Ovakav ustroj BIH treba podrzati

Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#26

Post by Pravda30 »

margareta wrote:Znaš li da te kantone i kantonalne institucije finansira narod?
Narod plača cijelu kantonalnu skalameriju !
Posebna priča je što kantoni opstruiraju funkcionalnost Federacije i države BiH ?
Opčinske ovlasti i njihova funkcionalnost su isto potčinjene kantonalnim ingerencijama!
Na kraju svaki kanton je autonomna - samostalna cjelina , ko' država u državi.
Kakava tzv "zajebanicja"?
U ovome slucaju vise nece postojati ove dvije danasnje nakarade.(tzv entiteti)

Bile bi opcine koje bi sacinjavale ovih 5 regija/kantona/provincija a te iste bi sacinjavale Drzavu BIH. TAKO JE U "SVAKOJ" DRZAVI.

To je sasvim netacno da bi ovo onemogucavalo razvoj drzave. NAPROTIV!
winetou
Posts: 2030
Joined: 30/07/2003 00:00
Location: cyber prerije
Contact:

#27

Post by winetou »

A nije to lose, a i EU to gura :D
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#28

Post by margareta »

Kantoni , regioni, provincije nije ni blizu istoga.


Dekantonizacijom u korist regionalizacije , naravno sa što manje regija imperativ su ekonomskom ako ništa poboljšanju životnoga standarda


Federacije i možda (što ovisi od RS-a) cijele države BIH.
Koliko samo jedan kanton u Federaciji ima ministarstava ?


Koliko još ima bespotrebnih kantonalnih institucija koje uništavaju Federalni i opčinski budžet ?


Upravo je jednom poodavno Bakir Izetbegović izjavio, prije bilo koga da
će se nacionalne tenzije smiriti,

i da se konačno okrenemo privredi i ekonomskom prosperitetu sa regionalizacijom kao osnovnim miljeom za
uspjeh.
User avatar
Nacionalniid_BOSANCI
Posts: 767
Joined: 02/09/2003 00:00

#29

Post by Nacionalniid_BOSANCI »

Pravda30 wrote:
margareta wrote:Znaš li da te kantone i kantonalne institucije finansira narod?
Narod plača cijelu kantonalnu skalameriju !
Posebna priča je što kantoni opstruiraju funkcionalnost Federacije i države BiH ?
Opčinske ovlasti i njihova funkcionalnost su isto potčinjene kantonalnim ingerencijama!
Na kraju svaki kanton je autonomna - samostalna cjelina , ko' država u državi.
Kakava tzv "zajebanicja"?
U ovome slucaju vise nece postojati ove dvije danasnje nakarade.(tzv entiteti)

Bile bi opcine koje bi sacinjavale ovih 5 regija/kantona/provincija a te iste bi sacinjavale Drzavu BIH. TAKO JE U "SVAKOJ" DRZAVI.

To je sasvim netacno da bi ovo onemogucavalo razvoj drzave. NAPROTIV!
Pravda30,
slazem se s´ tobom samo pod jednim uslovom. Da se odmah u Ustavu BiH izbrise "rs" i federacija i da se upise u novi Ustav da je R BiH sastavljena iz recimo 5 navedenih regija a ne kantona. Da takve teritorijalne jedinice nesmiju imate prefikse neke drzavnosti i da nemaju pravo na neko odcijepljenje od drzave BiH danas i u buducnisti.

Prije nego sto bi se ovo novo eventualno rjesenje prihvatilo morali bi se prvo edukovati svi BiH gradjani. Gradjani bi tada bili svjesni sta ovi kao i drugi prijedlozi i inicijative znace za njih i drzavu BiH, kakve potpise stavljaju, kakve ljude i politicke partije biraju.

Onog momenta kada BH gradjani budu 100% svjesni o cemu se radi treba organizovati referendum o ovako vaznim, bitnim i ozbiljnim stvarima. A ne da nam bude kao sto je bilo ranije da se bez ikakvog referenduma ozvanicila "rs" i federacija i tako podijelila BiH bez punomoci i dozvole Bosanskog naroda iliti gradjana BiH.
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#30

Post by Pravda30 »

Nacionalniid_BOSANCI wrote:[

Pravda30,
slazem se s´ tobom samo pod jednim uslovom. Da se odmah u Ustavu BiH izbrise "rs" i federacija i da se upise u novi Ustav da je R BiH sastavljena iz recimo 5 navedenih regija a ne kantona. Da takve teritorijalne jedinice nesmiju imate prefikse neke drzavnosti i da nemaju pravo na neko odcijepljenje od drzave BiH danas i u buducnisti.
Pa to se podrazumjeva da vise ne bi postojala ova dva danasnja tzv. entiteta. Ovakav drzavni ustroj je baziran(opet ponavljam) na ekonomskim, socijalnim historijskim, humanim fakatorima a ne kao ovaj danasnji koji je rezultat nasilja i agresije.Ovo ima sve preduslove da funkcionise kako treba.A meni i ovi nazivi ne bi smetali(sjevernoistocni itd...).

Prije nego sto bi se ovo novo eventualno rjesenje prihvatilo morali bi se prvo edukovati svi BiH gradjani. Gradjani bi tada bili svjesni sta ovi kao i drugi prijedlozi i inicijative znace za njih i drzavu BiH, kakve potpise stavljaju, kakve ljude i politicke partije biraju.

Onog momenta kada BH gradjani budu 100% svjesni o cemu se radi treba organizovati referendum o ovako vaznim, bitnim i ozbiljnim stvarima. A ne da nam bude kao sto je bilo ranije da se bez ikakvog referenduma ozvanicila "rs" i federacija i tako podijelila BiH bez punomoci i dozvole Bosanskog naroda iliti gradjana BiH.
Pa onako iskreno. Ne mozes ocekivati od Srba da ovo prihvate objerucke.To je cinjenica. Medutim oni su bili i protiv jedinstvenih pasosa, licnih dokumenata,tablica itd... I sve im je to nametnuto jer kad bi mi cekali kad ce ti oni prihvatiti ...vise nikog ne bi bilo u Bosni. Ovakav danasnji ustroj je nakaradan i ne dozvoljava ekonomski oporavak , zemlje, slobodan povratak i slobodu naroda. Pa tako da ce se vjerovatno i ovo nametnuti jer iza ovoga stoji EU. a niti jedna od ovih regija nece imati sansi za neko odcjepljenje.
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#31

Post by Pravda30 »

margareta wrote:Kantoni , regioni, provincije nije ni blizu istoga.


Dekantonizacijom u korist regionalizacije , naravno sa što manje regija imperativ su ekonomskom ako ništa poboljšanju životnoga standarda


Federacije i možda (što ovisi od RS-a) cijele države BIH.
Koliko samo jedan kanton u Federaciji ima ministarstava ?


Koliko još ima bespotrebnih kantonalnih institucija koje uništavaju Federalni i opčinski budžet ?


Upravo je jednom poodavno Bakir Izetbegović izjavio, prije bilo koga da
će se nacionalne tenzije smiriti,

i da se konačno okrenemo privredi i ekonomskom prosperitetu sa regionalizacijom kao osnovnim miljeom za
uspjeh.

Nisam clan niti jedne partije niti sam neki "fan" iti jedne od njih. Za mene nije vazno koja je partija i ko predlaze neku ideju. Ako je ta ideja dobra za BIH , treba je podrzati ma odakle ona dosla.
Sting
Posts: 253
Joined: 12/08/2004 19:22

#32

Post by Sting »

Ovakav ustroj nije potrebno podrzati barem ne teritorijalno kako su oni to rasporedili. Za ekonomiju je dobro da se ovako poveze medjutim dati ekonomski nesposobnoj Bluci vise od pola BiH da s njom ekonomski upravlja je ekonomska glupost i jos ustupak Srbima kao i obicno.

Iz sadasnjeg ekonomskog stanja je vidljivo da je Bluka ekonomski nazadna i zato je to glupost.

Mislim da bi trebalo uvesti jos jednu regiju od te banjalucke kojoj bi Bihac bio centar i koji bi se odvojio od Bluke. Uglavnom sama ideja je dobra medjutim sama podijela ne valja ekonomski ako vec ide na ruku srpskim nacionalistima.

Inace nikako na toj karti ne mogu naci gdje se nalazi Sarajevo?
Last edited by Sting on 27/08/2004 15:06, edited 1 time in total.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#33

Post by margareta »

Oboje ste potpuno ali hipotetički u pravu , jer ne možemo zanemariti "nacionalni integritet" RS - a. Daj Bože da oni to prihvate !?


Ako Federacija napravi prva ogroman iskorak naprijed, velika je vjerovatnoča da će i RS entitet isto učiniti .



Jednom se ovo mora pokrenuti sa morbidne tačke!




Educirati narod i nije neki problem.Treba jednostavno reči narodu da ima pravo i potpunu slobodu svako svoje vjeroispovijesti, po modelu svih demokratskih društava i civiliziranih zemalja.


Svako neka govori SVOJ maternji jezik , privatno & službeno.

Nacionalizama se moramo riješiti pod 1.
Sting
Posts: 253
Joined: 12/08/2004 19:22

#34

Post by Sting »

margareta wrote:Oboje ste potpuno ali hipotetički u pravu , jer ne možemo zanemariti "nacionalni integritet" RS - a. Daj Bože da oni to prihvate !?


Ako Federacija napravi prva ogroman iskorak naprijed, velika je vjerovatnoča da će i RS entitet isto učiniti .

Daj boze da oni to prihvate? Kad odbiju blentitet treba ukinuti jer je genocidan i fasisticki.

Cuj da Federacija napravi prvi korak pa ce onda blentitet koji je vec odavno na grbaci federacije poslije?

Kakve su vam to blentavstine? Neka Sarajevo pravi primjer drugima?

Sta dodje Federacija blentitetu? Mama?
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#35

Post by Pravda30 »

Sting wrote:Ovakav ustroj nije potrebno podrzati barem ne teritorijalno kako su oni to rasporedili. Za ekonomiju je dobro da se ovako poveze medjutim dati ekonomski nesposobnoj Bluci vise od pola BiH da s njom ekonomski upravlja je ekonomska glupost i jos ustupak Srbima kao i obicno.

Iz sadasnjeg ekonomskog stanja je vidljivo da je Bluka ekonomski nazadna i zato je to glupost.

Mislim da bi trebalo uvesti jos jednu regiju od te banjalucke kojoj bi Bihac bio centar i koji bi se odvojio od Bluke. Uglavnom sama ideja je dobra medjutim sama podijela ne valja ekonomski ako vec ide na ruku srpskim nacionalistima.

Inace nikako na toj karti ne mogu naci gdje se nalazi Sarajevo?
Niko ovdje ne daje pola BIH Banja Luci ? gdje ti vidis takvo nesta? U toj regiji bi se nalazili i BIHac i I oklina sto bi bilo ohrabrujuce za one koji su se vratililikoji imaju namjeru da se vrate uPrijedor,Banja Luku, Bosanski Novi itd... U tom regionu nacionalni sastav bi bio sljedeci:

Srbi /671.846 + 19.564 = 691.410 (62.76%)
Bosnjaci / 296.066+74.471 = 370.573 (33.63%]
Hrvati / 24.948 + 9.984 = 34.934 (3.17 %)
Ostali /3.571+ 1.254 = 4.825 (0.44%)

pogledati
http://www.eured-bih.org/eng/documents/ ... WOTloc.pdf

S time sto Bosnjaci dobijaju 1% svako 6 godina.(prosjek)

Upravo na taj nacin na koji ti razmisljas BAnja Luka bi bila potpuno nezavisna i mogli bi da rade sta hoce! Ovo nikako ne moze ici na ruku srpskim nacionalistima! Nikako!

druga stvar je ta sto se recimo ne mogu razdvojiti Prijedor i Sanski Most

Sto se tice Sarajeva ne shvatam kako ga ne vidis? Mozes uvecati kartu. On se nalazi u sarajevskoj regiji.
http://www.eured-bih.org/images/maparegioniBiH.jpg

Drzi misa na karti i u donjem desnom cosku ce ti se pokazati "kvadratic" pomocu kojeg ces uvecati kartu
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#36

Post by Pravda30 »

margareta wrote:Oboje ste potpuno ali hipotetički u pravu , jer ne možemo zanemariti "nacionalni integritet" RS - a. Daj Bože da oni to prihvate !?


Ako Federacija napravi prva ogroman iskorak naprijed, velika je vjerovatnoča da će i RS entitet isto učiniti .



Jednom se ovo mora pokrenuti sa morbidne tačke!




Educirati narod i nije neki problem.Treba jednostavno reči narodu da ima pravo i potpunu slobodu svako svoje vjeroispovijesti, po modelu svih demokratskih društava i civiliziranih zemalja.


Svako neka govori SVOJ maternji jezik , privatno & službeno.

Nacionalizama se moramo riješiti pod 1.
Ne mogu da shvatim svu tu naivnost? kakva tzv "rs"? sta je to? To je nesto sto je rezultat GENOCIDA I AGRESIJE I kao takvo ne samo da nemoze vec i NESMIJE opstati.


Treba podrzati tuzbu RBIH protiv Serimo; Dobijanje tuzbe znaci ponistenje rezultata genocida.

Uostalom ponavljam. Odbijali su oni mnogo sta pa je to nametnuto.


Treba raditi u interesu drzave i ne osvrtati se na stetocine.
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#37

Post by margareta »

Nadam se da hoče , ali i ti znaš da nije da oni neče , nego se boje "suživota"
margareta
Posts: 3292
Joined: 01/08/2004 12:01
Location: Planeta URAN

#38

Post by margareta »

RS- je fakat koji moramo kao Tihić, Terzić i dr. uvažavati , sve dok stranci ne odu.
Sting
Posts: 253
Joined: 12/08/2004 19:22

#39

Post by Sting »

Pravda30 wrote:
Sting wrote:Ovakav ustroj nije potrebno podrzati barem ne teritorijalno kako su oni to rasporedili...
Bosnjaci dobivaju 1% svakih 6 godina? Cega? Dolara? Ne provaljuj se.

Znam ja vrlo dobro kako se treba uvecati slika ali opet nigdje ne vidim Sarajevo. Vidim Novi Grad nekakvo srpsko Sarajevo ili Vogoscu ali ne vidim grad Sarajevo? Mislim onaj koji je pravio kartu treba da to zna. Sarajevo je grad ne skup opcina.

Dalje na cemu ovaj prijedlog pada je ekonomija. Zamisli danas imamo samo dva entiteta, bilion entitetskih ministara, sekretarica, cuvara, vozaca ,cistacica, zamjenika ministara zamjenika od zamjenika ministara i sa ovim prijedlogom bi imali to sve ne puta dva nego puta cetiri ili pet.

Ljudi moji BiH ako misli biti efikasna ti silni nivoi vlasti i te zidine birokratije se trebaju unistiti u paramparcad.

Naravno ovaj prijedlog ide na ruku nacistima i kao ustupak njima medjutim ekonomski je poguban.

Jednostavno receno ako BiH ne zeli biti gladna u buducnosti treba privuci strani kapital da bi se on privukao porezi trebaju biti maleni i manji od konkurencije. Danas u Europi ima tona konkurencije. Da bi se smanjili porezi i davanja treba se birokratija poslati na trziste rada.

Da bi se to uradilo barem jedan nivo vlasti se treba unistiti.

Zato mislim da bi nova teritorijalna kantonizacija uz istovremeno unistavnje entiteta bilo idealno sa naravno jednim i jedinim ciljem. Imati najmanji porez barem u sjeverno istocnoj Europi, ako ne i u Europi. Sve ostalo ne zadovoljava.

Ovaj prijedlog o ekonomskim regijama bi u najboljem slucaju ostaviop porez gdje je sad, a u najgorem zbog povecanja troskova bi ga i povecao.

U EU je pocela bitka izmedju velikih korporacija i zaposlenih u tim korporacijama.

Zbog visoke cijene radne snage velike ali i male firme bjeze tamo gdje je jeftinije; Njemacka i Francuska su pretrpjele ogromne gubitke upravo zbog toga i tu je sansa za BiH.

Medjutim Njemacka i Francuska nece stajati skrsenih ruku. Vec se najavljuju povlastice u porezu za kompanije povratnike u te zemlje. Razmisljajte glavom i ako zelite praviti drzavu onda razmisljajte koja je najbolja solucija za najefikasniju drzavu u kojoj ce ljudi najbolje sto je moguce zivjeti i apsolutno ne pravite ustupke nacistickim govnima koje jedino moze zadovoljiti da ponesu komadinu BiH u drugu drzavu.

Suplje price o unitaristickoj BiH su samo suplje price. BiH je danas suvise decentralizovana drzava gdje oni koji najvise znaju u vlasti u BiH, vlasti na nivou drzave imaju najmanje ovlasti. Dok neobrazovani Pantelija, Huso i Mile koji usput ne poznaju ni svoj jezik, a kamoli jedan strani imaju vece ovlasti u BIH nego engleska kraljica u Engleskoj?
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#40

Post by violentjack »

Ovako je glupost jer Velika Kladusa.Cazin, Buzim i ostale regije su se naslanjale na BIhac i u toj regiji opet bi Bosnjaci imali samo 33%

Ja predlazem osnivanje kantona kao Bihacki
Sa Buzimom, Krupom , Cazinom, Kladusom , Petrovcem, Kozarcem. Prijedorom, Bos Novi i Bihacem,, te mozda Drvar kao kanton



Plan je katastrofalan i radi na ruku Srbima i Hrvatima koji bi bili dominantni faktor poput SZBOSNE..IAKO U JEDNOM BUZIMU JE BILO 99.99% Bosnjaka

Bosna mora samo biti kantonizirana..bez mjesanih kantona..jer to je vece sr..

Znaci Unsko Sanski kanton sa Drvarom . Kozarcom..itd

I da ljudi nastave zivjeti sa krvnicima S..... kao da se nista nije desilo

Ako iko zna vise geografije od mene..svaka mu cast..ali taj plan je glup i nerealan

Ako hocete da vam ja dadnem kako bi se to izvelo za svako naselje od Boboljusaca do Donjeg Tiskovca
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#41

Post by Pravda30 »

Sting wrote:
Bosnjaci dobivaju 1% svakih 6 godina? Cega? Dolara? Ne provaljuj se.
A ti nauci da se drukcije obracas pogotovo osobama koje ne poznajes. Onim iznad sam htjeo reci da broj Bosnjaka procentualno raste za 1% svako sest godina(prosjek).Sve to sam spomenuo jer se tebi pocelo da privida neke "pola srpske Bosne" sto je netacno. Naravno da si procitao sta pise na onoj stranici i da si provejravao statisticke podatke bio bi upoznat sa tim.
ZATO AKO NISI UPUCEN BOLJE DA NE PAMETUJES I DA.. ne provaljuj se.


[/quote]Znam ja vrlo dobro kako se treba uvecati slika ali opet nigdje ne vidim Sarajevo. Vidim Novi Grad nekakvo srpsko Sarajevo ili Vogoscu ali ne vidim grad Sarajevo? Mislim onaj koji je pravio kartu treba da to zna. Sarajevo je grad ne skup opcina.

Potpuno nebitno u ovoj diskusiji.
Dalje na cemu ovaj prijedlog pada je ekonomija.
Netacno ovo je najpovoljnije unutrasnje drzavno uredenje sto se tice ekonomije. Sam naziv projekta je:
"
Projekt Evropske unije za regionalni ekonomski razvoj u Bosni i Hercegovini"

Naravno to ne kazem samo radi naslova vec zbog cinenica koje su navedene u tom projektu. Izgleda da to nisi citao
Zamisli danas imamo samo dva entiteta, bilion entitetskih ministara, sekretarica, cuvara, vozaca ,cistacica, zamjenika ministara zamjenika od zamjenika ministara i sa ovim prijedlogom bi imali to sve ne puta dva nego puta cetiri ili pet.
Svaka drzava ima svoje unutrasnje urednje. Tako u Njemackoj imas landere, u Hrvatskoj zupanije u Belgiji provincije i regije, u svicarskoj kantone itd.. jednostavno to doprinosi laksem funkcionisanju drzave.

Ljudi moji BiH ako misli biti efikasna ti silni nivoi vlasti i te zidine birokratije se trebaju unistiti u paramparcad.
Zelis reci da sva vlast treba da bude na jednom mmjestu?Prosla su ta vremena.
Naravno ovaj prijedlog ide na ruku nacistima i kao ustupak njima medjutim ekonomski je poguban.
Vec sam iznad objasnio zasto je ovo netacno.
Jednostavno receno ako BiH ne zeli biti gladna u buducnosti treba privuci strani kapital da bi se on privukao porezi trebaju biti maleni i manji od konkurencije. Danas u Europi ima tona konkurencije. Da bi se smanjili porezi i davanja treba se birokratija poslati na trziste rada.

Da bi se to uradilo barem jedan nivo vlasti se treba unistiti.

Zato mislim da bi nova teritorijalna kantonizacija uz istovremeno unistavnje entiteta bilo idealno sa naravno jednim i jedinim ciljem. Imati najmanji porez barem u sjeverno istocnoj Europi, ako ne i u Europi. Sve ostalo ne zadovoljava.



Ovo sto sam ja podebljao se u potpunosti podidara sa ovim projektom a to sam vec rekao i iznad. Imali bi opcine koje bi sacinjavale ove regije a same regije bi sacinjavale drzavu. Ovo sam vec napisao iznad.
Ovaj prijedlog o ekonomskim regijama bi u najboljem slucaju ostaviop porez gdje je sad, a u najgorem zbog povecanja troskova bi ga i povecao
Gdje bi ostavio porez? Kome?Kako bi ga povecao ako bi imali manje nivoa vlasti?

U EU je pocela bitka izmedju velikih korporacija i zaposlenih u tim korporacijama.

Zbog visoke cijene radne snage velike ali i male firme bjeze tamo gdje je jeftinije; Njemacka i Francuska su pretrpjele ogromne gubitke upravo zbog toga i tu je sansa za BiH.

Medjutim Njemacka i Francuska nece stajati skrsenih ruku. Vec se najavljuju povlastice u porezu za kompanije povratnike u te zemlje. Razmisljajte glavom i ako zelite praviti drzavu onda razmisljajte koja je najbolja solucija za najefikasniju drzavu u kojoj ce ljudi najbolje sto je moguce zivjeti i apsolutno ne pravite ustupke nacistickim govnima koje jedino moze zadovoljiti da ponesu komadinu BiH u drugu drzavu.
OFFTOPIC
Suplje price o unitaristickoj BiH su samo suplje price. BiH je danas suvise decentralizovana drzava gdje oni koji najvise znaju u vlasti u BiH, vlasti na nivou drzave imaju najmanje ovlasti. Dok neobrazovani Pantelija, Huso i Mile koji usput ne poznaju ni svoj jezik, a kamoli jedan strani imaju vece ovlasti u BIH nego engleska kraljica u Engleskoj?
Ocigledno da bi zelio neki sistem a la komunizam. Vlast u jednom mjestu i da se sve diriguje odatle?nefunkcionalno i za nase prilike neprilagodeno.


Drzavni nivo treba da ima svoje ovlasti kao sto su vojska policija i tome slicno a na regijske jedinice treba prebaciti ovlasti za koje su one sposobnije a na opcine one za koje su opcine sposobnije.

Ne moze neko ko sjedi u drzavnoj vladi bolje znati sta treba opcini Kalinovik od onoga sto zivi i radi u opcini Kalinovik.


I same kvalifikacije dobro oznacavaju sta ko treba da radi i o cemu da se brine. Drzavni organi se brinu o drzavi, regionalni o regiji a opcinski o opcini.
I naravno da svako treba da dobiva jedan dio poreza.Jasno definisati koliko procenata pripada opcini koliko regiji a koliko drzavi. najpravednije.ne moze drzava kupiti sve poerze i da ona dijeli kako kome hoce.





No pozivam te da fino i polahko procitas sve sto je tamo napisano a ne samo da bacis pogled na samu kartu.
Temple
Posts: 67
Joined: 23/06/2004 11:48

#42

Post by Temple »

Image


BiH moze samo spajati, nikako razdvajati, dakle jedinstvena BiH clanica Evropske Unije :)
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#43

Post by Pravda30 »

violentjack wrote:Ovako je glupost jer Velika Kladusa.Cazin, Buzim i ostale regije su se naslanjale na BIhac i u toj regiji opet bi Bosnjaci imali samo 33%

Ja predlazem osnivanje kantona kao Bihacki
Sa Buzimom, Krupom , Cazinom, Kladusom , Petrovcem, Kozarcem. Prijedorom, Bos Novi i Bihacem,, te mozda Drvar kao kanton



Plan je katastrofalan i radi na ruku Srbima i Hrvatima koji bi bili dominantni faktor poput SZBOSNE..IAKO U JEDNOM BUZIMU JE BILO 99.99% Bosnjaka

Bosna mora samo biti kantonizirana..bez mjesanih kantona..jer to je vece sr..

Znaci Unsko Sanski kanton sa Drvarom . Kozarcom..itd

I da ljudi nastave zivjeti sa krvnicima S..... kao da se nista nije desilo

Ako iko zna vise geografije od mene..svaka mu cast..ali taj plan je glup i nerealan

Ako hocete da vam ja dadnem kako bi se to izvelo za svako naselje od Boboljusaca do Donjeg Tiskovca

Osnivanje nekih cisto nacionalnih kantona je prvo nemoguce bez proljevanja krvi a drugo i lose na duzi period.


Ti se zalazes da svak zadri ono sto trenutno drzi. Ok ali to znaci da vise nikada ne bibilo Bosnjaka u Banja Luci i regiji niti u Trebinju niti u istocnoj Bosni kao ni u velikom dielu Hercegovine.

Ti se zalazes da ovakvo stanje a koje je rezultat GENOCIDA ostane zauvjek.



Nikakve to veze ima sto je 99% Bosnjaka u Buzimu(18.000 stanovnika ili 0.045% ukupnog stanovnistva BIH))???Nikakve

Imao bi taj kanton cisto Bosnjacki i pored njega kanton cisto Srpski.

Uz to ti bi da se pripoji i Kozarac, Prijedor i Bosanski Novi?Da li ozbiljno mislis da bi to ovi iz BL prihvatili? To je nerealno!
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#44

Post by Pravda30 »

Temple wrote:Image


BiH moze samo spajati, nikako razdvajati, dakle jedinstvena BiH clanica Evropske Unije :)
Dobro no ko prica o nekoj nejedinstvenoj BIH de mi reci?
violentjack
Posts: 3469
Joined: 17/03/2003 00:00

#45

Post by violentjack »

Ja ali na zapadnoj strani tog mosta imas ogromnu katedralu
Odmah preko Bulevara
A na onom brdu imas krscinu i :shock:
Qwert
Posts: 1210
Joined: 30/05/2003 00:00
Location: "Gold on Blue"

#46

Post by Qwert »

Pravda,

Zalažeš se za neku ekonomsku kantonizaciju, regionalizaciju..šta li već, da bi samo isticao nacionalnu strukturu. Haj dobro, razumijem, samo me zanima po čemu su to ekonomske zone, šta ih to ekonomsko povezuje?
Temple
Posts: 67
Joined: 23/06/2004 11:48

#47

Post by Temple »

Pravda30 wrote:
Temple wrote:Image


BiH moze samo spajati, nikako razdvajati, dakle jedinstvena BiH clanica Evropske Unije :)
Dobro no ko prica o nekoj nejedinstvenoj BIH de mi reci?
SDS-HDZ-SDS
Pravda30
Posts: 519
Joined: 15/02/2004 00:00
Contact:

#48

Post by Pravda30 »

Temple wrote:
Pravda30 wrote:
Temple wrote:Image


BiH moze samo spajati, nikako razdvajati, dakle jedinstvena BiH clanica Evropske Unije :)
Dobro no ko prica o nekoj nejedinstvenoj BIH de mi reci?
SDS-HDZ-SDS

Kakve to veze ima sa ovom temom?

Tesko da i ti sam znas.


i da ;ta neka floskula sds ... je toliko djetinjasta da je to nevjerovatno!
mishic
Posts: 6409
Joined: 28/04/2011 16:29

#49 Re: Ovakav ustroj BIH treba podrzati

Post by mishic »

Veće ovlasti za opštinski nivo vlasti i državna vlast sasvim dovoljni za ovako malu državu sa preskupim i neefikasnim državnim aparatom. Prije toga eliminirati nekoliko malih opština pripajanjem susjednim opštinama. Daleko efikasnije i jeftinije!
Post Reply