Otvaranje prodavnice auto dijelova

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderator: Bobi

Post Reply
help_desk

#1 Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by help_desk » 05/09/2011 09:24

Postavio sam pitanje na pdf Ekonomija ali sam dobio samo jedan odgovor pa da pokusam ovdje.

Šta mislite koliki je početni kapital za otvaranje prodavnice auto dijelova? Vidim da je sve više korejskih automobila na cestama, a ljudi se zale na skupo odrzavanje i nedostatak rezervnih dijelova.
Koliko se krecu kirije za prostor 60ak kvadrata, mislim da je to dovoljno za prodavnicu i magacin, u okolini Sarajeva (Rajlovac, Buca/Boljakov Potok, Gladno Polje)?

help_desk

#2 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by help_desk » 05/09/2011 09:25

Ovo je odgovor koji sam tamo dobio
Treba ti min 50000 eura za prvu isporuku :D
Te lokacije slobodno zaboravi ako hoces da imas dobar promet, zato izaberi nesto na Grvavici, Hrasnom, Pofalicima.

Bolje da si ovu temu postavip o pdf Auto.

frngla
Has thanked: 16 times
Been thanked: 6 times

#3 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by frngla » 05/09/2011 10:20

nistu ti ni slagali, to je ta neka cifra :)

poznanik
Been thanked: 3 times

#4 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by poznanik » 05/09/2011 10:30

help_desk wrote:Postavio sam pitanje na pdf Ekonomija ali sam dobio samo jedan odgovor pa da pokusam ovdje.

Šta mislite koliki je početni kapital za otvaranje prodavnice auto dijelova? Vidim da je sve više korejskih automobila na cestama, a ljudi se zale na skupo odrzavanje i nedostatak rezervnih dijelova.
Koliko se krecu kirije za prostor 60ak kvadrata, mislim da je to dovoljno za prodavnicu i magacin, u okolini Sarajeva (Rajlovac, Buca/Boljakov Potok, Gladno Polje)?

Zašto bi ulazio sam u ovakve poslove, razmisli da poslovni rizik, ali i dobit, podijeliš s nekim izvan Sarajeva ili iz inostranstva, s nekim ko već ima razrađenu kompletnu prodaju. Ovakav posao podrazumijeva mnogo više obaveza i odgovornosti od prostog načina "kupi-prodaj".

help_desk

#5 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by help_desk » 05/09/2011 11:09

Imam prijatelja koji drzi rezervne dijelove za tesku mehanizaciju (građevinsku, sumsku, poljoprivrednu) on bi da prosiri asortiman, a ja da da uđem u posao. Sa prodajom dijelova nemam iskustva. Na sta tu treba obratiti paznju?
Mislili smo obići velike dobavljace u Turskoj, prijatelj kaze da ima kvalitetnih proizvođača dijelova tamo. Italija je takođe u igri.

Bakir1
Has thanked: 15 times
Been thanked: 178 times

#6 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by Bakir1 » 05/09/2011 11:16

za specijalizaciju marke treba ti barem 100.000 KM a za specijalizaciju "trzista" kia-hjudini barem pola miliona.
Ako vec imas neku namjeru baviti se dijelovima specijaliziras se za obicni servis pa u skladu sa time drzis maximalno 5 stavki - filteri i to ti je to.
imas firmu u vitezu imaju i profil na piku rade vec korejska i japanska vozila po smijesnim cijenama sve dijelove.
veliki ti je rizik uci u taj posao jer ne mozes garantovati kvalitet dijelova i njihovu trajnost,filteri su iznimka tog pravila.
kako god je tvoj prijatelj specijaliziran za tesku mehanizaciju treba se specijalizirati za program terenskih vozila iz japana-amerike sa dodatkom land rovera i to samo polovnih dijelova.tu leze pare ;-)

poznanik
Been thanked: 3 times

#7 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by poznanik » 05/09/2011 11:18

help_desk wrote:Imam prijatelja koji drzi rezervne dijelove za tesku mehanizaciju (građevinsku, sumsku, poljoprivrednu) on bi da prosiri asortiman, a ja da da uđem u posao. Sa prodajom dijelova nemam iskustva. Na sta tu treba obratiti paznju?
Mislili smo obići velike dobavljace u Turskoj, prijatelj kaze da ima kvalitetnih proizvođača dijelova tamo. Italija je takođe u igri.
U BiH na cestama saobraća još uvijek ogroman broj starijih kamiona, autobusa i sl. vozila, za koje kočione pločice treba ručno izrađivati, odnosno - brusiti i prilagođavati sistemima koje nije moguće kupiti ovdje. Evo ti jedna ideja - nabavi mnogo ovakvih "univerzalnih" pločica, napravi servis s kanalom za velika vozila, organiziraj radnicima i sebi malo obuke, i uz prodavnicu ostalih dijelova iz ovog programa, imaćete vjerovatan poslovni uspjeh...

help_desk

#8 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by help_desk » 05/09/2011 11:36

Pogledao sam MOTORAGENT-a mislim da mu nije neki asortiman dijelova za Hyundai-Kiju. Normalno ako nema jos nesto, a vjerovatno da ima.

Bakir1
Has thanked: 15 times
Been thanked: 178 times

#9 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by Bakir1 » 05/09/2011 12:03

http://www.motor-agent.ba/
imaju dosta toga
interparts hr im je jedna od veza ;-)

help_desk

#10 Re: Otvaranje prodavnice auto dijelova

Post by help_desk » 05/09/2011 12:32

Ovaj je bas jak. Mislim da kod kupovine dijelova cijena igra veliku ulogu, normalno uz prihvatljiv kvalitet.
Ostaje mi da vidim kakve cijene mogu ja dobiti i uporediti ih sa BH uvjetima. Ako se bude moglo konkurirati cijenama moglo bi se uci u posao u suprotnom ne.

Post Reply