novca, jer sam u taj tramvaj usao iz necije tudje kuce
I opet, kako te bolan nije sramota ?
To ti ne znas. Ti to samo zamisljas da znas kako je bilo kosovarcima ili kako je bilo Izraelcima odnosno Palestincima.


Hvala Allahu, pa nismo u kamenom dobu - postoje knjige, video zapisi , statisticki podaci !
Eto, svi se sjecamo kako je bilo Albancima 1981. kad su ih pred kamerama pendrekali.
A i svi se sjecamo kako je bilo nama kad nas je pijana bratija s brda bombardovala
dado77
Posts: 56
Joined: 12/04/2002 00:00

#132

Post by dado77 »

savjest ,najbitnije je da su oni poruku primili.
fi_sebilillah
Posts: 4
Joined: 03/11/2005 00:13

#133

Post by fi_sebilillah »

Web Images Groups News Froogle Local more »

Advanced Search
Preferences





Web

Did you mean: palatalizacija


No standard web pages containing all your search terms were found.

Your search - paletalizacija - did not match any documents. Suggestions:

- Make sure all words are spelled correctly.
- Try different keywords.
- Try more general keywords.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#134

Post by JBT »

Golan
Posts: 13
Joined: 02/11/2005 23:59

#135

Post by Golan »

fi_sebilillah wrote:
Pitam te: dokle neko moze da napada nezavisnu drzavu a ovi treba da su kasnije "fer" jer tako neko u Sarajevu misli?
A ja tebe pitam je li Izrale pitao Palestince kad je taj teritorij proglasio svojim i je li svijet i UN pitao Palestince kad je priznao da je to nezavisna drzava-
Kako te bolan nije sramota ?

Ili zamisli da ides na posao ili u skolu autobusom ili tramvajem i da svaki dan ocekujes da ce neko uci u isti i dici sve u zrak. Kako bi se TI osjecao?
Vjerovatno posramljeno , jer se vozim u tramvaju necijim tudjim gradom, necijom tudjom zemljom, jer je taj tramvaj vjerovatno kupljen od necijeg tudjeg novca, jer sam u taj tramvaj usao iz necije tudje kuce
I opet, kako te bolan nije sramota ?
To ti ne znas. Ti to samo zamisljas da znas kako je bilo kosovarcima ili kako je bilo Izraelcima odnosno Palestincima.


Hvala Allahu, pa nismo u kamenom dobu - postoje knjige, video zapisi , statisticki podaci !
Eto, svi se sjecamo kako je bilo Albancima 1981. kad su ih pred kamerama pendrekali.
A i svi se sjecamo kako je bilo nama kad nas je pijana bratija s brda bombardovala
Zar palestinci moraju aminovati svaku drzavu koja nastane? Osim toga 'Palestinci' su u istom periodu dobili svojih pola teritorija - Jordan!
Golan
Posts: 13
Joined: 02/11/2005 23:59

#136

Post by Golan »

Prihvatite cinjenicu da ce Izrael uvijek postojati voljeli vi to ili ne.
User avatar
JBT
Posts: 5003
Joined: 20/11/2002 00:00
Location: Korea

#137

Post by JBT »

Neka Izraela. Ziv i zdrav bio. Jednog dana mozda dobije ljude koji ce ga voditi na pravi nacin. Bez sprovodjenja apartheida.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#138

Post by Sarafcina »

Golan wrote:
Sarafcina wrote:
Golan wrote: Ja vidim da su samo jednostrane slike na temi, a pokusaj kinga da prikaze drugu stranu je 'medijski' izgleda ugrozen. Mozda cu i ja letiti ako sta kazem iz jevrejske perspektive.
Postoji zakon u izraelu koji ne dozvoljava izrucenje njenoh gradjana a kamoli postovanih predsjednika, i cijeli svijet to postuje, pa je sve uredno i zakonski. Nisam cuo za ikakav pritisak.

:) a Izrael ne dozvoljava da se protiv Sharona dize bilo kakav postupak jer je zakon uhauhauhaha ;)
i sve fino legalno ;)
samo mi ne ide u glavu koji me klinac onda neko pravi budalom ;)
Hmm ako izjednacavas jevrejsku i izraelsku perspektivu ;)
onda povedi racuna da si ti sam implicirao (ako hoces i izazvao) napade na Jevreje. Ja jos nisam vidio tu implikaciju od nekoga drugog ;).
Postovani predsjednik koji pocini zlocin je zlocinac, kada mu se to dokaze ;). A ako bjezi od suda ... ;)

Ako ocekujes od mene da prikazujem izraelsku perspektivu :(
bojim se da cemo zavrsiti sa rasistickim citatima nekih visokopozicioniranih Izraelcana. :(
Mozda zato sto si rasista? :-D
Nema sta izrael da dozvoljava ili ne. Neka svako dize optuznice, to je svacije pravo. I gospodin Sharon putuje sirom svijeta, pa i Belgijom. A zakon o izrucenju drzavljana je zakon primjenjen u pola zemalja svijeta. Ne uzimaj balkan primjer za sve.

Ja sam rasista? :shock:
De ba ;) ja samo kazem da bih ti onda morao citirati rasisticke izjave ;)
U tom slucaju je rasista onaj koga citiram ;) zar ne :D
List
Posts: 865
Joined: 27/06/2005 02:51

#139

Post by List »

U ovom trenutku se čini da će USA vječno živjeti. Ali historija nas uči tome da će nas sviju pregaziti. :wink:

Faraoni su mislili da će živjeti vječno. Al otegoše papke ko i svi smrtnici.

Izraelci razmišljaju kao faraoni.

Gadno brate slatki. Ne bih volio biti na mjestu događaja kad se stvore uslovi da muslimani uđu u Izrael.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#140

Post by avicena »

Buđenje židovske svijesti
Tijekom 19. st. među europskim Židovima dolazi do oživljavanja nacionalnog identiteta, želje za emancipacijom i povratkom u Izrael. Tako je stvoren pokret nazvan cionizam (njegovim formalnim osnivačem smatra se Theodore Herzl, 1897. godine). Pokret je nastao u Baselu u Švicarskoj, gdje je održan Prvi cionistički kongres na kojem je objavljen cilj - u Palestini stvoriti dom židovskom narodu, zajamčen javnim pravom. Utemeljena je Svjetska cionistička organizacija (WZO). Pokret je dobio ime po brdu na kojem se nalazio Jeruzalemski hram (Zion), međutim, kasnije je taj naziv simbolizirao sam Jeruzalem. Cilj ovog pokreta bilo je ujedinjenje Židova u dijaspori i njihov povratak u Palestinu. (Iako su se prvobitno dvoumili treba li domovina biti Argentina ili Palestina, 1906. na cionističkom kongresu odlučeno je da to ipak bude Palestina). Sherif Hussain, emir od Meke, koji se u to doba prozvao vođom palestinskih Arapa, vodio je tajnu prepisku sa sir Henryem McMahonom, britanskim visokim povjerenikom u Egiptu. Zahtijevao je potpunu neovisnost arapskih zemalja pod Osmanlijskom vladavinom, a McMahon mu je potvrdio da Velika Britanija podržava želju za neovisnošću svih arapskih naroda pod vlašću Sherifa Hussaina. Prvi Aliyah (povratak Židova) zbio se 1881. g. Većina useljenika podigla je nova židovska naselja. Broj Židova postupno je rastao kao rezultat daljnjih useljeničkih valova, posebice tijekom Prvog svjetskog rata. 1914. u Palestini je živjelo 60 000 Židova (oko 9% ukupnog stanovništva).
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#141

Post by digger »

fi_sebilillah wrote:
Pitam te: dokle neko moze da napada nezavisnu drzavu a ovi treba da su kasnije "fer" jer tako neko u Sarajevu misli?
A ja tebe pitam je li Izrale pitao Palestince kad je taj teritorij proglasio svojim i je li svijet i UN pitao Palestince kad je priznao da je to nezavisna drzava-
Kako te bolan nije sramota ?
A koji si ti, dijete?
Ja poslah poruku @zzzzz, a dobijam gibberish od "fi-segililah!"
Jel' to "zzzzz" preselio na i-ahiret? :-)
User avatar
pike
Posts: 921
Joined: 02/12/2004 05:21
Location: Canada

#142

Post by pike »

Sto se ljudi kod nas vole baviti tudjim problemima, sest stranica prepiranja ste nabili. O kome o jevrejima i palestincima i o onom ruznom saronu.

PS: ko je ruzniji Saron ili Finci :-)
Toozla
Posts: 3220
Joined: 07/12/2004 02:12
Location: Sarajevo_USA

#143

Post by Toozla »

....tema od starta osudjena na propast i sukob....nije mi jasno zasto je moderatori nisu zatvorili nakon prvog incidenta jer nema sanse da ucesnici pronadju zajednicko misljenje ili barem minimum razumjevanja i tolerancije jedan prema drugome.....

.....usput, kad vec trosim vrijeme, samo da kazem da je moje misljenje podjeljeno.....gledajuci fizicki sukob, apsolutno mi je jasno da je Izrael brutalno nadmocniji, sto bez ikakvog obraza koristi, a da je palestinski narod zrtva.....velika zrtva......
....sa druge strane, posmatrajuci sukob politickih elita, ne mogu da se oprjedelim niti za jednu stranu.....izgledaju mi podjednako lose i crne....napravice pakt sa crnim dzavolom u svrhu licne promocije, koristi i ostanka na vlasti....nesto slicno kao i kod nas......na nivou naroda, zna se ko je agresor, a ko zrtva....na nivou politickih elita koje upravljaju procesima, kao kad pregradite septicku jamu bodljikavom zicom......
Last edited by Toozla on 03/11/2005 04:33, edited 1 time in total.
fi_sebilillah
Posts: 4
Joined: 03/11/2005 00:13

#144

Post by fi_sebilillah »

digger wrote:
fi_sebilillah wrote:
Pitam te: dokle neko moze da napada nezavisnu drzavu a ovi treba da su kasnije "fer" jer tako neko u Sarajevu misli?
A ja tebe pitam je li Izrale pitao Palestince kad je taj teritorij proglasio svojim i je li svijet i UN pitao Palestince kad je priznao da je to nezavisna drzava-
Kako te bolan nije sramota ?
A koji si ti, dijete?
Ja poslah poruku @zzzzz, a dobijam gibberish od "fi-segililah!"
Jel' to "zzzzz" preselio na i-ahiret? :-)
A mozes ti poslat i Boutros Boutros galiju, ali kad pises bezveze, naci ce se netko da ti odgovori

A ovo je, kazu, forum, ako ces se dopisivat sa ZZZZ, salji mu PP
nebi
Posts: 1755
Joined: 27/10/2004 23:55

#145

Post by nebi »

Dakle,ko je King Golan?Pod kojim dragim imenom je inace poznat?


King David, no oba su sada otisla u nepoznato. Moderator
Deb's
Posts: 145
Joined: 04/06/2005 23:42
Location: Sarajevo

#146

Post by Deb's »

Nema Jevreja-Nema problema!!! :x
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#147

Post by Alfons Kauders »

u vezi teme, zanimljivo je da su cionisti jako dobro saradjivali sa nsdap-om u trecem rajhu neposredno nakon njihovog preuzimanja vlasti - u saradnji su radili na iseljavanju njemackih jevreja u palestinu... dvije radikalne ideologije kojim nikad nije bilo stalo do obicnih ljudi vec do velikih suludih ideja, jedna je propala, druga ne, ali to ne mijenja cinjenicu da je izrael tvorevina jedne bolesne i zaostale ideologije koja nazalost jos uvijek ima dovoljno pristalica medju jevrejima
xon_sa
Posts: 1181
Joined: 30/10/2005 14:16

#148

Post by xon_sa »

Golan wrote:
List wrote:Digger, previdio si činjenicu da je UN Jevrejima dodijelio zemlju na kojoj Jevreji nisu činili većinu (uvezeni su). Logično je da su se Palestinci pobunili.

A to što ti to nazivaš započinjanjem rata (ili bolje rečeno agresije) govori o tebi.

Tvoje je pravo da to tvrdiš. Ali nemoj misliti da ću to prihvatiti kao činjenicu.
UN nije dodijelio, nego odobrio vec dodijeljenu zemlju. Nisu uvezeni, citam danas kuran i nadjem ih na toj zemlji skoro na samom pocetku. 'sinovi izraela' ?
Hajde ba nemojte se vise provaljivat. Zasto malo ne procitate vise o tome pa da se moze normalno raspravljati??? Lupas besmislice. Ne pise sinovi izraela nego israilovi sinovi, a Israil je u stvari ime Jakuba alejhiselam. To dakle znaci sinovi Jakubovi. Hajd sad malo jos prostudiraj to pa se javi. :roll:
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#149

Post by zzzzz »

Kao sto Toozla rece, tema je od starta osudjena na propast ali ipak da odgovorim na nekoliko postova prije nego sto se ispisem odavde.
Autor: Golan Poslano: 03/11/2005 01:23
JBT (citat):
Eto, Belgija nema pojma. I eto, dize optuznice protiv predsjednika neke drzave tek tako, bez argumenata.

Da. Svako moze dici optuznicu, ali ne i dobiti slucaj. To nista ne govori
Naravno da ne mogu dobiti slucaj jer su jevrejski teroristi auto-bombom digli u zrak vodju hriscanske milicije, koja je izvrsila masakar a koji je tvrdio da ima dokaze o umjesanosti Sharona i izraelske vojske.
Interesantno da je ovaj zlocinac ubijen neposredno nakon svog pristanka da se pojavi na sudjenju Sharonu u Belgiji.
Sad ces ti reci gdje su mi dokazi a pametnom i prije svega dobronamjernom ne treba nista vise od ovoga.
digger Poslano: 03/11/2005 01:54

Nije argumenat ali je cinjenica. Koja je to nacija isla u odbranbeni rat, zauzela neciju teritoriju, pa onda sve dala mirno natrag bez ikakvih garancija da se tako nesto nece ponoviti? Daj mi samo jedan primjer.

Cinjenica jeste ali onda to iskljucuje osudu Palestinaca i cini njihovu borbu sasvim legitimnom.
To isto tako govori da je UN besmislena institucija koja se koristi za pritiske na slabije, kako bi neke sile ostvarile svoje politicke ciljeve, jer inace nebi imali situaciju u kojoj jedan narod koristi kamenje a drugi tenkove.
Sve ovo ne znaci da se svijet treba pomiriti sa ovakvom situacijom i prihvatiti fakticko stanje. Sta bi bilo da su svi prihvatili da je Hitler sila i da je njegovo legitimno pravo da istrjebi jevreje jer ih on smatra parazitima?
Ili zamisli da ides na posao ili u skolu autobusom ili tramvajem i da svaki dan ocekujes da ce neko uci u isti i dici sve u zrak. Kako bi se TI osjecao?

Ja se nikad ne bi uselio u tudju kucu na tudju zemlju. Mene niko nebi mogao ubijediti da mi je Svevisnji obecao zemlju i da je greska to sto stoji u gruntu da je to zemljiste u stvari od nekog Palestinca.
Radi se o covjeku koji je pored Tel Aviva izabrao da naseli svoju porodicu u neku pustinju (koja se uz to od cijelog svijeta naziva okupirana teritorija) íz politickih i vjerskih razloga. On u tome vidi svoju misiju "da vrati zemlju onima kojima je bog obecao". To je dakle njegov licni izbor i doprinos u ostvarenju plana dovodjenja Palestinaca pred svrsen cin. Neko puskom a neko naseljavanjem.

Ima li taj covjek pravo da ocekuje da zivi u miru???
Cinjenica:
Izrael je napadnut slijedeci dan nakon proglasenja nezavisnosti. Uspjeli su ne samo da se odbrane nego da predju u kontranapad. U tom periodu, dosta obicnih palestinaca je izbjeglo sa ratista i dio njihove zemlje je bio okupiran od Izraela. Zatim novi napadi na Izrael.... ista prica, a Izrael se opet siri. Pitam te: dokle neko moze da napada nezavisnu drzavu a ovi treba da su kasnije "fer" jer tako neko u Sarajevu misli? Volio bih da vidim kako bi ti svario scenario da sutra Srbija hoce na silu da okupira priznatu drzavu od drugih, BiH. Kako bi ti onda rezonovao? Bojim se da nisi bas naivan kao sto se pravis.
Nisi ni ti naivan kao sto se predstavljas a da pojasnim i zasto.

Prvo pravis poredjenje izmedju Srbije i Bosne a svjestan si da istorija o nastanku Izraela ima puno vise slicnosti sa proglasenjem nezavisne RS koja se na slican nacin branila od napada pa je usput iskoristila priliku i etnicki ocistila svoju zamisljenu teritoriju.

Za tvoju informaciju nedavno sam imao priliku da gledam autenticne snimke iz 46'-48', kako jevrejska vojska izvodi zene i djecu iz njihovih kuca u Jaffi i salje na put bez povratka. Klasicno, planirano, etnicko ciscenje.
Malo razlicita slika od one koju ti pokusavas predstaviti ovdje o tobozem bjekstvu civila pred rasplamsalim borbama.

Nisi ti naivan digger, nimalo. Vjerovatno je za tebe (gledajuci tvoje rezone) i stvaranje RS-a sasvim legitimna stvar, samo sto ta prica nije bas za ovog foruma. Mozda je cuvas za pogodnije mjesto
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#150

Post by zzzzz »

Da napomenem, samo zbog prisivanja mudzahedinske i antisemitske etikete svakom ko se suprostavlja fasistickoj vlasti u Izraelu, da npr. Mc' Donalds, taj simbol americkog imperijalizma, ne zeli da otvara svoje restorane na okupiranim teritorijama zbog cega je kritikovan od strane cionista.

Mozda je to samo dodvoravanje trzistu islamskih zemalja ali meni je princip vazan, da Izraelci koji se naseljavaju na Z. Obalu nemaju nikakav legitimitet.
Post Reply