Otvaranje prodavnice u RS

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...
Post Reply
melisa-sa

Otvaranje prodavnice u RS

Post by melisa-sa » 08/06/2011 18:03

Sjedište nase firme je u FBiH, planiramo da otvorimo prodavnicu u Istocnom Sarajevu-maloprodaja.Zanima me kakva su vasa iskustva?Savjeti?
Ne mogu vjerovati toliko razlicitosti u jednoj zemlji da postoji.Kod njih je oporeziv topli obrok, razlicit obracun placa, porez na imovinu iznajmljenog poslovnog prostora...
Trebala bi mi pomoc oko raznih taksi koje bi trebala uplataiti :).

MMM1977
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Otvaranje prodavnice u RS

Post by MMM1977 » 11/06/2011 22:29

melisa-sa wrote:Sjedište nase firme je u FBiH, planiramo da otvorimo prodavnicu u Istocnom Sarajevu-maloprodaja.Zanima me kakva su vasa iskustva?Savjeti?
Ne mogu vjerovati toliko razlicitosti u jednoj zemlji da postoji.Kod njih je oporeziv topli obrok, razlicit obracun placa, porez na imovinu iznajmljenog poslovnog prostora...
Otvarao sam poslovnicu u Banja Luci, ne znam konkretno za takse, ali znam da je činjenica da to mora funkcionisati kao firma za sebe. Regulativa je apsolutno različita i činjenica je da ovi iz RS na svaki mogući način pokušavaju da dokažu kako je RS država za sebe, pa i na ovaj način.

Miki123

Re: Otvaranje prodavnice u RS

Post by Miki123 » 12/06/2011 12:24

MMM1977 wrote:
melisa-sa wrote:Sjedište nase firme je u FBiH, planiramo da otvorimo prodavnicu u Istocnom Sarajevu-maloprodaja.Zanima me kakva su vasa iskustva?Savjeti?
Otvarao sam poslovnicu u Banja Luci, ne znam konkretno za takse, ali znam da je činjenica da to mora funkcionisati kao firma za sebe. Regulativa je apsolutno različita i činjenica je da ovi iz RS na svaki mogući način pokušavaju da dokažu kako je RS država za sebe, pa i na ovaj način.
Ma registruješ podružnicu u općinskom sudu gdje ti je firma registrovano. npr. firma u tešnju, nadležan je općinski sud u zenici - odjeljenje registra. Nakon registracije ti se podružnica upiše u rješenje o registraciji, tamo iza djelatnosti sa svojim podacima: nazivom, SJEDIŠTEM, djelatnostima i rukovodiocem. Poslije toga ganjaš odobrenje za rad u općini gdje si registrovo podružnicu.

Post Reply