ozbiljnost situacije

Sve o zdravlju...
Post Reply
drina.jedina

ozbiljnost situacije

Post by drina.jedina » 12/02/2011 19:45

valjda ima neko ko mi moze pomoci, a siguran sam da ima samo je pitanje ko ce me ozbiljno shvatiti...

s djevojkom sam vec duze vrijeme i imamo normalne odnose s tim sto smo se dogovorili da pije kontracepciske tablete Yazz. Posto nemamo u namjeri u skorije vrijeme stupiti u brak i biti spremni na potomke(to jest narednih 4-5 god), interesuje me dali se duza upotreba kontracepcije moze odraziti na trudnocu i opcenito na samu matericu, posto je njoj 20 god. Svi su nalazi uradjeni i gin. je rekao da moze normalno da pije tablete...znaci mene sto muci vec duze vrijeme jesto dali je uredu da ona tako dugo pije te tablete a da kasnije ocekujemo normano da zatrudni i da sve prodje uredu, jer ipak dugo vremena se hemijom(tabletama) sprijecava neki prirodni proces(da zatrudni)...

eto toliko od mene valjda ce se naci dobrih dusa da me malo prosvjetle :-D

hvala svima

vesna555

Re: ozbiljnost situacije

Post by vesna555 » 12/02/2011 19:53

Trebala je pitati svog ginekologa za to, ali nisu štetne i nećete imati problema, to vam piše i u uputstvu i promo lecima koje ste trebali dobiti, samo neka pravi redovne pauze što je meni moj doktor preporučio i neka ide na redovne kontrole hormona.
Super pa tako zrelo razmisljate o kontracepciji :)

drina.jedina

Post by drina.jedina » 12/02/2011 21:23

vesna555 wrote:Trebala je pitati svog ginekologa za to, ali nisu štetne i nećete imati problema, to vam piše i u uputstvu i promo lecima koje ste trebali dobiti, samo neka pravi redovne pauze što je meni moj doktor preporučio i neka ide na redovne kontrole hormona.

pitali smo i ginekologa, ali nasi doktori su takvi kad nesto kazu obicno se suprotno moze ocekivat :) nakon koliko vremena bi se trebala praviti pauza i koliko vremenski bi trebala trajati :?:

vesna555

Post by vesna555 » 12/02/2011 21:38

drina.jedina wrote:
vesna555 wrote:Trebala je pitati svog ginekologa za to, ali nisu štetne i nećete imati problema, to vam piše i u uputstvu i promo lecima koje ste trebali dobiti, samo neka pravi redovne pauze što je meni moj doktor preporučio i neka ide na redovne kontrole hormona.

pitali smo i ginekologa, ali nasi doktori su takvi kad nesto kazu obicno se suprotno moze ocekivat :) nakon koliko vremena bi se trebala praviti pauza i koliko vremenski bi trebala trajati :?:

Ja sam napravila nakon godinu dana pauzu i tako je preporučeno meni. Nisam sigurna 100% koliko bi trebala trajati pauza kod Jazza jer nisam pila te tablete.
Također, što se tiče pauze, zavisi kako koji ginekolog preporučuje. Neki doktori kažu da treba pauzirati da se "tijelo" odmori, neki da je to stres za organizam. Kako god, opet najbolje pitati svog doktora, iako sam ja čitala da kod Jazza ne treba praviti pauzu. Ali opet, nisam pila te tablete, niti sam pretjerano stručna u toj oblasti.
Najbitnije je da djevojka napravi sebi rutinu kada pije tablete, da ne zaboravi, tj. da joj to bude kao pranje zubi. Ja sam uvijek pila u isto vrijeme svaki dan i na kraju mi je to postala rutina, kao što zube ne zaboravljam prati, tako nisam ni tabletu zaboravljala. I nosila sam tablete sa strane u novčaniku, jer novčanik je uvijek uz mene i ako zaglavim negdje ili ne dođem kući u predviđeno vrijeme da tabletu uzmem, uvijek sam ih imala uz sebe.
Trenutno pauziram, ali od slijedece sedmice ponovo krecem.

modesti

Post by modesti » 14/02/2011 07:57

O eventualnim pauzama i njihovim dužinama isključivo sa ginekologom. :wink:

Wind

Post by Wind » 14/02/2011 08:15

Imate i drugih nacina zastite.... :wink:

Ipak su te tablete na hormonalnoj bazi koje na neki nacin narusavaju prirodni rad organizma. Sve su to sarene laze farmacetske industrije. Ne kazem da tablete ne rade to za sto su napravljene ali sigurno imaju uticaja na razvoj mladog organizma. Da je njoj 30/40 godina, pa hajd ali tako mladi a vec se truju.

Ne radi se samo o sprecavanju trudnoce jer je ovulacija jedan slozen hormonalni proces i drugi mehanizmi su tu ukljuceni. A tako malo treba za neku komplikaciju, pored svih ostalih svakodnevnih negativnih uticaja na zivot.

OPREZ i sretno.

vesna555

Post by vesna555 » 14/02/2011 14:33

Wind wrote:Imate i drugih nacina zastite.... :wink:

Ipak su te tablete na hormonalnoj bazi koje na neki nacin narusavaju prirodni rad organizma. Sve su to sarene laze farmacetske industrije. Ne kazem da tablete ne rade to za sto su napravljene ali sigurno imaju uticaja na razvoj mladog organizma. Da je njoj 30/40 godina, pa hajd ali tako mladi a vec se truju.

Ne radi se samo o sprecavanju trudnoce jer je ovulacija jedan slozen hormonalni proces i drugi mehanizmi su tu ukljuceni. A tako malo treba za neku komplikaciju, pored svih ostalih svakodnevnih negativnih uticaja na zivot.

OPREZ i sretno.

Nisi upućen, ali nimalo! Ove tablete nisu štetne, ako se radi o zdravoj osobi, čak naprotiv, mogu biti vrlo korisne, kao što su meni bile :wink:

drina.jedina

Post by drina.jedina » 14/02/2011 15:24

vesna555 wrote:

OPREZ i sretno.

Nisi upućen, ali nimalo! Ove tablete nisu štetne, ako se radi o zdravoj osobi, čak naprotiv, mogu biti vrlo korisne, kao što su meni bile :wink:

svak ima pravo na svoje misljenje i sve je dobro cuti pa staviti na vagu :) ...kao sto sam vec rekao ni meni nije drago da pije tablete a pogotov ne neki duzi period(jer ipak nisam nikad bio zastupnik nekih tableta,zub boli daj odma tabletu :-D ), posto su svi nalazi uredi i sve oko tih tableta je frisko bolje je na vrijeme se raspitati o posljedicama i ovdje i kod gin. nego kasnije imati problema zbog nedostatka informacija ;-)

vesna555

Post by vesna555 » 14/02/2011 15:26

drina.jedina wrote:
vesna555 wrote:

OPREZ i sretno.

svak ima pravo na svoje misljenje i sve je dobro cuti pa staviti na vagu :) ...kao sto sam vec rekao ni meni nije drago da pije tablete a pogotov ne neki duzi period(jer ipak nisam nikad bio zastupnik nekih tableta,zub boli daj odma tabletu :-D ), posto su svi nalazi uredi i sve oko tih tableta je frisko bolje je na vrijeme se raspitati o posljedicama i ovdje i kod gin. nego kasnije imati problema zbog nedostatka informacija ;-)

U pravu si :) Zato je najbolje sve detaljno sa svojim doktorom raspraviti i posavjetovati se :) :wink:

Envy

Post by Envy » 14/02/2011 15:27

...
Last edited by Envy on 12/01/2012 11:14, edited 1 time in total.

jazzer
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Post by jazzer » 14/02/2011 15:30

Ma ti ozezi a za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama upitajte svog lijecnika
ili apotekara :) .

drina.jedina

Post by drina.jedina » 14/02/2011 15:33

Envy wrote:
drina.jedina wrote:

Pa kad ti nije drago da pije tablete,onda upotrebljavaj ti kondom..zdravija ce ona biti...:D

nisu bas nesto pouzdani durex kondomi su postali kao i oni humantarni sto dijele po ulici :D , a i nije to to :)

Envy

Post by Envy » 14/02/2011 15:35

...
Last edited by Envy on 12/01/2012 11:11, edited 1 time in total.

drina.jedina

Post by drina.jedina » 14/02/2011 15:36

jazzer wrote:Ma ti ozezi a za obavijesti o indikacijama, mjerama opreza i nuspojavama upitajte svog lijecnika
ili apotekara :) .

ovo vrijedi poslusati :lol:

amyca

Post by amyca » 14/02/2011 16:17

Envy wrote:
drina.jedina wrote:

Pa kad ti nije drago da pije tablete,onda upotrebljavaj ti kondom..zdravija ce ona biti...:D

Potpisujem...
Nisam sigurna da je bas zdravo 4-5 godina uzimati kontracepcijske tabletice... Ipak one remete prirodno funkcionisanje organizma... I niko ti ne moze sa sigurnoscu reci da ce tvoja djevojka bez problema poslije moci ostati trudna. Znam mnoge koje su se cuvale, ali na kraju kad su htjele nisu mogle ostati u drugom stanju. Neka se ona dobro raspita, kod vise ginekologa. Oni su spremni propisati tabletice za svaku farmaceutsku kompaniju... Oprez nije na odmet...

Wind

Post by Wind » 14/02/2011 17:42

drina.jedina wrote:
vesna555 wrote:

Ipak su te tablete na hormonalnoj bazi koje na neki nacin narusavaju prirodni rad organizma. Sve su to sarene laze farmaceutske industrije. Ne kazem da tablete ne rade to za sto su napravljene ali sigurno imaju uticaja na razvoj mladog organizma. Da je njoj 30/40 godina, pa hajd ali tako mladi a vec se truju.

OPREZ i sretno.

jah....ne pricam napamet...draga vesna555, ne ljuti se, ali pojma ti nemas....informisi se malo sire a ne samo sa uputstva od tableta.... ;-)

ipak, ovo je samo dobronamjeran savjet svakom, a sta ce ko da radi....njegov problem. Najlakse je uzeti tabletu.

vesna555

Post by vesna555 » 14/02/2011 17:50

Ne pričam ni ja na pamet, niti sa uputstva sa tableta. Već iz iskustva :) I znam da su mi jako pomogle, jer ih nisam koristila samo kao kontracepciju, već radi drugih problema :) I naravno da sam se dobro raspitala, kod stručnih ljudi, odnosno kod ginekologa :)
Shvaćam ja da je tvoj savjet dobronamjeran, ali pričati da su kontracepcijske tablete koje pomažu milijunima žena u svijetu, samo šarene laži farmaceutske industrije je u najmanju ruku smiješno :) O

I ja kažem da treba oprezno s tim tabletama, ali nema razloga da ih zdrava osoba ne koristi, a kamo li jos da poslije ima problema sa začećem :)

Wind

Post by Wind » 14/02/2011 18:22

AAAHHHHHhhhhhh.......svico draga, s kim ja imam posla....

pa vidis li ti sta pises...koristis kontracepsijske tablete zbog nekih drugih problema...pa o tome ti i govorim, kontas??
Proces ovulacije je vrlo slozen proces, kojeg i koji izaziva niz lucenja raznih hormona koji regulisu rad organizma na vise nivoa a nije samo pitanje hoce li neko ostati trudan ili ne.

Dakle, puno nekih drugih, bitnih stvari se desava u organizmu u tom momentu a koji se ne vide, ne osjete. Pa nije to prekidac ON/OFF.

Uzimanjem tih tableta (ima ih raznih, da sad ne ulazimo u detalje) remeti se normalan rad organizma, manje ili vise. Bitno je i zivotno doba osobe. Neko ce to lakse podnijeti, nekome odmah smeta i svako ce to da prezivi na svoj nacin, ali generalno to je tako, htjela ti to ili ne.

Postujem tvoje iskustvo i zelim ti sve najbolje ali posljedice se javljaju godinama nakon toga.

Pa ni obicno suncanje u 12h nije zdravo, dokazano izaziva posljedice na kozi, sve do karcinoma ali ne bas kod svakog.

Dakle, poenta je da ima i drugih "zdravijih" nacina zastite, i tablete na hormonalnoj bazi NISU rjesenje.

Wind

Post by Wind » 14/02/2011 18:29

vesna555 wrote:... ali pričati da su kontracepcijske tablete koje pomažu milijunima žena u svijetu, samo šarene laži farmaceutske industrije je u najmanju ruku smiješno :) O

I ja kažem da treba oprezno s tim tabletama, ali nema razloga da ih zdrava osoba ne koristi, a kamo li jos da poslije ima problema sa začećem :)

A ovo posebno, molim te kako im to pomazu? Ne moraju da misle na to? ccc....nevjerovatno...hajmo sad svako vece prije spavanja po jednu zutu ili plavu tableticu.

vesna555

Post by vesna555 » 14/02/2011 18:33

Wind wrote:AAAHHHHHhhhhhh.......svico draga, s kim ja imam posla....

pa vidis li ti sta pises...koristis kontracepsijske tablete zbog nekih drugih problema...pa o tome ti i govorim, kontas??
Proces ovulacije je vrlo slozen proces, kojeg i koji izaziva niz lucenja raznih hormona koji regulisu rad organizma na vise nivoa a nije samo pitanje hoce li neko ostati trudan ili ne.

Dakle, puno nekih drugih, bitnih stvari se desava u organizmu u tom momentu a koji se ne vide, ne osjete. Pa nije to prekidac ON/OFF.

Uzimanjem tih tableta (ima ih raznih, da sad ne ulazimo u detalje) remeti se normalan rad organizma, manje ili vise. Bitno je i zivotno doba osobe. Neko ce to lakse podnijeti, nekome odmah smeta i svako ce to da prezivi na svoj nacin, ali generalno to je tako, htjela ti to ili ne.

Postujem tvoje iskustvo i zelim ti sve najbolje ali posljedice se javljaju godinama nakon toga.

Pa ni obicno suncanje u 12h nije zdravo, dokazano izaziva posljedice na kozi, sve do karcinoma ali ne bas kod svakog.

Dakle, poenta je da ima i drugih "zdravijih" nacina zastite, i tablete na hormonalnoj bazi NISU rjesenje.

Ma OK je, sve je to velika zavjera farmaceutskih kompanija :lol: :lol: Mislim, ove kontracepcijske pilule i to. Također, mislim da je zavjera židova/masona/amerikanaca i ljetni turizam čiji je cilj da što više ljudi dobije rak kože jer nas je previše na svijetu :lol:
Ako nisi skontao, završila sam raspravu s tobom :) Predlažem ti da posjetiš neku od muških tema, kao što su Automobili i slično, vjerujem da ima i stvari i tema u kojima se dobro snalaziš, ali ovo nije jedna od njih :)
Pozdrav i no hard feelings :D

Filter
Has thanked: 4 times

Post by Filter » 14/02/2011 18:38

OPREZ i sretno.

+1
htz oprema i opleti, mani se kemijanja...

vesna555

Post by vesna555 » 14/02/2011 18:45

Wind wrote:
vesna555 wrote:... ali pričati da su kontracepcijske tablete koje pomažu milijunima žena u svijetu, samo šarene laži farmaceutske industrije je u najmanju ruku smiješno :) O

A ovo posebno, molim te kako im to pomazu? Ne moraju da misle na to? ccc....nevjerovatno...hajmo sad svako vece prije spavanja po jednu zutu ili plavu tableticu.

Gledaj... Ima žena koje imaju hormonske poremećaje. Razno razne. Radi tih poremećaja, nemaju redovnu menstruaciju, imaju užasne bolove, pate zbog preizraženog PMS-a, imaju užasnih problema s tenom i slično. Ti poremećaji se liječe hormonskim tabletama koje su ujedno i tablete koje sprječavaju začeće.
Dakle, nekome doktor preporuči te tablete kao kontracepciju, a nekome kao terapiju.
Na taj način, hormonske tablete, za koje ti tvrdiš da su šarena laž farmaceutske industrije, pomažu ženama diljem svijeta, a tako su pomogle i meni kako jednog dana ne bih imala puno većih problema sa ženskim stvarima :)
Eto, nadam se da je sad jasnije :)
Pozdrav

EDIT: Morala sam još ovo dodati, ali sad sam stvarno završila raspravu s tobom :) Jednostavno, nisi upućen :)
Last edited by vesna555 on 14/02/2011 18:50, edited 1 time in total.

bez_ideje

Post by bez_ideje » 14/02/2011 18:49

Niti jedna tableta nije 100% bezbjedna,a pogotovo kontracepcijska.....
Zdrava osoba moze podnijeti tablete savrseno.....a moze i ispasti naopako!
To je u sustini lutrija
Vesni su pomogle......a ja imam jako lose iskustvo....
Zato sada....prvo sve ostale metode,pa tek onda prckat po hormonima

vesna555

Post by vesna555 » 14/02/2011 18:54

bez_ideje wrote:Niti jedna tableta nije 100% bezbjedna,a pogotovo kontracepcijska.....
To je u sustini lutrija

U tome i jeste poenta. Dakle, nekome su od pomoći nekome nisu. Meni su itekako pomogle i po prvi put u životu da mi je sve OK sa ženskim stvarima, upravo zahvaljujući tim tabletama :) Ali, kao što sam već napomenula, redovne kontrole, konsultacije s doktorima, prestanak uzimanja pilula u slučaju nepodnošenja, oprez i sve će biti OK :)
Neko uzme andol, pa mu loše bude. Sve ovisi od organizma do organizma.
Sretno i opet svaka pohvala što mislite o kontracepcij :D

amyca

Post by amyca » 15/02/2011 19:35

vesna555 wrote:
bez_ideje wrote:Niti jedna tableta nije 100% bezbjedna,a pogotovo kontracepcijska.....
To je u sustini lutrija

U tome i jeste poenta. Dakle, nekome su od pomoći nekome nisu. Meni su itekako pomogle i po prvi put u životu da mi je sve OK sa ženskim stvarima, upravo zahvaljujući tim tabletama :) Ali, kao što sam već napomenula, redovne kontrole, konsultacije s doktorima, prestanak uzimanja pilula u slučaju nepodnošenja, oprez i sve će biti OK :)
Neko uzme andol, pa mu loše bude. Sve ovisi od organizma do organizma.
Sretno i opet svaka pohvala što mislite o kontracepcij :D

Ako nema hormonalnih problema, tabletice nisu najbolja opcija. Ni ja ne bih ceprkala po hormonima. I ako bas krene s njima, preporucujem da bude pod stalnom kontrolom ginekologa...

Post Reply