Ozljedni list

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#1 Ozljedni list

Post by mirzadelibasic »

Pozdrav kolege.

Otvaram temu jer imam određenih problema oko izdavanje ozljednog lista. Naime radi se o sljedećem. Supruga mi je prije nešto više od mjesec dana nezgodno pala na poslu i tom prilikom se udarila u predijelu lijevog kuka. Valjda je bila zagrijana, pa je nije puno ni boljelo i to je prošlo totalno nonšalantno. Došla je kući i malo je boljelo, ali ništa posebno. Drugi dan je još uvijek osjećala bol i otišla je na posao gdje je skoro sve bilo normalno. Kada je došla kući, nakon određenog vremena bol se pojačala i ona je namazala konjskom kremom i stavila oblogu od crvenog luka ali je bol ostala skoro pa nepromijenjena. Treći dan je osjetila malo ozbiljniju bol, koja se pojačavala pri hodanju i odlučio sam je odvući na ortopediju. Dobila je uputnicu i otišla na ortopediju gdje su joj slikali nogu i snimak je pokazao frakturu kuka, ali napuknuće nije toliko veliko i odmah su joj rekli da mora operisati i odmah su joj otvorili bolovanje i ona je počela vaditi nalaze. Vađenje nalaza je potrajalo malo duže (krv, urin, stomatolog, internista...) i u petak je otišla po finalnu uputnicu za bolnicu i doznake koje treba dostaviti u firmi. E tu se pojavljuje problem, doktorica joj traži ozljedni list iz firme u kojoj radi, a firma joj to nije izdala. Ona je nazvala direktora firme, inače malo je ters čovjek i on joj to nije htio izdati. Mi doznake moramo završiti u toku ove sedmice, jer ona u sljedeći ponedjeljak ide na opercaiju.

Sada mene konkretno zanima sljedeče:

-Je li firma dužna odmah izdati ozljedni list i to samoincijativno bez da se to od nje traži ili se ozljedni list izdaje samo onda kada se to od firme traži?

-Zar je moguće da firma izbjegava odgovornost povrede na radu i ne želi zbog toga izdati ozljedni list?

Totalno nejasna situacija, a ona je prijavljena u toj firmi i regularno joj ide i staž i dobrinosi i zdravstvo i sve.

Hvala vam unaprijed svima koji odgovorite.
User avatar
sunceKOtepsija
Posts: 6841
Joined: 14/06/2015 14:44

#2 Re: Ozljedni list

Post by sunceKOtepsija »

brzo i bezbolno ozdravljenje i i ne ponovilo se...zeznuto, firma ne zna gdje je povreda nastupila jos su terslije, jer nije prijavljena u trenutku desavanja, a vamo radnik ne smije rec ili je stvarno kontala da nije nista
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#3 Re: Ozljedni list

Post by Drinski »

Ozljedni list izdaje Dom zdravlha a to je ljekarsko uvjerenje. Ona vjerovatno treba prijavu o nesrci na radu. Supruga treba da se ili obrati inspekciji rada i prijavi gazdu ili slaze doktoricu da je to uradila.
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#4 Re: Ozljedni list

Post by mirzadelibasic »

Ne, treba joj ozljedni list od direktora, kojeg popunjava direktor i na kraju opečati. Pošto u doznakama se mora zaokružiti povreda na radu, a to se ne može učiniti bez ozljednog lista. U tome je kvaka.

Sada meni nije jasno, je li poslodavac ima obavezu po zakonu do izdati, bez da se to od njega traži ili ipak se mora to tražiti, a do njegove dobre volje je hoće li on to izdati ili nece?

Drinski hvala ti.
Drinski
Posts: 6281
Joined: 25/03/2014 10:24

#5 Re: Ozljedni list

Post by Drinski »

ima obavezu, ali ako nije sačinio prijavu nesrece sumnjam da ces to dobiti.
senadd
Posts: 166
Joined: 04/08/2005 12:06
Location: vares

#6 Re: Ozljedni list

Post by senadd »

Drug,
nije Ti lako,ali da pomognem.Ima više detalja(znam da Ti gori u glavi):
1.firma može,a ne mora za konkretni slučaj izdati Ozljednu listu
zašto? zato što nema dokaza da se to desilo na radu i u vezi s radom.
1.1 može kad se hoće,uzme se bar jedna izjava od nekoga ko je tu bio (čak i ako nije,može se kad se hoće).

2.za sada žena mora sve plačati,a ostaje joj da se odmah javi u kantonalnu inspekciju (da sačine zapisnik.njen prigovor da joj ne priznaju povredu na radu i u vezi s radom),a potom se obrati nadležnom sudu,pod uslovom da nađe očevidca(svojom izjavom ovaj bi potvrdio ženine navode).
Izjava se napiše u rukopisu i u Opčini na protokolu ovjeri.
3.Ako odmah nađeš očevidca,otiđite u Opčinu da da izjavu i to ponesite inspektoru(tad On mora narediti firmi da se izda Ozljedna)
4.Ako On neće,neka se žena liječi,prikuplja priznanice,a odmah otići kod advokata(uzet će min.100),pa će advokat sve to proslijediti firmi,da ih nasikira i zabrine.
Papci su što neće svojoj radnici izići u susret,ako je sve bilo kako navodiš
sretno

Hajde sad polahko
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#7 Re: Ozljedni list

Post by mirzadelibasic »

senadd wrote:Drug,
nije Ti lako,ali da pomognem.Ima više detalja(znam da Ti gori u glavi):
1.firma može,a ne mora za konkretni slučaj izdati Ozljednu listu
zašto? zato što nema dokaza da se to desilo na radu i u vezi s radom.
1.1 može kad se hoće,uzme se bar jedna izjava od nekoga ko je tu bio (čak i ako nije,može se kad se hoće).

2.za sada žena mora sve plačati,a ostaje joj da se odmah javi u kantonalnu inspekciju (da sačine zapisnik.njen prigovor da joj ne priznaju povredu na radu i u vezi s radom),a potom se obrati nadležnom sudu,pod uslovom da nađe očevidca(svojom izjavom ovaj bi potvrdio ženine navode).
Izjava se napiše u rukopisu i u Opčini na protokolu ovjeri.
3.Ako odmah nađeš očevidca,otiđite u Opčinu da da izjavu i to ponesite inspektoru(tad On mora narediti firmi da se izda Ozljedna)
4.Ako On neće,neka se žena liječi,prikuplja priznanice,a odmah otići kod advokata(uzet će min.100),pa će advokat sve to proslijediti firmi,da ih nasikira i zabrine.
Papci su što neće svojoj radnici izići u susret,ako je sve bilo kako navodiš
sretno

Hajde sad polahko
pričao sam sa advokatom i rečeno mi je da je najbolje da poštom povratnicom pošaljem zahtjev za izdavanje ozljednog lista i u sličaju da se to ne dogodi slijed tužba. To je trenutno najjednostavnije.

Hvala ti puno.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#8 Re: Ozljedni list

Post by Nepass »

mirzadelibasic wrote:Pozdrav kolege.

Otvaram temu jer imam određenih problema oko izdavanje ozljednog lista. Naime radi se o sljedećem. Supruga mi je prije nešto više od mjesec dana nezgodno pala na poslu i tom prilikom se udarila u predijelu lijevog kuka. Valjda je bila zagrijana, pa je nije puno ni boljelo i to je prošlo totalno nonšalantno. Došla je kući i malo je boljelo, ali ništa posebno. Drugi dan je još uvijek osjećala bol i otišla je na posao gdje je skoro sve bilo normalno. Kada je došla kući, nakon određenog vremena bol se pojačala i ona je namazala konjskom kremom i stavila oblogu od crvenog luka ali je bol ostala skoro pa nepromijenjena. Treći dan je osjetila malo ozbiljniju bol, koja se pojačavala pri hodanju i odlučio sam je odvući na ortopediju. Dobila je uputnicu i otišla na ortopediju gdje su joj slikali nogu i snimak je pokazao frakturu kuka, ali napuknuće nije toliko veliko i odmah su joj rekli da mora operisati i odmah su joj otvorili bolovanje i ona je počela vaditi nalaze. Vađenje nalaza je potrajalo malo duže (krv, urin, stomatolog, internista...) i u petak je otišla po finalnu uputnicu za bolnicu i doznake koje treba dostaviti u firmi. E tu se pojavljuje problem, doktorica joj traži ozljedni list iz firme u kojoj radi, a firma joj to nije izdala. Ona je nazvala direktora firme, inače malo je ters čovjek i on joj to nije htio izdati. Mi doznake moramo završiti u toku ove sedmice, jer ona u sljedeći ponedjeljak ide na opercaiju.

Sada mene konkretno zanima sljedeče:

-Je li firma dužna odmah izdati ozljedni list i to samoincijativno bez da se to od nje traži ili se ozljedni list izdaje samo onda kada se to od firme traži?

-Zar je moguće da firma izbjegava odgovornost povrede na radu i ne želi zbog toga izdati ozljedni list?

Totalno nejasna situacija, a ona je prijavljena u toj firmi i regularno joj ide i staž i dobrinosi i zdravstvo i sve.

Hvala vam unaprijed svima koji odgovorite.
Mora u roku 24h uzeti ozljedni, kad ima ozljedni onda je 100% placeno bolovanje pa se firmi ne isplati.
A dr moze izdati doznake sa nalazom ortopeda samo ce biti "normalno" bolovanje
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#9 Re: Ozljedni list

Post by Nepass »

mirzadelibasic wrote:Ne, treba joj ozljedni list od direktora, kojeg popunjava direktor i na kraju opečati. Pošto u doznakama se mora zaokružiti povreda na radu, a to se ne može učiniti bez ozljednog lista. U tome je kvaka.

Sada meni nije jasno, je li poslodavac ima obavezu po zakonu do izdati, bez da se to od njega traži ili ipak se mora to tražiti, a do njegove dobre volje je hoće li on to izdati ili nece?

Drinski hvala ti.
Mora traziti, firme to vole presutiti zbog ovih 100%
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#10 Re: Ozljedni list

Post by mirzadelibasic »

Nepass wrote: Mora traziti, firme to vole presutiti zbog ovih 100%
e hvala ti.

Nego je li obaveza svakog poslodavca da u slučaju nesreće na radnom mijestu momentalno pozove hitno pomoć i policiju kako bi se ozlijeđenom pružila pomoć te policija sastavila zapisnik? Šta ako se to nije učinilo i nije imao ko ustanoviti o kakvoj se povredi radi, te je oštećeni u tom slučaju prepušten svojoj intuiciji i slobodnom nagađanju? Mogu li se te činjenica koristi kao argument da se ozljedni list izda iako je prošlo 3 dana od ozljede?

Još jednom hvala i puno pozdrava!
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#11 Re: Ozljedni list

Post by insomnia78 »

Ma kakv policija, nije niko pogin'o
Hitna da, ili da odes sam doktoru
Al' da obavjestis nadredjene i da odes taj dan a ne mjesec poslije
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#12 Re: Ozljedni list

Post by Edin H. »

Olesite osiguranje :izet:
User avatar
mirzadelibasic
Posts: 1379
Joined: 17/07/2014 17:35
Location: tu i tamo

#13 Re: Ozljedni list

Post by mirzadelibasic »

insomnia78 wrote:Ma kakv policija, nije niko pogin'o
Hitna da, ili da odes sam doktoru
Al' da obavjestis nadredjene i da odes taj dan a ne mjesec poslije
uz dužno poštovanje, ali ti pojma nemaš o ovome

kako će otići neko ko je slomio nogu, fino piše u opisu sve.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#14 Re: Ozljedni list

Post by insomnia78 »

mirzadelibasic wrote:
insomnia78 wrote:Ma kakv policija, nije niko pogin'o
Hitna da, ili da odes sam doktoru
Al' da obavjestis nadredjene i da odes taj dan a ne mjesec poslije
uz dužno poštovanje, ali ti pojma nemaš o ovome

kako će otići neko ko je slomio nogu, fino piše u opisu sve.
Uz duzno postovanje, im'o sam tri povrede na radu :D
Kako ce firma pozvati hitnu sko im nisi ni rek'o za povredu?
Znam da nije ljudski ali da se pojavis sa pricom o povredi nakon tri dana, svako vi imao sumnje. Dodaj na to supka vlasnika i eto te u belaju
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#15 Re: Ozljedni list

Post by Nepass »

mirzadelibasic wrote:
Nepass wrote: Mora traziti, firme to vole presutiti zbog ovih 100%
e hvala ti.

Nego je li obaveza svakog poslodavca da u slučaju nesreće na radnom mijestu momentalno pozove hitno pomoć i policiju kako bi se ozlijeđenom pružila pomoć te policija sastavila zapisnik? Šta ako se to nije učinilo i nije imao ko ustanoviti o kakvoj se povredi radi, te je oštećeni u tom slučaju prepušten svojoj intuiciji i slobodnom nagađanju? Mogu li se te činjenica koristi kao argument da se ozljedni list izda iako je prošlo 3 dana od ozljede?

Još jednom hvala i puno pozdrava!
Pa nek proba. Mogu oni u firmi izaci u susret.
Valjda je doktoru rekla sta je bilo. Trebalo bi da se vodi pod dg. Povreda na radnom mjestu. Nalaz odnijeti poslodavcu i traziti ozljedni
User avatar
malakh
Posts: 7166
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/

#16 Re: Ozljedni list

Post by malakh »

@mirzadelibasic

e ovako druže, nigdje zakonski nije decidno navedeno kada i kako i koliki je vremenski rok izdavanja ozljednog lista i poslodavac tvojoj ženi mora izdati ozljedni list kada ona to zahtjeva. praksa poslodavaca kod nas u bosni i hercegovini je, po pitanju povrede na radu, takva da oni po svaku cijenu žele da zataškaju povredu na radu i da izbjegnu izdavanje ozljednog lista upravo da bi izbjegli inspekciju, koja može a i ne mora izaći na uvid. tako npr. u jednoj firmi se ozljedni list izdaje u roku od 24h od nastanka povrede, kod nekih u roku od 3 dana, a neki izdaju onog trenutka kada se to od njih traži (to su većinom firme koje imaju urednu papirologiju, prijavljene radnike itd). da bi se ozljedni list izdao u roku od 24 sata tada odgovorno lice u trenutku nesreće mora pozvati hitnu pomoć i policiju (@insomnia, tačno je da se mora pozvati policija, zbog zapisnika koji se proslijeđuje firmi radi lakšeg izdavanja ozljednog lista...) kako bi se odmah konstatovale povrede i uradio zapisnik i onda oni traže izdavanje ozljednog lista ili kažu povrijeđenom da traži ozljedni list (što vidim da u tvom slučaju njih nije bilo, što može biti greška i odgovornog lica a i povrijeđenog).

ako vama treba ozljedni list kako bi tužili firmu, onda ćete se uzaludno mučiti, jer se tužba lakše i bolje povlači sa prvim nalazom doktora (pretpostavljam da je vaša supruga dobila ortopedski nalaz i da u njemu piše da je pala), a ako je u pitanju nešto drugo onda tražite.

moj vam je savjet, ako se odlučite da tražite ozljedni list, da to učinite pismenim putem kako bi imali dokaz da ste to tražili (dali kroz protokol firme ili putem pošte) i onda je na firmi kako će reagirati. njihova obaveza je da postupe po pismenom zahtjevu povrijeđenog i tu automatski sebi olakšavate, jer vi imate dokaz, a ako ne izdaju onda se tu povlači niz propusta... sretno i nadam se da sam pomogao.
User avatar
spree
Posts: 7881
Joined: 04/04/2009 02:10
Location: oʌǝɾɐɹɐs

#17 Re: Ozljedni list

Post by spree »

Zna li neko gdje u Sarajevu ima kupiti ozljedni list posto u firmi nema :( a doktorica mi to trazi.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#18 Re: Ozljedni list

Post by muminovic »

spree wrote:Zna li neko gdje u Sarajevu ima kupiti ozljedni list posto u firmi nema :( a doktorica mi to trazi.
U svakoj knjizari u BiH.
Post Reply